Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld« WEEK-tot-WEEK van Cultuurdragend bevolkingsdeel veel groter dan ooit verondersteld Veel tegenslag bij de aanleg N.Z.-ver binding Veenendaal-Oss VOLKSUNIVERSITEIT VEENENDAAL toont aan: Reeds bijna 500 leden Wist V.... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Brugfeesten dreigen in water te vallen SeptembeR J. F. TAK 31e jaargang VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 WW**"* Nr 72 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Veenendaal slaat een goed figuur AGENDA Doel en werkwijze Gratis kalebassen voor lampegietersavond Paranormale begaafdheid en wat daarvoor doorgaat Benoeming woningcommissie Gelders Veenendaal en Ederveen Najaarswinkelweek „In 't Veen ziet men niet op een turfje" Grote badminton-demonstratie in Veenendaal Modeshow Hein van Schuppen Ontspanningsavond Veenendaalse bejaarden Auto over de kop S. BOS Hij is 17,50 waard F 904269 Onderscheidingen voor bloedgevers Lampegietersavond in Renswoude 800 m Cuneraweg wacht op grondeigenaren Buurtspraak Ede-Veldhuizen Rijnbrug eist dode Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, SCHERPENZEEL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Tijdens de bijeenkomst van woensdagavond, waarin het algemeen bestuur van de Veenendaalse Volksuniversiteit officieel werd geïnstalleerd, zei burgemeester A. Bakker in zijn toespraak o.m. buitengewoon ingenomen te zijn met de stich ting van deze nieuwe plaatselijke instelling, welke hij zag als een voor Veenen daal cultureel zeer belangrijke aanwinst. We bezitten in Veenendaal instellingen en verenigingen op verschillend terrein, maar een Volksuniversiteit is wel juist wat wy nog dringend nodig hebben. De bestaande behoefte aan deze V.U., aldus nog steeds de burgemeester, wordt overtuigend aangetoond door het alle verwachtingen overtreffende aantal leden dat kon worden ingeschreven, eigenlijk nog voordat deze goed en wel met het werk is begonnen. Er werd vaak beweerd dat Veenendaal geen belangstelling heeft voor culturele zaken. Dat men daarbij de plank missloeg bewijst nu de V.U., door zovelen te kunnen aantrekken met een serie uitgesproken belangwekkende lezingen en cursussen. Bijzonder verheugd was spreker over het feit dat het zo meevalt met de Veenendalers, en dat de culturele belangstelling by de bevolking nu veel groter blijkt te zijn dan ooit eerder werd verondersteld. Burgemeester Bakker merkte verder nog op hoe groot de symphatie is voor de Volksuniversiteit, ook in de ge meenteraad en hoe dit college niet al leen met woorden maar ook met de daad zijn enthousiasme toonde door vlot een financiële bijdrage te verlenen. Het V.U.-bestuur heeft zich reeds doen kennen als zeer actief en onder nemend, want in korte tijd werd ver rassend veel bereikt. Ten aanzien van de samenstelling van dit bestuur was spreker al evenzeer vol bewondering. Men vindt er vogels van alle pluimage in, religieus, politiek, maatschappelijk, alsook een grote variatie in leeftijd. Na deze, ieders verwachtingen over troffen hebbende start, is wel duidelijk dat een instelling als de Volksuniver siteit nog zeer veel te doen heeft tot heil van de Veenendaalse bevolking, zo besloot de burgemeester zijn toespraak. In het vertrouwen dat dit nieuwe plaat selijke instituut een goede bodem zal vinden, verklaarde hij het algemeen bestuur voor geïnstalleerd. Als voorzitter van het algemeen be stuur wees dr. J. G. Thoomes er daarna nog op hoe goed Veenendaal reeds voor de dag komt met een dergelijk groot en nog dagelijks groeiend aantal V.U.