Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal is de 17*000 inwoners gepasseerd Leven in het rampgebied Voor de KANTONRECHTER MULDER Nieuws uit de omgeving Dr. T. de Booy nam Volksuniversiteit Veenendaal mee op Andes expeditie SCHERPENZEEL RENSWOUDE ELST 31e jaargang WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1957 No. 75 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Eeuwfeest in Valleistraat Opbrengst collecte Koningin Wilhelminafonds AGENDA Diamanten huwelijk VROUW DOOR AUTÓ OVERREDEN Automobilist reed door Jubileum-inbraak aan De Klomp Eerste lezing eclatant succes Opening Floralia- tentoonstelling E.H.B.O. en brandweer oefenden gezamenlijk ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTII8 Advertentieprijs per mm 14 ecnt Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.M Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Vorige week werd de 17.000ste inwoner ingeschreven in de registers van de bur gerlijke stand der gemeente Veenendaal. Groot Veenendaal heeft uiteraard veel meer inwoners, n.l. ongeveer 24.000. Hoewel uiteraard is t *e zoeken wie die 17.000ste geweest is, c. nan of een vrouw, of een in ndaal geboren baby, heeft men niet de moeite genomen dit vast te stellen, zoals dat b.v. met de 15.000ste het geval is geweest, en stellig ook weer bU de 20.000ste gedaan wordt. De groei van het inwonertal gaat in wezen niet opvallend snel. Toch bleek aan de hand van bevolkingsstatistieken dat de bevolkingstoename sinds de laats- Zoals bekend viert de oudste Veenen- daler Jan Middelhoven vrijdag zijn 100ste verjaardag. Naar wij vernomen hebben zal het Mid delhoven deze dag niet aan belangstelling ontbreken, terwijl ook het medeleven, vooral bij de bewoners van de Vallei straat zelf algemeen is. In deze straat is namelijk o.m. het verzoek rondgegaan van alle woningen vrijdag de vlag uit te steken. Men heeft trouwens nog meer in petto, naar vrijdag wel zal blijken. De in Veenendaal ten behoeve van de kankerbestrijding voor het Koningin Wil helminafonds gehouden collecte heeft het prachtige bedrag van 5495,55 opgebracht. COLLECTE RECLASSERINGSDAG Het plaatselijk comité voor de reclas- seringsdag hoopt de jaarlijkse collecte in onze gemeente te laten houden van 30 september t.e.m. 5 oktober. Helaas heeft het nog te weinig collec- tanten(trices); wie lust heeft voor dit mooie doel enkele uren te geven wordt verzocht zich op te geven Patrimonium laan 53, telefoon 2819. BUITENGEWONE ALGEMENE LEDENVERGADERING GROENE KRUIS Donderdagavond 3 oktober a.s. om 8.15 uur wordt in Hotel „De Koren beurs" een buitengewone algemene le denvergadering gehouden, alwaar aan de orde zal komen: 1. Aangaan leningsovereenkomst met het oog op de bouw van een nieuw centrum voor gezondheidszorg. 2. Contributieverhoging. De uitnodiging vindt men in de ad vertenties. A-GRIEPGEVOLGEN OOK IN DE AUTOBUS In verband met het grote ziekteper centage bij de N.B.M. is in de auto bussen van de maatschappij de navol gende mededeling geplaatst: „Door het grote ziektepercentage zul len wij soms genoodzaakt zijn enkele extra diensten te laten vervallen. Ook u kunt ons helpen door niet te reizen op de spitsuren indien dit niet strikt noodzakelijk is. BENOEMD TOT BONDS-SECRETARIS „UNITAS" De heer G. J. Vunderink van de Neder landse Christelijke Bond van werknemers in de textiel- en kledingindustrie „Unitas" is per 1 januari a.s. benoemd tot bonds- secretaris, met als zetel de stad Utrecht. Hij is als zodanig de opvolger van de heer R. Rijpstra. