FA. H. VAN CAPELLEVEEN ALBERT HEUN Van Engelenburg» IEENENDAAL SCHERPENZEEL Burgemeesters van Rhenen, Lienden en Kesteren reikten elkaar op Rijnbrug de hand Opnieuw rekord gevestigd in Natuurbad Ouwehand Oranjefeest? in Renswoude volledig geslaagd ROVANNA NU DE HERFST NADERT met haar koude wollen bovenkleding KIJK LINKS... cfttf KIJK RECHTS! Filmavond Ned. Reisvereniging Marktberichten Ruim 220 diploma's Officiële bekendmaking De geschiedenis uit onze omgeving De dolle maarschalk, Turkse tyran, Gelderse Attilla Kastelentocht Ter Horst geslecht HET RAADSEL VAN 'Rondom de (Suneratoren en natte dagen, wordt het weer tijd om uw wollen gebreide kleding aan te vullen. Ook in huishoudgoederen IN WEST SLAAGT U OP Z'N BEST speciaalzaak voor al Uw moderne gebreide steeds het eerste met het nieuwste VEENENDAAL jl Amandel Kijk waar u wilt, vergelijk met wie u wilt - bij Albert Heijn ziet u altijd de laagste prijs, de béste kwaliteit! Enrente winstaandeel! 8 grote Repen 240 gram Butterscotch chocolade 3 pak Zilvervloot Margarine Belegen Meikaas Sperziebonen Kapucijners nieuwe oogst maakt u het leven goedkoper De Ned. Reisvereniging komt dinsdag 17 september a.s. met haar nieuwste kleurenfilm „Tussen Lago Maggiore en Gardameer" in Veenendaal. Deze film is in de loop van deze zomer opgenomen onder regie van de heer C. H. Groen, met de heer Ed. van Ellinckhuysen aan de camera. De tekst en de muziek van de film zijn verzorgd door de heer J. F. van Lunteren, die ook de inleiding bij deze film zal houden. De filmvoorstelling wordt gege ven in 't Trefpunt. KONINGIN-JULI AN ASCHOOL De Koningin-Julianaschool begon het nieuwe cursusjaar met 591 leerlingen n.l. 275 op de lagere school (opleidingsschool) en 316 op de Ulo-school. Aan de afd. Ulo werden benoemd de heren J. Bos van Schiedam en J. Bogerd, leraar Boekhouden M.O., alhier. De heer H. Thijs, verbonden aan de Ulo en tevens leraar aan de Handels avondschool, slaagde voor het examen Boekhouden M.O., terwijl de heer G. Sieffers, onderwijzer aan de Opleidings school, de hoofdakte verwierf. In de maand september valt het ju bileum van de heer A. Augusteyn, die dezer dagen herdenkt, hoe hij voor 25 jaar benoemd werd zowel aan de Ulo als de Handelsavondschool. Wars van alle uiterlijk vertoon, maar met grote bekwaamheid en toewijding heeft de jubilaris al deze jaren zijn krach ten gewijd aan beide scholen. Zij het hem gegeven, deze arbeid nog vele jaren te mogen voortzetten. Het jubileum zal weliswaar slechts in besloten kring worden gevierd, maar zon der twijfel zullen toch vele oud-leerlin gen van de heer Augusteyn hem dezer dagen willen tonen, hoezeer zij zijn per soon en werk waarderen. Uit dit jubileum moge tevens nog weer eens blijken, hoe lang de afd. Ulo van de Koningin-Julianaschool reeds bestaat, n.l. reeds sinds 1923, toen zij ontstond door de eendrachtige samenwerking van men sen, die tot verschillende kerkelijke rich tingen behoorden. „DE SNELPOST" VLOOG De postduivenvereniging „De Snelpost" had haar duiven j.l. zondag op de wed vlucht vanaf Roosendaal, een afstand van 94 km. De duiven werden te 11.35 uur gelost. De eerst aankomende duif werd te 12.40.45 gesignaleerd, hetgeen een snelheid van 1418.4 meter per minuut bedroeg. De uitslag was: C. van Asselt 1, 20; C. van Ginkel 2, 4, 6, 8, 9, 11, 30; B. van Res teren 3, 13, 32; G. J. van Manen 5, 7, 10; J. v. 't Veen 12, 14, 17, 23; J. van Nieuw- amerongen 15; H. van Deelen 16; G. Die- peveen 18, 19; C. v. d. Weerd 21, 25; A. D. v. d. Bosch 22, 27, 35; J. v. Geerenstein 24, 33; W. A. Eimers 26; H. Ulrich 28, 29, 31; H. L. Spies 34. VEENENDAAL. Gisteren waren op de wekelijkse eiermarkt aangevoerd 125.000 eieren. Prijzen van 15,25 tot 16,30 voor grote eieren en 9.- tot 14.