Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Prijzen voor Ster tocht Lampegietersavond Amerikanen zijn een der meest kerkse volkeren geworden Wist 17... De „nieuwe kruistocht een frappante van de godsdienstige opleving in V.S. AGENDA WAAR IS DE VALLEI-RIKS? SCHERPENZEEL Interessante eerste filmavond van de Volksuniversiteit Veenendaal Billy Graham ELST RHENEN SeptembeR J. F. TAK 31e jaargang VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 No. 70 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Qverberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Water van Bergbad tè koud „Tussen Lago Maggiore en Gardameer" in Veenendaal Zendingsavond van Chr. Ger. Kerken uit omgeving Hij is f 15,- waard 1 AF 262739 Scherpenzeelse Spaarbank maakt het goed „Naar onbestegen toppen van de Andes" Officiële installatie algemeen bestuur Parels voor de zwijnen of sterke drank voor de koeien Najaarswinkelweek op komst „Misdaad en menselijkheid" Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Ons Genoegen feest op concert S. BOS Talc's levertraan Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2Q23 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Hoorden wij reeds hier en daar over plannen om ook voor Lampegietersavond 1957 weer een en ander op het gebied van groepen en praalwagens te organise ren; de aankondiging van de organiseren de V.W.V. „Handel Nijverheid" van het beschikbaar stellen van meerdere prijzen voor de deelnemers aan de stcrtocht van deze avond kunnen hiertoe slechts sti muleren. De deelnemers aan de stertocht op Lampegietersavond op maandag 16 sep tember a.s. zullen in drie groepen be oordeeld worden. Groep 1 betreft praalwagens, waarvoor behalve de wisselbeker van de gemeente Veenendaal, ook nog drie prijzen beschik baar worden gesteld door de Veenendaal- se Winkeliersveren. nl. van 25.-, 15.- en 10.-. Groep 2 omvat groepen van meer dan In verband met de té lage temperatuur van het water gaat de tweekamp tussen Polar Bears uit Ede en V.Z.C. uit Vee nendaal, welke a.s. zaterdag in het „Berg bad" zou plaats vinden, niet door. WIJZIGING ENTREEGELDEN v.v. „VEENENDAAL" De voetbalvereniging „Veenendaal" heeft een wijziging in de entreegelden aangebracht. Met ingang van zondag a.s. zijn de staanplaatsen verhoogd tot 0,75. De zitplaatsen blijven 1.-, terwijl ook de jongenskaarten op 0,25 gehandhaafd blijven. Dinsdag 17 september 1957 komt de Ned. Reisveren. met haar nieuwste kleu renfilm „Tussen Lago Maggiore en Garda- meer" in Veenendaal. De film is in de loop van deze zomer opgenomen onder regie van de heer C. H. Groen met de heer Ed. van Ellinckhuijsen aan de camera. De titel al van deze film tovert voor het geestesoog de zonnige weelde van Noord-Italië, met zijn bloemen, zijn blau we meren, en nog blauwer luchten en fraaie villa's met prachtig aangelegde tuinen, van blanke zeilen, van witte berg toppen. Het. is de N.R V.-filmdienst. weer ge lukt een zo uitbundige vakantie als men slechts in Noord-Italië kan genieten, in fraaie kleuren op de filmband vast te leggen. Uit de aard van de zaak heeft de film dienst zich niet beperkt tot de meren alleen, doch heeft men met deze meren als uitgangspunt diverse uitstapjes ge maakt die gewoonlijk ook door de groe pen, zowel in de N.R.V.