PAUK Dokter HOLL fl®iSc Wij sijn niet bang dubbel smaken chemisch reinigen Burgerlijke stand ROVANNA HAMEA Pracht handen KERKDIENSTEN Jac. van Schuppen SPORTOVERZICHT De voetbal gaat weer rollen Zaterdag finale van Triangel Boys- tournooi V.Z.C. - Polar Bears 4-7 Gevonden en verloren voorwerpen Waterpolo en zwemmen voor de komende week Twee nieuwe vijvers bij natuurbad Ouwehand Ingekomen en vertrokken Amerongen BRIL OPTIEK WESTERA Dinsdagkoopjes Kastpapier 25 et. Theepotten f 1.48 f 1.98 150-jaar Scheepjeswol De fabriek voor de verwerking van wolvet Goedkope chocolade HET RAADSEL VAN feuilleton Zondagsdienst doktoren dat U niet lekker slapen zult op een BED of onder een DEKEN van Wij hebben thans weer een enorme keuze Kopen bij van Schuppen? De beste geldbelegging MANUFACTUREN EN WONINGINRICHTING veenendaal GORTSTR.39 telef. 2321 Douwe Egberts 't Veen wordt groot. Bar groot. We groeie der zoo kalmpies an uit. Vrogger ik bedoel zoo vlak naa den oorlog en ok nog een paar jaar daar naa kon iedere Veense de sittewaasje uit ze bloote harses. Ze hadde om zoo te zegge allemaal een plattegrond van 't Veen in d'r kop zitte. Toen in die daage kende we et Veen en alle straat met naam en toenaam. As iemand naar de Juulieaanastraat vroeg dan wier em de weg nar de Speklappe- buurt uitgeduid. En most ie nar de Van de Pollstraat dan ging die naar de Breeje- gang. En de Hondzevelleboog was een stuk van de Dijkstraat; en de Honshond de naam zeit et al was nog een eind je laager an de Dijkstraat. Mar laat tugeswoordig es iemand naar de tweede Achterkerkdwarsstraat vraa- ge, en das dan nog in 't ouwe Veen, dan zal gien mins d'r an denke om em 't Rottepad op te jaage. Et Rottepad is et Rottepad en gien tweede Achterkerkdwarsstraat of weet ik wat veur andere moeielijk uit te spreeke boelevart. En de Engelse stad is de En gelse stad en gien Oranjestraat, ok al kun je d'r zonder paspoort in komme. Mar we groeie d'r uit en op twee maniere. De jonge minse ook al zijn d'r vaders en d'r grootvaders en d'r stam- vaaders allemaal uit die lekkere boere- kool van Kees Stip komme kruipe die kunne dat niet meer. Die weete niet waar ze 't Haaverland motte zoeke en de Vin- kebuurt en 't Duiveweggie. En wij as ouwer geslacht kunne die nije straate. niet meer bijhouwe, laat staan d'r bijnaame veur bij mekaar prak- kezeere. We kenne de straatnaame as we ze weete gien eens uitspreeke. Nog niet zoo heel lang geleeje konne we dat nog. Toe ze veur de oorlog wo ningwethuize ginge bouwe over et 't spoor wier dat de „Bouw". En diezelfde huize an de andere kant van 't Spoor waare bij mekaar ok de „Bouw". We hebbe dus nou al twee „bouwe". Mar nouw kenne we daar echt niet verders mie gaan, want dan zouw driekwart van 't Veen in de „Bouw" woone. Laat staan al die bouwe; ik vind het toch jammer en d'r zijn d'r meer, da wee'k zeker dat al die ouwe straat naame sneuvele. Ze hoeve eerlijk de Emmalaan gien „Schultsteeg" te gaan noeme; en 't Rottepad, dat hoeft ok niet. mar der waare ok een hoop mooie naame. Waarom moes et Klein Schutje Vallei straat heete? En 't Boerseland Beatrix- straat? Veur mijn part. Waarom is de Geerseweg niet gewoon de Geer, en de Zandstraat 't Zand. En 't Achterkerk? Omdat er altijd minse zijn die 't niet deftig genoeg vinde. Vandaag of morge worde der een paar in 't Kostverlorre of op 't Panhuis d'r eige van d'r stijve boor de bewust en dan zijn we die mooie naa me ok nog kwijt. Nee, heere van de straatnaame, een bietje meer respect veur 't ouwe. Zorg as jullie in die kontreije gaan opbréeke. zie dat er weer es een Duivenweitjie komt of een Haaverlandjie. Zukke na^me zijn veur ons soort minse nog uit te spreeke ok. Driek most lest es op kraamviesiete bij Klezien van Aart, m'n zwager. Ze ging op pad mit d'r schoonzuster en ik zee laater: Waar ben je nouw gewist? Nou wat ze d'r van bakte da weet ik niet meer, mar ik heb begreepe dat ze in die flette an het Slootemaaker van Re- wieneplein d'r kraamviesiete heb zitte aflegge. En