ANDORRA land van smokkelaars REDDINGSEILAND VOOR DE BOER ROVANNA VEENENDAAL WOUDENBERG AMERONGEN Gevonden en verloren voorwerpen Woudenberg in rep en roer om verdwenen kind VOOR VAKKUNDIGE 1 e KLAS REPARATIE'S TECHN. BUREAU VOOR RADIO EN TELEVISIE A010 BALLEGOIJEN Uit Amerongens raadszaal Uitbreidingsplan Restauratie korenmolen te Eist De laatste drop is de boterknop **"0ondom de uneratoren Marktberichten HET RAADSEL VAN NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Veenendaal 2009 J. M. S. J. Haan, Stationssingel 12. 2057 P. Sieperda, Dennenlaan 14. Ederveen 293 J. v. d. Hoef, Kade 12, Veenendaal. 495 E. J. v. d. Vliert, Zwetselaarseweg 1. POSTDUIVENNIEUWS De Veenendaalse postduivenvereniging „De Snelpost" nam deel aan de wed vlucht van St. Ghislain H., een afstand van ongeveer 214 km. De duiven werden te 7.10 uur gelost, waarna de eerste duif zich meldde om 10.50.04, een snelheid van 968.4 m. per minuut. De uitslag werd: 1. W. A. Eimers 1, 42; A. van Asselt 2; J. van 't Veen 3, 4, 24; C. van Asselt 5; C. van Ginkel 6, 13; P. W. v. Zetten 7, 11, 14, 23, 31, 38, 40, 49; A. D. van de Bosch 8, 12, 15, 20, 21, 26, 33, 34, 47; v. d. Bovenkamp-Rozenboom 9, 43, 46; C.' Donkelaar 10, 30, 36. 41, 45, 48; G. de Geit 16, 17, 22, 25, 32; G. Diepeveen 18, 19, 37; D. G. Schans 27, 35; C. v. d. Weerd 28; H. Ulrich 29; B. van Kesteren 39, 44, 50. GESLAAGD Voor het erkende practijkdiploma van de Ned. Associatie en Vereniging van Leraren slaagden dezer dagen te Utrecht voor Engelse handelscorrespondentie: Mej. Tineke Beek en de heren J. Bou- man, W. Diepeveen, D. de Koning te Ederveen, J. Hovestad te Rhenen en W. Hoolhorst te Rhenen, alsmede de dames E. Bouman, G. Koenders, N. Kosters te Scherpenzeel, A. van Schuppen en B. van den Vendel. Voor Franse handelscorrespondentie de heer W. van Manen. Voor Nederlands de dames W. Bouter te Ederveen, M. van Doorn te Scherpenzeel, J. van Gent te Overberg, H. Henzen te Eist, J. van de Kaa te Scherpenzeel, N. Kok te Eist, S. van Spanje en B. van de Vendel. Voor boekhouden de heren G. Dijkstra, A. Hardeman te Ede, G. Kemperman, M. Slotboom en A. Treep. Allen werden opgeleid door het Han delsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. GESLAAGD De heer H. Thijs, leraar aan de Koningin Julianaschool, afdeling ulo, slaagde voor het diploma M.O. boekhouden. Aan het politiebureau werden als ge vonden aangegeven: 1 grijsbruine pet; 2 reflect, driehoeken; 1 bl. regenmantel m. hoofdoek; 1 grijze herenregenjas; 1 bl. dameshalsketting; 1 kinderbril. Als verloren werd aangegeven: 1 don kerbruine jongensportem.; 2 bankbiljet ten van 10,— en 1 muntbiljet van 1, 1 spatlap („Solex"); 1 br. jongensportem.; 1 lichtbr. kofferriem; dubbele zeildoeken rijwieltas m. inh.; benzinetank (DKW); 2 jonge kanaries. DRIE ZWAAR BESCHADIGDE AUTO'S EN GEWONDE BIJ BOTSING Zondagmiddag j.l. reden twee luxe auto's langs de Stationsweg in de richting Scherpenzeel. Tussen deze twee auto's reed een motorrijder. Toen de eerste auto de motorrijder was gepasseerd, reed de motorrijder iets naar links, op dat zelfde moment wilde de tweede autobestuurder passeren. Daar twee tegenliggers nader den, moest deze remmen, waardoor hij slipte en op het linkerweggedeelte terecht kwam. De eerste tegenligger bestuurd door de heer K. uit Renswoude kwam in aanraking met de geslipte auto bestuurd door de heer R. uit Amersfoort, doch ook de tweede tegenligger bestuurd door de heer P. uit Schiedam, botste