-programma als -vrije groepsreizen worden gemaakt. Zp trekken wij in deze film vol afwisseling naar Locarno, Ascona, Brissago, Verba- nia-Pallanza. Baveno, Stresa en Belgirate aan het Lago Maggiore; naar Lugano en de Luganersee; naar het Comomeer, Co- mo, Bellagio en Lecco en vandaar ook naar Milaan en Bergamo. Het Gardameer met Riva en Torbole vormt weer het uitgangspunt voor een bezoek aan Verona, Padova, ja zelfs Venetië en noordelijker naar Merano en Bolsano met een over weldigend bezoek aan de imposante berg wereld van de Dolomieten, zoals die zich voor ons ontrolt langs de grote Dolomiten- strasze. De tekst en de muziek van de film zijn verzorgd door de heer J. F. van Lunte- ren, die ook de inleiding bij de avonden zal houden. De avond wordt gehouden in vereni gingsgebouw ,,'t Trefpunt". dat we nu 's avonds in de Veenen- daalsestraten weer alom de voortekenen van een naderende Lampegietersavond kunnen waarnemen? dat de Veenendaalse jeugd namelijk reeds sinds een week, bij wijze van voor pret, avond aan avond verkleed-partijen organiseert en in groepen zingend rond trekt? dat de nog slechts enkele maanden geleden gestichte Volksuniversiteit Vee nendaal, overtuigend in een bestaande behoefte blijkt te voorzien? dat dit instituut n.l. thans reeds meer dan 400 leden telt? i— dat een nog aanmerkelijke stijging van dit aantal wordt verwacht? dat het adres van deze nieuwe Vee nendaalse instelling luidt: Van Hogen- dorpstraat 11, telefoon 2346? dat het water in de Grift en het Omleidingskanaal de laatste week bijzon der snel stroomt als gevolg van het feit dat men de sluizen wat verder heeft open gezet? dat zich hierdoor tegen de Vaart- brug aan de Kerkewijk een ware dam van eendenkroos heeft gevormd, welke dagelijks maar aangroeit en zwaarder wordt? Illlillliiillll VEENENDAAL Zaterdag 7 september, in geb. „Eltheto" 4 uur, kinderfilmvoorstel ling „Het geheim van de Toren" en 's avonds 8 uur film „De Glazen Berg" van Chr. Film Actie. Op ter rein v.v. „Matjan", Bergweg 3 uur, demonstratie pol. en blindengel. honden. Om 3 uur officiële opening nieuwe speeltuin Buurtver. Wes tersingel. Maandag 16 september, Lampegietersavond. Dinsdag 17 september in geb. ,,'t Trefpunt", filmavond Ned. Reisveren. Vrijdag 20 september, in geb. „Eltheto" 8 uur, Eerste filmavond Volksuni versiteit Veenendaal. Luxor Theater Van heden vrijdag t.e.m. maandag de film „Lokaas" en van dinsdag t.e.m. donderdag „Conchita". RENSWOUDE Maandag 9 september in geb. „Rehoboth", 8 uur, voorlichtings filmavond van Nederl. Zuivel- bureau. 10 personen, waarvoor eveneens drie geldprijzen van 15.-, 10.- en 5.- beschikbaar wordt gesteld. Groep 3 zijn groepjes van 3 tot 10 per sonen, waarvoor eveneens prijzen van 15.-, 10.- en 5.- beschikbaar worden gesteld. De verschillende groepen zullen door een jury worden beoordeeld. De uitslag zal nog voordat de deelnemers de markt weer verlaten, bekend gemaakt wt^-den. In de chr. geref. kerk aan de Hoofd straat zal op donderdag 12 september a.s. 's avonds om half acht een zendingsavond worden gehouden van de chr. gerefor meerde kerken van Ede, Bennekom en Veenendaal. Ds. M. Vlietstra van Eemdijk zal spre ken over het onderwerp „Ik zal vol hel denmoed", terwijl ds. J. Jongeleen van Wageningen een zendingsverhaal zal ver tellen onder de titel „De Apostel van Groendland". De Vallei-riks van de vorige week, welke werd uitgegeven in de sigaren- kiosk van de heer Burgstede aan de Kerkewijk te Veenendaal werd niet gevonden. De Vallei-riks, welke dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven, is daardoor weer 2,50 meer waard dan de vorige. Deze nieuwe riks draagt het rode nummer Kijkt u dus goed uit naar deze riks, indien hy voor a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van dit blad kan worden getoond, wordt hierop de vinderspremie, die nu dus 12,50 be draagt, direct in contanten uitbetaald. VEENENDAALSE WINKELIERSVER. VERGADERT A.s. dinsdagavond komen de leden van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" bijeen, om de plannen te bespreken voor een najaars winkelweek. De vergadering wordt ge houden in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. VERSCHILLENDE