Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Grenswijziging een half jaar uitgesteld MULDER Hachelijk avontuur van drie Veenendaalse vissers Zal regering de boeren verplichten hun krotten op te knappen ÜtflffyS OPTIëK 31e jaargang WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 No. 67 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel iiiin Edink kon z'n titel niet prolongeren Examen schoolzwemmen Veenendaalse atletieksuccessen AGENDA Eerste prijs voor Ritmeester wandelaars in Ede U moet meehelpen Bewusteloos in het water iiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiii Waarschuwing Amsterdamse politie ASSURANTIEKANTOOR •ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL AMERONGEN Franse communistische partij wroet op platteland Kanalisatie van de Neder-Rijn Zigeunerhoofdman Stefan Borkes slaat tenten op te Ingen Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaa! Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht hebben aan de gemeentebesturen In deze provincie medegedeeld, dat de Minister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie heeft bericht de datum van 1 juli 1958 in het wetsontwerp inzake de grenswijzigingen te verschuiven tot 1 januari 1959. Bedoeld uitstel is derhalve definitief geworden. Zoals bekend gaat het hier om de datum, waarop dan de gemeentegrens wijzigingen, en de wijziging van de pro vinciale grens Gelderland—Utrecht in de Gelderse Vallei, van kracht zullen wor den. Het verschuiven van de aanvankelijk gestelde datum van 1 juli 1958 is onver mijdelijk geworden doordat de Kamers niet tijdig meer aan behandeling van het wetsontwerp kunnen toekomen. Na de heropening van de Staten-Generaal, volgende maand, komt toch eerst de rijksbegroting aan de orde, waarmee uiteraard geruime tijd gemoeid is. Gingen er bij het vernemen van de Het is onze plaatsgenoot, de heer J. Edink, niet gelukt vrijdag zijn titel kam pioen-dammer van de provincie Utrecht te prolongeren. Door een onnauwkeurigheid in het eindspel liet hij de partij remise lopen, terwijl winst binnen zijn bereik lag. Door het Sonnenborn-Berger-Systeem kan zijn rivaal, de heer Leyte, zich voor een jaar Utrechts provinciaal damkam- pioen noemen en komt tevens in het bezit van de grote wisselbeker. De heer Leyte verklaarde na afloop van de partij dat hij door drukke werk zaamheden afziet van verder spelen en verzocht de heer J. Edink mee te doen aan de voorronden en eventueel aan de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland dat in januari 1958 weer be gint. De heer J. Edink heeft dit aanbod aan vaard en komt nu in oktober uit tegen de kampioenen van Gelderland en Over- ijsel. Naar wij vernemen zullen op vrijdag 6 september a.s. in het „Bergbad" de proeven voor de schoolzwemexamens worden afgelegd. Op de zaterdag te Rhenen gehouden Nationale Atletiek Wedstrijden hebben enkele leden van de Veenendaalse Atle tiek Vereniging zeer goede prestaties ver richt. Mej. A. Ditewig zegevierde op het num mer 100 m. dames D. met een ruime voorsprong op nummer 2 in de tijd van 14.1 sec. Mej. C. van Laar behaalde eveneens een le plaats in het nummer kogelstoten Dames B, terwijl deze zelfde atlete ook nog beslag legde op een 3e plaats 100 m. dames B. Mej. L. Rutten eindigde als goede 3e van de meisjes C 60 m. in de mooie tijd van 8.7 sec. Een fraai resultaat behaalde de heren atleten door de tweede prijs in beslag te nemen bij de Olympische estafette (800- 400-200-200). Zij legden deze 1600 m. af in de tijd van 3 min. 55.3 sec. De stoere lo pers waren S. Drost (800 m.), A. Harte- man (400 m.), T. Bruggeman (200 m.) en H. Hardeveld (200 m.). Ook de volgende atleten behaalden nog een finaleplaats: W. Hardeveld 60 m.C; Mej. L. Ditewig en T. van Barneveld 80 m. B en Mej. W. Schoeman 80 m. A. BUS OP EN AUTO BOTSTEN KERKEWIJK Zondagmiddag had op de Kerkewijk een aanrijding plaats tussen een per sonenauto, afkomstig uit Groningen en een N.B.M.