PAUK 1'klas KANTONRECHTER U)ouc™ ZENUWRUST Jiatci »Wat Lezers Schrijven Voor de Oranje-team RENSWOUDE Burgerlijke stand LIENDEN KERKDIENSTEN WOUDENBERG ROVANNA SPORTOVERZICHT Geen wereldkampioenschappen voor het BRIL OPTIEK WESTERA Gevonden en verloren voorwerpen VEENENDAAL WOUDENBERG Dinsdagkoopjes Plastic kleedjes Schilderyt jes 33;ef;: 98 ct Baby-verzorging met Babyderm-preparalen Specialist in dames-modeschoenen Aan oud-patiënten van Ziekenzorg te Wageningen Ingekomen en vertrokken Ameróngen Rhenen Hoortoestel - Hoorbril G. W. K. Haagsman Fa. J. F. Tak Zondagsdienst doktoren HET RAADSEL VAN „De kleine Bram is student geworde" zee Buur Bram van de week. As tie de kleine Bram zeit, dan bedoelt ie Bram van Bram van Bram, oftwel ze eigeste kleinzoon Bram. Bram zelf is de ouwe Bram, de jong van em is Bram en de jong van de jong van em is de kleine Bram. Om 't makkelik te maake. Affijn, Bram dan sting te beweere, dat ze kleinzoon student geworde was. Ik zeg „Man je bin gek; vleeje week was tie nog op et segaarefebriek en nou ineens zoo van bossiesmaaker student zeker. „Jaazeeker" zee me buurman en hij wier een bietje ondeugent. „Hij is lid van de unieverse tijd geworde." Toen wier me alles helder. „Oh" zee ik, van de Veense Volksunie- versiteit netuurlik. „Juust", zee Bram, „Heb ik nou teveul gezeid. En iemand die lid is van zoo'n zaakie is van ze eige gelijk stuudent. Ik heb Bram an ze verstand perbeere te brenge, dat je dan nog net gien stu dent bint. Om stuudent te weeze moet je de ganse dag in de boeke zitte te aape- gaape. „Kort en goed", zee Bram weer, „je wordt er een heele hoop wijzer." Hij heb mijn en Mijntje afgeloope zon dag zitte te vertelle van die twee manne die een vrijdaggenaavond dur veur ge wist zijn. Die twee berggeite. 't Was de heele aavund huchie-op en huchie-af ge wist. En wat veur huchies! „Eerlik Opoe" zee die teege Mijntje, ,daar was de Aame- rongse baarg mar een heel naar kees- hondehoopie bij." „Dat motte ze veural mar doen", zee Mijntjie. „As je Opa et gehoord had, dan zouw die et ok nog in ze gekke harses haale om te gaan klautere. En ze weete hoeveul minse dur van de zoomer nooit weer teruggekomme zijn. Ze motte de minse veural nog gekker maake dan ze al zijn." Jelui begrijpt, dat et niks veur Mijntjie is en veur Driek trouwes ok niet. Mar as et zoo blijft as de eerste aavund dan heb de Volksunieversietijd recht van bestaan. En dan zijn meteen de praatjies dat de Veense minse et kulturele an dur lui laarse lappe, en dur eige alleenig mar dik buffele, uit de weereld. Toch zijn we dur mit die V.U. nog niet. Ik wil allenig mar es effies wijze op de jongelui, die op zondagaavunde in de Hoofdstraat loope te parlevinke. Van de mart tot an de Shaatbrug en weerom. En dan weer heen en weerom. De heele aavund deur. Mar is ter iets anders veur die snaake dan daar heen en weer te slentere. En dan zeg ik: „Nee." Jelui weet heel goed, dat je die blaage van om en naabij de twintig niet binne de deure houdt. Dan mag ie ze wel an je eige vastklinke. Daarom: gooi de zaale oope. We hebbe in 't Veen niet veul zaole, mar die dur zijn motte gebruikt worden. Nou weet ik zeeker dat er een hoop minse zijn, die as ze dit leeze dur ouwerwetse ooge uit- wrijve en zegge: „Sjonge-jonge en dat zeit Wout Blauwkous." Ja, dat zeit Wout en hoeveul minse zouwe dur bezwaar teege hebbe, dat dur eige jonges thuis een spullegie doen? En potjie sjoele of zooiets? Dur zijn dur niet zoo heel veul die dat errig vinde. Dur zijn minse die hierbij heel beden- kelik kijke, mar die et zelf ok niet erg vinde om op zondag oorlogsboeke en zoo te leeze, waarin ze mekaar om de andere bladzij de harses in timmere. Nee, doe mar gerust een paar zaaltjies oope, waar ze mekaar treffe en een spul legie kunne doen. Daar zijn we een hoop kwaad mee veur. Veural nouw de lampe weer om elf uur uitgaan. (Waarom ze tot half één allemaal moste brande heb ik nooit gesnapt, maar ach 't komt van de raad en dan houw ie uit fesoen je mond.) Niet kwaad worde: ik mot nouw een maal alles zegge wat me te binne schiet. Zoo wou ik effe onze Burregemeester en onze honderdjaarige Jan Middelhove in m'n praatstoelegie zette. Ik doch wel, dat de Burregevaader ze jiebuuleum liever stillegies vierde, mar nouw dur toch oover gesprooke is: allebei van harte van Wout. VOOR EEN NA AP E g. H. v/d Brrg t/o Gemeentehuis RHENEN Aan het bureau van politie werden als gevonden aangegeven: 1 vel plastic met stofdoek; herenhorloge met schakelarmb.; bruine plastic kinderportem.; doublé he renarmbandhorloge; stuk spek en boter hamworst; gev. r. br. damesglacé; bosje garen; bl. alpinomuts; huissleutel; grijze capuchon; een paar dameshandsch.; beige linnen damesregenmuts; een paar heren- glacé's; witte damesportem.; actetas inh. schoolb. en cahiers; een wit-bl. gym schoen; br. herenportem. met inh. Verloren: witte slagersjas met adres; donkergrijze hoes v. damesparapl.; ach terbord van aanhangw. waarop twee re flectoren en een bord vermeldende 16 km; een paar beenpijpen; bankbiljet; zw. re genbroek; donkerbl. korte gymnastiek- broek; rode vulpen merk .Pelikaan'; le verkleurig regenhoedje; zw. vulpen zon der dop, m. ,Mont Blanc'; bl.