BESTUURSMUTATIES In de jaarvergadering van de Scher penzeelse spaarbank werd in de plaats van de heer A. Donker, die naar Weesp is vertrokken, tot lid en commissaris ge kozen de heer D. Hoolwerf. Tot secretaris boekhouder werd benoemd de heer H. Verkerk. Terugblikkend over het vorig jaar kan de vereniging op gunstige cijfers bogen. Zo werd over 1956 ingelegd het totaal bedrag van 14.638,31 en terugbetaald 52.692,83. Er werden 18 nieuwe boekjes uitgegeven. Bij aangifte van geboorte ten gemeentehuize werd een eerste inleg ver strekt van 2,50. Het rentepercentage zal men waarschijnlijk met 1 januari verho gen, het is thans 2,64. Het rentegevende bedrag werd verhoogd van 2000 tot 60.000. De zittingen van de spaarbank blijven vastgesteld op iedere tweede en laatste zaterdag van de maand op het ge meentehuis van 7 tot 8 uur. Ais eerste van een uitgebreide serie van filmavonden en lezingen welke de Volksuniversiteit Veenendaal reeds voor het komende seizoen heeft vastgesteld, volgt op vrijdag 20 september a.s. een wel zeer interessante filmavond, verzorgd en toegelicht door de Nederlandse berg beklimmers en geleerden van internatio nale bekendheid dr. T. de Booy en dr. C. G. Egeler. Dat beide sprekers, vooral na hun op merkelijke alpinistische prestaties ook in Veenendaal geen onbekenden zijn, moge blijken uit de bijzonder grote belang stelling, welke voor deze avond bestaat. Het aantal belangstellenden dat zich nu reeds van een plaatsbewijs verzekerde is n.l. zo groot, dat deze avond niet in ge bouw ,,'t Trefpunt" gehouden zal worden, zoals aanvankelijk aangekondigd, maar in het grotere „Eltheto". Film en sprekers van deze eerste V.U.- avond, nemen ons mee naar Peru, op hun moeizame tocht naar de duizelingwek kend hoge toppen van het Andesgebergte. Zij zullen vertellen hoe na de Andes- expeditie-1952 met de eerste bestijging van de Huantsan, vorig jaar een nieuwe expeditie volgde, waarvan de resultaten iedere verwachting hebben overtroffen. Ook ditmaal hadden zij de exploratie van het onderzoeken gebied onderbroken voor enkele unieke alpinistische prestaties. Als eersten beklommen de verzorgers van deze filmavond de Cerro Veronica en de Pico Soray, bergen van 5750 m hoogte, en tot slot de Nevado Salcantay, een ijs- reus van ruim 6000 m. Bijzondere aandacht werd eveneens be steed aan de Indianenbevolking, waar zij het voorrecht genoten enkele rituele bijeen komsten bij te wonen. Dr. De Booy en Dr. Egeler zijn van deze expeditie teruggekeerd met een schal van materiaal. Duizenden zwart wit en kleurenfoto's alsmede een prachti ge kleurenfilm vormen de basis waaruit een volledig beeldverhaal is samengesteld. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat zovelen van deze gelegen heid in eigen woonplaats dr. De Booy en dr. Egeler van hun ervaringen te ho ren vertellen, dankbaar gebruik maken. Tevoren zal op woensdagavond 11 sep tember tijdens een besloten bijeenkomst in gebouw ,,'t Trefpunt" door burgemees ter A. Bakker het Algemeen Bestuur van de Volksuniversiteit Veenendaal officieel worden geïnstalleerd. De directeur-secretaris van de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten zal bij deze gelegenheid het werk van de V.U. in 't algemeen belichten, terwijl dr. J. G. Thoomes in het bijzonder doel en programma van de Volksuniversiteit Veenendaal inleidt. Woensdagochtend is op Rijksweg no. 12 een vrachtwagen met aanhanger van een transportdienst nabij de Heuvelsesteeg van de rijweg geraakt en daarna onge veer 4 meter lager in een weiland terechtgekomen. De vrachtwagen lag op de zijkant, terwijl de aanhanger de wie len omhoog stak. De chauffeur, die verklaarde, door de zon verblind te zijn, kwam met de schrik vrij. De vrat ht vager» was echter