SLAG IN DE JAVA-ZEE Vijftien jaar geleden: De geschiedenis van het BADMINTON ENIGE MEIS]ES RENAULT4 Winterhoeden CONCERT AGENTSCHAPPEN „DE VALLEI" Helpen wij onze gevallen naaste fornuis Weer nieuwe verliezen De strijd gaat verder Het NIEUWSTE en het BESTE ADIO BALLEGOIJEH Het einde Veiling Amerongen wit geëmailleerd UW TROUWPARTIJ in Restaurant Stuyvenberg te Eist „PEH AVEE" Tricotbovenkleding Schuurblaadjes „TANTE BLANK" Luxe 1956 flink zelfstandig meisje BETER DRUKWERK De Gelderse Vallei levertraan en vitamines Drogisterij „De Helm WIJ ZIJN GEREED MET ONZE SJAALS EN HANDSCHOENEN Firma Van Doorn Gevraagd BEKWAME INSTALLATEUR of HALFWAS of AANKOMEND MONTEUR W. de Kruyf Utrechtsch Stedelijk Orchest kantoorbediende (vr.) Voor een orgel, A. v. ck Weerd Advertenties en abonnementen ADVERTEREN TOT de meest dramatische gebeurtenis sen tijdens de tweede wereldoorlog behoort ongetwijfeld de slag in de Javazee op 27 februari 1942. Deze slag, die het lot van Nederlands-Indië definitief bezegelde, is vooral treffend door de bijzonder zware verliezen, die aan geallieerde zijde werden geleden. In de middag van 27 februari stootte het eskader van Door man op de Japanse kruisers Nachi en Ha- guro, Naka en Jintsu, alsmede 14 tor pedojagers. Geen grote macht weliswaar, maar de geallieerden verkeerden in het nadeel, dat zij niet over een luchtmacht beschikten en hun vlootpersoneel zeer vermoeid was. Om 4.16 uur werd het eerste schot ge lost en het bleek al spoedig dat de Ja panners zeer zuiver schoten. Het Neder landse vlaggeschip De Ruiter kreeg enige voltreffers. Na dit gevecht voerden de Japanners een torpedoaaval uit met kruisers en jagers. Maar geen torpedo trof doel. Anders was de tweede Japanse tor pedo-aanval, die rond vijf uur werd uit gevoerd. 68 torpedo's werden ditmaal af gevuurd. De Britse kruiser Exeter kreeg een voltreffer in het ketelruim, waardoor 4 ketels uitvielen. Om 5.15 uur trof een torpedo de Nederlandse jager Kortenaer in de machinekamer. Zo was binnen het uur de Exeter bui ten gevecht gesteld, evenals de Korte naer. Toch gaf Doorman de moed niet op en kort na het tot zinken brengen van de Kortenaer seinde hij het telegram: „All Ships Follow me", later door de legende weergegeven als: „Ik val aan, volg me". De niet beschadigde schepen sloten zich achter het vlaggenschip aan en door het leggen van een rookgordijn kon de af tocht van de Exeter worden afgedekt. Enige ogenblikken later gelastte Doorman zelfs het uitvoeren van een tegenaanval. Het moment was niet gunstig, omdat een zware rook over het water hing en het zicht slecht maakte. De Electra en de Encounter voeren niettemin op de Japan se vloot af en bestookten deze met ge schutvuur. Deze aanval leverde echter geen succes op, integendeel, het kostte wederom een schip: de Electra. Deze Britse jager werd getroffen en zonk. De commandant, May, ging met het schip ten onder. Na dit verlies kwam de Neder landse torpedojager Witte de With voor het eerst in contact met de Japanse sche pen. Dit contact werd al spoedig afge broken, omdat de Witte de With opdracht kreeg de gehavende kruiser Exeter naar Soerabaja te begeleiden. Voor de overblijvenden geallieerde schepen was de strijd nog lang niet ge- eidigd. Doorman was er de man niet naar om de moed op te geven. Tegen zeven uur ontwaardde hij, op 18 km afstand de Japanse kruisers Nasji en Haguro, waar op het vuur geopend werd. Slechts de Australische kruiser Perth wist hierbij succes te boeken door een voltreffer