Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Begin gemaakt met de nieuwe Hoofdstraat MULDER Eerste Wolmars in Veenendaal Gunstig verslag tandheelkundige verzorging Veenendaalse schooljeugd ELST AMERONGEN NKRUMAH, DE ZWARTE HITLER VAN AFRIKA SCHERPENZEEL Nieuws uit de omgeving 31e jaargang WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 No. 71 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Gratis rozen voor praalwagens Lampegietersavond- lied AGENDA Eerste U.S.O.-concert Stichting R.K. bibliotheek „Gilles van Schonebeke" Ladelichter in actie Eist krijgt een ijsbaan ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Nieuwe grote speeltuin de trots van buurtvereniging „Westersingel" Nieuwe wet staat deportatie toe zonder veroordeling Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563127 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Maandag is dan toch een begin ge maakt met de reconstructie van het wegdek in de Hoofdstraat. Men heeft althans de bomen in hei plantsoentje verwijderd. Het plantsoentje zelf wordt nu ook weggehaald en men is nu doen de de verhoging te slechten en van de voorheen gescheiden rijbanen een brede weg te maken. Het verkeer krijgt dus meer ruimte Voor degenen die met Lampegieters- avond hun praalwagens etc. met bloe men willen versieren, stelt de kwekerij Loef aan de Sandbrinkstraat o.a. een 20.000 stuks rozen ter beschikking. Zij die deze bloemen willen verwerken, kunnen deze gratis by deze bloem kwekerij afhalen. De optocht welke, zoals bekend, weer een stertocht zal zijn, vertrekt om 8 uur van de volgende punten: 1. Slotemaker de Bruïneplein. Chr. Tamboers- en Pijperskorps „Prins Bernhard". Route: Klaas Katerstraat, Patrimoniumlaan, Kerkewijk, Markt. 2. Munnikenweg hoek Gortstraat. Kon. Scheepjes wolharmonie. Route: Gort straat, Zandstraat, Hoofdstraat en Markt. 3. Stationsstraat hoek Buurtlaan. „Cae- cilia". Prins Bernhardlaan, Hoog straat, Hoofdstraat, Markt. Na het bekendmaken van de prijs toekenning op de Markt gaan de stoeten weer met dezelfde muziekkorpsen naar het punt van uitgang langs dezelfde route. De jury welke de prijzen zal toe kennen, bestaat uit de heren A. P. de Kleuver, D. Philips en J. v. d. Walle. Voor hen voor wie de tekst van het Lampegietersavondlied niet bekend mocht zijn, wordt het hieronder afge drukt. 'tis van de avond Lampegietersavond Titeralalom, titeralalom. 'k Heb van mijn moeder een lampion gekregen, En van mijn vader een kaarsje erin gekregen. Titeralalom, titeralalom. 'k Zeg tegen Trientje, hoe. laat zal het wezen, Op 't slag van hallef, hallef negen, Titeralalom, titeralalom. VEENENDAAL Donderdag 12 september, in chr. ger. kerk Hoofdstraat 7.30 uur ds M. Vlietstra van Eemdijk spreekt over „Ik zal vol heldenmoed" en ds. J. Jongeleen van Wageningen vertelt voor streek-zendingsbijeen- komst. Maandag 17 september, Lampegietersavond, 8 uur vertrek van ster-tocht. Dinsdag 17 septem ber in geb. ,,'t Trefpunt" 8 uur filmavond Ned. Reisvereniging. Vrijdag 20 september, in gebouw „Eltheto" 8 uur, Eerste filmavond Volksuniversiteit Veenendaal. Lu xor Theater heden woensdag en morgen donderdag de film „Con- chita". en dat zal ook nodig zijn, want dezer dagen wordt een begin gemaakt met graafwerk voor het leggen van nieuwe riolering, buizen en kabeis. Daardoor zal steeds één weghelft versperd zijn. Eerst in het voorjaar wordt een aan vang gemaakt met het leggen van het eigenlijk nieuwe asfaltwegdek. Op bovenstaande foto zien we hoe de op één na laatste boom voor het ge meentehuis sneuvelt. Het is zonder bo men wel wat kaal geworden in onze Hoofdstraat. Ook in de toekomst echter zal er, gezien de beschikbare ruimte, wel geen gelegenheid zijn nog wat bo men te plaatsen. Het eerste concert van het Utrechts Stedelijk Orchest van het a.s. winter seizoen zal worden gegeven op donder dag 26 september a.s. in het Ver. gebouw aan de Eikenlaan. Aanvang 8 uur. Het programma wordt nog nader bekend gemaakt. Op 2 oktober a.s. zal in Veenendaal de R.K. openbare