niot meer bestuurbaar, terwijl de lading gro tendeels ernstig was beschadigd. Deze lading bestond hoofdzakelijk uit sterke drank in flessen, van 1 tot 25 liter, gedeeltelijk in kratten, en grotere vaten.. Tientallen flessen, veelal gebroken, lagen, overal verspreid in het gras. De plaats van het ongeval verspreidde dan ook. een doordringende lucht en trok de no-» dige belangstellenden, zowel van het pas-, serende verkeer, als van de omwonen-, den. De rijkspolitie, die zich door niets liet beïnvloeden maakte proces-verbaal op. Een bromfiets, servies en radiotoestel en vele andere prijzen zijn zo de extra attraties van de najaarswinkelweek, die volgende maand door de winkeliersver eniging „Eendracht maakt macht" wordt georganiseerd. Verder zal er een foto wedstrijd op touw worden gezet, waarbij het publiek gedeeltelijk gecamoufleerde foto's zal moeten identificeren in de eta lage van de deelnemende winkeliers. Het programma wordt verder aangevuld met muzikale rondgangen, puzzleritten voor bromfietsen, motoren en auto's, ringrij- den voor de jeugd om £e vijver aan de Lindelaan, lampionenoptocht en optreden van de boerenkapel „De Spurriekluvers". WEER VEILIG VERKEERSRIT VOOR DE JEUGD Tijdens de bijeenkomst van de afdeling Scherpenzeel van het Verbond voor Vei lig Verkeer en de drie schoolhoofden is besloten de jaarlijkse Veiligverkeersrit voor de jeugd te organiseren op donder dag 12 september. Deze rit is bestemd voor de 5e en de hogere klassen. De wis selbeker welke tweemaal is gewonnen door de Holevoetschool zal weer worden verdedigd. INLEG EN TERUGBETALING RIJKSPOSTSPAARBANK Op het postkantoor van Scherpenzeel werd voor de Rijkspostspaarbank in de maand augustus ingelegd 19.794,68 en terugbetaald 15.312,46. is de meest gevierde spreker, zodra hij aangekondigd wordt stromen de stadions vol. Het opmerkelijke is dat hy zowel veel voorstanders als tegenstanders on der zijn gehoor heeft. Op zijn tournee in Europa heeft hij nog wel eens de plank misgeslagen. Ook nu in New York blijkt overduidelijk dat hy de theologische ont wikkeling plus een zekere verdieping in zijn spreken mist, maar een ding kunnen zijn felste opposanten hem niet betwis ten: hij brengt het evangelie op een rusti ge eenvoudige manier, precies op de wij ze die het publiek wenst. Zijn oproep: „Bekeert u" moge kinderlijk naïef de mensen in de oren klinken, er is iets blij moedigs en sympathieks in dat zijn hoor ders aangrijpt en tot nadenken brengt. Daarom doet de critiek op Billy iets ver ontrustend aan. Maar de Amerikaanse evangelist bouwt door als in Noach's da gen. In het raam van een grote en grootste evangelisatiecampagne,, New Crusade" is de stad New York (8.000.000 inwoners) betrokken. Gedurende deze kruistocht spreekt Billy Graham met onverdroten ijver voor tienduizenden mensen. Avond aan avond verkondigt hij de blijde bood schap en zo nu en dan, wanneer de kan sen er zijn, verschijnt hij voor miljoenen toeschouwers op het televisiescherm. Evenals dit in Europa het geval is ge weest, is de belangstelling overweldigend. Tegelijkertijd moeten wij er aan toevoe gen dat ook het oordeel van tal van men sen over het optreden van Billy Graham gevarieerd is. Er zijn er, evenals in Neder land, die zijn optreden enthousiast toejui chen en de evangelieprediking vooraf doen gaan door het houden van bidstonden en samenkomsten. Op deze wijze effenen zij de weg om tot God te komen en het is frappant dat op deze z.g. voorbereidende V.V.. .SCHERPENZF^I" VERGADERDE Woensdagavond was de voetbalveren. „Scherpenzeel" in een goed bezochte ledenvergadering bijeen in „Marktzicht". In zijn openingswoord bracht de voor zitter J. van Egmond dank aan de leden, die het veld op Wittenberg weer hadden