mm optiek. PAUK Burgerlijke stand KERKDIENSTEN ROVANNA U)ourm Grenskwesties in het verleden Het mes Waar liep de grens? Bezoek van bisschop David Blinde en Kromme Eem bij de Grebbe Geschil Prinses Irene wordt maandag 18 jaar Kikvorsen tegen rest van Nederland Schapenmarkt in Ede Van Scliaffelaartoren wordt bouwvallig Betuwse fruithandelaren kopen in Zeeland BRIL OPTIEK WESTERA Dinsdagkoopjes Wasknypers 15 cent W as invochter Puddingstel Gevonden en verloren voorwerpen VEENENDAAL AMERONGEN Zondagsdienst doktoren Twee gezinnen op straat gezet HET RAADSEL VAN De bouwvakkers hebbe de vrije daa- ge d'r weer op zitte. 't Is wel tiepies,, maar ze waare mar weer net begonne om de wooningnood op te heffe, of et was weer stralend weer. En de febriek- se mar moppere, veur zooveer ze op het weer magge bromme. Mar goed, ik geef toe, 't is wel een bietjie saggerijnig. Tien daage donker weer en zoo gauw as je weer tusse de baksteene zit gaat de zon staan te schijne. An de andere kant is et mar goed, dawwe het zelf niet kunne fabrieseere. Sjonge, sjonge, wat zouw et een hijbei worde. De boere moeste netuurlik zoo af en toe een buitjie reege hebbe en de vekansiegangers der mar teege zijn. Die wille netuurlik als mar mooi weer. Nee, 't zouw een raare boel worde as de minse daar iets oover te be- schikke hadde. En altijd mooi weer, al zouwe d'r een hoop klante veur zijn, is ok niet alles. Wij en de buure hebbe een beste vekansie gehad, op de Veeluuwe, al zaate we dan niet meteen daagelijks volop in de zonneschijn. Afgeloope zaaterdag zijn we weer thuis gekomme, een hoop tientjies lich ter. Want we hebbe niet op een stuiver gekeeke. Mar 't is allemaal duur en de cente vliege je de zak uit. Veural as je veur Jan en alleman iets mee gaat neeme. Zooas Driek. Die meent dat ze veur het heele Veen een sjoevenier mee mot neeme. En daar weete ze de prijze van in de vekansieoorde. Mar Driek mar inslaan. Pullegies mit de Veeluuwe dur op, een stuk of tien bal- penne mit een vergezicht, een knip mes veur die en een hoofddoek veur die, affijn, zoo ging ze mar deur. Bij mekander veur een kleine drie tientjes. Zwaar belaaje met allerhande spulle kwamme we in 't Veen trug. Ik zeg teege de peetrolieboer: „D'r zal hier wel niks te doen gewist zijn. Alles van huis." „Doch ie dat, Wout", zee die. „Het leek iedere dag wel Koninginnedag. Alles ging naar de straat om daar heen en weer te loope. En een vremde waa re dur. Jij mot noodig steeds afgeeve op ut V.V.V. Dat zaakie gaat priema." Dat zee de olieboer. En ik heb gehoord, dat et zaterdag iu een hoop winkels in de rei staan was geblaaze. Zo druk mit vekansie gangers, die van alles luste. Vremde en Veense. As 't op luste an komt, nog meer Veense dan vremde. Verder zijn dur vleeje week nog een hoop een bietjie uit de vakansieslaap ontwaakt. Drome we nou of drome we niet? zeeje ze bij der eige. Want ze hóórde duidelik de fluit van 't Wou- denbergse febriek gaan. En die ging ok. Een ploegie jonges van 't kamp Oover- berg, dat op die febriek werkt, had gien vekansie, mar wel vekansieplanne. Daar hoorde die fluit ok bij. Allenig hoop ik maar, dat der nouw geen minse zijn, die mar blijve ligge omdat ze denke dat et een geintje is. Wout. GESLAAGD Bij de gehouden examens te Amster dam en Eindhoven voor elektro-techniek slaagden de Gebr. Izaak en Bep Hiensch alhier. GESLAAGD Na gehouden examen te Den Haag slaagden voor het erkende dipoma con versatie Engels van de Vereniging van Leraren de dames Gees je Boer en Hie- ky Kleefsman, alsmede de heren Bert Hendriks en Wim Hoolhorst te Rhenen. De