DE VALLEI Albert Heijn Dokter HOLL Verpakte vruchtendrups Toiletzeep zak met 5 forse stukken 79 Polo-tournooi werd groot succes voor V.Z.C. Frankrijk en Duitsland hebben weer ruzie Voor de Jeugd Pluk morgen ananas op Hawaii' Nieuw tijdperk in Arnhem? Met als inzet een schip Nationale gevoelens Officiële bekendmaking in. To - ver - bal, toverbal. Avontuur op het Veluwmeer Ananas Summer Isles Ananas Summer Isles Ananas DelMome Ananas DelMome UIT VERRE LANDEN! UIT HET NABIJE ZAANDAM! FEUILLETON Het zaterdagavond j.I. in het „Bergbad" gehouden polo-toernooi is een klinkende overwinning voor de Veenendaalse zwem- club geworden. Beide deelnemende V.Z.C.-zeventallen, ii.l. V.Z.C. 2 en V.Z.C. 3 bereikten de fi nale. Het werd tenslotte een dikke zege voor V.Z.C. 2, dat de jeugdploeg met 6-2 ver pletterde. Polar Bears 4 (Ede) ging in de eerste wedstrijd ten onder aan dejijpenendaalse jeugdploeg. Met de rust was het 2-0 in het voordeel van V.Z.C. 3, doch direct na het afzwemmen gaf de Veenendaalse midachter door té gewaagd spel en té veel vrijlaten de P.B.-midvoor aanleiding tot een vrij schot, te hard voor keeper Jaeques Suijdendorp. (2-1). Evenals voor de rust bleven m de V.Z.C.-ers hun Edese leeftijdsgenoten verre de baas. De Vee nendaalse aanvallen werden beter opge bouwd en waren gevaarlijker, wat uit eindelijk tot een 5-1 stand in het voor deel van V.Z.C. 3 leidde. De pas her-opgerichte ploeg van „De Rijn" uit Wageningen nam na een snelle start zeer overtuigt de leiding met een 2-0 voorsprong op V.Z.C. 2. Hiermee bleken echter ook de krachten van de Wageningers uitgeput, want het bleef bij deze twee doelpunten. Vóór de rust hadden Buddingh met een De grote landen mogen ons ver vooruit zijn op het gebied van de ontwikkeling der atoomenergie, wij zullen in Arnhem de beste methoden en het juiste, prakti sche gebruik eens nauwkeurig gaan on derzoeken. Ten minste, het ligt in de be doeling, daar t.z.t. 'n reaktor-centrum te bouwen. De reaktor zelf komt te staan in een kamer van staalbeton, die 17 me ter lang, 13 meter breed en 17% meter hoog zal zijn. De daar omheen te bouwen hal, zal eveneens een mantel van beton krijgen en gasdicht zijn, zodat geen radio-aktieve stoffen ontsnappen kun nen. Hier omheen komen vier vleugels, waarvan het hoofdgebouw als het ware de baas is, die van achter zijn bureau het bedrijf bestuurt. Allemaal laborato ria. De gevaarlijkste proefnemingen zul len in een afzonderlijk gebouwtje plaats vinden, met betonnen muren van twee meter dik. Ook daar zullen tal van vei ligheidsmaatregelen worden toegepast, door uiterst bekwame geleerden, die er hun werk komen doen. afgemeten boogballetje en Van Dijk met een goed gericht achterwaarts schot de stand reeds gelijk gemaakt. (2-2). Nog een boogbal van Buddingh, een doelpunt van Van Dijk en een keurig op gebrachte bal van Herman Recter brach ten de eindstand op 5-2 voor V.Z.C. De derde plaats was voor Polar Bears. De Rijn 1 werd in de verliezersronde ge slagen met 4-0. Tegen de verwachtingen van het pu bliek, dat de beste kansen op een over winning aan de V.Z.C.-jeugd toebedeelde was het toch, hoewel in dezelfde compe titieklasse spelende, de oudere V.Z.C.