Rhenens Nieuwsblad De overrompeling van Rhenen in 1527 Weer grote ster tocht op Lampegietersavond Wist IJ Het stro van Jacob Tuck Rhenen verrast Ferrophon vond zoekgeraakte leidingen in bodem van Nieuweweg Jubileumtocht ouden van dagen buitengewoon geslaagd WAAR ÏS DE VALLEI-RIKS? 31e jaargang VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1057 No. 68 Verschijnt tweemaal per week in: Rhenen, Eist, Achterberg, Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel GESCHIEDENIS VAN ONZE OMGEVING S. BOS AGENDA Een bufferstaat Geschminkte wolven Rhenense brug wordt ingevaren RENSWOUDE Commissaris der Koningin bezocht Renswoude ELST Ingekomen en vertrokken Gaat gemeente over tot onteigening? Heropening van het be j aardeneent rum Arrestaties i.v.m. fabrieksdiefstal Hij is 12,50 waard 1 AY 750439 4646,46 van het veteranentoernooi Ere-voorzitter J. Stip Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Boortoestel - Hoorbril G. W. K. Haagsman Fa. J. F. Tak Voor Advertenties en Abonnementen: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat en Reclamebureau J. Baars. Fred. v. d. Paltshof 3, Rhenen en R. Rijkse, Dyk 8, Achterberg Redactie en Administratie: Parallel weg 10, Tel. K 8385-2023, Veenendaal. Gironummer 563427. Redactie: W. F. ter Hoeven. VALLEI ADVERTENTIES Advertentiepr^s per man. 14 cent. Speciale contractprijzen op aanvraag. Minimum p. advertentie f 3.60. Ru briek Vraag en Aanbod 110 woor den 95 cent, elk woord meer 7 cent. Familieberichten 15 cent per m.m. Abonnementsprijs f 1.55 p. kwartaal. Prijs van losse nummers 10 cent. Ieder herinnert zich nog wel van de lagere school de Dirken, Florissen, Wil- lems en Jannens, die het graafschap Holland regeerden. De voorstelling van zaken was een beetje eenzijdig, het beeld sterk vertekend. Men vereenzelvigde de geschiedenis der Nederlanden met die van het gewest Holland, een eigenaar dige opvatting. Want de bisschoppen van Utrecht hadden al een wereldlijk gebied met een stad als cultuurcentrum en een roemruchte geschiedenis, lang voor er sprake was van Holland en zijn graven. De tijd dat Holland van intrinsieke in vloedrijke betekenis zou worden, lag nog ver in het verschiet. De zuidelijke ge westen daarentegen gaven de toon aan, vooral Vlaanderen, dat van alle Neder landse gouwen het eerst tot economische en culturele bloei kwam. Eerst veel later deden Holland en Zeeland, Henegouwen, Braband, Gelder en Friesland van zich spreken. De bonte-lappendeken van al deze graafschappen, hertogdommen, mark graafschappen en heerlijkheden werd op het einde van de 14de en bovenal in de 15de en 16de eeuw vervangen door een weefsel met een eenheidspatroon. Dat was het werk van de Bourgondische en Habsburgse vorsten: Philips de Goede, Karei de Stoute, Maria van Bourgondië, Philips de Schone en tenslotte Karei V. De laatste lukte het eindelijk het levens doel van zijn voorvaderen te verwezen lijken: een absoluut geregeerde eenheids staat. Dit is echter niet altijd even ge makkelijk geweest, verre van daar. Er rees veel verzet, bovenal, omdat de Bourgondiërs bij hun streven hun vorste lijk gezag stelden boven plaatselijke en standsprivileges, zoals het kiezen van een eigen bestuur door de steden, het op eigen gezag bijeenkomen van steden en ridderschap, de eigen rechtspleging en zovoorts, voorrechten waarvan het in de middeleeuwen wemelde. Zelfs een be mind vorst als Philips de Goede, bij wiens dood men zei: het was of ieder een vader begraven had, ondervond veel tegenstand, op kleine schaal weliswaar, maar van een geweldige hevigheid. Vooral de Vlaamse steden, en onder hen vooral het ontembare Gent, tornden te gen het alles overmannend vorstelijk ge zag op. De hedendaagse geschiedschrijver prof. Geyl, die de geschiedenis der Ne derlanden van Groot-Nederlands stand punt beschouwt, zegt: „Vroeger was het de gewoonte die oproeren te beschouwen gis zuivere uitingen van vrijheidsliefde ep nationaal gevoel. Het romantisch libe ralisme van het midden der negentiende dat het plein op Vreewijk, rond de woningen van het voormalig Gast- en Weeshuis, Van Suijlenplein heet? dat dit is genoemd naar de eerste Gast- en Weeshuismeester, Wouter van Suijlen, die in 1557 deze functie uitoefen de? dat honderd jaar geleden de burge meester van Rhenen een jaarwedde ge-? poot yan 600.