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. A. E. de Kleuver slaagde voor het een dezer dagen te Amersfoort gehouden nieuwe hoofd akte-examen volledige bevoegdheid. Een prestatie voor deze twintigjarige. De heer De Kleuver is per 1 oktober a.s. benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de O.L. school te Kesteren. WEDVLUCHT „DE SNELPOST" Uitslag van de wedvlucht van de post duivenvereniging „De Snelpost" vanaf Mons, afstand 207 km. Eerst aankomende duif 12.09.58. Snelheid 1430 meter per mi nuut. W. A. Eimers 1, 5, 7, 9; Van de Bo- venkamp-Rosenboom 2; C. van Ginkel 3, 12; R. D. van den Bosch 4, 6; J. van 't Veen 8, 11, 13; B. Feith 10. VEENENDAAL Heden, woensdag '25 september, g 8 uur, in geb. Eikenlaan, zendings- avond met film „Morgen zie ik je gn weer." Donderdag 26 september, g 8 uur, in geb. Eikenlaan, concert Utr. Sted. Orkest o.l.v. Paul Hup- gg perts. In geb. „Eltheto", 8 uur, badmintondemonstratie. Zaterdag 28 september, bij Eierhal, 3 uur, start Veenendaalse Wolmars. Lu- §g xor theater, heden woensdag, mor- m gen donderdag de film „Liefde g sterft nooit." te 20 jaar in deze gemeente, verhoudings gewijs wel zeer groot is geweest. Veenendaal behoort dan ook tot de plaatsen die in dit opzicht verreweg aan de kop gaan. Op 1 januari van dit jaar telde de ge meente Veenendaal 16.740 inwoners. De 15.000ste inwoner werd ingeschreven op 16 november 1951 en de 16.000ste op 12 februari 1955. Heden, woensdag 25 september, her denkt het echtpaar Van Maanen- de Flui ter, aan de rijksweg by De Klomp de dag waarop zy 60-jaar geleden in het huwelijk werden verbonden. Het bruidspaar maakt het wat de gezondheid betreft uitstekend, ondanks hun 83-jarige leeftijd. Van Maanen werkt nog dagelijks op zijn bekende kwekerij. Evenals de bruide gom heeft ook de bruid een leven van hard werken achter de rug. Zij had een groot gezin (zeven kinderen). Inmiddels tellen zij onder hun nakomelingen 25 kleinkinderen en 21 achterkleinkinderen. Maandagavond omstreeks 11 uur werd een 28-jarige wielrydster komende van de richting Barneveld op de Barneveldseweg te Luntercn door een haar achteropko mende personenauto aangereden. Zy werd daarbij zo ernstig gewond dat een van haar benen in het ziekenhuis van Ede moest worden geamputeerd. De chauffeur van de personenauto reed door, hoewel door gèvonden glasscherven is komen vast te staan dat een van dé ruiten van de auto bij de aanrijding werd vernield, hetgeen de bestuurder onmoge lijk ontgaan kan zijn. De politie zoekt thans deze bestuurder. Vrijdagnacht werd voor de tiende maal in de afgelopen jaren ingebroken in het houten gebouw van de heer K. aan De Klomp. Deze keer werd een hoeveelheid bier ontvreemd. Vorige keren hadden de inbrekers het meer gemunt op de in dit gebouw aan wezige chocolade en rokersartikelen. De heer K. kan dus een merkwaardig jubi leum vieren, zo hij daar al toe gestemd mocht zijn, hetgeen wij niet kunnen ver onderstellen. Vrijwel geheel gevuld was de grote zaal van gebouw „Eltheto" vrijdagavond, toen daar de eerste filmlezing werd gehouden voor de kortgeleden gestichte Volksuni versiteit Veenendaal. Dat het in zijn zo uitgebreide gehoor tot het laatst toe volkomen stil was, vormt op zichzelf een bewy's van hoezeer de bekende Nederlandse geoloog en alpi nist, Dr. T. de Booy, wist te boeien en eveneens van het feit dat diens bijzonder interessante onderwerp en zeldzaam film materiaal de intense belangstelling ge noot. Niet in de laatste plaats ook bleek door een en a»tr.er overtuigend hoe goed de keus van de nog zo jonge V. U. was door deze lezing in het eerste programma op te nemen. Van het onverwacht grote succes dat de Volksuniversiteit Veenendaal reeds dadelijk na de stichting bleek te zijn, ge zien het aantal ingeschreven leden, ge waagde ook de voorzitter, Dr. J. G. Thoo- mes, o.m. in de toespraak, waarmee hij het eerste optreden van dit nieuwe insti tuut in het openbaar, opende. Dr. De Booy was amper met zijn lezing