Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Winkelweek van VWV In 't Veen kijkt men op geen turfje Het jubileum van de burgemeester Wist 17.... BELANGRIJKE UITBREIDING VAN DE SK F-FABRIEK Winnaars fotoprijsvraag 1500 deelnemers voor WOLMARS WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Ook Parijs begint voor de oudjes te zorgen U.S.O. concerteerde voor (vrijwel) lege zaal BOUW VAN BADHUIS VOORLOPIG VAN DE BAAN m ELST SCHERPENZEEL J KENS ICOLIDE V.J AMERO\GEN Nieuw* uit de omgeving J. F. TAK 31e jaargang VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 No. 76 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Groot opeiiingsvuurwerk Uitvoering van „Die Jalireszeiten" „Jeugd in de branding" „Waar het om gaat bij de komende verkiezingen" Nu ook fabricage van lagerrollen in Nederland Deelname veel groter dan verwacht E.H.B.O. Vallei wedstrijden Riugrijderij met tractoren „KINDERPSYCHOLOGIE" Hij is 7,50 waard 1 AC 351050 Riolering nadert voltooiing Innemend en uitnodigend Goedkope maaltijden en nette kamertjes met stromend water S. BOS Na lange aarzelingen Uit de gemeenteraad van Scherpenzeel Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, A. C. M. Gründlehner 25 jaar schoolhoofd Twee miljoen maal tijden per jaar Veense jongens in het stadion SeptembeR Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 5S3427 Bedactle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Turf is eeuwenlang; een belangrijke bron van inkomsten geweest voor de Veenendaalse bevolking. Het is ongetwijfeld ook het eerste handelsmateriaal geweest in Veenendaal. En de handel is de Veenendalers in het bloed blijven zitten, ook al is de turf dan afgegraven. Het is dan ook helemaal geen vreemd idee dat de Veenendaalse winkeliers in de komende winkelweek, welke van vrijdag 4 tot en met zaterdag 12 oktober wordt gehouden, in het teken van de turf heeft geplaatst. Althans in zoverre dat deze week gehouden wordt met als titel „In 't Veen kijkt men op geen turfje". Vooral natuurlijk niet in deze winkelweek, want de V.W.V. heeft weer voor duizenden guldens aan prijzen beschikbaar gesteld. Toch zal de echte turf ook weer niet helemaal in het geheel van deze week ont breken. Er is namelijk een etalage-wedstrijd uitgeschreven met als opdracht te raden hoeveel turven zich in de etalages van de deelnemende winkeliers bevinden. Ook zal op een van de avonden een turvenjacht worden gehouden. Verder worden gedurende de winkelweek bonnen uitgegeven welke men even eens turfjes noemt. Zoals bekend, is het maandag 30 sep tember a.s. 30 jaar geleden dat burge meester A. Bakker van Veenendaal in het burgemeestersambt werd geïnstal leerd. Toen als burgemeester van Koudekcrke in Zeeland. Van bevoegde zijde vernemen wij zo juist nog dat de jubilaris en mevrouw Bakker-Maatjes a.s. maandag NIET thuis zijn. Meerdere bijzonderheden omtrent de viering van het jubileum van burge meester Bakker, die sinds augustus 1946 eerste burger is van Veenendaal, vol gen in ons blad van a.s. woensdag. dat ook talrijke inwoners van Veenendaal wateroverlast ondervinden als gevolg van de ongekende regenval van de laatste weken? dat het water hier en daar al ge bouwen of schuren binnenloopt en ver schillende kelders blank staan? dat, als gevolg van de hoge stand in de grond, het water zelfs met grote kracht door het toch zware nieuwe weg dek van de Kerkewijk heen naar boven wordt geperst? dat deze week het water uit de kuip van het Bergbad werd gepompt, als definitieve afsluiting van het zwem- seizoen? dat, eveneens als gevolg van de overmatige regenval, het zand van de opgebroken Nieuwe weg in