DE VALLEI fflARLIJH PERSOÜEEL IIII OU III LIJK PERSOÜEEL IÏIE0RSI KG DE SPAR Dokter H0LL PUROL V.R.C. was niet op dreef tegen W.H.C. (2-d) Rumoerige wedstrijd Oranje-Wit-Rhenus C.V.V.V. zegevierde met 4-1 over Matjan Overwegend sterker Merino's verliest toch met 5-2 van Posthoorn Voor de Jeugd Huidgenezing Renswoude won van Scherpenzeel in zeer sportieve strijd met 3-2 trouwpartij Rlieims kreeg iets meer dan liet toekwam Scheur, na hotsing met scheidsrechter, van de kaart Officiële bekendmaking Goede maatjes met een horde wolven BISCUITFABRIEKEN Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de H a a s FEUILLETON Zaterdag speelde V.R.C. de tweede wedstrijd in de 3e klasse. Ook deze werd verloren. Wanneer er geen ver andering in het spel komt, dan zal men ook verder niet veel overwinningen be halen. De achterhoede bleef driemaal staan voor vermeend buitenspel en dit kostte ook drie doelpunten. Ondanks de vele regen was het veld aan de Brinkersteeg goed bespeelbaar. Al spoedig bleek dat W.H.C. heel wat mans was. In de vijfde minuut was het al raak, toen de W.H.C.-rechtsbuiten met een onhoudbaar schot zijn ploeg de leiding gaf (0-1). Bij V.R.C. was het ploegverband zoek en vooral het plaat sen liet veel te wensen over. Toen de V.R.C.-stopper in de 16e mi nuut bleef staan voor vermeend buiten spel, ging de W.H.C.-middenvoor alleen op het doel af en maakte geen fout (0-2). Even leek het erop dat V.R.C. ook nog voetbalde, er kwamen wat aan vallen, maar de W.H.C.-doelman De Wolf bleek in goede vorm. Na onge veer een half uur spelen was het mid denvoor Cornelissen die uit een corner bal goed inkopte en de stand was 1-2. Toen was er nog van alles mogelijk, ten. De W.H.C.-linksbinnen deed dit goed en hard en bracht de stand op 1-3. Enkele minuten voor de rust was het weer de Veenendaalse achterhoede die bleef staan voor buitenspel. De gasten profiteerden hiervan en het was 1-4. Na de rust nog steeds hetzelfde spelbeeld: het verband was volledig zoek bij V.R.C. en voor de derde maal bleef men staan voor buitenspel en dit kostte weer een doelpunt (1-5). Nu ging men de hele ploeg door elkaar gooien; de achterspelers gingen maar de V.R.C.-verdediging ruimde niet voldoende op en de voorhoede van W.H.C. stond steeds klaar om te schie- het in de voorhoede proberen, maar dit liep ook op niets uit. Alleen de V.R.C.- keeper Adrie van Kooten, die zijn broer verving, bleef goed op zijn post. Hij verdedigde het doel op voortreffelijke wijze. Maar toen hij er driemaal ach tereen schoten uitsloeg, was het vol gende schot raak (1-6). Even voor tijd probeerde middenvoor Cornelissen het nog eens alleen, maar hij werd door twee tegenstanders gelijk aangevallen. De scheidsrechter nam dit niet en zo kon B. Jansen de toegestane strafschop benutten en kwam de eind stand op 2-6. Een slechtgespeelde wedstrijd en als het niet beter gaat, dan ziet het er za terdag in de wedstrijd Dovo-V.R.C. niet erg best uit voor de racing. SCHEIDSRECHTERS GEVRAAGD In verband met het feit, dat er nog steeds een gebrek aan voetbalscheids rechters bestaat, zal de Scheidsrechter commissie van de K.N.V.B. afdeling Utrecht, te beginnen in de eerste week van oktober a.s. een opleidingscursus voor scheidsrechters organiseren. Gezien de beperkte omvang van de zaterdagvoetbal, dienen candidaten ook 's zondags beschikbaar te zijn. Personen die de leeftijd van 35 jaar nog niet hebben bereikt, kunnen zich voor het volgen van deze cursus tot 28 september a.s. aanmelden bij de afde lingsadministratie Biltstraat 194, te Utrecht. Zoals te voorzien was heeft Matjan het in de eerste competitiewedstrijd moeten afleggen tegen de sterk ver jongde G.V.V.V.