- garde, die met de beker ging strijken. Na een gelijk opgaande strijd in de eerste helft, welke, onder de straffe lei ding van E. v. d. Loosdrecht, een 3-2 voor sprong voor V.Z.C.2 te zien gaf, moest V.Z.C. 3 na de rust het loodje leggen en genoegen nemen met een 5-2 nederlaag. Steffers en zijn jongens bleken, hoewel veelal sneller, niet opgewassen tegen de handigheidjes en speltechniek van ge routineerde ratten als Buddingh, Schoe- man en Dijkstra. Dikwijls was de V.Z.C.- jeugd, hoewel er zeker toekomstmuziek in zit, te onbesuisd en liet men het „her senwerk" over aan de oudere clubgenoten. Aanvoerder Schoeman nam namens V.Z.C. 2 na afloop de beker in ontvangst van de V.Z.C.-voorzitter, terwijl de oor spronkelijke tweede prijs bestemt voor V.Z.C. 3, een lauwertak, aan Polar Bears (Ede) werd overhandigd en hiermee tot derde prijs werd gerangschikt. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, augustus. Frankryk en Duits land hebben weer hooglopende ruzie met als inzet.... een schip, de beroemde „Pas teur", die destyds ook vele duizenden Nederlandse soldaten uit Indonesië terug bracht. De 30.000 ton metende Franse boot werd door de regering Mollet te koop aangeboden, maar in Frankryk bleken geen gegadigden te zijn. Het beste bod, 24 miljoen mark, kwam van de Nord- deutsche Lloyd. Men kwam tot roerende overeenstemming en de Lloyd betaalde op verzoek per kerende post 2.4 miljoen Mark vooruit, waarna werd bepaald, dat de Pasteur maandag 29 juli zou worden opgeleverd. De directie van de deftige Norddeut- sehe Lloyd heeft tevergeefs op de kade gestaan, want de Pasteur kwam niet. Wel arriveerde er een vertraagd telefoontje, waarin verteld werd. dat wegens binnen landse moeilijkheden het schip wat later zou worden afgeleverd. De verkoop geschiedde tijdens het be wind van Mollet. Maar nu Bourgès-Mau- noury de lakens uitdeelt blijken plotse ling de nationale gevoelens in opstand te komen. Kan men de trots van de Franse vloot verkopen aan Duitsland? En hier mee kreeg men een voorproefje van het geen de gemeenschappelijke markt te wachten staat. De Franse senator La- chèvre herinnerde er dezer dagen de mi nister aan, dat volgens het bestaande recht de regering voor een dergelijke transactie toestemming moet vragen aan de Opperste Raad voor de Handels marine. De Fransen zijn door de verkoop van hun Pasteur aan de Duitsers danig aangetast in hun nationale eer en her inneren eraan, dat juist de „Pasteur" in de laatste oorlog de Duitse onderzeeërs te vlug af was en zelfs werd vereerd met het kruis van het erelegioen. Moet men deze boot nu dan vrijwillig uitleveren? De commentaren in sommige bladen zijn niet mis. De „Pasteur" - het moet gezegd wor den - heeft nu eenmaal naam gemaakt. In de oorlogsjaren diende de boot als troepentranspoftschip. Men kon er 5000 manschappen mee vervoeren. Na de oor log bleef de schuit nog zes jaar onder Engelse vlag varen. De ..Pasteur" loopt nog 24 knopen (on geveer 46 km) en hoewel de ombouw tot passagiersschip ongeveer zes miljoen Mark zal kosten meende de Lloyd toch een goede zaak te hebben afgesloten. Vermoedelijk is het Franse verlangen om de transactie ongedaan te maken niet uitsluitend op nationale trots gebaseerd. De beide grote Franse boten op de Noord- Atlantische lijn, „Liberté" en „Ile de France" moeten vermoedelijk over vier jaar uit de dienst worden genomen. Dan hebben de Franse reders nog slechts de beschikking over de „Flandre". Vandaar, dat men een nieuw passagiersschip wilde bouwen, de „France", die 55.000 ton zou meten en de wéreld weer eens zou tonen, waartoe Frankrijk wel in staat is. Maar.... Gaillard heeft