geslaagden werden opgeleid door het Instituut Van Rijswijk te Veenen- daal. GESLAAGD Na gehouden examen te Bilthoven slaagden voor het erkende diploma Middenstand algemene handelskennis: mej. C. Alberti en mevrouw T. v. Dijk- de Vries, alsmede de heren W. van Amerongen, N. L. van den Berg, W. J. Berkhuizen, G. C. Bolderman, Alie van Egdom te Lunteren, W. Breeschoten, G. van Dijk, F. Jakobs, G. J. F. de Joode te Scherpenzeel, J. van de Meent en H. N. van Schaik te Scherpenzeel. De gediplomeerden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Ede maken bekend dat gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen de pokken, te Ede: op dinsdag 13 augustus 1957, van 15-16 uur, in het gebouw van de ge meentelijke geneeskundige dienst, in de Brouwerstraat 3. Gelders Veenendaal: op dinsdag 20 augustus 1957, om 15 uur, in het gebouw der hulpsecretarie te Gelders Veenen daal. Ederveen: op vrijdag 23 augustus '57, om 15 uur, in de consistoriekamer ach ter de N.H. Kerk. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maan den tot twee jaar. Het is gewenst te voren de huisarts te raadplegen. Voor een juiste vermelding van de gegevens op de vaccinatiebewijzen, is het nodig dat bij de aanmelding het trouwboekje van de ouders ter zitting wordt medegebracht. (Vervolg van pagina 1.) handen koemende te vallen, die van Wa- geningen, alwaer het schricks teghen over lagh. niet en moghte beschaedighen. Ook voor mensenroof schrok men niet terug. In het Veenradenarchief komt een at testatie uit 1697 voor van Beernt Jansz. te Renswoude, waarin deze zegt dat het zijn vader Jan Hendricksz wel bekend was. neen, lezer, geen soort maagdenroof op de manier van de Sabijnen, maar „dat er eens drie vijandelijcke personen van de Gelderse zijde in Venendael als ge vangen hadden mede genomen de Man van de Moeder van de oude Jannitje van Schadijck. (De Schadijcks zijn vermoede lijk de Van Schaicks). Ende dat hij hem de voorszegde wegh (n.l. de Veltgens- graeff of Nieuweweg, die zijn begin nam achter 't schoolhuis tussen het huis van Wouter Stevensz endat van Andreas Es- senius of Van Essen en vandaar strekte achter de huizen die er in de omtrek stonden, noordwestwaarts naar de nieu we Molen en verder naar de Venlo toe). Ende dat hij hem de voorsz wegh bij de jegenswoordige huijsinge van de We duwe van Wouter Stevensz een weynich opgebracht hebbende, den selven gevan gen twee van de voorsz vijanden met een mes soodanigh gestoocken hadde, dat sich den derden op de vlught begaff. ende hij gevangen alsoo van de voorsz vijanden los geraeekte; verclaere wijders, dat ick mijn voorn Vader zaliger hebbe hooren seggen, dat hij drie jaeren voor kneght hadde gewoont bij de voorgemelte Jannitje van Schadijck, ende daeromme vant voorseijde saer goede kennisse had de; gelijck oock getuijge, dat mijn voorn Vader in den Jaere 1672 deser werelt is overleden inden ouderdom van 85 86 Jaeren. „Het voorval moet zich dus af- gespeelt hebben in het begin van de 17de eeuw. Toen men omstreeks 1500 de venen ging exploiteren en de turfhandel begon te bloeien, begon men zich voor het verloop van de grens te interesseren, want deze was niet nauwkeurig bepaald, laat staan gecarteerd. blijkend uit het volgende voorval. Toen bisschop David van Bourgondië van 1473-1481 de Grift liet graven, be zocht hij eens het werk. Herman Rijers, die meegegraven had, verklaarde „dat bisschop Davidt selver op die Grift quam, daar die gravers stonden en groeven, seg- gende tot hen: „gesellen, en graeft myn neef van Gelre niet te nae" ende dat zyluyden gravers