-witte sport schoen; br. herenportem. met inh. w.o. 2 loten v.v. Veenendaal; gebreid school- étui, inh. vulpen en vierkleurenpotlood; gele herdershond met zwarte dek en on dulatierug, luisterend n. d. naam ,Nora'; zw. plastic dameshandtas, inh. r. portem. met inh.; bl.-witte gymschoen; dames portem. met inh.; colbertjasje; gebreid rood kindervestje met witte streepjes; pakje, inh. gordijnstof; doublé dameshor loge met zw. bandje; wit konijn; wieldop van Volksbestelauto; br. portem. met inh. Gevonden, groen-wit gebreide das. Verloren: kinderzitje rijwiel; zwarte plastic damesportem. met inh. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Wty hebben nu ras-optimisten horen zeggen, dat Oostenrijk nu ook eerst nog van Luxemburg moet winnen, om Neder lands kans op verdere deelname aan de wereldkampioenschappen geheel verke ken te doen zijn. Het is natuurlijk erg jammer dat de Oranjehemden niet verder dan tot een gelijk spel konden komen. Maar aan de andere kant is er toch ook een winstpunt, n.l. dat Nederland in het Europese voetbal weer voor honderd procent meetelt. Laten we nu echter eens gaan bekijken wat er plaatselijk voor dit weekend alzo op het voetbalprogramma staat. Veenendaal maakt zondag de grote reis naar Ulft, om daar S.D.O.U.C. te ontmoe ten. Makkelijk zullen de geel-blauwen het daar heus niet krijgen, maar toch hebben we hoop op goed resultaat. Deze hoop ontlenen we niet zo zeer aan de overwinning van vorige zondag tegen V.D.Z., maar wel aan het spel dat ver toond werd. Er schijnt meer lijn en sa menwerking in de ploeg te komen. Wan neer ook het afgeven nog iets sneller en beheerster wordt, dan verwachten wij, dat Veenendaal ondanks enkele zwakke plaatsen in het elftal, deze competitie heus niet zo somber in behoeft te zien. Dus jongens, aan jullie de taak, om deze regels te bevestigen. Dovo krijgt het ln Ede tegen D.T.S. weer helemaal niet gemakkelijk. De Ede- naren zijn vrij fors en nogal doortastend. Wanneer de rood-witten echter hun eigen spel blijven spelen, behoeft er zeker niet verloren te worden. Zou men zich echter de wil van de gastheren op laten dringen, dan is een goed resultaat nog lang niet zeker. V.R.C. krijgt Apeldoorn op bezoek. De ze ploegen zijn geen onbekenden voor el kaar. De Veenendalers zullen er dus wel goed van doordrongen zijn wat zij op be zoek krijgen. Na wat wij zaterdag van V.R.C. gezien hebben wil het er niet in, dat de laatst geleden nederlagen nu bepaald nodig ge weest zijn. Men moet er echter wel aan denken, dat een sterke of versterkte ach terhoede wel heel mooi is, maar er moe ten ook doelpunten komen. Naar onze mening kan dat ook, wanneer midvoor Cornelissen maar de vereiste steun krijgt. Voor het zondagvoetbal in de afdeling Utrecht staan weer enkele aardige wed strijden op het programma. Het zou ons al heel erg tegenvallen, wanneer Rhenus ondanks een uitwedstrijd tegen de nieuweling in de eerste klasse A n.l. V.V.Z.A. niet met de volle winst thuis kwam. D.V.S.A. zal tegen Renswoude wel moeilijk tot de volle winst kunnen komen. De Renswoudese jongens hebben de eerste twee wedstrijden van de competitie wel bewezen heel wat in hun mars te hebben. Mogelijk zou het Amerongse ter rein, dat voor de gasten altijd nogal enige moeilijkheden oplevert, D.V.S.A. toch nog een winstpuntje op kunnen leveren. Scherpenzeel krijgt bezoek van Wijk bij Duurstede. Gezien de resultaten van j.l. zondag in Rhenen, moet Scherpenzeel in staat worden geacht de beide puntjes thuis te houden. Toch zal oppassen ge boden zijn, daar Wijk nu eenmaal geen gemakkelijke ploeg is. In de 3e klasse A gaat ït.K.V.U.V. naar Hamersveld, om daar de club van dezelf de naam te bekampen. Goed aanpakken jongens, misschien zit er dan nog wel een kansje in. In de eerste klasse A afdeling Utrecht zaterdagvoetbal spelen alle Veenendaalse clubs thuis. Matjan moet het op eigen terrein opnemen tegen Jonathan uit Zeist. Bepaald leuke herinneringen heeft Mat jan aan deze oude rivaal niet. Toch hopen we dat sportiviteit zal zegevieren. Een overwinning zal er voor het Matjan-elftal van vandaag wel niet inzitten. G.V.V.V. zal