Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Geen grond door meer voor woningbouw gebrek aan geld Roemeense geleerden vonden verjongingskuur De Wereld van WEEK-tot-WEEK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Reeds veel belangstelling voor WOLMARS Wist U 31e jaargang VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 No. 74 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uit de Veeneiidaalse gemeenteraad Veenendaal geen lichtstad meer De straatverlichting Kinderverlamming en het Deltaplan AGENDA Tegen verhoging hogere salarissen Dure grond in schrijvers- wijk Verbetering van straten Grondaankopen voor nieuwe woonwi jk achter Hoofdstraat Vorige gevonden U 749692 Rondvraag Programma voor het U.S.O.-concert Film „Morgen zie ik je weer" Weinig verandering in winterdienstregeling Atletiekwedstrijden in Veenendaal AMERONGEN Bevolkingsonderzoek t.b.c. Sociëteit voor bejaarden Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Jubilarissen bij de Ritmeester Driemaal per week 5 cc Novaeaïne Verouderen is een ziekte RENSWOEDE Vossenjacht op Lampegieters avond OVERBERG Wateroverlast voor de boeren SeptembeR J. F. TAK Bedactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Bedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteravond was de Veenendaalse gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening met gebed stond de voorzitter even stil bij de afwezigheid wegens ziekte van se cretaris Blankespoor en het raadslid de heer Van Galen. Tot zijn genoegen kon spr. mededelen dat beide heren weer herstellende zijn. De plaats van de se cretaris werd deze avond ingenomen door de loco, de heer D. van Manen, die, na kortelings als plaatsvervangend se cretaris in de raad te zijn beëdigd, deze avond voor het eerst als zodanig in de raadsvergadering in functie was. Na de benoeming van de commissie voor ge organiseerd overleg en het herbenoe men van de zitting hebbende leden van de woningcommissie, besloot de raad tot het verlenen van een eenmalige sub sidie aan de Fok- en melkcontrolever- eniging „VIOS" alhier, als bijdrage in de kosten van het organiseren van een fokveedag. Toen dit besluit gevallen was keken meerdere raadsleden lachend naar de heer Van Deelen (sgp) die zei best te begrijpen waarom er gelachen werd. Deze keer kon hij zijn stem geven aan het verlenen van subsidie, waar het hier geen culturele instelling betrof. De voorzitter merkte op dat het hier ken nelijk ging om een zaak naar het hart van de heer Van Deelen. Bij de stukken bevond zich ook een nota van b. en w. inzake het vroeger stellen van het uur waarop de nacht verlichting op straat gaat branden. In 1955 nog was juist op verzoek van de raad dit tijdstip gesteld op half één 's nachts. Per jaar kost deze anderhalf uur verlichting ƒ2300,en b. en w. zijn van oordeel dat dit in deze tijd niet verantwoord is. Zij hadden daarom de PUEM gevraagd, met ingang van 1 jan. a.s. het doven van de volledige straat verlichting weer te doen stellen op 11 uur. Algemeen was het protest in de raad tegen het eigenmachtig handelen van b. en w. Zonder de raad erin te kennen was de PUEM reeds opdracht gegeven. De heer Van Hardeveld (pvda) merkte zelfs op dat de raad misschien wel accoord was gegaan met deze be zuiniging, indien deze erin gekend was, maar nu krachtig protesteerde. De heer Slok (ar) had uitgerekend dat 2300 gul den nog geen twee cent per maand per inwoner is, en dus nog wel om over heen te komen. We hebben nog ver schillende slechte straten en dan is het wat prettig als er licht brand. Verder wees hij op de mensen die laat van hun werk uit de ploegen komen. Voorzitter zei hierop dat het maar enkelingen zijn die na 11 uur nog over straat gaan en daarvoor kost al dat licht teveel geld. Verder was het later aanhouden van de straatverlichting indertijd niet ge regeld bij raadsbesluit, maar slechts op verzoek van de raad. B. en w. zijn daarom niet buiten hun boekje gegaan door de PUEM reeds opdracht te geven buiten de raad om. De