de bouw op de zwarte lijst der bezuinigingen geplaatst. Onder die omstandigheden moet men de „Pasteur" plotseling met heel andere ogen bekij ken. Ze kan nog dienst doen als passa giersschip, want als ze de Duitsers de ombouwkosten waard is dan moeten ook de Fransen er nog mee kunnen ver dienen. De Lloyd had al besloten om de „Pas teur" in de vaart te brengen als de „Bre men V". Gemeente Rhenen WARENWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis dat de keuringsverordening voor de gemeente Rhenen. vastgesteld bij raadsbesluit van 26 april 1956, nr. 5, is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 22 juli 1957, nr. 31. Rhenen, 9 augustus 1957. Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. G. J. BLEUMINK, wnd. secr. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter 'inzage ligt een verzoek met bijlagen van Ouwehands Dierenpark te Rhenen om vergunning tot het oprichten van een zwembad met zui veringsinstallatie op het perceel kadas traal bekend gemeente Rhenen, sectie E, nr 2314. Gedurende tien dagen na de dag tekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zal op dinsdag 27 aug. a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeen tehuis een openbare zitting worden ge houden, waarin mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerech tigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Rhenen, 9 augustus 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. TH. v. d. WILLIK, secretaris. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Wie zyn er jarig? 15 aug.: Hendrik v. Wakeren. 15 aug.: Roelof v. Beek. 15 aug.: Japie Bos. 16 aug.: Letti Bos. 16 aug.: Goudknopje. 16 aug.: Piggelinde. 17 aug.: Cornelia Wartman. 20 aug.: Jonny v. Leeuwen. Oplossing raadsels. I. a. veel varkens maken de spoeling dun. b. lekker is maar een vinger lang. c. de beste stuurlui staan aan wal. n. fout - goed - goed - fout - goed - fout - goed. I. De letter a. II. wekker - jokken - niet - inkt - win terkoninkje. III. havermout - banketbakker - Bols- ward - Wielewaal - hondsdraf. Oplossing raadsels 2. I. beet - h - oven, Beethoven, n. verslaggever - loodgieter. III. eigen haard is goud waard - Zo de waard is vertrouwt hij zijn gasten. I. anjer - ires - papaver - theeroos - leeuwenbek. H. een klok. Nieuwe raadsels. Voor ouderen. I. X le rij bloedvat X 2e ry voedzame drank X 3e rij viervoetig dier X 4e rrj deel v. e. schip X 5e rij ander woord voor kellner X 6e rij een orgaan X 7e rij een delfstof X 8e rij een tuinbouwpro- dukt X 9e rij plaats in Drente. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Utrecht. II. Ik hoor in een bibliotheek thuis. Zet tussen mij en een meubelstuk een voeg woord en je krijgt iets dat dient om me in op te bergen. III. Mijn eerste deel wordt gegeten, myn tweede deel is een Europeaan en mijn geheel is schrijfmateriaal. Voor jongeren. I. Wiens staart hangt ver van de aard te waaien en te zwaaien Hij is van touw en van papier, maar helemaal niet van een dier. II. X le rij verblijfplaats van vogels 2e rij zwemvogel 3e rij lichaamsdeel v. e. dier 4e rij vrucht 5e rij ander woord voor sloom, lui. III. Ik groei op het land, verander mijn eerste letter en ik sta vaak naast een kerk. Jan en Annie zijn een week met vader en moeder naar Nunspeet geweest. Va der had een huisje aan zee gehuurd. Eigenlijk was het geen zee meer, want door de dijk van de nieuwe polder is het Veluwmeer