tegen deze auto. De echtgenote van de heer P. die naast hem in de auto had plaats geno men, kwam door de botsing in aanraking met de voorruit, waardoor zij een lichte hersenschudding opliep. Overbrenging per ziekenauto naar Schiedam was nood zakelijk. De drie auto's werden zwaar be schadigd en moesten worden weggesleept. BROMFIETSERS BOTSTEN Zondagmiddag j.l. reed de bestuurder van een bromfiets, de heer B. uit Veenen daal vanuit de richting Zeist over het rijwielpad nabij het hotel „De Pyramide" onder de gemeente Woudenberg. Vanuit de richting Woudenberg naderde de bestuurder van een bromfiets, de heer O. uit Hoogland. Niettegenstaande er vol doende ruimte op het rijwielpad was voor beide bestuurders, kwamen zij met elkaar in botsing. Met een flinke oog- en hand- wonde en gescheurde kleding bleef de heer O. op het rijwielpad liggen. Beide bromfietsen werden danig beschadigd. Een zesjarig zoontje van de familie J. Meerbeek alhier, was een dezer da gen om 7 uur 's avonds nog niet thuis van het spelen in de buurt. Door de ouders werd bij vriendjes en kennisjes een onderzoek ingesteld, doch zonder resultaat. Zijn fietsje werd gevonden in de Schoolstraat, maar de kleine was en bleef zoek. De gehele buurt zette een speurtocht in, echter zonder suc ces. Toen het jongetje tegen ongeveer 11 uur nog niet was gevonden, werd de een tante te Werkhoven, werd te on geveer 12 uur deze tante door de on geruste ouders opgebeld. Hier werd medegedeeld dat beide jongens bij een andere aldaar wonende tante waren aangekomen. Het bleek dat de oudere broer van 12 jaar, de kleinere zonder voorkennis van de ouders op de fiets had meegenomen. De ouders, evenals de buurtbewoners, konden dus weer rustig gaan slapen. Daar een grotere broer die dag per rijwiel uit logeren was gegaan naar hulp ingeroepen van de rijksspeurhon- dengeleider J. Frijlink, wachtmeester le klas der rijkspolitie te Leusden. Ook deze moest na enige vergeefse pogingen, daar geen enkel uitgangs- staken. □aar: RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 (Vervolg van pagina 1.) tevoren door de z.g. Staf getest. Deze .•leeds vier gemeenten hebben voorge> stemd. Thans is het woord aan Ameron- gen. De heer Dagnelie acht Veenendaal geografisch gezien weliswaar het centrum maar de verbinding naar Veenendaal met openbare vervoersmiddelen is ongunstig. Spr. acht Rhenen makkelijk te bereiken, vooral waar het minder-validen betreft van belang. Voorzitter meende dat Vee nendaal als industrieplaats zeker de voor keur geniet. Er is een beter afzetgebied voor de te vervaardigen produkten. Wet houder De Bonte merkte op dat de heen reis geen moeilijkheden oplevert, wel de terugreis. Wellicht kan dit een aanleiding worden een betere verbinding aan te vragen en te verkrijgen. Voorzitter: We zullen zoeken naar een aanvaardbare verbinding. De heer Van Barneveld in formeerde of het de bedoeling is, dat de mensen verplicht worden hier te gaan werken. Voorzitter: Candidaten worden staf wordt gevormd door doktoren, psy chiaters en psychologen. De heer Blankestyn wilde nog de leef tijdsgrens vernemen (14-65 jaar). Het voorstel werd zonder stemming aange nomen. BENOEMING ONDERWIJZERES Voorgesteld werd mej. M. Kreukniet, thans werkzaam te Heesselt, gem. Varik, te benoemen. Genoemde sollicitante kan evenals het reeds benoemde hoofd de heer Van Bergen, eerst 1 oktober in dienst komen. De heer Dagnelie heeft met grote schrik deze laatste mededeling gelezen. Spr. vroeg