Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Raad besprak plaatselijke huurverhogingen Veenendaals meisje terug uit Ver* St* Wist U Reconstructie van Hoofdstraat nu definitief WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Amerikanen niet zo wild als wel eens lijkt Toespraak van president Eisenhower De „Meikoningin" moet nu ook nog haar zoon missen Doodt Fa. J. F. Tak 31e jaargang VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 No. 62 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bestedingsbeperking en lagere prijzen AGENDA Verschil van man en vrouw Hij is 5,- waard 2 AJ 668300 SCHERPENZEEL FINALE EN DEMI-FINALE VETERANENTOURNOOI N S. BOS Marie-José, de eenzame prinses Leven vol tegenspoed RHENEN Marktberichten Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Nieuw* uit de omgeving Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knnnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteravond was de Veenendaalse ge meenteraad in openbare vergadering bij een. Het eerste punt waarover in deze vergadering werd gediscussieerd betrof het beleid in Veenendaal bij de uitvoering der wettelijke huurverhogingen. De heer Van Ojik (c.h.) kon er geen enkele lijn in bespeuren. De huren van het ene complex woningen zijn met 15 °/o verhoogd en van andere geheel niet of met slechts enkele centen. Wethouder Van Kuyk (a.r.) verklaarde dat ook hier de bedoeling voorzit een ze kere huurnivellering te bereiken en de huren van woningen van gelijk woon- gerief gelijk te trekken. De voorzitter deelde nog mede dat een gemengde com missie van plaatselijke deskundigen na veel wikken en wegen wel degelijk alge mene richtlijnen heeft vastgesteld en wethouder De Ruiter (c.h.) wees erop dat de nu ingevoerde verhogingen nog maar zeer voorlopig zijn en waarschijnlijk eerst over enkele jaren definitief zullen wor den. De heer Van Deelen (sg.gp.) vroeg naar de mogelijkheid voor de verhuurder om de huren met slechts 12Vï*/c te mogen ver hogen omdat de andere 121/s*/« van de wet telijke 25toch geblokkeerd wordt Ook vond spr. het een gebrek aan ver trouwen in de verhuurders, in Den Haag, dat men dat deel blokkeren wil. Dat laat ste vond de heer Van Hardeveld (p.v.d.a.) toch wel een goede regeling gezien zijn ondervindingen met verhuurders in het verleden. Na de gehouden aanbesteding van het doortrekken van de Middellaan naar de Kerkewijk, bleek b. en w. dat de laagste inschrijver financieel niet draagkrachtig genoeg was om deze het werk te gunnen, terwijl ook het inschrijvingsbiljet niet rechtsgeldig was door een onvoldoende aantal handtekeningen. B. en w. stelden de raad dan ook voor het werk te gunnen aan de op één na laagste inschrijver, n.l. de N.V. Gebr. Bruil te Ede, welke voor ruim 11.000,hoger had ingeschreven. Het raadslid Van Hardeveld was hjet met dit voorstel niet eens. Spr. merkte op dat door de bestedingsbeperking de aarineem- sommen de laatste tijd aanmerkelijk la ger zijn geworden, zoals ook bij deze aan besteding weer. Naast het nadeel van de bestedingsbeperking voor de gemeenten kan nu ook worden geprofiteerd van de veel lagere prijzen. B. en w. willen dat schijnbaar niet, gezien dit voorstel. Wat betreft de financiële positie van de laag ste inschrijver had spr. het er op willen wagen, terwijl hem ter ore was gekomen dat het inschrijvingsbiljet later toch wel dat deze week weer verschillende bromfietsers en wielrijders, geheel on verwacht, tot hun eigen grote verbazing, en zonder dat zij het zelf hadden gewild, op het trottoir van de Kerkewijk