NAAIMACHINES!! Het Rotanhuis Dokter HOLL Zoekt II gezelligheid? C. WILLEMSEN ZOON middenstandswoning „SHELL BUT AG AS"! Fa. Fr. DIEPEVEEN FA. G. KOOMEN EN ZOON 25 jaar ervaring achter elke fles Veenendaal kreeg tegen H.M.S. iets meer dan het verdiende Eerste prijs sluitingstournooi van V.Z.C. ging naar Woerden GVVV wint van naar KNVB gepromoveerde Cobu Boys met 2-1 Dovo klopte Huizen liefst met 5-1 Fa. J. L. Welkzijn Met adverteren 33 i Hoofddealer: VAN ERK - Telefoon 2425 - VEENENDAAL COMPETITIE-INDELING VEENENDAALSE CLUBS Duitse dames lieten verstek gaan Neem bijv. TELEVISIE U wilt echter ook heerlijk warm zitten. KOLEN- EN OLIEHAARDEN U vergeet de verlichting toch zeker niet? bekwame en halfwas loodgieters elektriciens bankwerkers en verwarmingsmonteurs Technisch Installatiebedrijf Zeegers FA. STRUIK RADSTAAK meubelstoffeerder Heren autobezitters NETTE MEISJES NETTE MEISJES Van Kooten's Bakkerijen Neem voor uw wijnen en gedistilleerd Zandstraat 189, Veenendaal, telefoon 3007 VOOR VERZORGING VAN UW HAAR Kapsalon Kerkhove werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten. koopt u bij de man die ze ook repareren kan. H E T s T E VAKMANSCHAP en VOORDEEL ZIJN SYNONIEM NIEUWEWEG 79 H E T B E S T E Wereldorganisatie Shell garandeert veiligheid en kwaliteit 'SHELL;! BUTAGAS FEUILLETON Dank zy enkele goede safes van doel- toen Kees Heikamp, een aanval over man Van de Pol, en de waakzaamheid van de Veenendaalsc achterhoede, waar bij vooral spil Gerritsen en in de eerste helft ook Van Soest, uitblonken, kon Veenendaal een misschien niet voor 100°/» verdiende 32 zege behalen op het Utrechtse H.M.S. In de eerste helft ging het nog wel en kon de thuisclub zelfs een 31 voor sprong nemen. In de tweede helft echter was Veenen daal nergens meer. Dat de gasten het in deze periode dan ook niet verder dan één doelpunt konden brengen, is nu ook niet bepaald allemaal te danken aan het goede spel van de Veenendalers. Hoewel zo als gezegd, de achterhoede beslist het beste deel van de ploeg was, waren het toch twee fouten van deze zelfde achterhoede, waardoor de tegen- puntjes ontstonden. De middenlinie kon ons deze middag niet erg bekoren. Men vulde het middenveld niet voldoende op, zodat daar meer dan eens een ge vaarlijke en hinderlijke gaping ontstond. De voorhoede plaatste vooral in de tweede helft slecht en hield het spel nog al eens te kort. Van de aftrap af, ont wikkelde zich een snelle wedstrijd, waar bij Veenendaal alles moest geven om het door H.M.S. aangegeven tempo te vol gen. Spoedig echter raakte ook de thuis club wat meer ingespeeld en kon zo nu en dan het initiatief nemen. Na 10 minuten spelen had dit succes, rechts kon afronden met 'n hard schot, waarbij de bal via doelman Kok in het doel belandde 1—0. Zeven minuten later was het zelfs 20, toen A. Muller, na een voorzet van Heuzen, een keurig boogballetje naar het doel stuurde. Tus sen de handen van Kok door belandde de bal in de uiterste bovenhoek in de touwen. Dit was het sein van de Utrechtenaren om er een schepje op te doen. Zij kwa men dan ook zo nu en dan gevaarlijk voor het Veenendaalse doel, maar enkele safes van Van de Pol, konden erger voorkomen. Een misverstand in de Veense achter hoede in de 35ste minuut bracht de gas ten echter toch het verdiende tegen- puntje, door middel van Geurtsen. Nog geen vijf minuten later werd het 3—1 toen A. Muller, goed doorliep op een bal van Ab Rebergen. Dupont