f 7.00 voordeel Diepeveen De rechtbank veroordeelde heden 8 daagse aanbieding Coupons Gordijn-Velours nu voor f 3.98 per meter EIFFELTOREN KRIJGT NIEUWE HOED DANSSCHOOL SPAAN ROVANNA C. DROST VEENENDAAL EDERVEEN RENSW OUDE DANSLES Kamerleden in Veenendaal Geslaagde simultaanwedstrijd tegen J.Veerkamp V.Z.C. luidde zomerseizoen uit Het NIEUWSTE en het BESTE A010 BALLEGOIJEN op iedere meter i (ENKEL EN DUBBEL) van f 10.- tot f 15.- per meter DOE ALS IEDERÉÉN EN KOOP BIJ Nog acht nieter hoger maar geen vlaggen Marktberichten ZONDAG 22 SEPTEMBER a.s. HET RAADSEL VAN DANSSCHOOL Wim Spaan - Rhenen Club- en privélessen ^J^ondom de (2uneratoren La Campagne Gevestigd Opening van de winkel vrijdag 13 sept. a.s. 3 u. Wij verzorgen wasmachines centrifuges koelkasten kookfornuizen Hedenochtend omstreeks kwart over tien kwam het gezelschap leden van de Eerste en Tweede Kamer per auto bus bij de fabriek van de Hollandia Trico op de Kerkewijk aan. Na door leden van de directie te zijn begroet begaf men zich meteen in het bedrijf zelf voor het maken van een rondgang. Omstreeks 4 uur verlaat het gezel schap Veenendaal weer na ook het bedrijf van de Ritmeesterfabrieken te hebben bezichtigd. Een der sterkste schakers van het Am sterdamse V.A.S., de heer J. Veerkamp, sinds enige jaren in Veenendaal woon achtig. speelde woensdag 4 september een simultaan-wedstrijd tegen de ledën van de Veenendaalse Schaakvereniging. Hoewel behoorlijk tegenstand geboden werd behaalde Veerkamp aan 24 borden ruim IV!*, een voortreffelijk resultaat. Slechts 1 speler n.l. T. Schuurmans slaagde erin hem een nederlaag toe te brengen, terwijl 9 schakers remise wisten te bereiken. De Veenendaalse Schaakvereniging kan met deze wedstrijd ongetwijfeld terug zien op een zeer geslaagde opening van het schaakseizoen. De Veenendaalse zwemclub heeft het zomerseizoen 1957 uitgeluid met een twee kamp te Oudewater tegen de „Oude- waterse Zwemvereniging". Met zwem- en poloploegen namen de Veenendalers aan dit sportieve duel deel, dat werd gegeven in het kader van een sportweek te Oude water. Jammer dat V.Z.C. enkele van zijn beste krachten, èn bij de zwem- èn bij de poloploegen miste, doordat deze men sen verstek lieten gaan. Bij de zwemnummers namen de gasten een kleine voorsprong. V.Z.C. behaalde 34 punten en Oudewater 36. De adspiranten verloren hun polo wedstrijd van de O.Z.V.-jongens met 31, doch toen heren II en de V.Z.C.- dames beide in de polowedstrijden zege vierden herleefde de V.Z.C.-hoop en de spanning tijdens de wedstrijd V.Z.C. 1 O.Z.V. 1 steeg dan ook ten top. V.Z.C. be hoefde slechts gelijk te spelen om de beker mee naar Veenendaal te nemen, dochde Veenendalers verloren en wel met de respectabele cijfers 83. Zonder Koomen en Wim van de Loos- drecht was het niet mogelijk om stand te houden tegen het actieve Oudewaterse ploegje, terwijl het gebrekkige kunstlicht speciaal keeper Jan Bakker geweldig par ten speelde. VEENEND. VOLLEYBAL VERENIGING Zaterdagavond hield de Veenendaalse Volleybalvereniging V.V.V., algemene le denvergadering. De belangrijkste punten waren de ver kiezingen van een nieuw bestuur en de Technische Commissie. Het bestuur werd met algemene stem men als volgt geformeerd: De heer M. van Schuppen, Kerkewijk 138, voorzitter; Mej. H. Wouda, Heelsum- seweg 17, Bennekom, secretaresse en Mej. T. Wouda, Heelsumseweg 17, Bennekom, penningmeesteres. Na de bestuursverkiezing volgde de verdeling van de vakatures der T.C. Tot commissieleden werden benoemd de da mes J. de Ruiter en M. Dijkstra en de heer F. Schoemaker. Verder werd bekend gemaakt, dat V.V.V. met twee teams, één dames- en één herenteam, heeft ingeschreven voor de competitie 19571958 van de Nevobo, is de radio- en televisie-serie van 1958. Koop geen verouderd toestel meer nu Radio Ballegoyen u het nieuwste biedt uit een sor tering groter dan ooit. Keuze uit 30 verschillende apparaten in diverse merken en stuk voor stuk klankrijke staaltjes van knap vakman schap. Speciaalzaak voor radio