op de Japanse kruiser Asaguma. Maar na drie kwartier nam de kruiser weer aan de strijd deel. Wederom moest worden geconstateerd dat de geallieerden geen succes hadden bij dit treffen. Intussen was het onderling contact tus sen de overblijvende schepen van Door man uiterst gering geworden, omdat de kortegolfzender va de Ruyter bescha digd was. De commandanten konden el kaar alleen nog maar bereiken met hand- seianlampen. Om 6.20 uur voerden 4 Amerikaanse torpedojagers een aanval uit op de Japan se linie. Meer dan 40 torpedo's werden gelanceerd, doch geen trof doel. Om 3.30 uur sloten de 4 jagers zich weer bij Doorman aan. Enkele minuten later trok de Japanse strijdmacht zich terug omdat de Japanse bevelhebber, Tagaki, Soera baja in zicht kreeg en vreesde voor vijandelijke mijnen. Aan boord van de geallieerde schepen merkte men de vijandelijke terugtocht, maar men kon hiervan geen profijt trek ken, omdat hij niet in staat was de posi ties van de Japanse convooien te bepalen. De vooruitzichten waren somber. De geallieerden hadden 2 jagers verloren, terwijl de Exeter ernstig beschadigd was. Bovendien trokken de vier Amerikaanse torpedoboot jagers zich terug, omdat zij al hun torpedo's hadden verschoten, waardoor het verenigd eskader nog ver der geslonken was. Het ongeluk bleef Doorman achter volgen. Om 9.30 uur in de avond werd de Britse jager Jupiter door een zware ontploffing getroffen. Het was op een mijn gelopen. De Jupiter zonk om 1.30 uur in de nacht en vele leden van de be manning kwamen in de golven om. Zo bleef Doorman dus over met 4 tor pedoboot jagers en de Engelse kruiser Encouter. Ze zetten koers naar het Noor den. Het was een wanhopige onderneming de strijd wederom te beginnen, maar Doorman had hiervoor orders ontvangen en hij gehoorzaamde. Omstreeks elf uur in de avond lagen Doorman en zijn sche pen tegenover de Japanse schepen, de Nagi en de Haguro, waarmee het gevecht verder ging met een twintig minuten du rend artillerievuur. Toen gingen de beide Japanse kruisers tot een torpedoaanval over, die aan het geallieerde eskader de beslissende slag zou toebreneng. Door de Nasje werden 8, door de Haguro werden 4 torpedo's afgevuurd. Het succes liet niet op zich wachten. De Nederlandse kruiser Java werd vlak bij de munitie opslagplaats getroffen en raakte in brand. De kruiser maakte snel slagzij, zodat het schip verlaten moest worden. Even later werd ook het vlaggeschip De Ruyter door een Japanse torpedo ge troffen. De commandant van De Ruyter, kapitein-luitenant ter zee Lacomblé, gaf order het brandend schip te verlaten. is de radio- en televisie-serie van 1958. Koop geen verouderd toestel meer nu Radio Ballegoyen u het nieuwste biedt uit een sor tering groter dan ooit. Keuze uit 30 verschillende apparaten in diverse merken en stuk voor stuk klankrijke staaltjes van knap vakman schap. Speciaalzaak voor radio en televisie RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 Rhenen - Tel. 579 Zelf bleef hij vrijwillig tot het laatste ogenblik het lot van zijn schip delen. Ditzelfde geldt ook voor Karei Doorman, die met zijn vlaggeschip ten onder ging. Nu was de slag definitief beslist. De twee overblijvende kruisers, Houston en Perth, braken de strijd af en keerden te rug naar Tandjong Priok. Bij de onder gang van de Java kwamen ongeveer 500, bij de ondergang van De Ruyter 350 op varenden om het leven. Maar nutteloos is hun offer niet geweest. Uit moreel oog punt was het voor onze marine van veel belang, te