zalm in Canada cfltf Albert Heijn Rose Canadese zalm Clover Leaf Vang morgen - Bijna 800 Veenendalers vandaag samen uit I iè i In de roost ELST RHENEN Grebbe-atletiekwedstrijden hadden meer belangstelling verdiend „DE NATUUR IN EIGEN OMGEVING" Groene specht ROVANNA Vanavond grootse intocht Filiaal Kleefsmans Boekhuis verfraaid en uitgebreid Bijzondere oefening Rode Kruis op de Markt Nieuwe oogst Voor 'n vruchtencompöte voor kwaliteit Veenendaal - H.M.S. (Utrecht) In stenen zit geen brood meer Trek in een hartig hapje Lachende timmerman", verzot op zure hapjes ^Qondom uneratoren HET RAADSEL VAN Vanmorgen tussen kwart over negen en tien uur vertrokken met stralend weer van de Industrielaan ruim 130 auto's en 5 autobussen voor de jaar- lijkse tocht van de Veenendaalse ouden van dagen, hartelijk uitgeleide gedaan door de velen die zich langs de Kerke- wijk en Hoofdstraat hadden opgesteld en stonden te wuiven. Van de ruim 800 Veenendalers die in deze geweldige stoet automobielen mee reden, waren ongeveer 625 ouden van dagen. Zo te zien hadden de meesten er beste zin in. Men werd meteen van een snoepje of een rokertje voorzien. De zon scheen stralend en veelbelovend. Het lijdt geen twijfel of gezien de stemming wordt het een geslaagde jubileumtocht. In tegenstelling tot vorige jaren vor- Het is niet alleen om de winkel aan te passen aan het behoorlijke peil van de steeds meer in betekenis toenemende winkelstand in de Patrimoniumlaan ge weest, dat het filiaal van Kleefsmans Boekhuis zo ingrijpend werd verfraaid en uitgebreid. Vooral de uitbreiding van de winkelruimte was bitter nood zakelijk geworden door de grote toe name van het aantal kopers en lezers die gebruik maken van de leesbiblio theek. Dit stellig niet in 't minst tot grote voldoening van de heren Kleefs- man en Anbeek. Zeer voldaan kunnen zij ook zijn over wat met de verbouwing van de winkel werd bereikt. De ruimte is bijna tweemaal zo groot als voorheen. Door het in een aparte afdeling onder brengen van de bibliotheek - dit zon der twijfel tot groot genoegen van de lezers - komt de eigenlijke boekwinkel veel beter tot zijn recht. Hierdoor ook werd het mogelijk de sortering belang rijk uit te breiden en overzichtelijk in de verschillende vitrines te bergen. Ook heeft de winkel een niet geringe verfraaiing ondergaan en het is vooral de vorm en indeling van de nieuwe etalage welke opvallend goed geslaagd mag heten. Een compliment voor een en ander is hier zeker op zijn plaats. men de auto's nu geen gesloten rij. Men heeft ze nu in groepen van ongeveer 15 verdeeld, met steeds een motorrijder als begeleider en een automobilist die de kop houdt. Zo kon men vanmorgen dan ook zien hoe de auto's steeds in afdelingen vertrokken en dan aldoor met een korte tussenpauze. Vanavond komt de stoet wel weer geheel gesloten Veenendaal binnen reden en wel via de Stationsstraat, Pr. Bernhardlaan, Hoogstraat en door de Hoofdstraat, Kerkewjjk naar de Eiken laan, waar weer wordt ontbonden. Stellig zal vanavond weer een groot deel van Veenendaals bevolking op de been zyn om, evenals andere jaren, de oudjes enthousiast te verwelkomen. Ook de muziekkorpsen zullen hierbij weer hun aandeel leveren. BROMFIETS BOTSTE TEGEN AUTO Gistermiddag kwamen een bromfiets en een auto op de Kerke wijk nabij