met Posta uit Utrecht wel geen moeilijkheden hebben. Een over winning van de blauw-witten lijkt ons dan ook wel heel erg waarschijnlijk. Dit zal dan trouwens ook wel nodig zijn als de Buurtlaanbewoners soms voor nemens zijn om het competitieverband van 10 jaren, af te sluiten met een kam pioenschap. Merino's kan ook winst boeken tegen de Hilversumse Oranje Leeuwen. Natuurlijk zullen zij er dan voor moe ten zorgen dat zij weer niet ondanks veldmeerderheid, de doelpunten aan de verkeerde kant laten komen. In de 2e klasse A zal Sportclub Rhenen alle zeilen moeten bijzetten om in de uitwedstrijd tegen V.V.O.P. een goed re sultaat te bereiken. Of Triangel Boys het tegen B.V.C. zal kunnen bolwerken is nog een open vraag. Mogelijk dat het terreinvoordeel de door slag kan geven, maar geloven doen we het niet. Sova - Musketiers zal voor de elf Els- terse musketiers een zware strijd worden. Meer dan een gelijk spel verwachten we dan ook niet. Kulan gaat naar T.O.V. in Baarn. We achten Kulan nog wel tot iets goeds in staat, maar gezien de nederlaag die Tr. Boys vorige week op eigen terrein tegen T.O.V. leed, is het uitkijken geboden voor Kulan. Scherpenzeel gaat bij het gedegradeerde D.E.V. uit Doorn op bezoek. Of er meer dan een gelijk spel voor hen in zal zitten, betwijfelen we. Valleivogels staat zaterdag voor de der de maal op het programma. Laten we hopen dat ze eindelijk eens kunnen tonen wat zij waard zijn. rond 21 cm gg dc bekende slapende- en wakende baby Alleen dinsdag 1 oct. Hoofdstraat 7 - Veenendaal Telefoon 3103 GOEDE STAL - GOED VEE Een goede inrichting van de stal is voor de gezondheidstoestand van het vee van veel belang. Maar ook een goede koelmethode van de - vóór het voeren - gewonnen melk, levert voor deel! Bij de aankopen van nieuw vee moet er op worden gelet dat dit van de nodige certificaten is voorzien. In een provincie is het dit jaar nog voor gekomen dat 1500 bedrijven opnieuw besmet werden verklaard wegens fou tieve aankopen. BEGRAFENIS ALS 8POEDGEVAL In Brazilië moet een begrafenis binnen 24 uur, nadat de geneesheer een certifi caat omtrent de doodsoorzaak heeft op gesteld geschieden. Dit houdt vermoede lijk verband met het feit dat men in vele staten van Brazilië met zeer hoge tem peraturen rekening moet houden en het land in het verleden, toen de hygiënische toestanden nog veel te wensen overlieten, veel met epidemieën te kampen had. Tydens de dins dag j.l. gehouden ontspanningsavond voor de ouden van dagen werd de be stuursleden van „Oranjedag", èn die van het Be jaarden Centrum, een bloemenhulde gebracht door de ouden van dagen van Veenendaal, uit dank voor het vele dat in de af gelopen jaren voor hen werd gedaan. Op de foto zien wjj de initiatief nemer, de heer Takken, een boe ket bloemen aan bieden aan de voorzitter van de O.C.B., de heer De Ruiter. Op de voorgrond is nog 'n gedeelte te zien van het prachtige bloemenmozaïek waarin verwerkt dc woorden „Wü danken U. GEMEENTE-AVOND NED. HERV. KERK daarbij behandeld zijn, was de belangstel ling niet bijzonder groot. Ds. L. v. d. Peut, die deze avond de lei ding had, opende de bijeenkomst, waarna allereerst de verschillende belangen van de kerkeraad ter sprake kwamen. Spe- ciiaal werden daarbij besproken de finan ciën van de Diaconie en het kerkeraads- fonds, terwijl ook de exploitatie en het gebruik van het gebouw „Rehoboth" on der de loep werd genomen. Bovendien werd een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de kerkeraad als huisbezoek en dergelijke meer op gees telijk gebied liggende onderwerpen. Ds. Van de Peut behandelde het geheel in het licht van de synode van Dordrecht, ter wijl hij voorts de noodzakelijkheid be pleitte om de kerkelijke gemeente te zien en te behandelen als één gemeenschap, die is samengesteld uit alle hervormde leden. Het tweede gedeelte van de avond was bestemd voor de kerkvoogdij, zulks om meer de materiële zijde van de plaatse lijke gemeente te bespreken, en dan ook speciaal de financiële kant. Aangezien de president-kerkvoogd M. J. L. Baron Taets van Ameróngen van Renswoude verhinderd was aanwezig te zijn, werd allereerst het woord gevoerd door de secretaris-kerkvoogd, de heer A. P. Wolleswinkel. Deze gaf een alge meen overzicht van de moeilijkheden op financieel gebied, waarmede de kerk voogdij op het ogenblik zit. Deze moei lijkheden zijn voor 1957 voornamelijk ver oorzaakt door verschillende bijzondere voorzieningen, die aan het .kerkgebouw Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei moeten worden getroffen. Bovendien zul len ook in 1958 en volgende jaren diverse grotere uitgaven moeten worden gedaan, zodat