en televisie RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 „FORUM" BRENGT SERIE VAN DRIE OPERA'S IN JUNUSHOFF WAGENINGEN Twee jaar geleden is de directie van Junushoff in Wageningen begonnen met het organiseren van een of twee opera voorstellingen per siezoen. Gemeten naar het aantal bezoekers was het succes niet steeds even groot, maar het stemt tot voldoening, dat dit geen reden is geweest om de inwoners van Wageningen en om geving voortaan het genot van een goede opera-voorstelling in eigen omgeving te onthouden. Integendeel, de directie heeft de afge lopen zomer de schouwburgzaal zelfs een kleine verbouwing laten ondergaan, ten einde de uitvoering van alle opera's mo gelijk te maken. Door een belangrijke vergroting van de orkestbak behoeft men nu niet meer in de zaal te spelen, zoals in het verleden wel is gebeurd. Voor het komende seizoen staan er thans drie opera-voorstellingen op het programma, welke allen worden gegeven door het opera-gezelschap „Forum" uit Enschede. Op woensdag 30 oktober wordt de opera „Rigoletto" van G. Verdi ge bracht, op dinsdag 25 februari „Madam Butterfly" van G. Puccini en op vrijdag 11 april „La Traviata" van G. Verdi. De orkestbegeleiding van het eerste stuk wordt verzorgd door de Ned. orkest vereniging en van de beide anderen door het Overijssels philharmonisch orkest. Chr. Burgers, de zakelijk directeur van „Forum", wees tijdens een persconferen tie, waarop bovengenoemde mededelingen werden verstrekt, op de toenemende be langstelling voor opera-voorstellingen in verschillende plaatsen. Zo heeft men b.v. vorig jaar in Enschede niet minder dan 36 voorstellingen gegeven. Om de belagstelling ook in Wageningen en omgeving te stimuleren worden tegen zeer gereduceerde prijzen - namelijk van 5.50 tot 12.- per drie voorstellingen - abonnementskaarten verkrijgbaar gesteld. Hier zien wij een bekende Veenend; in de persoon van mej. Van Di tijdens de interessante demonstratie met politie- en blindengeleidehonden zaterdagmiddag op het terrein van „Matjan". Onder grote publieke be langstelling geeft mej. Van Doorn met haar hond een demonstratie hindernislopen Dan wordt u door de rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf met aftrek van de tjjd in voor lopige hechtenis doogebracht, met de be paling dat van die negen maanden drie maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van drie jaar en dat u zich gedurende die proeftijd zult gedragen naar de aanwijzingen van de (hier volgt de naam van de reclasserings- vereniging). U hebt veertien dagen de tijd om in hoger beroep te gaan bij het ge rechtshof. Ik doe afstand, zegt de man met toon loze stem, die voor de eerste maal van zijn leven voor het „hekje" staat. Afstand, mompelt de Officier van Justitie en hij maakt een aantekening in een register. Dan wordt de man, die nu weet, waar hij aan toe is, weggeleid. Hij heeft twee maanden in het Huis van Bewaring door gebracht en zal na het uitspreken van het vonnis nog vier maanden gevangenisstraf hebben uit te zitten. Daarna wordt hij in vrijheid gesteld en gaat hij „in de proeftijd lopen". Wat wij hierboven hebben geschetst is een alledaags geval uit een Nederlandse rechtszaal. Iemand heeft een misdrijf ge pleegd en de rechtbank heeft, nadat de reclassering een voorlichtingsrapport heeft uitgebracht, besloten aan de delin quent een gedeeltelijk voorwaardelijke 120 cm breed Kleuren: BEIGE GROEN TERRA BRUIN VEENENDAAL De Parijzenaars kunnen weer tevreden zijn. Hun bloedeigen Eiffeltoren, nog al tijd één der zeven wereldwonderen, krijgt een gloednieuwe hoed en wordt tevens acht meter hoger. De werkzaam heden zijn al in volle gang. Molenplannen gingen niet door Men was al geruime tijd van plan om de Eiffeltoren, die tenslotte al dateert van 1889 eens op te frissen en te verjon gen. Van alle kanten werden er daartoe min of meer fantastische plannen inge diend. Eén der uitvinders wilde van Madame Eiffel zelfs een Eiffelmolen ma ken door het gevaarte enorme wieken te geven, die