- leden. Vergeleken b.v. met de Volks- upiyprsjteit Arnhem, welke reeds 40 jaar bestaat en waar men qua bevol kingssamenstelling toch meer zou ver wachten. Men telt daar 1500 leden. In negatieve en deprimerende zin werd in cultureel opzicht al veel van Veenendaal gezegd. Maar daar is toch ook de leeszaal en bibliotheek waar een grote belangstelling ons anders doet zien. Dezer dagen bleek zelfs de stich ting van een katholieke bibliotheek mo gelijk. Wanneer wij verder het zo grote aantal leden van de volksuniversiteit beschouwen, in aanmerking nemende de samenstelling van het toch vrij hoog mikkende programma voor het eerste seizoen, dan kunnen wij niet anders vaststellen dan dat het cultuurdragende dat de bewegwijzering op het ge- reedzijnde deel van de Noord-Zuid verbinding Veenendaal—Oss zeer gunstig voor Veenendaal is uitgevallen? dat de richting Veenendaal hier namelijk op tal van plaatse extra groot op borden is aangegeven? dat afgelopen zomer opvallend veel Veenendalers in hun vakantie hebben ge kampeerd? dat dit o.m. valt af te leiden uit het feit dat via het inlichtingenbureau van de V.V.V. in de Zandstraat ruim vijf honderd kampeerkaarten werden aange vraagd? dat in de loop van november a.s. het aan de Eikenlaan in aanbouw zijnde Centrum voor Gezondheidszorg gereed zal komen? dat de deze week ten behoeve van het nieuwe wegdek gesneuvelde bomen van de Hoofdstraat bij houthandel Van de Bosch zullen worden verwerkt tot kistjes? dat de dubbele rij bomen welke bij de vorige reconstructie van de Hoofd straat in de dertiger jaren moesten verdwijnen een beter lot beschoren was? dat die toen namelijk werden over gebracht naar de Groenelaan, waar ze het nog steeds goed doen? dat de bewoners van de Valleistraat voornemens zijn de viering van de hon derdste verjaardag van de oudste Vee- nendaler, de heer Jan Middelhoven op 27 september niet zonder meer voorbij te laten gaan? dat de vorming van een plaatselijke federatie van Veenendaalse zangvereni gingen intussen een feit geworden is? dat deze federatie vrijwel alle koren omvat? dat als nieuwigheid op de a.s. lam- pegietersavond van boven uit het gebouw van de Rotterdamse Bank op de Markt door een aantal hoornblazers de melodie van het lampegietersavondlied gespeeld zal worden? dat hier uiteraard de bedoeling voorzit dat de op de Markt saamgestroom- de menigte meteen zal mee zingen? VEENENDAAL Maandag 16 september, 8 uur, ver trek stertocht Larapegietersavond naar de Markt. Dinsdag 17 septem ber, in geb. „*t Trefpunt" 8 uur. Filmavond Ned. Reisver. Woens dag 18 september, in geb. „Eltheto" 3 en 8 uur, Najaarsmodeshow Hein van Schuppen. Donderdag 19 sep tember in geb. ,,'t Trefpunt", Le zing Ned. Chr. Vrouwenbond „Pa ranormale begaafdheid en wat daarvoor door gaat". Vrijdag 20 september, in gebouw „Eltheto", 8 uur, Filmlezing „Andes-expeditie" Volksuniversiteit Veenendaal. Luxor Theater. Van heden vrijdag t/m zondag de film „Picnic", van maandag t/m woensdag „Het mil joenencomplot" en donderdag „De Gewetenlozen". deel van de Veenendaalse bevolking verrassend groot is. Wat de geslaagde samenstelling van het bestuur betreft zei dr. Thoomes nog hoe hier blijkt dat verscheidenheid geen gescheidenheid behoeft te be tekenen. Met de bijzonder goede start werd de Volksuniversiteit Veenendaal vervol gens nog gelukgewenst door de direc teur-secretaris van de Bond van Ne derlandse Volksuniversiteiten, de heer P. de Vries. Deze gaf verder een over zicht van het werk, streven en wezen der Volksuniversiteiten. In de eerste plaats organiseert de