- voor kleine eieren. De handel was matig. Op de biggenmarkt waren 80 biggen aan- voerd. Prijzen van 40.- tot 56.- per stuk. Handel redelijk. EDE. Maandag 2 september. Eiermarkt. Aanvoer 215.000 stuks. Prijzen kippe- eieren 15,50 tot 16,75; jonge henne- eieren 9.- tot 14.- per 100 stuks. Ma tige handel. WOUDENBERG. Op de eiermarkt al hier werden gisteren 145.000 eieren aan gevoerd. Prijzen voor kippeëieren 15,75 tot 16,25 per 100 stuks (middelprijs 16,00 per 100 stuks). Voor henneëieren 10.50 tot 14.00 per 100 stuks. Handel kalm. SCHERPENZEEL. Hedenochtend wer den op de eiermarkt alhier aangevoerd 1.050.000 stuks. Prijzen 15,75 tot 16,30. Henneëieren 9.- tot 14,50. Handel vlug. Op de biggenmarkt werden 135 stuks aangevoerd. Prijzen 46.- tot 65.-. Ver der waren zeugen aangevoerd. Prijzen 325.- tot 450.-. Handel matig. DE SCHERPENZEELSE DAMMERS IN DE COMPETITIE De Scherpenzeelse damveren. zal ook dit jaar weer deelnemen aan de bonds- competitie van de Gelderse Dambond, en wel met een eerste tiental in de le klasse en het 2e met een achttal in de 2e klasse. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Eerste tiental: J. Visser, D. J. Ipren- burg, J. v. Dijk, H. G. Valkenburg, A. v. Dusschoten, C. Valkenburg, W. v. Schaik. G. Jansen, R. Bakker. Tweede achttal: W. v. Setten, G. Aar- sen, N. Wallet, W. Verweij, D. Niessen, C. Valkenburg. J. Bakker, J. Jansen. Reserves: D. v. Ekris, J. v. d. Peppel, C. Westra Hoeksema. EERSTE VERGADERING PLATTELANDSVROUWEN De afd. Scherpenzeel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt op woens dag 4 september de eerste vergadering in „Marktzicht". Twee verpleegsters, de dames Knibbe en Kapteyn komen deze avond iets ver tellen over het bejaardencentrum „Aar en Amstel" te Nieuwkoop. Na de pauze volgt de bespreking van het winterprogramma. WEER COLLECTE VOOR „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" Van 9 tot 15 september zal weer de straatcollecte gehouden worden voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Het plaatselijk comité verzoekt zoveel mogelijk de medewerking van collectan ten. Bereidwilligen kunnen zich melden bij G. Esser, Dorpsstraat 237; H. K. Bak ker, Oosteinde 129; J. Vermeulen, Glas- horsterdijk 66 en E. Dikkenberg, Nieuw- straat 7. Vier enorme bokken, samen in staat om 480 ton in hun takels te nemen, hebben hedenochtend het 280 ton wegende sluitstuk van de nieuwe verkeersbrug voor Rhenen ingevaren. Om 6 uur precies kondigden dikke rookslierten uit de forse schoorstenen aan, dat de motoren op volle kracht gingen draaien. De zware ochtendnevels belemmerden toen echter nog volledig het uitzicht op dit gigan tisch werk dat o.a. werd aangepakt met de 140 ton zware „Adelaar", wier schipper Siegmond uit Rotterdam destijds bü de opruimingswerkzaamheden in het Sucz- kanaal zulk voortreffelijk werk heeft geleverd. Hoe hoger de zon kwam, des te sneller de nevels optrokken en eerst toen konden w(j vanaf ons grappig plaatsje op één van de kleine bootjes zien welk een grote drommen belangstellenden zich op beide Rijnoevers hadden opgesteld om getuige te zijn van dit historisch gebeuren voor Rhenen, de Betuwe en de Gelderse Vallei. Vele gemeentebestuurders uit de omliggende gemeenten gaven blijk van belangstelling. Langzaam kwamen nu ook de zware voorbereidingen en op dat moment bokken uit de mist te voorschijn en de commando's van de technici die onder en boven de brug hun plaatsen hadden ingenomen klonken allengs veelvuldi- ger en krachtiger. Het zware brugstuk ter lengte van 53 meter, lag om half zeven nog steeds roerloos op het boven de rivier uitstekende brugsegment aan de Betuwse kant. Beschenen door flau we zonnestralen, die zich moeizaam een weg baanden door de nog steeds niet helemaal verdwenen nevelwolken. De