-ploeg. Toch hebben we alle waardering voor de sigaren makers, die, met een gehavende ploeg spelende, tot het einde toe dapper vol hielden en in de laatste minuten met een goed doelpunt van Bolderman de eer wisten te redden, door handig ge bruik te maken van een foutje in de achterhoede van de Buurtlaanbewoners. Omstreeks vier uur ving de strijd aan. op een terrein, zo nat, dat het ons ver baasde, dat dit goedgekeurd kon worden. Hoe dan ook, de voetbal ging door. Mat jan aanvankelijk met negen man spelen de, had echter al spoedig een elftal bij elkaar geraapt. In het eerste half uur hadden wij beslist bewondering voor de Pantermensen, die ondanks behoorlijke aanvallen van G.V.V.V., het doel schoon konden houden. Nadat Ditewig na goed individueel spel een behoorlijke kans gemist had, was het direct daarna wel raak en kon deze speler G.V.V.V. de leiding geven. (1-0) Acht minuten voor tijd werd het 2-0, toen Klaas de Kampert de bal van rich ting veranderde waardoor doelman Van Dijk geen kans had. Na de thee was het meteen weer G.V.V.V. dat ten aanval trok, maar een hard schot van Scholtus ging juist naast. In de tiende minuut kreeg Matjan een strafschop toegewezen wegens hands. Jan Heikamp wist deze kans echter niet te benutten en schoot naast. Vijf minuten later was het Budding die een voorzet van J. v. d. Bovenkamp be nutte. (3-0). Nadat Hardeveld een paar opgelegde kansen had gemist, was het J. v. d. Bovenkamp die de bal tussen drie Pantermensen uitpikte en onder Van Dijk door in het doel schoot. (4-0). Eindelijk, even voor tijd was het dan Bolderman die een fout in de G.V.V.V.- achterhoede afstrafte en daarmee de stand op 4-1 bracht. Anderhalve minuut voor tijd zagen we Scheur van de kaart gaan, toen hij bij een G.V.V.V.-aanval tegen de scheids rechter opliep. Toen hij weer wat opge knapt was, werd hij buiten de lijn gebracht. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 20 sept. Willy van Viegen. Door de slappe leiding van de scheids rechter is de wedstrijd Oranje-Wit Rhenus zeer rumoerig geweest. Van beide kanten werd er slecht gespeeld. In de eerste helft was Rhenus wat in de meerderheid, alhoewel ook Oranje- Wit gevaarlijke aanvallen opbouwde, maar voor het doel slecht afwerkte. Het enige doelpunt in de wedstrijd werd reeds twaalf minuten na de aan vang gemaakt, doordat de midvoor van Rhenus na wat heen en weer getrap voor open doel kwam te staan. Vjjf minuten later ondernam Oranje- Wit een aanval die een corner oplever de. Van Mourik zette keurig voor, maar Miltenburg schoot hard tegen de lat. Herhaaldeiyk werden toen van beide kanten aanvallen opgebouwd, maar de doelmond kon men niet vinden. Even voor rust miste Onink de kans om gelijk te maken, door een prachtige voorzet van Van Mourik te missen. Na de thee was Oranje-Wit in de meerder heid, ook al omdat men toen wind mee had. Pracht kansen ontstonden voor het Rhenus-doel, maar telkens werd naast of over geschoten. Ook het plaatsen was aan beide kanten slecht. Vijfentwintig minuten na de hervatting kwam zelfs een speler van Rhenus vrij voor een verlaten doel en nog werd de bal hoog over geschoten. Tien minuten voor het einde kreeg Oranje-Wit, doordat een speler van Rhenus hands maakte, een penalty toegewezen, welke echter door de keeper van Rhenus werd gestopt. Even later deed zich een schermutseling Hoewel vooral in het begin Merino's sterk aanvallend speelde, werd de strijd tegen Posthoorn uit Amersfoort toch een 5-2 nederlaag. Mogelijk is een blun der van doelman Van Dijk, in de twee de helft, hier niet vreemd aan, omdat daarna het hele Merino's-team dermate in de put zat, dat het voor de gasten niet moeilijk meer was de score ge leidelijk op te voeren. Reeds in de eerste minuten leek het of Merino's de leiding zou nemen, maar een goed schot van