DE VALLEI Dokter HOLL Voor de Jeugd Veenendaal oefende een 6-2 overwinning bij elkaar tegen Holland G.V.V.V. won jubileumtoernooi van Triangel-Boys Dovo niet opgewassen tegen forse spel van S.D.C. Behoorlijk debuut van linksbuiten Lindeboom Vallei-vogels oefende tegen Merino's Merino's - Kulan 2-4 In Bergbad 138 zwem diploma's uitgereikt Eindstanden van de jeugdvoetbalcompetitie 1957 Officiële bekendmaking Jagers zonder jachthond FEUILLETON Hoewel er op een voetbalwedstrijd ge speeld met een weersgesteldheid als die van j.l. zondag, weinig pyl te trekken is, moeten we toch zeggen, dat Veenendaal ondanks enkele invallers, goed voor de dag gekomen is. Alle spelers hebben zich op behoorlijke wijze van hun taak ge kweten. Vooral de nog zeer jeugdige linksbuiten Lindeboom, maakte hoewel hü nog wat licht is, een keurig debuut. Jammer was dat Ab. Rebergen, wegens een gekwetste enkel niet van de party kon zyn, terwQl doelman Van de Pol, reeds in de eerste minuten, wegens een rugblessure de stryd moest staken en zich laten vervangen door Sukkel. Holland viel over het geheel wel tegen. Reeds in de eerste minuut kon Veenen daal de leiding nemen toen Kees Heikamp in buitenspelpositie staande, de bal van een tegenstander ontving, waardoor bui tenspel opgeheven werd en hij beheerst doelman Groeneveld, omspeelde en de bal in het net drukte. (1-0) In de zevende minuut een keurige aan val van Veenendaal, waarbij Lindeboom, de bal te pakken kreeg en schuin voor het doel staande een schot loste, dat in de bovenhoek van het doel verdween. (2-0) Dit doelpunt schudde de Utrechtenaren even wakker, zij ondernamen een snelle aanval, die doelman Van de Pol, nood lottig werd. Er werd n.l. een hard schot afgevuurd, waarbij Van de Pol, prachtig reageerde, maar tegelijkertijd door twee tegenstanders werd aangevallen, waarbij hy een blessure opliep en zich door Suk kel, moest laten vervangen. Veenendaal trok steeds weer ten aanval, maar het spel moest vaak onderbroken worden door veelvuldig buitenspel. Na een half uur spelen kreeg Kees Heikamp, een goede kans om de score te verhogen. Blijkbaar wilde hij niet egoistisch zijn en gaf de bal af aan Corry Heikamp, die hoog overschoot. Vyf minuten voor de rust kwam nog vry onverwachts een tegenpuntje, toen Sukkel, niet reageerde op een niet al te hard schot van Van de Kraak, waardoor de bal in het doel verdween. (2-1) Na dit doelpunt ging Veenendaal on- Zaterdag speelden het eerste en het tweede elftal van de Valleivogels een oefenwedstrijd met het oog op de komen de competitie. Als tegenstander fungeer de de Merino's uit Veenendaal. Het eer ste- speelde een aardige wedstrijd en er werd soms aardig samengespeeld. Voor de rust wist Vlaanderen de stand op 20 voor de vogels te brengen en vooral het tweede doelpunt was zeer fraai. Na de rust wist Vermeulen er zelfs 30 van te maken. Toen kwam Merino's opzetten en wist er nog 32 van te maken. Het tweede van de Valleivogels zegevierde met 41. de aanval, wat een Corry Heikamp ten middeliyk weer in succesvol schot van gevolge had. (3-1) Na de hervatting, was het ondanks de straffe tegenwind meteen weer raak. Kees Heikamp trok, naar buiten gezwenkt zyn- de, de bal keurig voor het doel, waarna Lindeboom beheerst inschoot. (4-1) Bij Holland vlotte het niet erg meer. Het was duidelijk te zien, dat het tempo van de over het algemeen jongere Vee- nendaalse ploeg, te zwaar was. Na tien minuten spelen kwam er een eigenaardig doelpunt. Kees Heikamp zette de bal van rechts voor, maar door de wind draaide