dan lest die twee vekansiegangers die me anhiewe op de Kerkewijk. Die waare al twee uur an 't spoore nar de Jan van Nassaulaan, die op Gelders leit. Zeeker tien minse hadde ze vanaf de Kerkewijk 't Franse Gat ingejaagd, waar onder zelfs een pliesieman. En twee keer waare ze an de Straatbrug gewist da's aan 't eind van de Hoofdstraat, dus ze waare al warm mar toe hadde een ijs- koboer en een postbooj geseid: „dan kun je et beste tot de spoorbaan rije en et daar nog es vraage Mar nouw vraag ik jeliii toch W. B. GESLAAGD Bij het gehouden examen te Amsterdam slaagden voor het diploma Sterkstroom- monteur V.E.V. de heren A. v. Ginkel, K. Roelofsen, P. v. Kruistum en D. Septer. GESLAAGD Van het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal slaagden voor het diploma Algemene Ontwikkeling na te Arnhem gehouden examen, de dames M. van Doorn te Scherpenzeel, A. van Egdom te Lunteren, J. van Gent te Overberg en H. Henzen te Eist. De voetbal gaat weer rollen is eigenlijk niet op zijn plaats voor Veenendaal, want de voetbal is hier de hele zomer blijven rollen. Wij denken aan het Veteranen- tournooi en de school- of stratenvoetbal- competities. De zomermaanden werden meer ge bruikt voor de specifieke zomersporten, maar Veenendaal gaf op zwemmen, wa terpolo en wandelen na, nog geen zomer sporten te zien. Maar het is nu eenmaal niet anders. Hoe dan ook, de voetbal rolt weer. De Veenendaalse voetbalclubs zijn zich weer aan het klaarmaken voor de komende competitie en spelen daartoe in tour- nooien of vriendschappelijke wedstrijden. Zaterdagmiddag wordt er weer volop gevoetbald in de Oranjestraat. Daar wordt de finale gespeeld van het tour- nooi, dat Triangel Boys organiseerde ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. In die finale ontmoeten G.V.V.V. en Tr. Boys elkaar om de eerste en tweede plaats. Naar wij vernemen beschikt G.V.V.V. Hoewel de gasten een technisch betere en snellere wedstrijd speelden hebben we toch echt geen klasse verschil kunnen bespeuren in de wedstrijd V.Z.C. 1Polar Bears 1 uit Ede, welke j.l. woensdag avond in het „Bergbad" werd gespeeld Beide ploegen speelden met twee in vallers. Ivo Koomen en Wim van de Loosdrecht, beiden verhinderd, werden vervangen door Steffers en Dijkstra. In de eerste minuut was het al 11, voor V.Z.C. gescoord door Henny van de Loosdrecht, die een gevaarlijke wedstrijd speelde. Het jonge team van Polar Bears, een ploeg met veel perspectieven, nam echter onmiddellijk weer de leiding mei een schot, dat over de arm van Jan Bakker heenglibberde, nadat hij aanvan kelijk het harde schot had gestopt. Een van achteren opgezette V.Z.C»- aanval deed de bal bij Steffers belanden, die met een volkomen vrije baan voor zich op het doel af stoomde. Scheids rechter Sander Kok brak, o.i. niet terech-1 deze schietkans af, door de V.Z.C.-mid- voor en de P.B.-midachter het water uil te zenden, wegens een ongeoorloofd duel. Kort daarop kon Steffers toch scoren met een bal in het uiterste hoekje (2—2). Na deze laatste gelijke stand gingen de Edese polospelers de leiding nemen. Hel werd uiteindelijk 62 en V.Z.C., dat ook met pech had te kampen harde schoten tegen paal en lat zag aanvankelijk geen kans de achterstand in te lopen. In de laatste minuten liepen de Vee- nendalers echter nog in tot 6—4, doch het eind kwam met 74 voor Polar Beèrs Volgende week donderdagavond heb ben de Veenendaalse heren een ontmoe ting te Ede met Polar Bears. RENSWOUDE Gevonden: een rode biezen handtas met één handvat, inhoud groene regenbroek, tasje met verbandmiddelen enz. (gewik keld in transparant plastic zeil); sigaren- blikje met naaigerei; rolletje elastiek; doosje lucifers; doosje Rennies maag tabletten; twee zonnebrillen; étui met nagelgarnituur; plastic haarborstel met plastic kam; pakje Van Nelle shag met vloei; rose zeepdoosje met zeep; rolletje pleisters; flesje Tana schoenen-wit; rode ceintuur; étui met plastic regenkapje; rolletje Faam pepermunt. Deze tas is van een