terecht kwamen? dat het een amusant gezicht is te zien hoe de brommers - eenmaal tot de ontdekking gekomen - meestal niet zo gauw weten waar zij heen moeten en even gek zitten te kijken, vooral wanneer zich ten overvloede ook nog voetgangers op het trottoir bevinden? dat het hier veelal ging om va kantiegangers van elders, maar dat het toch ook mensen gebeurde die hier zijn geboren en getogen en de gehele dag langs de weg zijn? dat deze mensen dan ook komen van het nog weinig gebruikte fietspad van de Industrielaan naar de Kerkewijk? dat dit verhoogde fietspad zonder onderbreking, nabij de hoek, overgaat in het trottoir? dat het einde van het fietspad nu onderhand al jarenlang, en ook na de vele klachten hierover, nog steeds onvol doende is aangegeven? dat het dan ook geen verwondering behoeft te wekken wanneer bromfietsers en wielrijders hier op het trottoir terecht komen? dat thans met man en macht ge werkt wordt aan de modernisering van de Cuneraweg als schakel in de nieuwe noord-zuidverbinding via de Rhenense Rijnbrug? dat het echter nog lang niet zeker is dat deze weg klaar zal zijn als in ok tober de Rijnbrug in gebruik genomen kan worden? dat aan een groot gedeelte van de Cuneraweg nog in het geheel niets ge daan is doordat de autoriteiten met één van de grondeigenaren niet tot overeen stemming kon komen bij het overnemen van nog voor de weg benodigde grond? VEENENDAAL Woensdag 14 augustus, terrein Me rino's, demi-finale veteranentoer- nooi Ritmeester G.V.V.V. Zater dag 17 augustus, terrein V.S.W., 6.30 uur, finale veteranentoernooi Veenendaal Geha. Vooraf een damesvoetbalwedstrijd. Luxor The ater, vrijdag t.m. zondag „Operatie Kajak", maandag t.m. woensdag „Vallei der wetteloosheid", donder dag „De fatale mevr. Eillips". AMERONGEN Vrijdag 9 en zaterdag 10 augustus, viering oranjefeesten. Zaterdag namiddag bloemencorso. het vereiste aantal handtekeningen droeg. Spr. wilde er nu geen tegenvoorstel van maken, maar drong er toch op aan bij een volgende gelegenheid van de laagste prijs te profiteren. Zowel wethouder De Ruiter als de voorzitter wilden nog wel wat meer zeg gen over deze kwestie, maar dan met ge sloten deuren. Hierop werd de openbare vergadering geschorst en sprak de raad in geheim verder. Na heropening van het openbare gesprek merkte alleen het raadslid Kroesbergen (a.r.) nog op dat de laagste inschrijver toch ook duidelijk had te kennen gegeven zich te willen te rugtrekken omdat men zich in de calcu latie had vergist. Ook had deze aannemer nog gezegd dat Gemeentewerken Veenen daal altijd hoge eisen stelt aan het werk. Dit alles bijeen meende hij voldoende orh niet tot gunning aan de laagste over te gaan en de raad besloot zonder hoofde lijke stemming aldus. S.G.P. TEGEN SUBSIDIE VOOR VOLKSUNIVERSITEIT Het volgende punt waarover werd ge discussieerd, was het voorstel van b. en w. de kortgeleden gestichte Volksuniver siteit Veenendaal een jaarlijkse subsidie van 5 cent per inwoner te geven. De heer Van Deelen sprak namens de s.g.p.