één, bijkans ondoorwaadbare, modderbrei is ver anderd? dat meerdere woningen hier daar door haast niet meer te bereiken zijn? dat deze week trouwens heel veel meer Veenendalers niet te bereiken waren aangezien zij het slachtoffer werden van de A-griep? dat, nadat men aanvankelijk bij honderdtallen tegelijk onder de wol moest, er nu aanwijzingen zijn dat de A-griep in Veenendaal op zijn retour is, en er minder nieuwe patiënten bij komen? dat intussen is gebleken dat ve len gaan deelnemen aan de z.g. talen cursussen van de Volksuniversiteit Veenendaal? dat deze deelname zo groot is dat al meerdere groepen konden worden gevormd voor cursussen Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans, terwijl vrij wel zeker ook een groep voor Zweeds gevormd wordt? dat een groot gedeelte van het in aanbouw zijnde nieuwe Juliana zieken huis reeds glasdicht is? dat de bouw nu zover is gevor derd dat verwacht kan worden dat het nieuwe gebouw medio volgend jaar in gebruik genomen kan worden? dat het vandaag de 27e september is, dus de honderdste verjaardag van onze oudste, Jan Middelhoven van de Valleistraat? dat de oudste inwoner van de geméénte Veenendaal, n.l. de bewoner van het bejaardenhuis aan de Kerke wijk, G. Diepeveen, óók de 98 jaar is gepasseerd? dat er in de afgelopen halve eeuw nog twee Veenendalers ouder dan 100 jaar werden? VEENENDAAL Zaterdag 28 sept., 3 uur. bij eierhal, start eerste Veenendaalse Wolmars. Woensdag 2 okt., in hotel „de Ko renbeurs", 8 uur, dhr. M. Visser uit Arnhem spreekt voor V.V.D. over: „Waar het om gaat bij komende verkiezingen." Donderdag 3 okt., in ,de Korenbeurs' 8,15 uur buiten gewone ledenvergadering Groene Kruisvereniging. In Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat ds J. Keuning spreekt over „Jeugd in de Branding." Vrij dag 4 okt. terrein J. G. Sandbrink- straat, 9.30 uur, groot vuurwerk t.g.v. opening winkelweek. Dinsdag 8 okt., in geb. ,,'t Trefpunt", 8 uur, eerste lezing Volksuniversiteit Vee nendaal over „Kinderpsychologie", spr. dra. R. Jessurum Cardozo. In geb. „Eltheto" prof. dr. J. A. Die penhorst spreekt voor A.R. over: „Wat nu." Woensdag 9 okt., in geb. Eikenlaan, 4 uur, jubileum-jeugd- middag fa Ant. de Ruiter. Zaterdag 12 okt., op Boslaanplein, 3.30 uur, regionale singelloop. Luxor theater van heden vrijdag t/m dinsdag de film „Anthonie Fokker, de vliegen de Hollander" en woensdag en donderdag „De pijnloze bevalling." De winkelweek begint dus a.s. vrij dag. Ter gelegenheid van deze ope ningsdag wordt 's avonds om half tien op het terrein aan de J. G. Sandbrink- straat een groot vuurwerk afgestoken. Een van de bijzonderheden van dit vuurwerk is dat men het geheel gratis zal kunnen bezichtigen. Uiteraard zijn in bovenstaande bij zonderheden nog niet alle onderdelen van het winkelweekprogramma verteld en er volgen dan ook nog meer ge gevens in ons volgend nummer. Zo ook van de te voeren bonnen-actie. Naar wij vernemen heeft de Chr. Oratorium Vereniging Veenendaal de reeds eerder aangekondigde uitvoering van „Die Jahreszeiten" vastgesteld op donderdag 7 november a.s. in het ge bouw aan de Eikenlaan. Verder heeft men zich intussen ver zekerd van de medewerking van de bekende solisten Christine Spierenburg en Bert Robbe, terwijl men nog in on derhandeling is met een derde bekende bas-solist. De orkestbegeleiding wordt verzorgd door een uitgebreid ensemble van het Utrechts Stedelijk Orkest. Het geheel zal onder leiding staan van de dirigent Gijsbert van Zanten. Onder auspiciën van de J.V. „Timo- theus" spreekt Ds. J. Keuning van Ba- rendrecht a.s. donderdagavond 3 okto ber in de Chr. Ger. Kerk