vrachtwagen afgevallen op de Rijks straatweg tussen De Klomp en Ede. Verloren: Een bruin kinderschoentje (verloren op de Barneveldsestraat). WOUDENBERG Gevonden voorwerpen: een grijs jon gensjasje; een portem. met inhoud; rech ter gevoerde herenhandschoen. Verloren voorwerpen: een grijze regen broek; een rechter lage bruine schoen; een lichte jongens windjack; een bruine aktetas met inhoud; een dolkmes. Inlich tingen bij de Rijkspolitie. momenteel over een sterk verjongde ploeg, waarvan nog wel het een en ander verwacht wordt, zodat we de Buurtlaan- bewoners wel de beste kans geven. Verder spelen nog Merinos en Kulan, om de derde en vierde plaats, waarbij wij het voorlopig op de wolmensen hou den. Dovo krijgt de oude rivaal uit de bekercompetitie, S.D.C. uit Putten, op be zoek. Wij nemen aan, dat het in deze wedstrijd wel vriendschappelijker zal worden, dan in het voorjaar in Putten. Veenendaal speelt zondag thuis tegen de Utrechtse 2de klasser „Holland". Of het nog al forse spel van de Utrechte naren, de Veenendalers zal liggen, we ten we niet, maar behoorlijk voetbal is althans niet uitgesloten. Mogelijk zijn er nog wel meer clubs die dit weekend oefenen, maar hiervan is bij ons geen bericht binnengekomen. A.s. zaterdag om twee uur begint het diploma-zwemmen van de Kon. Ned. Zwembond. De inschrijving staat nog open. Woensdagavond om 6 uur starten de eerste zwemmers van V.Z.C. op de ver schillende zwemnummers voor de jaar lijkse clubkampioenschappen. Er wordt gezwommen om vier wisselbekers. Donderdagavond gaat V.Z.C. 1 dan naar Ede voor de uitwedstrijd tegen Polar Bears 1. De wedstrijd begint om 8 uur in het zwembad te Ede. Het jaarlijkse terugkerende sluitings- tournooi van V.Z.C. 1 wordt gehouden op zaterdag 31 aug. a.s. in het „Bergbad". Aanvang 4.30 u. Deelnemers: Zeus 1 (Nijmegen), De Fuut 1 (Maarssen) dit jaar gepromo veerd naar de 2e klasse K.N.Z.B., Zeist 1 en V.Z.C. 1. Regelmatig is het behoud van uw kleding Binnen enkele dagen gereed Gratis halen en bezorgen door CHEMISCHE WASSERIJ DE JONG Telefoon 208, Rhenen Hoewel Ouwehands Natuurbad nu reeds het grootste natuurbad van ons land is, zal het bad in het komende jaar op inte ressante wijze worden uitgebreid. Twee nieuwe vijvers zullen aan de drie reeds bestaande bassins worden toege voegd, al zullen weinig zwemmers en ba ders van deze gelegenheid gebruik kunnen maken. In de ene vijver zullen nl. de zeeleeuwen voorbeelden geven van snel zwemmen en lang onder water blijven. En de andere vijver zal een aantal goud karpers de gelegenheid bieden de vinnen flink uit te slaan. Er worden momenteel proeven geno- men, die moeten aantonen of zeeleeuwen en goudkarpers in het overgechloorde wa ter kunnen leven, dat in de bassins aan wezig is. Blijkt dat water voor de dieren nadelig te zijn, dan zullen zij in gewoon leidingwater de zwemmers een voorbeeld geven. VERGADERING EDESE GEMEENTERAAD De raad der gemeente Ede komt woens dagavond a.s. om 8 uur in „De Berg- poort" te Ede in openbare vergadering bijeen. Ingekomen: C. F. Ploeg van Renswoude Vertrokken: D. J. Luijf naar Vreeswijk; E. Frensch Wegener naar Baarn; A. B. G. Sinner naar Baarn. VOOR EEN NIA AR Eig. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN 5 mtr. rol, geblokt div. kleuren vuurvast, effen bruin flinke maat Alleen dinsdag 27 aug. Hoofdstraat 7 - Veenendaal Telefoon 3103 (Vervolg van pagina 1.) is komt ze in de kaarderij terecht, waar ze in kolossale machines uit elkaar gera feld wordt in steeds fijner wordende plukjes. Tenslotte komen deze ragfijne vezeltjes weer in de vorm van blanke, losse draden uit de machine tevoorschijn. Deze draden worden op grote rollen gewonden om ver volgens naar de kammerij getranspor teerd te worden, waar ze worden ont daan van baartjes, vuil en te korte ve zels. In de spinnerij wordt met flitsende snelheid de „twist", dat is de draaiing, gelegd in de reeds voorgesponnen draden. Maar voordat men aan dit spinnen toe is, wordt de draad nogmaals uitgerekt