Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Honderd vijftig jaar D*S* De Hollandse Molen in onze eigen omgeving Wist U.... r Nieuws uit de omgeving Damesvoetbal kampioenen West-Duitsland en Nederland in Veenendaal WAAR IS DE VALLEI-RIKS? OVERBERG SCHERPENZEEL ELST Eerste rundveefokdag Ederveen geslaagd Wm hém m Wx.mtkWm J RENSWOUDE 31e jaargang VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 No. 66 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ouden van dagen van „West" waren reeds uit AGENDA iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiif Weer C.F.A.-films in Veenendaal Jiibileiimwedstrijd v.v. „Veenendaal"' HONDEN-JUBILEUM Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Bep Bakhuis vertelt Daders van inbraak gegrepen Hij is 10,- waard F 904269 Blijft J. Edink provinciaal damkampioen? Wijze Jantje S. BOS Groots Oranjefeest in Renswoude Hoortoestel - Hoorbril G. W. R. Haagsman Fa. J. F. Tak Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Het spreekt vanzelf, dat ter gelegenheid van de schapendag, die elke derde dins dag van augustus in Ede wordt gehouden, ook bijzondere aandacht wordt geschon ken aan het voornaamste product van het schaap: de wol. Dit jaar was het de Scheepjcswolfabriek te Veenendaal, die dit gedeelte van het programma voor zjjn rekening nam door het houden van een modeshow, waarbij uitsluitend gebreide wollen kleding werd getoond. Deze show yond zowel des middags als des avonds In het Callunarestaurant te Ede plaats, maar 's morgens werden de aanwezige journalisten in de gelegenheid gesteld, dit enorme bedrijf, waarin bijna 900 men sen werken, onder deskundige leiding te bezichtigen, terwijl daarna de directeur, mr. F. J. Callenbach, een kort overzicht gaf van de geschiedenis van dit bedrijf. De „N.V. Koninklijke Veenendaalse Sajet- en Vijfschachtfabriek v/h Wed. D. S. van Schuppen en Zoon", zoals de offi ciële naam luidt, staat in de volksmond kortweg bekend als „D.S.". Het bedrijf ontstond een goede 150 jaar geleden uit een eenvoudige wolkammerij. De Van Schuppens betrokkea de wol van de schaapskudden, die op de Veluwe toen nog in grote getale werden gehouden, wasten de vachten, kamden de wol uit en lieten deze wol daarna door thuiswerk sters op het spinnewiel verder behan delen. Toen de leiding van de kammerij in 1835 besloot voortaan de wol in een fa briek te Leiden te laten spinnen, lokte dit zulke felle protesten uit van de thuis werksters, dat het Veenendaalse gemeen tebestuur de hulp van het Amersfoortse garnizoen moest inroepen om de orde te handhaven. De technische ontwikkeling kon echter niet tegengehouden worden en zo deed dan ook in 1856 de stoommachine zijn intrede, waarmee de grondslag werd ge legd voor de snelle en voorspoedige groei van het bedrijf. TUSSEN GELDERLAND EN UTRECHT Als men de weg van de wol door deze fabriek op de voet volgt ontdekt men al spoedig een zeer bijzondere eigenaardig heid, die wellicht enig is in ons land. Het fabriekscomplex bestaat namelijk uit twee gedeelten, die gescheiden worden door de Nieuweweg. De Nieuweweg die Traditiegetrouw hebben de Ouden van Dagen van Veenendaal-West weer hun jaarlijkse uitgaansdag gemaakt, georga niseerd door de buurtver. „West". Uiter aard zijn degenen die hieraan deelnemen nog ,weer bevoorrecht bij degenen die a.s. woensdag met de grote tocht mee gaan omdat zij er dan al een prachtige uitgaansdag op hebben zitten. Nadat men 's morgens om 9 uur was gestart ging het richting Nunspeet, waar koffie werd gedronken. Via Zwolle reed men vervolgens naar Giethoorn. Over Hattem, Heerde en Otterlo ging het weer richting Veenendaal. Men werd rijkelijk getraêteerd en de stemming was buiten gewoon goed, ondanks de regenbuien, welke onderweg eveneens verwerkt moes ten worden. dat de massale koorzangavond in de openlucht volgende week zaterdag 31 augustus op het Dr. Slotem. de Bruïne- plein, waarschijnlijk de aanleiding zal worden voor het vormen van een Vee nendaalse federatie van