ontstaan. Het was mooi aan dat Veluwmeer, want je kon er heerlijk roeien en met de kano varen. De eige naar van het strand had een hele rij bo ten en kano's laten maken en alle vakan tiegangers mochten er gebruik van ma ken. Dat was erg prettig. Het was alleen maar jammer dat het weer niet erg mooi was. Het regende haast elke dag en het waaide hard. Soms stormde het en op een stormachtige avond sloeg er een ka no los en dreef het Veluwmeer op. De volgende morgen telde de oppasser van de bootjes en kano's hoeveel er wa ren en toen telde hij 19 kano's. Het moes ten er 20 zijn. De oppasser ging meteen in een roeiboot zitten en hij roeide langs het riet dat overal aan de rand van het Veluwmeer groeit, maar hij kwam zon der kano terug. Het ding was nergens te vinden. Misschien was hij door de harde wind wel helemaal naar Elburg gedre ven. Toen de oppasser terugkwam ston den Jan en Annie aan het strand. „Hebt u de kano niet gevonden?" vroeg Jan. „Nee," zei de oppasser, „en ik weet ook niet meer waar ik zoeken moet. Het was me wel een gulden waard als ik de kano terug had, want als het ding ver weg gedreven is moet ik ei' heen om de kano met een auto terug te halen en dat kost ook geld." Slecht by kas. „Hoor je dat," zei Jan tegen Annie, „hij wil wel een gulden betalen als hij de kano terug krijgt." Jan was slecht bij kas. Toen ze met vakantie gingen hadden ze allebei van moeder een gulden gekregen en zelf had den ze ook nog een gulden vakantiegeld bij elkaar gespaard. Twee gulden is een hoop geld, maar als je uit bent weet je niet waar het blijft. Jan had al tweemaal een flesje cola in de kantine gedronken en hij had ook nog een bal gekocht om er aan het strand mee te spelen. Boven dien had hij een paar ijsjes gegeten en nu had hij nog maar twintig cent over. De vakantie aan zee zou nog vier dagen duren en dan is 20 cent niet veel meer. „Zullen we het meer eens opvaren," zei Jan tegen zijn zusje, „misschien vinden we de weggedreven kano wel." Annie vond het een mooi plan. „Best," zei ze, „en dan delen we de gulden samen." Die middag was het gelukkig eens even droog en Jan zocht een mooie, lichte roeiboot uit. Ze pakten ieder een riem en ze staken van wal. Het waaide nog steeds hard en ze moesten flink aan de riemen trekken om vooruit te komen. Aan de rand van het Veluwmeer stond hoog het riet en ze roeiden vlak langs dat riet, net als de oppasser gedaan had. Maar hoe ze ook keken, ze zagen niets. Ze hadden al een uur geroeid en ze waren een heel eind van het strand. Je kon Elburg al goed zien liggen. Annie werd een beetje bang. „We komen nooit meer thuis," zei ze. „Och wat, malle meid," zei Jan, „wat geeft dat nu, het water is hier zo ondiep, kijk maar." Jan pakte een roeiriem en stak deze in het water. Inderdaad het water was ondiep, als je uit de boot zou vallen, zou het water hoogstens tot je knieën komen. Gevonden. ,',We gaan toch maar naar huis terug," zei Anne, „we vinden de kano toch niet." „Nog even bij die grote pol riet kijken daar om de bocht," zei Jan, „je kunt nooit weten." Ze roeiden samen naar de rietpol, maar ook daar was geen kano te vinden. In het riet was echter een opening en Jan roeide daar binnen. Dat had hij goed be keken, want midden in de pol riet zagen Jan en Annie ineens wat roods liggen. Dat was de kano. „Hoera," schreeuwde Jan. Ze roeiden naar de kano en Jan haal de een stuk touw uit de zak en met dat touw bond