- en dat de gemeente-bode per jaar 100.- beurde? r dat rond 1800 in de gemeente Rhe nen ook al premies beschikbaar werden gesteld op het bemachtigen van schade lijk wild? dat op een moervos een premie stond van 1,50 en op een rekelvos een premie van 1.- en op overige dieren 0,30? dat in 1854 in Rhenen werden ge vangen 1 moervossen, 1 rekelvos, 6 niet yolwassen vossen, 9 bunsings, 7 wezels en 1 sperwer? dat hiervoor aan premie werd neer geteld de som van 10,10? dat in 1856 de Buitenomme aan de rivierzijde is opgehoogd om beter weer stand te kunnen bieden bij de hoge wa terstanden in de Rijn? dat iedereen burgemeester kan wor den, als er maar sprake is van een be^ paalde politieke richting? dat men daarvoor geen hogere stu dies behoeft te hebben gevolgd? dat in 1897 verschillende klokken in de Cuneratoren werden vernield tenge volge van de plaats gehad hebbende brand? dat één van die klokken een mid dellijn had van 1,25 meter en was ver sierd met twee figuren van de Heilige Cunera? dat erop stond gegraveerd: Ik heet Cunera, die de muren van Rhenen be waak, beledigd als ik ben door de vrese lijke haat-stormen van de onderaardse Pkuto en dat ik ben gegoten in het jaar 1957? dat het gietjaar van Wim van Noort niet bekend is, maar dat hij nog alledag nieuwe abonnementen inschrijft op ons enige tweemaal in Rhenen verschijnend nieuwsblad? Horlogerie RHENEN Zaterdag 31 augustus, geb. „Irene", 8 uur, vertoning van de C.F.A.- film „Kaspar zoekt een vader". B.I.O. „Eigen Gebouw", zaterdag avond en zondagmiddag „De sherif van Wichita", zondagavond en woensdagavond „Du bist musik", VEENENDAAL Zaterdag 31 augustus. Dr. Slote- maker de Bruïneplein, aanvang^ 7.45 uur, openlucht muziek- en' zangavond; terrein voetbalveren.! „Veenendaal", Bergweg, 6.15 uur.J damesvoetbalwedstrijd: Kampioen van Nederland—Kampioen van West-Duitsland. Zaterdag 7 sep-j^ tember, geb. „Sola Fide", Eikelaan/ vertoning van de C.F.A.-film ,,Con-' tinent perduto". Luxor Theater, vrijdag t.e.m. maandag „Mijn hart zingt voor jou", dinsdag t.e.m. don- jj derdag „Bloedige vergelding". RENSWOUDE Zaterdag 31 augustus, viering van j Oranje-feesten. SCHERPENZEEL Woensdag 4 september ledenverg. voetbalveren. Scherpenzeel. eeuw sympathiseerde ermee en veraf schuwde de despoot. Sedert dien is er meer begrip gekomen voor de zwakheden der middeleeuwse vrijheid, die op privi lege en ongelijkheid gegrondvest was. Vanzelf is men daartegenover meer gaan voelen voor de oogmerken der Bourgon diërs, de baanbrekers van de moderne staat en maatschappij, de kampioen van eenheid en van gelijkheid, althans in de onderwerping. Het is ook zeker, dat vor sten als Philips de Goede en Karei de Stoute in de zaak van het vorstelijk ge zag met heel hun hart geloofden. Zij geloofden wat overal de legisten (d.z. voorstanders van het Romeinse recht en van de staatsmacht) leerdenname lijk dat voor het staatsbelang, hetwelk alleen de vorst geroepen is te vertegen woordigen, alle bijzondere belangen en voorrechten moeten wijken, dat alleen door de boven allen staande vorst het algemeen belang begrepen en behartigd worden kan". Men begrijpt welk een gigantische wor steling ontstond tussen de aanhangers van de oude vrijheden en de nieuwe heren. Het felst en langdurigst was het verzet in Gelre, vooral toen dit hertogdom een vorst ontving, die een geboren leider in de vrijheidsstrijd bleek, Karei van Gelre of van Egmond, om zijn