zangkoren? dat reeds tien van de dertien plaat selijke koren hebben te kennen gegeven in principe veel te voelen voor aanslui ting bij een dergelijke federatie? dat deze instelling o.m. zal dienen als een overkoepelend orgaan bij het or ganiseren van gezamenlijke of massale kooruitvoeringen en ook om in de toe komst te voorkomen dat b.v. twee of meer kooruitvoeringen op dezelfde avond of kort achtereen plaats vinden? dat de voor de koren en muziek korpsen die aan bovengenoemde open luchtuitvoering deelnemen, aanvankelijk op a.s. donderdagavond vastgestelde repe titie, is verzet naar a.s. woensdagavond om 7.15 uur voor de muziek en om 7.30 uur voor de koren in de Eierhal? dat intussen 106 auto's door de ver schillende autobezitters werden beschik baar gesteld voor de a.s. woensdag te houden jubileumtocht Ouden van Dagen? dat dit er minder zijn dan vorig jaar toen er 130 meereden en bovendien nog een aantal autobussen moesten wor den gecharterd om alle deelnemers te kunnen bergen? dat het aantal deelnemende Ouden van Dagen nog ieder jaar groter wordt, en ook al met het oog daarop, autobezit ters die nog geen auto beschikbaar stel den, worden verzocht dit alsnog te doen? dat het a.s. woensdagavond weer, evenals vorige jaren, feestelijk gezellig zal zijn in de Veenendaalse straten als de Ouden van Dagen, terugkomende van de autotocht, worden ingehaald? dat een groot aantal leden van de v.v. „Veenendaal" dezer dagen een begin zullen maken met de bouw van een per manente ingang met loketten en een fraai gebouw met kleedkamers en douchecellen op het terrein aan de Bergweg? dat zij voornemens zijn deze gebou wen geheel met eigen krachten op te trekken, en dat dit staaltje van saamhorig heid en verenigingstrouw stellig veel bouwkosten zal besparen? VEENENDAAL Woensdag 28 augustus, tocht Ouden van Dagen. Zaterdag 31 augustus, H dr. Slotemaker de Bruïneplein, aanvang 7.45 uur, openlucht mu- ziek- en zangavond. Luxor Theater, m van vrijdag t.e.m. maandag „Tra- g| peze", dinsdag t.e.m. donderdag m „Barbarossa, de zeeschuimer". RHENEN Zaterdag 24 augustus, sportterrein g|j „Candia", Grebbe-atlctiekwedstrij- g den. B.l.O. „Eigen Gebouw", za- gg terdagavond en zondagmiddag m „Kouwe drukte", zondagavond en woensdagavond „Mars door de gg hel". Zaterdag 31 augustus, gebouw ig „Irene", 8 uur vertoning van de C.F.A.-film „Kaspar zoekt een va- der". RENSWOUDE Zaterdag 31 augustus, viering Oran- |g je-feesten. tevens de grenslijn vormt tussen de ge meenten Ede en Veenendaal en tussen de provincies Utrecht en Gelderland. Welis waar zijn beide gedeelten door een „lucht brug" met elkaar verbonden, maar dat neemt toch niet weg, dat deze eigenaar dige toestand toch ook wel eens tot merk waardige verwikkelingen kan leiden. Zo is er enkele jaren geleren een vrij heftige strijd gevoerd* tussen de Utrechtse en de Gelderse Elektriciteitsmaatschappij over de vraag, wie aan dit bedrijf de elek trische stroom zou leveren. Omdat het oudste gedeelte van de fabriek op Utrechts grondgebied is gelegen, werd deze strijd tenslotte in het voordeel van de Utrecht se maatschappij beslist. Maar dit is dan ook de enige moeilijkheid, die men tot dusver door deze geografische ligging heeft ondervonden. De scheepjeswolfabriek verwerkt wol uit nagenoeg alle schapenrijke landen zoals Urugay, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika. Zodra de schapenvachten aankomen worden ze eerst op kwaliteit gesorteerd. De verschillende partijen worden zorgvuldig apart gehouden en deze „apartheidspolitiek" is nodig, omdat elk schapensoort in elk land zijn typische karaktertrekken vertoont. Na het sorteren, worden de vachten gewassen. Ook dat is geen overbodige luxe, want een schapenvacht bestaat soms wel voor 40*/» van haar gewicht uit vuil. Zodra de wol gewassen en gedroogd Hoemeer de organisatie van de C.F.A. groeit, hoe groter de mogelijkheden wor den om de films en de projectie te per fectioneren. Het eerste zowel als het laatste is het geval. Voor 't eerst in de C.F.A.