Uitleenbibliotheek „Gilles van Schonebeke" worden geopend. Deze bibliotheek zal worden gevestigd in het pand Tuinstraat 3 t.o. de Openbare School. Momenteel heeft deze bibliotheek, die bij stichting in het leven werd geroepen, de beschikking over plm. 6000 boeken. Uitbreiding van dit aantal ligt in de be doeling, daar plm. 4000 boeken nog be handeld moeten worden, alvorens deze in omloop kunnen worden gebracht. Het be stuur heeft er naar gestreefd voor elck wat wils te bieden; dus niet alleen ont spanningslectuur voor volwassenen, maar ook jeugdlectuur, populair-wetenschap- pelijke werken, enz. De bibliotheek is voor een ieder toe gankelijk. Regelmatige lezers zullen een uiteraard voordelig lidmaatschap kunnen verkrijgen. De incidentele lezer zal tegen een kleine vergoeding boeken kunnen le nen, zonder dat men lid behoeft te wor den. Ook hoopt het bestuur binnen afzien bare tijd in de bibliotheek een leestafel te kunnen plaatsen; de mogelijkheid om hierbij dag-, week- en maandbladen ter lezing beschikbaar te stellen, wordt over wogen. Op zaterdag 28 september a.s. wordt in Veenendaal voor de eerste maal de Wol mars gehouden, georganiseerd door de wandelverenigingen „Hollandia-tricot", Pehavee en Scheepjeswol. Dankzij de medewerking van de heer jhr mr. dr. L. M. K. C. van Asch van Wijck kan een groot gedeelte van de par- coursen over het prachtige landgoed Prat- tenburg worden gelopen en de route biedt dan ook een prachtig gedeelte ongerept natuurschoon. Verwacht wordt dat de deelname van wandelverenigingen voor deze eerste wolmars al zeer groot zal zijn. VERGADERING PHILATELISTENVER. „DE VALLEI" De Veenendaalse Philatelistenvereni- ging „De Vallei" komt op woensdag 11 september a.s. om half acht weer bijeen in de kantine van de Veenendaalse IJzer- industrie aan de Schoolstraat. Aan de hand van door de school- tandarts voor Veenendaal, mevrouw L. Zweede-Hooghiemster te Wageningen, verstrekte gegevens, werd een overzicht samengesteld van de resultaten van het tandheelkundig onderzoek van school kinderen, verricht gedurende het jaar 1956. Uit dit overzicht blijkt, dat bij de aan vang van het eerste halfjaarlijkse onder zoek door de schooltandarts in 1957, van de 1870 leerlingen, tot welke de school- tandverzorging zich in het afgelopen jaar uitstrekte, 1646 leerlingen geen afwijkin gen aan het gebit vertoonden en derhalve over een gesaneerd gebit beschikten. Genoemd aantal van 1646 leerlingen komt neer op een percentage van 88.03. Over het jaar 1955 bedroeg dit percen tage 91.7. Voor een belangrijk deel is de ze verlaging te wijten aan een groter aan tal leerlingen, dat op eerdergenoemd tijdstip nog in behandeling was bij de eigen tandarts. Dit aantal bedroeg n.l. 99, of wel 5.29#/o. De vorige maal bedroeg dit percentage 2.79. Dit aantal leerlingen be hoort, om een juist beeld te verkrijgen van het totaal aantal leerlingen, dat in het kader van de tandheelkundige ver zorging van schoolkinderen werd bereikt, te worden medegerekend bij de leerlin gen, die reeds over een gesaneerd gebit beschikken. Deze leerlingen zullen im mers t.z.t., en wel na de afbehandeling door de eigen tandarts, ook een gesaneerd gebit hebben. Op deze wijze wordt een totaal-percentage verkregen van 88.03 5.29 - 93.32. Over 1955 bedroeg dit per- JUBILEUMFEEST v.v. „VEENENDAAL" De jubileumfeesten ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de voetbalvereni ging „Veenendaal" zal gegeven worden op zaterdag 28 september a.s. Onbekenden hebben maandagmorgen de geldlade van een slagerij in de Hoofdstraat gelicht. Een bedrag van ongeveer 55,wordt vermist. VERGADERING CHR. HANDELS REIZIGERS EN AGENTEN Door de eerst kortgeleden opgerichte afdeling van de Ver. van Christelijke Handelsreizigers en Handelsagenten is voor a.s. vrijdagavond in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt een vergade ring belegd. Als spreker zal deze avond tegenwoordig zijn de heer A. van Rees uit Gouda, die het onderwerp „princi pieel en practische" zal behandelen. centage 