zich af hoe b. en w. het tekort van twee leerkrachten gedurende zes we ken denken op te vangen. Voorzitter hoopte tijdelijk personeel te kunnen krijgen. Ook de heer Blankestyn maakte zich ernstig bezorgd over de pe riode na de vakantie tot 1 oktober, waar op de heer Wildeman hem geruststelde met de mededeling dat, indien b. en w. in de knoop zitten, hijzelf weer voor de klas zal gaan staan. De heer Van Mourik betreurde het dat de benoeming van de heer Van Bergen zo lang heeft geduurd. Dit was volgens spr. niet nodig geweest. Voorz. zei, dat een benoeming nu eenmaal moet geschieden in overleg met de inspecteur. Voor de goede gang van zaken is het nodig, dat door de raad opnieuw wordt vastgesteld, dat een uitbreidingsplan in voorbereiding is. De heer Dagnelie is er niet meer van overtuigd, dat G.S. metterdaad ernstige pogingen doen om een uitbreidingsplan voor te bereiden. Hij zou het liefst bij wijze van protest tegen dit voorstel stemmen. Voorzitter vond deze reactie volkomen begrijpelijk. Ook b. en w. zien weinig schot in deze zaak, maar spr. raadde niet temin de heer Dagnelie optimistisch te blijven. Indien we dit besluit niet zouden nemen, komen er moeilijkheden bij het verstrekken van bouwvergunningen. Hoe wel G.S. nu reeds 21/a jaar bezig zijn, schiet men niets op. Over onderdelen' wordt wel steeds de gemeente geraad pleegd. Tevens is dit besluit ook wettelijk nodig, aldus burgemeester Martens. De heer Blankestyn vond het welletjes. G.S. zouden het varken even wassen, maar de heren in Utrecht zitten nu reeds ruim 2'/2 jaar te boenen zonder merkbaar resultaat. Spr. stelde daarom de volgende motie voor: De raad der gemeente Ame- rongen, in vergadering bijeen op 1 aug. 1957, gelezen de mededeling van b. en w. spreekt als zijn mening uit, dat het uit blijven van een uitbreidingsplan, door G.S. te ontwerpen, zeer ten nadele van een rustige en zakelijke arbeid in deze gemeente is. De heer Van Barneveld vond de motie van de heer Blankestijn lang niet scherp genoeg. Door deze trage afwerking on dervinden we financiële schade en wor den de belangen der gemeente moedwil- lgi in de grond getrapt. De aangekochte terreinen liggen nu renteloos; de hier voor gebruikte gelden konden thans be ter worden besteed. Spr. steunde motie, evenals de heer Wildeman, die betoogde dat deze motie de teleurstelling over de gang van zaken goed weergeeft. G.S. zullen voelen dat er iets dient et gebeuren. De heer Hasselaar geloofde dat de bezwaren van de heer Dagnelie door de motie worden opgehe ven. Voörstel b. en w. werd met algê- mene en motie Blankestijn met 10 stem men voor en 1 tegen aangenomen. De gemeente stelt het op prijs deze mo len te behouden. De voor rekennig van de gemeente komende kosten bedragen 5350,De heer Tenge is voor restau ratie, maar wil gaarne weten of de molen te gebruiken is en gebruikt zal worden. Voorzitter: De molen moet bedrijfs klaar gemaakt worden, anders vervalt de subsidie van het departement. De heer Tenge informeerde of ook de' capaciteit van de molen vergroot wordt. Dit acht spr. van groot belang. De heer Van Barneveld wil, wanneer de restaura tie nog lang op zich zou laten wachten, voorlopige maatregelen nemen om gevaar voor afwaaien van stukken te voorkomen. Ook de heer Brinkman sprak in deze geest. De heer Blankestyn is tegen dit voorstel omdat hij de gelden elders no diger acht, o.a. voor fietspad naar Eist. Aangenomen met 10 stemmen voor en 1 tegen. RONDVRAAG