verbeterd. Hij hoopte verder dat de pro blemen deze avond in een prettige sfeer zouden worden besproken. Na de notulen van de secretaris H. de Rooy, werden een tweetal nieuwe leden toegelaten en wel M. Veldhuizen en E. v. Leuveren. De verkiezing van de elftalcommissie De finale voor het Euro pees springkampioen- schap te Rotterdam leverde een overwinning op voor de Duitser H. G. Winkler. Z.K.H. Prins Bernhard reikte de prijs uit aan de Europese kampioen. Z.K.H. Prins Bernhard spelt het lint aan het tuig van het paard van H. G. Winkler. verliep vlot. Van de bestaande commissie gevormd uit de heren J. Renes, J. ter Berg en A. Jansen stelde J. Renes zich niet herkiesbaar. Als kandidaat waren er C. ter Burg, E. v. Leuveren en T. Valkenburg. Gekozen werden J. ter Berg, C. ter Berg en T. Valkenburg. Voor het zaterdag-elftal wa ren aftredend H. de Rooy en J. Engelen burg. H. de Rooy stelde zich niet herkies baar. Gekozen werden H. v. Ede, J. En gelenburg en A. v. Ginkel. Hierna werd het bestuursvoorstel aanvaard om de con tributie te verhogen van 0,65 op 0,75 per maand, ingaande op 1 januari 1958. De entree van de thuiswedstrijden werd gebracht van 0,25 op 0,35. De afd. Eist van de Ned. Chr. Vrouwen bond hoopt donderdagavond 12 september in gebouw „Pniël" weer te beginnen met de vergaderingen. Spreker voor deze eerste avond is Mr. F. B. Keulen uit Utrecht over het onder werp „Misdaad en Menselijkheid". Het bestuur rekent op een goede op komst van alle leden en belangstellenden. GEEN AUTO'S MEER IN STADSBOSSEN De opmerkzame wandelaar zal hebben geconstateerd, dat op verschillende lanen inde stadsbossen van Rhenen, borden zijn geplaatst die het verbod aangeven om er met voertuigen in te rijden. Bij informatie bleek ons, dat men wil voorkomen, dat automobilisten de bossen onveilig maken, daar men de wandelaars van een volkomen rust wil laten genieten. Voor de Rhenense laan is een uitzonde ring gemaakt. Deze laan loopt van Leemkuil tot a?n het Philipssebos. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 ROMAN I. De derde roman van de Franse schrijfster Fran- goise Sagan is verschenen. En opnieuw is bewezen dat dit nu 22-jarige meisje de meest suc cesvolle van deze tijd is. Nog nooit in de bewogen geschiede nis van het Franse boek werd een eerste oplage bepaald op 250.000 stuks en nog nooit wer den er in voorverkoop zovele tienduizenden verkocht. Van haar eerste roman, Bonjour tristesse, werden alleen in Frankrijk 760.000 exemplaren aan de man gebracht en van haar tweede boek, Un certain sourire vonden er tot nu toe 510.000 hun weg naar de Franse lezers. De titel voor haar derde werk, Dans un an, dans un mois werd ontleend aan het toneel stuk van Racine. Het boek werd geschreven tijdens een verblijf op het platteland, tussen paard- ritjes door, in een buitenhuis van de Franse modekoning Dior Aan het verschijnen van deze derde roman knoopten de franse bladen het gerucht van een ro mance. Francoise zou in het huwelijk treden - heel stilletjes en romantisch - met haar uit gever, de heer Guy Schoellcr. ZU zelf heeft het eerst toege geven, later tegengesproken. De heer Schoeller bevindt zich op het ogenblik op de jacht in Ke nya, en antwoordde op een des betreffende vraag onduidelijk. Men zou, zo schrijft een der kranten, er echter uit kunnen opmaken dat hy het bericht al leen maar voorbarig vindt. ROMAN II. James Gould Cozzens leeft ergens in de Ver. Staten als een heremiet, heeft in 17 jaar geen film gezien en in twintig jaar geen toneelstuk. Dat zijn aardige bijzonderheden voor zijn vrouw, wier beroep het is nieuwe schrijvers te lan ceren, nu zij het tijd heeft ge vonden om voor de pennevruch- ten van haar 54-jarige echtge noot de aandacht te vragen. De