de J. G. Sandbrinkstraat met elkaar in bot sing. De bromfiets, bestuurd door de heer v. d. W. uit Veenendaal en de auto van de heer D. uit Maarsbergen, liepen ernstige beschadigingen op. Per soonlijke ongelukken deden zich won der boven wonder niet voor. Dinsdag 3 september a.s., 's avonds om 7 uur, wordt door de Veenendaalse Rode-Kruiscolonne een speciale oefe ning gehouden op het marktplein. Zonder twijfel zal hiervoor ook wel de nodige publieke belangstelling be staan. POSTDUIVENNIEUWS De postduivenvereniging „De Snel- post" hield een wedvlucht vanaf Orleans, een afstand van 528 km. De uitslag werd: P. W. van Zetten 1, 2, 5, 16, 20 en 28; H. Ulrich 3 en 15; G. de Geit 4 en 18; A. D. v. d. Bosch 6, 11, 14, 17 en 23; J. van 't Veen 7 en 33; D. G. Schans 8 en 13; Bovenkamp/Roseboom 9; H. L. Spies 10; G. J. v. Manen 12; J. v. Geerenstein 19 en 22; B. van Kesteren 21, 25, 29 en 30; W. A. Eimers 24 en 27; J. v. Doorn 26; Joh. v. Manen 31 en 32. Om in Canada's woeste stromen zalm te vangen - daarvoor moet u de Atlantische Oceaan oversteken. Maar om van die kostelijke zalm te genieten - daarvoor hoeft u slechts een paar straten over te steken. Want Canada's beste zalm vindt u op z'n voordeligst bij Albert HeijnZoals ook zoveel andere delikatessen uit heel de wereld Extra aanbieding t/m woensdag 4 september per blik van 125 voor IIS Doperwten middelfijn Doperwten fijn Spinazie Kapucijners Zoetzure augurken literblik 93 literblik 110 literblik 65 500 gram 39 literpot 79 Ananas Summer Lies pet blik 69 Abrikozen Sunpearl per blik 79 Perziken, gesneden Sunpearl per blik 79 Fruitcocktail Sunpearl pet blik 79 Mandarijntjes Keitb per blik 85 Aardbeien, op sap per blik 79 Belegen boerenmeikaas 100 gram 36 Frankfurter Knakworst groot blik 125 Grote ontbijtkoek per stuk 41-49 Biscuits, Zaanst Molen-rol 240 gram 39 Vruchtentoffee's 250 gram 59 Ananasblokjes 250 gram 45 Soep waar „bij" zo dol op is met: Champignons L* Soleil blikje 120-70 Soepasperges Fowler groot blik 98 Tomatenpuree DelMonU per blik 49 Soepgroenten 2 blikjes 49 Echte chocoladehagel melk-puur handige tafelstrooier 55 Zware chocoladerepen puur-melk-extra bitter mokka 6 voot 108 Grote butterscotch repen 8 voor 108 Chocolade tabletten puur - melk - advocaat - rozijnen per stuk 45 Prijzen waarop u extra bespaart Zilvervloot margarine 3 pakjes 100 Zuiver rundvet beker 500 gram 59 Prima slaolie grote fles 129 Arachide olie grote fles 159 Albert Heijn klanten hebben drie streepjes voor... 1 Altijd de laagste prijzen 2 Onvoorwaardelijke kwaliteitsgarantie 3 Obligatie met rente 4 winstaandeel A.s. zondag speelt Veenendaal aan de Bergweg een vriendschappelijke wed strijd tegen H.M.S. uit Utrecht. Aanvan kelijk was een wedstrijd tegen Epe vast gesteld, maar deze wedstrijd gaat niet door. DOVO speelt zaterdagmiddag op haar terrein aan het Panhuis een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Huizen. REIS OUDEN VAN DAGEN In ons verslag over de reis ouden van dagen vermeldden wij dat het aandenken geschonken was door de metaalwaren- fabriek „Pako". Dit moet zijn geschonken door de commissie ouden van dagen met medewerking van de „Pako". POSTDUIVENNIEUWS De Elster postduivenveren. de „Instuif" vloog afgelopen zondag mee in de wed vlucht Nat. Derby concours Orleans. De duiven