De heer Van Barneveld vindt dat ver huur tennisbaan een raadsaangelegenheid is en wil de zaterdagmiddag verdeeld zien, zodat ieder gelegenheid krijgt te spelen. De heer Van de Dikkenberg wees op nieuw op noodzaak van meer lichtpunten in Overberg. De heer Brinkman speet het ten zeerste dat waterstaat nog steeds niets aan het fietspad Amerongen-Elst heeft gedaan. Stelde voor opvallende borden te plaat sen. Aldus werd besloten. De heer Wil deman informeerde naar doel van de enorme zandhoop in de Holleweg. De heer Dagnelie wees op gevaar van een verzak king in de nieuwe weg bij de Heuvelse- steeg in Overberg en verzoekt toezicht. TUINFEEST OP DE HAZENBERG Op het prachtige landgoed „De Hazen berg" werd zaterdagavond een tuinfeest gehouden ten bate van het asyl voor zwerfdieren van de stichting „De Hazen berg". Ruim 1000 mensen hebben, aan gelokt door het mooie weer, genoten van dit fraaie landgoed, dat bovendien mooi was verlicht, en van de boerenkapel „Bont en Blauw" uit Culemborg. Aan het programma werd medegewerkt door de Zingende Zusjes. Een leuke avond met vlotte en prima gespeelde nummertjes en uitstekende zang. DAMMEN Ook in groep B viel deze week de be slissing. Door Rebergen te kloppen, werd G. v. d. Grift voor een jaar bekerhouder. Als een adelaarsnest hoog in de Pyre neeën tussen Frankrijk en Spanje ligt een onwaarschijnlijk klein, zelfstandig staat je Andorra. Verscholen tussen de berg- massieven, temidden van klaterende bergstroompjes, die gevoed worden door de sneeuw die tot ver in het jaar de top pen der bergen bedekt. Nog geen zes duizend inwoners telt Andorra, dat een zelfde oppervlakte heeft als de Haarlem mermeer. Het staatje heeft een eigen regeringsstatuut bestaande uit een Gene rale Raad van 24 Andorrezcn-van-ge- boorte. De president van Frankrijk en de bisschop van Seo de Urgel in Spanje spreken in de regering wel een woordje mee, maar in feite regeert Andorra zich zelf. In de zomer van 1953 heeft deze dwergstaat in de Pyreneeën zich de luxe van een meningsverschil met de reus Frankrijk veroorloofd. Frankrijk wilde wel eens paal en perk gesteld zien aan de nu reeds eeuwen durende smokkelpar- tijen van de inwoners van Andorra en sloot zijn grenzen voor het vrije ver keer. Maar de Andorrezen zijn altijd smokkelaars geweest. En met het ver schil in levensstandaard tussen Spanje en Frankrijk, waar Andorra zo precies tussen ligt, zullen in de naaste toekomst de Andorrezen ook wel smokkelaars blij ven. Koffie en likeur zijn gevraagde za ken. Met een flinke bergstok en zwaar- 0,0'JlllJli Enige Duitse technici hebben een red dingseiland geconstrueerd, dat in 25 se conden klaar is voor het gebruik en niet kan zinken of te pletter $laan. Dit red dingseiland kan zelfs bij vliegende storm dienst doen. Het biedt maximaal plaats aan 22 personen. Het ligt in de bedoeling dat deze kruising van een reddingsboei, -vlot en -boot, zowel door grote passa giersschepen, als door vissersvaartuigen en vliegmachines zal worden meegeno men. De voordelen worden als volgt sa mengevat: 1. Vlug klaar voor het gebruik. 2. Kan te allen tijde, zonder takels en andere hulpinstrumenten, te water ge laten worden. 3. Kan niet stuk geslagen worden en weerstaat stortzeeën. 