Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken »D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Verhoogde uitkering uit gemeentefonds Landtschediijnge tusschen die Gelderschen en die van Utrecht (2) MULDER Verbetering Hoofdstraat voorlopig van de baan DE VALLEI-RIKS Geheel nieuwe route voor autotocht ouden van dagen AMERONGEN ELST EDER VEEN Raad van Amerongen vergaderde mmï omm 31e jaargang WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 No. 61 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Grondaankopen in Panhuis uitgesteld i.v.m. bestedings beperking Bromfietsdief tegen de lamp Gein. subsidie voor Volksuniversiteit ATLETIEK-SUCCESSEN Goede dag voor mej. C. v. Laar AGENDA werd gevonden Woensdag 28 augustus Opening heideweek Oranjefeesten Lijk aangespoeld 'n Ontrouwe pachter Oude gebruiken te Rhenen en Amerongen Nog méér bewijzen Onderzoek bevolking Streekwerkplaats in Veenendaal Een getuige van 80 jaar Vakantieplannen Het eind van het lied ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Naar aanleiding van het grote tekort op de begroting der gemeente Veenendaal voor het jaar 1957, namelijk 527.000, verzocht het gemeentebestuur enige tijd geleden- om een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds. Intussen is ten aanzien van dit verzoek in zoverre overeenstemming bereikt met het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de gevraagde verhoging ingaande 1957 is gesteld op 160.850,—. Zoals blijkt staat deze verhoging in geen verhouding tot het hiervoor ge noemde begrotingstekort. Het betrokken departement is er bij het vaststellen van uitgegaan dat vrijwel alle in de gemeen tebegroting voor dit jaar opgenomen ka- pitaalswerken (aanleg en verbetering van straten en wegen e.d.) in ieder geval dit In zijn vergadering van maart j.l. be sloot de gemeenteraad tot aankoop van de woning met grond van de heer J. Prins te Lunteren, gelegen aan het Panhuis al hier, i.v.m. het in exploitatie brengen van het woningcomplex „Panhuis" en het hier geprojecteerde sportveldencomplex. In verband met de voorschriften inzake de bestedingsbeperking voor de gemeen ten hebben Ged. Staten geen goedkeuring aan dit raadsbesluit kunnen geven en ad viseren zij nu dit besluit in te trekken. Toen een Veendaalse rijwielhandelaar het zaakje niet vertrouwde toen hem maandag door een onbekend persoon een bromfiets te koop werd aangeboden, waarschuwde hij de politie. Ondertussen hield liij de man aan de praat. Binnen enkele minuten was de politie ter plaatse en de man bekende al gauw de bromfiets in Wageningen te hebben ge stolen. De man, die in Wageningen woon achtig is, werd aan de Wageningse politie overgegeven. De colleges van burgemeester en wet houders der gemeenten Veenendaal en Ede zullen aan de respectievelijke ge meenteraden het voorstel doen aan de kortgeleden gestichte Volksuniversiteit Veenendaal een subsidie te verlenen van 0,05 per inwoner. B. en w. van Veenen daal geven als hun mening te kennen dat het verlenen van een jaarlijkse subsidie, gezien het doel en de werkwijze van deze instelling, zeker verantwoord is. ZOON SPEELDE MET LUCIFERS Zondagmiddag speelde de 12-jarige zoon van de landbouwer v. G. aan de Kade, terwijl zijn ouders naar de kerk waren, met lucifers, waardoor een hooiberg, ge vuld met hooi en stro, in brand geraakte. De brandweer van Gelders-Veenendaal rukte uit, waarna ook de nevelspuit van de brandweer uit Ede op het terrein van de brand verscheen. De hooiberg ging verloren. Hij was laag verzekerd. Mej. C. van Laar, lid van de Veenen- daalse Aaletiek Vereniging V.A.V., heeft j.l. zondag deelgenomen aan de oostelijke atletiek kampioenschappen, welke te Oos terbeek werden gehouden. Bij het nummer kogelstoten dames wist zij de eervolle tweede plaats te behalen door de 4e kg. kogel 10 meter 26 cm weg te stoten. Op de 200 m hardlopen dames zag zij ook nog kans om als derde te ein digen in de tijd van 28 sec. precies. ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP Toen de 87-jarige H., afkomstig uit En schede, voor de ingang van Ouwehands Dierenpark vrijdagmiddag de drukke rij weg overstak, werd hij aangereden door een motorrijder met het gevolg, dat hij vrijwel op slag dood was. BLOEMENCORSO Zaterdag a.s. zal het Leersumse Bloe mencorso ook door Amerongen trekken. Ongeveer 5 uur kan de kleurrijke stoet worden verwacht. Wij geloven zekér, dat de inwoners en de vele gasten dit initia tief van de Winkeliersvereniging zeer op prijs zullen stellen. VEENENDAAL Donderdag 8 augustus, openbare raadsvergadering, aanvang 19.30 u. Woensdag 28 augustus, autotocht ouden van dagen. Luxor Theater, woensdag en donderdag „Sissy, de jonge keizerin". AMERONGEN Vrijdag 9 en zaterdag 10 augustus, viering oranjefeesten. Zaterdag avond bloemencorso. jaar geen doorgang zullen vinden, terwijl het begrotingstekort verder al met ruim 100.000,kon worden teruggebracht door normale verhogingen van de per centages der uitkeringen uit de rijkskas. Hoewel hierover nog geen volledige zekerheid bestaat moet er toch wel reke ning mee worden gehouden dat ook het plan tot algehele reconstructie van het wegdek in de Hoofdstraat, althans voor lopig, van de baan gaat, eveneens als ge volg van de verscherpte maatregelen in zake de bestedingsbeperking voor de ge meenten. Zaterdagochtend kocht mevrouw Van Manen, De Sav. Lohmanstraat 117 te Veenendaal. vlees bij slagerij Van Hunnik aan de Da Costastraat alhier. Bij het betalen gaf zij een bankbiljet van tien gulden en bij het geld wis selen kreeg zy o.m. een rijksdaalder met een rood nummer terug. Thuis gekomen vergeleek zy gauw het num mer met dat van de Vallei-riks en toen bleek, waarop zij had gehoopt, het inderdaad de Valleiriks te zyn. De vinderspremie was 10 gulden en haar zoon kwam die dan ook meteen aan het bureau van „De Vallei" ha len. De riks werd gevonden nog geen half uur nadat deze by Slagcry Van Hunnik was uitgegeven en het is dus wel zeker dat deze ditmaal geen lange weg heeft behoeven te maken alvorens bij de vinder terecht te komen. De tiende tocht voor de ouden van da gen gaat dit jaar iets bijzonders worden. De voorbereidingscommissie heeft, in af wijking van de vorige jaren, nu een ge heel andere route aanbevolen, die de gehele dag in beslag zal nemen. Gestart wordt 's morgens om half tien en dan gaat de tocht van Veenendaal over Rijks weg 12 tot Oudenrijn en dan via Rijks weg 9 tot Vinkeveen. Daarna via Uit hoorn, Heemstede, naar Hillegom, waar in „Treslong" zal worden gedineerd. Na dit eten in een eerste klas gelegen heid gaat de tocht verder via Lisse, Sas- senheim, Oegstgeest, Leiden, naar Avi fauna, waar gerust zal worden en waar aan tevens een rondwandeling is ver bonden. Vandaar via Bodegraven. Rijks weg 12, naar Boslust in Zeist, waar de broodmaaltijd zal worden gebruikt. Tenslotte gaat de tocht dan via Wou denberg weer naar Veenendaal, waar de stoet omstreeks 9 uur zal arriveren. De vereniging „Oranjedag" hoopt dat nog meer autobezitters dan tot dusverre op deze 28e augustus a.s. hun auto('s) met chauffeur beschikbaar willen stellen ten einde deze jubileurr^ocht te doen slagen. De bekende adressen ontvangen dezer dagen een