en door ingewikkelde machines zodanig be handeld. dat ze volkomen regelmatig zijn. Wanneer tenslotte na het voorspinnen, het spinnen en -het twijnen de glinsterend witte draden in duizelingwekkende vaart op bollen en" haspels gewonden worden, zijn deze volkomen gelijkmatig in dikte en sterkte. Tot dusver bespraken we de vervaar diging van witte natuurgekleurde wol, maar in de regel moet de wol eerst ook nog geverfd worden. Dit geschiedt direct na het wassen. De strengen wol worden daartoe bij honderden tegelijk gedompeld in een bad met kleurstoffen, die volgens een geheim procédé gemaakt worden. Via het nawassen komen de zojuist geverfde strengen tenslotte naar de afdelingen, waar men er knotten, kaartjes „maaswol", of bollen en strengetjes borduurwol van maakt. Er worden ook ragfijne draden afgeleverd aan de textielindustrie, draden die per kilogram een lengte hebben van 38000 meter, maar hoofdzaak is toch wel de breiwol, die bij onze huismoeders zulk een uitstekende naam geniet. Nagenoeg het gehele produktiepfoces verloopt machinaal, maar voor de uit eindelijke beslissing over kwaliteit en kleur blijft de mens onmisbaar. Iedere streng wol wordt, vsor ze de fabriek ver laat, door vakkundige en geroutineerde controleurs gekeurd. Bovendien zorgt een nauwgezet laboratoriumonderzoek voor een voortdurende controle op de deugdelijkheid van de garens en de wol. In samenwerking met het B.P.M.- laboratorium zijn de Scheepjeswolfabrie- ken er in de oorlog als eersten en enigen in de wereld in geslaagd, uit het wolvet, dat uit de ruwe schapenvacht gekookt wordt en verwijderd moet worden voor dat het spinnen begint, cholestrol vrij te maken. Hieruit worden bepaalde hormo nen en vitamine D3 bereid en bovendien grondstoffen voor de smeervet-, de zeep en de farmaceutische industrie. Een be langrijke grondstof, die van wolvet ge maakt wordt, is lanoline, welke onmis baar is voor de bereiding van lippenstift en crèmes. De Scheepjeswolfabrieken kregen op deze belangrijke uitvinding octrooi en hebben thans de wereld- produktie voor 70°/o in handen. VEENENDAAL Ondertrouwd: D. Boer, 29 jr en J. Prins 30 jr; H. Jansen, 27 jr en H. Brinkhuis, 20 jr. Getrouwd: Geen. Geboren: Jacoba dr v. F. Jansen en C. Schoeman; Sijtske dr v. H. J. Visscher en T. Keulen; Geertruida Gijsberta dr v. D. v. d. Pest en M. v. d. Bovenkamp. Overleden: Geen. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Jacob A., zn van M. A. Haze- leger en C. van Bruxvoort. Ondertrouwd: Christiaan Achterberg en Jannetje W. van Hunen. RHENEN Geboren: Jannetje Harma, dochter van Dirk Jan van de Scheur en Hendrika Bouman, Veenendaal; Gijsbertha, doch ter van Gerardus van Veenendaal en Jo hanna Wilhelmina van Zanten, Juliana- straat 55. Ondertrouwd: Frans van der Meij, Arnhem en Maria Roelofje van den Oos terkamp; Jacob Landman, Wageningen en Neeltje ter Haar; Zdenek Sedlarik, Wageningen en Johanna Baars. Gehuwd: Hendrik Albert van Dolderen en Maria Louisa Fokke; Gerrit Willem Karei Haagsman en Greta Meinetten; Willem Heikamp en Willemijntje Lager- weij; Lambertus van der Linden en Ger- ritje Sofia van Koetsveld; Hendrik van Holland en Pietje Heikamp; Hendrik Jan Buiten en Heepke Augusteijn; Reinardus Jan van Ee eji Hendrika van den Brink; Arie van Neerbos en Gerritje Puijk. Overleden: Gijsbertje van Brenk, 80 jaar, weduwe van Hendrik Jan van Kraaikamp, Nieuwe Veenendaalseweg 51. RENSWOUDE Geboren: Gerdina Jannetta, dochter van Albertus Methorst en Gijsbertha Kamphorst, Hopeseweg 2 te Renswoude; Jan zoon van Hendrik van den Berg en Hendrikje Diepeveen, Munnikenweg 36 te Renswoude; Johanna Cornelia dochter van Jan Bertus Blanken en Hendrica Nieuwenhuizen, Utrechtseweg 39 te Rens woude; Gerrit zoon van Jan Dirk Over- eem en Teuntje Valkenburg, Dorpsstraat 10 te Renswoude. Ondertrouwd: Cornelis Legemaat, oud 24 jaar, wonende te Hagestein en Petro- nella Vlastuin, oud 20 jaar wonende te Renswoude; Jan van Ginkel, oud 31 jaar, wonende te Woudenberg en Gerritje