4. Heeft in verpakte toestand slechts weinig ruimte nodig. Het reddingseiland zit soliede in elkaar. De exemplaren, die onder alle omstandig heden gebruikt kunnen worden, bestaan uit de Volgende lagen, over elkaar heen: Een versterkt katoenen weefsel, een laag dubbeldikke maccobatist, drie lagen rub ber, hennepzeildoek, weer paccobatist en drie lagen rubber. Voor de luchtvaart wordt een minder zware uitvoering ge maakt, met twee lagen maccobatist en drie lagen rubber; om gewicht te sparen. Momenteel worden proeven genomen met „perlon'-weefsels, die met rubber zijn bespoten (aan weerskanten). Daar ze sterker zijn, is het wellicht mogelijk, het aantal lagen bekledingsstoffen belangrijk te verminderen. Het dak van het reddingseiland bestaat uit één laag weefsel met rubber. Het op blazen van de bodem en zijkanten ge beurt volautomatisch door een kool- dioxyde-toestel. In het midden van de bo dem bevindt zich een soort riem van „perion", waaraan men trekken moet om de hele zaak weer in evenwicht te bren gen, als het eiland dreigt om te slaan of omgeslagen is; een zeer vernuftige vin ding. Het drijvende eilandje wordt verlicht door middel van een z.g. wateraktieve, speciale batterij. Aan het hoogste punt is een zich automatisch inschakelende lamp bevestigd, om te zorgen, dat een en ander 's nachts snel opgemerkt kan worden. De uiterst belangrijke drinkwaterver zorging vindt plaats door middel van een zeewatervrije opvanginrichting (voor dauw en regenwater) die is ingebouwd in dak en zijkanten. Verder zijn allerlei praktische voor werpen zorgvuldig vastgemaakt en inge pakt aangebracht in de wanden, waar onder reddingsgordels met vanglijnen, blaasbalgen, reparatiedozen, waterdichte zakken, een drijfanker, enzovoort. BEUL EN BOEK In het revolutionaire tijdperk van Engeland, d.w.z. in de tijd van Oliver Cromwell, kreeg de beul veelzijdige werkzaamheden opgedragen. Zo moest hij het verbranden verzorgen van boe ken, die deze regering niet welgeval lig waren. Daarna, toen de Royalisten opnieuw aan de macht kwamen, zetten zij dit spelletje voort. Zo werd de beul opdracht gegeven, de gehele oplage van Miltons „Het verloren paradijs" te ver branden. Ondanks deze brandstapel actie behoort dit dichtwerk nog heden ten dage tot de wereldliteratuur. De beul heeft dit werk dus niet goed ge daan! bespijkerde laarzen aan zijn voeten en met een uitpuilende rugzak „contraban- da" klimt en klautert de Andorrees langs bergpaadjes die slechts hem be kend zijn. Angstvallig worden de Spaan se en Franse douaneposten ontweken. Van Frankrijk naar Spanje gaat peper, parfum, radio-onderdelen, banden en zij de. Van Spanje naar Frankrijk wordt leer, wol, olijfolie, schoenen en sardines gesmokkeld. Volgens overleveringen is Andorra in het jaar 784 door Karei de Grote ge sticht. Het uitgeven van politieke ge schriften is er verboden. Voelt U deze bepaling als een gemis, verheugd zult ge zijn bij het vernemen van het feit dat Andorra geen belastingen kent. Neen, het is niet mogelijk om Andorrees onder daan te worden! Ook niet als u er uw militaire dienst zoudt willen vervullen, want ook dè.t is onmogelijk. Andorra kent geen militaire dienst. Eén van de hoogste bergpassen van Europa vindt men in de Pyreneeën. Om van Frankrijk uit in Andorra te komen moet de berg pas van Envalira bestegen worden. En deze pas ligt op ruim 2400 meter hoogte. Slechts een drietal maanden is deze pas sneeuwvrij: juni, juli en augustus. Zodra de maand september met zijn sneeuwval haar entree heeft gedaan kan men slechts via Spanje in Andorra komen. In de win termaanden begint de dag naar onze be grippen nogal laat. Zo tegen tien uur in de ochtend komen de eerste bewoners naar