gerekend moet worden met blijven de moeilijkheden gedurende de eerste jaren. De administrerend kerkvoogd gaf ver volgens een samenvatting van de cijfers, zoals die voor het jaar 1957 zijn geraamd. Hieruit bleek, dat een tekort zal ontstaan van ongeveer 4500,-, welk bedrag in de vorm van een hoofdelijke omslag door de leden moet worden bijgedragen. Aange zien de tot nu toe geheven hoofdelijke omslag een veel .geringer bedrag heeft opgebracht, zal tot een drastische verho ging moeten worden overgegaan. Boven dien zal voor het jaar 1958 met een ver hoging van de zitplaatsgelden rekening moeten worden gehouden. VEENENDAAL Geboren: Willem Johannes, z. v. G. Gaasbeek en M. M. van Doorn; Jan, z. v. G. Klumpenaar en M. van Zetten; Kla- zina Alida, d. v. J. J. v. d. Heuvel en K. v. Meerten; Jacoba Hendrika, d. v. J. v. Beek en N. v. Grootveld; Everdina Ame lia, d. v. G. R. v. Dronkelaar en J. H. Rouw; Cornelis, z. v. N. van Eek en G. Huft. Ondertrouwd: P. Cankov en M. Djuri- na; J. J. v. d. Pol en K. Uittenbogaard; G. v. d. Craats en G. P. Bleijenberg. Getrouwd: M. A. v. d. Berg en B. Lefers H. v. Hunnik en G. van Wijk; W. van Beek en E. Leppers; R. Schoeman en W. v. d. Haar; A. Schoeman en F. Vink. Overleden: Hendrika Klasina van de Weerd, 51 jaar, echtg. van J. van Nieuw- amerongen. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Albertus, z. v. W. Pater en M. Hendriksen; Gerrit, z. v. W. van Viegen en P. Admiraal. Ondertrouwd: W. van Deelen en G. van Ingen. AMERÓNGEN Getrouwd: H. van Spanje en R. van Eist LIENDEN Geboren: Geertruida, d. v. L. de Wit en C. van Willigen; Joost J., z. v. J. J. van Hattem en M. J. W. van Guilik; Heiltje H. d. v. K. van Dee en E. C. M. Honders; Janna, d. v. E. J. van Ewijk en J. F. van Meegdenburg; Christiaan, z. v. T. de Lange en E. van der Lee; Aart, z. v. A. van Ommeren en J. Chr. Spies; Janna, d. v. J. D. van Stuivenberg en L van Eldik; Elisabeth C., d. v. A. F. van Laar en D. van Ingen; Aalbert P. z. v. H. A. Gaas beek en J. C. van Ommeren; Metje J. d. d. v. H. J. J. Weiman en H. M. Blom; Gerrit, z. v. G. van Zetten en J. G. van Veenendaal. Getrouwd: M. Broekhuizen en J. van Baaren; R. C. van Dee en Chr. A. van Ingen; A. J. van den Berg en D. Schim mel; J. B. van Diën en J. E. C. Vebeek; M. C. van Olderen en C. Timmer; K. W. Rijkhals en Chr. G. Wissink; P. J. J. B. Stam en W. G. van Ingen. Overleden: Frans van Zetten, 60 jaar, echtg. van A. W. M. Stam; Neeltje van Zetten, 78 jaar, wed. v. R. C. Hofsommer; Jan W. Hol, 58 jaar ongeh.; Adrianus van Kuilenburg, 70 jaar, echtg. v. T. G. de Wit WOUDENBERG Geboren: Maria, d. v. J. Methorst en A. M. Verheij; Nellie Maria Cornelia, d. v. J. E. Hennipman en G. van Zalingen. Overleden: Hermanus Wouter Kalis, 95 jaar, wedn. van H. C. van Nipius. J. H. D., melkslijter te Oosterbeek, had met zijn auto bij het passeren van een wagen voor hem teveel naar links uitge haald, waardoor een aanrijding met een tegenligger ontstond. Verdachte had niets tegen de ten laste legging in te brengen, alleen zeide hij een beschikking te hebben verwacht va het openbaar ministerie. Het werd 30,- of 12 dagen en dat vond D., die liever de zaak had willen afdoen door een tussentijdse betaling er nu hard over dacht in hoger beroep te gaan. J. C. R., confectionair te Ede, liet in zijn zaak een meisje van 14 jaar werken, waarvoor niet de vereiste vergunning af gegeven was. Het was allemaal een gevolg van een misverstand tussen de inspecteur van de arbeidsinspectie en mij, zo verklaarde verdachte. Tevoren had het meisje in een ander soortgelijk bedrijf gewerkt en toen was daar een vergunning voor gegeven. Ik dacht dat die vergunning het meisje god en niet de zaak, waarin zij werkte. Naderhand heb ik eveneens een vergun ning aangevraagd en die ook gekregen, maar eigenlijk lees ik daar ook niet uit, dat die alleen voor mijn winkel bedoeld is. Toch staat het erin, luidde rechter Van de Brands antwoord. Als u goed leest dan ziet u, dat er staat, dat de vergunning van kracht is voor „bovengenoemd be drijf." Erboven staat uitdrukkelijk, dat de vergunning aan uw bedrijf gericht is. De inspecteur van de arbeidsinspec tie vertelde mij, dat het meisje een ver gunning had om in een soortgelijke win kel te werken en daarom dacht ik, dat ik niet strafbaar was, meende verdachte. Voortaan beter de papieren lezen, raadde de officier Mr. Bredius aan, die voorts aannam, dat verdachte de zaak wel in orde gehad zou hebben als hij de ver gunning tijdig had aangevraagd, en daar om 5,- of 2 dagen eiste. Rechter Van de Brand gaf korting tot 2,50 of 1 dag. H. H. G. S., vleesgrossier te Ede, zou op de Kazernelaan te