aan de Bea trixstraat met als onderwerp „Jeugd in de branding". Woensdagavond 2 oktober a.s. om 8 uur vindt in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" de eerste politieke vergadering van dit seizoen plaats. Voor de afdeling Veenendaal van de V.V.D. spreekt deze avond n.l. de heer M. Vis ser uit Arnhem met als onderwerp „Waar het om gaat bij de komende ver kiezingen". Waarschijnlijk volgende week reeds wordt een aanvang gemaakt met de bouw aan de Groeneveldselaan van een nieuw fabriekspand, hetgeen een belangrijke uitbreiding betekent van het fabriekscomplex der Nederlandsche Maatschappy voor Kogellagers. In het nieuw op te trekken gebouw wordt het magazyn ondergebracht en de ruimte waarin deze afdeling zich thans bevindt, wordt bestemd voor de fabricage van de rollen in de rollagers. Tot op heden worden in de Nederlandse fabriek van het SKF-concern uit sluitend de kooien van de rollagers vervaardigd, terwyl de montage en verdere afwerking hier plaats vindt. De rollen zelf worden nog in hoofdzaak aangevoerd uit de fabrieken in Zweden. Een en ander betekent uiteraard een belangrijke uitbreiding ook van de functie van het Nederlandse SKF-be- drijf, en niet te vergeten, een flinke deviezenbesparing "oor ons land. In hoeverre deze uitbreiding bij de SKF een verruiming betekent van de werkgelegenheid in Veenendaal, is ons niet bekend. Wel bekend is dat de auto matisering bij de rollenfabricage in Veenendaal dermate wordt doorgevoerd, dat niet verwacht kan worden dat het aantrekken van arbeidskrachten hier voor groot zal zijn. Zoals kon worden verwacht is de deelname aan de door ons blad uitge schreven foto-prijsvraag groot gewor den. Toch werd de verwachting nog verre overtroffen. Zo groot was het aantal inzendingen dat moest worden gecontroleerd, dat het niet mogelijk bleek de prijswinnaars eerder bekend te maken. Wij ontkwamen bij deze puzzel niet aan de indruk dat de meeste deel nemers het niet zouden kunnen ver kroppen in hun eigen woonplaats niet alle winkels en gebouwen op een foto te kunnen herkennen. Men werd ge prikkeld te bewijzen dat dit beslist niet het geval is. Ook verschillende oud-Veenendalers onder de inzenders kwamen verrassend ver met hun op lossing. Wellicht is het interessant te weten dat het aantal inzendingen welgeteld 732 beliep. Bij controle bleek dat 264 inzenders er in geslaagd waren alle foto's te herkennen en op de juiste wijze te nummeren. Er bleef toen niet anders over dan de winnaars te loten, en achtereenvolgens kwamen toen uit de bus: 1. A. van Hardeveld, Wilhelminastraat 16; 2. J. C. Alberti, De Sav. Lohman- straat 25; 3. H. van Barneveld, Adr. van Ostadelaan 16; 4. M. van Holland- Blankespoof, Brinkersteeg 25, allen te Veenendaal. Respectievelijk met als prijzen een bedrag van 60,-; 20,-; 12,50 en 7,50. De winnaars kunnen deze prijzen afhalen vanaf morgen zaterdag 28 sept. tijdens de kantooruren aan het bureau van „De Vallei", Parallel 10, Veenen daal. Op 16 november zullen weer de jaar lijkse E.H.B.O.-Valleiwedstrijden worden gehouden. Dit jaar is Amerongen aan de beurt om de wedstrijden te organiseren. De regelementen schrijven n.l. voor dat de winnaar van de vorige wedstrijden dat jaar erop voor de organisatie zal zorgen. Aan deze wedstrijden, die altijd grote belangstelling trekken, zal door ploegen uit Veenendaal, Eist, Leersum en Ame rongen worden deelgenomen. De wed strijden worden gehouden in het clubhuis. POEDERVRUCHTEN Na lang zoeken is men er in de Ver enigde Staten in geslaagd een methode te ontwikkelen om sinaasappelen zo danig te drogen dat zij in poedervorm, met behoud van kleur en