94.49, hetgeen derhalve een ver mindering betekend van 1.17°/«. Deze ge ringe verlaging is in het geheel niet ver ontrustend. Het bereiken van een per centage van ruim 90V» wordt nog steeds buitengewoon gunstig geacht. Als tenminste de vorst daartoe wil medewerken zullen de schaatsliefhebbers van Eist en Amerongen komende winter hun hart kunnen ophalen en niet meer naar andere plaatsen behoeven te gaan om de schaatssport te beoefenen. Precies tussen Eist en Amerongen zal n.l. een groot weiland geschikt gemaakt worden, om 's winters, wanneer de vorst invalt, onder water te pompen. Intussen is de pompinstallatie al aangekocht. Ook zal op de baan verlichting worden aangebracht, zodat ook bij avond kan worden gereden. Eigenaar van dit weiland en initiatief nemers zijn de heer C. v. Vliet uit Eist en A. Vink. VRIJSPRAAK Vrijdag stond voor de Arnhemse Poli tierechter terecht de heer A. K. uit Eist wegens belediging van de heer D. v. B., eveneens uit Eist. De heer K. zou zich te gen v. B. tijdens de laatst in Eist gehou den openluchtrechtzitting in beledigende termen hebben uitgelaten. K. ontkende nu het ten laste gelegde niet maar hij kon zich niet herinneren iets beledigends ge zegd te hebben. De opzet tot belediging werd door de rechter niet aanwezig geacht en de of ficier vroeg vrijspraak. De rechter sprak de heer K. tenslotte vrij. BROMFIETS ONTVREEMD Zondagmiddag is de bromfiets van de heer J. v. T. uit Eist, toen hij op bezoek was aan de Veenendaalsestraat, achter het huis vandaan gehaald. Een jeugdige passant uit „Kamp Overberg", die zon dagmiddag is ontvlucht, werd in de buurt gesignaleerd. Dezelfde nacht werd de bromfiets in Soest, de woonplaats van de passant, gevonden langs de kant van de weg. De vermoedelijke dader is nog voortvluchtig. INLEG EN TERUGBETALING BOERENLEENBANK Bij de spaarbank van de Boerenleen bank Amerongen-Leersum werd vorige maand 84.874,38 ingelegd en 55.286,09 terugbetaald. Spaartegoed nam dus met 29.588,29 toe. Vanaf het begin van dit jaar steeg het spaartegoed tot 250.540,95. DAMMEN Groep I: Faber—Maris 11, M. v. d. GriftMeijer 02, A. v. d. GriftM. v. d Grift 1l VeldhuizenE v Zomeren 0—2, C. v. d. Kolk—A. v. d. Kolk 1—1. Groep II: R. Berkhof—Meerwijk 20, De GrootVisser 20, v. d. BergKlein- veld 20, v. Loonv. Veenendaal 20, E. v. d. GriftRebergen 02, M. Blanke- steinC. Blankestein 1—1, Swetselaar v. Wamel 11, G. v. d. GriftWildeman 20, v. d. BergC. Blankestein 02, G. v. ZomerenG. v. d. Grift 02. KERKEWIJK 167 -TEL.3000 VE E N E N OA A L Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Voor de buurtvereniging „Wester- singel" was er zaterdagmiddag dan het grote moment waarop burgemeester A. Bakker de prachtige grote speeltuin officieel opende. Het moment waarnaar reeds lang werd uitgezien en dat tevens de afsluiting vormde van een periode van hard werken door verschillende leden van de vereniging voor het be reiken van het gestelde doel, n.l. bezig heid voor de jeugd. En wat kan daar toe beter dienen dan een goed in gerichte speeltuin. Dat het bestuur van de „Wester singel" dan geen halve maatregelen neemt, daarvan konden de verschillen de genodigden, het voltallig college van burgemeester en wethouders, tal van raadsleden en een grote schare be langstellenden zich zaterdagmiddag overtuigen. Het actieve bestuur heeft sinds het bestaan van deze vereniging reeds by herhaling van zich doen spreken door de inspanningen welke men zich ge troost bij het bezighouden van de jeugd ook met het organiseren van voetbal en vliegerwedstrijden. Ook met het inrichten van deze speel tuin heeft men weer bewezen de zaak goed te kunnen aanpakken. Er werd n.l. een verrassend groot aantal toe stellen van de meest uiteenlopende aard in deze speeltuin bijeengebracht. Alles bleek uitstekend en deskundig verzorgd. Het materiaal was dermate degelijk en stevig van constructie dat het kennelijk in alle opzichten aan de praktijk van een speeltuin is getoetst. En dan te we ten dat het alles door leden van de vereniging zelf, in vrije