werden gelost om 6.30 uur, afstand 522 km. De eerst binnenkomende duif was van G. Brienessen 11.55 uur. Snelheid 1605,7 m. per min. 2. C. v. Viegen 11.57; 3. J. M. Brienessen 11.59; 4. H. v. Burken 12.04; 5. M. Riemsdijk 12.05; 6. A. v. Stuyven- berg 12.20; 7. A. J. Bos 12.23; 8. C. Brie nessen 12.32; 9. J. M. Brienessen 12.35; 10. H. Doornspeek 12.35. Bij het vernemen van het bericht van sluiting van de steenfabriek N.V. „Kroon- steen" op Remmerden, hebben wij ons gisteravond in verbinding gesteld met de directeur van dit bedrijf, de heer B. de Kroon. De heer De Kroon vertelde ons, dat de vele orders niet zo zeer waren geanu- leerd, maar dat de gemeentebesturen geen geld hebben om de gekochte stenen te betalen. Het maakt niet veel verschil uit, want dit komt er uiteindelijk toch op neer, dat er geen stenen worden be-, trokken. Om de overvloed van produkti^ tegen te gaan, is zaterdag dan ook het perso neel ontslagen op enkele topmensen na. die nu voorlopig aan de slag moeten wor den gehouden op min of meer kunst matige manier. Het machinepark staat nog in de open lucht. Het lag echter in de bedoeling over te gaan tot de bouw van grote over kappingen over het gehele terrein. Doch daarvan kan nu voorlopig niets komen. De kwaliteit van de betonklinker is goed. Volgens de eisen van de waterstaat mogen ze worden afgeleverd en proef ondervindelijk is komen vast te staan, dat zelfs de kwaliteit nog boven deze eisen uitgaat. Het is hier dus regelrecht de bestedingsbeperking, welke de N.V. parten speelt. Naast de enorme schadepost van ^ïet stil leggen van het bedrijf, krijgt de di rectie bovendien nog de kosten van het aanhouden van de vakmensen, het rente verlies en het verlies van het onrendabele materiaal, hetgeen op ongeveer 10.000.- per week komt te staan. Hoewel de heer De Kroon in Rhenen niet alleen zijn nog zo jonge steenfabriek in exploitatie heeft, maar daarnaast op ander terrein grote werken in uitvoering heeft, zoals de Camiez te 4Arnhem, de VVM te Nunspeet, de Nutricia te Zoeter- meer en nog vele andere objecten, waar van onlangs het prachtige natuurbad op de Berg in gereedheid kwam, betekent deze stopzetting van het Remmerdense bedrijf toch een grote handicap, temeer daar personeel aan de dijk moest worden gezet. BORINGEN NAAR STEENKOOL ONDER ZEEBODEM De Britse Steenkolenraad heeft dezer dagen bekend gemaakt dat er nieuwe plannen bestaan om op de zeebodem proefboringen te verrichten. Een auto riteit van de afdelingsraad van Durham heeft verklaard dat in het voorjaar van 1958 boringen naar steenkolen zullen worden gedaan met een speciale boor toren, die naar zee zal worden gesleept en op de zeebodem zal worden ver ankerd. De proefboringen zullen ver scheidene maanden in beslag nemen. In de Easington-mijn wint men reeds steenkool die vier mijl buiten de kust van Northumberland is aangetroffen. Hoewel de methode om op zee boringen te verrichten kostbaar is, spaart zij op de lange duur toch geld, omdat de juiste diepte waarop de steenkool wordt aan getroffen op deze wijze kan worden vastgesteld. In één van de afgelopen nachten werd ingebroken in de slagerij van de heer L. aan de Verlengde Parkweg te Ede. De buit bestond uit tien kg rauwe worst, die uit een rookkast werd weg gehaald. Bijzonder veel moeite kostte dit niet, want