Van Dolder, vond zijn bestemming tegen de lat. Nadat nog enkele goede scoringskansen gemist waren, was het tegen de verhou ding in Posthoorn, dat door zijn midvoor de leiding nam. Eerst nadat deze zelfde speler er na een half uur spelen 2-0 van gemaakt had, kon Van Ommeren, zeven minuten voor tijd, de achterstand tot 2-1 terugbrengen. Direct na de hervatting was het weer Van Ommeren, die de partijen op gelijke voet bracht (2-2). Er zat toen weer van alles in. Moedig trokken de wolmensen dan ook ten aan val. Er zou zeker een doelpunt gekomen Huidzuiverheid - Huidgezondheid En.puistjes verdrogen door Purolpoeder zijn voor Merino's, als niet doelman Van Dijk in een zwak ogenblik de bal had laten glippen (2-3). Dit was teveel voor de Merino's. Het spel werd steeds slechter en toen de Veenendalers ook de dekking gingen verwaarlozen, was het gauw be keken. Met nog twee doelpunten werd de stand opgevoerd ^tot 2-5. Burgemeester en wethouders van Rhe- nen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Esso Nederland N.V., Benoordenhoutseweg 7, 's-Graven- hage om vergunning tot het uitbreiden van een ondergrondse petroleumbewaar- plaats met aftapinrichting op het perceel Rijksstraatweg 75, Eist, kadastraal bekend gemeente Rhenen sectie H, nr. 2970. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebe stuur. Bovendien zal op dinsdag 1 oktober a.s. des voormiddags 11 uur, in het gemeente huis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Rhenen, 16 september 1957 In een forse, doch niet onsportieve wedstrijd, heeft Renswoude een 3-2 overwinning behaald op Scherpenzeel. Het niet beschikbaar zijn van A. v. d. Haar en het treuzelen met ingrypen van de achterhoede kostte Scherpen zeel drie doelpunten. Ook de voorhoede kon niet op dreef komen en voor de rust miste men nog een strafschop. Hierbq beging de slecht leidende scheidsrechter de fout er niet op te let ten dat de doelverdediger stilstond, waardoor deze het overigens zeer slech te schot van Veenendaal kon stoppen. Na de rust onthield de scheidsrechter Scherpenzeel een drietal strafschoppen door in het strafschopgebied een drietal indirect vrije schoppen te geven, die zeker niets met obstructie te maken hadden. Direct na de aftrap zag het er hoopvol schoot over. In de 8e minuut brak Har deman door de Scherpenzeel achterhoede heen, doch de snel uitlopende doelman Veldhuizen bezweerde het gevaar. Na 11 minuten spelen wist Veenendaal met een fraai doelpunt Scherpenzeel de leiding te geven (1-0). Scherpenzeel had weinig ple zier van de voorsprong, want toen de Scherpenzeel-achterhoede aarzelde met wegwerken, was Van de Voort er als de kippen bij met een fraai schot (1-1). Lange tijd ging het aardig tegen elkaar op Scherpenzeel speelde niet best en toen de achterhoede weer even aarzelde waren het Van de Voort en Van de Weert die hier handig van profiteerden. Wel kreeg Scherpenzeel nog een strafschop maar die werd te slecht genomen om succes te hebben. Na de rust kwam Renswoude even in de aanval, maar spoedig nam Scherpenzeel het initiatief weer in han den in deze periode, maar het zat niet mee. Het was in deze periode dat Scher penzeel een drietal indirecte vrije trap pen kreeg toegewezen en een strafschop die Cozijnsen onberispelijk in een doel punt omzette. Bij een paar gevaarlijke Renswoude-uitvallen toonde doelman Veldhuizen zijn kunnen. Onder grgte spanning kwam het einde. 21 ff Dinie v. d. Broek. 21 tt Henny de Bruin. 21 ff Ada Lodder. 21 ft Ineke Hensen. 21 ft Winterkoninkje. 23 ft Tineke Bergmeijer. 24 ft Jan van Dijk. 24 ft Karin van Os. 25 ft Ineke de Man. 25 ft Wybe v. d. Kuinder. 25 ft Dick van Kesteren. 