-geschie denis zal elke vertoning, waar ook ge geven, voorafgegaan worden door een journaal; bovendien beschikt de C.F.A. nu over vijf cinemascope-kleurenfilms, n.l. „Morgen ziet ik je weer"; Het Ver loren Continent" (Continentsperduto); „De man die nooit bestond" (naar het be kende boek); „Goeden morgen, juffrouw Duif" en „Elke minuut telt Verder zijn er een tiental nieuwe en goede films aangekocht, die waarschijn lijk in Veenendaal worden vertoont, ter wijl er verder nog tal van andere nieuwe films beschikbaar zijn. Enkele nieuwe films zijn: 1. The unfinished task "De onvoltooide opdracht", deze wordt omstreeks de Kerstdagen vertoond. 2. „Ik verbind U door", een film uit de Italiaanse school. Het ligt in de bedoeling in Veenendaal om de drie weken een film te vertonen. De eerste „Continent Perduto" zal op 7 september draaien. Voorts zijn een viertal kinderfilms in het seizoen-programma opgenomen. De eerste, eveneens te vertonen op 7 sep tember, heet „Het geheim van de Toren". De jubileumcommissie van de voetbal vereniging „Veenendaal" is er in ge slaagd een damesvoetbalwedstrijd te or ganiseren tussen het kampioens-elftal van Nederland, Ilerbido, en het kampioens elftal van West-Duitsland. Deze wedstrijd zal plaats vinden op zaterdag 31 augustus 's avonds om 6.15 uur op het terrein aan de Bergweg. De organisatie van deze bijzondere wedstrijd vindt plaats in het kader van de viering van het dertig-jarig bestaan van de v.v. „Veenendaal". Het behoeft geen betoog dat voor deze wedstrijd de publieke belangstelling niet gering zal zijn. Ter gelegenheid van het verenigings jubileum worden in de komende maan den nog feestelijke bijeenkomsten gehou den voor leden, terwijl er zelfs ook nog Dezer dagen gaf men ons een „tip", dat we ons spoorslags naar slager Breescho- ten moesten spoeden, want daar zou een jubilaris zijn, en een bijzondere jubilaris. We wapenden ons met papier en pot lood en, gereed voor het interview, wip ten we ijlings de vleêshouwerij van de heer Breeschoten binnen. „Het is maar een 12Vt-j&rig jubileum", zei slager Breeschoten en we voelden ons lichtelijk in de wiek geschoten, want als het op vermelden van tëVt-jarige jubilea aankomt; dat kan geen enkel nieuwsblad verwerken. Maar we waren er toch en waarom zouden we dan niet even het „feest varken" de hand drukken? Wie schetst echter onze verbazing, toen het een jubilaris van nog geen dertien jaren oud bleek te zijn. En toen we hem feliciteerden kon hij het van aandoening niet verder brengen dan enkele voor ons onverstaan bare keelklanken en een goedaardige blik uit zijn trouwe ogen. Niet echter slager Breeschoten. want die verstaat zijn trouwe medewerker al jaren en de „knecht" zijn baas. Inderdaad het was de hond van de heer Breeschoten. die niet als feestvarken maar als „feesthond" recipieerde. Al 12Vi jaar heeft hij achter zijn baas aangetippeld, wóar deze ook ging. Als hij eens verstek liet gaan, dan vroegen de klanten of „Teddy" soms ziek was. En een ander staaltje van zijn hondetrouw: hij heeft eens een hele nacht voor een kapsalon gezeten, toen de baas zijn fiets had laten staan. En dat alles van een hond, die men aanvankelijk voor een vos uitschold, doch door zijn huidige baas werd ge adopteerd. Geen vos, maar dan toch een kind van een zwervende moeder en een onbekende vader, maar geen trouwer dier denkbaar. Trouwens hij trof het goed bij slager Breeschoten met het oog op de honde proviandering. En slager Breeschoten trof het ook goed. Hij had zich geen betere beschermer kunnen wensen. Dus „van harte Teddy en nog vele ja ren" wensten we hem toen we afscheid namen en het was alsof 'ie wilde zeggen: „maar ik word toch een dagje ouder". een jubileum-bazar staat. op het programma Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Dinsdag 27 augustus a.s. wordt dan de sluitingsavond gehouden van de jeugd voetbalcompetitie, georganiseerd door de Politie-sportvereniging. Behalve de prijs uitreiking aan de