DE VALLEI Dokter HOLL Veteranentoernooi werd afgesloten met aantrekkelijke finale V.Z.C.-dames behalen verrassende zege op Neptunusdames Voor de Jeugd LIENDEN VOOR DE BOER Veeneiidaal won in de stromende regen met 4-1 van Geha Derde prijs voor Ritmeester Angst voor straaljagers Woedende aap Het damesvoetbal Davidsplein kampioen Uitgestelde wedstrijden jeugdvoetbalcompetitie Gevonden en verloren voorwerpen WOUDENBERG RENSWOUDE De drie boerinnetjes Een spelletje dat je buiten kunt doen FEUILLETON Veenendaal is winnaar geworden van het veteranentoernooi 1957, door in de finale de winnaar van afdeling A. Geha, met 4-1 te kloppen. Ondanks dat er gespeeld werd in de stromende regen, is het toch een aardige en aantrekkelijke wedstrijd geworden. Jammer is dat het doel van dit toernooi, de autotocht voor de ouden van dagen, onder dit slechte weer het meest te lijden had. Er waren n.l. maar weinigen die de regen getrotseerd hebben om hun favorie ten aan te moedigen. Diegene die gedacht hebben dat Vee nendaal het in deze wedstrijd niet zo heel erg moeilijk zou krijgen, hebben toch wel misgerekend, want ondanks de technische meerderheid van Veenendaal, hebben de Geha-mannen zich buitengewoon goed geweerd en het was dan ook pas in de laatste minuten, dat de Veenendaal-vete- ranen, de zege veilig konden stellen. In de over het geheel genomen gelijk- opgaande wedstrijd, waarbij de aanvallen van Veenendaal wel een klein tikje ge vaarlijker waren, kon Veenendaal in de Voor de tweede maal in en week tijds, ontmoetten de veteranen van Ritmeester en G.V.V.V. elkaar, om de derde en vierde plaats. Was het vorige week G.V.V.V., dat met 10 man de strijd moest aanvangen, nu was het Ritmeester, dat een speler te kort kwam. Deze lege plaats werd echter al spoedig ingenomen door Frans Leeman. Hoewel G.V.V.V. zich ook deze keer weer uitstekend geweerd heeft, was Rit meester toch onbetwist de sterkste. Zolang de sigarenmakers niet volledig waren, was het werkelijk ploeteren om de score blank te houden. Zo gauw was men echter compleet of de doelpunten kwamen, al moet dan ge zegd worden, dat Bobby in het G.V.V.V.- doel nu niet bepaald zeker van zich zelf was. Het was in de 14de minuut, dat Van de Heuvel een schot op het doel afvuur de, waar Bobby over heen dook 10. Vijf minuten later was het Van de Kraats, die de stand op 20 bracht. G.V.V.V. bracht het in deze periode niet verder, dan een schot tegen de paal door C. Heikamp. Na de thee taste Ritmeester aanvanke lijk goed door, maar toch maakte De Waal, bij een snelle uitval van G.V.V.V. een prima doelpunt, dat ons inziens ten onrechte werd afgekeurd wegens buiten spel. G.V.V.V. zette daarna alles op alles, om de achterstand in te lopen, maar het hielp niet. Zelfs het naar voren gaan spelen van doelman Bobby Heikamp, had geen succes. Aan de andere kant lukte het wel en zo kon Muller, om zeventien minuten voor tijd nummer 3 noteren 30. Heel G.V.V.V. trok naar voren op Jan Prins na, die wegens een opgelopen bles sure het kleedlokaal op moest zoeken. ■Eindelijk juist vor het eindsignaal, was het de naar voren gekomen Geurt Boers, die G.V.V.V. aan het zo zwaar bevochtte, maar alleszins verdiende tegenpuntje hielp 3—1. Het aantal geboorten in Ouwehands Dierenpark is de laatste jaren teleur stellend en het aantal jonge dieren, dat slechts een kort leven beschoren is, is groter dan vroeger. In de afgelopen maanden heefte en pinguin volkomen onverwacht het nest verlaten, waarop zij zat te broeden. Bij de panters en de zeeleeuwen blijft het jonge leven weg, waarop men meende te kunnen rekenen. Op het wolventerras werden slechts twee welpen geboren en zelfs de vogels vertonen een veel kleinere gezinsuitbrei ding dan normaal. Men neemt