25 ft Erna Hardeman. Hartelijk gefeliciteerd. OPLOSSING RAADSELS I. Onderwijzeres - verpleegster. II. Jong geleerd is oud gedaan. III. Zondag. I. Maart - taart - Aart. II. Tiel - wel - Ier - later. Waterlelie III. 1. Wie de schoen past trekke hem aan. 2. Beter hard geblazen dan de mond gebrand. 3. Aan de vruchten kent men de boom. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen, het tegenovergestelde van X - - - klein. X - X - X - X X X X X le rij zwaar ijzeren scheepstuig. 2e rij goddeloze koning onder Israël. 3e rij andere naam voor ooievaar. 4e rij naam van een maand. 5e rij uitbouw van sommige huizen. 6e rij knaagdier. 7e rij meubelstuk. 8e rij het tegenovergestelde van klein. 9e rij roodkleurige bedekking op ijzer. 10e rij gestreepte ezel (Z.- en M.-Afrika) Op de kruisjes moet, van boven naar beneden, de naam van een bekende figuur uit de sportwereld komen. II. Wie weet het? 1. Sepia is: a. een uitheems gerecht; b. zwartbruine verf; c. een drijfijzer; d. geneeskrachtige plant. Een moker is: a. een Middeleeuwse zanger; b. een lichtbruin Engels paard; c. een gebakje met chocolade glazuur; d. een korte, vierkante ha mer. Een assegaai is: a. een Soedanese werphengel; b. Zuidafrikaanse werp spies met ijzeren punt; c. een uit heemse kikkersoort; d. korte roei riem voor inlandse boot. Melasse is: a. stroop die bij de sui kerbereiding overblijft; b. het waas op druiven; c. ranzig vet; d. verza melnaam voor kleine vis, die tot eendenvoer dient. III. De naam van welk dier is tegelijk een kledingstuk? 2. 3. 4. Voor jongeren. X X X X X X X le rij zit aan elke wagen. 2e rij een cijfer beneden de vijf. 3e rij zit in je mond. 4e rij het tegenovergestelde van koud. 5e rij een kleur. 6e rij dient om naar boven te lopen. 7e rij koop je bij de slager. 8e rij een dier, dat 's zomers op het strand ligt. 9e rij metschrijf je op het bord. 10e rij in eenkun je lezen. Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden, de naam van een plaats in de Gelderse Achterhoek. II. Wie weet het? 1. Een bark is: a. een stuk gereedschap; b. een muziekinstrument; c. een boom; d. een soort zeilschip. 2. Hars is: a. een mengsel van spece rijen; b. vogelmest; c. kleverig plan tensap van naaldbomen; d. 'n plaats in Drente. 3. Een palet is: a. een verfbordje van een kunstschilder; b. een hotel in de bergen; c. een vis; d. een wapen van de Surinaamse bosneger. 4. Zwavel is: a. bezinksel van ruwe olie; b. een stof waarvan inkt wordt gemaakt; c. roet uit een fabrieks schoorsteen; d. een geelachtige delf- III. Wie blijven staan waar ze staan, Als ze toch heten uit te gaan? Misschien zijn er wel onder jullie die bang zijn voor een hond. Nu, daar behoef je je niet voor te schamen, want er zijn genoeg grote mensen, die het ook niet be grepen hebben op die woest bossende, wild springende viervoeters. En toch zijn verreweg de meeste honden goede, trou we kameraden, die helemaal niet van zins zijn de mensen (en kinderen) kwaad te doen. Wel blijkt het vaak dat sommige honden degene die bang voor hen zijn, een kwaad hart toedragen. Het is zelfs gebleken dat wilde dieren geen mensen aanvallen, als men ze maar onbevreest in de ogen blikt. Nu, met een leeuw of tijger zou ik dat toch maar liever niet proberen. Maar laatst heb ik een verhaal gelezen van een jongetje van tien jaar, dat rustig omging met een groep hongerige wolven, die leefden in het barre Siberië. De jon gen heette Wladimir en woonde met zijn ouders in een nederzetting aan het Bai- nalmeer. De vader voorzag in het onder houd van zijn gezin door het schieten van wild, waarvan hij dan later de hui den verkocht, 's Zomers mocht Wladimir zijn vader vaak vergezellen op zijn toch- voor, terwijl ook het publiek rumoerig werd. Eerst na zeven minuten vertra ging kon de strijd worden voortgezet. Even voor het einde werd Peters