winnende elftallen wor den deze avond ook enkele sportfilms vertoond, terwijl als hoogtepunt van deze avond de bekende oud-internationaal Bep Bakhuijs een interessant voetbal praatje zal houden. De avond wordt gehouden in het ge bouw aan de Eikenlaan. BEVESTIGING CAND. P. BOS TE SPRANG Candidaat P. Bos te Veenendaal, die een beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Sprang heeft aangenomen, zal op zon dag 6 oktober a.s. in de morgendienst worden bevestigd door ds. K. van de Pol uit Veenendaal en in de middagdienst zijn intrede doen in de Herv. gemeente In ons nummer van 15 augustus maak ten wij melding van een inbraak in het Shell-tankstation aan het Hazepad en de diefstal van 2 rijwielen bij hotel La Cam pagne. De plaatselijke rijkspolitie, die een on derzoek instelde, had reeds spoedig ver denking opgevat tegen een tweetal jon gelui, die ontvlucht waren uit de inrich ting Valkenheide. Deze 2 knapen van respectievelijk 14 en 16 jaar zijn inmid dels, na het plegen van nog meerdere diefstallen en een avontuurlijke reis, in Hoek van Holland aangehouden. Mede doordat in Lunteren een diefstal was gepleegd, werd het bewijs geleverd, dat bedoeld tweetal ook in Renswoude aansprakelijk moest zijn. De 2 gestolen rijwielen zijn ondertussen weer terecht. Deze waren namelijk ook in deze omgeving omgeruild voor een paar bromfietsen. Het. ontvreemde radio toestel werd tenslotte volkomen vernield in Geld. Veenendaal langs de weg terug gevonden. VEENENDAALSE ATHLETEN BIJ GREBBE-ATHLETIEKYVEDSTRIJDEN Op de Grebbe-athletiekwedstrijden a.s. zaterdag van R.A.V. Rhenen zijn ook le den van de Veenendaalse Athletiekver- eniging V.A.V. vertegenwoordigd. Op het nummer 70 M C starten de jon gens junioren Hardeveld én Rutten. Te vens nemen zij deel aan het verspringen. Het meisje Schoeman loopt de 100 m. Jun. A. De bekende Steven Drost zal uitkomen op de 800 m. C. De veelbelovende T. Bruggeman zal deelnemen aan zijn specifieke nummer hoogspringen, evenals Harteman. De laatstgenoemde heeft ook ingeschreven op 800 m. D. De nieuwe all-round athlete van V.A.V. mej. Van Laar zal de strijd om de hoogste plaats aanbinden op de nummers 100 m. B.. kogelstoten en verspringen. Mej. Dite- wig komt nog uit op het nummer 100 m. D, terwijl Van de Bovenkamp de Veenen daalse kleuren op het lange-afstand num mer 5000 m. zal trachten hoog te houden. Gezamenlijk zullen de Veenendalers trachten eervol te eindigen op de Olym pische Estafette. WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL Een deel van het Nederlands paviljoen is geheel koepelvormig met een open mon ding als ingang van de bezoekers. In deze koepel zullen het scheepvaart- en water bouwkundig gedeelte van de Nederlandse inzending onderdak vinden. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij lederhandel Klumpenaar, Zandstr., alhier, doch werd niet gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestegen en nu 10,geworden. Het rode nummer van de riks van deze week is Deze wordt dus weer in het ver spreidingsgebied van ons blad uit gegeven en wanneer u hem vindt en vóór a.s. donderdag, 12 uur, aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie- welke nu dus alweer 7,50 bedraagt, direct in contanten uitbetaald. Kykt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer F 904269 Heden, vrijdag 23 augustus, wordt in gebouw „Vriendenkring" te Utrecht, aan vang 7.30 uur, de beslissingswedstrijd ge speeld om de titel provinciaal kampioen dammen tussen onze plaatsgenoot de heer J. Edink, thans damkampioen van de pro vincie Utrecht en de heer P. K. Th. Leyte uit Maarssen. Beiden wisten van de 14 gespeelde par tijen er zes te winnen en acht remise te spelen dus een totaal van 20 punten te behalen. VAangezien van te voren bepaald was, dat bij gelijke eindstand één beslis singswedstrijd zou worden gespeeld en dat bij remise het Smnenborn-Berger- systeem van toepassin^is. De heer Edink doet goed het niet "5m" remise te laten komen omdat de heer Leyte in