aan, dat er verband gezocht moet worden tussen dit verschijnsel en het steeds groeiende aantal straaljagers, dat regelmatig over het park giert. Vast staat in elk geval dat vele diersoorten uitermate zenuw achtig op het geluid der vliegtuigen reageren. De twee reuze kangoeroes ren nen met enorme sprongen het nachthok in zodra een straaljager in aantoqht is en ook de zebra's reageren bijzonder schichtig. De jonge zebra, die enkele we ken geleden werd geboren en is over leden, kon bij de zenuwachtige moeder geen melk meer vinden, hetgeen zeer wel het gevolg van hetzelfde verschijn sel kan zijn. tiende minuut de leiding nemen, door een prima kopbal van Frits Hardeman, uit een corner van Jan Visser. (1-0). Hoewel Geha zich prima weerde, kreeg het toch tien minuten later zelfs een 2-0 achterstand, toen Rebergen met de volle medewerking van doelman Valkenburg, de bal in de touwen deponeerde. Geha zette daarna wel een flink offen sief in maar kon voor de rust geen ver andering in de stand brengen. In de tweede helft pakte Geha heel anders uit. Aanval na aanval werd opge bouwd, wat in de negende minuut leidde tot een doelpunt van Kwint (2-1). Het leek er daarna werkelijk op, of Geha door zou stoten, maar de stevige Veenendaal-ach- terhoede kon met de goed in vorm zijnde doelman Van Eist, steeds weer redding brengen. Ongeveer acht minuten voor tijd was het na goed individueel spel van Van de Scheur, dat Sukkel, met een hard strak schot de stand op 3-1 bracht. Geha beet fel terug en het was dan ook even voor tijd aan de harde trap van Dick Bouman te danken dat de bal buiten het bereik van Van Eist, van de doellijn afgewerkt kon worden. In de laatste minuut ondernam Veenen daal, onder leiding van Rebergen een keurige open aanval, waarna Frits Harde man, met een hard schot, ondanks moe dige pogingen van Valkenburg, de eind stand op 4-1 bracht. De beide dames-elftallen die toch ook maar de hevige regen trotseerden De beide grote rivalen in het veteranen- tournooi verenigd voor de fotograaf Een van de Rhesus-apen in Ouwe hands Dierenpark heeft plotseling een grote afkeer gekregen van bezoekers met rode haren. Zodra een roodharige in zijn buurt verschijnt, zet de aap een grote keel op, rent langs zijn tralies heen en weer en waagt af en toe een poging zijn poot uit te slaan naar de bezoeker die zich niet bewust is van deze woede-aanval. Het wonderlijkste is wel dat de bewuste aap nooit eerder zijn afkeer van rode haren heeft ge toond. Alleen in de laatste twee weken gedraagt hij zich zo eigenaardig en wordt pas weer rustig als hij geen rode haren meer voor zijn verblijf ontdekt. EEN TUCHTHUISBOEF BRACHT REDDING Een bankier te San Fransisco had zijn kinderen van 16, 15 en 11 jaar de safe installatie van zijn bank laten zien. Hij liet de kinderen achter en vertrok zelf voor zaken. Daar de kinderen 's nachts niet waren thuisgekomen, begaf de ongeruste moeder zich naar de bank. Bij de speciale safe van haar man hoor de zij klopgeluiden. De brandweer werd gewaarschuwd. Om geen tijd te verliezen daar de zuurstof in die beperkte ruimte spoedig verbruikt zou zijn leende deze van de gevangenis-directie ter plaatse de be ruchtste bankinbreker. Deze slaagde er inderdaad in, de kinderen uit de safe te halen. Met de meest hartelijke dankbetuigin gen van moeder en kinderen, keerde hij direct naar zijn cel terug. NIEUW ELEKTRONISCH BREIN HELPT HET ATOOMONDERZOEK Een nieuw elektronisch brein dat pro blemen vijftig keer sneller kan oplossen dan enige andere elektronische reken machine die in West Europa wordt ge maakt zal binnenkort in gebruik worden genomen om Groot Brittannië's nieuwe defensie programma te versnellen. De Ferranti Mercury zal gebruikt worden voor de oplossing