-fractie toen hij opmerkte niets op deze instelling tegen te hebben, maar de mening te zijn toegedaan dat nu toch wel de tijd is ge komen geen subsidie meer te geven. Wij kunnen het geld beter besteden aan wo ningbouw en wegenaanleg. Een geheel ander geluid liet de heer Van Galen (c.h.) horen toen hij zei blij te zijn dat de raad deze subsidie kan verlenen aangezien het hier gaat om een instelling welke belang rijk zal kunnen bijdragen tot de culturele ontwikkeling in Veenendaal. Misschien zijn er wel dingen waarop wij kunnen be zuinigen, maar in dit geval beslist niet. Ook de heer Slok (a.r.) was zeer ingeno men met deze nieuwe instelling en hoopte dat vooral de jongeren er veel gebruik van zullen maken, hetgeen .de voorzitter eveneens hoopte van de ouderen en hij sprak van een zeer nuttige instelling. Na dat ook de heer Van Hardeveld zich een warm voorstander had verklaard, zei de heer Van Deelen nogmaals in geen geval iets tegen deze Volksuniversiteit te heb ben, maar hij stelt zich nu eenmaal op het standpunt dat men zich financieel zelf maar moet bedruipen, en hij vroeg aantekening dat zijn fractie tegen was. Een geheel ander karakter kreeg de dis cussie toen het voorstel van b. en w. aan de orde kwam het presentiegeld voor de leden van de woningcommissie te ver hogen van 5,tot 6,— per vergade ring. B. en w. hadd/en in hun voorstel de opmerking gemaakt, dat het werk van de woningcommissie niet te vergelijken is met dat van de raadscommissies, omdat hieraan veel meer werk verbonden is. Deze opmerking was toch wel wat te veel voor het raadslid Van Eden (p.v.d.a.) en deze wees erop dat het werk van de raadscommissie toch ook heel wat tijd en zorg vraagt. Ook de heer Van Galen vond de vergelijking van b. en w. niet erg ge lukkig gekozen. De heer Jansen (p.v.d.a.) heeft tien jaar lang deel uitgemaakt van de woningcommissie en weet dat er heel wat gevergd wordt van de leden. Toch is hij geen voorstander van verhoging van het presentiegeld. Wethouder Van Kuyk bevestigde met nadruk dat de wo ningcommissie bergen werk verzet en gaf hiervan verschillende voorbeelden. De voorzitter merkte op dat hij de raadscom missies in geen geval minder acht dan de woningcommissie. Hij weet dat de raads leden geen lange tenen hebbenSpr. wil het meer zien afs andersoortig werk. Ik zou een vrouw in geen geval minder willen achten dan een man, en toch zijn ze verschillendDe heer Van Galen vond dit geen vergelijkend voorbeeld U hebt nog geen lange ervaring (pas ge trouwd) ketste de voorzitter terug. Meer serieus was hierna het betoog van de nestor van de raad, de heer Van Harde veld, toen deze opmerkte dat men bij het bepalen van het presentiegeld voor com missieleden niet mag uitgaan van een beloning. Een commissielid werkt voor de gemeenschap. Als commissielid wil ik geen cent meer presentiegeld maar ik wil er wel even op wijzen dat men als zodanig ook heel wat werk moet verzetten, aldus de heer Van Galen. De heer Slok voerde nog aan hoe hem alleen de fractieverga dering van deze week al meer gekost had Zoals wjj in ons vorig nummer kon den berichten, werd de Vallei-riks van de vorige week gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor op 5,komen te staan. Het rode nummer van de riks van deze week, welke weer in het verspreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven is Kijkt u dus goed uit naar een ryks- daalder met het rode nummer 2 AJ 668300 en wanneer u hem vindt en vóór a.s. donderdag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke nu dus 2,50 bedraagt, direct in con tanten uitbetaald. ONWEL GEWORDEN EN TEGEN PASSERENDE AUTO GEVALLEN Woensdagmorgen viel de melkhande laar G. Hooier toen hij onwel werd, van zijn bakfiets tegen een juist passerende auto. Met een wonde aan het hoofd bleef hij liggen. Na door de beide plaatselijke artsen te zijn verbonden kon hij naar zijn woning worden vervoerd. DEMONSTRATIES MET GELEIDE- EN POLITIEHONDEN Zaterdag 10 augustus tussen 4 en 6 uur worden in de weide aan de Burgemeester Rooyaardslaan demonstraties gegeven met blindengeleidehonden en politiehonden. De opbrengst is voor het blindengeleide hondenfonds en de tocht ouden van dagen. INLEG RIJKSPOSTSPAARBANK Op de rijkspostspaarbank te Scherpen zeel werd over de maand juli ingelegd 32.845,12 en terugbetaald 20.177,88. dan het presentiegeld van deze raadsver gadering opbracht. De heer Van Harde veld vroèg stemming over het voorstel en toen bleek de gehele p.v.d.a.