deze naar het doel toe. Doelman Groene veld ving op, maar draaide toen om, waardoor hij met de bal achter de doel- ïyn kwam. De Utrechtse grensrechter was zo sportief om resoluut naar de midden stip te wyzen, waarna de scheidsrechter het doelpunt Veenendaal toekende. (5-1) Nadt A. Muller, op zyn eentje de stand op 6-1 gebracht had, was het Schryvers, die uit een corner het tweede Utrechtse doelpunt scoorde, waarmede het 6-2 werd. De wedstrijd om de derde en vierde plaats tussen Merino's en Kulan, had wat voetbalkwaliteit" betreft niet zoveel om het lijf. Vooral Merino's is ons wel tegengeval len. Wanneer met dit elftal in de komen de competitie, de kleuren verdedigd zul len moeten worden, ziet het er voor de wolmensen niet al te best uit. Mogelijk echter hebben deze heren zaterdag een slechte dag gehad en komen zij een vol gende keer heel anders voor de dag. Hoewel Kulan nu ook niet bepaald denderend voor de dag kwam, bewon deren we toch het vasthouden van deze pas gepromoveerde ploeg, die getoond heeft op het juiste moment, door te dur ven stoten. Dat geen van beide ploegen in staat waren een toegestane strafschop te be nutten, wijst toch wel op een zekere on macht. Hoewel het veldspel van Merino's, in het begin iets beter was dan van Kulan was het toch deze laatste club, die zo nu en dan de grootste verwarring stichte. Nadat Kulan in deze periode een straf schop miste, was het aan de andere kant Van Dolder, die zijn slecht genomen pe nalty, door doelman Budding gestopt zag worden. Wat overigens een prestatie G.V.V.V. legde met groot machtsver toon beslag op de eerste prys in het voetbaltoernooi, dat Triangel-Boys ge organiseerd had ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Wy hadden al vernomen, dat G.V.V.V. met tet eerste elftal een heel andere koers zou gaan varen, maar dat de wyzigingen zo radicaal zouden zyn, hadden we toch niet kunnen denken. Van het elftal uit de vorige competitie is weinig meer over gebleven. Naast enkele oudere spelers is het elftal geheel aangevuld met zeer jon ge voetballers, die nu zullen moeten tonen wat zy waard zyn. Nou dat hebben zy dan ook zaterdag wel gedaan. O, zeker, er zal aan dit elftal ook nog wel het een en ander geschaafd moeten worden, maar w-y nemen direct aan, dat, is men op el kaar ingespeeld, er van G.V.V.V. in de toekomst nog wel wat te verwachten zal zyn. Men moet zich nu natuurlyk niet blind gaan staren op de 8-0 overwinning die de Buurtlaanbewoncrs behaalden op de ju bilerende vereniging. Natuurlyk was de overwinning dik verdiend, maar het tot de laatste minuut volharden van het over minder voetbalcapaciteiten beschikkende Triangel-Boys, had toch zeker met een paar tegenpuntjes beloond moeten worden. Het was met Triangel-Boys, weer net als altijd. Het begin was behoorlijk, maar al spoedig had men alle kruit verschoten en liet men het in hoofdzaak aan de te genpartij over. Het was dan ook al na een kwartier spelen dat de jeugdige J. v. d. Bovenkamp, G.V.V.V. met een keurig doelpunt de leiding kon geven en voordat de gastheren goed en wel van de schrik bekomen waren, had Ditewig nummer twee in de touwen liggen. (2-0) Mogelijk voelde de thuisclub toen, dat het fout ging, want er werd met man en macht aan gewerkt, om de kracht van G.V.V.V. te breken. Hoewel er ook wer- kelyk een paar goede kansen geschapen werden, bleek de voorhoede toch niet de moed op te kunnen brengen om door te stoten. De gasten konden het wel en brachten met doelpunten van W. Budding en nog maals J. v. d. Bovenkamp, nog