van Oranje-Wit geblesseerd, maar kon toch de wedstrqd uitspelen. Ook na de wedstrijd waren de toe schouwers rumoerig, maar door ingrij pen van het bestuur waren de gemoe deren spoedig gekalmeerd. ten, maar 's winters vond vader dat te koud en te gevaarlijk. Op een winterdag was vader er weer met zijn geweer op uit getrokken. Toen moeder tegen het middaguur haar zoontje riep om te komen eten, was hij nergens te vinden. Natuurlijk was ze erg bang, want ze kende maar al te goed de avontuurlijke aard van Wladimir. Toen vader tegen zonsondergang thuiskwam, ging hij dade lijk met enige buren en vrienden op zoek. Er waren zes mannen die zich over twee sleden verdeelden. Deze sleden werden door paarden getrokken. Ook vader was heel erg ongerust, want er waren in de buurt al enkele malen een paar horden wolven waar genomen. Des zomers leven deze wolven in de bossen en meestal apart, maar 's winters verzamelen ze zich in horden en vormen dan voor mens en dier een gevaarlijke bedreiging. De mannen vreesden dan ook, dat Wladimir een prooi was geworden van deze hon gerige dieren. De jager vuurde de paarden steeds meer aan, maar plotseling begonnen deze te steigeren en op vijftig meter afstand zagen de mannen een groep van ongeveer 25 wolven meteen voelde Wladimirs va der het bloed in zijn aderen stollen, want daar, uit het midden van de horde wolven klonk opeens de stem van zijn zoontje, die riep: „Blijf weg vaderniet schietende wolven doen mij geen kwaad." De mannen konden hun oren niet ge loven en Wladimirs vader huiverde. Hij wist dat hij niet verder moest gaan met zijn slede. Hij kende de aard van de wol ven en wist dat ze tot de aanval zouden overgaan. Hij zei dus tegen de mannen: „Blijf hier, ik ga alleen verder." Hij stak tWee pistolen bij zicht, toen liep hij lang zaam en rustig in de richting van de wolven. Weer riep Wladimir: „Niet schieten vader, de wolven zorgen voor mij." De jongen sprak zo beslist dat de vader bleef staan. Wladimir stond tussen twee wolven in, zijn handen rusten op de ruggen van de roofdieren. De andere wolven stonden een eindje achter het drietal. De jongen stapte bedaard naar zijn vader toe en riep tot de wolven dat ze maar heen moesten gaan. Daarbij strekte hij zijn hand in ooste lijke richting. Enkele dieren stieten een gehuil uit. Wladimir herhaalde zijn roe pen. Toen verdwenen de wolven plotse ling in de winteravond. In snelle vaart reden de sleden terug naar de nederzet ting. Wladimirs moeder was overgelukkig toen ze haar jongen weer gezond terug had. Alle mannen die het vreemde schouwspel gezien hadden, wilden nu een verklaring van Wladimir horen. De jongen zei, dat hij er nooit over had willen spreken, want het was eigenlijk een geheim dat hij met niemand wilde delen. Als jongen van zes jaar was hij eens het bos in gelopen. Daar had hij een jong dier ont moet. Hij dacht dat het een hond was. Hij had het dier aangehaald en er mee gespeeld. Later was het dier nog enkele malen op dezelfde plaats gekomen en zo was er een hechte vriendschap ontstaan. Natuurlijk had hij toen wel begrepen dat het geen hond, maar een wolf was. Doch bang was hij nooit geweest. Na enkele jaren werd de wolf een der aanvoerders van een horde. De vorige winter was hij met zijn vol gelingen voor het eerst dicht bij de neder zetting gekomen. Wladimir was naar het bos gegaan, bij het vernemen van het bekende wolvengehuil Hij had zich toen, eerst wat aarzelend, maar al gauw vol vertrouwen tussen de horde begeven. En bij die ene keer was het niet gebleven. Ook deze middag was hij weer met zijn wolven op pad geweest. De mensen in de nederzetting, die de jongen niet zelf tus sen de wolven gezien hadden, konden het verhaal haast niet geloven, maar spoedig werd