van grootscheepse pro blemen die verband houden met het be sturen en onderscheppen van geleide projectielen, het atoomonderzoek en atoomwerktuigbouwkunde, het ontwer pen van vliegtuigen en wersvoorspelling op lange termijn. De damesvoetbalwedstrijd had niet veel om het lijf. Het was wel leuk, maar van werkelijk voetbal kwam niet veel terecht, terwijl ook hier de regen zo nu en dan spelbreker was. Uiteindelijk waren het de in de ge streepte shorts gestoken dames, die de wedstrijd met 81 wonnen. Opmerkelijk was, dat het andere elftal evenveel pret had om de nederlaag, als het winnende elftal. Na de wedstrijden reikte de heer Stef- fers, met enkele toepasselijke woorden de prijzen uit. Na de vrijdagmiddag tegen J.V.V. 2 gespeelde wedstrijd voor de midden groep van de jeugdvoetbalcompetitie is Davidsplein met een 5-2 overwinning kampioen geworden met een totaal van 9 punten. De uitgestelde wedstrijden van vrijdag 16 augustus zijn of zullen worden ge speeld op de volgende data: Woensdag, 21 aug. om 18.30 uur: Sport en VriendschapS.D.O. Donderdag, 22 aug. om 18.30 uur: Vee nendaal OostDavidsplein. Deze wedstrijden worden gespeeld op het terrein aan het eind van de Berg weg. Een ander terrein is niet beschik baar. Daarbij komt dat de competitie voor 27 aug. afgelopen moet zijn. Op die avond worden de prijzen uitgereikt in het gebouw Sola Fide. Dit programma is alleen voor de uit gestelde wedstrijden. PROEVEN MET PAPIER OM VERSHEID VAN VIS VAST TE STELLEN De Food Investigation Board, de Engel se Warenkeuringsdienst, bestudeert op het ogenblik een nieuwe methode om de versheid van vis vast te stellen door in een bepaalde chemische stof gedrenkt papier op de schubben en vinnen te leg gen. De kwaliteit van de vis blijkt uit de kleurverandering van de papieren stro ken. Het V.Z.C.-damespolotournooi, dat za terdagavond in het Bergbad werd ge organiseerd, werd door de V.Z.C.-dames op verrassende wijze gewonnen. In de finale klopten de Veenendaalse dames de Neptunusdames uit Amersfoort met 32. De regen verstoorde in zoverre dit tournooi, dat er practisch geen publieke belangstelling was. Insiders gaven de Veenendaalse dames tegen de damesploegen van A.Z.C. (Arn hem), AZ en PC (Amersfoort) en Neptu- nus (Amersfoort) weinig kans, waardoor de Veenendaalse overwinning min of meer een verrassing werd. Neptunus won de eerste wedstrijd tegen A.Z.C. op over tuigende wijze met 63. V.Z.C. wist zich eveneens in de finale te plaatsen door een 21 overwinning op AZ en PC. Met de rust had V.Z.C. een 10 voorsprong door een doelpunt van Ineke Wanders. Na de rust scoorde Ineke Wanders nog maals. Even voor het eindsignaal konden Gevonden: twee sleutels; een bos sleu tels; plast, regenjas. Verloren: wollen kindervest; bruin jon gens jack; 3 portem. met inhoud. Inlich tingen bij de rijkspolitie. Gevonden: zw. regenbroek en een sou venir van Meppel (gev. aan Barnev.str.); portem. inh. f 11.50; zw. das (gev. in de Dorpsstraat). Verloren: grijze plast, regenovergooier; groene mil. tas inh. bandenreparatied. en lege fles; gele ceintuur; duozadel v. brom fiets grijs; (verloren tussen De Klomp en Renswoude); wit kinderschoentje (linker); bl.-grijze regenjas en een p. zw. lage schoenen. Weggelopen: een witte keeshond, half jaar. Inlichtingen gemeentehuis. de Amersfoortse dames een verdiend tegenpunt maken. Nadat A.Z.C. een 3—2 overwinning be haalde op AZ en PC, waardoor de Arn hemse dames beslag legden op de derde prijs, volgde een zeer spannende finale tussen V.Z.C. en Neptunus. Door Ineke Wanders en Jennie de Graaf namen de gastvrouwen in de eerste helft een 20 voorsprong. Na de rust verkleinden de Amersfoortse dames de achterstand, maar Toos Cornelissen bracht direct daarna de stand op 31. Opnieuw kon Neptunus de achterstand verkleinen, waardoor de laat ste minuten onder hoogspanning ver streken. Tot het eindsignaal kon V.Z.C. echter haar voorsprong handhaven. In de pauze werd nog een polo wedstrijd gespeeld tussen V.Z.C. 1 (heren) en een zevental samengesteld uit de ove rige V.Z.C.