voelde zich hierdoor te veel belaagd en speelde terug, maar Kok, was er al niet meer, zodat de bal in het open doel rolde. In de tweede helft was het helemaal mis met Veenendaal. Het lukte niet meer, waardoor de druk op het doel steeds zwaarder werd. Toen de achterhoede ook toen weer een steek liet vallen was het Van de Velde, die daar handig van profi teerde en de stand op 3—2 bracht. Na ongeveer een half uur spelen, kreeg Geurtsen een prachtkans om gelijk te maken. Hij faalde echter hopeloos en schoot meters naast. Zes minuten voor tijd, was het even heel erg benauwd voor Veenendaal. De bal bleef voor het doel heen en weer zweven, terwijl iedereen er naar trapte. Dat uiteindelijk het beleg toch opgehe ven werd, was hoofdzakelijk te danken aan onproduktiviteit van de H.M.S.- voorhoede. Volgende week begint ook voor Vee nendaal de competitie met een thuis wedstrijd tegen een andere bekende n.l. S.C.H. uit Hees bij Nijmegen. De Veenendaalse waterpoloploeg kwam er zaterdagmiddag tijdens het sluitings tournooi in het „Bergbad" niet aan te pas. Het gezelschap van tweede klassers was voor de V.Z.C.-heren te sterk. Hoewel, tegen de Fuut uit Maarssen, die dit jaar naar de 2e klasse promoveer- G.V.V.V. speelde zaterdagmiddag, ter gelegenheid van de wederingebruik- neming van het keurig verbeterde ter rein aan de Buurtlaan, een vriendschap pelijke wedstrijd tegen het Amersfoortse Cobu Boys, dat dit seizoen voor het eerst uit zal komen in de vierde klasse K.N.V.B zaterdagvoetbal. Hoewel het er in het begin helemaal niet op leek, dat de Veenendalers een voet aan de grond zouden krijgen, won men, door beter spel in de tweede helft toch nog op het kantje af met 2-1. Zoals gezegd was de eerste helft, voor wat G.V.V.V. betrof uitgesproken slecht. Het plaatsen liet veel te wensen over, terwijl de voorhoede helemaal niet in vorm kon komen. Was de achterhoede in deze periode dan ook niet zo goed bij de tijd geweest, dan was het zeker fout ge gaan. Reeds in de eerste minuten zagen de Amersfoorters kans, door linksbuiten Schrievers de leiding te nemen (1-0). Wel kreeg J. v. d, Bovenkamp, direct daarna een goede kans om gelijk te ma ken, maar hij schoot te ondoordacht recht tegen doelman Dijkhuizen op. Kort voor de rust ondernam G.V.V.V. Eindelijk isdan de competitie-indeling voor alle Veenendaalse voetbalclubs be kend geworden. De indeling van Veenendaal, Dovo en V.R.C. waren trouwens al enige tyd ge leden bekend gemaakt. Het wachten was nu nog op de afdeling Utrecht. Wat Veenendaal betreft is er niet veel veranderd. Zeker Quick en Ede zien we voorlopig niet meer en er zyn enkele nieuwe clubs bygekomen, maar de kern is toch wel ongeveer dezelfde gebleven. Wat de vooruitzichten voor Veenendaal in het nieuwe seizoen zijn? Na wat wij zondag j.l. gezien hebben, ziet het er niet gek uit. Er zal in deze afdeling misschien iets harder gevoetbald worden dan vorig seizoen, maar wij geloven toch, dat er, mits Veenendaal van het begin af goed aanpakt, beslist iets te bereiken zal zijn. Het zou trouwens niet gek zijn, als „Vee nendaal" zijn dertigste levensjaar eens afsloot met een behoorlijk resultaat. Wat Dovo en V.R.C. betreft, ligt de zaak wel een tikje moeilijker. Deze af deling is verrijkt met enkele nog al ste vige ploegen, wat naar onze mening de zaak voor Dovo niet eenvoudiger maakt. V.R.C. zal het daar mogelijk iets minder moeilijk mee hebben. Aan een voorspel ling, hoe