dat geval voordeel heeft van genoemd systeem. Bij deze berekening geeft men de spe lers n.l. tweemaal de totaalpunten van de tegenstanders waarvan zij gewonnen en eenmaal de punten van de tegenstanders waartegen zij remise hebben gespeeld. Voor een verliespartij krijgt men geen punten. Door deze puntentelling heeft de heer Leyte 268 en de heer Edink 262 pun ten. Wij wensen onze Veenendaalse dam- favoriet veel succes voor vanavond. GESLAAGD Voor het examen Algem. Ontwikkeling te Bilthoven gehouden en het examen Handelscorrespondentie te Veenendaal slaagde onze plaatsgenoot mej. Janny v. Gent. Zij ontving haar lessen voor beide vakken van het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. SPORTDAG OP WITTENBERG Zaterdag a.s. organiseert de v.v. „Scher penzeel" de jaarlijkse sportdag voor leden op het terrein Wittenberg. Het program ma bestaat uit een vijfkamp met als on derdelen 100 meter hardlopen; baldribbe len, bal ingooien, kogelstoten en doel- schieten. Als extra nummer is een veld loop ingelast, 's Avonds zullen de prijzen worden uitgereikt in „Marktzicht". De jaarlijkse ledenvergadering vindt plaats op 4 september. SPELDJESDAG VAN „CAECILIA" Zaterdag heeft de muziekveren. „Cae- cilia" een speldjesdag, waarvan de op brengst bestemd is voor het nieuwe repe titielokaal. FA. OVERHEEM WON BEDRIJFS VOETBALCOMPETITIE Personeel van verschillende bedrijven uit Scherpenzeel en omgeving hebben de ze zomer een sportieve slag geleverd. Maandagavond was op het Valleivogel- veld de laatste voetbalwedstrijd om de hoogste eer, tussen de N.V. De Driekleur en de Firma Overheem. De stand na ander half uur spelen was nog steeds 1—1. Met strafschoppen zegevierde tenslotte de Firma Overheem. WEER JAARLIJKSE AVONDMARKT VAN „EENDRACHT MAAKT MACHT" Woensdag 11 september houdt de win keliersveren. „Eendracht Maakt Macht" de jaarlijkse avondmarkt. Bij goed weer op het Plein 1940 en bij slecht weer in de Markthal. De najaarswinkelweek zal 4 oktober aanvangen met de gebruike lijke attracties. PRIJS VAN „SCHERPENZEEL" TE BEZICHTIGEN De door de v.v. „Scherpenzeel" gewon nen wisselprijs in het Pyramide tournooi, zal voor belangstellenden worden tentoon gesteld in het sigarenmagazijn van de heer W. Pol in de Dorpsstraat. OUDEN VAN DAGEN WAREN VOOR TIENDE KEER UIT De Elsterse ouden van dagen hebben woensdag weer een reisje gemaakt. Dit maal was het voor de tiende keer. 's Mor gens werd om 8 uur vanaf de O.L. School gestart en ging het in- de richting Arn hem. De reis werd ondernomen met 30 personenauto's. Burgers dierenpark werd bezocht, waar men zich bijzonder ver maakte. Verder ging de tocht naar Apel doorn, allereerst naar de Juliana Toren, waar het diner werd gebruikt. Ook werd in Apeldoorn nog een bezoek gebracht aan Berg en Dal. Van Apeldoorn ging de reis naar Lunteren, waar het „Panne- koekhuis" werd bezocht. Hier werd ook het lunchpakket uitge reikt. Om 6 uur werd de terugtocht aan vaard en ging het via Veenendaal naar huis. Om ongeveer half zeven arriveerde de stoet in Eist, alwaar „Crescendo" al stond te wachten. Via de Franseweg ging het naar „De Morgenster" waar koffie met gebak werd geserveerd. Hier bleef men nog een uurtje gezellig bijeen. De voorzitter van het organiserend comité, de heer D. Slok, sprak hier de aanwezi gen toe en dankte allen die aan deze tocht hun medewerking hadden verleend. Tevens kregen allen die met deze 10de tocht mee waren geweest, door de me- taalwarenfabriek „de Pako" een herinne ring aangeboden. De dames ontvingen een lepelvaasje en de heren een asbakje met inscriptie. Van dez etocht werd door de heer A. v. Erk uit Veenendaal een film opgenomen, die van de winter zal worden vertoond. De commissie komt voor het slagen van deze tocht alle lof toe. Woensdag hield de rundveefokveren. „Ederveen en Omstreken" de eerste rund veefokdag. Namens het gemeentebestuur van Ede werd deze geopend door wethouder Ds. Fokkema. De uitslagen waren voor Blaarkop Gr. veeslag: Vaarzen: 1. Theo 13 - C. Visser, Lunteren; 2. Betje - H. G. Joosten, Ede. Schotten: Willie 6 - C. Visser; 2a Thea 11, id. 2b. Janna 2 - E. van Roekei, Ede. Droogst, k.: 1. Aagje, C. Visser. Melkg. k., IVa: 1. Henny, E. v. Roekei; 2. Reina - H. G. Joosten; Id. IVb.: 1. Rigona 1 - H. G. Joosten; 2. Rigona - E. v. Roekei. Kam pioene Willie 6 - C. Visser, Lunteren. Res. kamp. Henny - E. v. Roekei, Ede. Zwartb. H. Veeslag: Stieren: Rubr. Ia: 2. Pasen's R. Mw. H. G. P. den Hartog- v. d. Meene, De Klomp. Rubr. Ib: 2. Sjoerdje's Tw. - Mw. de Wed. J. v. Gin- kel, Geld. Veenendaal. Rubr. II: 1. Lucie's E - S. Boonzaaijer, Ederveen; 2. Sylva- nus - T. Boers, Geld. Veenendaal. Vaars kalveren: Rubr. Ilia. 1. Margaretha 4 - W. Achterstraat, Ede; 2a. Juliana 2 - Mw H. G. P. den Hartog-van de Meene, De Klomp. 2b. Elsje 11 - W. Achterstraat; Illb: 2. Jauke's P - J. van Doorn, Geld. Veenendaal. IV: Kitty 3 - Br. v. d. Brink, Ederveen. Pinkvaarzen, Rubr. Va: la. Friesje 2 v. d. Klomp - Mw. H. G. P. den Hartog - v. d. Meene, De Klomp, lb. Antje v. d. KI. - id. 2a. Trijntje 11 - S. Boon zaaijer, Ederveen; 2b. Jopie 5 - Mw. de Wed. H. Sukkel, Gld. Vnd. Vb: 1. Vreugde v. d. KI. - Mw. H. G. P. den Hartog-v. d. Meene, De Klomp; 2a. Corrie 14 - Mw. de Wed. J. v. Ginkel, Gld. Vnd; 2b. Lena 4 - C. v. Ginkel, Ederveen. Dracht, vaar zen: 1. Gepske 3 - Br. v. d. Brink, Eder veen. Melkg. vaarzen, rubr. Vila: 1. Jopke 105 - G. Lagerweij, Ederveen; 2a. Marga retha 3 - W. Achterstraat, Ede; 2b Plat 57 - W. Threels, Ederveen. Rubr. Vllb: la. Sietske - W. Achterstraat, Ede, lb. Geerie B - Mv. Wed. H. Sukkel, Gld. Vnd; 2. Gerrie 2 - C. van Baren, Gld. Vnd. Schotten: la. Pasen v. d. Klomp, lb. Min- tje 3, beiden van Mw. H. G. P. den Har tog-v. d. Meene; 2a. Rikie 2 - C. J. v. d. Berg, Gld. Vnd; 2b. Jacoba 4 - J. Harde man, Gld. Vnd. Dr. st. koeien: 1. Marga retha 1 - W. Achterstraat, Ede. Melkg. koeien, Rubr. Xa. la. Klaaske 301 - R. Kolfschoten, Gld. Vnd; lb. Toosje 3 - G. Geurtsen, Ederveen; lc. Pukkie 2 - S. Boonzaaijer, Ederveen. Rubr. Xb: 1. Ket 4 - Mw. H. G. den Hartog-v. d. Meene; 2a. Trijntje 2 en 2b Jopie 4, beiden van Mw. de Wed. H. Sukkel te Gld. Vnd; 2c. Clara - G. Geurtsen, Ederveen, 2d. Wil lie 2 - Mw. de Wed. J. v. Ginkel, Gld Vnd. Rubr. Xc. la Pietje - J. v. Doorn, Gld. Vnd; lb Nelly 1 - E. v. Eden, Gld Vnd; lc. Jansje 1 - T. Meerveld; 2a. Hennie 3 - J. v. Ravenhorst, Gld Vnd; 2b. Trijntje 19 - Mw. H. G. P. den Hartog - v. d. Meene. Xd: la. Inca - S. Boonzaaijer, Ederveen; lb. To - J. Beijer, Gld. Vnd; 2. Elsje 5 - W. Achterstraat, Ede. Koeien met levensproductie boven 30.000 kg melk: la. Rieka (47.528 kg) - G. Geurtsen, Eder veen; lb. Lucie R. 10 (31.066 kg) - S. Boonzaaijer, Ederveen. Bedrijfscollectie's (2 stuks): 1. Mw. H. G. den Hartog-v. d. Meene, de Klomp; 2. Mw. de Wed. H. Sukkel, Gld. Veenendaal. Id. (3 stuks): W. Achterstraat - Ede. Kampioene: Ket 4 - Mw. H. G. P. den Hartog-van de Meene, de Klomp; Res. Kamp.: Inca - S. Boon zaaijer, Ederveen. Bij een van de laatste schoolreisjes in dit seizoen, waarbij Ouwehands Dieren park werd bezocht, deed zich een grappig incident voor. Natuurlijk wensten ettelijke kinderen op de rug van een ezeltje door het park te rijden om hun indrukken op te doen. Omdat hun aantal zo bijzonder groot was. kon de oppasser de drukte niet al leen verwerken. Geen nood. Meester zou twee ezeltjes voor zijn rekening nemen en aan de teugels rondleiden. Dat dacht hij tenminste. Want op een gegeven ogenblik toonde één der dieren zich zo koppig als alleen een ezel vermag. Meester mocht aan de leidsels rukken, lieve woordjes uitbrengen en uitdrukkin gen bezigen, die geen letterzetter uit zijn zetmachine durft te halen, de ezel stond en bleef staan. Tot Jantje, die op de rug van het dier zat, ingreep. Bedaard en met een gezicht of het zijn dagelijks werk was, gaf hij met zijn kinderhandje een tik tegen dat gedeelte van de rug, dat geen rug meer heet. Ogenblikkelijk vervolgde de ezel zijn weg tot grote hilariteit van de vele