Ede, bij het wegrijden van zijn woning, een naderende motor rijder, marechaussee W. E., zodanig ge hinderd hebben, dat deze in moeilijk heden geraakte en ten val kwam. S. ontkende het ten laste gelegde. Hij reed al vele meters op de Kazernelaan toen de motorist pas in het gezicht kwam, zodat deze alle kans had gehad normaal te passeren. Volgens verdachte lag de fout echter in de hoge snelheid van de militair. De marechaussee, die als getuige ge hoord werd, gaf toe, dat de auto van S. al op de weg reed toen hij hem zag. Waar om hij dan toch niet gewoon voorbij ge reden was, maar aan het slingeren was geraakt, wist hij zelf niet. Met zo'n kroongetuige valt weinig eer te behalen en daarom vorderde de offi cier vrijspraak voor S. Rechter Van de Brand vond het ook de enig juiste uit spraak. De vervolging tegen chauffeur H. J. B. uit Nijmegen moest worden opgeschort tot 8 november, op welke dag enkele nieuwe getuigen gehoord zullen worden. Op rijksweg 12 te Ede, ter hoogte van de Nieuwe Wageningseweg, zou B. met zijn vrachtauto een voor hem rijdende vrachtauto zijn gaan inhalen op een mo ment, dat ook reeds twee personenauto's achter hem bezig waren hem te passeren. Volgens getuigenverklaringen in het proces-verbaal zouden beide personen auto's zich al op de linker weghelft be vonden hebben, toen B. ook ging uithalen, maar deze ontkende dat ten stelligste. De wagens waren nog achter hem. Hoe het zij, een der personenauto's had zich nog in veiligheid weten te brengen zonder brokken te maken, maar de tweede be stuurd door de Duitser S. uit Gelsen- kirchen, had zo plotseling moeten rem men, dat het voertuig ongeveer zeven maal over de kop sloeg. De verwondingen van de inzittenden vielen merkwaardiger wijs erg mee, maar de schade wai vrij aanzienlijk. Bij het inhalen van een paar fietsers op de Benedendorpseweg te Oosterbeek raakte de hcauffeur J. J. H. F. uit Arnhem een van hen met de bus, die hij bestuurde. Verdachte beriep zich op het feit, dat de ruiten door de regen zo beslagen wa ren, dat hij niet voldoende zicht gehad had. De schade, die door de aanrijding ontstaan was, had hij inmiddels betaald. Conform de eis vonniste rechter Van de Brand met 25,- of 10 dagen. Tweede Pinksterdag was H. N., schilder te Genrt (Betuwe) in Wageningen met zijn bromfiets zomaar van de Van Such- telenweg de Generaal Foulkesweg, een voorrangsweg, opgereden en daarbij in botsing gekomen met een andere brom fietser. Ik kom daar niet zo vaak en eigen lijk was ik een beetje verdwaald, waar door ik even niet goed oplétte, verweerde verdachte zich. De schade, die de ander had is betaald. Het feit, dat u aan het dwalen was. doet er niets aan of, dat u domweg een duidelijk voorrangsbord genegeerd hebt, vond de officier. Eis en vonnis 30,- of 12 dagen. Met zijn motor komende van de Rens- woudseweg bij De Klomp verzuimde K. de B., hulpsluismeester te Schellingwoude, onlangs voorrang te verlenen aan een op rijksweg 24 naderende personenauto, waardoor de in zulke gevallen gebruike lijke botsing niet op zich liet wachten. Gelukkig bleef het bij wat materiële schade. Ik zag hem niet aankomen, zei De B. eerst, doch naderhand beweerde hij, dat de automobilist zo verschrikkelijk hard gereden had. Hoe weet u dat, als u hem niet eens zag, vroeg de officier. Hij stond 24 meter na de botsing pas stil, antwoordde verdachte. Met welke snelheid correspondeert die 24 meter dan wilde Mr. Bredius horen Ja, daar heb ik geen verstand van, gaf De B. toe. Nou, waar praat u dan over, vond de officier. Eis en vonnis ƒ30,- of 12 dagen. W. K., aannemer te Rhenen, liet op 16 mei een van zijn chauffeurs rijden met een jeep met aanhangwagen, die over- beladen was. Bovendien was het bijbe horende kentekenbewijs niet van het ver schuldigde inlegvel voorzien. De jeep had door de zware belading een wieldruk van meer dan 375 kg, terwijl bovendien de veren er geheel door uitgeschakeld waren. Als ik een inlegvel had gehad, had ik hem wel zwaarder dan 375 kg mogen belasten, wist verdachte. Toch in ieder geval niet zo als nu, dat de veren buiten werking werden ge steld, repliceerde rechter Van de Brand. Dat mag natuurlijk met een inlegvel ook niet. Waarom bezat u een dergelijk vel eigenlijk niet? Ik heb er wel mijn best voor gedaan om 't te krijgen, klonk verdachtes ant woord, maar op het politiebureau, waar ik het vroeg, hadden ze het niet en ik wist niet tot wie ik me wenden moest. Dat was toch niet zo moeilijk, vond de officier. U had toch bijvoorbeeld kun nen schrijven naar de rijksdienst voor het wegverkeer of naar de verkeersin- spectie in Utrecht. Voor de overbelasting werd verdachte beboet met een