vaag ook, durven wij ons hier niet te wagen. Laten we maar rustig af wachten. Bij de zaterdagclubs in de afdeling Utrecht is in de eerste klasse door de samenvoeging van twee afdelingen wel een grote wijziging ontstaan. Naast oude bekenden, zien we ook ge heel nieuwe namen, waartussen dan de namen van drie Veenendaalse clubs voor komen, n.l. G.V.V.V., Matjan en Merino's. Hoe het in deze afdeling in zijn geheel verlopen zal, is ons inziens nog volkomen onzeker. Wat echter de Veenendaalse elftallen onderling betreft, geloven we, dat G.V.V.V. wel de boventoon zal gaan voeren. Aan Matjan en Merino's dus de taak, om dit te voorkomen. In de 2e klasse A, vinden we Triangel- Boys en Kulan als Veenendaalse vertegen woordigers, maar ook de Musketiers, uit Eist, Scherpenzeel en Sportclub Rhenen. Aan spanning zal het in deze afdeling dus ook niet ontbreken. In de 2e klasse A, van de afdeling Utrecht zondagvoetbal vinden we vijf clubs uit de naaste omgeving op een kluitje bij elkaar, n.l. D.V.S.A., Oranje- Wit, Renswoude, Rhenus en Scherpen zeel. Destrijd zal hier, evenals andere jaren, wel weer hard worden en wie uiteindelijk wil winnen, zal heel wat te presteren krijgen. Voor alle verenigingen geldt echter, dat de sportiviteit de boven toon moet voeren. (16) Dat je op zijn verzoek München in de steek laat, vulde zij aan. En de verborgen ironie in haar stem evenals haar superioriteit wond hem op. Wie laat er iets in de steek? vroeg hij tamelijk ruw. Niemand laat iets in de steek... maar dat weet jij nog niet. En ondanks dat oordeel je meteen... en veroordeel je. In werkelijkheid is het namelijk zo, dat Alberti hier in zijn huis een compleet laboratorium voor me wil laten inrichten. De proeven kun nen dus doorgaan! O...! Ja, dat wist ik niet, dan wordt alles anders. Jazeker, volkomen anders! Nu was Stefan de superieur. Alberti heeft me toegezegd dat ik kon inrichten en kopen, doen en laton wat ik wou. Hij geeft me de beschik king over een oude tuinmanswoning. Alberti meent dat zijn belangstelling voor deze ellendige ziekte verder gaat dan de behandeling van zijn dochter. De ziekte van Miller, zegt hij, is zijn persoonlijke vijand. En dat is die ziekte ook, als men bedenkt, wat zij hem heeft aangedaan. Hij wil het kwaad be strijden en ik moet hem daarbij hel pen... een ideale combinatie, Helga! Hij heeft het geld en ik de wetenschap pelijke hartstocht, misschien ook wat kennis en enige ideeën hoe men deze pest te lijf kan gaan. Ja... ik behoef alleen maar een lijst op te maken van wat ik nodig heb. Alles wordt onmid dellijk aangeschaft en wel door mijzelf in München. Stel je toch eens voor, hoe men bij Amriss met iedere pfennig rekening moet houden, terwijl de staat nog wel enkele goede aanvallen, maar verder dan een schot van Hardeveld, tegen de paal kwam het niet. Na de thee pakte de thuisclub heel an ders uit. Reeds na enkele minuten spelen zag Budding kans, zij het dan met mede werking van doelman Dijkhuijzen, de partijen op gelijke voet te brengen 11. Direct daarna was het bijna weer raak, toen Schols een behoorlijke kans kreeg, zijn schot kwam jammer genoeg van de onderkant van de lat, weer het veld in. Na 15 min. was het wel raak, toen Harde veld keurig voorzette, en Budding, onbe reikbaar voor Dijkhuijzen in het doel schoot 21. Een kwartier voor het einde werd het nog even heel gevaarlijk voor G.V.V.V., maar de Cobu Boys voorhoede schoot over een leeg doel. Aan