smaak, in de handel gebracht kunnen worden. Vooral gedroogde tomaten lenen zich goed voor het verkopen in poedervorm. Het poeder is gemakkelijk oplosbaar en kan dan ook gebruikt worden in gedroogde soe pen en dergelijke. Ook het Amerikaanse leger is geïnteresseerd in deze gedroog de vruchten, aldus het blad „De Fruit- wereld". Op dinsdag 8 oktober zal in het ka der van de winkelweek een ringrijderij met tractoren worden gehouden in de Stationswijk. Voor deze ringstekery, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zün, kan iedereen gratis inschrijven op het bureau V.W.V., Hoofdstraat 98. Er zijn tevens nog drie extra prijzen voor „Mooist versierde en meest origi nele tractor". Op de dinsdagen 8, 15 en 22 oktober a.s. wordt de eerste z.g. luistercursus gehouden door de Volksuniversiteit Veenendaal. Het gaat hier dus om een serie van drie lezingen, met als onder werpen: 1. „Het kleine kind en zijn ouders", 2. „Onsociale gedragingen" en 3. „De puber van nu". De docente voor deze luistercursus is niemand minder dan mevrouw dra. R. Jessurun Cardozo-van Hoorn. Er is geen twijfel aan of ook voor deze cur sus, welke gehouden wordt in gebouw ,,'t Trefpunt", zal veel belangstelling bestaan. De toegang is niet opengesteld voor hen die de 18-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt. BENOEMING ZUSTER VOOR GROENE KRUIS Om te voorzien in de vakature, ont staan door het vertrek wegens huwelijk van zuster Goverts, heeft het bestuur van het Groene Kruis voor Stichts en Gelders Veenendaal per 1 oktober a.s. benoemd zuster J. W. Sietsma. De eerste Veenendaalse Wolmars welke morgen dan gehouden wordt, telt reeds 1500 deelnemers, en het is niet onmoge lijk dat dit aantal nog belangrijk zal toenemen. Om 2 uur beginnen morgenmiddag de eerste groepen van de eierhal te starten. Omstreeks 6 uur hoopt men weer In Veenendaal terug te zijn en het is tegen die tyd dat de Scheepjes- wolharmonie zich ter hoogte van de Stationssingel opstelt om de tippelaars met vrolyke muziek in Veenendaal in te halen. Het is dus niet als eerder dat het korps tussen de wandelaars in loopt In de eierhal zal de prijsuitreiking plaats vinden door burgemeester A. Bakker. Hieronder volgt nog een opsomming van de route voor de verschillende af delingen: 15 K.M. Eierhal, links Molenstraat, links Geerseweg, brug over, links Kanaalweg, rechts Kastanjelaan, links Stationssingel, rechts Kerkewijk, rechts Bergweg, links Beukenlaan, rechts Cuneraweg langs ka steel Prattenburg tot laatste ingang van het landgoed Prattenburg. Deze ingang doorgaan en witte pijlen volgen tot Prov. weg Elst-Veenendaal, rechts Lindenlaan, links Kanaalweg. rechts brug over, Geer seweg, rechts Molenstraat, Eierhal. Roken in de bossen verboden. 1 10 K.M. Tot ingang landgoed Pratten burg dezelfde route als de 15 km. Vandaar blauwe pijlen volgen tot uitgang bij La Montagne, links Kerkewijk, links Sta tionssingel, rechts Lindenlaan, links Ka naalweg, rechts brug over, Geerseweg, rechts Molenstraat, Eierhal. 20 K.M. Tot ingang landgoed Pratten burg dezelfde route als de 15 km. Van daar rode pijlen volgen tot Prov.weg Elst- Veenendaal, rechts naar café „Sportlust" te Eist. Rust. Prov.weg terug richting Veenendaal tot aan de Defensieweg, rechts ingang van landgoed Prattenburg doorgaan cn rode pijlen volgen tot aan de Oude Veenendaalse Grindweg. Deze weg links uitlopen, rechts Prov.weg, Kerke wijk, links Stationssingel, rechts Linden laan, links Kanaalweg, rechts brug over, Geerseweg, rechts Molenstraat, Eierhal. De Vallci-rlks van de vorige week werd uitgegeven bij de firma C. Die peveen in de Hoofdstraat te Veenen