mannen op de bokken hadden hun takels op de bevestigingspunten ge bracht, doch kennelijk wachtte men totdat de nevel verdwenen zou zijn. Voorlopig lagen de bokken nog rustig aan de dwars over de rivier getrokken staalkabels. Pas tegen zevenen kwam er beweging in de zware kolos, toen de „Jumbo" van de rederij Goedkoop uit Amster dam en de „Grutto" van v. d. Akker's bergingsbedrijven uit Rotterdam, de bokken die ten westen van de brug stelling hadden genomen ieder 60 ton op hun machines zetten en het bruglid aan één kant een metertje ophieven, tot groot enthousiasme van de inmiddels aangezwollen menigte. Vijf over zeven waren ook de beide andere bokken onder aanvoering van de machtige „Adelaar" gereed met hun AUTOBUS MET STEEDS LAGERE PRIJZEN In de omgeving van Rio de Janeiro re kent men met grote afstanden en men zou feitelijk al naar gelang van de leng te der trajecten de vrachtprijs voor de passagier moeten bepalen. Zo gebeurt het ten onzent. Men ziet in Rio echter op tegen de rompslomp met kaartjes, conducteur^ en controleurs. De hiervoor gevonden oplossing lijkt ons vreemd. Onder het rijden verandert op een verlicht transparant de vracht prijs. Hij wordt al naar gelang men dich ter bij het eindpunt van de rit komt steeds lager. Onverschillig hoe ver men nu rijdt, is men verplicht, bij het verla ten van de bus de aangegeven vracht prijs in een glazen bus te deponeren, zo als bij ons bij het binnenkomen in een eenmansrijtuig geschiedt. Hoewel Sjoerd de Vries, de badmeester, die in natuurbad Ouwehand op de Greb- beberg de scepter zwaait, niets met prestatiezwemmen aan de pet heeft, zag hij toch kans afgelopen zaterdagmiddag in het keurige vijftig meterbad een rekord tevestigen. En nog wel een zwemrekord. Maar toch van een heel ander genre, dan gebruikelijk, hoewel ook hier water, snelheid en veel door zettingsvermogen aan tepas zijn geko men. Wat Sjoerd presteerde, was van veel groter waarde dan welk rekord op zwem- gebied ook. Hij leverde zo maar 220 ge diplomeerde zwemsters en zwemmers af, jongelui en zelfs ook enkele huismoeders, die in de korte spanne tijds van deze zomer, bij hem zwemmen hadden ge leerd en nu na het afleggen van hun proef met een keurig A of B-diploma van de Kon. Ned. Zwem Bond huiswaarts keerden. Peter van de Heuvel, de voorzitter van de „H.Z.C." uit Hilversum, was naar de Berg gekomen, om als afgevaardigde van de K.N.Z.B. de examens af te nemen. Hij was enthousiast over de enorm grote deelname, welke hij hier trof en hij ves tigde er de aandacht op, dat de Rhenen- se Zwem- en Poloclub „De Forellen" wel eens in aanmerking zou kunnen komen voor de prijs, beschikbaar gesteld door de Amsterdamse Zwemclub „De Water vrienden" voor het hoogste percentage geslaagden in één seizoen. Elma Ouwehand, het elf jarig dochter tje van de directeur van het bad, legde als eerste op haar eentje de A-proef af. Vader stond met zijn fototoestel gereed om de eerste kandidaat, die in Rhenen een zwemdiploma zou behalen, op de ge voelige plaat vast te leggen. Elma slaag de met lof, even later ook voor het B- diploma. Na Elma zwommen de deelne mers bij twintigtallen tegelijk langs de examinator en na afloop kon de heer v. d. Heuvel in het parkrestaurant 153 kan didaten in het bezit stellen van het A- diploma en 61 kandidaten het B-diploma uitreiken. Een prachtig resultaat en een bewijs temeer, welk een grote behoefte er in Rhenen bestaat om de zwemkunst machtig te worden. Voor badmeester Sjoerd de Vries een complimentje waard. Hij heeft er behoorlijk aan moeten „trekken" in de achterliggende maanden. Woorden van waardering sprak ook nog de secretaris van „De Forellen", de heer A. J. Bovenschen, die de gediplomeerden opwekte zoveel mogelijk aansluiting te zoeken bij deze