begonnen of hij had zijn gehoor reeds volledig gevangen. Hij bleek dan ook een sympatiek en prettig causeur. Weinig moeite had hij zijn toehoorders mee te nemen op zijn Andes-expeditie van 1956. Duidelijk en volledig, door de reeks van buitengewoon belangwekkende bijzonder heden van land en volk van Peru, was ook de toelichting bij de prachtige kleu renfilm. De vertoning van deze film, welke een première voor Veenendaal werd doordat deze voor het eerst hier compleet werd vertoond, nam vrijwel de gehele avond in beslag. Menigeen zal de vele lectuur die het land der Inka's ons reeds heeft opge leverd, hebben verslonden. Deze avond echter bood volop gelegenheid daarvan ook zeer veel te zien. Ook van de tegen woordige afstammelingen van het oude Indianenvolk; hun leefwijze, en de maat schappelijke omstandigheden waarin zij verkeren. Dr. De Booy onthield zijn ge hoor namelijk niet de erbarmelijke ar moede van deze op de hellingen van de Andes levende mensen. Armoede, als ge volg van de voor ons veelal in deze z.g. verlichte eeuw voor onmogelijk gehouden feodale toestanden. De mensen verrichten het zwaarste werk voor weinig of geen loon. De volle winst is voor hun in wel stand levende (ook wel Europese) land heren. Zij vinden het echter gewoon, en weten niet beter of het hoort zelfs zo, als zij pijnlijk gegeseld worden ingeval zij het ongenoegen van hun bazen hebben opgewekt. Het weinige wat zij verdienen wordt omgezet in alcohol, welke hen meest enige dagen per week hun vreselijke toe stand doet vergeten. Ook de gevolgen daarvan werden op de film vastgelegd. Geen wonder dat het volk werkelijk ziek is. T.b.c. is zeer veel verbreid. Vooraf onder de bevolking welke vanouds va.** boven de 4000 m. grens komt. Boven deze hoogte kunnen t.b.c.-basillen niet leven, en de mensen vandaar bezitten dan ook geen enkele weerstand tegen de ziekte welke deze verwekken. Uitvoerig ook was het beeld van de gewoonten en riten, alsook van de dui zenden jaren oude om hun bouw indruk wekkende ruïnes van Inka-steden die de film te zien gaf. (Zie verder pagina 2.) De Floralia-tentoonstelling wordt donderdagavond 26 september officieel om half acht geopend door de burge meester Mr. C. P. Hoytema van Konij nenburg. De tentoonstelling, die wordt gehouden in de gemeentelijke eierhal, is verder nog geopend vrijdag van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur en zaterdags van 2 tot 5 en 's avonds van 7 tot 10 uur. „DE VIJAND OP PANTOFFELS" Donderdag 26 september opent de Ned. Chr. Vrouwenbond, afd. Scherpen zeel, het winterseizoen in het lokaal achter de Ned. Herv. Kerk, met een lezing. Spreker is Ds. H. Kalf van Ben- nebroek met als onderwerp „De vijand op pantoffels" (humanisme). VERGADERING N.C.V.B. Donderdag 26 september a.s. hoopt de afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond de eerste ver gadering in dit seizoen te houden in gebouw Rehoboth, onder leiding van de presidente, mevr. W. A. Hosang- Kassenaar. De bekende schrijver en voordrager de heer J. de Graaf uit Hil versum, zal deze avond verschillende stukken voordragen, voor een deel uit eigen werk. In verband met deze bijzondere voor drachtavond kunnen de leden hun echt genoot of andere gasten meebrengen. VERGADERING GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Renswoude zal op vrijdagavond 27 september a.s. in openbare vergadering bijeenkomen, on der voorzitterschap van burgemeester J. A. Hosang. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Herbenoeming van de leden van de woningcommissie, verhoging van de wethouderssalarissen, vaststelling van een inrij-verbod vanaf de Dorpsstraat voor de Parallelweg op de hoek van de Oude Holleweg, verlenging van de ont ruimingstermijn van negen onbewoon baar verklaarde woningen, vaststelling van de huurverhoging van een aantal gemeentewoningen en een voorstel in zake diverse salarisverhogingen en ver hogingen van de kindertoelagen t.b.v. het gemeentepersoneel. De vergadering wordt in het gemeen tehuis gehouden en begint om 8 uur. Het nieuwe gebouw van de stichting Centrale Amersfoortse werkplaats voor Aangepaste Arbeid (C.A.W.A.) werd door H.K.H. Prinses Beatrix officieel in ge bruik gesteld. Deze plechtigheid geschied de door een koordzakje dicht te lassen. Vol belangstelling keek de voorzitter der stichting Jhr. S. M. Snouck Hugronje toe. WE leven snel - we vergeten vlug. Wie denkt er nu nog aan het rampgebied in Zeeland? Het is al weer ruim vier jaren geleden dat de grote overstroming plaats had. Maar de bewoners van de streken, die door het water geteisterd zijn, vergeten die dagen niet. Als er eensklaps een zware storm opsteekt, slaat hun de schrik om het hart. Zullen de dijken het nu houden? „Het is merkwaardig te zien hoe de angst er al bij heel jonge kinderen inzit", vertelde ons een fröbelonderwijzeres uit Bruinisse. „Hummels van vier jaar speelden op school „watersnoodje". Van zand bouwden ze dijken, die de huisjes omgaven. En dan opeens begonnen er een paar angstig te roepen: „Het water komt! Het water komt!" Het was verbijsterend om de vrees en schrik te zien op de gezichtjes van die kinderen - volkomen verdiept in hun spel. Dat was in 1954-'55; de kinderen, die nu op de kleuterschool komen, zijn na de „ramp" geboren. Zij spelen weer normale kinderspelletjes." Bij de volwassenen merkt men er op het eerste gezicht niet veel van. Tenzij men bij hen binnen mag komen. „Ons huis staat al een jaar of twintig", ver telde de fröbelonderwijzeres. „Na de „ramp" is het helemaal schoongemaakt en opnieuw geverfd en behangen. Maar de muren „zweten" als het ware het zoute water nog uit. Ziet u die lijn daar op het nieuwe behang? Dat is de waterlijn; tot zo hoog heeft het gestaan. En die lijn is er pas ingekomen, nadat Zaterdagmiddag werd Eist om kwart voor vier opgeschrikt door het loeien van de brandweersirene. Even later zag men het uitrukken van de motor- spuit en verschillende E.H.B.O.-ploe- gen. Verschillende inwoners dachten al aan iets ergs, maar gelukkig bleek het een oefening bij de steenfabriek „Tim mermans" alwaar een ramp in scène was gezet. Op de plaats van de ramp waren twee vuurhaarden en maar liefst dertien gewonden. Reeds tien minuten na het alarm wa ren de brandweer en de E.H.B.O.- ploegen op de plaats van de ramp, waarna men de omgeving eerst grondig verkende. Tien minuten later werd al water gegeven en hadden de E.H.B.O.- ploegen zich georiënteerd. Vooral deze ploegen kregen het zwaar, want overal lagen de gewonden verspreid. Twee vrachtauto's van Van Kooten en Van Mourik waren intussen gecharterd voor het vervoer van de gewonden, terwijl inderhaast het wijkgebouw in Eist tot noodhospitaal werd ingericht. Na afloop van deze oefening gaven de juryleden Dr.. Van Ommeren en de heer Harskamp, een nabeschouwing van het gebeurde. Beiden waren zij van mening dat deze gecombineerde oefe ning zeer was geslaagd. Tevens wezen zij op het feit wat samenwerking ver mag en hoopten dat E.H.B.O. en brand weer dit nog eens mogen herhalen. BLOEMENEXPOSITIE VAN SCHOOLKINDEREN Verleden week werd in het pas ge restaureerde oude gymnastieklokaal door de leerlingen van de o.l. school een bloemententoonstelling gehouden. Het geheel was zeer smaakvol ingericht en het bezoeken van deze bloemen weelde was een genoegen. De nu grote planten waren als stekje aan de leer lingen uitgereikt. De bloemen werden gekeurd door de heren Dagnellie uit Amerongen, Grijzen en Tuyter uit Rhe nen. Zij kenden de volgende prijzen toe: Colleus: 1. Elsje