-teams. Het eerste zevental won deze wedstrijd met 42. Na afloop van dit zeer geslaagde tour nooi reikte de voorzitter van V.Z.C., de heer J. van Offeren, de prijzen uit in het restaurant. EEN AANHOUDER WINT In 1907 verkocht de zeer jeugdige kunst handelaar Daiel Henry Kahnweiler (ge boren 1884 te Mannheim in Duitsland) voor het eerst schilderijen van een zekere Pablo Picasso. Gedurende 50 jaren heeft hij dus alle ups en downs van deze schilder mee ge maakt. Van meer belang is, dat hij ge durende de vele jaren vriend van Picasso bleef en als de enige kunsthandelaar van Picasso optreedt. Mede i.v.m. deze monopolieachtige re latie heeft hij in 1957 te Parijs een ultra moderne kunstgalerij geopend. Hij deed zijn intrede met een Picasso-tentoonstel- ling van liefst 50 schilderijen, waarvan voor de opening reeds 47 stuks tegen courante prijzen tussen de 125.000 en 200.000 schommelden. Uit persfoto's blijkt dat de oude schilderijenverkoper, wat vitaliteit betreft, voor vele jeugdigere collega's niet onder doet. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal Zilverpapieraktie Zilverpapier ontvangen van: Dicky v. d. Pest, Willy de Doelder, Henk Roelofs, Bob en Gerda Schoeman, Hans Rademaker, Cor v. Maanen, Bert v. Viegen, Tonny Moesbergen, Joppie Maes- bergen. Onze hartelijke dank! Onze jarigen 17 aug.: Tonny Maesbergen. 22 aug.: Coby Hogendoorn. 23 aug.: Jannie ter Maaten. 23 aug.: Piet v. d. Heuvel. 24 aug.: Lia Schuit. 25 aug.: Ada Weelink. 25 aug.: Joppie Maesbergen. 26 aug.: Evert Davelaar. 27 aug.: Annie Rozeboom. 28 aug.: Willy v. Wakeren. 28 aug.: Gertie Heikamp. Hartelijk gefeliciteerd! Oplossing raadsels I. Ader - melk - ezel - roer - ober - mier - goud - erwt - Norg - Ame- rongen. II. boek - en - kast - boekenkast. III. pap - Ier - papier. I. de staart van een vlieger. II. nest - eend - teen - peer - laks - Sneek. III. horen - toren. Nieuwe raadsels Voor ouderen. I Hersengymnastiek. (Alle antwoorden beginnen met een B). 1. Hoe heet de Noord-Amerikaanse buf fel? 2. Een ander woord voor klokkenspel. 3. Hoe heet de bekende petroleumhaven aan de oostkust van Borneo? 4. Een stad in Ierland. 5. 'n Brandstof gedistilleerd uit petro leum. 6. Welke rivier is bekend in verband met Napoleons terugtocht uit Rusland in 1812? II Verborgen plaatsnamen. 1. Als je met oktober genezen bent, mag je blij zijn. 2. Moeder had elf taartjes besteld (2). 3. Je doet het veel te rap, Elsje! 4. Het vee rende dadelijk naar buiten. 5. Jan was de eerste en wij kwamen helemaal achteraan. 6. We hadden de bijl stiekum meegeno men. III Er waren eens een broer en een zus. Ieder had een naam van 4 letters. En die naam was van voor naar achter dezelfde als van achter naar voor. Hoe heetten ze? Voor jongeren. I. Met V. ben ik erg onduidelijk, met m. heb je me allemaal, met 1. ben ik niet hoog, met Z. ben ik timmergereedschap, met W. ben ik en bepaald soort gebouw. II. Ik heb een oranje jasje aan, Word in het Zuiden slechts gevonden En naar alle oorden ter wereld verzon den. III Verborgen dieren. 1. Moeder heeft het druk, ze braadt vlees in de keuken. 