kunnen vaststellen, dat haar personeel nog altijd een grote moed aan de dag legde. Ben van Brabant. Badminton, zoals wij het thans noemen en kennen, is zeker geen pas ontdekt spel, doch werd reeds in de 17e eeuw in Engeland gespeeld. Het is zelfs bekend, dat deze sport ook in andere delen van Europa werd beoefend; want een portret van de „jonge Prins Sulkowski" door Adam Manyoki geschilderd, die van het eind van de 17e tot het begin van de 18e eeuw leefde, laat ons het jonge lid van de koninklijke familie van Polen zien, terwijl hij een shuttlecock en racket vast houdt. Het portret vertoont verder een houding die gelijk is aan die welke de beoefenaars van deze sport tot op heden aannemen, wanneer zij zich klaar maken om te serveren. Uit enkele archieven is bekend dat een sport, gelijkend op Badminton, zelfs al eerder werd gespeeld in China; even eens wordt het spel in het verre verleden van de 12e eeuw terloops genoemd in de archieven van het koninklijk hof van Engeland. Men schijnt ook definitief te weten, dat het spel gespeeld werd in India te Poona, in de jaren omstreeks 1870. Ongetwijfeld is deze sport, onder een andere naam door Engelse leger officieren enige tijd vóór 1870 daar inge voerd. Er zijn echter feiten die er op wij zen, dat het spel „Badminton" genoemd werd, toen een groep Engelse officieren uit India, met verlof in Engeland, het spel in 1873 speelden te „Badminton", het landgoed van de Hertog van Beaufort, in Gloucestershire (Engeland). Hoewel de Amerikaanse Badminton As sociation pas in 1936 werd opgericht, doet de New York Badminton Club er rechten op gelden, dat zij de oudste vereniging (opgericht in 1878) ter wereld is. Deze rechten worden ondersteund door oor spronkelijke stukken die in het New York City Museum zijn ondergebracht; maar tot het begin van deze eeuw was de club meer bekend door een hoge sociale standaard van zijn leden, dan door zijn activiteit op badminton gebied. In 1893 werd door een paar verenigin gen in Engeland de „Badminton Associa tion of Engeland" gevormd, de eerste nationale vereniging. De „English Bad minton Association", zoals zij heden ten dage wordt genoemd, deed veel om het spel ook in andere landen te bevorderen; in 1925 maakte een Engels team een tour nee door Canada en toen een wederom gelijksoortig tournee in 1930 werd onder nomen, bemerkten de Engelsen dat de Canadezen zich ernstig op het spel had den toegelegd en in vele steden, van kust tot kust, had men speciale voor badmin ton geschikte hallen gebouwd. Deze twee bezoeken aan Canada beïnvloedden tevens de intensivering van badminton in de Verenigde Staten, want vele Canadezen bezochten de nabij gelegen steden over de grens en moedigden de Amerikanen aan om in een vriendschappelijke compe titie tegen elkaar uit te komen. Op gelijke wijze bevorderde de „English Badminton Association" de belangstelling voor het spel in heel Europa en voornamelijk in Denemarken. Britten, die naar de andere landen van het Gemenebest trokken, maakten deze ook geestdriftig voor badminton en brach ten deze landen tot toetreding tot de In ternationale Badminton Federatie, een organisatie die in 1934 is gesticht, met Londen als hoofdkwartier. Ondanks de 2e wereldoorlog, is de I.F.B. van zijn oor spronkelijk aantal leden (negen) die hem in 1934 oprichtten, uitgegroeid tot een vereniging van 30 leden in 1954, terwijl van verschillende landen wordt verwacht dat zij binnenkort lid zullen worden. Hoewel sommige landen al sedert 1920 