dan 's avonds zouden worden verlicht tot meerdere glorie van Frank rijk en Parijs. Men heeft even ernstig aan deze mogelijkheid gedacht, vooral toen men vreesde, dat Brussel voor de wereldtentoonstelling een nog hogere to ren zou oprichten. Toen deze Belgische plannen tenslotte niet door bleken te gaan besloot men tot een minder vergaande modernisering. De nieuwe hoed Er werd besloten, ook al in verband met het versoberingsprogramma, te vol staan met een stevig kwastje frisse verf en een nieuwe hoed. De toeristen, die mo menteel in Parijs vertoeven, worden dan ook gekonfronteerd met een Eiffeltoren zonder hoofddeksel, want de werkzaam heden zijn inmiddels al in volle gang. Daarentegen genieten ze een fraai circus schouwspel, want de arbeiders, die op De toren van de glij- en kabelbaan in de nieuwe speeltuin van de Westersingel deed zaterdagmiddag dienst als spreek gestoelte toen bur gemeester A. Bak ker deze beklom om zijjï openings toespraak te hou den. een goede drie honderd meter hoogte te gen het stalen geraamte schijnen te kip ven zijn al druk doende de nieuwe top te konstrueren. De nieuwe top wordt nog 8.15 meter hoger dan de oude, zodat de totale lengte voortaan 320,15 m. zal be dragen. Betere televisie-uitzendingen? De derde verdieping zal ook na de ver bouwing voor de toeristen toegankelijk zijn maar het daarboven gelegen plat- FILIAAL OPENBARE LEESZAAL Nu de tijd van lezen weer is aange broken wordt ook de uitleenpost van de openbare leeszaal en bibliotheek te Ederveen weer geopend. Vanaf vrijdag 13 september kunnen de leden in Ederveen elke week weer boeken le nen van de Edese bibliotheek. De uit lening heeft plaats ten huize van me vrouw Van Ringelestijn, Hoofdweg 50, Ederveen, vrijdagsavonds van half ze ven tot half acht. Ook nieuwe leden kunnen zich opgeven. Tot 1 januari 1958 betalen volwas senen 2.- voor het lenen van 1 Ne derlandse roman, 1 roman in een vreemde taal en 2 studieboeken tege lijk, of 2,50 voor het lezen van 2 Nederlandse romans enz. Voor het vol gend jaar bedraagt de contributie dan respectievelijk 4.- of 5.-. Men kan een keuze maken uit de gedrukte cata logus, die voor 1,35 verkrijgbaar is. Kinderen betalen 0,70 voor een knip- kaart voor 20 boeken. Zij mogen 1 of 2 boeken tegelijk lenen. form niet. Dat zal geheel worden ingeno men door de meteorologische dienst en de televisie. Teneinde de televisie-uit zendingen te verbeteren komt er boven op de toch al hoge hoed nog een nieuwe antenne van 27 meter hoogte. Een kwes tie, waarover men jarenlang heeft gerede twist is hiermee ook opgelost: er komt geen vlag meer op de top van de Eiffel toren. Het wapperen en de wind veroor zaakt namenlijk storingen in de televi sie. Al jarenlang hebben de televisie specialisten verzocht de vlaggen te mogen weg nemen, maar tevergeefs. Nu zijn de autoriteiten tenslotte gezwicht, maar op voorwaarde, dat de Televisie de totale kosten van de nieuwe hoed draagt, vijf tig miljoen, hetgeen inmiddels is aange nomen. In oktober-november zullen de werkzaamheden gereed zijn. VEENENDAAL. Op de gisteren alhier gehouden eiermarkt werden 130.000 stuks aangevoerd. Prijzen van 13.- tot 17.-. Henneëieren 10.- tot 14.-. Handel re delijk. Op de biggemarkt was de aanvoer 80 stuks. Prijzen 28.- tot 56.-. Handel matig. EDE. Op de eiermarkt van maandag was de aanvoer 210.000 stuks. Prijzen van 16.25 tot 17.-. Henneëieren 10.- tot 15.-. Handel redelijk. WOUDENBERG. Op de eiermarkt van gisteren \Vas de aanvoer 145.000 stuks. Prijzen 16.- tot 16.65. Henneëieren 10.- tot 14.25. Handel kalm. SCHERPENZEEL. Op de hedenochtend alhier gehouden eiermarkt was de aan voer 1. 050.000. Prijzen 16.50 tot 17.10. Henneëieren 9.- tot 15.-. Handel vlug. Op de biggenmarkt was de aanvoer 110 stuks. Prijzen van 44.- tot 58.