syn Genade ter ant- woort gaven: „dat sy op verre nae den Gelderschen gront niet raeckte". ende toonden syn Genade, hoe verre dat des Gelderschen gront vaer af was, hem ley- dende tot Abtsgrave toe". Abtsgrave was een water, loodrecht staande op de Velt- jensgraaf. Wie op een goede kaart de grens tussen Utrecht en Gelderland ten zuidoosten van Veenendaal nauwkeurig bekijkt, ziet ten oosten van de Grift een kade, de Kromme Eemwal, klaarblijkelijk aangelegd langs een watertje, de Kromme Eem. Het gra ven hiervan wordt toegeschreven aan graaf Hendrik van Gelder (1131-1182). Volgens Mr. A. C. van Daalen in zijn le zing in 1904 aan De Klomp gehouden, moet de graaf een onder verland riviertje hebben laten hergraven. Jhr. van Asch v. Wijck schrijft in zijn „Proeve over den ouden loop van de rivier de Eem: „Uit den Rijn ontspringt bij de Grebbe aller eerst een kleine beek, die de naam draagt van de Kromme Eem, onderscheiden van zen PDKKlBl Een tweede BRIL is geen luxe ziekenfonds leverancier Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 - Veenendaal de veengrift, welke, met dezelve veree- nigd, aan de Grebbe uitloopt: zij verliest zich in de Manensche veenen". Wat hier van zij, nóg loopt de Eemwal van het voormalige Zandvoortschut naar het Maanderdijkje en van hetzelfde schut via Kruiponder naar de Haarwal en de zijde- vang. De Stichtsen nu zeiden, dat de gewes telijke grens langs de Kromme Eem liep tot aan de plaats, waar hij zich met de Grift verenigde nabij het Pijsel- of Pesel- schut. (Aan de Cuneraweg te Achterberg staat een huis, de Pesel geheten). De Gel dersen daarentegen beweerden, dat de Grift de grens vormde. Om hun stelling te bewijzen voerden de eersten argumen ten aan. Met het blote oog, of zoals het destijds heette, „bij oculair inspectie", kon men zien dat de erven over de Grift noortliepen - dit is nog veelal het geval - en „dat deselve erven ende gronden van allen ouden tyden, ende langher enyghe menschen memorie gehuecht, van elcker- licke geacht, gereputeert ende genoempt syn geweest voer Stichtsche ofte Renen- sche gronden, erfven ende landen". De eigenaars en pachters hadden ook vanouds de gronden tussen Blinde Eem of Grift en Kromme Eem gebruikt, er ge hooid en geweid, zonder iemands bezwaar De Grift werd ook niet gegraven als grens, maar als vaarwater en waterlozing. Van de aarde, uit de Grift komende, had den de landgebruikers een kade doen op werpen: de Eemwal. Niet alleen de erven lopen over de Grift door, merken de Stichtsen verder op, ook de sloten. Zij duiden deze aan en geven de naam der grondeigenaars of erven op: Henrick Beyers, de Poetcamp, Leefdale, Helmichsmaete (bij de huidige Maatsteeg) het kanunnikenland van Ter Horst, het kerkeland van Rhenen, Zweer Henricks, het kloosterland, Dirck de Bruyn en Son- denbalch. Afzonderlijk wordt de sloot langs de Vogelaerscamp genoemd, ten noorden van de Grebbeberg lopende tot in de Kromme Eem. Nog méér bewijzen voeren zij aan. Toen in 1528 het wereldlijk gezag van de bis schoppen overging op Karei V' verkreeg deze o.a. de eigendom van „seker camp" oostwaarts van de Grift, aansluitend aan de Helmichsmaete: „Hier by vongende, dat, soewel de principale camp, Hel- michsmate genaempt, als die mate, daer- van dependeerende, omtrent die xxxv jaeren, by tyde der bisschoppen ende totter selfder behouff by Lambert Jan&z. ende Roelof Gerritsz., ten beyden seyden van der Grift gehoyt ende gebruyekt syn geweest, merckelicken aen de Cromme Eem toe, over de pretense Blynde Eem, negen jaeren achter een". Dus zowel onder het gezag der bis schoppen als van Karei V was dit Stichts gebied. (vervolg in volgend nummer.) (foto: M. C. Meijboom.) Zoals bekend zullen er 2. 