beschuldiging van de heer Van Hardeveld, dat b. en w. in deze dictatoriaal hebben gehan deld, wees hij dan ook van de hand. De heer Van der Woerd (pvda) zei nog dat er straten zijn waar het bij het ingaan van de nachtverlichting abso luut donker is. Wethouder De Ruiter verklaarde dat deze bezuiniging niet wil zeggen dat niet wordt doorgegaan met het verder verbeteren van de straatverlichting. De raad moest zich tenslotte bij de genomen maatregel neerleggen, al kon de heer Scholten niet nalaten nog met spijt op te merken dat Veenendaal straks geen lichtstad meer zal zijn. Bij het voorstel tot het beschikbaar dat onze oudste inwoner van Vee nendaal, de heer Jan Middelhoven, die op 27 september a.s. zijn 100ste verjaardag hoopt te vieren, die dag ook receptie houdt? dat daarover meer bijzonderheden worden gegeven in de betreffende adver tentie elders in dit nummer? dat de Ritmeesterfabriek vandaag zijn 70ste verjaardag viert? dat de v.v. „Veenendaal" zijn 30ste verjaardag viert o.m. met een bazaar welke vandaag en morgen nog in de eier- hal wordt gehouden? dat de Lampegietersavond van dit jaar een rekord-aantal gewonden en men sen die beschadigde kleren bekwamen heeft opgeleverd? dat dit alleen een gevolg was van het maar raak tussen het publiek gooien van vuurwerk e.d.? dat er verschillende ernstige ge vallen van verwonding bij waren en de dokter op het gemeentehuis nog druk is geweest met de verzorging hiervan? dat woensdagmiddag en ook 's avonds in het gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat een televisie-uitzending voor het publiek zal worden vertoond van de voetbalwedstrijd Nederland-Oos tenrijk? dat wij er van overtuigd zijn dat „Eltheto" bij deze gelegenheid zo vol zal lopen als maar zelden het geval geweest zal zijn? VEENENDAAL Heden, vrijdag 20 september, in geb. „Eltheto", 8 uur, Volksuniver siteit Veenendaal met film-lezing „Onbestegen toppen van de Andes" Dinsdag 24 september, 7.30 uur, in geb. „Eltheto", toneelavond voor bejaarden. Woensdag 25 september, 8 uur, in geb. Eikenlaan, zendings avond met film „Morgen zie ik je weer." Donderdag 26 september, 8 uur, in geb. Eikenlaan, concert Utr. Sted. Orkest o.l.v. Paul Hupperts. In geb. „Eltheto", 8 uur, Badmin- tondemonstratie. Zaterdag 28 sept. bij eierhal, 3 uur, start Veenendaal Wolmars. Luxor theater, van heden vrijdag t/m maandag de film „Gi taren der liefde" en van dinsdag t/m donderdag „Liefde sterft nooit' stellen van een crediet van 1050, ter bestrijding van de kosten verbonden aan de komende inenting tegen kinder verlamming, vroeg de h'eer Van Ojik (ch) wie de voorlichting van de ouders zal verzorgen bij het adviseren om hun kinderen deze behandeling te laten on dergaan. Persoonlijk is spr. geen voor stander van inenten, en hij zou graag zien dat de voorlichting in deze objec tief is. De voorzitter kon mededelen dat deze voorlichting in handen is van des kundigen. Zelf zou hij er wel toe be sluiten zijn kinderen te laten inenten. De heer Van Deelen deelde mede dat zijn fractie tegen het voorstel zal stem men waar deze in principe tegen het aanwenden van voorbehoedmiddelen is. Hoe denken wij dan over de uitvoering van het Deltaplan, zo was de reactie van het raadslid Van Ojik. Daar kun nen wij toch ook spreken van een voor behoedmiddel. Bij het aan de orde komen van het voorstel tot verhoging van de salarissen van gemeente-secretaris en gemeente ontvanger, was de heer Van Hardeveld de eerste die zei tegen te zijn. Niet om dat hij bedoelde Veenendaalse ambte naren deze verhoging niet gunt. Deze verhoging is echter een gevolg van het verhogen van de salarissen der hogere rijksambtenaren, om het verloop naar het vrije bedrijfsleven van deze tegen te gaan. Naar spr. inzicht geldt dit argument eveneens voor de lagere amb tenaren, en zelfs voor de gemeentelijke arbeiders, die nog steeds te laag be loond worden. De heer Diepeveen (ar) sprak namens zijn fractie, toen hij opmerkte wel met het voorstel en de argumentering ervan te kunnen