-. Handel matig. HOTEL BUITENZORG - AMSTERDAMSEWEG - EDE Aanvang en inschrijving Beginners 7 tot 9 uur Gevorderden 9 tot 11 uur. straf op te leggen. Intussen vóór het uitspreken van het vonnis is de re- classeringsvereniging haar taak reeds be gonnen. Na de arrestatie van de man door de politie en zijn voorgeleiding voor de Officier van Justitie heeft de reclasse- ringsvereniging contact opgenomen met het gezin, dat eensklaps zijn kostwinner heeft verloren en daardoor in moeilijk heden is komen te verkeren. Er worden inlichtingen ingewonnen omtrent de per soon van de verdachte, er wordt met zijn echtgenote of zijn ouders gesproken om inzicht te verkrijgen, hoe de man zich thuis gedroeg, op welke wijze hij zijn vrije tijd doorbracht enz. Langzamerhand in feite kost dit heel wat tijd en ar beid heeft de reclasseringsambtenaar voldoende gegevens vergaard om een zo objectief magelijk rapport omtrent de persoon van de verdachte samen te stel len. Dat rapport, het voorlichtingsrapport, wordt gezonden aan de Officier van Justitie. Het wordt ter kennis van de rechtbank gebracht en ook de raadsman van de verdachte kan het raadplegen bij het opstellen van zijn pleidooi of pleit nota. En de rechter, die uit het proces verbaal enz. al heel wat weet over de daad, die de man heeft gepleegd, heeft nu ook inzicht in het verleden en de per soon van de dader. Vaak leidt dit tot een geheel of gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Men denke nooit, dat de veroor deelde, wanneer hij zijn straf heeft uit gezeten, „met knipperende ogen in de stralende zonneschijn" het grote gebouw- met-de-zware-deuren verlaat. Die man is een gewoon mens, hij wil zo spoedig mo gelijk naar huis, naar zijn gezin. Daar kunnen moeilijkheden ontstaan. De reclassering heeft het pad zo goed mogelijk geëffend. Er is een toezicht houder aangesteld, in de meeste gevallen iemand, die in het volle leven staat en met beide benen op de grond. Hij trekt er terstond op uit om poolshoogte te ne men in het gezin, waarin de man terug keert. „Toezichthouder" wordt deze (vrij willige) reclasseerder nog vaak genoemd, maar eigenlijk is dat een verouderd woord. Want het is niet de eerste taak van de „toezichthouder" om toezicht te houden, maar om samen met de reclas- sent, samen met diens omgeving ook, de levenskansen van de man zo goed moge lijk te maken. Dat betekent geen extra bevoordeling van hem, die met de Justitie in aanraking is geweest, maar een poging om de gevolgen van de straf niet erger te maken dan nodig is, een po ging ook om herhaling te voorkomen. Dat is in het belang van de man zelf, van zijn gezin ook, en tevens van de maatschappij. Wij hebben, zeer summier, een klein stukje reclasseringsarbeid geschetst be treffende een doodgewoon geval, zoals er zovele aan de verschillende reclasserings- verenigingen worden voorgelegd. Der gelijke verenigingen hebben uiteraard een sterke sociale inslag, zij bewegen zich op het terrein van het maatschap pelijk hulpbetoon, welke ook haar rich ting of levensbeschouwing moge zijn. Zij werken mede aan de Nederlandse recht spraak, een groot en kostbaar goed, dat diep geworteld is in ons democratisch bestel. Steun en hulp, in welke vorm ook ver leend aan de Nederlandse reclasserings- verenigingen, betekenen een bijdrage aan de Nederlandse samenleving. MUZIEK BRACHT SERENADE Donderdag j.l. herdacht de oud burgemeester van Renswoude, M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Rens woude, zijn 75e geboortedag. Ter ge legenheid van deze bijzondere verjaring bracht de plaatselijke muziekvereniging „Ons Genoegen" de jubilaris een sere nade op het kasteelplein, die ten hoog ste gewaardeerd werd. De oud-burgemeester dankte de leden van het muziekgezelschap vervolgens met een kort woord, waarna deze een feestelijke traktatie ontvingen, terwijl ook de verenigingskas niet werd ver geten. Ikken en Kee zijn de nije brug al over gewist, drék toen ut léste stuk d'r in was gevaoren. Enne, toen we midden op waore hèwwe omgekeken naor Rhenen. Waddewe toen zagge, is mit geen pen te beschrijven. Ut was krèk of daddewe zo de barrege hadden verlaoten. Dat Rhenen mooi is, wis ik wel, Mor zó mooi as vanaf de nije brug, dat had ik nooit