3 en 4 aug. a.s. in natuurbad Ouwehand de grote kam pioenswedstrijden van Nederland worden gehouden. Het allerbeste wat Nederland bezit op zwemmers gebied zullen elkaar bekam pen voor de diverse kampioenschappen. Als slotstuk is er een waterpolowed- strijd tussen het Nederlands nationaal zevental „De Kikvorsen" en de Rest van Nederland. Dit wordt een zeer interes sante wedstrijd, want dit Nederlandse zevental zal binnenkort naar Joegoslavië vertrekken waar het te Zagreb Nederland zal vertegenwoordigen in de strijd om de Trofeo d' Italia. Opstelling Rest van Nederland: R. Wa genaar (doel) F. v. d. Zwan (D.Z.V.) W. Wijhenke, J. Cabout (G.Z.C.) H. de Boer (G.Z.C.) R. v. Feggelen (Meeuwen) F. Bente (Nept. Arnhem) Reserve: H. Ran (Z.I.A.N.) Wij adviseren u zich tijdig van kaarten te voorzien. Voorverkoop bij de kassa's van Ouwehands Dierenpark. Zie verder de advertentie in dit blad. Het begint zo langzamerhand traditie te worden, dat op de derde dinsdag van augustus - dat is dus dit jaar op dinsdag 20 augustus - in Ede naar oude trant een schapenmarkt wordt gehouden. In de morgenuren komt dan de Ginkelse schaapskudde de Kreels- weg afzakken, precies zoals dat «en eeuw geleden ook gebeurde. De markt begint 's morgens om half tien en terwijl de keurmeesters het aangevoerde wolvee op kwaliteit toet sen en de kooplui proberen zo voor delig mogelijk hun inkopen te doen, worden er voor het talrijke publiek tevens nog verschillende andere at tracties georganiseerd. Zo is er een demonstratie in wolsorteren, er is ge legenheid tot koekslaan met de knup pel op de driepoot en verder is er nog een breiwedstrijd en een spindemon- stratie, waarbij de deelneemsters in oud-Veluws kostuum moeten ver schijnen. De breiwedstrijd voor jongeren be gint om 10 uur en de spindemonstratie om half elf. Des middags om twee uur is er een breiwedstrijd voor oudere dames. Al deze evenementen vinden plaats op het marktplein. Om twee uur begint bovendien op het terrein Achterdoelen de ringrijderij met pony-wagens voor kinderen be neden 12 jaar en een uur later be gint de Veluwse ringrijderij voor ouderen op hetzelfde terrein. Zowel des middags als des avonds respectievelijk om drie en om acht uur, is er in het openluchttheater een grote modeshow, die wordt verzorgd door de Kon. Scheepjeswolfabrieken te Veenendaal. Het muziekkorps van deze industrie maakt 's avonds een rondgang door Ede en geeft daarna een concert op de markt, dat wordt besloten met een taptoe. Barnevelds kerktoren, die een zekere vermaardheid geniet, vanwege Jan van Schaffelaars koene sprong, waarmee hij het leven van zijn volgelingen redde uit de schennende hand van „Perrol met de rode hand", begint bouwvallig te worden. Dat is geen wonder, want sedert de Heeckerens en de Bronk- horsten elkaar in Gelderland het leven zuur maakten, zijn alweer verscheidene eeuwen verstreken, maar de oude toren met aan zijn voet het standbeeld van Jan van Schaffelaar, staat daar nog steeds als een tastbare herinnering aan het roerige verleden. Het metselwerk van de toren begint het zo langzamerhand te begeven en omdat deze toren voorkomt op de voor lopige lijst van Nederlandse monumen ten van geschiedenis en kunst hebben burgemeester en wethouders van Bar- jieveld advies ingewonnen van de Rijksdienst voor de monumentenzorg. Uit het rapport van deze dienst blijkt, dat de toren inderdaad vrij ernstige gebreken vertoont, zodat een algehele restauratie