-fractie tegen het voorstel te zijn. Door de stemmen verhouding van 11 tegen 5 kreeg de wo ningcommissie echter toch een gulden meer. TOCH NIEUWE HOOFDSTRAAT De heer Van Hardeveld prees het col lege van b. en w. dat het er toch in ge slaagd is een langlopende geldlening te hebben verkregen ten behoeve van de voorgenomen algehele reconstructie van de Hoofdstraat. Toch heeft hij erover gedacht, gezien de aan deze lening ver bonden kosten, het wegdek nog maar wat met eigen krachten op te lappen, al is hij op het allerlaatste moment toch maar be sloten het voorstel tot het aangaan van deze leuning te steunen, ook al kan hij niet enthousiast zijn. Oplappen is ook niet goedkoop, want dat blijft geld kosten, aldus de voorzitter. Wethouder Van Kuijk wees erop dat een financiering met kort geld, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, zeker niet goedkoper was geweest. Dan had minstens 6 rente betaald moe ten worden en nu is dat 4>Ai °/o. Het be zwaar van de heer Van Hardeveld was dat de lening eerst over 20 jaar kan wor den afgelost, maar nadat hem erop was gewezen dat de afschrijving in die tijd vrijwel voltooid is, kon de gehele raad tot het aangaan hiervan besluiten. Tijdens de rondvraag kreeg de heer Van Deelen van wethouder De Ruiter de toezegging dat de mogelijkheid wordt on- WORKUM (Friesland) 1050 JAAR STAD. Workum vierde zijn 1050-jarig bestaan. Een der onderdelen van de feestvreugde bestond uit een historische optocht. Nog eenmaal beleefde Workum zijn bevrijding door het binnentrekken van een „tank", met „Canadezen" bemand. derzocht van meer lichtpunten achter op de Dijkstraat; en de heer Van Ojik dat de struiken in het plantsoentje in de Zand straat gesnoeid zullen worden voor het verkrijgen van meer uitzicht voor het verkeer op de hoek met de Gortstraat. Het spelen van de demi-finale, dus de wedstrijd om de derde en vierde plaats in het Veteranentournooi, is vastgesteld op a.s. woensdagavond 14 augustus op het Merino's-terrein. Het gaat hier dus om de elftallen van Ritmeester en G.V.V.V. De finale, dus de wedstrijd om de le en 2e plaats, wordt gespeeld a.s. zaterdag avond 17 augustus om half zeven op het VSW-terrein tussen Veenendaal en Geha. Voordat deze wedstrijd begint zal eerst nog de aangekondigde wedstrijd dames voetbal worden gespeeld. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Veenendaal is verhinderd a.s. dinsdag zijn gewone we kelijkse spreekuur te houden. ER was eens een meisje, dat werd uitgenodigd om een jaar naar Amerika te gaan. En dat meisje is er nog. Of beter gezegd: is er weer. Vandaag precies een jaar geleden schreven wij in ons blad over dat meisje. Een Veenendaals meisje, dat met goede cijfers slaagde voor haar eindexamen h.b.s. en toen op kosten van de „American Field Service" een jaar naar Amerika kon gaan. 7 augustus van het vorige jaar vertrok dat meisje uit Holland en even voor haar vertrek hebben wij haar toen opgezocht en hebben wij haar gevraagd wat zij nu precies in de Verenigde Staten ging doen. Erg bescheiden - wé zouden haast zeggen: een tikkeltje verlegen - heeft ze ons alles verteld. En we kunnen