zwemclub. OVER ROKEN EN TABAK Columbus had toen hij voor de tweede maal Amerika verliet, op het eiland St. Domingo, thans Haïti geheten, een Spaanse monnik achtergelaten, Romano Pano. Deze monnik deelde in hetzelfde jaar mede, dat de inboorlingen van dit eiland de gewoonte hadden pen zeker kruid Kohoba te roken uit pijpen, die zij Tabako's noemden. Ook wel wikkelden zij een gedroogd blad van dit kruid in een maïsblad, sta ken het ene eindje van het rolletje aan en trokken met de mond aan het andere En dan te weten, dat eind deze week nog eens 250 jongelui afzwemmen in schoolverband. Voor dit eerste jaar een overweldigend succes. Na afloop gaven leden van de „H.Z.C.", w.o. Geertje Wielema, demonstraties in zwemslagen, wedstrijdzwemmen en wa terpolo, toegelicht door de heer v. d. Heuvel, waarvan de aanwezigen volop hebben genoten. kwam er pas goed beweging in. Langzaam maar zeker rolde het zwa re stuk in de richting van de „gapende wonde" in de brug. Toen rollen niet meer mogelijk was namen de 4 bokken samen het gehele gewicht van 300 ton in hun takels en zo werd langzaam de zware last boven het 53 meter lange gat gebracht. Aan 15 me ter opschuiving werd 20 minuten gewerkt en omstreeks half acht lag de helft van het segment boven de rivier. Het motto „kalmpjes aan, dan breekt het lijntje niet" deed hier wel opgeld. Met ijzige kalmte en grote nauwkeurig heid werkte men door op de spiegelgladde bakeroppervlakte, totdat het brugstuk feilloos boven de gaping lag. De klok toen 7 minuten over half acht. Het duurde nog 15 minuten voordat het commando „vieren" werd gegeven en om tien over acht lag de Rhenense brug dan ook als een gesloten eenheid in het land schap, waarbij het niet ontbrak aan luide toejuichingen van het grote publiek. Het op de Rhenense oever gelegen brugdek ter lengte van 135 meter werd 15 centimeter aangeschoven en dit tot in de finesses voorbereide en uitgebalan ceerde kunststukje hadden onze bruggen bouwers weer tot een goed einde ge bracht. De burgemeesters van Rhenen, Lienden, Kesteren en Ochten konden overlopen om elkaar midden op de brug de hand te drukken en te complimenteren met deze vaste verbinding ter ontsluiting van het land tussen Rijn en Maas. HINDERWET Burgemeester en wethouders van voor melde gemeente maken bekend, dat het verzoek van Caltex Petroleum Maat schappij, Plesmanweg 5, 's-Gravenhage, om op het perceel, kadastraal bekend, gemeente Rhenen, sectie H, nr 3167 een benzine- en autogasoliepompinstallatie te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Rhenen, 30 augustus 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, TH. v. d. WILLIK Burgemeester en wethouders van voor melde gemeente maken bekend, dat het verzoek van N.V. Industriële Produkten Compagnie, Hoofdstraat 1—5, Schiedam, om op het perceel, kadastraal bekend, gemeente Rhenen, sectie E, nr 2107, tot het uitbreiden van een benziniepomp- installatie, vervanging vleugelpomp door een elektrische pomp en vervanging 1000 liter-tank door een 4000 liter-tank, door hen is ingewilligd. Rhenen, 30 augustus 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL De secretaris, TH. v. d. WILLIK Renswoude heeft taterdag, 31 augustus, oranjefeest gevierd en dit feest is een volledig succes geworden. Het gehele dorp was voor deze gelegenheid versierd met vlaggen en hoewel niemand last ge had zal hebben van de warmte, waren de weersomstandigheden zeker niet ongun stig. 