moed en gesle penheid door de Fransen, zijn bondgeno ten tegen Habsburg, „le dyable", de dui vel, genoemd, Karei, „die in boosheyd en oorloghstreecken te verzinnen syn mees ter niet en vond". Om Karei V te kunnen bestrijden, wilde Karei van Gelre het Sticht Utrecht tot bufferstaat maken, die zijn hertog dom naar het westen en noorden dekken kon. Enige tijd is hem dat gelukt. Niet alleen het Nedersticht gaf zich hem ge wonnen, ook het Oversticht (Overijsel), Groningen, Drente en Friesland. In 1523 haalde het stadsbestuur van Utrecht zelfs een garnizoen Gelderse ruiterij en voet volk binnen zijn muren! Maarhet getij verliep. In hetzelfde jaar keerde Friesland tot de gehoorzaamheid aan de keizer terug. Ook de stad Utrecht kreeg genoeg van de Geldersen. Nu werd de strijd een ware guerilla. Benden stroop ten het land af, de condottieri lieten zich overal gelden. Alom lagen de Geldersen in hinderlaag om het Sticht binnen te vallen. In de grensstrook vooral sloten de steden de poorten. Ook Rhenen sloot zijn Bergpoort Ieder kent het verhaal van het paard van Troye, het turfschip van Breda, de hooiwagen van Lochera. Maar wie kem de geschiedenis van Jacob Tuck met zijn wagen vol stro? Luister, lezer, naar het smakelijk vertelde verhaal. Daeghs te vooren (d.i. 14 nov. 1527) was de Stad Rhenen van de Geldersse met verrassinghe gewonnen, door toe-doen van Jacob Tuck een Geldersman, die in een boerschap niet verre van Rhenen huys hield- Dees had onlanx uut vreese van een overval sijn huys-raed van het land in de Stad gevlucht, een man die weghen synen ouderdom en goede ken nissen aldaer wel bemind was, ende om syne schoone middelen in groot aensien. Over-sulx gingh hy 's morgens een wey- nigh na sessen by den Burgemeester, ver- soekende, dat de Bergh-poorte, die doen om het gespook van den nabuerighen oorlogh toestond, t' sijnen behoeve mogh- te ontslooten worden, zeggende, buyten twee voederen stroys voor syne beesten te hebben, welke hy, om voor het ver branden bewaerd te zijn, gaerne in de Stad wilde brenghen. De Burgemeester, die desen man alles goeds toebetrouwde, beval van stonden aen de poort, volgens sijne begeerte, te openen. Doch de eene waghen was met stroo soo hoogh op gepropt, dat die midden in de poort vast en onwagghelbaer bleef hanghen. De Geldersse die buyten de poort onder de struyken laghen gedooken, siende de poort geopend, zijn met een vollen loop en grouwelijk geschreeuw aengevallen, ende maekten sich met kleyne moeyten meesters van de Stad. Hertogh Karei, die op den selven dagh dese tijdingh vernam, vertrock voort naer Rhenen, alwaer hy in de Kunierskerk (d.i. Cunera- kerk) den goeden God, over dese zeghe- ningh, liet dank seggen". (Zie verder volgend nummer) Een bezoekster van Ouwehands Dieren park was zo onvoorzichtig haar hand tasje op de betonnen rand te leggen, die rond het wolventerras loopt. Zij depo neerde haar bezit zó, dat de wet der zwaartekracht zich kon laten gelden en het tasje in de gracht viel, die het wol venterras van de betonnen rand scheidt. Tijdens de val raakte het tasje open, waardoor de inhoud afzonderlijk in de gracht terecht kwam. Een portemonnaie met 600 gulden inhoud, een lippenstift en andere toiletbenodigdheden verdwenen onder de waterspiegel voor de ogen van de bezoekster en van de wolven. Een paar dieren sprongen direct in het water en stortten zich op wat zij meenden dat voor hen bedoeld was. Voor de lippenstift hadden zij een bij zondere belangstelling en nadat een wolf de huls hiervan met zijn tanden had ver nield likte hij gretig aan de lippenverf. Zijn voorbeeld werd door de anderen ge volgd en toen men daarna elkaar wat be gon te likken zaten de dieren spoedig onder het rode kleursel. Een oppasser, die dadelijk gealarmeerd was, zag gelukkig nog kans de portemon naie uit het water te halen, maar het handtasje en de rest van de