voor de rust de stand op 4-0. Na de thee was het meteen weer G.V.V.V. dat een snelle aanval af wist te ronden met een doelpunt van Hardeveld. (5-0) Een goede voorzet van Ditewig in de vyftiende minuut, werd met een listig kopballetje van de goedspelende Schols, in een zesde doelpunt omgezet. (6-0) Met nog twee doelpunten van Ditewig en W. Budding, werd de 8-0 overwinning voltooid. Nadat een bestuurslid van de jubilerende vereniging met enkele toepasselijke woor den de prijzen had uitgereikt, was ook dit toernooi weer verleden tijd. Vermelding verdiend nog, dat Triangel- Boys, zaterdag in intieme kring, een vijf tal leden huldigde, die van de oprichting af hun vereniging gesteund hebben. Zij ontvingen alle een fraai uitgevoerde as bak, met inscriptie. blyft voor de doelman. Hierna ploeterde de elftallen zo'n beetje voort, met wis selende kansen, tot drie minuten voor de rust Klein, na goed samenspel in de Kulan voorhoede, zijn club de leiding kon geven. Ondanks dat de tijd toen kort was, wist Kulan toch nog door te stoten en door Henzen, de stand op 2-0 te brengen. In de tweede helft kwam Merino's met de wind in de rug nog al eens gevaarlyk naar voren, maar doelman Budding, toonde toen wel uitzonderlijke kwali teiten te bezitten en weerde alles af. Na ongeveer twaalf minuten spelen, werd Budding, echter de bal uit de han den gelopen, waarna Van Kruistum, de stand opl-2 bracht. Merino's pakte toen beter aan, wat tot gevolg had, dat Van Dolder, na enkele gemiste kansen, toch de partijen op ge lijke voet wist te brengen. (2-2) Door een blunder in de Merino's-ach- terhoede kon Klein zyn club vijftien mi nuten voor tyd nogmaals de leiding be zorgen. (2-3) Kulan bleef toen in de aanval en juist voor tijd werd de eindstand 2-4 bereikt. Honderdachtendertig zwemdiploma's kon badmeester Rompes zaterdagmiddag in het Bergbad uitreiken. Tot besluit van een zeer geslaagde examenmiddag voor de diploma's van de Kon. Ned. Zwem- bond. Slechts één candidaat trok zich bij het afnemen van het A-examen terug. De overige deelnemers en deelneemsters slaagden allen. De instructielessen welke badmeester Rompes vóór de examens regelmatig geeft zullen aan dit succes zeker niet vreemd zijn. Opvallend was het grote aantal ge slaagden voor diploma C. De 16 geslaag den voor dit diploma kregen dit papier niet cadeau: men moet voor dit examen bordjes kunnen opduiken, verschillende zwemslagen beheersen en binnen een be paalde tijd afleggen, met een polobal zwemmen en gooien, reddend zwemmen, schoonspringen en nog meer. Onder de jeugdige geslaagden voor diploma C - er was zelfs een deelnemer van tien jaar oud - bevonden zich ook vader en zoon Bosveld, die tegelijk aan de start kwamen. Vader en zoon verschillen 34 jaar in leeftijd. De heer H. Bosveld is 48 jaar en zyn zoon Kees 14 jaar. Aan het nog zwaardere D-examen namen drie jeugdige V.Z.C.-ers deel: Jacques Suijdendorp; Wim van de Meer en Job van Schuppen slaagden, na ruim een half uur geëxamineerd te zyn. Het examenprogramma werd vlot afge werkt. Als gedelegeerde van de K.N.Z.B. trad op mevrouw Heemskerk-Uncas uit Dovo oefende zaterdag niet erg fortuin lijk en verloor met 52 van het Puttense S.D.C. Nu is het waar dat de Puttenaren nog al vry fors spelen, maar dat wil nu niet zeggen, dat dit alleen de oorzaak was van de nederlaag. Ook in het eigen elf tal en speelwijze, zijn altyd wel kleinig heidjes op te noemen, die zy het dan niet doorslaggevend, toch wel enige in vloed op een bepaalde uitslag kunnen uitoefenen. Neem men