de andere kant maakte v. d. Bovenkamp nog wel een doelpunt, maar toen had de scheidsrechter juist voor het laatst gefloten. Al waren dan de Duitse 'dames niet komen opdagen, waarvoor als reden werd opgegeven te veel geblesseerde speelsters, is het toch een leuke wedstrijd geworden. Het waren nu twee Utrechtse elftallen, die de strijd met elkaar aanbonden, n.l. „Herbide", de kampioen van Nederland en „Utrecht '56." Volmaakt voetbalspel was het natuur lijk niet, maar toch schuilen in beide elf tallen bijzondere krachten, die een hartig woordje meespraken. En dan de keepers, of moet dat „doelvrouwen" zijn. Hoe dan ook, zij verrichtten 'beiden soms prachtig werk. Aanvankelijk .waren de kampioenen het eerst over de zenuwen heen, maar al spoedig kwam de tegenpartij goed op zetten en bezorgde de achterhoede van Herbido, handen of benen vol werk, maar de doelvrouw, wist op vakkundige wijze haar domein schoon te houden. Even voor rust echter werd het enigs zins tegen de verhouding in 1-0 voor Herbido. Na de thee zagen we een meer gelijk opgaande strijd, met beide ploegen om beurten in de aanval. In de achtste minuut kregen de kampioenen een strafschop toegewezen wegens hands, welke keurig werd benut. (2-0). Utrecht '56 pakte daar na wat steviger aan en eindelijk in de zeventiende minuut lukte het om met een goed doelpunt via de binnenkant van de paal, de eer te redden. (2-1). Tijdens de laatste minuten zette de Her- bido-dames nog een hevig offensief in, maar met mannenmoed wist de doel vrouw van Utrecht '56, verdere doelpun ten te voorkomen. De wedstrijd werd opgeluisterd met pittige marsmuziek door de harmonie „Caecilia." de, liet de thuisclub een goede party wa terpolo zien, welke zeker niet onderdeed voor dat van de gasten uit Maarsen. In het begin leek het erop, dat V.Z.C. deze wedstrijd ging winnen. Er werden in de eerste minuten goede aanvallen op gebouwd, zuiver geplaatst en dit waren de grondslagen voor twee doelpunten, de eerste van Koomen en de tweede van Kets. Echter, keeper Jan Bakker had vóór de rust ook tweemaal het nakijken door een harde onhoudbare schuiver, die over het hoofd van Rompes over Bakker heen- wipte en een afgemeten boogballetje van de Fuut-rechtsvoor. Een fout van de achterhoede strafte de Fuut onmiddellijk af met een doelpunt (3—2). De opstelling van de Veenendalers klopte niet erg meer, want toen De Fuut met één man minder speelde, doordat scheidsrechter Unkraut de midachter we gens te hard spel naar de kant verwees, wisten de gasten, ondanks hun nume rieke minderheid nog te scoren (42). Eén minuut voor het einde stond De Fuut nog met twee doelpunten voor en de stand zou stellig zo gebleven zijn, in dien Koomen niet weer naar voren was gegaan. Met twee harde schoten van zijn hand wist V.Z.C. nog een gelijk spel te berei ken (44). De uiteindelijke beslissing door het nemen van strafworpen werd V.Z.C. noodlottig. Van de zes Fuut- schoten passeerden er 5 keeper Bakker. V.Z.C. echter was met twee beurten reeds uitgeteld. Steffers dreigde voor te schieten en Rompes maakte een om haal met de bal zonder te schieten, doch scheidsrechter Unkraut had gefloten en de worp moest als genomen worden be schouwd. De eerste wedstrijd van dit tournooi ging tussen De Pinguins uit Woerden en Polar Bears 2 uit Ede, een ploeg met oude cracks alè Sander Kok, Memelink e.a. Ook dit zevental promoveerde dit jaar naar de 2e klasse. De rust gaf een gelijke