inhoud wa ren reddeloos verloren. Wij vernemen dat de brug over de Rijn woensdag 4 september zal worden geslo ten. Dan zal het laatste gedeelte worden ingevaren. Voor de liefhebbers kunnen wij er mel ding van maken, dat hiermee om 6 uur in de ochtend een aanvang wordt ge maakt, terwijl men hoopt dit laatste seg ment om plm. kwart voor acht in de ochtend op z'n plaats te hebben. Wie dus wil gaan kijken, zal vroeg uit de veren moeten. Maarhet is de moeite waard getuige te zijn. Van jong tot oud in Rhenen weet Eerstdaags komt „de brug" gereed Waar iedereen welhaast aan denkt Alsook zijn belangstelling aan schenkt Die belangstelling kunt U belonen (Dat geldt voor allen, die hier wonen) Met een gift, 't zij groot of klein Aan 't comité van 't brugfestijn Veel gaven kwamen er reeds binnen Doch wil men hier iets groots beginnen Dan wordt door elk, zo wordt verwacht Een gave, 't zij groot of klein, gebracht. Dan zal het tijdens 't brugfeest blijken Wat men met z'n allen kan bereiken En zal het feest, dat wordt gegeven De bekroning zijn van Uw medeleven De plannen, die worden gesmeed Zijn tot in de puntjes reeds gereed Doch er is nog één maartje bij Wat geeft de Rhenense burgerij? Wat U mogelijk niet had gedacht (Veel attracties worden er verwacht) Zo hoorde ik reeds van vele zijden Van hen, die 't brugfeest voorbereiden Maak het vertrouwen niet beschaamd Mogen de plannen, die reeds zijn beraamd Ten volle tot hun rechten komen Dan kan men nu reeds daarvan dromen Want die dromen zijn dan geen bedrog Het brugfeest komt er eerstdaags toch Ik denk nu reeds aan 't mooi gezicht Als Rhenen baadt in een zee van licht. J. M. Dinsdagmiddag j.l. bracht de Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, een werkbezoek aan de gemeente Renswoude. Hij was daarbij ver gezeld van de Griffier der Staten, de heer Mr. Ph. Loggers, en de heer Mr. H. G. Engelberts, chef van het kabinet. Het ge zelschap werd door de burgemeester van Renswoude, de heer J. A. Hosang, ont vangen, waarna met het college van bur gemeester en wethouders geruime tijd van gedachten werd gewisseld over ver schillende belangrijke punten met be trekking tot de gemeente-huishouding. Onder meer kwamen daarbij ter sprake: de grenswijziging, de woningbouw en an dere kapitaalsobjecten, alsmede de finan cieringsmoeilijkheden. Om ongeveer 5.30 uur namen de heren afscheid en vertrokken wederom in de richting Utrecht. De dagen beginnen al weer zichtbaar nen in hun wijk al starten en komen daar korter te worden. Nog slechts enkele we ken en lampegietersavond kan in Veenen daal gevierd worden. De maandag, dichts- bij de 17de september, dit jaar dus maan dag 16 september. De Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" zal op deze avond weer een optocht organiseren. Evenals het vorig jaar, zal het weer een stertocht naar de markt worden, zodat de deel nemers van een drietal punten kunnen starten en later weer vanaf de markt naar het punt van uitgang gaan. Daar door behoeven de kinderen niet eerst naar de eierhal te komen, maar zij kun- DRIE MAANDEN GEEIST WEGENS SMAAD Op 27 augustus stond D. v. B. uit Eist voor de arrondissementsrechtbank te Arnhem terecht wegens het schrijven van smaadschrift tegen D. de J. De officier eiste tegen verdachte, die ontkende, 3 maanden hechtenis onvoorwaardelijk. Uitspraak over 14 dagen. BIOSCOOP IN GEBOUW „IRENE" Evenals in vele andere plaatsen in ons land heeft thans ook Rhenen een afde ling gekregen van de Christelijke Film Actie, de C.F.A. Voor dit seizoen staan negen films op het programma, waarvan zaterdagavond de eerste zal draaien in gebouw Irene, getiteld „Kaspar zoekt een vader". In verband met de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina zal er in het voorprogramma de Oranjefilm „Vier Prinsessen groeien op" vertoond worden. Het beloofd een mooie avond te worden, die wordt