de rookkast was slechts met een haakje afgesloten. Het valt te betreuren voor de Rhenense Athletiek Ver., dat de door haar ge organiseerde Grebbe-Athletiekwedstrij- den op het sportterrein „Candia", zo'n magere belangstelling hadden van de zijde van het publiek. Er was deelname voldoende om te kunnen genieten van deze zomersport in al z'n facetten. Zes en dertig verenigingen met samen ruim driehonderd deelneemsters en deelnemers waren naar de Grebbe gekomen, om op een zich in uitstekende conditie bevin dende grasmat de stryd aan te binden. „R.A.V." had zelf ook enkele athleten in de strijd „geworpen". Bij het hoog springen heren C werd A. Wrekenhorst tweede met 1.57.5 meter. De 800 meter heren C werd een overwinning voor C. v. d. Velden in 2 min. 8.9 sec. E. Butselaar werd eerste op het nummer heren 5000 meter B, C en D-klasse met een tijd van 16 min. 19 sec. De belangrijkste uitslagen waren als volgt: 100 m. heren: 1. Th. Saat, VI. en Lenig 11 sec.; 2. Grieken, AAC 11.1 sec. en 3. H. Visser, AAC 11.1 sec. 100 m dames: 1. E. Witkamp, GAC 12.5 sec.; 2. Merison-de Jong, Amstel 12.5 sec. en 3. L. Krunde, Sagitta 13.3 sec. 1500 m heren A en B-klasse: 1. K. de Ruiter, AV '34 4 min. 6.1 sec.; 2. Kerkho ven, Hellas 4 min. 12.2 sec. en 3. Mars, Zaanland 4 min. 18.6 sec. 800 m jongens: 1. Jansen, Daventria 2 min. 9.2 sec.; 2. v. d. Pol, Tempo 2 min. 9.4 sec. en 3. Berendsen, Cialfo 2 min. 10.9 100 meter meisjes: 1. G. Onck, Palthene 13.3 sec.; 2. I. Vrijburg, WIK 13.5 sec. en 3. D. Willemsen van Esca 13.8 sec. 5000 m heren B, C en D-klasse: 1. E. Butselaar, RAV 16 min. 19 sec.; 2. A. Leurink, Gemzen 16 min. 44.2 sec.; 3. P. v. Soest van Hellas 17 min. 3.0 sec. Olympische Estafette: 1. DOS - Rotter dam 3.42.4 min.; 2. VAV - Veenendaal 3.55.2 min. en 3. OSV - Oostzaan 3.58.4 min. Koppelrace 3000 meter: 1. A.V. '34 - Apeldoorn 7 min. 37.6 sec.; 2. Blauw-Wit - Amsterdam 7 min. 53 sec.; 3. Fit - Zeist 8 min. 2.4 sec. Hoogspringen jongens: R. Knol - Thor 1.73 m.; 2. H. Koert - AAC 1.68 m. en 3. H. v. Dijk - AAC 1.63 m. Polsstokhoogspringen: W. Elenga Trekvogels 3.30 m. DENKT U OM HET LECTUURHUISJE? Van de zijde van het secretariaat van de afd. Rhenen van het Nederlandse Roode Kruis bereikt ons het bericht, dat het Lectuurhuisje nabij de Driehoek mo menteel niet meer die voorraden tijd schriften oplevert, dan tot voor kort het geval was. Wellicht moet de oorzaak worden ge zocht in de vacantietijd. Hoe het ook zij, oude lectuur in de vorm van weekbladen en geïllustreerde tijdschriften blijft nog steeds welkom. Landgenoten op vele pos ten rekenen op U! Wie de prettige gewoonte heeft regelmatig te wandelen in onze aan natuurschoon rijk ge schakeerde omgeving, zal stellig regelmatig de groene specht ontmoeten. Het is een ge makkelijk te herkennen vogel. In de eerste plaats omdat deze een wel heel duidelijke „herkenningsmelodie" heeft. U hebt het vast weieens gehoord in de stilte van het bos, een luid en verdragend: kju-kju-kju-kju-kju-kju. Lachen, noemen we dat geluid; sommigen vinden het meer op hinniken gelijken. Het is maar net hoe je dat aanvoelt, want vogel geluid weergeven met woorden is meestal zeer moeilijk. Als men echter de grote groen achtige vogel tussen de bomen ziet wegflitsen behoeft men geen twijfel meer te hebben. Het is