Rebergen, 2. Ria Kouwijzer, 3. J. v. d. Veer. Geranium: 1. Henk v. d. Berg, 2. Joh. Blitterswijk, 3. Sjaak de Gooijer. Franse Geranium: 1. Geurtje Berk hof, 2. Evert v. d. Berg, 3. Elsje de Sain. Ster van Bethlehem: 1. Elsje Reber gen; 2. J. Vermaas, 3. Geurtje Berkhof. Sedum: 1. Henk v. d. Berg, 2. Gaaike Santhuizen, 3. Jannie v. d. Oosterkamp. Bladbegonia: 1. Joh. Scheele, 2. Rudie Bruis, 3. Wijntje van Viegen. Vlijtig Liesje: 1. Peter Roest, 2. Elisa beth v. Blitterswijk, 3. Henk v. d. Berg. Op een regenachtige dag met slecht zicht had chauffeur A. K. uit Zuid-Schar- woude met zijn vrachtauto op de Hoofd weg in Ederveen af moeten remmen voor een tegenligger en bij die manoeuvre was zijn voertuig iets geslipt en in botsing gekomen met een vrijwel rechts in de berm staand gespan van groentehande laar Van H. uit Ederveen. Door de schrik van de aanrijding was het paard er met de groentekar, waarop zich twee kinderen bevonden, vandoor gegaan, maar door een buurtbewoner ge lukkig weer tot stilstand gebracht voor er ongelukken gebeurden. Aanvankelijk meende men, dat van de wagen alleen een remstang door de bot sing gebroken was en een gulden ver goeding daarvoor had K. vlot betaald, maar toen de groenteman de zaak later nog eens wat beter bekeek, bleek hem, dat de wagen veel erger kapot was. Ter zitting vertelde Van H., dat de totale schade 214,- beliep. Verdachte K. wilde er niets van weten. Samen hebben wij direct na de bot sing de situatie opgenomen, zo zeide hij en het zou wel vreemd zijn als we niet gemerkt hadden, dat er voor een paar honderd gulden te repareren viel inplaats van alleen die remstang van een gulden. Van H. kan later door een ander wel op nieuw in de knel geraakt zijn. Schuldig aan de aanrijding werd K. echter wel bevonden door het gerecht, dat strafte met 30,- of 12 dagen, maar het hield zich buiten de schadekwestie. Die valt volgens de wet buiten de com petentie, van het kantongerecht, wanneer de vordering de 100,- te boven gaat. Van H. moet maar in een civiele proce dure proberen vergoeding te krijgen. ■Él- In de Hoofdstraat in Veenendaal was de 18-jarige G. J. van E. uit Veenendaal met zijn bromfiets in botsing gekomen met een andere bromfietser, die volgens verdachte echter plotseling van links naar rechts de weg was overgestoken. De aanrijding zelf werd Van E. echter ook niet verweten, doch het feit, dat hij te veel links in de Hoofdstraat gereden had. Er stonden allemaal auto's gepar- keerd langs de weg, zei verdachte en om niet de kans te lopen een plotseling ge opend autoportier tegen me aan te krijgen hield ik expres een beetje links aan. De officier kon er echter geen bewon dering voor hebben, ook niet voor de ma nier, waarop Van E. daarna gepoogd had de andere bromfietser te omzeilen. In- plaats van er achter langs te rijden, was hij op het laatste moment nog voor de de weg overstekende confrater gezwenkt. Eis en vonnis 20,- of 8 dagen. -Él- De 24-jarige huisvrouw M. G. F.-G. uit Lunteren had niet zo'n ernstige overtre ding begaan; op de Postweg in haar woonplaats was ze op een rijwiel gesig naleerd, dat voor- noch achterverlichting voerde, maar erger vond het gerecht het, dat ze niet voldaan zou hebben aan een door een politieman gegeven bevel tot afstappen. Dat laatste ontkende verdachte echter met een stortvloed van woorden. Ze had geen agent gezien of gehoord, an ders was ze vast niet verder gefietst. De politie had bovendien zo lelijk tegen haar gedaan, dat ze er de hele nacht niet van geslapen had, beweerde ze. Waarom weigerde u aan de politie uw naam op te geven, vroeg de officier van justitie, Mr. J. J. Bredius. Mijn broer is adjudant en die heeft me eens verteld, dat zoiets niet hoeft, voerde verdachte aan. Zij kreeg het