Rokken Diepeveen Bedreiging A-Griep! KINAWIJN 20/2, Fa. C. van Hardeveld ALBERT HEUN 3 daagse reclame aanbieding besparing van f 29.90 nu voor f 19.90 V A-tje Veenendaalse ouden van dagen brachten dankbare bloemenhulde Rechtse fracties tegen salarisverhoging hogere ambentaren Tafeltennisseizoen wordt weer geopend met V.S.W.-tournooi Voor dc Kantonrechter GEBRUIK REGELMATIG I 4.25 per 3/4 L. fles SLIJTERIJ-WIJNHANDEL ROVANNA KIJK LINKS... KIJK RECHTS! trouwpartij ACHTERBERG Marktberichten Winterprogramma Christelijke Besturmbond Markt niet meer gehele dag met zuiver wollen wevenit UIT RHENENS RAADSZAAL KOM KIJK EN KIES RADIO BALLEGOIJEN Naar de ij stoppen Competitierit Motorclub EDER VEEN de uneratoren KINAWIJN 2°/21 KINAWIJN 2°/2I KINAWIJN 20/21 HET RAADSEL VAN Grote, extra kwaliteit Voor uw Kijk waar u maar wilt! U zult het ervaren: bij AH altijd de laagste prijs, onvoorwaardelijk de béste kwaliteit. En... rente winstaandeel! Kapucijners Grauwe erwten Groene erwten Spliterwten Gelderse rookworst maakt u het leven goedkoper zijn wij thans speciaal ingericht A. W. de H a a s PLAATS EEN Kost slechts 95 cent Tijdens de gisteravond in gebouw „El- theto" gehouden ontspanningsavond voor de Veenendaalse ouden van dagen, vond dan ook de reeds eerder aangekondigde bloemenhulde plaats voor de bestuurs leden van de vereniging „Oranjedag" en de leden van het besuur van het Bejaar den-Centrum. Ongetwijfeld vormde deze bloemen hulde een hoogtepunt van de weer bui tengewoon gezellige avond. Al was het zeker de uitstekende opvoering van het toneelstuk „De klomp en de goudvis" door de toneelgroep „N.A.O." die wel bijzonder in de smaak viel, zowel om het goede spel als om het stuk zelf. Er werd herhaaldelijk smakelijk gelachen en men genoot van begin tot het eind. De spelers van „N.A.O." wisten dan ook amateurtoneel van de bovenste plank te geven, men was rustig en werkte vol overgave. Stellig was de goede sfeer in de zaal en de aangename reactie welke men in een dergelijk gezelschap kan ver wachten, aan het goede spel niet vreemd. Het was eigenlijk vanzelfsprekend dat voor de bloemenhulde de heer Takken voor de ouden van dagen het woord nam. Hij heeft reeds zeer veel voor de voorbe reidingen gedaan en toonde zich ook deze avond enthousiast. Dit enthousiasme werd duidelijk gevoed door zijn grote waar dering voor hetgeen, zoals hijzelf zij, de jongeren van tegenwoordig voor de ouden van dagen doen. Vroeger was dat wel heel anders. Wij zijn dankbaar en willen dat uiten. Ieder van de bestuursleden van „Oranjedag" en de „O.C.B." moest daarop voor het front verschijnen en persoonlijk OPBRENGST COLLECTE De te Achterberg gehouden collecte ten bate van het t.b.c.-fonds „Di'aagt el kanders lasten" heeft opgebracht 411,75. VEENENDAAL. Op de wekelijkse eiermarkt waren gisteren 128.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden voor grote van 15.75 tot 16.75 en voor de kleine eieren van 10.- tot 15.- per 100 stuks. Handel was redelijk. Op de biggen- markt waren 70 biggen aangevoerd. De prijzen varieerden van 38.- tot 56.- per stuk. Handel Was matig. EDE. Op de Edese eiermarkt werden maandag 210.000 eieren aangevoerd. De prijzen per 100 stuks: grote 15.75 tot 16.75 en kleine 10.- tot 14.50. Kalme handel. WOUDENBERG. Op de eiermarkt al hier werden 145.000 eieren aangevoerd. De prijzen voor kippeëieren varieerden van 16.