geopend door Gerard Hoek, voorzitter van de landelijke stichting, meer bekend als programma-leider van de NCRV. DE TSJERA BEGON BESCHEIDEN De politieke politie van de Sovjet regering heette de Tsjeka. Bij haar op richting beschikte ze nog niet over enig materieel of concreet goed. Toen de leider van deze beruchte instelling om een transportwagen vroeg, voor het ver voer van de a.s. politieke gevangenen, kreeg hij nul op zijn request, want ook de regering beschikte over niets, laat staan over een transportwagen. Eerst toen de revolutie onverwacht grote vor deringen maakte, ontving deze dienst zijn eerste transportauto. Hij heeft er nu wel meer! Enkele weken geleden besloot de Veenendaalse Waterleiding Mij. tot aanschaffing van een zogenaamde Ferrophon, een ap paraat dat onwillekeurig doet denken aan een mijn-detector, maar dat toch weer geheel an ders is samengesteld en op een nieuw gevonden principe be rust. Het is speciaal gemaakt voor het opsporen van leidin gen en kabels in de grond. Dit apparaat is het eerste in Neder land en werd geïmporteerd uit de oostelijke zone van Duits land. Om ook andere bedrijven en instellingen te overtuigen van de grote waarde van dit nieuwe apparaat, werd het woensdag door het Waterleidingbedrijf alhier gedemonstreerd voor be ambten van P.T.T., P.G.E.M., Gasmaatschappij en N.V. Gebr. Bruil. Men had daartoe de bo dem van de Nieuweweg uitge kozen waar men thans volop bezig is met het grondwerk voor het hier te leggen nieuwe wegdek. Zoals menigeen gezien zal hebben zijn hier thans draglines bezig met het graven van sleu ven waar men oude leidingen en buizen verwijdert en nieuwe ervoor in de plaats brengt. Vol gens verschillende schetsen weet men zo ongeveer waar de oude leidingen en kabels zich in de grond bevinden. Van meerdere leidingen heeft men, echter geen oriëntatiepunten meer of ontbreken de schetsen. Deze leidingen worden meest nog wel gebruikt maar men kent het verloop niet en dan Is het zoeken. Herhaaldelijk komt het ook voor dat draglines leidingen en kabels beschadigen of vernielen met alle narigheid en kosten vandien. Met het hier bedoelde apparaat evenwel kan men iedere leiding opsporen en de ligging ervan nauwkeurig vaststellen. Zelfs de diepte is er mee te bepalen. De bij de demonstratie aanwezige deskundi gen stonden dan ook versteld over de capaciteiten van het apparaat. In hoofdzaak bestaat het apparaat uit een zendertje dat korte radiogolven in de grond brengt. Tot een afstand en een oppervlakte van 50 meter rond dit zen dertje kan men de bodem aftasten zon der het te verplaatsen en dan nog wijst de draagbare ontvanger de ligging van kabels en leidingen aan, mits er maar enig metaal in verwerkt is. De zoeker vindt zelfs leidingen op 8 meter diepte. Het apparaat bewees op de Nieuweweg reeds meteen zijn diensten door een lei ding aan te wijzen waarlangs juist een dragline aan het graven was geweest en waarvan de aanwezigheid niet bekend was. Ingekomen: P. Euser (gez.) van Rijswijk Z.H.; T.. Meester g/m Th. F. J. Mekking van Arnhem; A. H. Wiggers v. Wagenin- gen; F. W. Schuit g/m A. van Ingen van Utrecht; S. H. van Batenburg g/m W. E. H. Hermans van Utrecht; P. J. A. van Hoorn van Amsterdam; P. van Putten (gez.) van 's-Grayenhage; H. van Holland van Ede; P. J. H. Jansen van Wagenin- gen; D. Heikamp, wed. v. A. van Vos kuilen van Ede; D. Hovestad van Gelder- malsen; M. J. van Leeuwen van Culem- borg. Vertrokken: W. J. N. Meijer g/m W. A. Dieleman naar Arnhem; E. M. Haalboom naar Ermelo; J. de Roder (gez.) naar Ia Oroya (Peru); W. C. van Alderen (gez.) naar Bussum. Het bedienen van de Ferrophon vereist veel ervaring, en hier zien wij dan ook de heer Engel In gespannen aandacht luisteren naar de radio signalen in zijn koptelefoon waarmee hij de ligging van de leidingen moet bepalen. Het gemeentebestuur van Renswoude heeft reeds ongeveer