binnen afzienbare tijd noodzakelijk is. B. en w. vragen daarom aan de ge meenteraad een crediet van 2500, om door architect ir. T. van Hoogevest uit Amersfoort een restauratieplan te laten ontwerpen. Nu door de vorstschade in de Betuwe nagenoeg geen behoorlijk perceel ap pels te koop is, zijn de Betuwse fruit handelaren in groten getale naar de fruitteeltstreken van Zeeland en de Zuidhollandse eilanden getrokken om daar fruit te kopen. De nachtvorst heeft daar weinig of geen schade veroor zaakt en men treft er zeer goede per celen aan met de allerbeste sortimen ten. Verscheidene handelaren uit Lien- den en omgeving hebben kans gezien grote hoeveelheden fruit in die streken te kopen, zowel op het hout als per kilo geplukt in de kist. Naar wij van deskundige zijde vernamen zijn de prij- VOOR EEN KilD Eig. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN zen, die men moet besteden, beslist aan de hoge kant. Men spreekt van 40-50 cent per kilo, zowel naar schatting op het hout als per kilo geplukt. Wanneer men hierbij de vervoerskosten en koel- lonen rekent, staat het nu al vast, dat het zogenaamde bewaar- of winterfruit zeer duur zal worden. VEENENDAAL Geboren: Maria. d. v. T. Haalboom en D. Blom; Maria Catharina, d. v. G. J. de Wit en C. Ballast; Johannes, z. v. J. Vis ser en W. Tanis; Albertina, d. v. G. v. Eist en T. v. d. Bovenkamp. Ondertrouwd: A. v. d. Glind en R. Ver steeg; A. J. P. Keijman en W. v. Deelen; A. Diepeveen en G. Hasselaar; H. S. v. Manen en W. v. Bee. Getrouwd: H. J. Wesselo en J. v. Kruis- tum; H. J. v. d. Brandt en A. Vlastuin; T. Top en G. Vlastuin. Overleden: Dirkje van Gulijk, 81 jaar; Rijk van Kooten, 60 jaar en 9 mnd. echtg. van G. v. Hardeveld. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Jan, z. v. T. v. Dijk en T. de Vries. Ondertrouwd: B. G. Boers en P. v. Riessen. Getrouwd: A. Ririmasse en J. Pattiasina. Overleden: Leendert Knegt, 75 jaar. RHENEN Geboren: Huibert Nicolaas, z. v. D. E. v. Middelkoop en M. C. Tik Lan Tan; Jo seph Bernardus, z. v. D. E. v. Middelkoop en M. C. Tik Lan Tan; Jantje Dirkje, d. v. D. J. Budding en J. v. Zetten; Anthoni, z. v. J. Turkesteen en M. Leenheer; Ger- rit Jan, z. v. N. Vrij en G. Breekveldt. Ondertrouwd: W. A. Dieleman en W. J. N. Meijer. Getrouwd: J. B. Onink en G. v. Laar; L. S. Schotborgh en D. H. G. Lammers; M. Roost en W. Lijbers; D. v. Dijk en A. G. Verwoert; B. Vervat en M. N. v. d. Scheur. Overleden: Hendrika Willemina Dirk- sen, 54 jaar, geh. m. A. M. de Kruijf; Leendert Knegt. 74 jaar, geh. m. E. Phi- lippo; A. Hovestad, 62 jaar, geh. m. F. H. Vos. AMERONGEN Geboren: Jan, z. v. P. Hardeman en J. de Kruif; Arie Jan, z. v. A. F. Ploeg en T. v. Hattem; Cornelia Mechtelina, d. v. J. v. d. Berg en D. C. Hulshof. SCHERPENZEEL Geboren: Gerda Wilhelmina, d. v. W. Dijkstra en J. v. d. Ham; Johanna, d. v. F. Osnabrugge en G. v. Reenen; Jan Gra- dus, z. v. A. C. ter Burg en R. Sterk. Ondertrouwd: E. Thomassen en H. Werkman; A. P. Heus en A. v. d. Breggen Getrouwd: B. Koster en J. Vonk. Overleden: J. van Donkelaar, 78 jaar; G. Lagerweij, 67 jaar. per kaart 12 stuks nu plastic nu 65 cent 7 delig glas 1.98 Alleen dinsdag 6 aug. Hoofdstraat 7 - Veenendaal Telefoon 3103 Gevonden: br. herenportem. m. inh„ w.o. factuur t.n.v.mevr. De Wit; br. zeil doeken schort; dop v. bromf. benzinetank; pyamajasje; wit kinderjurkje; rode por- tem. m. inh.; vlindervormige zilv. broche; paar nylon kousen; br. portem. m. inh., w.o. briefje m. d. naam Velthuizen; munt biljet; badhanddoek; zw. hondje m. w. vlek; w. plast, damesregenjas; zw-bont kalf; grote plast, bal; zw. windjack m. w. teddybont gev. en pl. op de mouw; jaeger kindersokje; rode dames portem. m. deels knipsl. en deels portef. model, de inh. best. uit enig geld, foto's en een briefje van garage Jack Buijk uit Halsteren; wit regenkapje; beige damesjasje m. rond hoofddoekje in één der zakken; slagers mandje; rood-br. kindervest m. gele en groene streep; bl.