V.U. populair- wetenschappelijke lezingen en cursus sen; het geven van beschavingsonder- wijs aan volwassenen; beschavingsont wikkeling, esthetisch, moreel en sociaal voor man en vrouw; behandeling van onderwerpen van meest uiteenlopende aard; vrije-tijdsbesteding op zijn best. Daarbij verleent de V.U. toegang aan ieder die zulks wenst. Er is geen sprake van religieuze of politieke gezindheid. Daarvan kan in een V.U. uiteraard geen sprake zijn. Hoewel de werkcursussen der V.U. eveneens uitmunten door ver scheidenheid, meende de heer De Vries erop te moeten wijzen dat hier niet be doeld wordt aanvullend onderwijs te geven. Tenslotte stond spreker nog stil bij het werk van de bond, o.m. noemde hij nog de verzorging van de Radio Volksuniversiteit. Er zijn thans 54 V.U.'s in Nederland. Voor de aanwezigen van deze instal latie-bijeenkomst werd vervolgens nog de film „Langs ongebaande Klingen" vertoond, welke film een uitstekend beeld geeft van de activiteiten en het werkterrein der Ned. Heide Mij, en van Degenen die op lampegietersavond wensen deel te nemen aan de optocht, kunnen zich naar eigen inzicht begeven naar een van de drie startpunten van deze stertocht, nl. Slotem. de Bruïne- plein, Munnikenweg hoek Gortstraat of hoek Buurtlaan-Prins Bernhardlaan. Door een inwoner van Veenendaal zijn aan het bestuur van de Veenen daalse Winkeliersvereniging een 25-tal kalebassen aangeboden. Deze kalebas sen zijn morgen, zaterdag, in de och tenduren op het bureau van de V.W.V., Hoofdstraat 98, gratis af te halen voor hen, die met een uitgesneden kalebas aan de optocht op lampegietersavond wensen deel te nemen. De afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal de eerste leden vergadering in het nieuwe winterseizoen houden op donderdagavond 19 sept. a.s. Deze vindt plaats in gebouw ,,'t Trefpunt" Dr. F. A. Nolle te Leiden zal spreken over „Paranormale begaafdheid en wat daarvoor doorgaat." B. en w. van Ede hebben de gemeente raad voorgesteld met ingang van 1 okt. weer voor een jaar tot lid van de woning commissie Gelders Veenendaal en Eder veen te benoemen tot leden: 1. J. Haze- leger, Leesonweg 2, Ederveen; 2. J. van Donkelaar, Hoofdweg 106a, Ederveen; 3. D. Lap, Buurtlaan-west 17, Geld. Veenen daal; 4. J. A. van Nellestijn, Buurtlaan 60. Geld. Veenendaal; 5. G. Bosma, Buurtlaan 79, Geld. Veenendaal. Plaatsvervangende leden: 1. M. Gaas beek, Rijksweg 45a, Ede; 2. A. van Schot horst, Spechtlaan 27, Ede; 3. P. van Bar- neveld, Pr. Bernhardlaan 199, Geld. Vee nendaal; 4. G. Hardeman, Hoofdweg 55, Ederveen; 5. H. J. Scholten, Stationsstraat 127, Geld. Veenendaal. EREFONDS OUD-VERPLEEGSTERS In de week van 1621 september a.s. zal een door het plaatselijk werkcomité georganiseerde huis-aan-huisinzameling plaats vinden. Gaarne roepen wij de be langstelling en medewerking der bevol king in, teneinde deze actie tot een suc ces te maken. Een soortgelijke actie werd enige jaren geleden gehouden en met een goed resul taat bekroond. De nood onder de oud-verpleegsters ls zeer groot. Oudedagsvoorzieningen dateren eerst van de latere jaren en in het bijzonder de groep van 5565 jarigen heeft het uiterst moeilijk. Ongeveer 780 oud-ver pleegsters worden door het fonds in Ne derland gesteund, waarvoor jaarlijks ca. 150.000 nodig is. Het Erefonds voor Oud-verpleegsters stelt U in staat een ereplicht te vervullen, waarmede U een groep van sociaal mis- deelden, die de mensheid langdurig en trouw heeft gediend, op Uw beurt een weldaad bewijst. Het Comité, Mevr. E. M. Diepveen-Blom Mevr. C. S. T. Stuyvenberg-Reevers