-bus, die bij het station bij de bushalte stopte. De automobilist heeft dit schijnbaar te laat opgemerkt en reed tegen de bus aan, waardoor zijn auto flink werd beschadigd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. VEENENDAAL Heden, woensdag 28 augustus, tocht Ouden van Dagen. Zaterdag 31 augustus, dr. Slotemaker de Bruï- neplein, aanvang 7.45 uur, open lucht muziek- en zangavond; Ter rein voetbalveren. „Veenendaal", Bergweg, 6.15 uur n.m. Dames- voetbalwedstrijd: Kampioen van NederlandKampioen van West- Duitsland. Luxor Theater, woens dag en donderdag „Barbarossa, de zeeschuimer". RHENEN B.I.O. „Eigen Gebouw", woensdag avond „Mars door de hel". Zater dag 31 augustus, geb. „Irene", 8 uur vertoning van de C.F.A.-film „Kaspar zoekt een vader". Zaterdag 31 Oranje-feesten RENSWOUDE augustus, viering eerste geruchten omtrent het verschui ven van de gestelde datum, stemmen op die beweerden dat de grenswijzigingen nu welweer een kwestie van jaren zou den worden; thans blijkt dan toch dat het uitstel niet langer dan een half Jaar zal zijn. De Ritmeester wandelvereniging uit Veenendaal heeft zaterdag te Ede de le prijs gewonnen tijdens de Heideweek wandeltocht. Ja, hoe u het ook draait, och, u moet meehelpen! Want wij komen aan uw huis om een gift voor de kankerbestrijding. En u weet ook, dat de kanker tegen woordig, méér dan de tuberculose, volks vijand nummer één is geworden! Moeten wij u heus, nog bijzonderheden vertellen? Immers neen! Rookt, mannen, één week wat minder en dan is één gulden gauw verdiend! De vrouwen snoepen doorgaans minder, maar misschien mogen wij, van het K.W.F., ook haér vragen om iets weg te leggen voor het kankerfonds, belichaamd in het Koningin Wilhelmina Fonds! De afdeling K.W.F. gaat bij u rond om zoveel mogelijk geld te verzamelen! Helpt helpen! Namens afdeling Veenendaal K.W.F. Vergouwen, voorzitter; Van Schuppen, secretaris; Bok, penningmeester. Zaterdagmiddag hebben de drie Vee- nendalers, F. S., A. K., en D.S., lange tijd in een wel zeer haehelijke positie verkeerd toen zij met een roeiboot, waar in zjj zaten te vissen, bij Harderwijk on der de kust door een plotseling opste kende hevige storm werden overvallen. Door de loeiende wind en hoge golven dreigden de boot ver uit de kust te drij ven, met steeds gevaar van omslaan of vol lopen. Na een langdurige en wanhopige krachtsinspanning heeft het drietal ten slotte totaal uitgeput en met verwondin gen het land weten te bereiken. Eén van hen verloor zelfs het bewustzijn toen hjj lange tjjd in het water had liggen wor stelen om de boot weer naar de kust te duwen. De twee anderen hadden daarop de grootste moeite om de bewusteloze weer in de boot te hijsen. Het gevaar van verdrinken was dan ook geenszins denbeeldig. Ook de ande ren gingen ontkleed te water om de boot naar de kust te duwen, nadat door het natuurgeweld een van de roeispanen was gebroken. De andere roeispaan zette men toen overeind, met kledingstukken er aan gebonden, die al waperende aandacht moesten trekken van mensen op de kust, ten teken dat dringende hulp noodzake lijk was. Zonder resultaat evenwel, want het was SCHERPENZEEL Woensdag 4 september, ledenver gadering voetbalveren. Scherpen zeel. liiilül De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam vestigt er de aandacht op, dat in sommige streek- of buurtbladen een prijsvraag is verschenen, gelanceerd door het Nederlandse Prijsvraagbureau te Amsterdam. De vorm van deze puzzel is identiek aan die van de prijsvragen, die de laat ste tijd in verschillende dagbladen ver schijnen en waarbij de oplossers door het vermelden van een cijfer in de daartoe bestemde kolommen aangeven, welk woord naar hun mening past in de zin nen, die in de opgave zijn gegeven. Bij de onderhavige puzzel moet per kolom een bedrag van 1.00 aan het Nederlandse Prijsvraagbureau worden opgestuurd. Op grond van het feit, dat de gehele opzet zakelijk onvoldoende is geregeld en dat een behoorlijke controle op de in zendingen