's-Middags om 1 uur werd een aanvang gemaakt met de volksspelen, waarvoor de belangstelling in het algemeen ruim voldoende was, ook van de zijde van het publiek. Bij de entree zorgden een twee tal charmante dames voor de controle en (Vervolg artikel van vrijdag j.l.) De verrassing van Rhenen gaf de Gel dersen weer moed. Het „grouwelijk ge schreeuw" waarover de Gelderse ge schiedschrijver Arend van Flichtenhorst spreekt, zal wel de kreet Gelre, Gelre! geweest zijn, die de soldaten bij elke aanval aanhieven. Het waren dagen, be ter, jaren van strijd. „Telkens hoort men het gedreun van de aanrukkende solde- nieren, het luidruchtig gezang van de voetknechten, het geroffel der trommen, den zwaren stap van den met ijzer be kleden edelman", schrijft Dr. J. C. van der Does heel suggestief. Die met ijzer beklede edelman was Maarten van Ros- sem. Karei van Gelre zou nimmer zoveel successen in de oorlog behaald hebben, als hij niet was bijgestaan door de roem ruchte veldmaarschalk Maarten van Ros- sem, wiens „spits-vinnigheid, haestigh beraed en lijdzaemheid van arrebeid sijn meester niet en vond". Zijn geboortehuis stond in Zaltbommel in de Nonnenstraat, waar we het kloeke gebouw met zijn hoektorentjes, trapgevels en kleurige blinden nog kunnen bewonderen. Van Stichtenhorst prijst zijn land genoot als volgt. „Dit is die Rossem, onder wiens beleyd de Hertogh van Gelder Karei van Eg- mond zoo menighe oorloghen heeft uut- gehardet (volgehouden) ende met voor spoed af-geleght; die gants Nederland en de aenbuerende gewesten zoo dick- wijls de koorts op de leden heeft ge- jaeght.... Men geeft hem na dit man- haftigh spreek-woord,- 't welk hy veel tijds in den mond had, dat het branden (brandstichten) het meeste verciersel was van den oorlogh". Verwondert het ons, dat de Duitse geschiedschrijver Karl Brandi hem noemt „de dolle maarschalk, die de bandeloosheid van zijn gestorven meester nog verre overtrof"? Daags daarna reed Karei met zijn troe pen naar het kasteel Ter Horst bij Ach terberg „alwaer Ernest van Amerongen te gebieden had, die des vyands aen- koemst en geweld niet dervende verbey- den, door de averechte poort sich met de vlucht gingh berghen. Het vorder krijghs-volk sijn hoofd missende gaf de plaets goed-willigh over. Twee daghen laeter is hy op het Huys ter Eem aen- getrocken, 't welk twee uyren beneden Amersfoord bezijden den stroom van de Eem sich openbaert. Rossem die het volk aenvoerde met twee stucken (geschut) over den stroom koemende, liet, om die van binnen bangh en hoope-loos te mae- ken, alles tot een storm (bestorming) vervaerdighen, ende den harder (bevel hebber) van 't Slot aendienen, hy zoude de plaets van stonden aen over-leveren, op straffe van anders de uuterste aen- rechtingh en mis-handelingh af te wach ten, alsoo 't sijne meeningh (bedoeling) was den dood von Otho van Scharpen- zeel ende van sijn volk, onlanx te Geile- kom vermoord, te wr« dreygementen ende door 't gevley der 'ende op sijne magl ken. Hy door dese ,sen d'andere zijd ren om-gekeerd, tveynich vertrou wende, deed als hem bevoolen was. Het verwonnen Slot wierdl aen den Schoutet van Harderwijk, met namen Werner van Grol, te bewaeren gegeven. Insgelijx zijn de Sloten van Amerongen, Doren, Haem, Schoonouwen, en Meyert, den Bisschop doen ter tijd van 't hert gebonden (afge nomen); ende eensdeels bezet, eensdeels tot puyn-hoopen gem&ekt. Dat Ter Horst beval de Vorst te slech ten, op dat het schier orte morghen we der in des vyands handen koemende te vallen, die van Wageningen, alwaer het schricks teghen over lagh, niet mochte beschaedighen. Als zich niet hele gewesten van hem afkeerden - was er weinig bestand tegen de krijgsmanslist en - moed van Karei en zijn legeroverste. In een Gelders his torielied heet het zelfs: Amersfoort was een kamp vol stieren, Keizer noch koning kon haer regieren, Maer doen Maerten van Rossem quam, Die maeckte van elke stier een lam. Ondanks dit alles werd Gelre in 1543 door Karei V bij de Nederlandse gewes ten gevoegd. D. PHILIPS. het geheel gaf een vrolijk aanzien. De feestvreugde werd bovendien