gedurende 2 jaren onderhandelingen gevoerd met de eige naren van de grond, gelegen ten Zuiden van de Taets van Amerongenweg. Dit be treft een terrein ter oppervlakte van on geveer 7 ha., dat bestemd is voor de aan leg van wegen en de bouw van een aan tal woningen. Aangezien echter steeds geen overeen stemming over de grondprijs kon worden verkregen, hebben burgemeester en wet houders uiteindelijk de Centrale Com missie voor Onteigeningsvergoedingen te Rotterdam verzocht de grondprijs te be rekenen. Deze commissie heeft ongeveer 3 maan den geleden de prijs vastgesteld, doch ook hiervoor willen de eigenaren de grond niet aan de gemeente overdragen. Thans zal derhalve moeten worden be slist of tot onteigening wordt overgegaan. In dit verband is echter ook de financie ring van groot belang. Het aandeel van de gemeente in de Nationale woningbouwlening, die door de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt verdeeld, bedraagt in totaal 98.400.-. Van dit bedrag, dat in 7 ter mijnen beschikbaar wordt gesteld, zal 37i/2#/o in 1957 worden uitbetaald en 621/2% in de loop van 1958. Deze lening is echter in geen enkel op zicht voldoende om de bestaande behoef te aan financieringsmiddelen op lange termijn te dekken. In totaal heeft de ge meente alleen voor de woningbouw 228.400.- met zogenaamd kort geld ge financierd, zodat voor een bedrag van rond 130.000.- een krediet in rekening- courant is opgenomen. Voorts is het met ingang van 13 juli 1957 niet meer geoorloofd kapitaals objecten in uitvoering te nemen, zonder dat daarvoor middelen op lange termijn beschikbaar zijn Uit het vorenstaande volgt, dat het er in Renswoude zeer som ber uitziet, wat de woningbouw betreft. Dit verschijnsel doet zich echter niet al leen in Renswoude voor, maar in prac- tisch iedere gemeente. VOETBALNIEUWS Zondag aanstaande speelt Renswoude de laatste oefenwedstrijd voor de komen de competitie. Het eerste elftal speelt om 3 uur tegen Veenendaal 2, terwijl het tweede elftal om 1 uur tegen Veenendaal 3 speelt. De wedstrijden worden te Renswoude ge speeld. De wedstrijd Renswoude I—Veenen daal 2 werd op zondag 18 augustus met de rust gestaakt vanwege de regen met een 40 voorsprong voor Renswoude, doch zal nu in zijn geheel worden over gespeeld. OPENING NIEUWE CHR. SCHOOL De tweede Christelijke school aan de Platanenlaan en de Chr. Ulo-school wor den maandag 2 september des nam. 4 uur officieel geopend. JAARLIJKSE COLLECTE JULIANA-ZIEKENHUIS Op maandag 1 september begint de jaarlijkse collecte ten bate van het Juliana-ziekenhuis. Het behoeft geen be toog, dat wij ook deze collecte hartelijk aanbevelen. De collecte voor Gelders Veenendaal begint op 2 en voor Rhenen en Eist op 16 september. De Stichting „Ontspanningscentrum Be jaarden" te Veenendaal, heropent het bejaardencentrum op maandag 2 septem ber a.s. Vanaf die datum zal het centrum weer op werkdagen (behalve zaterdags) ge opend zijn van 2 tot 5 uur. Zolang de plannen tot de bouw van het eigen Centrum nog niet verwezenlijkt zijn, vindt het centrum onderdak in de twee kleine zalen van het gebouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat. Het bestuur verwacht dat de Veenen daalse Bejaarden ook het a.s. seizoen een druk gebruik van het centrum zullen maken. Tevens heeft het bestuur besloten om ook het a.s. seizoen de maandelijkse ont spanningsavonden te houden, die vorig jaar zoveel belangstelling trokken. Deze avonden zullen gevuld worden met to neel- en filmvoorstellingen. In deze bestuursvergadering van heden avond zullen de data van deze avonden worden vastgesteld. Hierover volgen zo spoedig mogelijk nadere mededelingen. ook weer terug. Te omstreeks 8 uur zullen vanaf het Slot. de Bruïneplein, de Munnikenweg en hoek Prins BernhardlaanBuurtlaan de stoet vertrekken. De plaatselijke muziek verenigingen hebben zich intussen reeds bereid