natuurlijk het mooiste zo'n vogel eens wat rustiger te observe ren en dat is bij de groe ne specht niet zo erg moeilijk. Hij heeft name lijk de gewoonte een deel van z'n dagrantsoen bij de mieren te halen. Wij mogen het vreemd vin den dat die zure klantjes een smakelijk gerecht vormen, de groene specht heeft een duidelijke voor keur voor de mieren, hun poppen en larven. Daarom treffen we hem vaak op de grond aan. hij beweegt zich dan nogal onbeholpen, want als klimvogel zijn z'n „onderdanen" beter ge schikt om houvast te heb ben aan een boomstam. Maar voor mierenontbijt moet hij nu eenmaal op de grond zijn. In zo'n nest holt hij met z'n ste vige snavel flinke gaten en maakt met z'n lange puntige tong alles wat van zijn gading is, sol daat. Tijdens zijn drukke be zigheden laat hij zich makkelijk besluipen. Ie dere keer als z'n kop of soms z'n halve lichaam in het gat duikt kunt ge onder dekking wat dich terbij komen. Dat moet natuurlijk wel voorzich tig gebeuren, want regel matig komt hij te voor schijn om even de om geving te verkennen. Het is een lust hem van korte afstand te be kijken, vooral als we over een kijker beschik ken en daarmee z'n ve renpakje tot in details voor ons halen. Dan blijkt dat hij een bont gekleurd kleed heeft. De boven kant is donkergroen, op de vleugels vuilwitte dwarsvlekken, de stuit geelachtig en de staart bijna zwart. De onder zijde is meer vuil grijs groen. Het meest mar kant is z'n kop. De kruin en het achterhoofd wor den gesierd door een prachtig, tot in de nek smal uitlopend schedel kapje van karmijnrode kleur. Het mannetje heeft nog een knevelvlek van dezelfde kleur; bij het vrouwtje is deze zwart. In de nek is dan nog een mooie gele vlek. Dit is dan nog maar oppervlakkig geschetst. Zelfs een gekleurde af beelding toont z'n ware gedaante niet geheel nauwkeurig. Daarvoor moet ge de natuur in. Wat taktiek uit de In dianenboeken van uw jeugd maakt zo'n sluip tocht leuk en zelfs span nend, omdat ge natuurlijk zo dicht mogelijk wilt naderen. Erg schuw zijn ze niet. Dit voorjaar kwam ik er prompt iedere morgen een tegen op een gras veldje langs de drukke Veenendaalse Kerkewijk. Op geen enkele wijze schonk hij aandacht aan het verkeer en andere voorbijgangers. Op een vroege wandeling in het laatst van juli ontmoette ik er twee op een trot toir in een van de buiten wijken. Dat waren ver moedelijk jonge dieren en die waren ook al op de mierenjacht. Tussen straatstenen en tegels huizen vaak van die kleine zwarte gras miertjes en die twee wa ren ze druk aan het op ruimen. De ene keek me eens aan en krabbelde toch maar wat teryg; de ander was zo verdiept in de maaltijd dat hij ner gens oog voor had. Diezelfde kleine mie rengemeenschappen kun je overal in het veld aan treffen en daar kun je vaak met succes naar die spechten uitkijken. In het Overbergse gebied en de ruige percelen langs het eind van de Slaper dijk mis ik ze niet vaak. Met een beetje geluk en wat sluipkunst kan men hun doen en laten heel goed observeren. Ze verorberen natuur lijk ook heel wat andere insecten, en vermolmde boomstammen en vergane stobben worden uit el kaar gehakt met de ste vige snavel, om schade lijke bewoners op te spo ren. Er ontsnapt ze niet veel, want ze hebben een speciaal ingerichte tong, die ze ver kunnen uit steken. De