buiten. Zolang de zuidelijke zon die tot dat uur achter enkele hoge bergtop pen zich schuil houdt, de dorpsstraat van de hoofdstad, die ook Andorra heet, nog niet verwarmt, is het in het miniatuur stadje maar wè.t koud! Maar de lunch van twaalf uur kon uw verslaggever in de buitenlucht gebruiken, met uitzicht op zwaarbesneeuwde bergen en in zijn overhemd! De omgangstaal is Cate- laans, maar met Frans en Spaans kan men overal goed terecht. De bevolking is, als alle bergvolken, gemoedelijk en gast vrij. Zij die in de vakantie wat verder van huis kunnen gaan, zouden Andorra eens moeten bezoeken. Het kan gecombineerd worden met een vakantie aan de Middel landse Zee, die bij Perpignan net zo mooi is als aan de Rivièra. „De laatste drop is de boterknop" is een oud Nederlands spreekwoord, ont leend aan het handmelken, dat de nadruk legt op het zorgvuldig uit- of namelken, waarbij speciale handgrepen te pas komen. Wordt een koe onvoldoende uitgemol ken, aldus Ir. A. Schrooder, rijkszuivel- consulent te Gouda onlangs voor de radio, dan heeft dat behalve andere nadelen niet alleen invloed op de hoeveelheid melk, die het dier kan geven, maar het is ook van betekenis voor het vetgehalte. In dat geval blijft n.l. de melk met het hoogste vetgehalte in de uier achter.. Dit heeft men reeds in de tachtiger jaren onderkend. In dit verband citeerde Ir. Schrooder een landbouwonderwijzer die in een leesboekje voor de hoogste klas der Volksschool in Goudriaan o.m. het volgende schreef: „Zien wij iemand melken, dan menen wij allicht, dat het een zeer gemakkelijke zaak is. Toch is dit niet zo. Er hangt zeer veel van af, hoe er gemolken wordt. Wordt door slecht melken de volledige ontwikkeling van de uier belemmerd, dan berokkent men zich voor de toekomst schade. Men zegt wel, dat een goede handmelker van een jonge koe, als ze daartoe aa.nleg heeft, een beste melkkoe maakt, maar dat een slechte handmelker haar bederft. Ook het niet schoon uitmelken is zeer nadelig. Blijft er iets in de uier achter, dan spreekt het vanzelf, dat de koe tegen de volgende melktijd niet zoveel melk kan afscheiden. Raakt de koe daaraan ge-1 woon, dan zal zij in het vervolg minder melk blijven geven". Het lagere vetge halte meende men in die jaren te kunnen verklaren uit het feit dat het vet in de uier van de koe drijft, zodat eerst de minst vette melk wordt gemolken en pas het laatst de melk, welke de meeste vet- delen bevat. Hoewel we hiervoor tegen woordig een betere verklaring hebben gaat de conclusie van de landbouwonder wijzer nog steeds op als hij schrijft: „ge begrijpt nu zeker wel welk groot nadeel er aan niet goed uitmelken is verbonden" Tenslotte verduidelijkt Ir. Schrooder aan de hand van een voorbeeld de na delen van slecht uitmelken. Indien men uitgaat van een veebedrijf met twintig melkkoeien, waar machinaal wordt ge molken en men neemt aan dat aan het namelken, zowel 's morgens als 's avonds twee minuten wordt besteed per dag dan dan zij daar tachtig minutenmee ge moeid. Wanneer er van iedere koe door vakkundig uitmelken per keer slechts een halve liter melk wordt verkregen dan beloopt dit bij tweemaal melken twintig liter. Als we nu bedenken, dat deze melk minstens 7 a 8 vet bevat, dan volgt daaruit, dat dit bij de thans geldende melkprijs een opbrengst bete kent van 20 x 56 cent ofwel 11.20. Dat komt erop neer dat de boer met zorg vuldig namelken 14 cent per minuut, of 8.40 per uur incasseert, waarbij nog buiten