meegaan. Maar hij wilde daarbij aangetekend zien dat dan ook meteen de lagere salarissen gecorri geerd worden. Voorzitter merkte op dat procentueel de hogere ambtenaren al jarenlang achter komen. De lagere sa larissen hebben een veel grotere ver hoging ondergaan. Spr. was het met de heer Diepeveen eens dat het tijdstip waarop deze verhoging wordt voorge steld, wel erg ongelegen is, gezien deze tijd van beperkingen. De heer Van Har develd zei zijn stem niet aan het voor stel te kunnen geven, aangezien hij dan medeverantwoordelijk is. Hij stelde de raad voor het voorstel af te wijzen, ook al weet hij dat het met veel zal helpen., De heer Van Ojik ondersteunde zijn voorstel. De voorzitter wees de raad er nog op dat Veenendaal, ingeval dit tegenvoorstel wordt aanvaard, een raar figuur zal slaan. De heer Van Harde veld meende dat wel meer gemeenten tegen zullen stemmen. Bij het in stem ming komen van het voorstel-Van Har develd bleek diens gehele fractie, als mede de heer Van Ojik en Slok, vóór, en 9 stemmen tegen te zijn, waarmee het werd verworpen. De gehele raad stemde toen vóór de gevraagde ver hoging. Naar de heer Van Hardeveld zei o.m. om te kennen te geven dat het hier niet ging om de twee betrokken ambtenaren in deze gemeente. De heer Scholten vroeg zich af of het geen vergissing was toen hij de prijs onder ogen kreeg waarvoor de gemeen te de voor woningbouw benodigde gronden achter de Hoofdstraat zou moeten kopen. De voorzitter kon hem in zoverre gerust stellen dat hier geen sprake was van een vergissing. De ver goeding voor de te kopen gronden zijn inderdaad schrikbarend hoog. De prij zen werden echter door de in deze bevoegde commssie vastgesteld. Het feit dat het Franse Gat nu is volgebouwd, en er verder geen gronden voor woningbouw beschikbaar zijn, verontrustte de heer Kroesbergen (ar) in ernstige mate. Er is echter geen geld voor grondaankopen, aldus de voor zitter, die eveneens verwachtte dat hierdoor de woningbouw in Veenendaal zal stagneren. „Hoe is het mogelijk", zo vroeg de heer Scholten, dat men kans ziet voor 12.000 gulden zoveel straten te ver beteren?" Dit naar aanleiding van het voorstel een crediet beschikbaar te stellen voor verbetering van de Sta tionswijk, Middelbuurtseweg, J. P. C. Leinweberstraat, Keucheniusstraat en Talmastraat. Wat kan dat nu worden. Is het geen weggegooid geld? „Een eer- In het kader van de eigendomsverkrjj- ging van de gronden in de geprojecteerde woonwUk ten oosten van de Hoofdstraat heeft het gemeentebestuur naar aanlei ding van het taxatierapport van ir. Tenge c.s., onderhandelingen geopend met de grondeigenaren in kwestie. Met diverse eigenaren kon reeds overeenstemming worden bereikt over aankoop op basis van de door de commissie geschatte waar de. Gezien evenwel de voorschriften op het gebied van de investeringsbeperking, welke eisen, dat voor elke investering ook voor die welke op de woningbouw betrekking hebben, financieringsmiddelen op lange termijn beschikbaar moeten zijn, hebben b. en w. terzake nog geen voor stellen aan de raad kunnen doen. Aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is door tussenkomst van heren Gedeputeerde Staten gevraagd om medewerking bij het verkrijgen van de nodige financieringsmiddelen; op dit verzoek is nog geen antwoord ontvangen, zodat het geen zin heeft reeds tot aan koop van de gronden te besluiten. Een tweetal uitzonderingen waren ech ter wenselijk. Het betreft hier de aankoop van twee naast elkaar gelegen stukjes tuingrond, behorende bij de percelen aan de Valleistraat. Beide percelen zijn sinds kort eigendom van de huidige eigenaren, die het plan hebben opgevat om op de overblijvende grond aan de Valleistraat woningen te bouwen. De taxatiecommissie berekent de zui vere grondprijs op 1.50 per ca. ste hulp voor ongelukken voor de aller slechtste straten", veronderstelde de heer Kroesbergen. De heer Van Deelen heeft in de J. P. C. Leinweberstraat ge zien dat er twee opzichters staan bij drie arbeiders. Als dat