2. Oom Dirk trakteerde ons op oesters. GROTE BELANGSTELLING VOOR VERKOPING LAAT FRUIT Zoals verwacht werd nu er tenge volge van de strenge nachtvorsten weinig fruit is overgebleven bestond er voor de ten overstaan van de notarissen J. H. van Heteren uit Eek en Wiel en KI. den Hartog. P. Gerritsma en J. G. J. van Mourik uit Tiel, in de zaal van Hotel „Het Wapen van Lienden" gehouden ver koping van laat fruit op het hout, een overweldigende belangstelling van ko perszijde. Er werden in totaal 17 percelen fruit voorgebracht van 14 eigenaren, waarvan slechts enkele percelen een vrij redelijk gewas fruit hebben. Er werden, naar ons werd medegedeeld, abnormaal hoge prijzen besteed van naar schatting 0,50 per kilogram doorsnee fruit. Enige deskundigen huldigden de me ning, dat er van koperszijde te weinig onderscheid wordt gemaakt tussen goed fruit en fruit van mindere kwaliteit, waardoor de koopprijzen danig zijn be- invloed. Des middags vond te Ommeren ten huize van mej. G. van Hemert aldaar de verkoping plaats van het fruit te Ommeren. Hier werden eveneens prijzen van circa 0,50 per kilo en voor sommige percelen nog daarboven, besteed. De algemene verwachting is, nu er slechts een geringe fruitoogst zal zijn dat de veilingprijzen goed zullen zijn. 3. Is deze wol fijner gesponnen dan die? 4. Je kon de ballen op de kegelbaan ho ren rollen. 5. Ik gaf U de pan ter reparatie. 6. Heb Je Ko ergens gezien? Drie blozende boerinnetjes, Die gingen saam op pad, Ze reden met de autobus, Al naar de grote stad. Ze hadden witte klompjes aan, Ze stapten daarmee rap. 't Klonk vrolijk door de straten, Dat klipper-klepper-klap. Ze waren uitgenodigd, Op buurmans trouwerij. Toen dachten die boerinnetjes, Daar hoort geen klompje bij. Straks gaan wij naar de bruiloft, Van 't pasgetrouwde paar, Dan staan die witte klompjes, Zo ouderwets en raar. Drie fleurige boerinnetjes, Die kochten in de stad, Drie paren mooie schoentjes, Van trippel-treppel-trap. Ze gingen naar de bruiloft, Er was een boerendans. De meisjes met de schoentjes, Die kregen heel geen kans. Want bij een boerendansje, Hoort helemaal geen schoen, Je moet zo'n boerendansje, Op klepperklompjes doen. De bruidegom en zijn bruidje, Die hadden klompen aan, Maar ach, de drie boerinnetjes, Die bleven eenzaam staan. En op de nieuwe schoentjes, Zo glimmend van het lak, Viel toen een drietal traantjes, Van tikke-tikke-tak. Toen zeiden drie boerinnetjes Wat zijn we dom geweest. De klepper-klapper-klompjes. Die hóren bij het feest. HET DOORGEVEN VAN DE HOED Voor deze wedloop staat de ene helfl van de spelers van de ploeg aan de ene kant van de baan en de andere helft aan de andere kant. Voor elke ploeg heb je nodig een hoed, liefst een kaasdopje en 2 ballen. Met de hoed op het hoofd en in elke hand een bal, lopen de nummers 1 van de ene kant naar de voorste nummers van de ande re kant. Eerst geven ze deze speler in elke hand een bal en daarna planten ze hem de hoed op het hoofd, waarop deze speler onmiddellijk vertrekt en de drie voorwerpen op dezelfde wijze doorgeef! aan speler no. 2 van het vertrekpunt. Valt onderweg de hoed af, dan moet de speler terug naar het punt van vertrek. De ploeg, die het eerst deze wedloop met goed succes heeft volbracht, wint het spel. Vogelverschrikkers Spreeuwen, vooral wanneer het vluchten van tien duizenden van deze dieren betreft, kun nen aan de land- en tuinbouw een niet ge ringe schade toebrengen. Hoewel er reeds vele middelen geprobeerd zyn om deze dieren te verjagen onder andere met een kunstmatige roofvogel, hebben deze mid delen nog niet tot een volledig succes ge leid. In Amerika kwam men onlangs tot de ontdekking dat het door een opge schrikte spreeuw uitgestoten geluid vol doende was om een hele vlucht van deze dieren te verjagen. Proeven die men on der andere in Rotterdam uitvoerde heb ben uitgewezen dat de op een gramofoon- plaat vastgelegde en met loudspeakers verspreide angstkreet van deze vogel, afdoende werkt om de dieren na enkele malen voor lange tijd te verjagen. De proeven zijn daarmee een