daal, maar niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de riks, welke dezer dagen weer in het verspreidingsgebied van „De Vallei" wordt uitgegeven, ge stegen tot 7,50. Het nummer van deze riks is weer rood, en luidt: Kjjkt u dus goed uit naar de rijksdaal der met het rode nummer 1 AC 351050. Indien u deze voor a.s. donderdagmid dag 12 uur aan het bureau van dit blad kunt tonen, ontvangt u de vin derspremie in contanten uitbetaald. Aan het laatste gedeelte van de nieuwe Elsterse riolering is men nu begonnen. De laatste verbinding tussen Franseweg en Rijksstraatweg wordt gelegd n.l. die voor de Schoolweg. In dit gedeelte wor den de buizen al aangebracht in de lijn van zoals de Schoolweg in de toekomst wordt gelegd. De Schoolweg zal dan op de Rijksstraatweg uitkomen tussen het huis van de heer Overeem en de heer Viegen. GOEDE AVOND MET BIJBELKIOSK- VERENIGING Er was behoorlijke belangstelling voor de zangavond aangeboden door bijbel- kioskvereniging uit Amsterdam. Na de opening door ds. H. v. d. Linden en de samenzang, zong het Scherpenzeelse koor „Soli Deo Gloria" onder leiding van Joh. Wegen. De uitstekende acoustiek van de Met instemming van H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden geeft het Nederl. Ver bond der Verenigingen „Pro Juventute" in plaats van de Prinsessenkalen- der voortaan de Oranje kalender uit. Met het verschijnen van deze Oranjekalender 1958 gaat veler wens in vervulling, immers de naamsverandering maakt het mogelijk van nu af aan afbeeldingen van al le leden van de Konink lijke Familie in de kalen der op te nemen. Zo toont deze foto, hoe H.M. de Koningin jaar lijks tijdens het Kerst feest ten Paleize, de Pro Juventute kalender uit reikt. Door al degenen wien de band Nederland en Oranje ter harte gaat zal deze mooi uitgevoerde Oranjekalender op hoge prijs worden gesteld. Toch kost deze als van ouds slechts 2,75. (Van onze correspondent) i wonen ze in een armzalig dakkamertje PARIJS, september. We beginnen met een lek dak. Hun vele malen ge er wel aan te wennen, dat de jeugd van devalueerde spaarduiten, waarmee ze nu de kiezers van morgen zullen zyn, eens hun oude dag dachten te ver maar we vergeten maar al te graag, zekeren, hebben vrijwel geen waarde dat de werkers van nu toch allemaal meer. Hun hoop op de zonnestralen van Het op het EuropUse vasteland ver maarde Utrechts Stedeiyk Orkest gaf gisteravond in Veenendaal een hoog staande uitvoering. Het zal ten dele ook wel aan een of andere „a-b-c"-griep gelegen hebben, maar wij maakten als Veenendalers in het gebouw aan de Eikenlaan maar een miserabele beurt. In het algemeen is het cultuurbesef stygende, maar we kunnen gerust zeg gen: nog niet zozeer op muzikaal ge bied. Het U.S.O. heeft zich van de lege stoelen niets aangetrokken en gemusi ceerd alsof men voor een zaal van 2000 in plaats van 200 luisteraars speelde. Het applaus van de belangstellenden was dan ook af en toe zo overweldigend dat het orkest er bijna verlegen van werd. Onder adembenemende stilte werd geluisterd naar Jo Juda die in de cadansen van het vioolconcert van Tar- tini op ragfijne wijze z'n instrument tot klinken bracht. Men kan over het stijlprincipe van deze cadansen, die zijn aangebracht door Emilio Pente, van mening verschillen, een feit is dat zij op sublieme wijze werden vertolkt. Het orkest vervulde in dit concert weliswaar een begeleidende rol, maar deed dit op overtuigende wijze. Meer nog dan misschien Tartini, lagen de Symfoniën van Haydn en Brahms toch wel uitermate goed in het gehoor. Voor al Brahms is van begin tot eind één stuk romantiek en ondanks de lengte (het vulde de