aanmeldingsformulier - voor de niet-bekende autobezitters en degenen die in het afgelopen jaar een auto heb ben aangeschaft en ook gaarne mee wil len helpen tot het slagen van deze tocht wordt er vrijdagavond in dit blad een ad vertentie geplaatst met een formulier, waarmede zij zich kunnen opgeven bij een der daarin aangeduide adressen. Ook voor de oudjes staat a.s. vrijdag avond in dit blad een advertientie met een formulier om zich op te geven. Een juiste invulling van naam, leeftijd, straat naam en huisnummer is dringend nodig en vooral een tijdige inlevering, daar na de sluitingsdatum binnengekomen opga ven terzijde moeten worden gelegd. De vereniging „Oranjedag" hoopt dat In verband met het feit, dat de uit Ede afkomstige Italiaanse filmspeelster Marian de Koning tot heidekoningin zal worden gekroond, staat de Edese heide week dit jaar min of meer in het teken van de Italiaans-Nederlandse samenwer king. De opening van dit heidefeest zal dan ook geschieden door de Italiaanse ge zant in Den Haag, Zijne Excellentie Giorgio Benzoni. Deze plechtigheid vindt op 17 augustus, des middags om twee uur, in het open luchttheater plaats. Onmiddellijk daarna zal het Nederlandse toneelgezelschap An neke Elro uit Den Haag ,Het heideroosje' opvoeren. Vervolgens maakt de heide koningin met haar hofdames en pages haar entree. Zij wordt verwelkomd door burgemeester H. M. Oldenhof en door de voorzitter van V.V.V., de heer E. J. van Spankeren. het weer eveneens zal meewerken, zodat de komende 28e augustus èn voor de oud jes, èn voor de automobilisten tot een on vergetelijke dag zal worden. Vrijdag en zaterdag a.s. worden te Amerongen de oranjefeesten gehouden. Het feest wordt geopend met een défilé van de Amerongense verenigingen enz. op vrijdagavond te 8 uur. Zaterdagmor gen worden er kinderspelen gehouden en zaterdagmiddag spelen voor groten. Vrij dagavond en zaterdag zal er een aantal vermakelijkheidsbedrijven een plaats in nemen in het dorp. waarschijnlijk op de Hof. Hieronder zijn een cakewalk, kin derdraaimolen, bumper, schiettent enz. Gezien in verhouding tot voorgaande ja ren een belangrijke uitbreiding. Een gelukkige omstandigheid is voorts, dat het bloemencorso van Leersum dit jaar ook door Amerongen zal gaan. Za terdag in de namiddag kan de stoet ver wacht worden. Als het nu maar mooi weer is, belooft het een echt feest te worden. Het lijk van de 34-jarige schippers knecht C. H., die bij het ongeval met het Lexkesveer te Wageningen in de Rijn is verdronken, is gistermiddag te Ameron gen aangespoeld. Het lijk werd gevonden door enige schippers, die direct de rivier politie waarschuwden. GESLAAGD Els van Ree slaagde een dezer dagen voor het Praktijkdiploma Boekhouden. Op de Loosdrechtse plassen zyn de zeil wedstrijden van de „Holland-week" be gonnen. De eerste I wedstrijd in de f|§ Flying Dutchman- VJ- ilü "s klasse werd 'n over- winning voor de ge broeders Kraan. Op de foto de „Mustang" van de gebr. Kaan aan kop. Kareis rentmeester verhuurde dit ten oosten van de Grift gelegen land aan een zekere Symon Voel. Maar wat deed deze? Heimelijk gaf hij zijn pacht over aan enige Geldersen, waardoor het gevaar ontstond dat dit gebied voor 't Sticht verloren zou gaan. Toen het de rentmees ter ter ore kwam, ontnam hij Voel de pacht en gaf deze aan de schout van Rhenen Visscher. Uit al deze gegevens trokken de Sticht- sen de conclusie: „Soe dat mitsdien blyckt te rechte ge- sustineert (gesteund) te worden, dat de Cromme Eem verclaert sal worden by vonnisse, te wesen een gerechtige limite ende scheytsell der voirn, twee landen van Geldre