nog ver hoogd door de medewerking van de mu ziekvereniging Ons Genoegen, die na een rondgang door het dorp, op het feest terrein concerteerde. Het eerste programmapunt vermeldde ringsteken per fiets, bromfiets en te paard. Als winnaars kwamen uit de bus: J*or fiets: G. v. Burken, J. v. d. Pol, G. Davelaar, W. v. d. Broek en B. van Ravenhorst. Per bromfiets: G. Hazeleger en G. de KooiRg. SB paard: J. ter Maten en L. Göbel. aarna kwam het zakslaan aan de beurt. Bij dit spel moeten de deelnemers geblindoekt plaatsnemen op een ronde paal, ruim 1 meter boven de grond, en elkaar dan bevechten met een zak, die gevuld is met stro. Voor de toeschou wers doen zich daarbij vaak zeer komi sche situaties voor. De prijswinnaars hierbij waren: Mej. J. van Raaij en de heren E. v. Voorthuizen, G. van Raaij, F. van Wagensveld, E. van de Bosch en H Vermeulen. Bij het boegsprietlopen wisten de vol gende personen de prijzen in de wacht te sleperr Mej. R. van Raaij en de heren E. van de Bosch, F. van Wagensveld en G. vap 't Foort. In verband met de grote belangstelling, die hiervoor bleek te bestaan, was aan het pregramma nog een punt toegevoegd, namelijk tonnetje-steken. Het begin gaf reeds direct de nodige sensatie, daar de gehele hip-installatie naar beneden kwam. Nadat dit euvel echter weer snel was verholpéh, konden de deelnemers hun geluk en talenten beproeven. Praktisch elke stokridder kreeg evenwel een emmer (voorgekoeld) water over zich uitgestort, hetgeen door het publiek vanzelfsprekend uitermate werd gewaardeerd. De prijzen werden toegekend aan de dames J. van Raaij, R. vah Raaij en L. van Oosten- brugge en de# heer H. Vos. De daaropvelgende wedstrijd was ook aan het programma toegevoegd en be stond uit het varen met een kano, ge naamd „eigen fabrikaat". Het bleek een zware opgave te zijn om, zonder om te slaan, de aangegeven afstand te peddelen, en er waren dan ook slechts 2 prijswin naars, namelijk* de heren H. van Beek en C. Vermeer. De middag werd besloten met een wed strijd in het touwtrekken. Daarbij werden 2 ploegen van 45 man aan weerskanten van het kanaal epgesteld, zodat uiteinde lijk de verliezende groep met en nat pak werd beloond. De ploeg met de grootste trekkracht bestond uit de dames R. van Raaij en W. van Oostenburgge en de he ren T. van Voorthuizen, H. van Beek en E. van de Bosch. Bietenbouwers traden op Voor enkele duizenden. 's-Avonds om 7.00 uur werden de fees telijkheden voortgezet met het optreden van De Boertjes van Buut en ofwel De. Bietenbouwers. Tevens werkten hieraan, mede de conferencier Gait Jan Kruutr moes en de gitarist-zanger-humorist Lub bert van Gortel. De Burgemeester, die met zijn echtger note deze avondvoorstelling bijwoonda, sprak een kort openingswoord. Hij ver klaarde verheugd te zijn in verband met% deze bijzondere verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina de feestelijkheden in. Renswoude te kunnen bijwonen. Tevens» wekte hij de aanwezigen op tot grote, dankbaarheid, omdat in Nederland nog. in vrijheid feest kan worden gevierd met* oranje op de borstr Het muziekgezelschap, dat daarna op. het podium plaats nam en door de radio uitzendingen reeds overal bekend is» heeft aan de verwachtingen volkomeij beantwoord, en het publiek een zeer ge*- slaagde avond bezorgd. De vlotte en vro* lijke muziek, alsmede de conference's erl enkele zeer komische voordrachten; brachten de toeschouwers in de juiste feeststemming. De pauze werd gevuld met het optre den van de illusionist Mabesta en Co., die met moderne magie de toeschouwers verschillende ongeloofwaardige toeren voorschotelde. Tevens-kwam Guus Keddy in een eigen repertoire voor het voetlicht, terwijl Wim Klippen voor de muzikale omlijsting zorgde. Het optreden van De Bietenbouwers