verklaard aan deze lampegieters- avond-optocht weer hun medewerking te verlenen. Het bestuur van de Winkeliersvereni ging hoopt intussen, dat thans reeds door vele verenigingen en straten plannen worden gemaakt om aan deze optocht deel te nemen. Voor de aardigste groepen zal weer een prijs beschikbaar gesteld worden, terwijl ook nog de wisselbeker van de gemeente Veenendaal uitgereikt zal worden. Deze beker is nu twee jaar achtereen gewonnen door de groep Hoog straat. Het is nu vroeg genoeg om plan nen voor de komende lampegietersavond uit te werken. Deze week werd een drietal inwoners van Veenendaal gearresteerd, verdacht van diefstal van benzine en wel ten na dele van hun werkgever, één van de grote bedrijven hier ter plaatse. Nadat de verdachten hadden bekend het ten laste gelegde te hebben bedre ven, werden zij voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Woensdag hebben de ouden van dagen Veenendaal en uit Stichts- en Gelders Veenendaal dan weer de jaarlijkse autotocht gemaakt, ge organiseerd door de vereniging „Oranje dag". Ruim 130 personenauto's en 6 auto bussen, tezamen met automobilisten, Rode Kruis en E.H.B.O., politie en motorordon nansen meer dan 800 personen. Dank zfl een voortreffelijke organisatie is ook deze tiende autotocht een succes geworden. Ging men andere jaren omstreeks 1 uur in de middag weg, nu werd reeds om half tien 's morgens ge start, terwijl men 's avonds om kwart voor tien onder enorme belangstelling Veenendaal weer binnenreed. Ede, de Veenendaalse HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Berends Trico- tagefabriek N.V., Vogelenzangweg 37, Rhenen om vergunning tot het in gebruik nemen van een fabriekshal met aange bouwd ketelhuis en toiletten op het per ceel kadastraal bekend gemeente Rhenen sectie E, nr 1919. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 17 sept. a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeente huis te Rhenen een openbare zitting wor den gehouden, waarin mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot oproep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerech tigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Rhenen, 28 augustus 1957. Rhenen, 28 augustus 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, Secretaris. TOLSTOI DOET OPGELD IN SOVJET-RUSLAND Omstreeks 1950 waren de boeken van Tolstai in de verschillende talen der Sovjet-Unie reeds in zes miljoen exem plaren verspreid. Misschien kan men ook hier zeggen: „van de doden niets dan goeds". Stoffels-van Haaften, V.V.D.; drs A. R. Vermeer, P.v.d.A.; mej. mr. J. C. H. H. de Vink, K.V.P.; ds. C. van der Zaal, A.R. en Joh. Zwanikken, K.V.P. WET AUTOVERVOER PERSONEN Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 20 augustus 1957 afwij zend hebben beschikt op het verzoek van Marinus Hendrikus van Veldhuisen. Cu- neraweg 92 te Rhenen om uitbreiding van zijn bedrijf met één huurauto. Ingevolge het bepaalde in artikel 55 der wet Autovervoer Personen staat voor iedere belanghebbende binnen dertig da gen na openbaarmaking beroep open bij gedeputeerde staten dezer provincie. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, üecrelai i- De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij kaashandel Dik- kenberg, Prins Bernhardlaan, alhier, doch werd niet gevonden. De waarde van de riks van deze week is daardoor weer met 2,50 gestegen en nu 12,50 geworden. Het rode nummer van de riks van deze week is: Deze wordt dus weer in het versprei dingsgebied van ons blad uitgegeven en wanneer u hem vindt en vóór a.s. donderdag 12 uur, aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke nu dus al weer 10.- bedraagt, direct in contan ten uitbetaald. Kijkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 1 AY 750439. EDERVEEN. Vrijdag 30 augustus 1957. Eiermarkt. Aanvoer 470.