Interlandwedstrijden hebben gehouden, was het pas in 1948—1949 dat internatio naal badminton in competitieverband wereldafmetingen heeft aangenomen. Het is nu geschiedenis geworden, dat Malak- ka (kampioen van de Pacific Zone), nadat het de Verenigde Staten (kampioen van de Amerikaanse Zone) in Glasgow (Schot land) had verslagen met 63 in een bui tengewoon spannende strijd (punten- aantal: Malakka 272; V.S. 270) en daarna Denemarken (kampioen Europese Zone) met 81 versloeg, de allereerste winnaar werd van de „Thamas Cup", een trophee, ter beschikking gesteld door Sir George Thomas, president van de I.F.B. sinds de oprichting in 1934. Sir George Thomas was tevens winnaar van meer dan negen tig nationale kampioenschappen tussen 1903—1929. Drie jaar later, in 1952, veroverde Ma lakka het wereldkampioenschap voor landen, door in de finale de Verenigde Staten met 7—2 te verslaan. Hoewel alle landen hun eigen jaarlijk se nationale kampioenschappen hebben, wordt algemeen erkend, dat de „All Eng land Championships", die voor het eerst in 1899 werden gehouden, de.beste zijn, en de winnaars van een „All England" titel worden (net zoals bij Wimbledon in tennis) beschouwd als de beste badmin- tonspeler of -speelster van dat jaar. Vele beroemde spelers uit Denemarken, Ma lakka en de Verenigde Staten tonen, doordat zij duizenden kilometers reizen om een „All England" titel te winnen, niet alleen dat zij dat een buitengewone eer vinden, maar zij bewijzen ook dat badminton thans in de ware zin des woords een wereldsport is geworden. door mr. J. C. de Wit Het moest eigenlijk niet meer nodig zijn dat er, voorbij het midden van deze „verlichte" eeuw, nog over reclassering wordt gesproken en geschreven. Het be hoorde voor ons allen, onverschillig of dit nu op godsdienstige dan wel mense lijkheidsoverwegingen geschiedt, iets heel normaals volkomen vanzelfsprekend, te zijn: Een medemens is zwak geweest, is gestruikeld, is gevallen, of hoe men het noemen wil, en wij, anderen, reiken hem de helpende, de reddende hand en doen al het mogelijke om hem in zijn mense lijke waarde te herstellen. Dat is geen, al dan niet sentimentele, liefdadigheid; 't is evenmin een nuchter-zakelijke over weging: omdat onze samenleving geen werkkrachten kan missen. Was het wèl zo, ook het spreken en schrijven erover zou waarschijnlijk maar weinig baten. En toch moeten wij het blijven doen, dit spreken zowel als het schrijven, als ware het een getuigenis. Omdat we nu wel weten - althans be horen te weten - dat het „eens 'n dief altijd een dief" van onze vaderen niet juist is. Nooit ook juist gewéést is. Maar dat wèl tot de laatste der dagen onver minderd en onaantastbaar zal gelden dat wie zonder zonde is het dan maar moet wagen, de eerste steen te gooien. Men kan het ook, werelds en gewoon huiselijk, omschrijven door te vragen: Is het zo moeilijk, naar menselijke maatstaven „keurig" te leven, eerlijk te blijven en zich netjes naar wet en verordening te gedragen als men, althans materieel, niets tekort komt en men ook verder, in veilige geborgenheid, het leven op rolletjes voelt lopen? Of wil men het anders zeggen: Is het, uit een oogpunt van karaktersterkte, van eerlijkheid of hoe men het verder ook zou kunnen omschrijven, niet een grotere prestatie bijvoorbeeld om met een kwartje in de zak en verder geen aards bezit, van eens anders eigendom af -te blijven dan wanneer men een indruk wekkend banksaldo het zijne kan noe men? Laten we dus niet gauw vinden dat we 't