ter Maaten, oud 26 jaar, wonende te Rens woude. WOUDENBERG Geboren: Baartje Elizabeth, dr v. C. Heus en H. Esser; Helmert, zn v. A. Lok horst en E. Dorrestijn. Ondertrouwd: Jan Gerrit Blok en Ma ria ter Burg; Willem van Ginkel en Jan netje Lokhorst. Sommige automaten in Ouwehands Dierenpark hebben een vreemde oogst opgeleverd. De automaten zijn bedoeld tegen inworp van een kwartje een reep chocolade te verstrekken. Maar in de af gelopen dagen is na een bezoek van een grote groep buitenlandse toeristen gebleken dat de automaten internationaal georiënteerd zijn. Zij zijn even gul tegen over een kwartje als tegenover een vijf pfennig geldstuk. Het is duidelijk, dat deze „vertaling" economisch niet bijster gewaardeerd wordt, hoe hoog de Duitse Mark ook moge staan. DE WATERNOOD VAN FRANKFORT Door een vreemde samenloop van om standigheden leed Frankrijk begin juli 1957 een snikhete dag bijzonder on der gebrek aan water en dientengevolge van alle andere vloeistoffen. In het cen trum der stad moesten ambtenaren, ver koopsters, enz. met volgnummertjes bij de toiletten wachten, want in de woon- en zakengebouwen was geen water te be kennen en slechts enkele druppeltjes bij de kranen in de kelders. Melk was er slechts nog voor de gezinnen met vele kleine kinderen. De huisvrouwen gingen rechtstreeks naar de zuivelinrichtingen om ten minste een halve fles (tegen dub bele prijs) te bemachtigen. Het ministe rie van landbouw werd zelfs verzocht, melk uit Noord-Duitsland naar Dussel- dorp, Frankfort, enz. te laten komen. Ook flessen met limonade deden op geld, want men kon ze desnoods gebrui ken om het gezicht te wassen. Aan de andere kant was er een over vloed aan wittekool, rode kool, koolrabi, enz. want daarvan meende men zonder water geen gebruik te kunnen maken. De prijs van koolrabi daalde tot 3 pfennig. (Uw verslaggever meent zich te herinne ren dat hij te Bonn en Godesberg in juni nog prijzen van 15 pfennig zag.) (42) „Vertel me eerst, wie ge zijt en hoe ge hier komt opgesloten!" drong Aram ongeduldig aan. Wezenloos staarde de man hem aan. Aram's vragen schenen nau welijks tot hem door te dringen. „Wie zijt ge? Hoe is Uw naam?", herhaalde Aram, doch de man schudde slechts langzaam het hoofd. „Ik.... weet het niet," kwam het toonloos over zijn lippen. „Ik weet het nietik weet niets meer„Maar ge weet toch wel, wie U hier heeft laten opsluiten?" vroeg Aram verbijsterd. „Was het Heer Tybalt?" Weer haalde de vreemdeling zijn schouders op. „Tybalt?" herhaalde hij vlak. „Ik weetik weet het niet.... Hij wan kelende op zijn benen en zou gevallen zijn, wanneer Aram niet snel zijn armen om de schouder van de man gelegd had. Met zachte drang voerde hij hem mee, de donkere gang door. Opeens merkte hij, dat de vreemdeling rilde van de koude. „Wacht, zo kunt ge niet verder gaan," zei hij, terwijl hij zich van zijn eigen mantel ontdeed en die de vreemdeling over de schouders hing. „Dankwarmteis.... goed...." mompelde de bevrijde gevangene, terwijl hij zich ge heel in de mantel hulde. Op hetzelfde ogenblik hoorde Aram het geluid van naderende voetstappen (Wordt vervolgd) (13) En dat ik Stefan haaldehoofd zakelijk heb ik dat werkelijk voor Angela gedaan! Het was eenvoudig mijn plicht het arme schepsel te helpen. En ook Albertitenslotte heeft de man reeds zijn vrouw aan die ontzet tende ziekte verloren. Volgens het por tret op Angela's schrijftafel moet die mevrouw Alberti beeldschoon geweest zijn.en hij ziet er nu ook nog goed uit. Hoe gelukkig hadden zij beiden, zij alle drie, kunnen zijn! Maar gezondheid en. geluk kan zelfs Alberti met al zijn geld niet kopen. Dan ben ik liever een arme kerkmuis en heb een gezond gezin... Wanneer zou zijn vrouw eigen lijk gestorven zijn? Dat is vast al lang geleden. Maar toch kan ik me niet in denken, dat een man als hij na de dood van zijn vrouw een andere....? Of Stefan in München....? Zou hij, terwijl ik weg was, nooit met een an der naar de schouwburg gegaan zijn? Tegenwoordig, nu