bijvoorbeeld wat al te egoïstisch spel van de een of andere speler, het te veel treuzelen van de voor hoede bij een soms buitengewoon goed opgezette aanval, of nonchalant optre den van achterspelers of doelman. Bij dit alles komt dan nog, dat het Dovo nu ook niet bepaald heeft meegezeten. Met wat meer geluk waren er mogelijk nog wel wat Veense doelpunten bij gekomen. Toch waren er ook in deze wedstrijd wel enige lichtpuntjes, zoals het ver dienstelijke spel van de halfspeler Van Kooten, en het er beter inkomen van de nieuweling Wim Sas, terwijl ook enkele goede voorzetten van Van Hal, beter lot verdiend hadden. In de eerste 20 minuten ging het alle maal aardig goed. Dovo was toen zeker niet de mindere. Daarna werd het min der en kregen de Puttenaren in de vol gende 20 minuten de kans om niet al leen een voorsprong te nemen, maar deze zelfs tot 40 op te voeren. Eerst in de allerlaatste minuut voor de rust, lukte het de thuisclub om de eer te redden, met een keurig door Kroesbergen geno men strafschop 41. De tweede helft gaf ongeveer eenzelfde spelbeeld te zien waarbij aan beide kan ten nog eenmaal gedoelpunt werd. Hier door werd de eindstand 52 voor S.D.C. Groep I gesp. gew. gel. verl. pnt v. t. 1. Sport en Vriendschap 6 6 - - 12 253 2. Mulderslaan 6 4 1 1 9 154 3. Davidsplein 6 3 - 3 6 347 4. S.D.06 3 - 3 6 11—11 5. Armada 6 2 1 3 5 1024 6. J.V.V. III 6 1 - 5 2 5—43 7. Veenendaal Oost 6 1 - 5 2 313 Groep II 1. Davidsplein 3 4 1 2. Nieuweweg J.S.V5 3 2 8 18~ 9 3. Singelboys 5 2 2 1 6 16 10 4. J.V.V. II 5 2 1 2 5 21—14 5. V.V.D.O.W5 1 4 2 9—23 6. Valleivogels 5 5 0 6 22 Groep ni 1. J.V.V. I 6 6 - - 12 37— 9 2. Stationsstraat 6 2 1 3 5 1216 3. K.M.D6 2 - 4 4 14—26 4. S.A.N.06 1 1 4 3 9—21 Hier worden vader en zoon Bosveld gelukgewenst na het behalen van hun zwemdiploma C. REINIGINGSDIENST Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat de ge meentelijke reinigingsdienst in het ver volg slechts papier en kartonnen dozen zal meenemen in de kleinst mogelijke vorm, dus minstens plat opgevouwen en gebundeld. Dozen, gevuld met afval, zullen niet meer worden vervoerd, aangezien afvallen be horen te worden gedeponeerd in de uni forme vuilnisemmers. Rhenen, 22 augustus 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH v. ROSENTHAL. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei- onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE VIEREN HUN VERJAARDAG? 18 aug. Arjen Visser. 30 aug. Wim v. Engelenhoven, Overberg. 30 aug. Jan Koehoorn. 30 aug. Klaproosje. 31 aug. Ali Mijnders. 1 sept. Hendrik v. Slooten. 1 sept. Clara Breeschoten. 1 sept. Jopie Hutink. 1 sept. Ena Hardeman. 2 sept. Jaap v. Zuidveld. 3 sept. Jan Budding. 4. sept. Bertus v. Cappelle. 4. sept. Eef v. Heemsbergen. 4. sept. Grada Kleijer. Allemaal gefeliciteerd OPLOSSING RAADSELS I. 1. bison - 2. beiaard - 3. Balikpapan - 4. Belfast - 5. benzine - 6. Berezina. II 1. Bergen - 2. Ede en Delft - 3. Ter Apel - 4. Veere - 5. Steenwijk - 6. IJlst. Ill Otto - Anna. I vaag - maag - laag - zaag - waag. II een sinaasappel. III Zebra - poes - wolf - egel - panter - koe. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I Vul de ontbrekende letters van onder staande (Ned.) plaatsnamen in: 1. H-og e-n 2. -i-er n 3. R - - 1 t - 4. - ch en-ng 5. B uke n 6. H-a-st e II 't Is in handen van ouderen en van een kind. 't Heeft een en twintig ogen en is toch blind. III Uit elk der onderstaande takken van sport moet één letter gezocht worden. Deze letters vormen samen (van boven naar beneden) ook een tak van sport. 