doorslaggevend succes geworden. Andere vogels bleken zich om het geluid niet in het minst te bekommeren; merels bleven rustig door zingen, aldus „Landbouwvoorlichting". Tijdig ruwvoederonderzoek Hoei- of kuilmonstera voor het onderzoek op de voederwaarde, kunnen niet eerder dan zes weken na het inkuilen van de pro- dukten of het inschuren van het hooi worden genomen. Tijdig opgeven van partijen die onderzocht moeten worden voorkomt echter stagnatie op het mo ment dat vele monsters genomen moeten worden. (12.) Zij worden onderbroken, doordat Helga terugkomt. Zij heeft haar reis kostuum uitgedaan en draagt nu weer haar verpleegsters japon. Juffrouw Alberti zal nu slapen, zegt Holl tegen haar, waarschijnlijk tot van avond. Ik geloof, dat we voor vandaag geen zorgen meer om haar behoeven te hebben. Maar toch wilt u nu wel bij haar blijven zitten, nietwaar? We kun nen elkaar later aflossen. Helga heeft geen moeite zich aan zijn zakelijke toon aan te passen. Zeker dokter, ik voel me helemaal fris. Maar wilt u niet wat gaan liggen? U hebt gelijk, zuster! Maar bij de minste verandering haalt u mij on middellijkmaar dan ook onmid dellijk! Natuurlijk dokter! Alberti laat hem hoffelijk het eerst de deur uitgaan. Uw kamer ligt hier vlak naast, dokter. Zuster Helga heeft de kamer hier tegenover. Zo heeft Angela haar helpers dadelijk bij de hand. Holl knikt Kan ik nog iets voor u doen, dok ter? O nauurlijkdat had ik bijna vergeten. U zult wel honger hebben. Ik zal Margareta onmiddellijk roepen. Stefan Holl bedankt hem. Hij wil zich liever verkleden en dan wat gaan slapen. Hij gaat echter nog eenmaal naar de ziekenkamer terug. Helga raadt de re den en geeft hem ongevraagd Goden- berghs rapport over Angela. Ja, dat was hetIk wil graag de stukken nog even wat grondiger doornemen. Dank u wel, zuster. En zachtjes voegde hij eraan toe: Dank je wel, Helga! Ik weet niet, zei Alberti, weer in de ziekekamer terugkerend, ik weet werkelijk niet hoe ik u danken moet, zuster Helga! Zij ordende stil de medicijnen op het nachtkastje. Waarvoor moet u mij danken, me neer Alberti? Ik raadde aan Dr. Holl te verzoeken hier te komen, omdat ik geloofde dat hij de pijnen kon opheffen. Dat het gelukte is een verdienste van hem. Het was duidelijk dat haar antwoord hem beviel. Nee, dat was ook een verdienste van uzonder u zou deze helper niet verschenen zijn. U bent meer dan alleen maar een verpleegster. U hebt menselijk begrip voor Angela en ook voor mijn zorgen. En daarvoor dank ik u, Helga. Zij maakte haar hand zacht uit de zijne los en ging naar het raam, waar ze het gordijn nog meer dichttrok. Alberti keek een ogenblik naar haar en verliet toen de kamer. Slechts één blik had zij op het zon overgoten landschap daarbuiten ge worpen. Blauw en glanzend lag het meer aan de voet van de villa Alberti, kleine golfjes speelden aan de oever tussen de natte stenen. Aan de over zijde rezen groene bergen op, die ver volgens bruin werden en hoog boven nog geheel wit van de sneeuw waren. In de kamer zelf was het halfdonker en zij kon slechts de regelmatige adem haling van Angela horen. Zij schoof een makkelijke stoel naar het bed, zo dat zij zelf uitrusten en toch naar Angela kijken kon. De zieke behoefde thans geen verpleging, ze sliep rustig. En wanneer Helga niet beter geweten had, zou ze gedacht hebben dat haar patiënte de slaap der genezing sliep. staarten en parasols. Stefan zou zeker meteen zeggen kunnen, hoe deze stijl heette en wat dat voor mooigevormde vazen waren, die in de wandnissen stonden. Van zoiets had hij wel ver stand. Misschien had hij als kind ook zo gewoond. Bij haar thuis was alles anders ge weest. Een postbeambte kon zich geen Perzische tapijten en vergulde Chine zen