- tot 16.60 en voor henneëieren 10.- tot 14.50 per 100 stuks. Handel goed. moesten zij met een dankwoord ook prachtige boeketten zelf gekweekte bloe men in ontvangst nemen en zo was het dat de huldiging geruime tijd in beslag nam. Onderwijl echter werd er gezellig koffie geschonken en een rokertje uitge deeld. Er is wel eens om mij gelachen en gezegd: daar heb je hem weer met z'n bloemen. Maar hier zien we het prachtige resultaat, aldus sprak de heer Takken en hij wees daarbij ook op het schitterende bloemenmozaïk waarin verwerkt de woorden: „Wij danken U" en ook op de werkelijk verrassende bloemenpracht wel ke men hier bijeen had weten te brengen. Andermaal deed de heer Takken de sug gestie dat ouden van dagen eens moesten beginnen met het kweken van mooie bloe men om daaraanvolgend een bloemen tentoonstelling te organiseren. Al met al werd het weer een bijzonder prettige en gezellige avond. In het programma voor het seizoen 1957-1958 van de Christelijke Besturen bond Veenendaal werd het volgende opgenomen: woensdag 16 oktober, le denvergadering in hotel „De Koren beurs"; woensdag 23 oktober kaderver gadering te Ede; vrijdag 8 november forumvergadering; vrijdag 29 novem ber no vember-propaganda vergadering woensdag 15 januari, studie-avond; woensdag 5 maart studie-avond. De onderwerpen voor laatstgenoemde twee avonden zijn respectievelijk „Bezits vorming door verzekering" en „De Automatisering". In verband met de naderende winter zal met ingang van dinsdag 1 oktober a.s. de markt op dinsdag niet meer de gehele dag maar alleen des morgens van 8 tot 1 uur worden gehouden. De zaterdagmarkt blijft ongewijzigd en duurt van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. fio.- MET INGESTIKTE BAANTJES Donderdag - Vrijdag - Zaterdag Doe als iedereen en koop bij Hoofdstraat 23-61-65 Veenendaal Evenals vorige jaren, wordt ook nu het tafeltennisseizoen weer geopend met het reeds traditioneel geworden V.S.W.-tour nooi. De wcMh^^^jy^^orden gespeeld op 26 en 27 sepi^^D^^en*op 1 en 3 oktober in de cantine van de V.S.W. De demifinale en de finale vinden plaats op vrijdag 4 oktober in gebouw ,,'t Trefpunt" aan de Dennenlaan. Deelnemende teams zijn: Climax 1 en 2; Ritac 1 en 2; Panter 1 en 2; V.S.W. 1 en 2; R.T.T.V. 1 en 2; Serry 1; Hollandia 1. Ondanks het door een punten toegift in de verschillende klasse, een open strijd wordt, nemen wij toch aan, dat de beker- BIJ RADIO BALLEGOIJEN UIT DE WONDERSERIE RADIO EN TELEVISIE 1958 EEN SORTERING ZO GROOT ALS NOOIT TE VOREN KOOP GEEN VEROUDERD TOESTEL MFER NU RADIO BALLcGOIJEN U HET NIEUWSTE BIEDT Speciaalzaak voor radio en televisie RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 - Rhenen - Tel. 579 (Vervolg van pag. 1) Op uitnemende wijze vertelde Dr. De Booy nog een verrassende veelheid van bijzonderheden over de grote tegenstel lingen in Peru. Mede als gevolg van de aanwezigheid van alle denkbare klimaat gordels in dit van noord .tot zuid lang gerekte land. Hoewel niet minder interes sant, gaat het toch niet aan dat alles in deze kolommen weer te geven. Bepalen wij ons verder dan ook tot het tweede gedeelte van de lezing dat Dr. De Booy besteedde aan de geologische en alpinistische activiteiten van de Andes- expeditie 1956. Men is thans nog bezig met het onder zoek van de toen meegebrachte