ons voorstellen, dat ze zich toen in gedachten al in Amerika waande. VANDAAG nog geen week geleden stapte dit meisje van boord. We heb ben haar, Bea Coïni, vrijwel onmiddellijk in haar ouderlijke woning aan de P. H. van Rijnstraat weer opgezocht. En, hoe wel ze vond, dat we het vorig jaar een beetje te erg hadden gemaakt in „haar artikel", stond ze ons direct en enthou siast te woord. Bea is precies een jaar in Amerika ge weest en uit haar verhalen kunnen we afleiden, dat zij dit later tot de beste van haar leven kan rangschikken. Opgetogen vertelde zij van haar ver blijf in Amerika, haar schooltijd en de familie Taylor, bij wie zij was gelogeerd. Niet de eerste de beste ontvangt een uitnodiging van de „American Field Ser vice" voor een verblijf in het buitenland. Daarvoor moet men wel de eerste èn de beste zijn. Maar goed, op haar school prestaties, welke de aanleiding waren tot de nodiging, zullen wij thans - ook op haar wens - niet verder ingaan. Wel mogen we vermelden - tenminste dat nemen we aan - dat Bea Coïni mede het doel van de „American Field Service" heeft helpen verwezenlijken, n.l. het be grip tonen voor elkaar en het nader tot elkaar brengen van de volkeren van de verschillende landen. Eén jaar heeft ze - als één van de 25 jongeren van verschillende landen die naar de Verenigde Staten gingen - kun nen deelnemen aan het Amerikaanse leven. Ze heeft een Amerikaans college - een soort h.b.s. - bezocht en daar in normaal klasseverband deelgenomen aan de lessen. De verplichte lessen: Amerikaanse ge schiedenis, Staatsinrichting van Amerika, steno en typen en als keuzevakken: mu ziek en speech. Het laatste vak - speech - bracht ze terstond in praktijk. In haar vrije uren heeft Bea Coïni een groot aantal lezingen gehouden voor verschillende clubs, welke in Amerika zo talrijk voorkomen, o.a. schoolclubs, vrouwenclubs en kerkclubs. En evenals ons thans, verwonderde het haar toen ook dat oudere dames en he ren een lezing van een meisje van ze ventien lentes als de gewoonste zaak van de wereld aanvaarden. Natuurlijk moest ze practisch iedere (Zie verder pagina 2.) Horlogerie (Van onze correspondent) GENEVE, augustus. Marie-José, de zus ter van ex-koning Leopold, heeft dezer dagen een bezoek aan Brussel gebracht. Samen met haar moeder, koningin Eli sabeth, heeft ze per hefschroevliegtuig over de stad en omgeving gevlogen. Iedere dag maakten de beide vrouwen autotochten, want de „Mei-koningin" wilde haar lieve vaderland nog éénmaal geheel zien. Daarna is ze teruggekeerd naar het stille slot aan de oevers van het Meer van Génève in Merlinge, vier km van de stad verwijderd. En moeilijk zyn haar dagen, want de eenzaamheid drukt. Haar diepe geloof en haar liefde voor kunst, geschiedenis en muziek balsemen echter de diepe wonden van het leed, de ziekte en de eenzaam heid. NIET alle prinsessen zijn gelukkig. Marie-José, een stille teruggetrokken vrouw, heeft alleen in haar prille jeugd het grote geluk gekend. Geboren in 1906 te Brussel vertrok ze al in 1917 met haar ouders naar Italië, waar ze de toen 13- jarige zoon van de Italiaanse koning. •Prins Umberto, ontmoette. De ogen van het meisje schitterden. Ze had nooit zo'n mooie prins gezien. Toen MEIKEVER ALS TRAMPASSAGIER In de goede Westduitse stad Kassei, hebben de vroede vaderen een alomvat tend tramtarief ingesteld. Of men is vol wassen of kind. óf men is een ander levend wezen. Tot de tweede categorie behoort ontegenzeggelijk een meikever. Toen een schooljongen in een doosje met een glazen deksel een dergelijk