Amerikanen bleken maar wat graag bereid die aandacht op te brengen en proclameerden Coz zens direct tot een nieuwe literaire ster en vonden voor hem bovendien de bijnaam „Greta Garbo van de letter kunde" (vanwege zijn kluize naarsleven). Om zijn vrouw een handje te helpen, heeft de nieu we auteur de volgende wijs heden over beroemde collega schrijvers de wereld ingezonden: Hemmingway is een oppervlak kige vent, Sinclair Lewis een sentimenteel mannetje, Faulk ner vervalst het leven en Stein beck loopt het na tien bladzij den uit de hand BOM. Ter besteding van kanker stelt dokter Robert Ba ses (in Science) voor de zieke cellen te vernietigen door het toepassen van een „klein Hiros hima". HU wil daartoe in de kankertumors uiterst kleine hoeveelheden uraniumzout brengen. Deze zouden dan door een kettingreactie, veroorzaakt door een neutronenbombarde ment, de zieke cellen vernieti gen. De eerste experimenten op dieren leverden tot nu toe niet het gewenste resultaat op, maar men is vol hoop dat men op de duur tot een gunstig resultaat - waarvan de uitvinders van de atoombom wel nooit zullen hebben gedroomd - zal komen. GORDIJN. Een Londense dame had de kolenboer, de postbode en de kleermaker als particuliere detectives aange steld om een gordijn van spio nage rondom een dierenwinkel te leggen. Na een jaar kon ze de dierenhandelaar voor de rech ter dagen omdat hij in die tijd 200 katten had gestolen en door verkocht voor vivisectie. HONDERD. De heer Paul Jobard te Pouillenay (Frank rijk) heeft opgewekt zijn hon derdste verjaardag gevierd met een tochtje in zijn 62-jarige auto (een Panhard-Levassor uit 1895). Nadat hy zonder haperen de honderd kaarsen van de ver- jaarstaart had uitgeblazen, zei hy zo oud te zijn geworden door vrijgezel te blijven en veel wijn te drinken. HOED. De tien rijkste vrou wen van Amerika kunnen zich zelf elke dag geven wat zü wensen (in materiële zaken) en zouden als zij hun vermogens bij elkaar deden een jaar lang de staatsuitgaven van de Ver. Staten kunnen betalen. Als zij wat voor andere vrouwen zou den willen doen dan zouden ze voor elke Amerikaanse vrouw een mooie hoed kunnen kopen. Of een paar bretels voor elke manwaarmee ze dan een van de rijkste onder hen, me vrouw Dodge, een plezier zou den doen, want die is de erf gename van de uitvinder van dit nuttige instrument. Zij bezit een miljard gulden, zegt men, en is de enige die haar geluk heeft gevonden in iets anders dan filantropie beoefenen, welk geluk voor haar bestond uit in weelde leven, uitgaan en door excentriciteiten(teitjes) de aan dacht trekken. Maarze zeg gen zoveel. O, JOHN! Heel Washington zegt dat de heer Dulles er lacheriger en vrolijker op is ge worden sinds in een nachtclub de zangeres Carole Burnett te gen hem heeft uitgeroepen: „O, John! O, John Foster Dulles, ik ben stapelgek op jou". AMBITIE. Volgens de we duwe van Mussolini zou de grootste, maar nooit vervulde ambitie van de heer M. zijn ge weest in cognito per tram een rondrit door Rome te maken. REDDER. Tien jaar lang heeft de heer Heinz Kilfitt de autoriteiten gevraagd een hik te plaatsen op de brug van Grosshesselohe in Beieren. Al wachtende organiseerde hij zelf een reddingsdienst die in die tien jaar een honderdtal wanhopigen ervan weerhield om van de brug naar beneden te springen. Thans heeft het gemeentebestuur van Muenchen besloten het hek aan te bren gen. TIEN PROCENT. Een groot magazijn te New York geeft tien procent korting aan klan ten die binnen tien minuten hun keuze bepalen. TAND. Een 59-jarige Ita liaanse vrouw kreeg een tand op een wel heel ongewone plaats: in het midden van haar verhemelte. Niet meer kunnen de eten en geplaagd door ver schrikkelijke pijnen ging ze naar de tandarts, die de