bodem monsters. De reis naar Peru gold in de eerste plaats het onderzoek naar het gra niet, dat hier in ontzagwekkende hoeveel heden voorkomt. Men heeft er zelfs een bergwand van aangetroffen welke 4500 meter stijl omhoog ging, vanuit een dal dat tot 1500 meter beneden de zeespiegel ging. Ook waren de in ademloze aandacht geboeide toehoorders getuige van de be stijging der Cerro Veronica, Pico Soray en de Nevado Salcontay, ijsreuzen van 5755 en 6081 meter. Het hiervan getoonde filmmateriaal gaf een uitstekend beeld van de riskante zijde van het alpinisme, alsook van de pracht en overweldigende natuur welke men hier te aanschouwen kreeg. Stap voor stap volgde de film de klimmers op hun moeizame tocht omhoog. Men proefde van de voldoening welke het bereiken van een top, soms na martelende Inspanning, geeft. Fantastisch is dan ook het onmetelijke vergezicht van dergelijke punten. Kennelijk vol bewondering waren de toeschouwers in het „veilige Eltheto" voor het feit dat men op vaak ijzingwek kend steile sneeuwhellingen, en zwevend bovèn afgronden van duizenden meters diep, nog gelegenheid en moed vond zo- houder Climax, zich volledig zal inzetten om de overwinning van vorig jaar te pro longeren. Wedstrijdleiders zijn: mej. Van Soest en de heren v. d. Scheur en Meijer bonds- gedelegeerde is de heer A. H. Hermans. II: veel meters film op te nemen. Het lijdt geen twijfel dat dit beeld-materiaal zeld zaam en van grote waarde is. Na met zijn gehoor weer op wat veiliger hoogte te zijn gekomen, zei spreker te veronderstellen dat er onder de aanwezi gen waren bij wie de gedachte aan on verantwoordelijke waaghalzerij was opge komen. Gezien ook de vele doden welke het alpinisme en bergbeklimmen hebben gekost. Dr. De Booy verzekerde echter dat de ongelukken ontstaan door ondeskun digheid, en hij prees in dit verband de de befaamde Franse berggids, Lionel Ter- ray, die de leiding had van de beklimmin gen in de Andes. Deze man heeft een wel haast onfeilbare intuïtie in dit werk. Na nog te zijn ingegaan op zijn persoonlijke indrukken, de instelling en de lichame lijke en geestelijke conditie, vereist voor het welslagen van dergelijke ondernemin gen, vertelde Dr. De Booy nog hoe en zijn collega, Dr C. G. Egeler, alweer een nieu we expeditie voorbereiden, welke in 1961 wordt gemaakt naar een van de hoogste toppen in het Hymalayagebergte, n.l. naar de Racopasso, 8000 m. Een langdurig, dankbaar en enthousiast applaus viel Dr. De Booy ten deel toen hij zijn, voor velen stellig onvergetelijk geworden, lezing besloot. Zaterdag 28 september a.s. zal de Motorclub Veenendaal haar tweede competitierit van dit jaar organiseren. De start ^indt plaats om 7 uur bij Hotel „La Montagne". Aan de rit kan worden deelgenomen door auto's en motoren. BEROEPEN Ds. C. Treure, Ned. Herv. predikant al hier, ontving een beroep naar de gemeen ten van Lexmond en Zoetermeer. (Vervolg van pagina 1.) W. H. J. W., vertegenwoordiger te Arn hem, reed in Rhenen achteruit met zijn vrachtauto en hinderde daarbij een brom fietser zo, dat deze kwam te vallen en in zijn val een meisje, G. G. B. uit Rhene: dat op dat moment ook juist achter vrachtauto fietste, meesleepte. Verdachte beweerde een paar maal goed in zijn achteruitkijkspiegel naar het weggedeelte achter zijn auto gekeken te hebben. Noch de bromfietser, noc"h het