punt ervan is bezet met kleine weer- haakjes en het vormt een prima vangapparaat. De forse snavel is ook berekend op stevig werk. De punt is enigszins bei- telvormig en dat is wel nodig. Hun nestholen hakken ze zelf in levende bomen. Ik zou niet graag zo'n spechtenhol in een harde beukestam met een mes willen kerven. De specht gaat echter vaar dig aan de slag en doet de spaanders rond zich wegspringen. Er ontstaat zo een prachtige woning, warm en droog, maar een eigenlijk nest komt er niet in. De 5 tot 7 glan- zendwitte eieren komen zo op de harde bodem, waar hoogstens nog wat spaanders liggen. Na on geveer 17 dagen komen de jongen uit en komt er werk aan de winkel. Bek ken vol voedsel worden de ganse dag aangedra gen, maar het kroost is blijkbaar niet te verzadi gen; je hoort ze steeds tekeer gaan en om voed sel roepen. Zo'n spech tennest is daardoor nogal gemakkelijk te vinden. Die nestgaten worden later weer dankbaar ge bruikt door andere ho- lenbroeders. De groene specht mag dus met z'n soortgenoten wel zitting hebben in de vogelwo- ningcommissie. Een goed veldkenmerk is de vlucht. Rijzend en dalend met grote, flauwe bochten reppen ze zich voort. Een aanloopje met vlugge vleugelslagen en dan een denkbeeldig heu veltje. Deze manier van vliegen hebben alle spechten gemeen. Schouten v. d. Velden de M'n ouwe kameraod hét weer een blèt. Asde dat zo leêst, dan zég oew dat vast en zeker nie veul. Ge zul mis schien vraogen, wie is die kameraod en wat is eigelijk een blèt. Ik kan m'n eige dat lévendig indenken, hoewel de echte, ouwe, deurgewijnterde klokken- verkopers, die zakmorzegge van ut koe- kinjie en ut ronddeel, van Jans de nagtegaol en de Kamperfoeliesteeg al wel een klein bietj ie kunne raoje, waor ik vanaovund naar toe wil. As ik geschreven zou hebben: Jan hét weer een blèt, dan wete die ouwe genog en veur de rest zal ik d'r dan nog Van Zetten achter zetten. Juust, goed geraoje, Jan van Zetten, die we allemaol zo goed kunne zetten, de man, die in de voetsporen van z'n veur- vaoderen nog altijd de stadsomroeper van Rhenen is, hét een nij blèt ge kregen. Daor kan ie nou weer mit een gerust geweten naor hartelust op slaon, om op de ons zo vertrouwde menier uit te duije asdat ie van plan is iets be langrijks te gaon zeggen. Wij, echte klokkenverkopers, wij meuge Jan graog. Wij zou we die ouwe, vertrouwde figuur van de stadsomroe per nie graog uit ons midden wille misse. Laot oew dat gezeid zijn, veur nou en nog is. Mor Jan hèt de pést in. Jan is kwaod. Niet teuge mijn, of Hannes of Kee, dat niet. Wij meuge mekaor graog. Nee, Jan is verstoord om een héél ander geval. Zak oew vertellen. Toen Jan dat nije blèt kreeg, het iemand 'm gekleineerd. En nie zo zuinig ök. En was ut nou mor iemand mit ver stand, die 'm da geflikt had, hou jao, dan was ut nog wat. Mör ut verstand mot toch wel ver zuuk zijn, as iemand Jan, onze Jan, gaot kleineren. Juust, en daor zit 'm nou de kak. Kèk, enne dan kan Jan kwaod zijn, mor dan bin ikken ut ök, en Hannes en Kee ök. 