bedrag van 30,- of 12 dagen en voor het niet bezitten van het inlegvel met §,- of 2 dagen. M. R., monteur te Rhenen, kwam bij het rijden op de Grindweg te Wageningen in een flauwe bocht ter hoogte van de Buissteeg even op de linkerweghelft, ter wijl uit tegenovergestelde richting een bus kwam, die op dat moment reeds vrij dicht genaderd was. Voor hem reed een andere bus en door zijn manoeuvre werd de indruk gevestigd, dat hij deze wilde gaan passeren, wat hem dan ook ten laste gelegd was. Ik reed al heel even achter dia bus en had helemaal geen uitzicht, zo zeide verdachte. Daarom ging ik even iets naar links om langs de bus heen te kijken. Het was juist in die flauwe bocht en daardoor kwam ik iets op de linkerweghelft. Ik ging dadelijk weer naar rechts, maar die bus uit tegenovergestelde richting schuur de nog juist langs mijn linkerachterspat- bord. Op het moment van die aanrijding was ik echter al weer helemaal op mijn eigen weghelft. Tegen de politie hebt u verklaard, dat u naar links ging omdat u de bus passeren wilde en ook de chauffeur van de bus, die u aanreed kreeg deze indruk, wist rechter Van de Brand. De indruk, die men in het verkeer maakt en de daaruit voortvloeiende re actie van andere weggebruikers is het belangrijkste en niet wat men misschien wel of niet had willen doen, doceerde de officier. In dit geval was u niet van plan om in te gaan halen. De manoeuvre, die u maakte leek er echter wel op en daar om acht ik het tenlaste gelegde wel be wezen. Afgezien daarvan was u in ieder geval toch strafbaar omdat u zich op de linkerweghelft bevond, terwijl die tege moetkomende bus al dicht bij u was. Eis en vonnis: ƒ40,of 16 dagen met een voorwaardelijke ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor een periode van drie maan den mpt een proeftijd van twee jaar. Na maanden van voorbereiding is het thans zover dat wij aan alle oud-patiën ten van na 1945 een circulaire toezonden, waarin om een bijdrage wordt gevraagd voor het geschenk, dat men bij de her opening van „Ziekenzorg,, wil aanbieden. Velen uwer zullen reeds weten, dat het in de bedoeling ligt een beeltenis in Zie kenzorg aan te laten brengen van een symphatiek mens, die tijdens de oorlogs jaren zijn leven liet in dienst van Zieken zorg. Ingekomen: C. Dommerholt van Ede; A. Hartman Kok van Driebergen; J. v. Gesink van Rhenen; A. Honders-Meijer van Rhenen; L. G. Impeta van Renkum. Vertrokken: J. A. v. Noort naar Vrees wijk; N. M. Loef naar Leersum; A. Veen- hof naar Rhenen; H. Gielen naar Putten. Ingekomen: R. Wempe van Noordwijk; G. C. Posthumus Meijes van Egmond; J. Woltinga van Rhenen; Vertrokken: M. G. Geurts naar Leer sum; J. E. J. C. Tichelman naar Rheden: G. B. van Toorn naar Australië; C. Bos naar Wageningen; J. Kieft naar Leersum; J. v. d. Broek-van Viegen naar Leersum; A. M. de Groot naar Lichtenvoorde. Ingekomen: G. Fierst van Wijnandsber- gen g/m H. W. van Dam van Haarlem; J. J. A. Robertz van Hilversum; A. Breed- veld van Lekkerkerk; B. Katerberg van Avereest; B. Both van 's-Gravenhage; J. Klomp van Staphorst; J. J. de Jong (gez.) van Monheim Did.; M. M. Sassoom van Tel Aviv (Israel); M. Aarden (gez.) van Amsterdam; J. A. H. de Korte van Baarle Nassau; H. Jansen van Renkum; A. Veen- hof (gez.) van Ameróngen; J. Veenhof van Ameróngen; G. J. Verkerk van Lienden; G. J. Kuipers van Gemert. Vertrokken: M. Dekker naar Mangua (Nicaragua); H. Bosch naar Groningen. Kunt u niet zonder meer besluiten om voor dit doel iets te geven, dan zijn de leden van het comité, die op de circulaire vermeld staan, gaarne bereid om uw vol ledig in te lichten. Ook doet men een beroep op de bur gerij om de drukwerken, die niet aan het juiste adres bezorgd zijn, indien mogelijk aan de geadresseerden door te zenden. Bij voorbaat hiervoor onze hartelijke dank. Oud-patiënten van voor 1945, die geen circulaire ontvingen en die toch een bij drage willen geven, worden verzocht een circuaire aan te vragen bij een van onder staande adressen of te storten op giro nummer (826122) Twentsche Bank N.V. te Wagenigen, mot vermelding geschenk Ziekenzorg. Voor Rhenen: J. B. Meyer, Herenstraat 26, tel. 08376-359; T. Snijders, Nieuwe Vee- nendaalseweg 23; D. van Remmerden, Po- pulierenweg 28; J. v. d. Tak Grebbeweg 29 Voor Veenendaal: W. J. C. van Rennes, ZEVEN SOLLICITANTEN SCHOOLHOOFD Voor de vacant komende betrekking van hoofd aan de openbare lagere school te Ingen hebben zich 7 sollicitanten aan gemeld. Voor de betrekking van onder wijzer aan die school kwamen slechts 2 sollicitaties binnen. Mulderslaan 70. BETAAL NIET TEVEEL VOOR EEN PHILIPS MAICO SIEMENS ADITONE BLAUPUNKT ACCUMED AUDIUM LINKE MAICO MULTITONE Inruil van oud apparaat! Alle batterijen Dealers voor: Veenendaal Rhenen Wageningen en wijde omgeving Herenstraat 5 - telefoon 08376-587 RHENEN Hoofdstraat 106 - telef. 