en de prijstoekenning ont breekt, wordt het publiek aangeraden, geen oplossingen van deze puzzel in te zenden. NATTE JACHT. Een van de vele Noordafrikanen in Frankrijk, waarop in verband met de oorlog in Tunesië voort durend razzia's worden gehou den, slaagde erin te ontvluchten nadat hij door de politie van Duinkerken was verhoord. In een dorpje in de buurt kroop hij in een waterleidingsbuis, die de verbinding vormde tussen twee sloten. Dat was op zichzelf al een prestatie, want die buis had slechts een doorsnede van veertig centimeter. Deze be nauwde schuilplaats bleek ech ter toch niet geheim genoeg om voor ontdekking te vrijwaren, want weldra was hij omringd door vijftien gendarmes. Deze probeerden de vluchteling te overreden om te voorschijn te komen. „Liever dood, dan me over geven", zei echter de Noord afrikaan. En dat zei hij ook nog nadat meiK hem had geprobeerd uit zijn hol te roken. En op nieuw toen de brandweer met machtige waterstralen had ge probeerd hem eruit te spoelen. Tenslotte bedacht men een be ter middel. Men sloot de pijp aan een kant af, waardoor het water aan de andere kant steeg. Door plotseling de afsluiting weg te nemen stroomde het wa ter met zo'n geweld door de leiding, dat de Afrikaan werd meegesleurd en regelrecht in de armen van de hem opwachtende gendarmes aanspoelde. Na vier uur kon toen het beleg worden opgeheven en de arrestant naar het ziekenhuis worden ver voerd. PRIJS. Het nieuwste nieuw tje op het gebied van puzzels en prijsvragen is op 1 augustus gelanceerd door het Engelse blad Daily Sketch, die voor de winnaar als eerste prijs majoor Chris Pawell beschikbaar stelt. toch op eigen kracht dat men tenslotte de kust bereikte. Voor hen die ter plaatse bekend zijn is het geen nieuws dat het op het water KERKEWIJK 16? TEl. 3000-VEENENDAAL bij Harderwijk zo kan spoken. Ook onze drie vissers weten er nu van mee te pra ten. Zij zijn een duur dagje vissen armer, maar in ieder geval een onvergetelijke ervaring rijker. TIJDENS ORANJEFEEST WINKELS GESLOTEN? Het Oranjecomité te Renswoude, ver zoekt, in overleg met de Winkeliers vereniging, de plaatselijke winkeliers a.s. zaterdagmiddag de winkels te sluiten, zulks in verband met het Oranjefeest, dat die dag wordt georganiseerd en om 1.00 uur begint. Indien alle winkeliers hieraan mede werken, zal dit de algemene feestviering zeker ten goede komen. UITSLAGEN VIJFKAMP v.v. SCHERPENZEEL A. van de Haar wist zaterdag van de 18 deelnemers als overwinnaar uit da strijd te komen in de vijfkamp van de v.v. Scherpenzeel. De uitslag was: 1. A. van de Haar 83 p.; 2. J. Rootselaar 82 p.; 3. J. Valkenburg 81 p.; 4. G. Cozijnsen 81 p. De winnaars van diversen nummers waren: Bal ingooien: A. v. d. Haan. Bal dribbelen: J. van Rootselaar. 100 meter harlopen: G. Cozijnsen. Doelschieten: J. Valkenburg en A. Becker. Kogelstoten: A. v. d. Haar en H. Veldhuizen. 's Avpnds werd wegens ziekte van de voorzitter de prijzen uitgereikt door W. v. d. Berg. GOEDE OPBRENGST VOOR „CAECILIA" Dat „Caecilia" nog altijd grote popu lariteit geniet in Scherpenzeel werd za terdag weer bewezen. Na een mars van 21/s uur door alle stra ten van Scherpenzeel hadden de dames en heren speldjesverkopers een bedrag bij elkaar van 328,36, als een mooie bijdrage voor de bouw van het toekom stige repetitielokaal. SUCCES VOOR GEBR. VAN ECK Bij de vrachtautorally van de Natio nale Organisatie Beroepsgoederenvervoer gelukte het fa Gebr. van Eek met een D.A.F.-vrachtwagen de eerste prijs, met slechts 10 strafpunten, te veroveren. Zij kwamen hierdoor in het bezit van de wisselprijs: „Het zilveren stuur" en als blijvend aandenken van een zilveren beker. «Een fraai succes. NUT VAN ALGEMEEN Woensdag 4 september reeds begint de vereniging tot Nut van het Algemeen het winterprogramma. In het club huis komt de heer P. Bos uit Holten een lezing houden over het dierenleven op de Holterberg. BEVORDERING De wachtmeester le klas van de rijks politie, de heer J. Pakvis, alhier, is be vorderd tot opperwachtmeester. D.V.S.A.