beschouwing gelaten, dat de pro- duktie beter op peil .en de uier in goede conditie blijft. Woudenberg I In een op 22 juli in Woudenberg gehouden vergadering werd bekend gemaakt dat het grondonderzoek dat in het kader van de Stichting Bodem, Plant, Dier, door het Bedrijfslaborato- rium voor Grond- en Gewasonderzoek werd uitgevoerd, aan het licht gebracht heeft dat ongeveer de helft van het aan tal onderzochte weilanden een te hoge kalktoestand bezit. De kalitoestand bleek in ruim 40 van de gevallen zeer ruim tot hoog, terwijl de fosfaattoestand op bijna 90 van de percelen ruim tot hoog was. De koper- en cobalttoestand van de grond bleek in vele gevallen te laag. Woudenberg II Het onderzoek van het gras, afkomstig van een honderd vijftigtal Woudenbergse bedrijven heeft uitgewezen dat in vele gevallen zowel de natrium als de magnesium-, koper-, en kalktoestand te laag zijn. Het natrium- gehalte is zelfs in 90 tot 95 van de ge vallen te laag, terwijl ook het magne siumgehalte van het gras behoorlijk laag is. Tijdens gehouden zitdagen gaven me dewerkers van de op te richten Stichting Bodem, Plant, Dier en de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, uitgebreide inlich tingen over de toe te dienen bemesting en de aan te brengen verbeteringen. Woudenberg III Bij het onderzoek van het bloed van een vijfhonderdtal koeien in Woudenberg bleek dat onge veer 15 van het aantal dieren in het afgelopen voorjaar al een te kort aan koper bezat. Bij ongeveer 12 van de dieren bleek het magnesiumgehalte van het bloed te laag, waardoor de kans op kopziekte vergroot wordt. Molybdeengebrek Molybdeengebrek treedt op veel plaatsen vooral bij bieten en haver op. Dit gebrek blijkt bij een bepaalde kalktoestand van de grond voor te komen, terwijl de gebreksverschijnse len reeds bij de jonge plantjes zijn waar te nemen. De groei van de plantjes wordt Kee hèt mit ut hart in de schoenen ge zéten. Een vrijdag was ik naor de zwem- kampioenschappen gegaon van de Flo- rellen en een maondaggemarrege kwam ik pas weer thuis. Sjonge, jonge, dat is me wat gewist. Och, och, och! Ik woón al ettelijke jaoren in Rhenen, mör ik heb nog nooit zo'n evenement meegemokt. Ik mot m'n eige wel stark vergisse, mör ik gleuf toch, a^dat alles wat zwemmen kon op de Grebsebarreg was trècht gekomme. Dat mot ok wel, want twee daogen lang hèt 'r een reportaogewaogen ge- staon van de raodio. En ut barstte van de persmuskieten. Affijn, dat hèdde wel kunnen zien in de kranten van maondag. Halleve bladzije stinte vol mit zwemnijs ut Rhenen. Om nog mor niet te schrijven over de veule kieke van Aodao. Die was twee keer mit een nij wereldrekor Haantjie de veurste. Nou weet ik eigelijk pas, waorom of ze Aodao de Haon hiet! Mör alle gekheid op een stokkie. We hebben ut weet veur mekaor in Rhenen. Ut aonzien van de plots is weer mit rasse schéje veuruit gegaon. We hebben weer een goeie beurt gemokt. In de Sport wereld van een maondag stint ut zo mooi. Daor schreve ze over de zwem- kampioenschappe in ut bijzonder moöie bad van Ouwehand, die deur de jonge zwemvereniging de Florellen waren ge organiseerd. En uitstekend! Jao, jao, dat stint 'r. „En uitstekend!" Mit een uitroepteken d'r achter. Klokkenverkopers, borst veuruit! De Klokkenverkoper. ernstig geremd, waardoor opbrengstver- liezen worden veroorzaakt. Het op peil houden van de kalktoestand van de grond en desnoods een molybdeenbemesting brengen, hoewel met dit laatste voor zichtig te werk