Mevr. N. v. d. Walle-Klok N. Rodenburg j. j. Welle de enorme betekenis welke deze instel ling heeft gehad en de grote rol die zij nog speelt in de ontwikkeling en fan tastische uitbreiding van het Neder landse landbouwareaal in de laatste zestig jaren. EERSTE FILMLEZING „DE ANDES-EXPEDITIE" Vrijdagavond 20 september a.s. treedt de Volksuniversiteit Veenendaal voor het eerst in het openbaar met de film lezing van dr. T. de Booy en dr. C. G. Egeler, met als titel: „Naar onbestegen toppen van de Andes". Zoals bekend wordt deze avond niet gehouden in gebouw ,,'t Trefpunt", als aanvankelijk in de bedoeling lag, maar wegens grote belangstelling in de grote zaal van gebouw „Eltheto". De voor verkoop van toegangsbewijzen voor de eerste lezing is intussen opengesteld bij boekhandel Davelaar in de Hoofdstraat. lllllilInlIIliiliyilUlllHlIlllllllltl De Veenendaalse winkeliers hebben besloten om van vrijdag 4 oktober tot zaterdag 12 oktober een najaarswinkel week te organiseren. Deze winkelweek zal als motto hebben „In 't Veen ziet men niet op een turfje". De bonnen die uitgegeven worden zullen „turfjes" ge noemd worden, terwijl er ook een eta- lagewedstryd komt, waarby turf te pas komt. Het bestuur van „Handel en Nijver heid" zal de details en het programma voor deze winkelweek nog nader uit werken. De opengebroken Hoofdstraat zal waarschijnlijk voor deze winkelweek een grote handicap vormen, hoewel de trottoirs zoveel mogelijk vrij zullen blijven en de winkels, desnoods door een noodbruggetje, te bereiken zullen zijn. Aanvankelijk had men het idee om een winkelweek te organiseren ter ge legenheid van de opening van de Rijn brug. Aangezien de datum van open stelling nog niet met zekerheid kan worden gezegd, heeft men dit plan la ten varen. Op woensdagavond 25 september a.s. wordt in het gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat te Veenendaal door enkele nationale badmintónkampioenen eén in teressante demonstratie gegeven. In de grote zaal van het gebouw zal een model badmintonveld worden aange bracht, terwijl men er verder kan kennis nemen van de eigenlijke spelregels voor het badminton. Gezien de grote belang stelling welke ook in Veenendaal voor badminton bestaat, zal het bij deze de monstratie zeker niet aan belangstelling ontbreken. Stellig zullen zeer vele dames in Vee nendaal en omgeving weer uitzien naar de jaarlijks terugkerende en zo uitstekend verzorgde najaars-modeshow van het modemagazijn Hein van Schuppen. Zoals reeds eerder in ons blad werd medegedeeld, en het is dat wij daaraan met genoegen nog even herinneren, zal deze show weer plaats vinden in gebouw „Eltheto" op woensdag 18 september a.s., 's middags om 3 en 's avonds om 8 uur. De eerste ontspanningsavond in dit sei zoen, georganiseerd door de Stichting Ontspanningscentrum Bejaarden (O.C.B.), wordt gehouden op dinsdag 24 september a.s., des avonds om half acht uur in het gebouw „Eltheto" aan de Fluiterstraat. Deze avond wordt verzorgd door het Toneelgezelschap N.A.O., dat een nog na der bekend te maken stuk zal opvoeren. In de pauze zal de gebruikelijke trac- tatie niet ontbreken. Voor deze avond zijn zoals het vo rige jaar gebruikelijk was geen uit nodigingen verzonden. Alle Veenendaalse bejaarden zijn hartelijk welkom. Door de medewerking van de plaatse lijke autobusbedrijven is het weer moge lijk dat degene die niet op eigen gelegen heid „Eltheto" kunnen bereiken, per bus naar de zaal kunnen komen. De ingelegde busdienst rijdt de gebrui kelijke route. De vertrektijden worden nader bekend gemaakt. Men neme er dus goede nota van