zo doorgaat heeft men aan het gevraagde bedrag nog niet genoegvoor het verbeteren van deze ene straat... Kan dat niet voordeliger wanneer de gemeente het werk geheel in eigen beheer uitvoert? Wethouder De Ruiter stelde de heren wat gerust. We moeten roeien met de riemen die we hebben, maar hij ver wacht dat bedoelde straten geen asfalt De Vallei-riks van de vorige week werd gevonden door de heer J. W. van de Weerdhof, Cederlaan 7 te Veenendaal. Hem werd een vinders premie van vijftien gulden uitbe taald. Hierdoor echter is de waarde van de riks van deze week 5 gulden geworden. Het nummer van deze riks is weer rood en is Kijkt u goed uit naar de rijksdaalder met dit nummer. Indien u deze vóór a.s. donderdagmiddag kunt tonen aan het bureau van „De Vallei' dan ont vangt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. Het nummer is dus U 749692. krijgen, maar toch wel geheel her straat en in behoorlijk begaanbare con ditie gebracht kunnen worden. De heer Slok had vernomen dat van hogerhand geen toestemming was gegeven 15.000 gulden te besteden aan het schoon maken van de riolering in de De Sav. Lohmanstraat. Hij had echter liever gezien dat een dergelijk bedrag was uitgetrokken voor verbetering van het zeer slechte wegdek. De riolering loopt nog best, naar hij meende. Hij hoopt dat het wegdek ook hier binnenkort zal worden opgeknapt. In deze tijd van het jaar schieten de paddestoelen als kool uit de grond en met de vuilnishopen is het al evenzo gesteld, zo begon de heer Van Ojik, toen hij zijn misnoegen uitsprak over het feit dat men het vuil maar neergooit. Het ergste vindt hij dat de gemeente zich hieraan ook schuldig maakt, zoals herhaaldelijk op de Bergweg is voor gekomen. De voorzitter merkte op dat dit taal was naar zijn hart. Het is een schandaal hoe men hier maar raak vuil neergooit op andersmans terrein. Wethouder De Ruiter is het niet bekend dat ook de gemeente zich hieraan schul dig maakt en zal onmiddellijk een on derzoek instellen. De heer Bastmeijer vroeg spoed bij de werkzaamheden in de Hoofdstraat. Het wordt een strop voor de winkeliers. De wethouder van openbare werken zegde hem toe alles hiertoe in het werk te stellen. De weersomstandigheden werken echter niet mee. De heer Van der Woerd wilde weten of het voor de straatveegmachine verboden is in bepaalde straten te ko men. Dit apparaat is een zorgenkind, zo antwoordde wethouder De Ruiter. Dezer dagen is hij echter weer in dienst gekomen en dan zal hij hem ook naar de Dahliastraat sturen... Daarmee kwam dan het einde van deze vergadering. Het programma voor het reeds eer der aangekondigde eerste concert in Veenendaal in dit seizoen van het Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van de dirigent Paul Hupperts, luidt als volgt: 1. Symphonie no. 95 in c kl. t .van Jos. Haydn, delen Allegro mode rato, Andante, Menuetto en Finale: Vivace; 2. Concert voor viool en strijk orkest in d kl. t. van G. Tartini, delen Allegro, Grave en Presto; 3. Symphonie II in D gr. t. opus 73 van Joh. Brahms, delen Allegro non troppo, Adagio non troppo, Allegretto grazioso, Presto ma non assai en Allegro con spirito. EDERVEEN. Vrijdag 20 september 1957. Eiermarkt. Aanvoer 460.000 stuks. De prijzen varieerden voor kippeëieren van 15.50 tot 16.50, voor henneëieren van 10.- tot 14.- per 100 stuks. Handel matig. Omdat van tegenovergestelde richting een bus van De Haas naderde moest de chauf feur van een vrachtwagen stoppen achter een op de rijweg staande motorbakfiets. Bij het afremmen ging de wagen echter op het gladde wegdek aan het slippen. Met een vaart van ongeveer 60 km. vlo gen auto en bus tegen elkaar. De enige inzittende buspassagier liep lichte ver wondingen op toen hij door de schok voor in de bus werd geslingerd. De schade was groot. Zowel bus als vrachtwagen moesten worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde op de Kerkewijk, net even aan de Rhenense kant van de grenspaal. Het verkeer was hier ongeveer een half uur gestremd. De