ende Utrecht". Nog méér namen noemt het betoog der Stichtsen, b.v. die van Udo de Boucop en de heren van Herslo, die landerijen pacht ten van de Schutters en Dijkers. De pacht betaalden zij, of hun bouwlieden in natu- ra n.l. met bier en ganzen inplaats van in geld. In het jaar 1508 was Willem Beyer, burger te Rhenen, koning van de oude Schutters. Mederegeerders of schut- meesters waren toen Aert Francken en Eevert Lyster. Willem Beyer verhaalt dat een huisman van de Veluwe namens Udo de Boucop, naar Rhenen gekomen was om hem de pacht te betalen. Hij deed het in geld in tegenstelling met de gewoonte het in natura te doen. De Schutters vierden juist feest, zaten aan een feestelijke maaltijd, na deelgenomen te hebben aan het vogelschieten „als de scutters metten anderen teerden, als de gaye (gaai) gescoeten hebbende". Jaar op jaar werd de pacht aldus vol daan voor percelen aan deze en gene zijde van de Grift. De bouwlieden van Udo de Boucop waren gewoon te betalen op de zondag na St. Jan (24 juni). Op St. Jan gingen de Rhenense Schutters naar Amerongen het St. Joostfeest vieren: „dat deselfde pacht nyet voer een jaer alleen betaelt ende voldaen es geweest, mer tot vele ende diversche jaeren, sonderlinge (bijzonder) dat die plach te geschieden byden bouluyden vanden voorn. Udo op sonnendach nae St. Jansdach midtsomer, als die voirn. oulde (oude) scutters van Rheenen ter feesten van 't Sunt Joost tot Amerongen plaegen te vaeren". Vermoedelijk is hier een gilde te Ame rongen bedoeld. De Stichtenaren worden niet moede bij monde, of liever penne, van M. Vos- sins, hun procureur, hun rechten te ver dedigen. Zij voegen nieuwe bewijzen aan de vorige toe. „Vreemde beesten uyt Gel- derlant weydende op hemleyden landen over bisschops grift" worden geschut. De meeste burgers van Rhenen hebben be zittingen aan de oostzijde van de Grift. En zo gaan zij voort, ook teruggaand in de geschiedenis. Toen bisschop David het graven van de Grift aanbesteedde en DAMESVOETBAL TROK VEEL PUBLIEK De damesvoetbalwedstrijd, die zater dagavond in Eist werd gehouden, trok grote publieke belangstelling. De wed strijd was georganiseerd door het comité Uitgaansdag ouden van dagen Eist. Er werd gespeeld door twee Veenendaalse dameselftallen, die echter door het niet komen opdagen van verschillende dames door acht Elsterse dames moesten worden aangevuld. De uitslag was 11-5 in het voordeel van de „Groenwitten". In de pauze werd een demonstratie terrein rijden met motoren gegeven. Tijdens de wedstrijd werd door leden van het co mité ouden van dagen voor de uitgaans dag der oudjes gecollecteerd. Dit alles werd muzikaal opgeluisterd door de El sterse muziekvereniging „Crescendo". GESLAAGD Mej. H. J. Henzen te Eist slaagde dezer dagen voor het diploma Ned. Handels correspondentie. GEEN CONSULTATIEBUREAU Wegens vakantie van Dr. Meurs, zal vrijdag 9 augustus a.s. geen consultatie bureau worden gehouden. Donderdag was de raad van Amérongen bijeen. Alle leden waren aanwezig. In zijn openingswoord wees burgemeester Martens op de kunstzinnige omgeving, waarin deze vergadering door de schilde rijententoonstelling plaats vond. Voorzit ter hoopte dat de beraadslagingen en be sluiten overeenkomstig deze sfeer zouden zijn. De heer Wildeman stemt tegen de no tulen van de vergadering van 19 juni. De heer Van de Dikkenberg verzoekt geen beplanting aan te brengen op de weg AmerongenScherpenzeel in scherpe bochten, wegens gevaar voor het verkeer. De school met de bijbel te Overberg ver zoekt aanleg van een wasbak met aan- en afvoer. Kosten 200,—. B. en w. stellen voor om