moet worden gegaan, verbetering. DAPPERE TEGENSTANDER VAN NAPOLEON I De Franse generaal was het niet eens met de methodes van Napoleon I. Van hoogverraad beschuldigd kwam hij in 1808 in de militaire gevangenis terecht. In 1812, toen Napoleon in Rusland ver toefde, zag hij er kans toe te ontsnappen. Hij verspreidde toen het gerucht dat Napoleon was overleden. Het lukte hem, vooraanstaande hoge officieren en politici (aanhangers van Napoleon) gevangen te zetten. Vijf uur lang had hij de macht in handen. Toen de zaak mis liep, kwam hij voor de krijgsraad. Op de vraag van de president „Wie zijn uw medeplichtigen?" antwoordde hij: „Geheel Frankrijk, uzelf inbegrepen, indien ik succes mocht heb ben geoogst". Mallet, zo heette de Franse generaal, werd samen met 14 medeplichtigen op 29 oktober 1812 gefussilleerd. EDE. Haandag '5 augustus 1957. Eier^ markt. Aanvoer 215.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 16,— tot 16,75, voor henneëieren van 10,— tot 14,50, dit per 100 stuks. De handel was kalm. WOUDENBERG. Dinsdag 6 augustus 1957. Eiermarkt. Aanvoer 120.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van ƒ15,— tot ƒ17,— (middelprijs ƒ15,60), voor henneëieren van 11,50 tot 13,10, dit per 100 stuks. De handel was traag. VEENENDAAL. Dinsdag 6 augustus 1957. Eiermarkt. Aanvoer 130.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeëieren van 15,— tot 16,50. Voor henneëieren van 10,tot 13,50, dit per 100 stuks. De handel was kalm. Biggenmarkt. Aanvoer 75 stuks. Er werden prijzen besteed van 40,tot 56,per stuk bij een rede lijke handel. SCHERPENZEEL. Woensdag 7 augustus 1957. Eiermarkt. Aanvoer 900.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 17,50 tot 16,voor henneëieren van 8,tot 13,dit per 100 stuks. De handel was traag. Biggenmarkt. Aanvoer 200 stuks. Er werden prijzen besteed van 48,— tot 68,— per stuk bij een kalme handel. (37) IJl en luchtig zweefden de zachtjes getokkelde klanken door de grote eetzaal van het kasteel, waar Aram zijn luit stemde. Nieuwsgierig en vol ver wachting staarden de bedienden, die de zaal tot in de hoeken vulden, hem aan. De dikke poortwachter die zijn norsheid had laten varen, stelde hem met luider stem voor. „Luistert allen goed!" schreeuwde hij. „Deze man heeft vele landen bereisd en in zijn liederen zal hij u verhalen van zijn stoutmoedige en romantische avonturen!" Toen hij zweeg kon men een speld horen vallen en direct zette Aram met forse stem een oude ballade in. Het geluid drong door tot ,het binnenplein, waar Tybalt en zijn schurkachtige rentmeester druk bezig waren de nog steeds niet bij kennis gekomen Jolande in een reiskoets te tillen. „Die zangvogel kwam net van pas", grinnikte Ochron, die in de koets stond en het slappe lichaam van het meisje bij de armen omhoog trok. „Nu zijn we er zeker van, dat we niet gestoord worden!" Tybalt, die de benen vasthield, gromde iets on verstaanbaars en wendde zich toen tot de stal knecht - een van zijn handlangers - die een paard aan de teugel leidde. „Schiet een beetje op, jij daar! Span als de bliksem dat paard in! Hoe eerder we hier weg zijn, hoe beter!" En terwijl Aram onder het zingen zijn hersèns pijnigde met de vraag, hoe hij zo vlug mogelijk tot de gravin zou kunnen door dringen, reed, door niemand opgemerkt, een reis koets met gesloten gordijnen de poort van Rovanna uit en de slotbrug af en werd opgeslokt in de duisternis. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2