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 15,50 tot 16,50, voor henneëieren van 9.- tot 13.-, dit per 100 stuks. De handel was matig. In verschillende groepen reed men des morgens via de Rijksweg 12 naar het verkeersplein aan de Ouderijn te Utrecht, waarna de Rijksweg naar Amsterdam werd ingeslagen. Langs de Vinkeveense plassen, Aalsmeer en Hoofddorp werd te ongeveer 12 uur Hillegom bereikt, waar in hotel „Treslong" een enorme dinerzaal gereed stond. Het was daar dat de voor zitter van „Oranjedag" alle aanwezigen toesprak en dank bracht voor het be schikbaar stellen van zoveel auto's met hun bestuurders. Dank bracht hij ook aan de fa's De Haas en Vonk voor de auto bussen, de dames die meer dan 3500 broodjes gesmeerd hadden, aan het Rode Kruis en E.H.B.O., aan de politie van Voorl. Ned. elftal—Neder Saksen 41 te Groningen. Abe Lenstra (rechts) maakt zijn doelpunt. Geheel links Faas Wilkes. In het doel keeper Köstler. 11111111 800 Veenendalers hebben samen en tegelijkertijd in hotel „Treslong" te Hil legom een heerlijk en uitstekend verzorgd diner gebruikt. Het behoeft geen be toog dat aan dit „eten tje", dat toch een van de hoogtepunten werd van de jubileumtocht, een enorme organisatie voor af ging. De foto geeft nog maar een deel van de langge rekte tafels te zien. Toch zal menigeen onder de genen die het dichtst bij de fotograaf zitten, de gezichten van verschil lende bekenden herken nen. deze tocht in elkaar gezet had, waar zeer veel voorbereidend werk in zit. Burgemeester Bakker bracht daarna aan de vereniging „Oranjedag" dank voor de organisatie van deze tocht. Heel Vee nendaal waardeert dit. De voorzitter van de Veteranen-voet- baltournooi, de heer Steffers, deelde daarna mede, dat de bazar en het tour- nooi in totaal had opgebracht 4646.46, voor welk bedrag hij een cheque aan de voorzitter van „Oranjedag" overhandig de. De heer Van Schuppen betuigde zijn grote erkentelijkheid voor het vele werk door deze commissie verricht. De heer Van Schuppen memoreerde verder, dat hij bijzonder verheugd was, dat de heer Jan Middelhoven, bijna 100 Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 jaar oud, ook aan deze tocht deelnam. Vervolgens deelde hij mede, dat het be stuur besloten had aan de heer J. Stip een oorkonde te overhandigen, waarbij hij benoemd werd als ere-voorzitter van „Oranjedag",, in verband met zijn bui tengewone verdiensten aan deze vereni ging besteed, waarvan hij 30 jaar voor zitter was geweest en het laatste jaar nog als actief bestuurslid zitting had. Nadat ds. Van Enk voor was gegaan in gebed, werd door de aanwezigen een heerlijk diner gebruikt. De tafel werd alle eer aangedaan en ondanks deze mas sale deelname, verliep de organisatie buitengewoon vlot. Nadat ds. Wisgerhof zijn dankgebed had uitgesproken werd de tocht voort gezet naar Avifauna te Alphen aan de Rijn waar wederom de consumptiebonnen werden ingewisseld en waar men kon ge nieten van het prachtige park. Te kwart over vijf werd Avifauna verlaten, waar na men na een vlotte tocht te kwart over zeven in hotel Boslust te Zeist arri veerde. Hier werd aan elkeen een lunch pakket uitgereikt en in een grote zaal de maaltijd genuttigd, waarbij ds. Wisgerhof voorging in gebed en ds. Goedhart met dankgebed sloot. Daarna werd via Wou denberg en Scherpenzeel de terugtocht aanvaard. De intocht in Veenendaal was buitengewoon feestelijk. De drie plaat selijke muziekkorpsen stonden op ver schillende plaatsen vrolijke muziek te blazen, terwijl duizenden mensen het claxongeloei met hun juichkreten over stemden. BETAAL NIET TEVEEL VOOR EEN PHILIPS MAICO SIEMENS ADITONE BLAUPUNKT ACCUMED AUDIUM LINKE MAICO MULTITONE Inruil van oud apparaat! Alle batterijen Dealers voor: Veenendaal Rhenen Wageningen en wijde omgeving Herenstraat 5 - telefoon 08376-587 RHENEN Hoofdstraat 106 - telef. 08385-2576 VEENENDAAL

De Vallei | 1957 | | pagina 1