niet kunnen den ken. Ik kan me veurstellen, asdat iemand, die straks uit de Klai komt en al dat moois ziet, geen stap verder wil en zó de Staosjonsweg in draiot. Ge hoef vanuit de Betuwe en Braobant nie meer naor Vallekenburreg. Rhenen wordt strakkies ut Vallekenburreg van bove de Moerdijk! Let mor is op mijn woorden. Enne de otobusse lopen tot in ut centrum van de stad. Veural de minse uit de industrieplaotse, die ge daor zoveul hèt, zoas Oss, Eind hoven en nuum ze verders mor op, die zullen ut heus nie in d'r kop haolen- om van de ene industrieplots naor de andere te jakkere. As die veur de brug staon, dan wete ze niet wat ze zien. Dan zijn ze in één klap verliefd op dat schótje van een stèdje aon de Rijn en dat is Rhenen. Krèk zoas Frans du Mee en Wim Pop- pink ut in dat lied hebbe geschreven en gezongen. Wat Ikken en Kee is opgevallen op de nije brug, dat waore al die burregemees- Aanvang zaterdag 21 september ters uit de Klai, die zo mor een ins spon- taon uit de mist te veurschijn kwamme, toen de bokke klaor waoren en den ónze midden op de hand kwamme drukke. Dat waore hande van kammeraodschap. Die burregemeesters van de Klai en den onze vertegenwoordigden daor op die vroege marrege op de brug alle inwoners van de Klai en de Grebbestad. Enne, die hand drukke daor sprakke boekdelen. Wij kunne de minse uit de laoge lande iets bieje. Ze kunnen bij ons komme ge nieten van de mooie omgeving, van de dichte bossen in ut heuvellandschap, van de Grèb tot aon Prattenburreg en. van de Wielingsheuvel tot aon den Donderbarreg. Rhenen is naor de Klai gekommen mit deze brug en ut zal ut gemeenschapslêve ten goede komme. De Klai hèt 'r een stad bij gekregen! Een stad, die hoe langer hoe meer in ut nijs komt van raodiejo en tillieviezie, de landelijke en de wereld- pars. „Tot zo ver", zeit den dominé altijd, want nou heb ik nog een appel te schèlle mit ut manneke van „Wist U". Die hèt me tusse de bedrijve deur mör een hoop onzin op de mouw zitte te spelde. Hij schreef lést, asdat iedereen burregemees- ter kan worden, as de mor aon polletiek doet. Kèk, enne dat gaot nou krèk niet op. Want ge hoef helemaol nie aon polle tiek te doen om burregemeester te kun nen worden. Enne, eigelijk gezeid is dat wél zo makkelijk, want dan kunde alle kanten uit en zitte nooit veur één gat ge vangen. Kee is ut hier trouwes helemaol nie mee ins. Die zee gisteren nog mit de slachtmaond in ut veuruitzicht: „Ik weet toch mör liever, wat veur vlees of ik in de kuip heb!" De Klokkenverkoper. ELEKTRO-TECHNISCH BUREAU BOSLAAN 17 op elektro technisch gebied alle leveringen installaties reparaties Ook leveren wij enz. op PUEM-condities. (47) Voorzichtig schoof Aram de wezenloze Marco voor zich uit. Het dienstpersoneel week verschrikt terug. In de ogen van de meiden en knechts was duidelijk de angst en de ontzetting te zien. Zelfs de soldaat, die Aram had aangevallen, maakte thans geen enkele beweging om hem tegen te houden. Aram gespte het zwaard los, dat hü de man had afgenomen en overhandigde het de «krijger. „Zie hier; vriend", sprak hij, „hier hebf'ge uw wapen terug! Laat dat u het bewijs zijn, dat ik geen wrok jegens u koester. Gij deed slechts uw plicht jegens uw meesteres! Thans zal het u duidelijk zijn, dat ook ik voor haar strijd, zodat wij bondgenoten zijn!" De soldaat kon zo gauw geen woorden vinden. Het was duidelijk, dat de gebeurtenissen hem te snel gingen. Sprakeloos knikte hij. Inmiddels had de uitgeputte Marco zich in een zetel laten vallen, die een der bedienden haastig toeschoof. Een der vrou wen overhandigde hem met een schuw gebaar een beker wijn, die de kasteelheer gretig aan de lippen zette. Plotseling hoorde Aram het geluid van ren nende voetstappen en het volgende ogenblik storm de Presto het vertrek binnen. Zijn haren hingen verward voor zijn gezicht en zonder zich aan de aanwezigen te storen rende hij regelrecht op Aram af en schreeuwde hem toe: „De gravin is ont voerd!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2