meisje had hij toen echter gezien. Er waren geen krassen op mijn auto, dus vermoedelijk heb ik de bromfietser helemaal niet aangereden, verdedigde verdachte zich. Ik denk, dat hij door het achteruitrijden van mij geschrokken is en daardoor is gaan slingeren. Dat was echter helemaal niet nodig gweest, want ik reed twee meter van de rechterkant van de weg en er was voor hem dus nog voldoende ruimte om uit te wijken. In ieder geval hebt u hem toch wel. gehinderd met uw manoeuvre, conclu deerde rechter Van de Brand, anders wa ren de bromfietser en die wielrijdster niet gevallen. Het is niet gebruikelijk om achteruit aan het verkeer deel te nemen, zo zeide de officier in zijn requisitor. Wanneer je dat dus toch doet, dien je de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. Conform de eis luidde het vonnis 30,- of 12 dagen en toewijzing van de door de vader van mej. B. ingestelde schadevor dering van 74,22. In de raadsvergadering van gister avond werd het advies gevraagd over de verhoging van de salarissen van de gemeente-secretaris en de gemeente ontvanger. Deze verhoging moest wor den gezien als een optrekking van de salarissen in het raam van de salaris verhoging voor een aantal hogere rijks ambtenaren. De heer H. Griffioen (AR) was van mening, dat het rijk een beleidsfout had gemaakt. Hy vond de toestand niet zo rooskleurig om te besluiten tot grote salarisverhogingen. Tegen normale loon- correcties had spr. geen enkel bezwaar. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) noemde de rijksregeling ook foutief. Spreker was het eens met die gemeen ten, die op het standpunt staan: de ho gere ambtenaren salarisverhoging, dan ook de middelbare en lagere. Wethouder J. Boelhouder (arb.) zei, dat het college van b. en w. het erover eens is, dat de salarissen van de lagere en middelbare ambtenaren moeten wor den opgetrokken. Na een gehouden stemming bleek, dat alle rechtse raadsleden tegen de voor genomen verhogingen waren en dat de rest van de raad met het college van b. en w. meeging. Van verschillende inwoners uit het dorp Eist was een verzoek ingekomen om aan de openbare school aldaar een zeven de klas te verbinden, opdat men in de toekomst verschoond zou blijven van de buskosten voor het vervoer van de kin deren naar de v.g.l.o.-school in Rhenen. De raad besloot daarop niet te kunnen ingaan, aangezien het v.g.l.o.-onderwijs in Rhenen veel intensiever kan worden gegeven. Wel werd door b, en w. de toe zegging gedaan te komen met een voorstel tot herziening van de normen, waarop reisgeld aan de ouders ingevolge de l.o. wet kan worden toegekend. De heer J. v. Djjk sprak de hoop uit, dat de normen dan zo zullen worden gesteld, dat deze aanvaardbaar zijn. Over de invoering van een centraal antenne-systeem voor de in aanbouw zijnde 124 woningen aan Bantuinweg en Dr. Wallerstraat voor radio- en televisie ontvangst waren de meningen nogal ver deeld. Met dit project zal 13.000,- ge moeid zijn, terwijl de regeling zodanig is opgesteld, dat ook die bewoners, die niet aansluiten toch een wekelijkse bij drage in de kosten van het systeem zullen moeten betalen. De heer E. P. van Dijk kon dit niet waarderen. De heer H. Drost (C.H.) even min en had liever gezien, dat deze kosten op de exploitatierekening waren gebracht. Wethouder Boelhouder zag het bezwaar ook, doch was van