dringende advies voor taan niet meer op dergelijke raadgevin gen te vertrouwen, ook niet als ze afkom stig zijn van broers met adjudantstrepen. Verdachte had echter nog een verras sing in petto, want ter zitting bleek, dat ze reeds een bedrag van 5,- aan het openbaar ministerie had overgemaakt als boete voor de begane overtredingen. Maar u wist toch helemaal niet hoe hoog de opgelegde straf zou worden, vroeg de officier verbaasd. Nee, dat is wel zo, gaf mevrouw F. toe, maar ze hadden me gezegd dat het altijd zoveel was en daarom betaalde ik het maar vast! De 12,50 of 5 dagen, die nu gevorderd werd zal haar daarom wel tegengevallen zijn. -É* M. P. en P. W., twee 19-jarige scholieren uit Barneveld, hadden het op de weg tussen Lunteren en Barneveld wel wat bont gemaakt. Ze hadden hun fietsen te gen een personenauto aangezet en toen de eigenaar daar een opmerking over maak te, waren ze allesbehalve beleefd ge bleven. Niet alleen kreeg de onthutste autobe zitter enkele lege flessen naar zijn hoofd gegooid, doch bovendien had P. gepoogd hem ook nog een pak slaag te geven. De officier, Mr. Bredius, bracht de kna pen stevig aan het verstand, dat ze aan merkelijk te ver gegaan waren in hun nog jeugdige driften, waarna hij tegen P. 15.- of 6 dagen en tegen W. 10,- of 4 dagen eiste. Het vonnis luidde conform. -Él- Op de Achterkerkstraat in Bennekom was G. v. d. B. uit Veenendaal met zijn personenauto wat teveel links geweest, waardoor een botsing ontstond met een tegenligger. Die had overigens nog meer links gereden dan verdachte en hem trof de meeste schuld, maar hij had door be taling van de schikking vervolging voor komen. Destijds stond er langs de weg een inmiddels gekortwiekte, brede haag, aldus verdachte en die maakte het in feite on mogelijk uiterst rechts te houden, zoals de wet dat eist. Een trottoir was er niet en de weg liep tot onder de heg door en zonder nu over een paar centimeters te vallen durf ik toch te z**jgen, dat ik zo rechts gereden heb als de situatie het toeliet. Toch vond de officier, dat het nog wel iets beter gekund had en hij eiste 10,- of 4 dagen, maar de kantonrechter, Mr. A. C. v. d. Brand maakte er een schuldig verklaring zonder oplegging van straf van -Él- Een ingewikkeld betoog stak C. K., var kenskoopman te Driel af, die geverbali seerd was omdat hij met zijn vrachtauto herhaalde malen over het trottoir voor zijn woning gereden had. Op een andere manier kon hij namelijk het erf niet be reiken, waar hij het voertuig 's nachts parkeerde. Een vergunning om over het trottoir te rijden kon ik van het gemeentebestuur niet eerder krijgen voor ik een garage liet bouwen en dat kostte me teveel grond. De wagen 's nachts buiten op de weg la ten staan wilde ik ook niet, zei verdachte, die daarna aanvoerde, dat de verloofde van de dochter van de kapper in Driel direct een dergelijke vergunning gekre gen had. Die man had ook geen garage, maar zijn auto zou de kerkgangers hinde ren. Wat een toestanden, daar in Driel, vond de officier, maar u wist dus dat er niet over het trottoir gereden mocht wor den. Waarom- liet u de wagen dan niet 's nachts van verlichting voorzien rustig op de weg staan. Dan zit ik ieder morgen met een lege accu, wierp K. tegen. Had er dan desnoods een brandende petroleumlamp opgebonden, raadde de of ficier nu. Als die uitgewaaid was en er botste iemand tegen m'n wagen, zou ik voor de schade en de boete op moeten draaien, wees K. af.. Had hem dan onder een straatlan taarn neergezet, riep de officier haast moedeloos uit. Alle lantaarns gaan bij ons in Driel om 11 uur uit, ontnam verdachte hem ook dat argument. (Zie verder pagina 2.) het water al lang weg was. Degenen, die na de „ramp" een nieuw huis heb ben gekregen, hebben daar