toe schouwers, die getuige waren van de les, die wijze Jantje zijn schoolmeester gaf. Wanneer wij vertellen dat het aantal onzer fraaie Hollandse windmolens hoe langer hoe minder wordt, vertellen wij zeker geen nieuws. Een feit is het intussen dat met het verdwijnen van de molens, ons Hollands landschap één van zijn karakteristieke aantrekkelijkheden verliest. In het begin van deze eeuw waren er in ons land nog enkele duizenden molens, nu nog amper 1000. De buiten bedrijf zijn de en die schreeuwend om restauratie, meegerekend. In onze omgeving denken we bij de molen onmiddellijk aan graan, meel en brood, hoewel de molen toch voor aller lei werkzaamheden in gebruik is en was. Die gedachten-associatie is echter wel te begrijpen als men weet dat in onze om geving alleen korenmolens zijn of waren. (De dichtstbijzijnde watermolen is die in Lienden in de Marspolder). In de bezettingsjaren heeft men in de plaats waar nog een korenmolen in be drijf was, deze hogelijk weten te waar deren. Toen ondervond men dat er tus sen graan en brood veel werk ligt. Al bracht toen ook wel de koffiemolen uit komst. In de oudheid werd het graan tussen twee stenen gemalen, die met de hand over elkaar werden gewreven. Wat het principe betreft is er niet veel veran derd. Nog steeds wordt het graan tussen twee stenen gemalen, ook al gebeurt dit nu mechanisch. In onze omgeving zijn gelukkig nog en kele windmolens te bewonderen. Enkele zijn zelfs nog in bedrijf, o.a. de molen van de heer Van Eden te Veenendaal en de prachtige standaardmolen tussen Lun teren en Ede, de Doesburgermolen, die 450 jaar oud is en tot oudste molen in ons land behoort. Ook te Lienden kan men nu en dan een wiekenkruis zien wentelen, wat een prachtig gezicht is, dat dan in dit zo typisch vlakke land schap. In hetzelfde dorp staat een zeld zaam molentype n.l. de torenmolen „De Zwaan". Het tweede exemplaar dat in ons land nog over is, staat in Zeddam (Montferland). Vroeger dacht men dat dit oude verdedigingstorens waren, die later in molens waren veranderd. Later bleek toch dat zij wel degelijk als molen waren opgebouwd. Verder zijn er in onze naaste omgeving nog andere molentypen te bewonderen: Ronde bovenkruier (Eist)*, Ronde boven kruier met stelling en achtkanteboven kruier met stelling (Veenendaal), Water molen, ronde bovenkruier (Lienden) en de standaardmolen (Doesburgermolen). Deze laatste molen draait bij het kruien om een verticale spil. Bij de bovenkruiers draait alleen de kap. Dit kruien wordt bij de meeste molens vanaf de grond ge daan. Door middel van het kruirad, d.i. een soort lier, die de kap met wieken weer voor de wind draait. Ook het bin nenwerk van een molen is zeer interes sant met de grote houten tandraderen en koppels maalstenen. Maak eens een tocht langs onze molens, ze zijn het zeker waard om ze in alle jaargetijden en belichtingen te bewon deren. Voor de buitenlanders vormen ze één van de trekpleisters. Wanneer men belangstelling toont, laten de molenaars met plezier het inwendige van hun mo len zien, want zij zijn er trots op. Ook over sagen en legenden en folklore blijkt meestal de molenaar veel te weten. Ook met de weersgesteldheid is hij goed op de hoogte, wat wilt u, van de wind moe ten zij leven. Wanneer u verder van huis wilt kunt Horlogerie Overwaard, Nederwaard, Nieuw Lekker- land en Blokweer staan niet minder dan 20 molens bij elkaar. Op een enkele na zijn het alle Zaanse achtkanters. Op geen andere plaats kan men in Nederland meer iets dergelijks aanschouwen. Het is een prachtig molencomplex en een bezoek meer dan waard. R.K. GEDACHTENISKERK RHENEN AANBESTEED In hotel „Wapen van Hardenbroek" vond de aanbesteding plaats voor de bouw van de r.k.-Gedachteniskerk te Rhenen. De uitslag was als volgt: Jos. Neijenhuis - Arnhem 359.590.-; Firma H. Mokveld - Hilversum 362.930,-; Beton en Utili teitsbouw H. Ooosterhout - Wychen 369.500,- en N.V. Aannemersbedrijf W. Thunissen - Heemstede 384.750.