1 zwemmen roeien schermen korfbal hardlopen skiën boksen handbal voetbal kogelstoten 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Piet logeerde in de vakantie altijd graag bij oom Wout in Bentpolder. In Bent- polder was veel water en omdat er veel water was, waren er ook veel wilde een den. Oom was een prima jager en veel eenden, die op de grote plassen neer streken, hadden hun laatste reisje ge maakt, als oom Wout met zijn geweer in de rietkraggen rondspookte. Piet vond het heerlijk om oom te vergezellen op zijn tochten, evenals Nora, de jonge jacht hond van oom Wout, die er voor zorgde dat het geschoten wild uit het water in de weitas van zijn baas belandde. Maar deze vakantie zouden oom en Piet er toch zonder Nora op uit moeten, want die stumper was lelijk te pas geweest. Toen hij op een avond met zijn baas naar huis ging en ze samen de drukke ver keersweg over moesten steken, had Nora niet goed opgelet en toen was hij aange reden door een motorrijder. De motor rijder kwam er gelukkig goed af maar Nora had een poot gebroken. De dieren arts had hem gezet en keurig gespalkt, maar nu had Nora huisarrest en dat stond hem maar slecht aan. Toen zijn baas het geweer over zijn schouder hing om samen met zijn neefje Piet op jacht te gaan, jankte hij zachtjes en keek zijn baas met verlangende ogen aan, maar die schudde zijn hoofd en zei: „Nee vriend, je zult netjes in je mand moeten blyven tot je weer vier poten tot je beschikking hebt, er is niets aan te doen" Piet had echt medelijden met Noor, maar hij kon er ook niets aan veranderen. Maar weet je wat hij deed? Hy holde gauw naar de slager op de hoek en kocht voor Nora een lekker stuk leverworst. De hond was dol op leverworst en hij kwispelde dan ook vriendelijk toen Piet hem de traktatie aanbood. Toen trokken oom en Piet er op uit, zonder Nora. Ze volgden een smal paadje dat dwars door de weilanden liep. Af en toe moesten ze over een hek klimmen en zo kwamen ze al gauw in het gebied, waar meer riet en water dan grasland te vinden was. Het regende een beetje en de lucht was grijs, maar oom en Piet waren in de beste stemming. Ze hadden allebei regenjassen en laarzen aan, dus ze konden wel tegen een buitje. Ze liepen nu langs een brede wetering Voor jongeren I Ook hier moeten de ontbrekende let ters ingevuld worden om goede Hollandse plaatsnamen te krijgen. Z n d - m A - n m - e i d - n G th-o-n - u - - t - n R rm d II Myn eerste deel is vet en geel, m'n laatste rose en vet. Van m'n geheel eet je vast veel. Wie ben ik? Opgelet! III Uit elk der onderstaande planten moet je een letter zoeken. Deze letters vormen van boven naar beneden de naam van een dier dat erg kostbaar is en lang niet in elke dierentuin kan worden be zichtigd. vergeet mij niet pioenroos geranium begonia fuchsia hondsdraf ereprys en plotseling zei oom: „Let op" Nog voor dat Piet goed wist wat er aan de hand was klonk er een korte knal en de wilde eend, die in ylende vaart over de wete ring was komen vliegen, stokte ineens in zyn vlucht. De knal van het schot had hy niet eens vernomen, want in de lucht was hij meteen dood en met een plof kwam hij aan de kant van de wetering terecht. „Goed geraakt", juichte Piet, „daar ligt-ie, oom." „Ja juist, daar ligt-ie", zei oom een beetje treurig, „maar onze Nora is er niet om hem netjes naar me toe te halen." De woerd lag aan de overkant, net achter een pompeblad en omgeven door wat groene waterplanten. Oom probeerde nog, staande op het uiterste randje van de wetering, of