mening, dat het voor stel Drost eveneens op de huurders zou hebben gedrukt. Hij was van mening, dat er geen andere oplossing mogelijk was dan de voorgestelde. De voorzitter bracht het voorstel tenslotte in stemming, waar bij bleek, dat het met 10 stemmen voor en 4 tegen (de heren M. C. v. d. Berg en G. Verwoert (S.P.G.), alsmede E. P. van Dijk en P. Kerkstra (C.H.) werd aange nomen. Voor de feesten ter gelegenheid van de opening van de nieuwe verkeersbrug over de Rijn werd een crediet uitgetrokken van 4000,- m De heer G. v. d. Steeg (Gem. Belang), deelde nog mede, dat het slechte weer aanzienlijke stagnatie in de afwerking van de brug heeft teweeggebracht. Door de aanhoudende regenval kan niet aan het wegdek worden gewerkt. Men is reeds een maand achter op het werkschema. Met algemene stemmen besloot de raad medewerking te verlenen aan de massale inenting tegen polio. De Bantuinweg zal voorts worden ver breed, in verband met de langs deze weg in aanbouw zijnde bungalows. Met 6 van de 9 aanliggende eigenaren werd over eenstemming verkregen over de aankoop van benodigde stroken grond voor deze verbreding, waarvoor 3,50 per vierkante meter werd betaald. Binnenkort zal bo vendien tot aanbesteding worden over gegaan van de Dr. Wallerstraat en de W. van Nasstraat, de wegen, die door het flatplan zijn geprojecteerd. Voor het vernieuwen en herstellen van deuren en ramen, het algeheel vernieu wen van waterleiding, dakgoten en kil- goten en het herstellen van schoorstenen en gootstenen in 100 voor-oorlogse wo ningwetwoningen in de buurt Oud-Vree wijk werd een crediet beschikbaar gesteld van 113.746,-. In een groot aantal van deze woningen bevinden zich nog droge closets. Deze dienen te worden vervangen door natte, welk werk is geraamd op 27.205,-, voor welke werkzaamheden eveneens dit crediet werd toegestaan. De kosten zullen worden gedekt door een huurverhoging, die zal variëren van 0,20 tot 0,60 per woning per week. Aan de heer C. A. Lückerath, onder wijzer aan de mulo, werd per 1 december eervol ontslag verleend, in verband met diens benoeming te Arnhem. Tot onderwijzer aan de mulo werd in deze vacature benoemd de heer J. A. Klumpes te Schiedam. Ingaande september werden benoemd tot leerkrachten aan de middelbare han delsavondschool de heren G. Anema, B. N. de Boer, J. de Graaf, L. H. Henssen, E. Klootwijk, C. A. Lückerath en J. van de Walle. Ten behoeve van de aanleg van een riolering in Eist werd met verschillende inwoners een overeenkomst aangegaan tot vestiging van het zakelijk recht van opstal voor het leggen van een riolering op de hen in eigendom toebehorende per celen. De bedragen der vergoeding wer den gesteld op 1,- met voor de heer G. Overeem een bedrag ineens van 2,50. Het jachtrecht op de uiterwaarden der gemeente bij de stad werd verpacht aan de heer J. Honders voor 4,- per jaar. De heer Plaat (Gem. Belang) verzocht nog de aandacht voor de verlichting van de weg door het spoorravijn. De verga dering vond het niet gewenst deze weg te verlichten, ook niet door de lantaarns langs de Spoorbaanweg te verplaatsen, waardoor het lichtschijnsel naar beneden zou vallen. De heer Klaassen (C.H.) was van mening, dat de toegangswegen naar Rhenen behoorlijk zijn verlicht, vooral de Grebbeberg. De heer Griffioen vond deze weg wel zeer luxueus verlicht en stelde voor hier de helft