politiek 'zetting in deze om- ffv'nj 's n io dit het vrijwel al die tijd duurde eer er politic-assistentie kwam opdagen. Op een gegeven moment stonden er een tiental autobussen en een rij auto's te wachten. Onder auspiciën van de Herv. Evan gelisatievereniging wordt a.s. woensdag 25 september 's avonds om 8 uur in het gebouw aan de Eikenlaan een zendings avond gehouden. Als een van de belangrijkste onder delen van deze avond zal de vertoning plaats vinden van de bekende film „Morgen zie ik je weer'. Met ingang van zondag 29 september a.s. wordt de winterdienstregeling voor bussen en spoorwegen van kracht. De vertrektijden van het station Vee- nendaal-De Klomp en die van de bus diensten blijken geheel gelijk te blijven aan de nu nog geldende zomerdienst, of het moet zijn dat de vertrektijd van de trein 's avonds om 11.15 uur naar Arnhem 1 minuut vervroegd is. Deze verlaat het station De Klomp straks dus om 22.14 uur. De Veenendaalse atletiekvereniging V.A.V. houdt op zaterdagmiddag 12 okt. a.s. hardloopwedstrijden voor heren en junioren van de bij de K.N.A.U. aange sloten verenigingen. De wedstrijden zullen worden gehouden aan het Boslaanplein over afstanden van 1000, 2000 en 4000 m. Voor niet-aangeslotenen bij de K.N.A.U. zal er een wedstrijd worden gehouden over 2000 m. Zij die hieraan deel willen nemen kunnen zich wenden tot de heren A. Harteman, Groenelaan 39 en A. Drost, Lindenlaan 26, Veenendaal. Dit jaar is de gemeente Amerongen aan de beurt voor een bevolkingsonderzoek voor t.b.c. Dit onderzoek wordt gehouden in de week van 28 oktober t/m 2 novem ber a.s., voor Amerongen en Eist in zaal Lievendael en voor Overberg in de zaal van De Ossenberg. Binnenkort ontvangen alle inwoners een circulaire waarin een en ander meer uitvoerig is omschreven. Een groot aantal personen heeft zich bereid verklaard om als huisbezoeker op te treden. In de tijd van 23 september t/m 5 oktober a.s. zullen alle inwoners door deze huisbezoekers worden bezocht, waarbij een en ander kan worden be sproken en toegelicht. Het is de bedoeling dat men zich voor deelname opgeeft. Het gemeentebestuur doet mede van deze plaats een beroep op de ingezetenen om aan dit onderzoek mee te doen en aan de huisbezoekers een welwillend oor te verlenen. Naar wij vernemen heeft de contact commissie voor Maatschappelijk werk het initiatief genomen om hier ter plaatse te komen tot de oprichting van een socië teit vbor bejaarden. Het gemeentebestuur heeft hiertoe de zaal van Lievendael be schikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling om iedere woensdagmiddag van 2-5 uur een societeitsmiddag te houden, met in gang van 2 oktober a.s. De eerste bijeen komst op 2 oktober zal worden geopend door de burgemeester van Amerongen. Naast de vaste middagen zullen er een aantal extra middagen worden ingelast met film, voordracht, muziek, cursus sen enz. Alle bejaarden van 60 jaar en ouder zijn hartelijk welkom. Als van een echt paar een der echtelieden de 60-jarige leeftijd heeft bereikt, mogen beiden komen. Zoals reeds eerder aangekondigd, wordt in Veenendaal en omgeving za terdag 28 september a.s. voor het eerst de Veenendaalse wolmars gehouden. Naar het zich laat aanzien wordt het een evenement in de Nederlandse wan delsport, vooral ook omdat het par cours voor deze wandelmars over bij uitstek fraai bosterrein zal gaan, n.l. hoofdzakelijk over het uitgestrekte en prachtige landgoed Prattenburg. Ook voor wat betreft de te verwach ten deelname belooft het een wandel sportevenement te worden. Uit ver schillende delen van het land werd be richt van deelname ontvangen en reeds is de deelname zeker van groepen uit Haarlem (gemeentepolitie), Velp, Ede, Valkenheide en ook van de Nederlandse gezinsverzorgsters. De jeugd is ook flink vertegenwoordigd want vrijwel alle Veenendaalse scholen lopen mee. De wolmars wordt gehouden onder auspiciën van de Ned. Chr. Wandel sportbond en is georganiseerd door de wandelclubs van de