er zo weinig goed opgevoede mannen zijn, zal er toch menigeen naar hem gekeken hebben..., Zou hij dan nooit eens omgekeken heb ben...? Tenslotte was ik toch niet de eerste in zijn leven. Maar zolang hij er is, zolang... ja werkelijk... heb ik aan geen andere man gedacht. Toch be staan er nog andere mannen, mannen die heel anders zijn dan hij is en die toch hun kwaliteiten hebben. Waarom bestaat er voor mij slechts Stefan... Stefan...? Plotseling bemerkte zij, dat zij sliep. En ze ontwaakte. Het bed was leeg. Angela stond in haar nachthemd naast het venster. Zij had de gordijnen opengetrokken en keek naar buiten. Maar kind! Helga snelde naar haar toe. Wat voer je daar uit? Gauw weer in bed. Waarom, zuster Helga? Angela keek haar verwonderd aan. Ik heb toch geen pijn meeren niet de minste angst! Helga legde voorzichtig een ochtend jas om haar schouders. Kom, Angela, je moet toch ver standig zijn! Helga probeerde met zacht geweld de zieke weer naar bed te brengen, maar Angela verweerde zich even zacht. Zij bleef aan het venster staan en wilde weer naar buiten kijken. Iemand heeft me geroepen, fluis terde ze, ik heb het duidelijk gehoord. Je hebt gedroomd, zei Helga be slist en nam Angela bij de arm. Ga nu mee, kindje, anders word je meteen weer ziek en dat zou je toch niet willen neer. Zie je, Angela, nu krijgen we al lebei van de dokter op onze kop. In zulke dingen is hij namelijk heel erg streng. Toen zag ze echter de verschrikte ogen van Angela en bezon zich, dat zij wellicht nog nooit van iemand op haar kop had gehad. Het arme schepsel was altijd lijdende geweest en was stellig in haar hele, beschutte leven nog nooit uit de band gesprongen. Zij streelde haar zacht over de schouder. Nu ja, zo vreselijk streng is hij ook weer niet, de dokter. En danwe zullen hem helemaal niets zeggen van dat uitstapje, vind je niet? Maar alleen onder voorwaarde, dat je nu dubbel braaf gaat slapen. Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur Het jonge meisje wendde langzaam haar hoofd om en keek de zuster aan. Zij scheen niet te begrijpen wat Helga van haar wilde. Maar ik ben toch weer gezond... Ziet u het dan niet, zuster, hij heeft me helemaal gezond gemaakt! Zij maakte zich van Helga los en deed een paar passen door de kamer. Haar gang was echter onzeker en eens klaps stortte ze geluidloos ineen. Helga kon haar nog juist opvangen. Zodaar heb je het al! Hoe kan je toch zo dom zijn! Zij droeg haar vederlichte patiënte naar bed en legde haar voorzichtig Angela knikte ernstig. Toe, zegt u hem niets, zuster Hel ga... Ik sta heus niet meer op. Maar ik dacht werkelijk, dat hij geroepen had- ik had het toch zo duidelijk gehoord. Hoofdstuk VII De wintertuin van Alberti was de bezienswaardigheid van het huis. Als een gerekt halfrond was hij van de zitkamers in de tuin, die vol afwisse ling het huis omringde, uitgebouwd. In de winter afgesloten en verwarmd, kon hij in de zomer halverwege ge opend worden en was zo een harmoni sche overgang van het park naar het huis. De bodem was met het zelfde rode kiezel bedekt als de tuinpaden. Overal, ook voor de glazen wanden, groeiden palmen of hingen lianen naar beneden. In een miniatuurvijver die wonderlijk natuurlijk werkte, dreven lotusbloe men in wit en rood. Hun stengels wer den zo nu en dan door sluiervissen be wogen, die tussen hen door zeilden. Hiernaast stond de ontbijttafel ge dekt. Toen Stefan Holl kwam, legde Alberti zijn krant terzijde en ging hem tegemoet. Prachtig dat u me niet alleen laat, dokter! Neemt u alstublieft plaats. Ik heb getracht de krant te lezen, maar het gaat niet. Ik begrijp in het geheel niet wat ik lees. Holl ging zitten. Dat komt meer voor, lachte hij en keek om zich heen. Hij was verrukt door de schoonheid van deze kamer en bewonderde haar ongegeneerd. O... een habenaria aurea.., zei hij, met een blik naar een goudkleurige orchidee, daar hield mijn moeder het meest van. Alberti keek op en scheen verrast. Uw moeder zal wel trots zijn op