van het aantal lan taarns weg te nemen en te verplaatsen naar de Spoorbaanweg. (Hilariteit.) Dorus is een prozès begonnen teuge de na-aperij. Hannes zee lést asdak ök mor naor de rechtbank mos gaon, want asdak ök na-geaapt wier. Nou bin ik nie zo prozès-achtig aongeleid as Han nes. Ik zegge mör zo: „Agge d'r geen aordigheid in hèt om orizineel te zijn, dan motte mör rustig na-apen. Mijn een zurreg! Ut echte weten krante- lêzers heus wel van ut onechte te on- derschaije. Affijn, da wit Wim van Noort ök wel!" Wat mijn spèt is, asdat 'r zaoterdag- gemiddag zowat geen Rhenense ver enigingen hebben meegelopen mit de brugwandeltocht. Daor is nou zoveul over geschreven en zoveul over gezeid en nóg blèf Rhenen zeilevers op de achtergrond staon te kijken. Die tocht, die in ut teken stink van onze nije brug, die had iedereen in Rhenen motte grijpen. Daor hadde alle laogen van ut verenigingslêven aon deel motte nemen. Kèk, dan neem ik m'n hoge-zije af veur de plisie. Die was wel aonwezig. Die mannen hebben wèl begrepen waor ut hier om gonk en die hebben gezeid daor mag Rhenen niet achterblijven. As ut zo deur gaot, dat iedereen bij- nao aon de kant blèf staon, dan vraog ik m'n eige af: „Hoe mot dat straks mit de feesten?" Ut lèk mijn ut beste, asdat we boven in de toren een grammevoonplaot op hangen, die ieder uur tot alle minsen in Rhenen roept: „Blèf niet langer aon de kant staon, mör doe mee tot verhef fing van de stad aon de Rijn!" De Klokkenverkoper. beschermt en geneest. is koortswerend, versterkend, eetlustopwekkend en is bovendien zeer rijk aan vitaminen en opbouwen de stoffen. ls zeer smakelijk en kost slechts PATRIMONIUMLAAN 44 Telefoon 2213 HOOFDSTRAAT 31 Telefoon 2417 «ppiüp W lp W (51) „En, wat hebt gij te zeggen?" vroeg de opper rechter, terwijl hij van zijn hoge zetel zijn blikken over de geheel gevulde rechtszaal liet dwalen. Aan weerszijden van hem zaten zijn adviseurs, die heer Tybalt, toen deze naar voren trad, nieuwsgierig op namen. De beide schrijvers aan de einden van de lange tafel brachten hun ganzenveders in gereedheid. Met een beschuldigend gebaar strekte héér Tybalt zijn wijsvinger naar de doodsbleke Jolande en zijn stem donderde door de zaal: „Ik, heer Tybalt, beschuldig gravin Jolanda van Rovanna van moord op haar broeder Marco!" Er voer een huivering door het publiek bij deze vreselijke aanklacht. Aller ogen richtten zich op de gravin, die met gebogen hoofd voor zich uit bleef staren. „Graaf Marco was reeds ziek, toen de gravin, die zich reeds van haar jeugd af met hekserij heeft bezig gehouden, hem een giftdrank toediende, met de bedoeling hem uit de weg te ruimen en zelf de heerschappij over Rovanna in handen te krijgen!" betoogde heer Tybalt fel. Doordringend keek de opperrechter hem aan. „Hebt ge bewijzen voor een zo ernstige beschul diging?" vroeg hij, terwijl de beide rechters instem mend knikten. (Wordt vervolgd.) Ontbijtkoek halve prijs! Vaa donderdag 26 september t/m woensdag 2 oktober bij ELK pak AH-Koffie EEN GROTE ONTBIJTKOEK (groenwikkel van 49 ct.) VOOR HALVE PRIJS! 500 gram 45 en 39 500 gram 48 en 42 500 gram 35 en 29 500 gram 33 per stuk 250 gram 109 Let op! Volgende week wcér zo'o extra aanbieding Nieuwe 6-8 persoons auto's disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal t.m. tien woorden

De Vallei | 1957 | | pagina 2