stand te zien (22), doch daarna bleek de jarenlange ervaring van de Woerdenaren als tweede klassers. Zij wonnen met 53. Het combinatiespel van V.Z.C. tijdens de verliezersronde tegen Polar Bears was volkomen zoek. Nog moe van de vo rige wedstrijd gaven de Veenendalers een lauw spelletje waterpolo te zien en de Edenaren hadden dan ook met de rust reeds de leiding met twee doel punten. Na de rust verdubbelden zij de score tot 40. De sportieve strijd van vóór de rust, maakte na de rust plaats voor een min der aantrekkelijk fors spel, hetgeen de rivaliteit tussen beide ploegen nu een maal met zich schijnt te brengen. Het werd een minder spannende finale voor de toeschouwers, zonder V.Z.C. Niettemin hebben die weinige belang stellenden toch een goede partij kunnen zien tussen De Pinguins en De Fuut, waarbij de nieuwbakken tweede klassers kansloos ten onder gingen met de cijfers 3—0. De Woerdense heren gingen met de eerste prijs, een cup, naar huis. Deze tro fee werd overhandigd door V.Z.C.-voor zitter, J. van Offeren. Later op de avond werd Jan Bakker de wisselbeker voor het clubkampioen schap op twee slagen overhandigd, ter wijl Ton van Dijk de wisselbeker kreeg als clubkampioen 100 m. crawl heren. De adspirant Piet Kieviet ontving een prestatie-medaille als hardste werker voor V.Z.C. Dovo schynt zich wel weer hersteld te hebben, van de nederlaag van vorige week, want zaterdag, werd het toch heus niet zwakke Huizen, met een 51 neder laag naar huis gestuurd. Jammer was, dat Van Hal, zich niet be heersen kon, by enkele vervelende truck- jes van de Huizer-spil Honing en natrapte. Het gevolg hiervan was, dat hy drie mi nuten voor tyd van verder spelen moest afzien. In het begin leek het er toch eigenlijk helemaal niet op, dat Dovo een zo grote overwinning zou gaan behalen. De Huizenaren gingen in een behoor lijk hoog tempo van start, en hadden enige tijd een nog cl sterk veldoverwicht. Eindelijk na ruim een kwartier spelen was Dovo schijnbaar ook warmgelopen en lanceerde enkele scherpe tegenaanval len. In de twintigste minuut was het dan ook aan goed samenspel van Van Hal en Kroesbergen te danken, dat deze laatste doelman Van de Horst, het nakijken gaf (1-0). Dovo hield het heft in handen, maar doelpunten kwamen er voor de rust toch niet meer. Na de rust was het echter meteen raak, toen Kroebergen, heel handig stopper Honing, omspeelde en van dichtbij in schoot. (2-0). Hoewel de thuisclub daarna legio kan sen kreeg, werden deze toch niet benut, totdat Van de Pol, met medewerking van doelman Van de Horst, de stand op 3-0 bracht. Even later waren het weer Kroes- bergen en Van Hal, die gezamenlijk voor een vierde doelpunt zorgde. (4-0). Nadat Van Wessel, bij een uitval van Huizen de eer gered had, was het Kroes- bergen, die nog eenmaal de Huizer ver dediging verraste en de eindstand op 5-1 bracht. Bekijkt U dan niet alleen onze voorgevel, maar stapt U onze zaak eens binnen. U vindt daar een keur van artikelen welke de gezelligheid in Uw huis verhogen. De lange winteravonden zullen U nog te kort duren, wel komt U dan zeker eens een kijkje nemen. Nog nooit hadden we zo'n grote collectie Een gezellige lamp op de juiste plaats en Uw donkere kamer komt tot leven. Breng gezelligheid in Uw huis, en koop die gezelligheid bij HOOFDSTRAAT 29 WIJ KUNNEN PLAATSEN: Stationsstraat 14, telef. 