-. De gunning is door het kerkbestuur aangehouden, doch deze zal wel spoedig kunnen worden verwacht. De laagste in schrijver was aanzienlijk boven de be groting. WIJZE WOORDEN ZWIJGEN IS GOUD De trots der kleinen bestaat in al tijd over zichzelf te praten, de trots der groten is nooit over zichzelf te praten. (Voltaire) Het molen-eldorado bij Kinderdijk Deze molens werden kortgeleden ge restaureerd en zijn in juli en augustus, 's zaterdagsmiddags weer in bedrijf. Kunt u zich een schoner gezicht voor stellen, al deze molens met hun wente lende wieken? u ook eens gaan naar het molen-eldorado bij Kinderdijk. Daar in de polders de De Elsterkorenmolen die er zeer haveloos uitziet, zal binnen niet al te lange tijd gerestaureerd worden. Door de gemeente Amerongen is een crediet van f 5.350,- gefourneerd. Deze 100-jarige korenmolen behoort aan de fam. Van Ommeren. Meer dan 30 jaar is deze mo len reeds buiten bedrijf. Het Oranjecomité organiseert op zater dag, 31 augustus a.s. een groots Oranje feest. Op het terrein De Kweek, tegenover het Kasteel, zullen 's-middags volks spelen worden gehouden, terwijl 's-avonds een bekend radiogezelschap op treedt. Het programma vermeldt onder meer: 1.00 uur opening, terwijl daarna ge legenheid bestaat tot ringrijden per rij wiel, bromfiets en te paard. 3.00 uur Kruiwagenrace. 3.30 uur Zakslaan. 4.00 Boegsprietlopen. 4.30 uur Touwtrekken. Uitgezonderd het ringrijden zullen alle spelen over en boven het kanaal worden uitgevoerd. Het inschrijfgeld bedraagt voor het ringrijden per fiets f 0.25 en voor elk ander spel f 0,50 per persoon. Opgaven voor deelneming kunnen tot uiterlijk 28 augustus a.s. worden ingediend bij G. van Beek, Dorpsstraat 17 en bij H. W. School- derman. Dorpsstraat 108. De entree voor niet-deelnemers be draagt f 0,50 en voor kinderen tot 14 jaar f 0.25. Het programma wordt dan 's-avonds om 7.00 uur voortgezet met het optreden van het bekende radio-orkest De Bieten- bouwers. Tevens werken hieraan mede: Mabesta en Co met moderne megie, Guus Keddy in een eigen reportoire, ter wijl Wim Kuppen voor de muzikale om lijsting zorgt. Teneinde het gehele dorp deze dag een feestelijk aanzien te geven, worden alle inwoners verzocht de vlaggen uit te ste ken. WAGENINGEN. Tijdens graafwerk zaamheden dezer dagen stootten arbei ders op iets hards, dat bij nader onder zoek een zware Amerikaanse splinter bom bleek te zijn. Onmiddellijk werden veiligheidsmaatregelen genomen totdat de mijnopruimingsdienst het gevaarlijke ding had gedemonteerd en weggevoerd. EDE. De penningmeester van de stichting Edese schaapskudde, notaris P. G. Westhoff uit Lunteren, viel dinsdag morgen tijdens de schapenmarkt, toen hij zich in de muziekkoepel bevond, door een openstaand luik in een ongeveer twee meter diepe kelder. Hij liep daarbij zo danige verwondingen op, dat hij ter be handeling in het Julianaziekenhuis te Veenendaal moest worden opgenomen. WAGENINGEN. Op de Wageningse wielerbaan zullen waarschijnlijk zondag 25 augustus 's middags, grote internatio nale wielerwedstrijden achter motoren worden verreden. Deelnemers zijn o.m. Daan de Groot, Peter Post en de Duit sers Theo Intra en Heinz Scholl. EDE. Ds. W. de Joode zal zondag 15 september a.s. afscheid nemen van de Christelijk Gereformeerde Kerk van Ede en woensdag 18 september a.s., na de dag daarvoor, dus dinsdag 17 september a.s. te zijn bevestigd door prof. L. H. van der Meiden van 's-Gravenhage, zijn intrede doen als eerste predikant van de op 12 februari 1953 zelfstandig geïnstitueerde Christelijk Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage-Zuid, waaronder ook de leden van Kwintsheul en Wateringen res sorteren. BETAAL NIET TEVEEL VOOR EEN PHILIPS MAICO SIEMENS ADITONE BLAUPUNKT ACCUMED AUDIUM LINKE MAICO MULTITONE Inruil van oud apparaat! Alle batterijen Dealers voor: Veenendaal Rhenen Wageningen en wijde omgeving Herenstraat 5 - telefoon 08376-587 RHENEN Hoofdstraat 106 - telef. 08385-2576 VEENENDAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1