na de pauze was eveneens zeer humoristisch en actueel en er werd dan ook veelvuldig geapplaudisseerd. Speciaal de imitator Bertus Bolknak werd door het publiek zeer gewaardeerd. De avond werd besloten met het spelen van 2 coupletten van het Wilhelmus, die door alle aanwezigen werden meegezon gen. Ongeveer 2500 betalende bezoekers, afkomstig uit de gehele omgeving tot zelfs uit Amersfoort, hebben deze succes volle avondvoorstelling bijgewoond. GROTE DEMONSTRATIE MET LAND BOUWWERKTUIGEN TE HOOGLAND Door de Rijkslandbouwconsulent te Utrecht werd ons medegedeeld dat op donderdag 12 september om 10 uur v.m. op het bedrijf van de heer C. Hilhorst, „Groot Emicklaer" te Hoogland een grote demonstratie zal worden gehouden met: 1. Stalmeststrooiers; 2. Stalmestladers; 3. Inkuilmachines; 4. Grasladers; 5. Weide siepen; 6. Greppelfrezen; 7. Kunstmest strooiers; 8. Ploegen (wedstrijd). (45) In een oogwenk was de dikzak op de been. Nog leefde hij helemaal in zijn nieuwe rol van ridder zon der vrees of blaam en met een koene sprong stgnd hij midden op het bospad en greep met forse hand het paard bij het bit, terwijl hij krijgshaftig met Aram's zwaard zwaaide. „Hoho, vriend!" riep hij de voerman toe. „Wat heeft dit te betekenen? Waar wilt ge zo haastig naar toe?" „Dat gaat u geen snars aan!" snauwde de voerman, terwijl achter hem de woedende gezichten van Tybalt en Ochron zichtbaar werden. „Wat is er? Wie is die idioot?" vroeg Tybalt bits. Bliondello liet de voerman geen tijd tot antwoorden. Fier zette hij zijn borst vooruit. „Dat zult ge weldra ervaren!" sprak hij luid. „Maar eerst wil ik weten, wie gij zijt! Uw haast komt mij verdacht voor! Zijt gij wellicht van zins, op roof uit te gaan, of hebt ge bijkans een schone jonkvrouw ontvoerd! Wee u, zo ge wandaden bedreven hebt! Nog nimmer heeft mijn zwaard gefaald en ik reken het mijzelf tot mijn riddelplicht, een einde aan uw snood gedrag te maken!" Terwijl de troubadour daar zijn heldendicht stond voor te dragen, was Presto, bij het zien van heer Tybalt, achter de koets om geslopen. Door een kier in de gordijntjes gluurde hij naar binnen en bijna had hij een kreet van schrik geslaakt, toen hij op de ach terbank de gestalte van de bewusteloze gravin Jolande ontwaarde, de polsen gesnoerd door een zware keten! (Wordt vervolgd) Zie zo, de brug zit dicht. Enne, we hebben ut vandaog van de bokken motte hebben en niet van de geiten. Trouwes, we hebben nooit zoveul mit de geiten aon de pet gehad, zeg ut nou zeilevers. De bokken, die kunnen bij ons geen kwaod meer doen. Die hebben vandaog de brug dich gegooid. Die hebben mit z'n vieren zeshonderd ton opgebeurd en op z'n plèk laote zakken. Ik zie de gei ten dat al doen. Sjonge, sjonge, wat zou me dat een gemèkker zijn geworden en d'r was geen barst van terech gekomen. Ik kan nou toch eindelijk m'n verheu genis uitspreken over ut heugelijke historische feit, asdat Rhenen en de Klai innig aon mekaor zijn verbonden deur een hardstikke nije verkeersbrug. Ut perooi is nou „Rhenen veuruit!" We heb ben de troeven in onze eigen hand. Ut achterland lig nou veur ons open en al les wat 'r aon de andere kant van de barreg leit, is veur ons een één keer van geen belang meer. Wat kan d'r toch een hoop zo mór een ins veranderen in een minseleven. Lést las ik nog een stukkie van de aaènwéébéé, asdat Rhenen in opkomst is als gróót rekréasie-centrum. En as de aaènwébéé dat schrijft dan kun de d'r van op aon, asdat ut waor is. As ze bij dé aaènwéébéé a gezeid hebben, dan zeg ge ze ök béé, vandaor aaènwéébéé! Ik heb méélij mit de punt onderaon de Veerweg, die lag van de marrege te sjan- ke in ut waoter! RJaor jao, daor is iks aon te doen punt, as de brug klaor is, zette we achter jou een punt! Ut was anders wel