tand operatief verwijderde. De ope ratie slaagde perfect. MILJOEN. Om het elftal van de Italiaanse voetbalclub Ju- ventus op peil te houden, heeft de heer Agnelli, hoofdaandeel houder van de Fiat-fabrieken, voor de aankoop van de Engels man Charles en de Argentijn Sivori twee miljoen gulden ver schaft. De Rhenense Muajekveren. „Ons Ge noegen" geeft onder leiding van de heer P. Hoolhorst komende zaterdag (7 sep tember) in de muziektent in het K. E. Plantsoen een concert, dat om 8 uur aan vangt. Er staan verschillende marsen op het programma, alsmede vier concertnummers waaronder De Vogelkoopman en Doorn roosjes Bruidsvaart. De concerten in de openlucht genieten de laatste tijd maar een matige belang stelling. Rhenenaren. mogen we langs de ze weg een beroep op U doen, Uw plaat selijke verenigingen in elk geval belang stelling te tonen? U kunt dit doen door zaterdagavond aanwezig te zijn. De mu zikanten zullen dit bijzonder waarderen. Uiteindelijk zou U het ook niet prettig vinden te moeten musiceren voor bomen en struiken! TWEE AUTO'S IN BOTSING Donderdagochtend kwamen twee auto's in botsing op de hoek van de Herenstraat Spoorbaanweg nabij het Viaduct. De heer L. B., loodgieter uit Rhenen, die met zijn Opel-Stationcar de Spoor baanweg opdraaide, werd in de flank aangereden door een wagen van het zelfde merk en type van de heer J. C. uit Wageningen, die uit de richting Grebbe kwam aangereden. Er ontstond lichte schade, de politie maakte proces verbaal op. DE IJSKAST VOLGT DE AUTO In de VS komen met tussenpozen nieu we automodellen op de markt, die zich nauwelijks van de oudere modellen distanciëren, wat technische verbeterin gen betreft. De ontwerpers van deze auto's hebben rekening gehouden met de mode-wensen van hun afnemers om aldus de verkoop te stimuleren. Aange zien in de V.S. praktisch alle mensen, die volgens hun beurs voor een ijskast in aanmerking komen, deze nuttige „keu kenmachine" bezitten, volgt men het voorbeeld van de automobiel-construc teur. De koel- en ijskasten hebben de kleur der zakelijkheid en efficiency, de witte, in de steek gelaten. Rose, geel en groen zijn thans de gewilde kleuren. Deze kasten hebben niet meer de afge ronde hoeken, die overigens wat con structie en gebruik betreft, ook van het standpunt van efficiëncy uit konden wor den verdedigd. De kasten hebben nu scherpe hoeken. De fabrikanten beweren in hun publicaties, dat deze machines minder ruimte van de keukentjes op eisen en dat men meer machines in een ruimte kan plaatsen. fet van belang ontbloot is het feit een der grote fabrikanten zelf toe geeft of beweert, dat deze „modieuse" verandering der modellen meer kosten heeft veroorzaakt dan enige voorafgaande nieuwe constructie. bidstonden de Leger des Heils officier even goed te vinden is als de meest puri teinse predikant. Het aantal supporters en sympathiserend n (er zingt een koor van duizend zangers) is dan ook niet gering. Over de kerkmuren heen reiken de gelovi gen elkaar de hand en zoeken naar dat gene wat hen verenigt. Merkwaardig ge noeg, nu de klokken van het evangelie overal luiden, de critiek zo fel naar boven komt. Men noemt Billy Graham perfec tionist, (d.i. een aanhanger van de leer, dat een gelovige reeds op aarde volmaakt kan worden, volgens 1 Joh. 1 7). Een Amerikaans professor, Reinhold Niebuhr, heeft zijn bezwaren tegen de prediking van Billy Graham niet onder stoelen of banken gestoken en ook de Congregational Christian Churches nemen een enigszins critische houding aan. Zelfs zijn er die menen dat ze het beter zouden vinden wanneer Billy Graham Zuid-Ame rika eens ging bezoeken om daar de tegenstellingen tussen zwart en wit te overbruggen. Nu lijkt ons, dat tussen haakjes gezegd voor Billy