Scheepjeswolfa- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxatenr Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 breken, Hollandia-Trico en Pehavee. De start van de mars vindt plaats om 3 uur in de Eierhal aan de Achterkerk straat. In verband met graafwerkzaam heden in de rijweg nabij de markt, kon de route naar Prattenburg en terug nog niet definitief worden vastgesteld. Voor wat betreft de deelname kan worden medegedeeld dat men zich nog kan laten inschrijven bij D. Bolderman, Buurtlaan 89-0., G. van Manen, Kost- verloren 10, C. G. J. Spanjerberg, Lijs terlaan 21. De deelname is opengesteld voor jeugd- en schoolgroepen (aspiran ten) over een afstand van 10 km.; voor jeugd- en schoolgroepen (junioren) over een afstand van 15 km. en voor verenigingen enz. over een afstand van 20 km. Zoals ieder jaar gebruikelijk viert de Ritmeesterfabriek vandaag zijn verjaar dag. Deze keer is het de 70ste. Gebruike lijk is ook op deze dag de jubilarissen in het bedrijf te huldigen. Deze keer waren het er twaalf. 40 Jaar in dienst van de Ritmeester zijn de heren G. van Dijk, H. Janssen, H. van Leeuwen en J. J. Roks en onder de zilveren jubilarissen waren de heren D. J. van de Berg, G. J. Beumer, Fr. Brouwers, O. de Gooyer, J. C. van de Horst, E. Klumpenaar en H. Ph. Willem- sen. Onze gelukwensen voegen wij gaarne bij die welke hen dezer dagen stellig zul len bereiken. BONN, september. De grote sen satie van de in Karlsruhe gehouden internationale therapieweek is wel de lezing van de Roemeense professor Dr. C. I. Parhon, die overigens zelf niet aan wezig was, zodat zijn tekst door een derde moest worden voorgelezen de uiterlijke kentekenen van ouder worden zoals grijzende haren, slappere spieren, rimpels enz. kunnen worden afgeremd. Ook de slijtage van de bloedvaten, het hart en andere organen kan worden tegengegaan. Men kan zich thans de vraag stellen of het onze generatie niet gegeven zal zijn een gemiddelde leeftijd te bereiken van honderd jaar... Hoewel we allemaal bezeten zijn van het verlangen om oud te worden ziet de Roemeense professor in verouderen toch een ziekte, algemene slijtage. De geleerde, die zich al tientallen jaren met de ouderdomsverschijnselen bezig houdt, heeft vele proeven, zowel op mens als dier genomen, waaruit onomstotelijk is gebleken, dat het ouder wordende men selijke organisme terug geschakeld kan worden op een biologisch jongere leeftijd. Kortweg: het totnogtoe vrijwel natuur lijke evenwicht tussen kalenderleeftijd en biologische leeftijd kan ten gunste van de laatste worden verstoord. Het Zoals wij reeds eerder melden, zal op maandagavond 23 september a.s. in Rens woude Lampegietersavond worden ge vierd. Deze viering zal hoofdzakelijk be staan uit een optocht en een vossenjacht. De deelnemers aan de optocht met ver sierde wagens e.d. worden om 7 uur op gesteld bij de firma Van Voorst, Dorpsstr. 74 en zullen daarna, voorafgegaan door de plaatselijke muziekvereniging „Ons Genoegen" een rondgang maken door het dorp. Zodra de optocht is afgelopen en de prijzen zijn uitgedeeld, begint de vossen jacht. Een tweetal bekende of onbekende personen moeten daarbij als vossen wor den opgespoord. Deze vossen vertoeven in ieder geval ergens in het dorp, doch zijn aan r.iets kenbaar. Degenen, die de vossen opsporen en afleveren bij de firma Van Voorst kunnen een aardige prijs in ontvangst nemen. OPBRENGST COLLECTEN De in de afgelopen weken gehouden collecten voor het Koningin Wilhelmina- fonds ten behoeve van de kankerbestrij ding heeft het prachtige bedrag van 359,15 opgebracht. Bovendien hebben enkele kinderen van de zesde klasse der lagere school een in zameling gehouden voor het Christelijk Blindeninstituut „Bartimeüs" te Zeist, welke het bedrag van 93,75 opleverde. VEILIG VERKEERSCURSUS In verband met de grote belangstelling, die in het begin van dit jaar bestond voor de veilig verkeerscursussen, die in Rens woude zijn gegeven, is besloten thans wederom een dergelijke cursus te geven. De rijkspolitie van de post Renswoude zal, met