2734, Wageningen te Rhenen vraagt een all-round Enkele jeugdige krachten voor opleiding in het stofferingsvak. Schriftelijke of mondelinge sollicitaties te richten aan kantoor Radboudweg 2. Met enige dagen is voor u het hek van de dam. Kom dan over de brug. Wij repareren en maken alle uitdeukwerk in ongelooflijk korte tijd in orde. Wij bouwen voor u cabines met laadbakken in 3 weken, enkel cabines 14 dagen laadbakken één week. Gesloten bod'^- en bestelwagens in zeer korte tUd. p Vraagt prijsopgaaf, reeds meer dan 25 jaren leveren wij alle soorten carrosserieën, 't van ouds bekende adres CARROSSERIEFABRIEK RESTEREN TELEFOON 262 Te koop nieuwgebouwde aan de Bergweg te Veenendaal. Leeg te aanvaarden. Te bevragen bij Makelaarskantoor BROUWER Kanaalweg 2 - Telefoon 2918 en bij Makelaarskantoor B. R. BROUWER Adr. van Ostadelaan 34 - Veenendaal GEVRAAGD boven 15 jaar, en boven 18 jaar Hoofdstraat 88, Veenendaal naar Dr. Slotem. de Bruïneplein Telefoon 2088 Veenendaal Betaling in overleg Wij hebben le klas merken Levenslange garantie Sinds 1920 Zandstr. 72, telefoon 2924 - Veenendaal - Dr. de Visserstr. 2, telefoon 2331 Rotanslaapkamers - Wiegen - Ledikantjes - Poppenwagens - Wiegjes - Kindermeubelen M O 0 1 Speciaalzaak voor: ROTANMEUBELEN WIEGEN MANDWERK enz. FABRICAGE: - REPARATIE; Koninginnelaan 7 - Tel. 2938 Fa. B. VAN INGEN VEENENDAAL Tassen - Hengel- en Klepkorfjes - Plantentafels - Standaards - Hangers - Schermen Dit zijn de redenen waarom u beter „SHELL BUTAGAS" in de blauwe fles kunt kiezen: Meest gebruikte flessengas in Nederland! 25 Jaar ervaring over de gehele wereldUiterst solide constructie van de fles 1 De druk in de fles is laag! 13 Kg gas (156.000 K calorieënin elke fles Alléén Shell levert u flessengas met de naam BUTAGAS! Met „SHELL BUTAGAS" kunt u gemakkelijk en veilig koken, verwarmen, verlichten, .enz. Vraag inlichtingen bij de depothouder l Sub-dealers in VEENENDAAL: A. de Kleuver, Panhuis 20, telefoon 2201 G. van Maanen, Nieuweweg 210 N. van Ek, Prins Bernhardlaan 1, telefoon 2533 R. Kelderman, Valleistraat 105, telefoon 2181 S. Ditewig, Middelbuurtseweg 18, telefoon 2785 G. C. Berends, Middellaan 55, telefoon 3061 G. v. d. Haar, Dijkstraat, „Toko" Sub-dealers RHENEN: B. de Rooij, Cuneraweg, Veeneind H. J. van Wijk, Dijk 42, Achterberg H. Griffioen, Middelbuurtseweg 7, telefoon 509 Fa. Van Dijk en Co., Molenstraat 26, telefoon 265 H. van Egdom, Utrechtsestraat 142 Sub-dealer ELST (U.): D. Slok en Zn., „De Kleine Bijenkorf", telefoon 207 Sub-dealer AMERONGEN: J. H. Schoute, O verstraat 41, telefoon 570 C. Veenendaal, Dooiweg 12, telefoon 496 Sub-dealer OVERBERG: E. J. Blauwendraad, Groep 14 H. v. d. Haar, Parallelweg 4 G. J. v. Mil, Dwarsweg 9 H. van Garderen, Haarweg 28 Sub-dealers EDERVEEN: H. J. Geijtenbeek, telefoon 342 Fa. Hevel en Zonen, telefoon 264 C. Rozeboom, Trapjesweg 4, De Klomp Sub-dealer te RENSWOUDE: A. de Jager, Rijksstraatweg 12, telefoon 382 Sub-dealers te SCHERPENZEEL: J. Methorst, telefoon 270 C. Ederveen en Zoon, telefoon 396 T. Valkenburg, telefoon 462 voor een systematisch onderzoek geen geld heeft. Hier hoeft men maar een verlanglijstje te maken en Alberti, de goede Kerstman, komt alles brengen, ook al is het geen Kerstmis... Kan ik dan nee zeggen? Helga schudde vastbesloten 'i hoofd. Nee Stefan, dat kan je natuurlijk niet. Zoiets is een grote kans, die geen mens voorbij mag laten gaan. Het is een kans, die ik aan jou te danken heb, Helga, zei hij met grote eerlijkheid. Ach wat, St'_."an, je bent