tijd na de pauze geheel) wist het U.S.O. de gehele tijd te boeien, terwijl het laatste deel, Allegro con spirito, ook werkelijk gespeeld werd met een geestdrift welke de luisteraars als het ware in gxtase bracht. Het was een schone avond. K. Horlogerie kerk deed de zang zeer goed tot zijn recht komen. Ds. Van de Linden las hierna een gedeelte uit Psalm 119. Vervolgens zong de bekende radiozan ger Kees Deenink enige geestelijke liede ren. Zijn goede bariton klonk zeer mooi en er werd dan ook met grote aandacht geluisterd. Hierna sprak ds. Kruit uit Langbroek de meditatie met als tekst woord Ps. Ii8:125. Aan het slot hield men samenzang on der leiding van Kees Deenink. DRIEVOUDIGE BOTSING Maandagochtend vond een gecompli ceerde botsing plaats op de Utrechtseweg toen het paard bestuurd door de 17-jarige Van Dijk onverwachts en uit eigen be weging linksaf sloeg, vermoedelijk door- graag „oudjes" worden. En hoe snel men oud is kan men merken als men naar een baantje solliciteert. Hoewel som mige beroepen een studie eisen tot 25- jarige leeftijd, krygen de afgestudeer den tien jaar later al te horen, dat ze „te oud" zijn. Typisten van dertig jaar worden op een zyspoor gerangeerd. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in vele andere landen komen stevige wer kers van boven de veertig niet meer of moeilijk aan de slag. Niettemin biykt uit een officieel en uiterst deskundig rapport, dat de doorsnee West-Euro peaan, zowel arbeider, technici als in tellectueel, zijn beste prestatie levert tussen de 45 en de 50 jaar en voor de U.S.A. zyn deze grensleeftyden zelfs 50 tot 55 jaar. We zien even gemakkelijk over het hoofd, dat de wetenschap in nauwelijks I vijftig jaren ongeveer 25 jaar op de dood heeft gewonnen. De grote meer- I derheid wordt tegenwoordig oud en I straks... nog ouder. Met de regelmaat I van een knap lopend uurwerk hebben I we momenteel al een gemiddelde leef- tijd van 70 jaar bereikt. Wie zegt, dat j deze over vijftig jaar niet rond de hon- I derd zal draaien? Tal van artsen en professoren zijn in dit opzicht optimis tisch gestemd. De „zorg voor de oudjes" zal in de loop der jaren ongetwijfeld veranderen, om de eenvoudige reden, dat straks iemand van 65 jaar nog jong is en nog volledig zal mee kunnen, hetgeen ove rigens ook noodzakelijk zal zijn, willen we onze beperkte, maatschappelijke welstand onder die gewijzigde omstan digheden veilig kunnen stellen. De ouden van dagen van nu zijn met deze bespiegelingen echter niet gediend. De harde werkelijkheid voor hen is, dat ze in vele landen een kommervol be staan leiden. Ook Frankrijk heeft op dit gebied een morele achterstand in te halen en het stemt tot voldoening, dat men er tenslotte aan is begonnen. De nood is hier nog groter, omdat de één- kindiespolitiek veroorzaakte, dat de ouders gemakkelijker in de steek wor den gelaten door hun eigen bloed. In dien een ouderpaar zes kinderen ter wereld heeft gebracht heeft het zes kansen op latere leeftijd wat liefde te vinden en materieel geholpen te wor den. Tienduizenden ouden van dagen slijten in Parijs een moeilijke levens avond. In de grote stad zijn ze een zamer dan ergens ter wereld. Vaak Ook in de dinsdagmiddag gehouden van de huurverhoging aan het gemeente- vergadering van de Scherpenzeelse ge meenteraad werd het weinig opwekkende woord „bestedingsbeperking" herhaalde malen gebezigd. In de eerste plaats hield dit rechtstreeks verband met de voorge stelde bespreking en herziening ramingen van de kapitaaldienst 1957 waarby door het college van b. en w. werd voorgesteld het besluit tot stichting van een badhuis aan de Lysterbeslaan in