Graham een even grote Herculestaak als voor zijn cri ticasters. Wie maar eenmaal iets gelezen heeft over de geweldige tonelen, die zich daar om de vrijmaking van de slavernij afgespeeld hebben, begrijpt dat de meest ervaren en bezielde prediker hier op rot sen zou ploegen. Grote opleving van het godsdienstig leven in Amerika Billy Graham gaat intussen, ten spijt van al zijn bedillers, rustig door met zijn evangelieverkondiging. Honderd jaar ge leden, in 1850, had slechts 16Vo van de bevolking van de Ver. Staten enige band met de kerk. In 1955 beleed 60,3 een of andere vorm van godsdienstig geloof. Bovendien beschouwt zonder enige twijfel de minderheid van 39,7 pet., die buiten enige kerkelijke organisatie staat, zich op haar wijze „godsdienstig". Zo wachtte president Eisenhower, hoe wel hij een man is van sterke godsdien stige overtuiging, tot 1953 voordat hij zich bij een bepaalde kerk aansloot. Een aan val op de godsdienst wordt door de meeste Amerikanen beschouwd als een aanval op de fundamentele waarden waaruit de natie leeft. Het grote gevaar voor de godsdienstige opleving in Amerika is, volgens sommige mensen uit de kerk, dat deze centrale waarheden van de christelijke leer verge ten zullen worden. De mens is voortdurend in de verleiding om God naar zijn eigen beeld te vormen, om de godsdienst te ge bruiken voor zijn eigen oogmerken in plaats van voor Gods bedoeling, om de eeuwigheid in dienst te stellen van de tijd., in piaats van de tijd te zieh ïr. net licftt van de eeuwigheid. Mannen en vrouwen in Amerika zijn nauwelijks bestand tegen deze verleiding en daar hun materiële macht de grootste in de geschiedenis is, zou de verleiding om de godsdienst te gebruiken voor deze macht ook wel eens de grootste kunnen Horlogerie zijn. Men mag terecht trots zijn op de op leving van de godsdienst in Amerika, daar het getuigt van een ontwaakt geestelijk bewustzijn. Maar aan de andere kant is er het gevaar, dat :nen de godsdienst vereen zelvigt met een of andere vorm van „Amerikanisme", een gevaar omdat men dan twee realiteiten met elkaar verbindt die gescheiden moeten blijven. De gods dienst gaat uit boven tijd en plaats. Hij geeft geen „steun" aan de materiële aspi raties van welk volk ook. Hij oordeelt alle volken en God is nimmer de mede piloot in enig gevechtsvliegtuig". (Zie verder pagina 2.) WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL De eerste grote algemene wereldten toonstelling sedert twintig jaar, wordt in 1958 door België ingericht. Het zal de eerste wereldtentoonstelling zijn sedert New York 1939 en de eerste in België se dert 1935, de eerste in Europa sedert Pa rijs 1937. Voor 1964 zal geen enkele alge mene wereldtentoonstelling meer worden ingericht. De Tentoonstelling 1958 (geopend van april tot oktober) zal de balans opmaken van een halve eeuw die de rijkste is aan sensationele ontdekkingen, welke de ge schiedenis ooit heeft gekend. Zij zal niet alleen een meesterwerk zijn van wetenschap en kunst doch tevens een uitzonderlijke voorstelling der origi nele en scheppende krachten van ieder volk. Verwacht wordt, dat de tentoon stelling vijf en dertig miljoen bezoekers zal trekken. Op een oppervlakte van 200 ha wordt een grote ultra-moderne stad opgebouwd. Mensen uit alle werelddelen zullen er elkander ontmoeten. 46 landen en 8 internationale en supra-nationale instel lingen zullen in 1958 te Brussel vertegen woordigd zijn. WIJZE WOORDEN DE MACHT VAN HET WILLEN Wil slechts, wat gy moet, dan kunt gy wat gy wilt. Rückert) Geef nu uw kinderen weer verpakt in de bekende ronde flessen rijk aan vitaminen. Sinatran - S nostol - Halitran Davit A-D etc. etc. Apoth. ass. drogist Opticien Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1