dat er voor deze avond geen uitnodigingen ver zonden worden en dat dit de enige ken nisgeving van deze avond is. Woensdag bezocht een groep van 17 Ka merleden de Hollandia Tricot- en Rit meester Sigarenfabrieken. Hier zien we een deel van het gezelschap geïnteresseerd voor een moderne machine van Hollandia bestuurder en dui^sf inzittende zwaar gewond Op de Rijksweg 12 nabij Veenendaal slipte donderdagmiddag een personen auto door het natte wegdek, waardoor de auto over de kop sloeg. De beide inzit tenden, de bestuurder M. uit Maastricht en een Duitser liepen inwendige kneu zingen op. Zij werden verbonden door dokter Kets en per ziekenauto naar het Juliana-ziekenhuis te Veenendaal over gebracht. Horlogerie De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven aan de benzine pomp by garage De Rhoter te Rhe- nen, maar werd niet gevonden. De riks welke dezer dagen weer in om loop wordt gebracht draagt het rode nummer en de waarde hiervan is nu 17,50. Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het nummer F 904269. Als deze vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van „De Val lei" wordt getoond, wordt daarop meteen de vinderspremie, welke thans dus 15 gulden bedraagt, uitbetaald. Dinsdag heeft in een daartoe speciaal belegde vergadering van het bestuur van het Rode Kruis Veenendaal de uitreiking plaats gevonden van 1 Landsteiner pla quette en 8 Landsteiner penningen, voor hen die respectievelijk 15 en 5 maal een Vt liter bloed hebben afgestaan voor de bloedtransfusie en de bloedplasmadienst. De Landsteiner plaquette werd uitge reikt aan de heer A. H. van Stuyvenberg, Kerkewijk alhier, terwijl voor een Land steiner penning in aanmerking kwamen: Mevrouw Röttjers-Hermsen, Dwarsweg, Overberg en de heren: J. Baars, Beatrix- straat, J. B. Blanken, Utrechtseweg, Rens woude, C. Bolderman, Beeremanstraat, W. van Ginkel, Kooiweg, Renswoude, Joh. Hartman, Groenelaan, E. J. ten Kate, La- rikslaan en A. Neerwijk, Patrimonium laan. Voor zover nog niet bekend, attenderen wij op de mogelijkheid u op te geven bij een der huisartsen, of bij het secretariaat van het Rode Kruis, als donor voor de bloedtransfusie en bloedplasmadienst. Later dan in Veenendaal zal op 23 sep tember a.s. in Renswoude de Lampegie tersavond worden gevierd. Ter gelegen heid hiervan wordt 's avonds een optocht georganiseerd, welke vanaf de Dorps straat via het kasteel zal voeren, en waaraan diverse prijzen zijn verbonden. Het is de bedoeling, dat deze optocht wordt samengesteld uit versierde wagen tjes e.d. die een bepaalde betekenis moe- trn hebber., hoofdzakelijk rfgelcid van sprookjes. Deelneming in groepsverband van een onbeperkt aantal personen is noodzakelijk om voor de toekenning van een prijs in aanmerking te komen. Van zelfsprekend kan iedereen aan de optocht deelnemen, en men wordt verzocht zo veel mogelijk lampions en fakkels mee te voeren. De prijstoekenning geschiedt door een onpartijdige jury, die tot keuring zal overgaan voordat de optocht begint. Deelnemers aan deze wedstrijd moeten zich vóór 19 september opgeven bij Mevr. Van Voorst-Beker, Dorpsstraat 74 te Renswoude. De opstellig voor de optocht geschiedt eveneens op het erf van het perceel Dorpsstraat 74, terwijl na afloop ook op dit adres de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Teneinde het geheel een feestelijk aan zien te geven werkt ook „Ons Genoegen" mede, die de stoet zal openen. Voorts wordt in de avonduren een vos senjacht gehouden, die deze keer een speciaal karakter draagt. Nadere bijzon derheden hieromtrent zullen echter