financiële medewerking van de gemeente, deze cursus verzorgen. Speciaal in verband met de toenemende verkeersdrukte en de voortdurende stij ging van het aantal verkeersongevallen, zal een ieder overtuigd zijn van de nood zakelijkheid om de verkeersvoorschriften te kennen. Practisch elke weggebruiker, of dit nu een voetganger is of een auto mobilist, moet dagelijks met de regels van „Veilig Verkeer" rekening houden en deze toepasen, zowel voor zijn eigen veiligheid, als voor een ander. Het is de bedoeling, dat de cursus, die 5 lessen omvat, wordt gegeven op woens dagavond, te beginnen op 2 oktober a.s., in het gebouw „Rehoboth." Belangstellenden, die de cursus willen volgen worden verzocht zich vóór 28 sept. a.s. op te geven bij de waarnemend post- commandant van de rijkspolitie, Horlogerie S. BOS VOETSTAP. Na de sneeuw man, nu de diepzeeman. On derzoekers van het Engelse Instituut voor oceanografie hebben op de bodem van de oceaan in de buurt van Ier land op 4500 meter diepte voetstappen gesignaleerd. Om te bewijzen dat dit geen grap is, hebben ze er foto's van ge nomen. En om het romantisch te maken hebben ze het we zen waarvan deze voetsporen afkomstig zouden zijn genoemd de verschrikkelijke mens der zeediepten. Maar waarom moet het een mens zijn geweest? En ver schrikkelijk...? Misschien was het een vis op mensenvoeten... WACHTEN. Lynn Carelli, tien maanden oud, heeft liefst 150.000 gulden gewonnen in de Italiaanse voetbalpool. Haar ouders haalden een grapje uit door het formulier op haar naam in te zenden. Ze zitten er nu mee in, want volgens de wet mogen ze pas dit geld ge bruiken wanneer hun dochter meerderjarig zal zijn gewor den. VOET. Een Francalse. die een bezoek aan New York bracht, zegt dat het meest op vallende aan de Amerikaanse vrouwen de voeten zijn. Daarna volgt haar glimlach „die de liefelijkste van deze aarde is." PORTEFEUILLE. Ook een manier om z'n kostje binnen te halen: de dokter aan het bed van z'n vrouw roepen en hem onderwijl de portefeuille ontstelen. De heer Gilbert te Argenteuil lukte het slechts één keer, hij werd betrapt en ingerekend. BRIEFWISSELING. Een Pa- rijse toneelspeler was wat laat voor de repetitie en parkeerde daarom zijn auto in een straat waar dit verboden is. Hij liet het volgende briefje achter: „Mijnheer de agent, ik bied mijn verontschuldiging aan, maar ik had haast om op tijd op de re petitie te komen." Bij zijn te rugkomst vond hij het volgende antwoord van de agent: „Ac coord, mijnheer, maar ik raad u aan de volgende keer een taxi te nemen." OUD. De Finse componist Sibelius krijgt van zijn grote vriend Churchill elk jaar op zijn verjaardag een kistje si garen cadeau. Dit jaar waren het twee kistjes, want, schreef Churchill erbij, ik ben nu te oud om ze zelf te roken. Chur chill is 83, Sibelius 92 jaar. WIE WAS SOCRATES. De negers maken tien procent uit van de bevolking van de Ver enigde Staten Als ze allen stem recht hadden zouden ze 9.500.000 stemmen kunnen uitbrengen. Maar dit hangt af van de staat waarin ze wonen. In sommige staten wordt hun de vraag ge steld: Wie was Socrates? Wan neer ze het antwoord schuldig biyven, mogen ze niet stemmen. In de practyk komt het er op neer dat slechts 1.250.000 negers meestemmen. ZAADJE. Een Engels meis je van dertien maanden is ge stikt doordat een maiszaadje haar mond was binnengewaaid en later in haar longen was «jntkiemd. BLAUW. De 17-jarige Egyp tische prinses Fazilé, die zich heeft verloofd met koning Fay- sal van Irak, is bü de ooster lingen beroemd om haar ogen, die lichtblauw zUn, terwijl die van haar landgenoten vrywel zonder uitzondering een bruine kleur hebben. KAMPIOEN. De zoon van de Engelse voetballer Stanley Matthews is jeugd-tenniskam- pioen van Noord-Engeland ge worden in de klasse tot 16 jaar. Hij mag echter niet deel nemen aan de nationale jeugd kampioenschappen omdat hij nog maar 11 jaar oud is. WIE? Een directeur van een grote firma plaatste een adver tentie voor een secretaresse. Er meldden zich drie