hij de kano achter de roeiboot. Toen keerden ze naar het strand terug. Wat waren Jan en Annie trots. „Ik voel me net een sleepbootkapi tein," zei Jan, „die een zinkend schip naar de haven sleept." Aan het strand stond de oppasser van de boten te kijken. Met de hand boven zijn ogen tuurde hij het Veluwmeer op. Zag hij het goed Kwamen daar die bei de kinderen aan met de weggedreven kano? Dat zou mooi zijn, want dan be hoefde hij niet verder te zoeken. Dat be spaarde hem tijd en geld. Ja hoor, die twee hadden de kano werkelijk gevon den. Met de wind in de rug roeiden Jan en Annie naar het strand. Het ging nu hard, ondanks het gesleep met de kano. Met een schok dreef de roeiboot tegen het steigertje. En toen zei Jan: „De kano is terug." „Dat zie ik," zei de oppasser van de boten, „en jullie hebben dat prachtig opgeknapt, waar hebben jullie de kano gevonden?" „Midden in een dikke rietpol," zei Jan. „Jullie zijn prima zoekers," zei de op passer, „en arbeid moet betaald worden en ik heb gezegd dat het me wel een gulden waard was, de kano terug te krij gen." Toen haalde de oppasser uit zijn boekzak twee blinkende guldens en Jan en Annie kregen elk een gulden. Dat was een meevaller, want Jan had gedacht dat ze de gulden samen moesten delen. „Bedankt mijnheer," zei Jan, „en als er weer eens een kano wegdrijft „Dat moet niet te vaak gebeuren," meende de oppasser, „want dat kost me geld.." Jan en Annie holden naar het huisje dat vader gehuurd had. „Hè, hè," zei moeder, „komen jullie nog terug." „We hebben geld verdiend," jubelden Jan en Annie, „elk een gulden." Én toen vertelden ze het avontuur met de kano. De kinderen hadden nog vier vakan tiedagen voor de boeg, maar het regen de telkens weer. Maar Jan en Annie had den weer fijn een gulden voor een flesje cola in de kantine of een dikke ijsco. En die smaakt zelfs in dc regen. Voor bloemenkransen en de „Waikiki" beach reist u naar Honolulu... Maar de echte Hawaiï-ananas kunt u ook bij Albert Heijn „plukken". Zo van de plantage in het blik in de winkel... Want u hebt geen 40.000-km-reis nodig om de delikatessen der wereld te genieten. 400 stappen brengen u bij Albert Heijn, waar een uitgebreid assortiment te kust en te keur en... uiterst VOORDELIG voor u klaar ligt Voor u: Speciale aanbieding van de zomereilanden (geldig t/'m zaterdag 24 augustus) groot blik 20 halve schijven 129 blik a 8 halve schijven, 2 blikken voor 129 (geldig t Ananas DelMonte kleine blokjes per blik 85 4 extra grote schijven, per blik 118 8 extra grote schijven, per blik 225 China: Pinda's grote, in dop 250 gram 59 Zoute pinda's zak 225 gram 59 Stemgember per pot 295-175 Gember orig. Chinese pot 775-375 Zilvermerkthee„tarry" pak 96 Japan: Mandarijntjes per blik 85 Zal mpink, Three Diamonds blik 190-98 Siam: Hele rijst droogkokend tafelrijst zak 500 gram 44 extra Patna kwaliteit zak 500 gram 52 Ceylon: Thee blauwmerk pak 100 gram D I l per 2ajcje JQ Pijpkaneel Kokos gemalen 80 250 gram 49 Amerika: Corned beef 150 gram 69 Corned beef blik 340 gram 169 Koffie groenmerk (le kwaliteit) pak 250 gram 196 Koffie oranjemerk (dessertkwaliteit) pak 250 gram 232 Corn flakes Kellogg pak 69 Coca Cola per fles 22 Kauwgom Wrigley pakje 15 Zalm Alaska DelMonte gr. blik 345 Tonijn Starkist per blik 89 In de roos extra aanbieding WWJ 4 t/m zaterdag 24 aug. Rouletta-Tarantella-Tivoli 200 gram 49 Delicatarepen - zwaar model - 6 stuks 100 