knap... dat is het! Holl stond op, ging op de leuning van haar stoel zitten en legde zijn arm om haar schouders. Jij bent mijn lieve, verstandige meisje. Wat zou ik zonder jou moeten beginnen? Het is dus afgesproken, dat ik hier blijf? Zij leunde met haar hoofd tegen zijn borst. Maar slechts kort. Toen stond zij op, alsof zij zo'n weke stem ming niet op z'n plaats vond. Ik vind dat wie A zegt, ook B moet zeggen. Goed... dan zal ik B zeggen, zei hij tevreden. En als het nodig mocht zijn, zal ik het hele alfabet zelfs op zeggen. Maar plotseling werd hij ernstig: Er is slechts één ding dat me hin dert. Wat dan wel? Dat we hier comedie moeten spe len, Helga, dat we verzwijgen hoe het met ons ervoor staat. Dat verstopper tje spelen ligt me niet. We moeten het Alberti vertellen! Ze schokte met de schouders. Feitelijk is dat onbelangrijk, Ste fan. Eerst moet Alberti jou en mij enigszins kennen om te weten, dat ik je werkelijk niet uit persoonlijke mo tieven hier aanbevolen heb... Waren er dan in het geheel geen persoonlijke motieven bij, Helga? Zeker, gaf ze openhartig toe, maar tegelijkertijd wist ik ook, dat jij, en waarschijnlijk jij alleen, dat arme ding len van een lijst met alle maatregelen die te nemen en bestellingen, die te doen waren. Helga glimlachte. Hij zag er zo jong en ijverig uit. Weet je eigenlijk wel, jij geniale onderzoeker, dat ik heel erg veel van je hou? Natuurlijk, knikte hij, waarom ook niet, je hebt altijd een heldere blik voor het essentiële gehad en een goede Roman van Hans-Otto Melssner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur kon helpen... Er zal weieens een gun stige gelegenheid komen om het aan Alberti te zeggen... maar nu... Ik vind dat het nog te vroeg is. Hij zag in, dat zij gelijk had en knikte. En daarbij viel het hem in, dat hiermee de laatste hindernis uit de weg geruimd was. Met een zwaai trok hij haar in zijn armen en hield haar stevig tegen zich aangedrukt. We blijven dus, Helga, en ik ga zo gauw mogelijk naar München om alles in orde te maken wat ik voor mijn iaboratorium nodig heb! Hij liet haar los en schoof de pa pieren op de schrijftafel opzij. Het was een mannelijk, zeer vastbesloten ge baar en werd gevolgd door het opstel smaak. Maar laat me nu gaan... ik moet bedenken wat ik allemaal nodig heb. Iedere minuut is nu kostbaar! Zeker, herhaalde ze ernstig, nu is iedere minuut kostbaar... nu heeft heer dokter het zeer druk. Tja, dan moet de karbolmuis maar gauw weer eens naar haar patiënte gaan kijken. Angela zal erg blij zijn wanneer zij hoort, dat je nu toch voor langere tijd hier blijft. Meen je dat werkelijk? Hoe gaat het overigens met haar? Zo goed, dat zij haar arts al hoort, voordat hij er is! Hoofdstuk 9 Stefan Holl kwam met de nachttrein in München aan. Het regende, zoals het zo vaak in München regent, niet erg, maar gestadig. Hij zette de kraag van zijn dunne jas op. De regen had hem nooit iets kunnen schelen, maar van daag vond hij dat grauwe gedruppel onverdraaglijk. De zon, de warmte en de bloemen aan het Comomeer hadden hem al verwend. "Hij keek naar de hemel, die er uitzag alsof er nooit meer een zonnestraal zou vallen op deze stad, waarin hij zo hard om zijn bestaan gestreden had. Nu reikte het geluk hem de hand, een on verwacht vriendelijke hand. En op nieuw was het Helga, die voor dit ge luk de weg geëffend had. Het was zijn taak geweest haar bal op te vangen. Hij klemde de oude aktentas