te trekken. De voorzitter van de vergadering, burge meester Mr. C. P. Hoytema van Konijnen burg, wees er in dit verband tevens op, dat de behoefte aan een badhuis geleide lijk minder gaat worden daar toch vrijwel ieder nieuw gebouwd huis voorzien wordt van een douchegelegenheid. De beste dingsbeperking werd tevens ter sprake gebracht bij het voorstel tot toekenning van 2 salarisverhoging als compensatie dat het dier dikwijls deze gang maakt. Het gevolg was dat een luxe wagen, bestuurd door M. v. d. V. uit Scherpenzeel komende uit de richting Renswoude, eerst tegen de wagen, vervolgens tegen een tuinmuurtje en tenslotte t^gen de melk- kar van G. H. botste. Het paard sloeg op hol en werd een eind verder opgevangen. De bij de botsing betrokken personen kwamen met de schrik vrij. De materiële schade was groot. UllllllllllllillllllllHM NEDERLAND OOSTENRIJK Hier heeft keeper Schmied de bal voor Abe Lenstra's voeten weggedoken. De Fries ziet met beide benen in de lucht de bal veilig in Schmied's handen. Happel ziet toe. reoMs Hnnanni en Rovers. personeel. Na de opening werd door de voorzitter medegedeeld, dat bericht was ontvangen van ged. staten betreffende de grenswij ziging. Deze zal namelije niet voor 1 jan. 1959 zijn beslag krijgen. Hoe het zal gaan met de op handen zijnde gemeenteraads verkiezingen kon geen uitsluitsel worden gegeven. Waarschijnlijk zullen de zitting hebbende gemeenteraadsleden een half jaar langer aanblijven doch hiervoor is een wet nodig. Hierna werd gunstig be schikt op een verzoek om ontslag door mej. Z. Vonk, kleuteronderwijzeres aan (Zie verder 2e blad.) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Op 1 okt. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Gründlehner een functie als hoofd van een Chr. school aanvaardde. De jubilaris is Alkmaarder van geboor te en bracht een groot deel van zijn jeugd door in Amsterdam. Na h.b.s. en kweek school opleiding slaagde hij voor het staatsexamen onderwijzer. Na tijdelijke waarnemingen in Ridderkerk Zwijndrecht en Delft volgde een benoeming tot 1ste onderwijzer in Ridderkerk. Op 1 okt. 1932 werd de heer Gründlehner hoofd der Chr. Nat. school te Naarden (Z.-H.) Het was op 1 april 1940 dat de jubilaris de benoeming aanvaardde als hoofd der school met de bijbel te Renswoude, welke functie hij dus 17 jaar bekleedde. Het onderwijs in Renswoude ondervond toen zeer grote moeilijkheden doordat alle schoolruimte door de gemobiliseerde troe pen in bezit was genomen. Het gebouw der Chr. school was inmid dels afgekeurd, zodat na de meidagen 1940 een tijdelijk onderkomen werd gevonden in de oude openbare school. Dit bouw vallige gebouw heeft echter nog tot aug. 1949 dienst moeten doen, toen eindelijk een nieuwe school ingebruik kon worden genomen, die onder de bekwame leiding van de heer Gründlehner is uitgebreid tot een flinke school met zes lokalen. De jubilaris heeft zich in onze gemeen te in de loop der jaren op velerlei terrein bewogen. Zo was hij in het laatste oor logsjaar hoofd van de evacuatiedienst, die bijna 1500 vluchtelingen had te ver zorgen. Bijna 8 jaar was hij ouderling der N.H. kerk en 15 jaar leider der N.H. knapenvereniging. Ook het maatschap pelijk werk heeft steeds zijn aandacht. Tevens gaf hij de stoot tot een zelfstan dige Rode Kruis-afdeling. Momenteel is hij tevens voorzitter van de afdeling Renswoude van de C.B.T.B. en van de afdeling Koningin Wilhelminafonds. Tengevolge van ernstige ziekte in het schoolbestuur is het de wens van de heer Gründlehner de herdenking van zijn ju bileum voorlopig uit te stellen. het menselijke geweten is echter niet tevergeefs