met ons zelf zo goed getroffen hebben en daardoor ons ver verheven gaan voelen boven anderen van wier levensomstandigheden wij ons vaak geen voorstelling kunnen, misschien ook niet willen maken. En 't zelfde geldt toch eigenlijk ten aanzien van hen, die al dan niet buiten hun schuld, in 't leven van alle dag voor al geestelijke moeilijkheden hebben om binnen de paden onzer samenleving te blijven. Over dit alles valt natuurlijk veel meer minder zwart-wit te zeggen, maar dat is al zo vaak, door velerlei we tenschapsmensen ook, elk op zijn terrein, geschied. Hier moge echter nog wel even geconstateerd worden dat men er dus niet meer mee is, hem of haar die tegen Goddelijk of menselijk gebod gezondigd heeft en die, met alle mogelijke rechts waarborgen omgeven, veroordeeld is, op te sluiten en dan, als zijn, al dan niet verkorte, tijd om is, weer op straat te zetten. Of, na hem een boete te hebben doen betalen, ook maar weer aan zijn lot over te laten. Evenals wij geesteszieken proberen te genezen en niet meer alleen opsluiten om dan „die gekken" op zon dag in het dolhuis tegen betaling te la ten bezichtigen, evenzeer hebben wij de plicht, hen die, door welke oorzaak dan ook, met politie en justitie in aanraking zijn gekomen, te helpen, op te voeden, te steunen, maatschappelijk weer op te van gen. Als 't even kan en dat is nog veel mooier moeten we al 't mogelijke doen om te voorkomen dat een medemens de celdeur achter zich hoort dichtslaan, dat hij voelt, door de samenleving te zijn af gesloten van een leven als vrij en vol waardig schepsel. Aan dit alles wordt reeds veel gedaan, kan misschien, neen: ongetwijfeld, nog veel méér worden gedaan. Niet van van daag op morgen en ook niet op 'n koopje. Daarom wordt elk jaar om deze tijd van ons allen een bijdrage voor het reclas- seringswerk waarbij voorkomen ook beter is dan genezen! gevraagd. Alweer: men kan dit alles op verschil lende manieren omschrijven. Aan de man (en vrouw) brengen, als u 't zo wilt noe men. Laten wij het ditmaal eens zo mo gen zeggen: Beschouwt u de bijdrage die straks van u gevraagd wordt als een of fer van dankbaarheid. Omdat het u ge geven is geweest, eerlijk te zijn en ook verder uit de handen te blijven van po litie en justitie. SPECIAAL in BRILLEN Hoofditraat 51 Veenendaal Notaris D. S. Vink te Ame rongen, zal donderdag 19 september 1957, ^e 11 uur, te Amerongen, in hotel „Buitenlust" voor de heer S. Reede openbaar ver kopen: HET WOONHUIS met achterhuis en tuin te Amerongen, Burg. v. d. Boschstraat 30, en strek kende tot Zandvoort, groot 10.90 are. Grondbel. 12,80 straatbel., 7,17. Bezicht.: di. en do. van 2-4 uur. Be taling: uiterlijk 1 novem ber 1957. Verhuurd aan C. Brienesse voor 486,— p. j. die voornemens is het pand binnen afzienbare tijd te verlaten. Bewoningsvergunning ge garandeerd voorzover de a.s. bewoner ingezetene der gemeente Amerongen is. TE KOOP, I. G. ST. Z. G. VAN VELDHOVEN Achterbergsestraat Achterberg Voor onze CONFECTIE-ATELIERS kunnen wij plaatsen Leeftijd 17 jaar en ouder. •Ruime inwerkperiode met gunstige loon regeling. Rustige, nette en ordelijke werksfeer. Eventuele buskosten worden vergoed. Aanmelden: tijdens de kantooruren Vijgendam 13, Veenendaal schuren de fornuisplaat - direct spiegelblank AANGEBODEN: extra Koni verwarming, schuifdak, enz. GARAGE VAN SILFHOUT Bennekom Wegens huwelijk gevraagd voor de dag of dag en nacht MEVR. DE NOOY Hoofdstraat 32, Telef. 