het bewijs geleverd, dat er werke lijk een geheimzinnige band bestond tus sen de jongen en de wolven. Twee maan den later drong een aantal wolven de nederzetting binnen, 't Was bitter koud en de wolven waren hongerig. Hun ge huil klonk angstaanjagend. De mannen maakten zich gereed voor een strijd met de wapenen tegen de horde. Toen kwam plotseling Wladimir zijn huis uit. Hij riep een paar woorden, waar op een der grootste wolven naar hem toe kwam. Wladimir legde zijn hand ver trouwelijk op de rug van het ondier en sprak zacht en overredend met hem. Toen pakte hij de wolf bij het nekvel en bracht hem buiten de nederzetting. De anderen volgden. Natuurlijk waren de mensen dankbaar en ze koesterden ontzag voor de dappere jongen. Maar Wladimir schud de zijn hoofd. Het was geen dapperheid, zei hij, het was alleen maar de zekerheid, dat hij de dieren kon vertrouwen en dat ze zouden doen wat hij wilde. Sinds de dag dat hij met die ene wolf speelde, be stond er een band tussen hem en de wol ven. Wij vragen voor alle afdelingen TOT 23 JAAR ALLE LEEFTIJDEN (Gehuwden eventueel voor halve dagen) PRETTIGE WERKKRING AANTREKKELIJKE LOONREGELING Aanmelden: Smallepad 7 (kan óók schriftelijk) AMERSFOORT Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal Bij 1 pakje EDELCACAO 1 rol oven- verse EIERBESCHUIT voor de halve prijs van 30 voor 1 5 ct en 1 0°/o zegel korting I Bij 1 doosje SCHOENCREME (30 ct) het tweede doosje voor de halve prijs 1 5 ct en 1 0°/o zegelkorting! Nu de kinderen trakteren Steeds krijgen wij aanvragen om weer de reep-aanbieding op te nemen. Daatom dus geprolongeerd: Bij 2 p. MARGARINE (Spar) een zware CHOCOLADEREEP voor de halve prijs van 20 voor 10 cent en 10°/o zegelkorting. Van 19-26 september 8 dubbel zegel aanbiedingen: Sprits, 250 gram 58 ct, 23 zegels Zachte caramels, 200 gram74 ct, 30 zegels Rumbonen, fijne vulling, 1 50 gr.. 60 ct, 24 zegels Chocoladepasta, per pot1 OO ct, 40 zegels Maizena, per pak 24 ct, 1 O zegels Bleekwater, literfles 27 ct, 11 zegels Leverpastei, blik 200 gram 65 ct, 26 zegels Gebr. Gehakt, 1 00 gram42 ct, 1 7 zegels ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS (19) Haar grote, grijze ogen tuurden in de verte, aan haar wimpers hingen glin sterende druppels. Ze droeg geen bad muts, haar natte haren zagen er uit, alsof ze bij een waternymf behoorden. Op Alberti maakte zij de indruk van een gezonde brok natuur. Hij merkte echter dat ze het koud kreeg in het water. U hebt het koud, nietwaar? Ja... nu wel, omdat ik niet meer zwem! Hier is een warme deken... Kom, ik help u in de boot. Hij strekte de hand uit, maar zij aarzelde. Toe... komt u toch! drong hij aan. Het is werkelijk te koud en we zijn tamelijk ver van de kust. Och... ik wilde graag eens een flink eind zwemmen en ik kan nog best terug. Alberti lachte. Maar u moet juist helemaal niet meteen teruggaan. Ik zou u zo graag naar de Blauwe Grot varen, die men slechts over het water kan bereiken. Is hier een blauwe grot?... Maar ik moet toch weer naar Angela? Angela wilde alleen zijn en sla pen. De föhn vermoeit haar altijd erg. Zo, klimt u er nu gauw in. U zult nog bevriezen. Zij greep dus zijn hand en liet zich in de boot helpen. Zij droeg een donker, eenvoudig badpak, dat haar natte, ste vige ledematen als een huid omspande. Haar lichaam was volmaakt, maar krachtiger en rqper dan van een heel jong meisje. Zij wist dat en voelde de nabijheid van een man. Daarom nam zij de kameelharen deken in de boot snel ler op dan Alberti hem haar kon aan geven. Zij hing hem om haar schouders. De motor begon weer te draaien en de boot ging verder het meer op. Als Angela slaapt kunt u toch rustig wat ontspanning zoeken, zuster Helga. Is het hier niet schitterend? Zij