indrukwekkend, as toen de klokken ginge lui-je in de toren, om aon te kondigen, daddewe de brug d'r in hadde! Ik wier d'r gewoon koud van en Kee stink van aondoening mit d'r oge te knippere teuge Hannes. En al die vlaggen en die muziek saovus in de stad, minse nog aon toe, wat belêve we toch een gouwe tijd. Ut mag ök wel is, want we hebbe d'r de léste oorlog knap van langs gehad. Mór nou kunne we hoera roepen. En dat hèwwe gedaon ok. Niet alleen over de nije brug, mór ök over al die andere nije dingen. Denk mór is aon al die nije objecten, zoas karreke, scholen, febrie- ken, en niet te vergeten ut nije zwembad op den barreg. Mor och lót ik ophouwe, gullie weten ut zeilevers allemaol krèk zo goed as ik. Enne asdat de reinigingsdienst teges- woordig geen pampiere deuze meer mee- nimt, ou jao minse, lotte we wit over hebben veur al die veuruitgang De Klokkenverkoper Wij hebben daarin voor u een pracht sortering meisjesvesten en truitjes (nog zeer voordelig). Een restant sporttruien voor een spotprijs. Jongens sporttruien extra gebreid, vanaf 9,95. Een pracht sortering damesvesten, blouses, pullovers, jasjes, in gebreid en wevenit. Een collectie jongensvesten, zoals u nergens ziet, hooggesloten, kan als trui en vest gedragen wor den; dessins donkergrijs, lichtgrijs en petrol. Herenvesten en pullovers in gebreid en wevenit. No-Iron herenoverhemden (niet meer strijken). zijn wij goed gesorteerd. Een prima fantasieschort, nu 2,59. Lakens 180 x 240 nu 8,95. Slopen 1,69. Diverse merken nylons vanaf 1,98 per paar. Herensokken, nylon en wol. Onze sortering rokken wordt deze week weer aangevuld met prachtige ruitstoffen en rokken. OOK DE NIEUWSTE PLISEE-ROK TERLENKA. Maar komt u dit alles zelf zien en overtuigt u: BIJ ZANDSTRAAT 100 - VEENENDAAL - TELEFOON 2224 2019 Pr. Bernhardlaan 68 eindje de rook er uit. Die rolletjes noem den zij eveneens Tabako. De pijpen, die door de Indianen werden gebruikt, had den de vorm van een holle vork, terwijl zij het trechtervormig eind boven een bekken hielden, waarop droge kohoba- bladeren rookten. Op die manier adem den zij de rook in. Ook op het vasteland van Amerika troffen de Spanjaarden hetzelfde gebruik aan. Daar had men aan de tabaksplant, naar het Braziliaanse woord, de naam Petum gegeven. Ook gebruikten de Indianen kohoba- bladeren als wonderkruid. Was er iemand ziek dan werd zijn hut vol tabaksrook ge blazen, natuurlijk in de mening de zieke herstel aan te brengen. Het kruid was hun heilig, want het was een geschenk van Citche Manito, de grote geest, die, als alle goede geesten, een sterk roker was en de mensen het roken had geleerd. De Indianen voerden op al hun tochten tabakszaden mede en zorgden er op die wijze voor, dat het heilige kruid alge meen werd verbreid. In 1519 vonden de Spanjaarden het ro ken in Mexico algemeen in zwang. De Mexicanen mengden onder de tabak nog rozenbladen of welriekende hars. Hun pijpen waren met bloemen en dieren be schilderd en met goud versierd. Bij voorkeur rookten zij na het eten, daar roken de spijsvertering bevordert. Koning Montezuma en zijn hof namen steeds de toevlucht tot de geurige pijp. In 1558 bracht men voor het eerst eni ge tabakszaden in Europa, die in Lissabon werden uitgezaaid. Daar trokken de plan ten de aandacht van Jean Nicot, de Franse gezant aan het Portugese hof. Toen hij in 1560 naar Parijs terugkeerde, nam hij enige zaden mede it-inliSigöciSanBKcac Speculaas halve pms! voor kwaliteit Tot en met 11 september bij ELK pak AH koffie (10 °/0 goedkoper dan elk ander kwaliteitsmerk) 250 gram Amandclspeculaas van 65 ct voor halve prijs. Let op Volgende week wéér zo'n extra aai illHP volledig gevitamineerd 100 gram 36 en 33 per literblik 98 en 89 500 gram 45 en 39

De Vallei | 1957 | | pagina 2