hy hem met zyn geweer by kon halen, maar hy had geen schijn van kans. „Weet je wat", zei oom, „laat hem daar maar rustig liggen we gaan eerst verder en als we straks weer naar huis gaan, lopen we een eindje om en dan pik ken we deze eend wel mee. Het kan geen kwaad, mocht hier iemand langs komen dan moet hij wel goede ogen hebben om de eend tussen dat groen te ontdekken." Dat was dus afgesproken. Zo trokken ze verder maar veel geluk had oom Wout deze middag niet. Het leek wel of de ge schoten eend de enige was, die op deze druilerige namiddag over de Bentpolderse plassen was getrokken. Oom mikte nog een keer op een paar talingen, maar dat was mis, de talingen verdwenen achter de grijze regensluiers. Ergens in het riet lag een zwart roeibootje, daarin gingen oom en Piet eens even zitten rusten, ter-- wyl ze meteen elk een dikke boterham met kaas naar biinnen werkten. Van dat gesjouw in het drassige rietland word je erg moe en je krijgt er honger van ook. Tante Bets had ook nog een paar lek kere gebakken visjes meegegeven en ook die lieten de beide jagers zich best sma ken. Het begon harder te regenen en oom zei: „Me dunkt, we moesten het er voor vandaag maar bij laten Piet, we zijn nog lang niet thuis en we moeten onze woerd ook nog halen." Zo werd dan de terugweg aanvaard. In de frisse en buiïge zomer avond liepen ze „het eindje om" om zo doende de geschoten buit te bemachtigen. Maar ach, dat eindje om bleek een heel eind te zijn. Eerst over een lang stuk dijk toen een wegje en daarna nog een eind door drassig weiland naar de andere kant van de wetering, waar de eend moest liggen. De twee moede jagers sopte door het natte weiland, maar ze hadden het er voor over. Ze gingen immers een beste woerd van de kant pikken. Ze kwamen aan de wetering entoen was de eend verdwenen. De toenemende wind en de malse regenbui hadden de eend losge maakt van het plompeblad en hij was netjes naar de overkant gedreven, naar de plek waar ze enkele uren eerder ge staan hadden. En weer was de brede we tering tussen hen en de eend. Oom en Piet keken elkaar aan en toen moesten ze allebei verschrikkelyk lachen, ondanks de teleurstelling. Piet stelde voor om de kleren maar uit te trekken en door de wetering naar de andere kant te baggeren, maar gezien het nogal frisse windje en de temperatuur van het water voelde oom daar weinig voor. Er zat niets anders op. Ze sjokten weer terug over de natte wei landen, het wegje, de dijk, met de hoop in het hart dat intussen de wind niet zou draaien en de eend weer naar de andere kant werd gedreven! Ze hadden tenslotte geluk en in het schemerdonker werd de dikke woerd uit de wetering gevist. En toen waren de beide jagers zo moe, dat ze al sloffende op hun rubberlaarzen naar huis sjokten. Jammer dat de eend er geen weet meer van had, want dan had hij vast en zeker gelachen. Wraak is immers zo zoet (14.) Niemand weet of iets juist of ver keerd was. Daarvoor kent men de ach tergrond van deze ziekte te weinig- blijkbaar is de aanleg tot die ziekte erfelijk. Maar zo zwak als u denkt, is uw dochter toch eigenlijk niet, meneer Alberti... alleen die ziekte heeft haar zo neergehaald. Zonder haar kern gezonde hart zou zij deze laatste aan vallen niet weerstaan hebben. Over Alberti's gelaat gleed de scha duw van hoop. Hij streek met zijn hand over de grijze slapen, als wilde hij het haar gladstrijken. In principe kerngezond, dokter, en een sterk hart, zegt u? En toen Holl knikte, ging hij levendig verder: Ik verzocht u eerder niet verder te spreken... het