veroorloven, wanneer hij vier doch ters had. Van die vier was zij de jong ste en dus de laatste. Daardoor erfde Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur Helga zelf kon niet slapen en daar om bekeek zij voor de eerste maal de kamer, waarin ze zat. Zo woonde dus een jong meisje uit een goed gesitueerde en gecultiveerde familie. Zachte, tere, zijdeachtige ta pijten in matte tinten lagen op de grond en smoorden iedere stap. De wanden waren met glanzende Chintz overtrokken en pasten prachtig bij de gelakte meubelen. Deze zagen er oud en breekbaar uit, er stonden Chinese pagoden op en vergulde mannetjes met zij ook altijd de reeds driemaal ge bruikte garderobe van de anderen, en haar poppen hadden regelmatig geen armen meer gehad wanneer zij ze ten geschenke kreeg. Tenslotte waren de drie zusters na elkaar getrouwd en was zij alleen overgebleven om haar ouders te verzorgen en ze kort na elkaar te zien sterven. Alles wat van het huisraad overbleef, haalden de zusters. En wat daarna voor haar over bleef was de strijd om het bestaan en het leven in de gemeubileerde kamer bij mevrouw Von Bergmann. Hij was goedkoop geweest, die kamer, en daar om voor haar de juiste. Maar door het raam zag je niets anders dan muren en nog eens muren. Het enige lichtpuntje was de hospita, want mevrouw Von Bergmann, officiersweduwe uit de eer ste wereldoorlog, had een gouden hu mor en plaagde thaar huurders niet met kleinzielige chicanes. En tot deze huurders behoorde op een dag ook Stefan, de student in de medicijnen Stefan Holl. Van de eerste dag af had ze hem graag mogen lijden. Hij was zo hoffe lijk geweest, zo echt als een kavalier van de oude stempel. Dat kwam tegen woordig niet veel meer voor en daar om viel het zo op. En hoe ontroerend onpraktisch was hij, men moest hem eenvoudig helpen. Op zekere dag had zij hem liefgekregen, zeer tot haar eigen verbazing. Het was niet zo'n liefde geweest, die een mens dol maakt en tot de gekste dingen drijft. Dat zou ook niets voor haar geweest zijn. Maar een grote liefde was het wel. Het viel haar daarom ook niet moeilijk haar eigen studie op te geven, opdat hij door kon gaan. Toch was het haar zwaarder gevallen dan zij gedacht had. Als zie kenverpleegster was men niet veel meer dan helpster. Arts te zijn was wel het mooiste dat er voor een vrouw bestond. Vooral kinderarts. Zij zou zeker een goede kinderarts geworden zijn, ze was nauwgezet en bleef kalm. Deze kunst, zich te beheersen, ergerde Stefan dik wijls. Weliswaar verloor hijzelf nooit het hoofd, maar mannen willen nu eenmaal, dat vrouwen het hoofd ver liezendat vinden ze blijkbaar zeer vrouwelijk. Ja, het was liefde en het offer werd uit liefde gebracht. Of het nu licht was of niet, dat speelde geen rol! Stefan zou nooit te weten komen hoe zwaar haar dit offer geweest was. Hij zou er maar teneergeslagen van worden en zich te veel verlicht voelen. Want een man als hij, met dit werkelijk ouderwetse fat soensbegrip, zou zich levenslang aan haar verplicht voelen. Dit gevoel zou dodelijk zijn voor de liefde. Slechts echte genegenheid en de wetenschap elkaar toe te behoren, zal hen verbin den, maar geen moeten, al is het ook nog zo'n klein beetjeWaarom zal men ook geen onzelfzuchtige offers brengen voor mensen, die men lief heeft? Wanneer men liefheeft wil men de ander toch geen verplichting op leggen Die Alberti praatte ook al van dank baarheid, dat is toch belachelijk! Ik word voor mijn werk betaald en voor de eerste maal zelfs zeer behoorlijk. En wanneer ik met die arme Angela en haar nog armer vader medelijden heb, is dat toch een zeer persoonlijke erva ring van mijzelf, waarvoor niemand me behoeft te bedanken. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4