nog worden gepubliceerd. Het gaat de bouwers van de in aanleg zijnde verkeersweg Veenendaal-Oss niet bepaald voor de wind. Al vele malen is de streefdatum, waarop deze weg klaar zou moeten zyn, verschoven. En zelfs op dit moment - waarop men ge dacht had reeds geruime tijd klaar te zyn - is nog niet te zeggen wanneer het nu eindelijk zover zal zyn. Daar is in de eerste plaats de ernstige vertraging in de bouw van de Rhenense Rijnbrug. Was het voor kort nog dat de brug in september, uiterliyk oktober gereed zou komen, nu kan dat weer op zyn vroegst december en ook nog wel eens vroeg in het voorjaar worden. Ook de aansluiting van de N.Z.-verbinding door Veenendaal heen op het grote verkeersnet, nJ. op Ryksweg 12, zal veel later tot stand komen dan verwacht. Aan de reconstructie van het wegdek in de Veenendaalse Hoofdstraat en de verbetering van de Nieuweweg in Gelders-Veenendaal, welke eveneens onder delen vormen van de N.Z.-verbinding, is een al niet minder langdurige ge schiedenis voorafgegaan. Om van de narigheid rond de vernieuwing van de Cuneraweg maar niet te spreken, waar nog steeds geen overeenstemming werd bereikt met de vier grondeigenaren die niet bereid zyn hun grond voor de weg af te staan. Op de Cuneraweg is door boven genoemde oorzaak de situatie nu zo dat het nieuwe wegdek vrijwel geheel klaar is, op de ruim 800 meter - ongeveer halverwege - na, geprojecteerd op het terrein van hiervoor bedoelde grond eigenaren. Ook al verwacht men, dat nog vóór het komende proces de omstreden grond binnen enkele weken door de Provin ciale Waterstaat in voorlopig bezit zal worden genomen, dan nog zal men de Cuneraweg niet klaar kunnen krijgen voordat de Rijnbrug voor het verkeer wordt opengesteld. Ook al zullen de weersomstandigheden in het komende jaargetijde nog meevallen. Dit geldt trouwens ook voor de Hoofd straat en Nieuweweg in Veenendaal. Dat men hier eerst zo laat in de tijd beginnen kon is te wijten voor de Nieuweweg aanvankelijk aan het over bezet zijn van de dienst van Water staat, en voor de Hoofdstraat weer aan de bestedingsbeperking. Zelfs dreigde het plan tot verbetering door de be- De jaarlijkse buurtspraak van de eeu wenoude buurt Ede—Veldhuizen wordt dit jaar gehouden op donderdag 19 sep tember, 's morgens 10 uur, in café Markt- zicht. 'Aan de orde' komen de gebruixelijke verslagen, terwijl daarna de commissie, welke belast is met het naspeuren van de eigendommen der buurt haar rapport zal uitbrengen. Verder komt onder meer een voorstel tot het verlenen van subsidie aan de stichting Edese schaapskudde aan de orde. De brug over de Rijn heeft helaas een slachtoffer geëist. Woensdagochtend om streeks 9 uur is de 43-jarige nagel-heter T. Verbaan, wonende te Nederweert in Limburg, toen hij zich vanaf het brugdek naar de peiler wilde begeven, vermoede lijk door de gladheid afgegleden en op de 4 meter lager liggende peiler gestort. Dr. Van Driel uit Ochten constateerde een zware hersenschudding. Na per am- ëbulance naar de Pieter Pauwstichting in Wageningen te zijn vervoerd, is V. aldaar omstreeks het middaguur overleden. Het ongeluk gebeurde aan de Betuwse kant. Het slachtoffer laat vrouw en kind na. Voorronde voor wereldkampioen schap Nederland Luxemburg 5-2 Ook het derde doelpunt werd door Abe gescoord V.l.n.r.Heinen, Michaux, Lenstra, Letsch zuinigingsmaatregelen geheel getorpe deerd te worden. Dank zij doorzetten en de vindingrijkheid van het gemeen tebestuur van Veenendaal, kwam dan toch vorige week tenslotte de goed keuring van hogere regeringsinstanties af. Nog deze week werd met grote voortvarendheid een begin gemaakt met de werkzaamheden. De werkzaamheden aan de Nieuwe weg geven intussen alweer nieuwe tegenslag te zien. Daar kan men thans niet doorwerken aangezien de keu- ringsproeven van gloring in de nieuw- gelegde waterleidingbuizen ongunstig zijn uitgevallen. Al met al wordt het een langdurige geschiedenis met het laatste gedeelte van de N.Z.