steviger onder de arm en wenkte een taxi. Met de tram zou er te veel tijd verloren gaan. Hij had slechts één dag voor Mün chen, want in Bellagio verwachtte men hem vol ongeduld terug. Mevrouw Von Bergmann was niet thuis, maar haar werkster verheugde zich erover de onderhuurder terug te zien. Al weer hier, dokter? Ja, lachte Stefan, maar slechts voor een paar uur. Nee toch, dokter. Ik heb nog wel uw kamer van boven tot onder schoon gemaakt... zelfs de vloer heb ik een goede beurt gegeven. Holl maakte nog een vriendelijke opmerking, maar sloot toen de deur achter zich. Was het mogelijk, dat men reeds na zo korte tijd als een vreemde in zijn eigen kamer kon staan? Jarenlang had hij hier gewoond en nu was deze ruimte plotseling een vreemde kamer in een vreemd pension. Waar was hij dan eigenlijk thuis, als het hier niet was? Hij nam zijn koffer uit de kast. Deze koffer was een van zijn weinige bezit tingen, die nog uit de tijd van voor de oorlog uit de huishouding der Holl's in Dresden stamde. En dus was hij zwaar en degelijk, uit het beste leer voor de eeuwigheid gemaakt en buitengewoon ouderwets. Reeds wanneer hij leeg was, kostte het moeite hem op te tillen. Vroeger was het vanzelfsprekend ge weest dat men een kruier nam om zo'n koffer te versjouwen. Ja... als men goed keek naar de verbleekte etiketten die erop geplakt waren, kon men nog wel „Shepherds Hotel, Kairo" lezen, of „Danieli, Venezia". Holl maakte de koffer open en stopte er, zonder te kiezen, bijna alles in wat van hem was, in de eerste plaats we tenschappelijke boeken en notities. An ders bezat hij niet veel. Vervolgens riep hij Rosa. Ik blijf tamelijk lang weg, maar ik hou de kamer en betaal die door- Op een goede dag ben ik weer terug. Rosa beloofde, dat ze af en toe de ramen zou zemen. Dat zou me veel plezier doen... De koffer laat ik tegen de avond halen. Buiten regende het nog steeds en die regen zag er naar uit, alsof het hem in München zeer beviel. Holl begroef zijn handen diep in de jaszakken en begaf zich op weg naar het laboratorium, naar Amriss. Hoe zou hij hem ontvangen? Natuur lijk met gemopper, zoals hij meestal deed. En had de oude man niet gelijk om te mopperen? Was Stefan er niet vandoor gegaan? Was hij niet iemand, die zijn collega's in de steek liet, omdat hij het ergens anders beter kon krijgen? Maar, waarom eigenlijk niet, waarom zou hij het niet beter hebben. Ruim baan voor de man die bekwaam is! Ieder mens heeft het recht vooruit te komen. Dat wil zeggen... kom ik wer kelijk vooruit als ik aan het Como meer ga zitten en daar in een labora torium werk? Misschien kom ik daar ginds wel vooruit, ik zal er zeker niet op mij luie rug gaan liggen om alleen maar naar het meer en de palmen te kijken! Ik heb een groot werk voor de boeg en ben het vertrouwen, dat Alberti in me stelt, wel iets verschuldigd. Ik moet hem daarvoor toch iets kunnen aanbieden! Natuurlijk is het daar veel mooier dan hier! Maar waarom moet ik dan blind daarvoor zijn? Het is toch niet verboden zich te verheugen over schoonheid en cultuur. Alberti betaalt me een behoorlijk ho norarium... Op deze wijze komt men eindelijk eens uit de voortdurende geldzorgen en kan men zich een betere garderobe aanschaffen. Overigens heb ik niet veel nodig. Zeker, het is prach tig geld te verdienen, maar meer nog windt het zorgeloze werken me op. En dan is Helga er ook nog! (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4