insect bij zich had, moest hij volgens het tarief voor dieren betalen. Rijst de vraag: als de eigenaar van een vlooien-circus zijn levende inventaris in Kassei in een kleine glazen doos zou mee nemen, zou hij dan eventueel voor een twintigtal dieren moeten betalen? TOEGANG GEWENST Meestal ziet men bordjes met „ver boden toegang" in de nabijheid van in constructie zijnde gebouwen. In het nieu we „Iiansaviertel" van West-Berlijn waar men omstreeks 1200 nieuwe woningen neerzet, is men er zeer op gesteld, dat zoveel mogelijk bezoekers met de diverse constructies der meest vooraanstaande ar chitecten van de oude en nieuwe wereld kennis maken. .Betreten der Baustelle Berlin erwünscht' luidt de uitnodiging, die men er telkens opnieuw kan aantreffen. INBRAAK N.B.M. SNEL OPGELOST De Rhenense politie is er samen met de Wageningse in geslaagd in korte tijd de inbraak in een gebouw op het terrein van de N.B.M.-garages te Rhenen, waarbij een bedrag van een kleine 2000,uit een kluis werd gestolen, tot opheldering te brengen. De 28-jarige chauffeur van de N.B.M., de heer C. v. L. en een zekere J., koop man te Wageningen, werden als verdach ten gearresteerd. Inmiddels heeft v. L. een bekentenis afgelegd, doch dit schijnt nog niet het ge val te zijn met J. In de nacht van maandag op dinsdag moet men zich door het verbreken van schotwerk en deuren een toegang tot de kluis hebben- verschaft. Daarna werd het hangslot van de kluis geforceerd. De conducteurs van de N.B.M. depone ren 's avonds, wanneer het kantoorperso neel vertrokken is, de ontvangsten van een dag via een soort gleuf in deze kluis. Er verdween een bedrag van ongeveer 2000,Bijna 500,— moet inmiddels teruggevonden zijn. Enige tijd geleden ontdekten N.B.M.- ambtenaren aan de binnenkant van de zelfde kluis een mechaniekje, dat door de gleuf heen was aangebracht en waarmee men toen al getracht moet hebben geld uit de ruimte te „hengelen". Men heeft de daders van deze apparatuur echter nimmer kunnen vinden. RHENEN SPAART RUSTIG DOOR De spaaractie voor het nieuwe carillon in de Cuneratoren van Rhenen gaat nog steeds onverminderd verder. Op 25 juli was de stand 10.645,60. Er werd 76,95 gespaard, hetgeen met de verdubbeling door het gemeentebestuur neerkomt op 153,90, zodat er op 8 augustus in kas was 10.799.50. VOOR RHENENSE BLEEKNEUSJES De openbare geldinzameling, gehouden ten bate van de Rhenense bleekneusjes, heeft 647,05 opgebracht. Hiervan werd in het dorp Eist 151,70 gecollecteerd en in de buurtschap Achterberg 69,75. TREFFENDE VERGELIJKING West-Duitsland is een industriestaat par excellence. Vermoedelijk zijn de veiligheidsmaatregelen in de bedrijven ongeveer dezelfde als te onzent. Na tuurlijk is het ook daar niet mogelijk, alle bedrijfsongevallen met absolute zekerheid uit te schakelen. Desondanks zijn in West-Duitsland gedurende het jaar 1956 veel minder bedrijfsongeval len - al dan niet met dodelijke afloop - voorgekomen dan verkeersongevallen. EDERVEEN. Vrijdag 9 augustus 1957. Eiermarkt. Aanvoer 465.000 stuks. De prij zen varieerden voor kippeëieren van 14 tot 15,—, voor henneëieren van 10,— tot 13,—. dit per 100 stuks. De handel was vlug. ze korte tijd later in Italië ging studeren zei ze tegen haar schoolmakkertjes: „Wat is uw prins mooi. Ik zal hem hu wen en uw koningin worden." Op 8 januari 1930 werd het huwelijk voltrokken. Nog voor haar eerste kind, Maria Pia, geboren was, werd de Belgi sche prinses geconfronteerd met onaan gename fluistergesprekken betreffende de uitstapjes van haar gemaal. Het