geweest. Een goed jaar ge leden werd hun uitkering verhoogd, dank zij de opbrengst van de ijlings ge heven automobielbelasting en hoewel er natuurlijk gemopperd werd, want nie mand betaalt er graag, is het toch pret tig te weten, dat de automobilisten deze extra last gaarne torsen omdat ze er de morele noodzaak van inzien. Na lange aarzelingen was hiermee de moeilijke strijd om een beter bestaan voor de ouden van dagen, begonnen. Volgens de officiële cijfers telt alleen Parijs 42.000 ouden van dagen, die te vens in de groep „economisch zwakken" vallen: ze hebben niet voldoende mid- (Zie verder 2e blad.) f Bij iedere interland-voetbal wedstrijd zijn er mensen, die zonder kaartje de - uiteraard strenge - controle weten te pas seren enin het stadion neer strijken. Vorig jaar kwamen zelfs twee Amsterdammers met de Noorse ploeg bet stadion binnen om na deelneming aan de openingscere monie op een vorstelijke plaats te gaan zitten. Maar men behoeft niet van Amsterdams ras te zijn om een dergelijke prestatie te leveren. Twee Veenendaalse - nog baard loze - knapen togen onlangs stad waarts toen de wedstrijd Neder land-Luxemburg zou worden ge speeld. Zonder entreekaartjes na tuurlijk. Toch gingen de jeugdige voet balliefhebbers maar een beetje rondscharrelen voor de hekken van de onbereikbare voetbal arena. Je kunt immers nooit we ten hoe een koe een haas vangt; in dit geval een knaap een kaart je. Maar de hazen kwamen niet. En de kaartjes evenmin. Opeens nam een van de om streeks 15-jarigen een besluit. „Ik ga naar binnen", zei hij resoluut tegen z'n vriendje. Het vriendje zag er evenwel geen brood in, maar voor hij zijn be zwaren naar voren kon brengen, was de ander reeds verdwenen in de richting van de ingang. Hij schoof tussen de massa door de eerste controle. „M'n vader komt er an", zei hij. Men liet hem doorgaan. Zonder blikken of blo zen passeerde hij nog een legertje gevaarlijk uitziende suppoosten met eerbiedwaardige petten op en nam op een geschikte plaats een dure zetel in om de wedstrijd gade te slaan. Het is nog niet bekend of hij bij Nederland Oostenrijk wederom van zijn aanwezigheid heeft blijk gegeven. AGENDA RAADSVERGADERING Maandag 30 september 1957 komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen om 7 uur. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: Onttrekking Schapendrift aan de openbare dienst; wijziging reke ning-courant met N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; schoolartsendienst; benoe ming begrotingscommissie; verordening heffing riool-afvoerrecht; verpachting standplaatsen Hof; benoeming leden van woningadviescommissie; wijziging bezol diging boekhouder en huurophaler wo ningbedrijf en meteropnemer waterdis- trictsbedrijf; benoeming lid commissie schoolverzuim. INGEN. Bij een 17-jarige inwoner van Ingen werd typhus geconstateerd. De pa tiënt is in een Tiels ziekenhuis ter ver pleging opgenomen. Bij een 4-jarig Lien- dens meisje werd disenterie vastgesteld. Dit patiëntje wordt thuis verpleegd. LUNTEREN. „De Sportfokkers", de be kende Lunterse vereniging, die zich toe legt op de fokkerij van pluimvee, konij nen, sierduiven, sier- en watervogels, houdt op 14, 15 en 16 november in de eierhal van Floor een provinciale ten toonstelling. WIJZE WOORDEN LEDIGHEID Wie zyn vrye tyd niet weet te ge- bruikén heeft een zwaardere taak dan h\j, die drukke bezigheden heeft (Ennius Geef nu uw kiaderen weer Talc's levertraan verpakt in de bekende ronde flessen rijk aan vitaminen. Sinatran - S nostol - Halitran Davit A-D atc. «te. Apoth. ass. drogist - Opticien Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1