-verbinding. Zeer hinderlijk voor en ten nadele van bewoners en neringdoenden aan de betrokken we gen. Temeer nog waar men hier de wintermaanden in moet met opgebro ken en vaak onbegaanbare straten. Een teleurstelling is deze gang van zaken tenslotte ook voor de comité's en verenigingen in Rhenen en Veenen daal, welke plannen hadden voor de viering van het ingebruik nemen van de Rijnbrug en het tot stand komen van de nieuwe verbinding OssRijks weg 12. Het wordt n.L bezwaarlijk een en ander in het hartje van de winter te organiseren. AJle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 AMERIKAANSE ONDERSCHEIDING VOOR MARINE-OFFICIER UIT SCHERPENZEEL De 20-jarige luitenant ter zee 3e klasse R. C. Veendaal, wonende aan de Stations weg te Scherpenzeel, viel afgelopen week tijdens de officiersbeëdiging in Den Hel der een grote eer te beurt, toen hem uit handen van de Amerikaanse marine- attaché te Den Haag, namens admiraal Burke een oorkonde werd uitgereikt, die hem voor drie jaar het recht verleent zich lid te noemen van het U.S. Marine Institute te Annapalis (U.S.A.). Dit is de eerste maal in de Nederlandse marine geschiedenis dat een dergelijke onder scheiding aan een van zijn leden wordt uitgereikt. Bij de oorkonde was een per soonlijke brief van de Amerikaanse gene raal, waarin deze wees op de prestaties op het gebied van marinehistorie en navi gatie van luitenant Veendaal, die voor de onderscheiding werd voorgedragen uit een groep van zeven personen. OPBRENGST COLLECTE WILHELMINAFONDS De opbrengst van de collecte van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding heeft opgebracht 315.16. AVONDMARKT GOED GESLAAGD Wegens het slechte weer werd de avond- markt woensdagavond gehouden in de Markthal. Er heerste een gezellige drukte en er werden door de aanwezige winke liers goede zaken gedaan. Radio Tukker zorgde voor de muzikale opluistering. KIKVORS. Reusachtige be nen, een heel klein hoofdje en daartussenin niets, dat wordt de vrouw '58 als we de model len bezien die de Franse mode huizen zojuist lanceerden voor de mode van het volgende jaar, schrijft het Amerikaanse blad Time Magazine. De vrouw heeft daarin geen taille, geen borsten, geen heupen meer. Laten we hopen, vervolgt het blad, dat het innerlijk een chique type zal zijn, want van buiten ziet ze er maar monstrueus uit. In die toiletten, die haar doen lijken op een kikvors, zal de elegante vrouw een kleinood van charme en van zachtheid dienen te zijn om menselijk te lijken De dames zelf denken er an ders over: op een show te Lon den werden binnen drie dagen driehonderd „robes-sacs" ver kocht en toen een Londcns blad een model afdrukte ontving het meer dan vierduizend aanvra gen uit alle hoeken van het eiland om toezending van het patroon. GEHEUGEN. De Franse schilder Georges Mathieu expo seert twintig schilderijen in Tokio. Toch had hij op zijn reis Parijs-Tokio niet veel bagage bij zich: hij schilderde alle twintig doeken (waarvan de kleinste 1 meter 80 bij 4 m 15 meet) te Tokio in de drie dagen die aan de tentoonstellig vooraf gingen. Hij had ze alle in zijn hoofd, ze.i hij bij de opening, dat wil zeggen de eerste lijn. Op die lijn borduurde hij