-NIEUWS In de komende competitie is D.V.S.A. I ingedeeld in de tweede klas met Hoog land, Kieviten, Oranje-Wit, Renswoude, Rhenus, Scherpenzeel, V.V.Z.A. (Amers foort) en Wijk bij Duurstede. Het tweede elftal speelt tegen Amers- foortse Boys 3, Bilthoven2, C.D.N. 3, D.E.V. 3, Oranje-Wit 2, Patria 3, Scher penzeel 2 en Saestum 3. Deze majoor voert elke op dracht die de prijswinnaar hem geeft prompt en correct uit. Zijn eerste opgave werd het opsporen van de moeder van de winnaar (een kind), de tweede het op een wandeling bezig houden van een kind wiens ouders een bezoek brachten aan een ziekenhuis en de derde opgave een dame troosten en helpen bij een overstroming. Nog interessanter werd de vier de opgave: een jongedame be geleiden bij het inkopen doen in Parijs. De majoor staat drie maan den beschikbaar en krijgt daar voor van de Daily Sketch dui zend pond als honorarium. STER. Bang dat het einde van de wereld nu in werkelijk heid zou komen, verdrongen zich op 16 augustus lange rijen mensen voor de kerken in Mexico om voor het laatst te biechten. De oorzaak hiervan was het bericht in de kranten, dat uit Nederland van een astronoom het bericht was ontvangen dat op 17 augustus een bijzondere ster aan de hemel zou verschij nen. Deze zou dan het einde van de wereld aankondigen, maar of die interpretatie ook van de berichtzender afkomstig was? Waarschijnlijk lijkt dat het hier een bericht betrof over de komeet Mkros, die in Mexi co goed zou zijn waar te nemen. DOLLAR. Men kan z'n klanten wel eens wat wijs ma ken, maar hieraan zijn grenzen en men moet het er niet te dik opleggen om ze tot kopen te verleiden, want dan lopen ze er niet meer in. Dat ondervond een zakenman in Cortland (Ver. Staten), die in zijn etalage een dollar uitstalde met een kaartje erbij waarop een verkoopsprijs van 77 dollarcents stond aange geven, dus een koopje want de dollar is 100 cents waard. Wel keken vele voorbijgangers naar 't geldstuk en namen zevenen twintig klanten het in de vin gers, maar na het aan alle kan ten te hebben bekeken legden zij het steeds weer op zijn plaats. De eigenaar heeft hieruit de conclusie getrokken dat de ge middelde Amerikaan niet in Sinterklaas gelooft. STOP. Stop, zei de burge meester van Saint Renan in Frankrijk, en hij deed het ge meentehuis op slot. Daardoor kan er nu niemand in dat dorp je in het huwelijk treden, noch een nieuw geborene aangeven, noch een begrafenis regelen. De reden van dit krasse be sluit? De minister van land bouw had geweigerd een ver gunning te geven voor het bou wen van een nieuw abattoir AUDREY. Audrey Hepburn is de best betaalde filmster van dit ogenblik. Ze vraagt 1,2 mil joen gulden per rolprentrol. Daarbij doet zij aan koppel verkoop door bij elke foto die van haar wordt gepubliceerd te eisen dat haar man Fel Fer rer erop voorkomt. Zodoende vergeet het publiek Mei niet en kunnen de producers hem even min vergeten. Hij verdient ech ter wel wat minder, namelijk 200.000 gulden per film. Goochem. Te Los Angelos is mej. Wright gearresteerd, be schuldigd van diefstal van 20.000 dollar. Na lange ondervraging bekende ze deze inderdaad ont vreemd te hebben, er 5000 van te hebben gebruikt voor een nieuwe auto en een ander ja ponnetje en de rest te hebben., verbrand, omdat ze anders vreesde te veel de jaloesie van haar vriendinnen te zullen op wekken en daardoor in de ga ten te lopen. KLACHT. Edward Staun ton heeft een klacht ingediend tegen de dames die elke nacht ontkleed op het strand van Devonshire een dansje komen maken, niet zozeer, lichtte hij zijn klacht toe, vanwege het ontbreken van die kleren maar meer omdat de dansgragen hem elke nacht op zo'n laat uur naar het venster drijven, waardoor hij zijn gezondheid bedreigd achtte. (Van onze correspondent) PARIJS, augustus. Volgens lnbeslag genomen dokumenten hebben de Franse communisten besloten een grote propa- ganda-actie te beginnen op