't Is nog schaand! Jan houdt veur ons allemaol een tradietzie in ere en dat alles is meer dan genog om Jan dank- baor te zijn. Welleke gemeente in ons kleine landtjie kan d'r nog een stads omroeper op een kiek in de krant zette? Mör van Van Zetten gesproken, Jan trék oew eige mör niks aon van al dat gekleineer. Wij zijn trots op oew man. Knup dat nou veur ins en veur altijd in oew oren. Enne, over dat nije blèt gesproken, wij nuume dat tegeswoordig een bék ken. Enne, ge wit ut Jan, d'r zijn kleine bekken en gróte bekken. Mör gif mijn mör ut békken van jou, Jan De Klokkenverkoper. COLLECTE T.B.C.-BESTRIJDING Van 9 tot 15 september zal in de ge meente Rhenen weer de openbare col lecte worden gehouden door het alge meen sociaal fonds „Draagt Elkanders Lasten". Het is een verheugend ver schijnsel, dat de t.b.c. de laatste jaren sterk is teruggelopen. Het aantal nieuwe ziektegevallen schoolepidemietjes van de laatste tijd hebben ons opnieuw bewezen, dat waakzaamheid nodig blijft. Ook bovengenoemd fonds wil de strijd tegen deze ziekte aanbinden, doch daar bij kan het Uw steun en medewerking niet missen. De organisatoren van de inzameling doen dan ook weer een dringend beroep op aller medewerking. PASSAGIERSVLIEGTUIG VAN DE TOEKOMST ZAL VERTIKAAL OPSTIJGEN EN LANDEN De bouw van een supersonisch ver keersvliegtuig dat in staat is om verti kaal op te stijgen en te landen en 135 pas sagiers met een snelheid van 1500 mijl per uur op een hoogte van 60.000 voet kan vervoeren, wordt in een rapport (De toekomst van het Britse Luchtverkeer) aan een beschouwing onderworpen. Deze supersonische machine zou, vol gens het rapport, binnen de twaalf jaar kunnen worden gebouwd. Maar zulk een toestel zou een bizonder nauwe samen werking vereisen tussen de verschillen de afdelingen van de Britse luchtvaart. Het ontworpen vliegtuig heeft twaalf straalmotoren voor de horizontale vlucht; straalmotoren aan weerskanten van de romp voor het vertikale stijgen en landen; brandstoftanks achterin en een geluid- dichte drukcabine voor de passagiers, welke zich als een buis binnenin de romp bevindt. In het rapport wordt verder de verwachting uitgesproken dat het lucht verkeer zich in de komende tien jaar zal (43) Aram wilde zijn beschermeling terugtrekken, dach de man was reeds doorgelopen, recht op de na derende krijgers toe. Nog juist op het laatste ogenblik kon Aram zich terugtrekken in een nis. Gespannen gluurde hij om een hoek. Hij zag een paar krijgers, voorafgegaan door de dikke poortwachter de trap af komen. De vreemdeling van het hoofd tot de voeten in Aram's wijde mantel gehuld vertraagde zijn pas. Nu pas scheen het geluid van da voetstappen tot hem door te dringen. Hij hief het hoofd en staarde de man nen op de trap doordringend aan. Duidelijk kon Aram hun gezichten zien in het grillige licht van een flam bouw, die als een toorts in een gat in de muur was gestoken. Hij zag hun gezichten verstarren. De kleine, dikke poortwachter deinsde hevig geschrokken achter uit. Zijn ogen puilden bijna uit zijn hoofd van angst en ook de krijgers weken langzaam achteruit. De vreemdeling bleef onbeweeglijk staan. Plotseling werd het de poortwachter te machtig. Hij stiet een schorre kreet uit en schreuwde hees: „Een geest! De geest van onze vroegere Heer! Maree van Rovanna! Sta ons bij!" Hij draaide zich om en zo haastig zijn korte beentjes dat toelieten maakte hij zich uit de voeten. De krij gers bedachten zich geen ogenblik, doch vluchtten in paniek achter hem aan (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1957 | | pagina 2