Butterscotch repen 8 voor 108 Grote chocolade blokken in 5 smaken melk - puur - rozijnen - advokaat - met hele hazelnoten per stuk 45 Vruchtenkoekjes,; smaken 200 gram Zaanse koeken bus 20 stuks 49 55 Cacao bus 250 gram 95 Pepermunt 2 grote rollen 25 Huishoudjam I, aardbeien per pot 88 Grote snijkoek per stuk 49-41 Limonadesiroop per fles vanaf 85 Zilvervloot tafel margarine volledig gevitamineerd 3 pakjes 100 Albert Heijn klanten hebben drie streepjes voor... 1 Altijd de laagste prijzen 2 Onvoorwaardelijke kwaliteitsgarantie 3 Obligatie met rente -t winstaandeel (10.) Van haar ging zekerheid uit en zij voelde Angela's noodlot op menselijke wijze mee, zonder daarbij haar koele zakelijkheid te verliezen. Margareta was zielsgoed, maar met haar liefde en tranen kon zij Angela geen verlichting geven. De verpleegster probeerde prak tisch te helpen, waar nog geholpen kon worden. Gedurende de korte tijd dat zij weg was, hadden Angela en hij haar zeer gemist. Margareta trad zachtjes binnen. Zij keek zuchtend naar Angela, die moei lijk ademend en bleek op haar kussen lag. Ze zijn er, fluisterde ze Alberti toe, allebei. De dokter wast zich en de zuster heeft zijn instrumenten in heet water gelegdMoet Angela dan ge opereerd worden? Alberti schudde het hoofd. Neevermoedelijk krijgt ze al leen maar een spuitje. Zodra Dr. Holl klaar is wil je hem wel vragen met zuster Helga binnen te komen. Margareta snelde bedrijvig weg. Alberti stond op en trok de gordijnen open. De nacht was voorbij, de eerste zonnestralen vielen de kamer binnen. Op het meer roeiden twee vissersboten met opgerolde netten naar Pescallo te rug. Alberti ging hen levendig tegemoet. Volkomen onbewust strekte hij zijn beide handen naar Helga uit. Zij nam er slechts een en terwijl ze reeds naar Angela keek stelde zij haar begeleider aan de heer des huizes voor. Dit is dokter Holl, meneer Alberti. De oudere man keek de jongere on derzoekend in het gezicht, knikte en heette hem welkom. Ik ben u zeer dankbaar, dat u ge komen bent, Dr. Hollen zuster Helga ben ik dankbaar, dat zij die verre tocht gemaakt heeft om u te halen. Het was een eer, dat u me liet roepen, meneer Alberti, antwoordde Holl met een zekerheid in zijn stem, die Helga nog niet van hem kende, of ik uw dochter echter wat verlichting kan brengendat moeten we af wachten. Mag ik eerst eens zien Hij ging van Alberti naar het bed der zieke. Angela's ogen waren wijd open, maar er was geen blik in. Haar mond wor stelde om adem en de lippen waren pijnlijk vertrokken. De jonge arts zette zich voorzichtig op de bedrand, greep de smalle pols en nam een poos lang zwijgend zijn nieu we patiënt op. Eindelijk stelde hij een paar vragen. Sedert wanneer buiten bewust zijn? Alberti dacht na. Het kostte hem moeite zich te concentreren. Ongeveerongeveer tien uur. Professor Godenbergh heeft ab soluut de ziekte van Miller geconsta teerd? Alberti knikte moeilijk. notities. Hij reikte de arts enige bladen papier en kartotheekkaarten toe. Holl keek ze kort, maar aandachtig door en wendde zich vervolgens weer naar Angela. Een poosje bleef het volkomen stil tussen hen allen. Toen verhief Holl zich en trad op Alberti toe.' Zuster Helga heeft me van de be is nog nieuw, het heeft nog niet eens een juiste naam. De proeven ermee waren weliswaar succesvol.... maar de lange, praktische ervaring ontbreekt nog. Daarom is een injectie ermee niet zonder gevaar. Zuster