de schoolartsendienst doeltref fender te laten functioneren en het ver zoek in te willigen. Aldus werd besloten. De heer Wildeman informeerde of ge heimhouding omtrent de plaats van het dorpshuis blijft bestaan, gezien het open baar karakter dat de brief van de Stich ting Verenigingsgebouw draagt. Voorzit ter zei, dat geheimhouding thans niet meer noodzakelijk is, maar dat er even min aanleiding is de plaatsen algemeen wereldkundig te maken. B. en W. zullen met de plaats door de stichting aangeduid rekening houden. Later zal men hierop nader terugkomen. Met het oog op de bestedingsbeperking kan dit nog wel enige tijd duren. De heer Wildeman merkte op, dat dan de heren Blankestijn, Van Mourik en spr. opnieuw met een voorstel zullen komen. De heer Blankestijn zei dat het voorstel vorig maal alleen werd ingetrokken door de zwijgplicht. Het ligt in de bedoeling om het bevol kingsonderzoek ter bestrijding van t.b.c. in de week van 28 oktober t.m. 2 novem ber te doen plaats hebben. De heer Brinkman informeerde of dit onderzoek verplicht is. De voorzitter ant woordde dat het vrijwillig is en hoopt dat velen er gebruik van zullen maken. In vele grote plaatsen vindt men te genwoordig een streekwerkplaats voor minder-validen. Het ligt in de bedoeling, zodra de financiële positie dit mogelijk maakt, ook in dit rayon, t.w. Leersum- Amerongen-Veenendaal-Elst en Rhenen, een streekwerkplaats te vestigen. Voor gesteld wordt dit in Veenendaal te doen. (Zie verder pagina 2.) DRUKKNOPSCHOOL. Zus ters Benedictijnen van de Saint- Scholastica school te Coving ton, een dorp van 5000 inwo ners in de buurt van Nieuw Orleans (Ver. Staten), hebben meer tijd gekregen, want door het initiatief van één hunner, de zuster Mary-Theresa Bren- tano, kan één zuster vijf klas sen van zeven leerlingen plus vier examenkandidaten onder controle houden. De_school lijkt dan ook sinds een jaar meer op een geëlektrificeerde fa briek, waarin als in elke fa briek rationalisatie en produk- tieverhoging niet te verwaar lozen factoren zijn. Dat eerste geldt dan voor het aantal leer krachten, het tweede voor de leerlingen, die door het druk knopsysteem binnen een jaar leren waar „normale" studen ten drie of vier jaar over doen. Dat is reeds in dit eerste jaar gebleken en de bezoekende on derwijskrachten uit het hele land die naar de school toestro men om deze revolutie in het onderwijs te bekijken en en thousiast weer vertrekken! staan verstomd over het aan passingsvermogen, over de grandiose elasticiteit van jon ge menselijke hersens. De drukknoppen in alle soor ten zitten op de lessenaars van de schoolkinderen, de lessen zijn alle op de band opgenomen en ieder behoeft maar zo'n knop in te drukken om datgene te horen waaraan zijn leergrage hoofd behoefte heeft. Ontgaat een passage of wil men er een om andere reden nog eens ho ren, men drukt slechts op een knop en de band gaat iets te rug om dezelfde zin nog eens af te draaien. Een der voordelen van dit systeem is dat vlugge leerlin gen niet meer in hun vorderin gen gehinderd worden door mede-klasgenoten die het min der snel snappen. HERSENS. Een Engelse le raar is wel wat teleurgesteld over het inzicht van zijn leer lingen. „Een luxe ding is iets dat ons behaagt maar dat niet beslist onmisbaar is. Geef hier van enkele voorbeelden", was zijn opgave geweest. Toen hij de antwoorden binnenkreeg, zag hij als voorbeelden opge somd: de hersens, het bad, de kus, de deugd, de vrouw VROUW (1). De verkiezing van de heer Liao-Tchen tot burgemeester van Paris-Ban- tus, een plaatsje in Malakka, leek verzekerd tot het ogen