-witte badtas, inh. twee speelgoed horloges. Verloren: grijs kinderjack m. ritssl.; paar br. motorhandsch.; horloge (doublé); Maltheser leeuwtje, luisterend naar de naam „Poppie"; bos sleutels w.o. lips- sleutels; zw. dubb. rijwieltas; bus abon nement v. d. N.B.M.; rood fluwelen zakje m. koordsl.; br. boodschappentas m. knip sluiting; streng kralen (im. parelmoer). UITBREIDING KANTOOR UREN BOERENLEENBANK Wegens de gestadige groei van de boe renleenbank „Amerongen" werd besloten om met ingang van a.s. maandag de kan toor-uren belangrijk uit te breiden. Men zie de advertentie in dit blad. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. K. v. d. Pol, H.A. 5 uur ds. A. Wisgerhof. Julianakerk 9.30 uur ds. A. Wisgerhof H.A. 5 u. ds. Vermaas. Vredes- kerk, 9.30 u. ds. Vermaas H.A. 5 u. ds. K. v. d. Pol. Veeneind 3 uur ds. A. Wisgerhof Dijkstraat 2.45 uur ds. Van de Peut van Renswoude. „Sola Fide" 10 uur ds. J. J. Schneider van Amsterdam. 5.30 uur ds. J. van Veen van Barneveld. Ger. Kerk 9, 10.30 en 5 uur ds. Kamper van Wierden. Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O., geb. „Sola Fide" kl. zaal, 8.15 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. W. Heerma. Chr. Ger. Kerk (Hoofdstraat) 9.30 en 5 uur ds. R. Kok. Ger. Gem. syn. „Eltheto") 9 en 5 uur leesdienst, woensdag 7.30 uur ds. Heer schap van Bosselen. Ger. Gem. (Fluiters straat) 9 en 5 uur leesdienst, dinsdag 7.30 uur ds. Steenblok. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. J. Nijenhuis-Ockhuysen van Aal ten. Leger des Heils 12 uur Zondagsschool 7 uur Openluchtsamenkomst, 8 uur Ver lossingssamenkomst. Zaterdag 8 uur Hei- ligingsdienst. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. R.K. Kerk Nieuweweg en Salvatorkerk 8 uur H. Mis. 10.15 uur Hoogmis, 5 u. Lof. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 uur ds. W. Vroegindewey van Barneveld, 5 uur cand. H. Zethof van Putten. Herv. Gem. 10 uur ds. Kooreman, 6 uur ds. Dijkstra. Prot. Bond 10.30 uur, Laheij ds. W. Mesdag van Zeist. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Goris van Lutten. Ger Gem. (syn.) 9.30 en 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl, woensdag 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Van Estrik van Nieuwland. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. A. Terlouw van Rotterdam Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. J. van Oos trum uit Utrecht. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Van Tuyl van Rijssen, 6.30 uur ds. Fokkema van Ede. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. B. Stekelenburg uit Linschoten, 6.30 uur ds. H. Brons uit Sleewijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. J. Maaskant uit Leiden. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur leesdienst. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur. Dr. C. P. Engel, J. G. Sandbrinkstraat, tel. 2529. RHENEN. Dr. Stegeman, Herenstraat 93. tel. 315. ELST-AMERONGEN-LEERSUM. Alleen voor dringende gevallen, van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur Dr. Van Ommeren van Eist, telefoon K 8377-217. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. Hey van De Klomp, tel. K 8387-200. SCHERPENZEEL. Dr. J. H. Renken, Holevoetsplein, tel. K 3497-250. Maandagmiddag zijn twee Edese ge zinnen uit een woning aan de Kerkweg gezet. Het waren families die tot voor kort in het kamp Schut woonden. Naar zij verklaarden werden zij daar echter voortdurend lastig gevallen door één van hun buren en daarom besloten zij naar betere woonruimte om te zien. Toen zij ontdekten, dat aan de Kerk weg een woning leeg gekomen was, meenden zij de oplossing voor hun wo ningprobleem te hebben gevonden. Zaterdagmiddag laadden zij hun hele hebben en houden op een verhuiswagen en installeerden zich in hun „nieuwe" woning. Dat tijdstip was niet kwaad gekozen, want zij veronderstelden te recht, dat zij op zondag niet lastig zou den worden gevallen. Toch was hun vreugde van korte duur, want maandagmiddag verschenen twee ambtenaren van het huisvestings bureau, geassisteerd door een politie man en enkele arbeiders van gemeen tewerken, die de gehele inboedel in korte tijd naar buiten sleepten. Daarna werd het terrein rond de woning met prikkeldraad afgezet en tenslotte wer den de ramen en deuren uit de woning gesleept om te voorpomen dat beide families er weer in zouden trekken. De betrokken gezinnen, bestaande uit vier volwassenen en vijf kinderen, pleegden geen verzet Zij bleven rustig bij hun spulletjes aan de kant van de weg zitten om te wachten op de din gen, die verder gebeuren zouden. Wel verklaarden zij pertinent dat zij er geen moment aan dachten, weer naar kamp Schut terug te keren. Het was een triest gezicht, vooral toen het begon te regenen en de jonge poesjes en het nest jonge honden, die mede tot de huisraad behoorden, even min beschutting vonden als hun eige naars, die zich door een wanhoopsdaad van de woningmisère hadden willen verlossen De woning, waarvan zij op deze on geoorloofde wijze bezit hadden geno men, verkeerde nog in een behoorlijk goed bewoonbare toestand. In verband met de gedeeltelijke uitvoering van het uitbreidingsplan voor het Beatrixpark moet het pand worden afgebroken. (36) „Ge ziet de zaken te somber, vriend", merkte Tybalt op, terwijl hij peinzend naar de roerloze gestalte van het meisje staarde. „Dit verschaft ons een onverwacht voordeel. Wij kunnen haar nu zon der strubelingen uit het slot krijgen. Mijn enige zorg is nog, dat zij straks bij zal komen!" Een be grijpend lachje gleed over Ochron's gezicht. „Daar weet ik wel iets op", sprak hij, terwijl hij een gla zen buisje te voorschijn haalde, waarin zich een donkere vloeistof bevond. „Een paar druppels van deze toverdrank en de gravin zal de eerste uren blijven slapen!" voltooide hij zijn zin. Nadat de schurkachtige rentmeester zijn weerloos slachtoffer enkele druppels van de slaapdrank tussen de lippen geperst had, nam Tybalt het meisje op zijn armen en voorafgegaan door Ochron, begon hij de trap af te dalen. Plotseling zag de edelman zijn rent meester een waarschuwend gebaar maken. Aan de overkant van het binnenplein, bij de poort, was de poortwachter verschenen met een vreemdeling. „Een reizende zanger!" fluisterde Ochron. .Prach tig! De man kon niet op een beter ogenblik ver schenen zijn!" antwoordde Tybalt mompelend. „Ga vooruit en zeg de wachter, dat hij het hele perso neel in de eetzaal verzamelt om naar de minstreel te luisteren! Dan zullen wij geen last hebben van dwarskijkers!" voegde hij er grijnzend aan toe. Haastig ging Ochron op de poortwachter af en zon der op de vreemdeling te letten, bracht hij hem Tybalt's boodschap over. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2