08385-2576 VEENENDAAL OPBRENGST COLLECTE De ln de gemeente Lienden gehonden collecte voor de Ned. vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds, be ter bekend als collecte voor de kanker bestrijding, heeft het volgende resultaat opgeleverd: voor dorp Lienden ƒ760,80 677,90), dorp Ingen 270,— 274,—) en dorp Ommeren 186,55 (172,40), totaal 1217,35 1124,30). De tussen haakjes vermelde cijfers zijn die van 1956. Zowel de dorpen Lienden als Ommeren hebben weer een beter resultaat opgeleverd. De totaal opbrengst is een kleine honderd gulden hoger dan vorig jaar. Het plaatse lijk comité is met deze mooie opbrengst verheugd en dankt allen, dis hieraan medewerkten. UIT BOOM GEVALLEN De 22-jarige landbouwerszoon H. van Schaik Jr., wonende de Mars 54 te Lien den had bij het fruitplukken het ongluk uit de boom te vallen. Op medisch advies werd hij naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel vervoerd. Hij bleek een sleutel been te hebben gebroken en een ont wrichte «chouder te hebben opgelopen. PAPIEREN UIT DUITSLAND TERUG Toen de familie A. H.C. van Ommeren uit Lienden in augustus per auto een va- kantietocht door Duitsland maakte werd uit zijn gesloten geparkeerde auto een tas, waarin zich alle auto-papieren, pas poorten, rijbewijzen enz. gestolen. Van het Nederlands consulaat in Keu len ontving de heer Van Ommeren be richt, dat de tas met papieren door een dame in de buurt van Keulen langs de weg was gevonden en op het consulaat was gedeponeerd. Een elektrisch scheer- apparaat en een portemonnee met enig geld waren eruit verdwenen. Tas en pa pieren werden aan de heer Van O. weer ter hand gesteld. VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds. Van de Pol, 5 uur ds. Wisger- hof. Julianakerk 9.30 uur ds. Wisgerhof, 5 uur ds. De Ruiter van Leiden. Vredes- kerk 9 en 10.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Van de Pol. Veeneind 3 uur ds. Wis gerhof, woensdag 7.30 uur ds. L. Vroeg- indewey uit Gameren. Dijkstraat 2.45 uur ds. Van Viegen van Achterberg. Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" 9 uur jeugd dienst ds. H. van Coevorden, 10.30 uur ds. W. Goedhardt, 5.30 uur ds. C. M. van Endt van Utrecht. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin. Chr. Ger. Kerk art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur cand. J. Klamer, ber. miss. D.d.W. voor W. Borneo Chr. Ger. Kerk (Beatrixstraat) 9.30 en 5 uur ds. Heerma. Chr. Ger. Kerk (Hoofd straat) 9.30 en 3 uur ds. Kok. Ned. Prot. bond 10.30 uur Prof. Dr. Bleeker van Am sterdam. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9 en 5 uur leesdienst, woensdag 7.30 uur ds. De Gier v. 's-Gravenhage. Ger. Gem. (Fluitersstr.) 9 en 5 uur leesd., donderdag 7.30 uur ds. Woestijne van Barneveld. Leger des Heils zaterdag 8 uur Heili- gingsdienst, 12 uur zondagsschool, 7 uur openluchtsamenkomst, 8 uur verlossings samenkomst. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur ds. Kok. R.K. Kerk Nieuweweg en Salvator- kerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds. P. J. Steenbeek van Zeist, 5 uur ds. W. Vroegindewey van Barneveld. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. N. Kooreman, bed. H. Doop, 6 uur ds. J. Dijkstra. Prot. Bond 10.30 uur. Hotel Laheij 10.30 uur ds. B. Nijholt van Tiel. Ger. Kerk 9 uur ds Kou- wenhoven van Wageningen, 5 uur ds. Van Enk van Veenendaal. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur ds. P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, dins dag 7.30 uur ds. Lichtenberg van Rotter dam. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst, donderdag 7 uur dhr. Gerbraat van St. Philipsland. Ger. Gem. Achter- bergsestraat 10 en 5.30 uur ds. P. v. d. Bijl, woensdag 7.30 uur ds. P. v. d. Bijl. ELST. Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst, dinsdag 7 uur ds. Toes van Kin derdijk. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Dijk stra van Rhenen, 6 uur ds. Vermaas van Veenendaal. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. OVERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr. J. van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur cand. C. van Schoonhoven van Barneveld. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. D. G. Molenaar. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. A. J. de Jong van Scheveningen. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst, woensdag 7.30 uur ds. Van de Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst, woensdag 7 uur dhr. Slager van Stavenisse. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. H. v. d. Linden. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. W. W. v. d. Veen. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr. B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur leesdienst. WOUDENBERG. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Cirkel. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 9.45 uur ds. Ockhuyzen in Scherpenzeel. Ger. Kerk 3 uur ds. v. d. Veen. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur. Dr. J. P. Vergouwen, Kerkewijk, tel. 2469. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstr. 67, telefoon 315. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. W. M. van Ringelestgn te Ederveen tel. K 8387-201. ELST, AMERÓNGEN, LEERSUM. Alleen voor dringende gevallen van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur Dr. Bakker te Leersum, tel. K 3434-495. SCHERPENZEEL. Dr. J. H. Renken Hole- voetsplein, tel. K 3497-220. WOUDENBERG. Dr, P. Walma van der Molen, tel. K 3498-330. GOEDE OPBRENGST VAN BAZAAR De gemengde zangvereniging „De Lijster" hield vrijdag- en zaterdagavond een bazaar in de eierhal alhier. De voorzitster, mevrouw Noorman, sprak op de eerste dag een openings- en wel komstwoord, waarbij zij naar voren bracht, dat deze bazaar gehouden zou worden ter versterking van de kas en tevens tot culturele verheffing der ver eniging. In de feestelijk versierde hal waren verschillende spelen opgesteld, o.a. sjoelbakken, balgooien, prikplank, grab belton, schiettent en rad van avontuur. Verder was er gelegenheid tot kopen van eigengemaakte wollen kinderkle ding. Er was regelmatig veel bezoek, dat onder de vrolijke tonen van de muziek, verzorgd door de heer G. Blok huis, een kansje waagde bij de vele attracties. Een groot krentenbrood, waarvan het gewicht geraden moest worden, woog 9 kg en 460 gram. De prachtige pop, wiens naam geraden moest worden, bleek Gerda te heten. Bij de verloting bleek het rijwiel ge vallen te zijn op nr. 368, het servies op nr. 567 en de voetbal op nr. 34. De ingewikkelde touwlengte was 46 meter en kon zeer moeilijk benaderd worden. Daar de bruto opbrengst voor beide avonden ruim 2300,bedroeg, kan de vereniging terugzien op een goed geslaagde bazaar. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREE Ds. J. H. Cirkel zal zondag 13 oktober a.s. afscheid nemen van de hervormde gemeente van Woudenberg en de week daarop n.l. zondag 20 oktober a.s. na vooraf te zijn bevestigd door ds. J. van Sliedregt van Putten, zijn intrede doen als predikant van de hervormde gemeen te van Hulzen in de classis Hilversum, waar hij opvolger wordt van ds. C. van Dop, die op 1 september 1.1. naar Amers foort is vertrokken. Ds. Cirkel werd op 12 mei 1910 geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Amersfoort en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat cand. Cirkel in 1937 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland was toege laten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 9 januari van het daaropvolgend jaar (1938) te Leerbroek in het ambt bevestigd. Daarna stond ds. Cirkel verder nog te Genemui- den 1944-'47 en te Ede, vanwaar hij op 30 november 1952 naar Woudenberg ver trok. (52) Een ogenblik aarzelde Tybalt, doch voordat hij iets kon zeggen, was Ochron, de rentmeester reeds naar voren getreden. „Die bewijzen kan ik u geven, edelachtbare heer rechter." begon hij op kruiperige toon. „Met mijn eigen ogen heb ik gezien, hoe de gravin de giftdrank bereidde, die haar broeder in de dood moest voeren!" Triomfantelijk keek hij de opper rechter aan, doch deze viel hem nors in de rede: „Hoe weet ge, dat die drank vergift bevatte? Zijt ge zelf goed thuis in deze zaken, dat ge dit zonder meer kondt vaststellen?" Ochron zweeg beduusd en er ging een licht gerucht van bijval door de zaal. Met belangstel ling en sympathie keek men naar het meisje, dat nog steeds geen woord gezegd had. Algemeen was men van mening, dat een zo lieftallige jonkvrouw, nooit zo een snode daad bedreven kon hebben. Vertoornd rees de opperrechter uitzijn zetel op. „Dit zijn geen bewijzen!" riep hij uit, terwijl hij met zijn vuist op tafel sloeg. „Voor een zo ernstige beschuldiging eis ik tastbare bewijzen!" Verward keken Tybalt en Ochron elkaar aan en in de drukkende stilte, die enkele ogenblikken aanhield klonk plotseling de heldere stem van Jolande, die het hoofd had opgeheven en wanhopig uitriep: „Gij hebt geen bewijzen nodig! Ik ben schuldig aan de dood van mijn broeder!" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2