uren en van gebruikte materialen werd vervaardigd. Ook burgemeester Bakker, die de toren van de glijbaan en kabelbaan be klom, welke als spreekgestoelte was in gericht, gewaagde van zijn grote be wondering voor wat hier in eendrach tige samenwerking en met doorzetten is tot stand gekomen. Deze wees er ook op dat deze speeltuin nooit tot stand had kunnen worden gebracht wanneer het had moeten komen van de 1500 gulden aan subsidie welke de gemeente hiervoor gegeven heeft. Spr. compli menteerde het voortvarende bestuur met het uitnemend resultaat van dit schitterende kinderparadijs. Met de wens dat èn de kinderen uit de buurt én de ouders hiervan veel plezier mo gen beleven, verklaarde de burgemees ter de speeltuin voor geopend. De opening werd tenslotte voltooid door de Veenendaalse drieling Jopie, Corrie en Hillie Kalter, die zich in feestelijke jurkjes, gewapend met een enorme houten schaar, bij het hek (speciale correspondentie) Nog maar kort geleden noemde men dr. Kwame Nkrumah de zwarte Gandhi van Afrika. Zonder kleerscheuren en bloedvergieten had hy van de Britten de onafhankelijkheid voor zijn land weten te verkrijgen en tijdens de feestelijkheden mocht hy zelfs de hertogin van Kent om helzen, terwijl de Amerikaanse vice- president Nixon lachend toe keek. De CHR. FILMACTIE START Met ingang van zaterdag 21 september a.s. zal men op initiatief van de plaatse lijke afdeling der Cefa (Chr. filmactie) ook in Scherpenzeel starten met regel matige filmvertoning in het Verenigings gebouw der Ger. Kerk. Het ligt in de be doeling om twee voorstellingen per avond te geven n.l. om 7 uur en om 9.15 uur. Tijdens een vergadering van het voor lopig comité werden deze week de bestuursfuncties als volgt verdeeld: voor zitter, de heer A. P. Lanting; secretaris de heer D. van de Kamp; penningmeester de heer R. van de Pol; leden mevr. R. van de Pol, mej. M. van Doorn en de heren A. J. Bakker en G. J. Bakker. De eerste avond zal de film „Casper zoekt een Va der" vertoond worden. WEER AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL Het bestuur van de Avondnijverheids school Scherpenzeel vergaderde afgelopen week ter bespreking van de nieuwe cur sus, welke 1 oktober aanvangt. Het be stuur was verheugd dat ook dit jaar de cursus weer kan doorgaan en er vol doende leerlingen zijn voor de verschil lende vakken. In de vakken Metaalbewerking en Schil deren kunnen er echter nog meerdere leerlingen worden geplaatst. PLATTELANDSVROUWEN WAREN WEER BIJEEN Voor de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen van de afd. Scherpenzeel van de bond van Plattelandsvrouwen in „Marktzicht" gehouden, wa^n de dames Knibbe, verpleegster van het Groene Kruis en Kapteyn, directrice van het in terkerkelijk bejaardencentrum Nieuw koop, om iets te vertellen en te laten zien van dit huis, waar beiden werkzaam zijn. De presidente mevr. Zwaan-Hartog sprak een inleidend woord en was zeer ver heugd over de grote opkomst. Beide spreeksters gaven een uitvoerige uiteenzetting van het doel en de werk wijze van een bejaardenhuis met 60 oud jes en 10 man personeel, waarbij ook een aantal kleurenplaatjes werd vertoond. hadden opgesteld om daar het traditio nele lint door te knippen. Een gebaar dat uiteraard de bijzondere waardering had van de vele toeschouwers. Direct daarop echter kon de jeugd, voor .wie een en ander reeds veel te lang had geduurd, zich niet langer meer bedwin gen en nam stormenderhand bezit van de ideale speeltuin. Tevoren had de voorzitter, de heer Van de Craats, in een korte toespraak o.m. dank gebracht voor de bij het tot stand komen van deze speeltuin onder vonden medewerking, en hij noemde daarbij het gemeentebestuur, Patrimo niums Bouwvereniging, de fa. L. van den Bosch aan de Geerseweg en de deskundigen en adviseurs, de heren Roos en Wissink, en allen die vaak langdurige arbeid ervoor hadden ge geven. De heer Van de Craats deelde ook mede dat de speeltuin nu een week open zal blijven om daarna enkele maanden dicht te gaan voor het in zaaien