dan voort volgens zijn intuïtie, een flinke lap verf is het zeker in drie da gen, en dus een vermeldens waardige prestatie. DOUCHE. De burgemeester van Levens heeft de bouw van 250 huizen voor z(jn ingezetenen als volgt toegelicht: „De huizen zyn zonder bad, maar met dou ches, want ik ken jullie, de badkuipen zouden jullie toch maar gebruiken voor kolen bergplaats, terwijl wat de dou ches betreft jullie vast wel af en toe met de trekker zullen spelen, om jezelf te vermaken, waarby jullie dan vanzelf ook wel een beetje gewassen wordt" VAKANTIE. In het Franse plaatsje Théoule was het gehele secretariepersoneel, de burge meester incluis, eind augustus met vakantie. Als men opbelde, antwoordde een stem: „Ik kan u met niets helpen, ik ben al leen maar een dame belast met te zeggen dat er niemand is". HONING. De biologist de Belvefcr heeft uitgerekend dat elk pond honing voor de bijen twee miljoen vluchten betekent, waarbij z\j meer dan 80.000 kilo meters afleggen, dat is twee matl de omtrek van de aarde. OOG. Het oog van een kat went eerder aan het donker dan een menselijk oog, maar daaren tegen, zo zegt de Engelse dok ter Barlow, is het menselijk oog binnen een kwartier aan het licht gewend (na verblijf in het donker), terwijl een katten- oog daarvoor drie uur nodig heeft. ALZIEND. Een minuscule radiozender, gemonteerd in het ruggemerg van een zalm, gaat de geleerden in staat stellen de tocht van dit dier de rivier op en af te volgen. - BAAN. Ex-koning Peter van Joegoslavië zegt dat onder de vele baantjes die hem zijn aan geboden er een was van smok kelaar. DEUR. De gemeenteraad van het Amerikaanse stadje New port heeft aan 64 barhouders bevolen de deuren die de toe gang vormen zo te veranderen dat z\j naar buiten in plaats van naar binnen opengaan. In de toelichting op deze verordening staat: „zo zal het voor de cliën ten gemakkelijker zijn de bar te verlaten dan er binnen te gaan, wat ons in het belang van hun gezondheid lijkt". WOORDEN. De mens leest met een snelheid van 270 a 300 woorden per minuut. Dat irri teert zekere geleerden, vanzelf sprekend Amerikaanse. En ze hebben er ook al iets op ge vonden: een beeldscherm waar op de woorden in steeds sneller tempo verschijnen, zodat de kij ker geleidelijk aan een hoger tempo gewend raakt. Mense lijke proefkonijnen hebben het met deze methode reeds zover geschopt dat ze een roman van 400 bladzijden in een uur uit lezen. Goed nieuws dus., voor uitgevers. OPENLUCHTCONCERT VAN „CAECILICA" Op zaterdag 14 september zal de mu- ziekveren. „Caecilia" een concert geven in de buitentent onder leiding van de dirigent de heer J. Weijers uit Hilversum. Het programma is als volgt: Florida, mars, A. Duroc; De Kalief van Bagdad (Ouverture), Boieldieu Mol; Vieux cama- rades, mars, C. Teike; Les Pecheurs De Perles, fantasie van G. Bizet; Amparito Roca Pasodoble, Jaime Tecidor; San Re- mo, mars, J. Meister; Munchner Kindl, wals, Karl Komzak en Trafalear, mars, W. Zehle. Aanvang 7.15 uur. EDERVEEN. Op de eiermarkt alhier werden gisteren 475.000 eieren aange voerd. Prijzen voor kippeëieren varieer den van 16.- tot 17,50 per 100 stuks. Voor henneëieren van 11.- tot 14.- per 100 stuks. Handel matig. WIJZE WOORDEN TWEEëRLEI HULP Hulp van buiten heeft vaak een verzwakkende uitwerking, maar hulp van binnen uit versterkt altfld (Samuel Smiles) Geef nu uw kinderen weer Talc's levertraan verpakt in de bekende ronde flessen rijk aan vitaminen. Sinatran - S^nostol - Halltran Davit. A-D etc. atc. Apoth. ass. drogist - Opticien Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1