3005 VOOR NAAR DRUKKERIJ Parallelweg 10, Veenendaal HAAL ZONNESCHIJN IN HUIS MET o.a. LOVITRAN. De echte Noorse stoomlevertraan SANOSTOL, SINATRAN. Met sinaasappelsmaak en verhoogd vitaminegehalte HALITRAN. Levertraan in druppelvorm en cap sules. Geheel smakeloos en makkelijk in te nemen DAVITAMON 10. De dragees die de onmisbare vitamines bevatten Verkrijgbaar bij Drogist - Apoth.ass. Dr. Slotemaker de Bruïneplein 25 - Telefoon 2390 •)-> Zeer grote sortering en bijzonder lage prijzen Goed op de hoogte met kabelwerk strekt tot aanbeveling ELEKTRO-TECHNISCH BEDRIJF Zuivelstraat 5, Veenendaal Dirigent: Paul Hupperts op donderdag 26 september 1957, des avonds 8 uur, in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan te Veenen daal. Voor het programma wordt verwezen naar de raambiljetten. Toegangsbewijzen a 1,(zaal) en 1,50 (balkon) verkrijgbaar bij de boek- en muziek handel, bij het bureau voor V.V.V. en aan de zaal. Plaatsbespreken, uitsluitend op vertoon van toegangs bewijs: dinsdag 24 september 1957, des avonds van 7-8 uur aan de zaal. Plaatsbespreken 0,10. Het comité. Op fabriekskantoor te Veenendaal is plaats voor Leeftijd tot 18 jaar, bij voorkeur geheel, desnoods gedeeltelijk mulo-school doorlopen hebbend en tevens in het bezit van diploma typen. Brieven onder nr. 3522 a. h. bureau v. d. blad. Hoofdstraat 13 Veenendaal Telefoon 2037 tevens voor schoonmaken en repareren naar het vanouds bekende adres Muziekhandel Beatrixstraat 60, Telefoon 2102 Veenendaal knnnen worden opgegeven bij de onderstaande adressen: RHENEN: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat, telefoon 478. Recl.bur. J. Baars, Fred. v. d. Paltshof, telef. 377, W. van Noort, Roghairweg 10 SCHERPENZEEL: Sigarenmagazijn W. Pol, Dorpsstraat 151 en J. Dave- laar, Nieuwstraat 45 EDERVEEN: M. G. Donkelaar, Leesonweg 10 RENSWOUDE: J.Meijer, T. van Amerongenweg 40, J. Stoer, Taets van Amerongenweg 63, telefoon 397, en G. Barten, Barneveldsestraat 33 ELST: F. Roks, Houweg 28. Joh. van Kooten, Rijksstraatweg 233, tel. 204, en bij Van Viegen, Rijksstraatweg 37 ACHTERBERG: R. Rijkse, Dijk 8 AMERONGEN: Boekhandel Visser, Overstraat B 354, telefoon 386 OVERBERG: H. van de Brandhof, Haarweg 6 WOUDENBERG: H. A. G. Bijker, Stationsweg 144, telefoon 310 VEENENDAAL: bij het hulppostkantoor en sigarenmagazijn „Zuid", Dr. Slotemaker de Bruïneplein, telefoon 2613 Sigarenmagazijn „De Vallei", P. van Barneveld, Prins Bernhard- laan 199, telefoon 2983 Sigarenmagazijn Jac. Budding, Nieuwe weg 66 En bij de bezorgers van „De Vallei" MAG GEEN GOKJE ZIJN! Volg de zekere weg. Via De Vallei bereikt U een kopend publiek, dat zijn krant leest met de inten se belangstelling waar mee streekbladen gele zen worden. In dit nummer is dan het laatste gedeelte opge nomen van de 152 winkels en gebouwen welke dan in ons blad zijn afgedrukt. Zoals reeds bekend dient men achter de fotonum mers de naam van de zaak welke in het betreffende pand is gevestigd te vermelden, en wel iedere serie op een apart vel papier onder elkaar geschreven, met boven aan het vel de bon van iedere serie geplakt. De bon van deze laatste serie, dus van serie 4, treft men weer hieronder aan. Om te kunnen meedingen naar de beschikbaar gestelde geldprijzen dienen de inzendingen uiterlijk op a.s. woensdag 18 september in het bezit te zijn van de administratie van ,De Vallei', Parallelweg 10 Veenendaal. (Uitknippen en boven vel met oplossing plakken) Deze bon behoort bij prijsvraag serie Naam: Adres: Woonplaats: 149 150 151 152

De Vallei | 1957 | | pagina 4