het platteland. Woordelijk heet het in de orders: „De woningnood, het gebrek aan hygiëne en het te lage uurloon moeten tactisch wor den uitgespeeld. Deze actie, mits verstan dig gevoerd kan ons tienduizenden nieuwe leden brengen en honderdduizenden kie zers." Het ogenblik is ongetwijfeld goed ge kozen. De grote landbouwers, verbolgen omdat de regering de tarweprijs verlaag de van 3450 fr. tot 3350 fr. per honderd kilo, zijn minder dan ooit genegen de krotten, waarin de landarbeiders wonen op te knappen, waterleiding aan te leg gen of het uurloon te verhogen. TWEE VIERJARENPLANNEN De communisten hebben een vierjaren plan ontworpen om de landarbeiders te winnen. De cellen zullen hun aktiviteiten uitbreiden en in samenwerking met de communistische vakbond de landarbei ders, niet alleen in het noorden, het zui den en het westen van Frankrijk, maar ook in de omgeving van Parijs, leven nog in bouwvallige krotten, vaak zonder stro mend water en w.c. Ze scheppen hun wa ter uit een put, soms honderd meter ver der gelegen en niet altijd drinkbaar. Niettemin worden ze slechter betaald dan de nijverheidsarbeiders. Waarom zoeken ze dan geen werk in de fabrieken? We gens de woningnood. De betrekkelijke kracht van de boer is er in gelegen, dat hij sedert jaar en dag „woningen" bezit om zijn personeel goedkoop te huisvesten, vaak voor 400 fr. per maand. Het per soneel zou volledig afvloeien naar de stad als het aldaar huisvesting kon krij gen. Deze exodus zou de grondeigenaar verplichten een hoger uurloon uit te be talen, dat zwaar zou kunnen drukken op de eindprijs der levensmiddelen. Inmiddels heeft ook de regering een vierjarenplan uitgewerkt, dat de grote herenboeren zal verplichten een veer te laten. Hoewel ze klagen over te lage win sten en te hoge kosten zoekt de regering naar een mogelijkheid om hen te ver plichten de landarbeiderswoningen te verbeteren, bewoonbaar te maken volgens West-Europese begrippen, waterleiding aan te leggen enz. Nadere gegevens hier omtrent ontbreken nog. De sanering van de landbouw, die tot nog toe zonder teelt plan maar in het wilde weg produceerde, gaat hiermee hand in hand. Maquette van de in aanbouw zijDde stuw in de lek bij Ha- gestein. Het stuwcomplex ver krijgt 2 scheepvaartopeningen ter breedte van 48 meter, ge scheiden door een 14 meter brede tussenpijler, zodat de afstand tussen de landhoofden 110 meter zal bedragen. De scheepvaartopeningen worden voorzien van beweegbare af sluitingen van een bijzondere vorm, vizierschuiven genaamd, die nog niet eerder zijn toe gepast, voorzover bekend, zijn halfcirkelvormige segment- schuiven, waarbij het hoge water zich aan de holle zijde zal bevinden. RADIO-T.V. Het aantal abonnees van de B.B.C. is in een half jaar met een miljoen teruggelopen. Men wijt dit aan de concurrentie van de T.V. De Engelse radio-omroep is nu van plan het verloren terrein terug te winnen door per 1 oktober drastische hervormingsmaatre gelen door te voeren. Men wil modernere en levendiger pro gramma's de aether inzenden MICROFILM. Meer dan 600.000 manuscripten van de bibliotheek van het Vaticaan te Rome zijn opgenomen op micro film. Men had vier jaar nodig om dit karwei uit te voeren, maakte er zeven miljoen foto's voor, die tesamen een microfilm van 900 km lengte vormen. De films zijn bestemd voor de bi bliotheek van de universiteit te St. Louis in de Ver. Staten. MACHINE. Op een medisch congres te Kopenhagen zal een elektronische machine worden gedemonstreerd die de rode en witte bloedlichaampjes van ons bloed kan tellen. Zfl werkt vijf tig maal sneller dan een micro scoop. IMMIGRANT. Opwinding in Sydney: een Nederlandse immi grant die in 1950 het land bin nen kwam met veertig gulden op zak en een fiets, bezit nu reeds een eigen fabriek en kocht onlangs voor 400.000 gul den aan grond rondom de stad. RIO Een Amerikaans echt paar maakt een wereldreis. „Welke dag is het en hoe laat?" vraagt de man aan zijn echtge note. „Het is vandaag 