kandidaten, die hU alle drie de volgende vraag deed: „Wat doet u wan neer mijn afwezigheid een cliënt die ons 1000 schuldig is, 1500 gulden overmaakt?" Nummer een antwoordde: „Ik zou de te veel betaalde 500 terugzenden." Nummer twee: „Ik zou schrijven dat er 500 te veel is gestuurd en dat ik dit bedrag reserveer voor een vol gende betaling." Nummer drie: „Ik zou wachten iets te doen tot u terug zou zijn." Vraag: Welke van de drie werd aangesteld? Antwoord: (krant omdraaien) aisunai aa afremmen van de ouderdomsverschijn selen volgens de methode van de Roe meense geleerde, is in feite een danige verjongingskuur. Zelfs de rimpels worden minder; het hart wordt jonger en het vergrijzingsproces der haren komt tot stilstand. Samen met zijn landgenote professor Dr. Anna Asian heeft hij zijn geneesmiddelen tegen het verouderen ge reed gemaakt. De patiënten krijgen drie maal per week een inspuiting van een twee percent sterke Novacaïne-oplossing. Na de eerste tien inspuitingen van 5 cc. moet een rustperiode in acht worden ge nomen van ongeveer twaalf dagen. Daar na begint men met een nieuwe serie in spuitingen. Het geneesmiddel bereikt slechts heel langzaam goede resultaten: de kuur duurt daarom meerdere jaren. NOOIT TE OUD VOOR EEN OPERATIE Veel indruk op de aanwezigen maakte ook de lezing van de Keulse chirurg pro fessor Dr. V. Hoffmann, die aantoonde, dat de mens nooit te oud is voor het on dergaan van een operatie. Dank zij het verfijnen van de operatietechniek en de ontwikkeling van de antibiotica en de solfonamiden kunnen op de dag van van daag ook patiënten, die de negentig kruis jes achter de rug hebben met goed gevolg ingrijpende operaties ondergaan. Over de toename van het aantal lever ziektes liepen de meningen te Karlsruhe uitéén. Dr. Kalk ziet als oorzaak de slech te voeding tijdens de oorlog en onmiddel lijk daarna. Slechts in acht van de hon derd gevallen zou het alcoholmisbruik er schuldig aan zijn. Daarentegen zocht pro fessor Dr. Schwietzer de oorzaak aan het te veel roken. De aanhoudende regenval van de laat ste weken brengt sommige boeren in de laagste gedeelten van Overberg in moei lijkheden. Vooral de weilanden werden erg drassig, wat vooral voor het vee fu nest werd. Sommige weilanden staan al onder wa ter. De waterafvoer in deze streken is wel voldoende, maar door het afgesloten zijn van enkele duikers kon het water niet overal een uitweg vinden. Een tiental landbouwers kon het niet langer aanzien en trok er maandagmor gen al vroeg met de schop op uit en slaagder. er in een belangrijke duiker los te maken, waardoor het water op vele plaatsen reeds 50 cm. gezakt is. Ook hier gold dus weer, beter voor komen dan genezen. De laatste training van het Nederlands voetbalelftal voor de grote slag tegen Oostenrük werd woensdagavond in het sportpark „De Vliert" te Den Bosch ge houden. Heel wat Bossche jochies pro beerden op het oefenterrein te komen, maar ze werden geweerd. Alleen waren er een aantal gelukkigen, die hun hand tekeningenverzameling wisten uit te brei den. Hier gaan Kees Rüvers en Faas Wil kes onder het mes. CURSUSSEN DER GELD. MIJ. VAN LANDBOUW De afdeling De Klomp van de Geld. Mij. van Landbouw zal deze winter bij voldoende deelname een tweetal cursus sen organiseren namenlijk een algemene landbouwcursus en een cursus in land- of tuinbouwbedrijfsleer. Voor de eerste cursus moeten de deelnemers tenminste 15 jaar zijn en voor de tweede cursus een diploma bezitten van een land- of tuin bouwschool of land- of tuinbouwcursus. Degenen, die 21 jaar zijn of ouder kunnen zonder zo'n diploma worden toegelaten. Zie verder de advertentie in dit blad. WIJZE WOORDEN WAARDERING 's Mensen waarde ligt in zyn twee kleinste organen, zyn hart en zyn tong. (Arabisch spreekwoord.) Geef nu uw kinderen weer Talc's levertraan verpakt in de bekende ronde flessen rijk aan vitaminen. Sinatran - Sanostol - Halitran Davit A-D etc. etc. Apoth. ass. drogist - Opticien Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1