niet uit te spreken wat u wilde zeggen. Nu vraag ik u er echter om. Wilt u mij de onverbloemde waar heid zeggen, Dr. Holl? Bestaat er voor Angela nog hoop? Stefan zette zijn dunne theekopje voorzichtig neer. Volgens de stand der wetenschap op het ogenblik nee! Alberti schoof zijn stoel achteruit en stond op. Hij stak zijn handen diep in de zakken en staarde naar het rode kiezel. Feitelijk heb ik geen ander oor deel van u verwacht, dokter Holl. Maar zoals ieder verstandig mens heb ook ik gedroomd van een geniale ontdekking, van een opzienbarende vooruitgang van de medische wetenschap... kortom van een wonder! Holl antwoordde hierop niet. Alberti ging weer zitten. Hij nam de stapel brieven in de hand, maar schoof ze weer opzij. Hier ziet u de post, slechts de al lerbelangrijkste post, die de baas zelf moet beantwoorden... Ja, ik ben een factor in de Italiaanse economie... een belangrijke partner van mijn Duitse zakenvrienden. Ik heb fabrieken in Milaan, Como en in Turijn. Geen lichte opgave vandaag de dag... bijna alles is door de oorlog vernield, onder duizen den moeilijkheden heb ik weer moeten opbouwen, moderniseren en rationali seren. Ik heb mezelf niet ontzien en mijn mensen ook niet... Wij hebben de meest productieve fabriek in onze branche, de enige zonder stakingen en met punctuele leveranciers. Waarom doe ik dat alles, voor wie? Na mij komt niemand meer...' Voor Angela, voor Angela's leven zou ik alles op geven, daarvoor zou ik weer draaier worden, zoals mijn grootvader geweest is. U ziet, hoe zinloos macht, geld en succes zijn, wanneer ergens zo'n ge mene bacil tussen komt! Hij stond weer op en liep met korte, snelle schreden heen en weer naar de vijver. Vertelt u me eens, dokter... zuster Helga zei me, dat uw studies en expe rimenten, ik weet niet of ik me juist uitdruk... dat die proeven wellicht voor de genezing van de ziekte van Miller... Om Godswil! viel Holl hem ver schrikt in de rede, hoe kan ze zoiets zeggen! Ik sta nog maar heel aan het begin, meneer Alberti, nog ver voor. het begin! Ik heb er geen idee van of uit deze arbeid ooit iets verstandigs te voorschijn komt. Ik heb tot nu toe zelfs nog geen proeven op dieren kunnen nemen. Alberti knikte. U wilt daarmee zeggen, Dr. Holl, dat zelfs wanneer u uw groot doel eens zou bereiken, dit te laat zou zijn voor Angela? Ja, meneer Alberti... het zou in elk geval te laat zijn. Zijn antwoord trof Alberti kennelijk harder dan Holl gedacht had. U hebt volkomen openhartigheid verlangd, meneer Alberti. De ander knikte. Ja, dat heb ik en ik dank u voor uw openhartigheid... Maar nog iets- schrikt u niet, dokter... Hij aarzelde maar gaf zich toen kennelijk een zetje. Ik heb met uw chef getelefoneerd, met' professor Amriss... Ja, ik weet, het was Holl schudde het hoofd. Maar meneer Alberti. In München ligt dringend werk op me te wachten en u weet toch, dat... Ik weet het, dokter, ik weet het. Maar ziet u, alles wat ik heb en alles wat ik kan, heeft nu nog slechts één zin, namelijk Angela te helpen. En wat kan ik nog voor haar doen? Niets dan haar te laten geloven, dan haar te be praten, dat zij spoedig weer gezond zal zijn. Maar dat... U zult dat begrijpen, kan ik alleen doen met uw hulp. Zon der u, dokter, doorziet Angela onze onhandige leugens. Holl vermeed het Alberti aan te zien. Hij voelde echter bijna lichamélijk Roman van Hans-Otto Melssner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur J niet helemaal correct zo achter uw rug. Maar houd het een vertwijfelde vader ten goede, dat