22 augustus, 16 uur", antwoordt zij. De Amerikaan kijkt in zijn carnet en zegt: „Wel, dan zijn we in Rio de Janeiro". Via de nieuwe prijsvaststellingen wil de regering de landbouwers verplichten voort te brengen wat nodig is voor natio naal verbruik en uitvoer. Voorlopig zul len hiervan vooral de veetelers profiteren. Het tekort aan vlees en eieren heeft grote afmetingen aangenomen. Evenals twee jaren geleden krijgen de fokkers ook nu weer gedenatureerde tarwe ter beschikking voor het mesten van het vee voor een prijs van ongeveer 2650 fr. per 100 kg. MODERNISERING NOODZAKELIJK De deskundigen van het betreffende ministerie gaan overigens uit van het ge zonde standpunt, dat een verregaande modernisering noodzakelijk is om de op brengst per hectare hoger te maken en zodoende de eindprijzen lager. Na een nieuwe mechanisatiegolf zou ook het loon van de landarbeiders kunnen worden ver hoogd. De zwaarste kwestie, die der distributie, blijkt tot nog toe ook door deze regering niet ter hand te zijn genomen. De weg van boerderij naar verbruiker is te lang en te kostbaar. Een drie maal te talrijk distributie-apparaat brengt de eindprijzen op een bijna ondraaglijk niveau. Hierdoor gebeurde het onder meer vele malen, dat op stam gekochte peren, appelen en prui men voor negen fr. per kilo in 24 uren zes tussenpersonen hadden verrijkt en voor het publiek beschikbaar kwamen te gen 130 fr. De organisaties van landbouwers en veetelers willen opnieuw door een groot scheepse actie de aandacht van het pu bliek er op vestigen, dat niet zij, maar de tussenpersonen „de melk afromen". Ver dere mechanisatie van de landbouw is niet voldoende. Ook de verdeling moet danig gemoderniseerd worden. WINST VOOR DE COMMUNISTEN Voorlopig ziet het er naar uit, dat de wedloop tussen beide vierjarenplannen glansrijk door de communisten zal wor den gewonnen. De noodzakelijk versobe ring en het duurdere krediet bemoeilij ken de plannen van dé regering en be voordelen daarentegen de landarbeider- sectie van de communisten. Het feit, dat de socialisten de zware hypotheek dra gen van de onaangename maatregelen der laatste maanden, zal er eveneens vele landarbeiders toe kunnen bewegen de volgende maal rood te stemmen. De vereniging „Oranje" te Ingen heeft aan de zigeunerhoofdman Stefan Borkes toestemming verleend zijn kamp op te slaan op het dorpsplein te Ingen. Tevens zal dan om dit kamp een ruim aantal zitplaatsen worden aangebracht om aan de naar men verwacht vele belangstel lenden gelegenheid te verschaffen op ge makkelijke wijze dit kampleven in de vorm van een openluchtspel bij te wonen. Het spel „Stefan Borkes", dat in den lande meerdere keren met succes ten tonele werd gebracht, wordt 31 augustus a.s. als openluchtspel opgevoerd door de bekende toneelgroep de rederijkerskamer „Excelsior" te Ingen. De talrijke medespelenden dragen met zorg gekozen kostuums, die de sfeer van het spel gunstig beïnvloeden. Het aangebrachte toneel van zeer groot formaat stelt voor een Zigeunerkamp aan de rand van een der Hongaarse bos sen. Hier regeert Stefan Borkes met ijzeren hand. Deze ontpopt zich als een recht vaardig mens, die niets anders wenst, dat zijn troep de onbeschreven zigeuner- wetten handhaaft, al zijn deze wetten niet geheel afgestemt op onze gevoelens. Dit spel van liefde, hartstocht en haat, zal met enkele versterkers en pracht be lichting de aanwezigen ongetwijfeld boeien. I.L.O. HERVAT GYMNASTIEKLESSEN De gymnastiekvereniging I.L.O. te Om meren is voornemens na de vakantie periode haar gymnastieklessen te her vatten, n.l. op 26 augustus in de O.L. school te Ommeren. Het verdient aan beveling, dat ouders hun kinderen aan sporen deze lichamelijk nuttige lessen te volgen. Het bestuur stelt nieuwe leden, die zich vóór 1 oktober opgeven vrij van de te betalen inleggelden. WIJZE WOORDEN KLEIN BEWIJS Van grooten ronw sfln traenen kleen bewijs. (Vondel) Hoofdstr. 51, teL 3184, Veenendaal

De Vallei | 1957 | | pagina 1