knikte. Ik zei het al, dit landschap is een paradijs. Het zou het kunnen zijn- Haar blik ging snel over zijn gezicht. Hij keek langs haar heen, alsof hij noodzakelijk vooruit moest zien om koers te houden. Zy zwegen een poosje, terwijl Alberti de motor steeds sneller liet lopen. Waarom hebt u zo'n haast? vroeg ze hem. Dat langzame glijden is toch veel mooier! Meteen nam hy het gas weg. De boeg vlijde zich op het water en bijna ge ruisloos ging de boot nu verder. U bent vandaag zo ernstig...? ver brak Helga het zwijgen. Alberti keek haar openhartig aan. Ben ik dat niet altyd? Neemt u me niet kwalijk... ik be- slotte toch maar niet. In plaats daar van ging Alberti snel verder: Vergeef me... ik overval u als een struikrover. Maar u moet bedenken... ik ben tenslotte geen jongeling meer en ik heb toch eigeniyk nog niet eens goed geleefd! Mijn weg ging in de schaduw van de dood... twintig jaar lang. Waar heen? Wat heb ik bereikt? Niets!... Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur doelde, dat u vandaag zo anders bent. Zo? Hij zette de motor nu helemaal af en liet de boot drijven. Zuster Helga, vroeg hij, zich voor over buigend, zou het niet mogelijk zijn dat u mijn vrouw werd? Zij maakte een verschrikte beweging, opende de mond om een snel antwoord te geven, maar gaf dat antwoord ten want nu sterft ook mijn dochter. Twin tig jaar lang heb ik op een verloren post tegen een doodsvijand gevochten, verbitterd en zonder me te ontzien. Eerst verloor ik mijn vrouw en nu... Ik was gedwongen twintig jaar lang te liegen, vroeger loog ik tegen Maria en nu lieg ik tegen Angela. O, kijk me niet zo verschrikt aan! Het gebeurde toch terwille van een goed doel... Ik moest hun het leven voorliegen, dat zij niet meer voor zich hadden... Het waren goede leugens, maar toch, eeuwigduren de onwaarheden. Het was... mag ik ver der gaan? Haar koele verzekerdheid was ver dwenen. Ontroerd, ja met groeiende bezorgdheid hoorde zij hem aan. Na tuurlijk had zij al lang gemerkt, dat hy haar graag mocht, maar niet op deze wyze... Mag ik verder gaan? Er is niet veel meer te zeggen. Als uit de verte hoorde zij zqn stem. Het was een goede, zachte stem, een donkere, mannelyke stem, die ondanks alle goedheid vast en beslist was... Wat moest zij hem zeggen? Ik had misschien beter kunnen zwijgen, Helga! Het klonk in het ge heel niet verbitterd, slechts geresig neerd en bovendien bescheiden. Zij moest hem nu iets goeds zeggen, iets heel goeds... Maar je hebt me toch gevraagd, waarom ik zo ernstig was, ging hij voort. Zie je, Helga, alles hier leeft. Kijk waarheen je wilt... Alles is zo ge zond, ook jij, Helga, bent gezond! Eerst dacht ik niet zo daaraan... niet zo aan jou! Maar sinds vanochtend weet ik het, en... en ik moest he't je zeggen. Want met jou kan men openhartig praten... zonder schroom. Ik weet nu hoe het leven me ontgaat, als water, dat men niet kan opvangen, omdat het door de vingers stroomt... onhoudbaar wegstroomt. Hy staarde voor zich uit op de plan ken vloer, die vochtig was door het water, dat zq in de boot gebracht had. Hij voelde hoe zij vocht om een ant woord, maar hy voelde ook, dat deze strijd niet om ja of nee ging, maar al leen om de vorm van het nee. Je hoeft het je niet moeilijk te maken om een antwoord, Helga. Ik hacti het toch vooruit moeten weten... Zeg alsjeblieft niets en laten wij beiden doen, alsof er niets gezegd was. Ja...? Zij hief haar blik op en keek hem aan. U... u bent zeer goed... meneer Alberti. Ik... ik zal u nooit vergeten. U hebt me diep beschaamd, heel diep zelfs! Plotseling sloeg zij de handen voor het gezicht en haar schouders schokten. Hij wilde opstaan, maar bleef toch hulpeloos zitten. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4