lijden van Marie-José had een aanvang geno menHaar kinderen schonken haar echter het geluk van het moederschap. Na Maria-Pia kwam Vittorio Emanuelle en daarna volgden nog Maria-Gabrielle en Maria-Beatrice. De oorlog veroorzaakte een lange scheiding van haar man, die er inmiddels te lustig op los leefde en als ze tenslotte in juni 1945 met haar kinderen naar Italië kan terug keren beleeft de monarchie haar laatste dagen. Op 17 april 1946 wordt ze koningin van Italië, wegens de troonsafstand van haar schoonvader. Maar al op 5 juni moet de „Meikoningin" met haar man en kinderen het land ver laten. Italië is een republiek geworden. De kruiser „Duca degli Abruzzi" brengt haar naar Portugal. Frankrijk en Zwit serland hadden geweigerd het Italiaanse koningsgezin op te nemen. DE VERGISSING VAN DE ARTSEN Het gezin installeerde zich, maar al vier dagen later sloeg het noodlot opnieuw toe. Marie-José, geopereerd aan een blinde darm, had een bloedtransfusie nodig. Men gaf haar bloed van een andere bloed groep tengevolge waarvan haar ogen ernstig ziek werden. Lange maanden heeft ze in een kliniek te Lissabon ge legen, waar men vreesde, dat ze geheel blind zou worden. De Spaanse specialist Dr. Aruga, die haar verzorgde, oordeelde het beter, dat ze naar Genève zou ver trekken, waar wellicht de bekende pro fessor Franceschetti haar nog zou kunnen genezen. De Zwitserse regering wilde (Zie verder pagina 2.) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 KRASSE OUDJES Voor Nederland zou het een novum zijn indien een hele fabriek uitsluitend „be mand" werd met „ouden van dagen". Een fabriek te Darlaston (Engeland) heeft echter een werkplaats op touw gezet met 22 arbeiders, van wie de gemiddelde leef tijd boven de76 jaar lag. Intussen hebben twee van die mannen ontslag ge nomen, in verband met hun hoge leeftijd. Zij waren respectievelijk 82 en 88 jaar! De werkplaats, waarin o.a. onderdelen voor wasmachines, vliegtuigen, opvouw bare trapjes, krukjes, enz. worden ge fabriceerd, werd ingesteld als een expe riment. Uiteraard houden deze mensen hun eigen tempo. Gebleken is dat het absenteïsme in vergelijking met die van ..gewone" fabrieken, die dezelfde artike len vervaardigen, zeer gunstig voor de oudjes uitvalt. BARNEVELD. Morgen, zaterdag 10 aug. wordt aan de Oostlaan alhier een con cours hippique gehouden en de kam pioenschappen van de landelijke ruiters uit de gehele West-Veluwe. Het pro gramma begint reeds 's morgens met ver schillende dressuurproeven, terwijl om half twee 's middags een programma be gint van verschillende tuig- en rijnum- mers met één- en tweespannen. WAGENINGEN. Hoewel men voor het lichten van het Lexkesveer vrijwel direct de beschikking kreeg over de bij de Rijn- brugbouw tij Rhenen in bedrijf zijnde drijvende kraan, is het bergen hiervan, en van de twee vrachtwagens met aan hangers en personen-auto, welke bij het omslaan van de pont in de Rijn terecht kwamen, toch niet zo vlot verlopen als verwacht. Om te beginnen kon men de zware met stenen geladen wagen niet naar boven krijgen voordat ze waren gelost. De pont liep verschillende be schadigingen op. Toch kon deze inmid dels met tijdelijke hulp van een motor boot als „duwer" weer voor het overzet ten van verkeer worden ingeschakeld. WIJZE WOORDEN HEBBEN EN ZIJN Ons geluk hangt niet af van wat wü hebben, maar van wat wij zUn. Mr. C. Bake Motten, vliegen, muggen en an dere insecten met onze diverse bestrijdingsmiddelen. Apoth. ass. drogist Hoofdatr. 106, Tel. 2576, V'daal

De Vallei | 1957 | | pagina 1