blik waarop zijn vrouw grote biljetten in het dorp liet op hangen met als tekst: „Bur gers, als Lao-Tche'n u bedriegt zoals hij het mij heeft gedaan, dan beklaag ik u." Het gevolg was een verpletterende neder laag voor de heer Tchen. VROUW (2). Een enquête heeft uitgemaakt dat in Frank rijk slechts twee van elke hon derd vrouwen de das van hun echtgenoot kunnen strikken. (BUUR) VROUW (3). De 39-jarige mevrouw Lajoie, moe der van vijf kinderen, heeft 28 dagen en 22 uur bovenop een mast van 22 meter hoog geze ten. Haar doel was eenvoudig: de prestatie van haar buur vrouw verbeteren, die het 26 dagen had volgehouden. VROUW (4). Buren snelden toe toen in de buurt van Metz een boerderij in brand stond. Naderbij gekomen zagen zij een jonge boerin die zich wilde la ten verbranden. „Ik wil sterven als Jeanne d'Arc op de brand stapel," riep zij. Toen men haar had weggesleurd bleek zij reeds ernstig gewond te zijn. MAN. In Passaic (Ver. Sta ten) beklagen zich trouwe echtgenoten dat zij 's morgens gewekt worden door de kus van een vreemde man. Wan neer zij zich na de onverwachte omhelzing de ogen uitwrijven zien zij een schim haastig door een raam de slaapkamer verla ten. De politie denkt met een maniak te doen te hebben die er zijn beroep van maakt och tendkussen te stelen. MAN EN VROUW. Ed- mond en Michèle, beiden 19 jaar, hebben in' een verlaten schuur geleefd van him liefde voor elkaar en van honder den flessen melk die zjj by de boeren stalen. De lege flessen verkochten zij weer aan dezelf de boeren zodat zy nog wat geld in handen kregen om hun menu aan te vullen met wat brood. Maandenlang ging dit goed totdat zij op heterdaad werden betrapt en him melkflessenspel uit was. Beide werden veroor deeld tot twee maanden gevan genisstraf. AMBASSADEURS. De Ver. Staten hebben er 600.000 am bassadeurs by gekregen, want elke inwoner die op reis gaat naar het buitenland krijgt bij zijn pas een brief uitgereikt van president Eisenhower waarin hij hen op het hart bindt de naam van de Ver. Staten in den vreemde hoog te houden. Het is een idee van een me dewerker van de New York He rald Tribune. LEGAAT. Israël ontvangt uit de nalatenschap van de in Engeland overleden baron Ja mes de Rothschild een legaat van 100 miljoen gulden. Een deel ervan is bestemd voor de bouw van een parlementsge bouw in Jerusalem. enige veenbezitters zich daarvoor inte resseerden, stond hij hun de turf, die bij het graven vrij kwam, af. Om het werk beter te doen slagen, belegde hij een leendag, waarop degenen die in de Rhe nense of Stichtse venen geërfd waren, verschenen en tot een accoord met de bisschop kwamen. De Geldersen werden niet uitgenodigd „overmits de voern. bis- scop hemleyden lant of gront nyet roeren en wilde, ofte eennichsins te naergaen, opdat hy mitten hertoge in der tyt gheen twist, het graeven aengaende, hebben en soude, ofte deur 't graeven in ongemack comen". De bisschop betaalde alle kosten. Was de Grift als grens bedoeld geweest, dan zouden ongetwijfeld de Geldersen meebetaald hebben. De schouw werd dan ook alleen door het Sticht verricht en niet mede door de Geldersen. Ook meer naar Veenendaal toe, van het Zandvoortschut - ongeveer bij het einde van de huidige zuidelijke Meent- steeg - tot aan Veltgensgrave (Nieuwe- weg) en Abtsgrave, strekten zich percelen over de Grift uit b.v. dat van Daniel Heynricksz en Wilkem, zijn vrouw, Rut- ger de Bruyne en zijn echtgenote Marie, van Claes Spynder in Mulaertsveen, later in bezit van Egbert van Suylen; verder dat van Steven Gherritsz. en van Dyericx van Rhenen. Verder het hoofdmeesters- veen