de prestaties van haar zoon... Ik mag toch hopen dat zij nog leeft? Stefan Holl schudde het hoofd. Nee... mijn ouders kwamen inder- Het is de Hamamelis die 't 'm doet tijd om bij een van de luchtaanvallen op Dresden. Alberti begreep en zweeg een ogen blik. Komt uw fanilie uit die onge lukkige stad? De jonge man knikte. Ach... bent u met het huis Holl en Horwarth...? Ja... maar dat is nu allemaal ver nield en voorbij. Alberti keek zijn gast met ontzag aan. U bent een dapper man, Dr. Holl, het zal niet licht zijn zo'n verlies te dragen. De jonge arts glimlachte. Dat heeft met dapperheid niets te maken... hoogstens met noodweer. De oudere man brak het onderwerp op taktische wijze af. Een poosje zwe gen beide mannen. Toen zei Alberti: Ja... Angela is een tere bloem, dokter Holl. U weet toch, dat ik mijn vrouw eveneens aan de ziekte van Miller verloren heb? Ja, zuster Helga vertelde me dat onderweg. Ziet u, het was zo afschuwelijk...! Daarvoor wilde ik, daarvoor moest ik Angela behoeden. En ik heb haar lang behoed. Zij heeft onder een glazen stolp geleefd en was slechts door liefde en goedheid omgeven, zij heeft de lelijke kant en de zorgen van de wereld nooit gezien. En toch... Hij haalde de schouders op. Ik behoef u als arts wel niets meer te zeggen. Roberto dook tussen hen op. De post, meneer Alberti. Hij zette een zilveren blad, opge hoopt met brieven, naast Alberti neer. Deze keek er echter in het geheel niet naar, maar ging met zijn eigen ge dachten voort. Maar misschien is dat angstval lige behoeden juist verkeerd. Ik had Angela meer moeten harden! Holl zette een weifelend gezicht. (Wordt vervolgd) Overleden: Jannigje Gijsbertse, echt genote van J. Hazeleger, oud 59 jaren; August Friedrich Wilhelm Gerhard de Kleine, echtgenote van M. Vergunst, oud 54 jaren; Jan Klumpenaar, echtgenoot van M. T. Termaten, oud 68 jaren; Jan van Hesselingen, weduwnaar van M. Bak ker, oud 84 jaren. AMERONGEN Geboren: Jannie Petronella, d. v. G. Henken en J. van Veldhuizen. LIENDEN Geboren: Jan, z. v. G. D. J. van Voort huizen en T. van Ommeren; Gerrie C. d. v. W. G. van Blitterswijk en J. van Gel deren; Johan, z. v. A. van Meerten en R. J. van Seijda; Bruinis, z. v. M. Polman en J. Bossenbroek; Cornelia F., d. v. H. van Schaik en A. van Ommeren; Marian ne, d. v. B. J. van Ree en J. D. Bloem. Getrouwd: A. van Ewijk en J. J. J. de Kruyff; H. A. van Kalkeren en Th. van Ommeren; R. B. E. Roosendaal en W. van Vessem; J. D. van Zetten en J. J. van Veenendaal; M. J. P. van de Pol en J. H. Quint; J. van Vliet en A. W. C. v .Schaik. Overleden: Cornelis Knuivers, 65 jaar, echtg. van J. van Ommeren. RESTEREN Geboren: Johanna Wilhelmina, d. v. D. Brouwer en M. Thijssen; Sander Klaas Geel, z. v. E. D. O. Reijers en J. Daniëls; Marjan, d. v. J. Budding en G. van Schup pen; Cornelia Adriana Geertruida, d. v. J. D. van Doorn en N. A. van Hattem; Eva Wilhelmina, d. v. J. Struijk en M. Schmitsz; Hendrikus, z. v. P. Prijs en C. Verwoert; Maria Johanna, d. v. H. Hollen en M. Huiberts; Maartje, d. v. A. Pallada en H. van Doornspeek; Elisabeth Huber- tina, d. v. C. J. Huiberts en J. G. v. d. Bijl; Willem, z. v. P. van Lent en G. P. van Kleef; Bertus Hendrikus, z. v. D. Verwoert en D. J. v. d. Berg; Catharina Petronella, d. v. T. C. Vonk en C. H. Ver langen; Jerphaas, z. v. D. van Eldik en P. v. d. Wardt; Klaas, z. v. G. van Setten en G. G. Budding. Getrouwd: J. Scholtus en M. J. van Heertum; G. J. Meijsen en L. J. Vriese- laar; J. v. d. Kolk en G. van Schaik; G. Rutten en A. Huibers. Overleden: Cornelis van Doodeweerd, 89 jaar, wedn. van H. Heijnekamp; Gerar- da Christina Jacoba Lodder, 85 jaar. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur Dr. C. P. Engel, J. G. Sandbrinkstraat, tel. 2529. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Alleen voor dringende gevallen, van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur Dr. Bakker van Leersum, tel. K 3434-495 EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. Van de Scheur van Lunteren, tel. K 8388-460. WOUDENBERG. Dr. A. J. v. Kekem, Tuindorpweg 16, Maarn, tel. K 3432-288. SCHERPENZEEL. H. G. J. Wensink, Arts, Dorpsstraat, Tel. K 3497-220. RHENEN. Dr. G. E. Wijchers, Achterb. str. weg 191, tel. 328. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Vroegindeweij, 5 uur ds. v. d. Pol (H.D.) Julianakerk 9.30 uur ds. v. d. Pol, 5 uur ds. Wisgerhof (H.D.) Vredes- kerk 9 en 10.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. Vroegindeweij. Veeneind 3 uur ds. Vroegindeweij, woensdag 7.30 uur ds. Middelkoop van Schiedam. Dijkstraat 2.45 uur ds. Wisgerhof. „Sola Fide" 9 uur wika L. A. C. van Ginkel (jeugddienst), 10.30 uur ds. H. van het Hof van Tiel, 5.30 uur ds. W. Goedhart (zangdienst). Geref Kerk 9 en 10.30 uur ds. Eleveld van Hijum, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk, onderh. art, 31 K.O. geb. „Sola Fide" kl. zaal, 8.30 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk (Hoofd straat) 9.30 en 5 uur ds. Kok. Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. Hol- trop van Leeuwarden. Ger. Gem. (syn. „Eltheto") 9 en 5 uur leesdienst, donder dag 7.30 uur ds. Elshout van Utrecht. Ger. Gem. (Fluitersstraat) 9 en 5 uur leesdienst Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Van der Lof van Amersfoort. Leger des Heils 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur zondags school, 7 uur openluchtsamenkomst, 8 uur verlossingssamenkomst. R.K. Kerk Nieu- weweg en Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evangeli satie 10 en 5 uur dhr W. van Oostende van Onstwedde. ELST. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Knier van Doorn, 6 uur ds. Dijkstra van Rhenen Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Eerw. heer J. B. Haveman. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur dhr Kamp van Utrecht. LIENDEN. Ned .Herv. Kerk 9.30 uur ds. De Lint, 6.30 uur ds. Van Vliet van Ommeren. WOUDENBERG. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. W. Mulder van Voorthui zen. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 uur ds. Thomson in „de Schans" te Woudenberg. Ger. Kerk 3 uur ds. E. Torenbeek van Ter Apel. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. C. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Donderdag 29 augus tus, 7.30 uur dhr Gebraat van St. Philips- land. Oud Geref. Genf. 9.30 en 7 uur lees dienst. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds H. v. d. Linden. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. W. W. van der Veen; Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgebouw 10 en 6.30 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. L. van de Peut, bed. H. Avond maal, 6.30 uur ds. L. van de Peut, nabe trachting. Ger. Kerk 10.00 en 6.30 uur ds. Molenaar. RHENEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Dijkstra, 6 uur ds. C. v. Viegen. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Dronkers van Lei den. Ger. Gem. (Synodaal) 9.30 en 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Woensdag 2.30 en 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl (eerste dienst huwelijksbevestiging). Ger. Gem. (Plant soen) 10 en 5.30 uur Leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur Leesdienst. Integendeel! Nergens rust U zó heerlijk uit van uw dagtaak als op ónze bedden, en nergens voelt u zich zó behachelijk als onder een deken van Jac. van Schuppen. Maak tijdig eens een uurtje vrij voor een bezoek aan onze zaak. De fijne geur en smaak van Pickwick Thee worden volmaakt beschermd door een SPECIALE ALUMINIUM - BINNENVER- PAKKING. Juist in de zomer geniet u nog eens zoveel van zo'n heerlijk kop Pickwick Thee. Na een flinke wandeling is er geen verkwikkender drank Verwen uw gezin en uw gasten met Pickwick Thee, de speciale Engelse melange van Douwe Egberts. de fijne Engelse Melange doosje Ceylon melange 108 ct. Pickwick theezakjes doosje van 20 stuks 98 ct. van 10stuks 51 ct.

De Vallei | 1957 | | pagina 2