en doen groeien van een ste vige grasmat. Hoogst verbaasd om de grote belang stelling welke zy genoten, toonde de Veenendaalse drieling zich nadat zy hun grote schaar hadden afgegeven om het „openingslint" door te knippen. Britten noemden hem een politiek genie-, voor de Amerikanen was hij de man van de hoop en voor het volk van Ghana een afgod. AI in april 1957 had hy gemo toriseerde leslokalen ingericht, die door de jungle reden om de zwarte bevolking lezen en schryven te leren en onderwijl gratis levensgrote foto's van de doctor distribueerden. De negers van Ghana meenden oprecht, dat nu hun aardse para dijs was aangebroken. Nkrumah zei tijdens zijn installatie: „Het is mijn taak om niet te vlug te gaan en niet te langzaam Enige dagen geleden werd het idiool van de negers in het nog naar verf rui kende parlementsgebouw in de hoofdstad Accra ontvangen met wilde kreten van „Weg Hitier". Anderen schreeuwden: „Ge hebt ons bedrogen. Geef ons onze rechter terug". De jeugd brak in brave overmoed de nieuwe keien uit de grote boulevard van de hoofdstad en bekogelde er zijn automobiel mee, waarbij de zwarte dictator zelfs licht werd verwond. Opruimen of deporteren zonder vorm van proces De oorzaak van de onrust is de Hitier- politiek van Nkrumah, die van de ge dachte uit gaat zijn land en volk niet van dienst te kunnen zijn zolang er een op positie bestaat. Daarom heeft hij een wet geschapen, die hem toestond iedereen te deporteren in 's lands belang zonder ver oordeling. Zodoende kan hij alle tegen standers straffeloos uit de weg ruimen. Het grootste dagblad van Nigeria, het machtige buurland kenschetste de situatie in een hoofdartikel onder de kop: „Vol gens het recept van Hitier". Inderdaad is Nkrumah al doende zijn tegenstanders veilig op te bergen. Twee mohamedaanse leiders van het noorde lijke gebied in Ashantis, waar het sepa ratisme groeiende is, zijn gearresteerd en gedeporteerd zonder, dat er een en kele instantie aan te pas kwam. Twee Britse journalisten, die het aandurfden hierover te schrijven werden het land uitgezet. Zeven oppositieleiders werden door „onbekenden" uit hun bed gelicht, afgeranseld en tenslotte opgesloten in enkele getraliëde kamers van één aan de regeringspartij toebehorende partij. De echtgenote van een bekend dagblad directeur kreeg telefonisch de boodschap, dat zij en de haren spoedig zouden wor den gearresteerd, aangezien het lands belang zulks eiste. Haar man, die mee luisterde herkende duidelijk de stem van de minister van Binnenlandse Zaken, toen deze nog toevoegde: „We zullen u allemaal gevangen nemen en deporteren". Hoe lang nog? Ghana, dat zonder bloedvergieten de onafhankelijkheid verwierf is momenteel volop ln beweging. De oppositie is niet voornemens zich te laten afmaken of te laten deporteren. De lucht is vol van in trigues. Niettemin hebben honderden personen, die gevaren duchten het zekere voor het onzekere genomen: ze zijn ge vlucht naar Nigeria. Anderen bereiden in de jungle en in Accra de tegenaanval voor. Dr. Kwame Nkrumah zal zijn depor tatiewetje moeten herroepen en op de mocratische wijze moeten gaan regeren wil hij zijn bewind nog kunnen redden. Vermoedelijk is het daartoe zelfs al te laat. WAGENINGEN. De afdeling Gelder land van de bond van gereformeerde vrouwenverenigingen houdt woensdag 18 september in „Ons Huis" te Wageningen. De morgenvergadering wordt om 10 uur geopend door de presidente, mevrouw H. van de Broek-Hoff. Daarna komen de jaarverslagen aan de orde en dan gaat men luisteren naar een causerie van mej. L. Goemaat over „Actuele mogelijkheden en moeilijkheden." In de middagvergadering, die om half twee begint, houdt ds. P. Riemersma uit Bennekom een referaat over „Israël in de branding." De afdeling Wageningen zal daarna een bijbels spel opvoeren. fijntiet en mooi van model kunt ook U bezitten Hoofdstr. 51, tel. 3184, Veenendaal rWIJZE WOORDEN ZIJ KOMT MAAR EENS Denk niet, dat de gelegenheid tweemaal aan uw deur zal kloppen (Chamfort)

De Vallei | 1957 | | pagina 1