hij niets, maar dan ook in het geheel niets, onbeproefd wil la ten... Kort en goed, ik heb professor Amriss verzocht u verlof te geven. Stefan Holl toonde daarover geen bij zondere vreugde en scheen ook niet erg verrast te zijn. Verlof? Ja... maar wat moet ik dan hier...? Alberti legde zijn hand op Holl's arm. Zeer veel... U moet ons helpen Angela de laatste weken te verlichten: diens vragende, vertwijfelde blik. Ik stel natuurlijk mijn serum tot uw beschikking, meneer Alberti, en de injecties kan zuster Helga net zo goed geven als ik. Nee, nee, riep Alberti opgewon den, het gaat helemaal niet om het serum... dat is alleen maar een uiter lijkheid, weliswaar een belangrijke en een zegenrijke, maar toch maar een onpersoonlijk geneesmiddel... Voelt u dan niet wat een onbeschrijflijk, roe- r-d vertrouwen Angela in u heeft? Ik ken mijn dochter, zij luistert slechts naar zeer weinig mensen, maar bij u was het een wonder! Onmiddellijk, bij de eerste maal dat zij tot bewustzijn kwam... dat hebt u toch zelf ook ge voeld, nietwaar? Alberti keek zijn gast zo intens aan, dat deze zijn blik niet ontwijken kon. Ontgoochel het kind niet, ging Alberti bezwerend voort. Verbreek dit vertrouwen niet. Zegt u uw voorwaar den, Dr. Holl— zij zijn al bij voorbaat ingewilligd, alleen... blijft u! Na enige seconden van grote span ning knikte Holl aarzelend. Natuurlijk zou ik u en uw dochter gaare van dienst zijn. Maar... geeft u mij een korte bedenktijd, meneer Al berti, want op zichzelf dwingt ook een zekere verantwoordelijkheid mij naar mijn werk terug te gaan. Alberti scheen dit reeds zo goed als een toezegging te beschouwen, want hij stond opgelucht op. Natuurlijk, Dr. Holl. U moet er vanzelfsprekend even over nadenken. En verontschuldig u mij nu, alsublieft, ik moet aan mijn post beginnen. Ook Stefan Holl stond op. Ik ga zuster Helga aflossen. Angela's vingers speelden gedach- tenloos met de band aan Helga's witte schort. De heldere voorjaarszon scheen door de open vensters. Weet u, zuster, dat ik geen flauw idee heb hoe mijn dokter eigenlijk heet? Helga zette het lege glas, dat zij in haar hand had, op het nachtkastje neer. Dokter Holl... Stefan Holl. Stefan Holl..., herhaalde Angela langzaam. Stefan Holl, dat is een mooie naam. Helga keek haar verrast aan. Waarom is dat een mooie naam? Omdat die naam muziek heeft. St-e-fan H-oll... is dat niet een drie klank... artistiek gevormd? Helga bleef zich bezig houden met de medicijnen. Wat mal, Stefan's naam mooi te vinden. Wat maakt het uit hoe een mens, die men graag mag, heet. Op zijn naam kwam het daarbij toch niet aan. Maar zoals de zieke dit Stefan Holl uitsprak, klonk 't werkelijk ergens naar, naar een bepaalde betekenis. Ja- stellig kon men met zo'n klemtoon woorden, en misschien ook namen, een betekenis geven, die zij anders niet be zaten. Maar men kon over zoiets na tuurlijk alleen maar nadenken als men in bed lag en geen andere zorgen had... Helga beet zich heftig op de lippen. O God... Angela had toch zeker zelf zorgen, om Angela hadden anderen zorg, de vertwijfelde zorg, die men voor een mens voelen kon. Hebt u nog nooit opgemerkt, zus ter, dat iemands naam zijn eigen klank heeft, een heel persoonlijke klank, hoorde ze Angela vragen. Helga schudde het hoofd. Nee, tot nu toe eigenlijk niet. Maar je hebt gelijk... Stefan Holl is werkelijk een mooie naam. Vindt u niet? knikte Angela te vreden. Het is een muzikale naam. Helga zette de lege borden op een blad. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4