van Jan van Hemert, die Pratten- burg bezat en verkocht aan de Van Son- denbalchs. Van Hemerts opvolger was Otto van Keerssen van Rhenen. Ook het land van Henrick de Brouwer en het veen van de Duitse Orde, het z.g. Com mandeursveen, met het Wyckerveen van Ernst van Eeuwick en Jan van Ham gin gen tot over de Grift. Zelfs op 28 mei van het jaar 1545 stond er nog turf aan de overzijde van de Grift, aldaar gegraven door Stichtse bezitters. De Stichtsen wensten de grens te mar keren met bakens. Het eerste moest ko men nabij de tegenwoordige Kruiponder, het tweede tussen het veen van Wouter van Grootvelt en Muldersveen, het derde op het Commandeursveen, het vierde bij Abtsgrave en het vijfde, waar Abtsgrave en Veltgensgrave zich verenigen. (Boven zeiden wij reeds dat Veltgensgrave liep waar thans de Nieuweweg is, met uit zondering van het nieuwste deel tussen Vendelse- en Holleweg). Aan het betoog uit 1552 is nog een ver klaring toegevoegd van de 80-jarige Jan van Someren, oud-schout en oud-burge meester van Rhenen. Onder ede getuigt EEN GOEDE KIJKER EN EEN ECHTE ZONNEBRIL ZIJN ONMISBAAR! Speciaalzaak in brillen Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal hij „dat alle de Rhenense erven aen dese syde vande grifte gelegen, 'tsy hoylanden oft weylanden, strecken over die grift tot aen dieCromme Eem toe, ende dat de Cromme Eem altyts geacht is geweest, voor een gescheytsel tusschen Utrecht ende Gelderlant, ende nietemin seyt, daer sommige erven syn, aen de Rhenense sy de, die over de voorsz. Cromme Eem gaen - opmerkelijk dat alleen Van Someren dit verklaart: de anderen zeggen slechts dat hun goederen tot de Kromme Eem gaan - seyt, dat de Blynde Eem altyts aen de Utrechtse syde geweest is, als hy anders nyet en weet; seyt, dat de mate hoylant is aende Stichtse syde compete- rende ende Helmichermate mede; seyt wel gekent te hebben Jan yan Hemert, bisschop Davidts hooftmeester, diewelcke seeckere veen hadde inde Rheense vee- nen, van hem genaemt 't Hooftmeesters- veen, ende weet wel dat hy selver syn veen gebruyekte over die grift ter Ve- luwenwaert, - het Hoofdmeestersveen lag even ten zuidoosten van de tegenwoor dige Groeneveldselaan, tussen deze en De Hel - ende dat d' andere geërfdens inde voorsz. Reense veenen, hun veenen over die grift gebruyekten, maer hoe veel roe den sy daer over groeven en weet hy niet". Wij zien dat Jan van Somerens getuigenis een korte samenvatting is van de vorige verklaringen. De Geldersen lieten zich niet onbetuigd, maar tenslotte kwamen beide gewesten tot een vergelijk, waarbij de Kromme Eem grens bleef, maar van het Zand voortschut tot de Zwaai werd de Grift de limiet. Van het Pyselschut gaat de grens langs de Zijdvang en voorts, enige hoeken makend, naar de Grebbedijk. De naam Zijdvang is vermoedelijk een ver haspeling van zijdwind, zijdwen, een bin nendijk of weg, die zich ter zijde langs het land wendt of keert, in ons geval langs het Stichtse gebied. Op de kaart van Conrad uit 1789-'93 komt op de eerste hoek bij de Zijdvang een huis of hoeve voor „Het verdriet". Is dit een zinspeling op de grensperikelen of op het overstifc- mingsgevaar? De toestand van rust, sedert eeuwen heersend aan de Stichts-Gelderse grens, is thans door de plannen van de interpro vinciale commissie, verkeerd in een van onrust en strijd. Zal er een happy-end volgen? Wij vrezen het tegendeel. D. PHILIPS. WIJ Z E WOORDEN ONZE KROON De liefde is de kroon van ieder leven; zy kroont ook het nederigste hoofd. (Auerbach) ASSURANTIEKANTOOR KEPKEWIJK 167 - TE 1.3000 - VE E K't M DA At

De Vallei | 1957 | | pagina 1