natuurlijk geen last van. Maar in de oudere hui zen treedt overal hetzelfde verschijn sel op. En het is ook moeilijk om le vensmiddelen goed te houden. Het zijn de naweeën van de „ramp". Ze zweeg even. Door het venster ke ken we uit over het Zeeuwse land. Het was weer groen en vruchtbaar. „Weet u wat we op ons eiland zo missen? De bomen. Er zijn vele jonge bomen aangeplant en op de duur zul len we daar weer luwte en schaduw van hebben. Natuurlijk raak je eraan gewend om in een dorp met uitsluitend jonge boompjes te wonen. Zo lang je er niet uitkomt, heb je er niet zoveel last van. Maar als ik dan eens in Ber gen op Zoom kom en ik zie dat heer lijke hoog opgaande geboomte, dan veradem ik. Teruggekeerd in Bruinisse is het net of er de eerste dagen een druk op me ligt. Alles is er even kaal. Wonderlijk dat bomen zo belangrijk in je leven zijn; dat bemerk je pas als je ze mist - zoals met zoveel trouwens, dat je opeens niet meer hebt. Toch heeft de „ramp" ook haar goede zijden gehad. Er is een frisse geest in de Zeeuwse dorpen gekomen; misschien waren we een beetje ingedommeld. Vóór de „ramp" waren er nog heel wat inwoners op Duiveland, die het deden zonder het moderne comfort - een toilet met stromend water, een stofzuiger, een wasmachine. En ze misten het ook niet. Dat is na de „ramp" radicaal veranderd. In de nieuw-gebouwde huizen werden de hedendaagse gemakken aangebracht. Daardoor zijn de bewoners van de oudere huizen als het ware wakker ge worden. Ze kunnen er nu niet meer buiten. En het trammetje, dat tot fe bruari 1953 nog op ons eiland reed, heeft plaats gemaakt voor bussen. Ook daarin manifesteert zich het moderne leven op ons Maar dit alles* heeft" 'n zekere zin slechts betrekking op uiterlijkheden. Van veel meer belang is de'yerbonden- heid met overig Nederland, tife er door de „ramp" is gegroeid. In de nood leer je je vrienden kennen. Wij hebben verschrikkelijke dagen doorleefd, maar wat zijn we geholpen! De bewijzen van liefde en hartelijkheid uit heel Neder land waren overstelpend. Dat zullen we niet licht vergeten." EDE. In de marktkraam, waar tot voor enkele weken „lange Arie" elke week zijn koopwaar had uitgestald, lagen maandagmorgen een simpele rouwbrief, twee kransen en een condo- latieregister. De rouwbrief vermeldde in sobere woorden, dat Arie Philippus uit Utrecht zaterdag 21 september in de leeftijd van bijna 60 jaar is overleden. Die beide kransen waren daar neergelegd door zijn collega"s en het condoleatie- register stelde zijn vele Edese klanten in de gelegenheid mevrouw Philippus hun deelneming te betuigen met het overlijden van haar man. „Lange Arie", zoals hij door iedereen werd genoemd, was op de Edese markt een bekende verschijning. Dat is geen wonder, want hij heeft er bijna 35 jaar achtereen zijn vaste plaats ingenomen. BENNEKOM. Toen de metselaar R. uit Bennekom op de steiger van een in aanbouw zijnde woning stond, werd hij voortdurend uitgescholden door een tweetal jochies van zo ongeveer acht jaar. Zij begonnen eerst recht schik in het geval te krijgen, toen bleek dat de metselaar echt boos werd. Hij wond zich zo op, dat hij in drift een steen naar beneden gooide, die precies op het hoofd van een van de knapen, de acht jarige B., terecht kwam. De jongen kreeg daardoor een ernstige hoofd wonde en een hersenschudding. Tegen de metselaar werd proces-verbaal op gemaakt. EDE. In een van de afgelopen nach ten werden uit de slachtplaats van de poelier H. aan de Parkweg te Ede 50 geslachte kippen ontvreemd. WIJZE WOORDEN LIEFDE GEVEN Liefde is niets anders dan een geven, een onuitputtelijk geven van zjjn eigen hart. (Louis Wain) O KERKEWUK 167 -TE1.3000 V E E N E N CA A L Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1957 | | pagina 1