Helga zei me, viel Alberti hem in de rede, dat uw serum de pij nen doet verdwijnen. ..de pijnen kan doen verdwijnen. Ja. Absoluut. Hier heeft u zijn Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur -J langrijkste dingen op de hoogte ge bracht en de gegevens van professor Godenbergh spreken een duidelijke taalde pijnen zullen toenemen en de verstikkingsaanvallen heviger wor den. Ik zeg dat niet graag tegen een vader, maar ik moet het wel zeggen. Alberti werd asgrauw. Ja, knikte hij, dat moet u me wel zeggenik wens volkomen open hartigheid en kan deze verdragen Bovendien heb ik van uw serum ge hoord. Mijn serum, verklaarde Dr. Holl, Deze hoop is voldoende in een ge val waar geen hoop meer is. Alstublieft Dr. Holl, geeft u de injectieop mijn verantwoording! De ander knikte. Dat was precies de houding, die hij van deze man ver wacht had. Hij opende een der ampul len en zoog het serum in het spuitje. Helga wendde geen blik van zijn handen af. Zuster.... de linkerarm, alstu blieft. Zij schoof de mouw van het lichte nachthemd omhoog, desinfecteerde An gela's elleboog en bond de arm met een dunne rubberslang af. -Holl wachtte totdat het tere blauw van de ader te voorschijn kwam. Daarna voelde hij even en prikte. Meteen maakte de zuster de slang los, terwijl Holl de naald heel lang zaam dieper indrukte. Daarbij keek hij niet meer naar de plek van de injectie, maar onafgebroken naar Angela's ge zicht. Plotseling zei hij tegen Helga: Pols? De zuster zocht de hartslag aan de andere pols, vond hem echter niet en legde daarom haar oor op Angela's borst. Hoewel geen van beiden naar Alberti keek, wisten ze toch dat hij nu de adem inhield. Hartslag onregelmatig en zwak, zei Helga tenslotte. Strophantine klaarmaken! Alberti wist, dat men nu naar het sterkste, maar ook gevaarlijkste vergif greep, dat er voor het hart bestond. Dat zo'n injectie nodig was duidde op het grootste gevaar. Hij zei niets, maar zijn ogen volgden Helga's handen. Zeer langzaam verliet het serum de glazen kolf van de spuit en stroomde in het bloed van de zieke. Maar einde lijk was het kleine, glazen kokertje leeg. Bijna tegelijkertijd hief de zuster het hoofd op. Het hart stokt! Snel trok Holl de naald uit de ader. HierHou vast, zuster! Hij gaf haar de lege spuit en nam in de plaats daarvan de strophantine uit haar hand. Alberti kon het niet meer aanzien hoe men zijn dochter die lange naald rechtstreeks in het hart stak. Hij wend de zich af en keek uit het venster. Boven de Grigna ging nu de zon op. Vanuit het zuiden kwam de wind op zetten en vulde de zeilen van de boot jes. Men haalde dus de riemen binnen en liet zich door het windje naar huis drijven. Klaar! hoorde Alberti de dokter zeggen. Hij keerde zich om en kwam bij het bed terug. Helga ruimde de instrumenten op, terwijl de arts zijn patiënte ingespan nen observeerde. Alberti had hem graag gevraagd hoe de zaak ervoor stond, maar het gezicht van de jonge arts scheen zo afwijzend, zo ver en vreemd, dat hij, die gewend was te bevelen, zich verlegen voelde. Eerst lag Angela nog onveranderd op haar kussen. Maar toen begon lang zamerhand haar gezicht te ontspannen. De pijnlijke, krampachtige uitdrukking verdween geleidelijk. En de ogen, die tot nu toe zo zonder uitdrukking ge staard hadden, sloten zich langzaam. Dit alles leek te gebeuren onder de handen van de dood. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4