Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken NERTS-FARM in ELST is de grootste van West-Europa KANTONRECHTER Telt ruim ZEVENDUIZEND dieren MULDER Voor de ONDANKS A-GRIEP TOCH SUCCESVOLLE WOLMARS AM ER ON GEN SCHERPENZEEL Gemeenteraad van Renswoude vergaderde 31e jaargang WOENSDAG 2 OKTOBER 1957 No 77 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ruim 500 inschrijvers moesten gedwongen verstek laten gaan Toch succesvolle tocht Burgemeester opent R.K. bibliotheek „Gilles van Schonebeke" BAZAAR VAN LEGER DES HEILS Inenting tegen kinder verlamming in Ede AGENDA Modeshow Fa. G. v. Schuppen Veenendaler ernstig verongelukt op Remmerden Sociëteit voor bejaarden Ongewenste Bezoekers namen het geld mee OPNIEUW KLOOSTERGANG BLOOTGELEGD Verhoging jaarwedde wethouders assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN H/POTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Wat zullen de organisatoren van de „Wolmars" bij het vele voorbereidende werk vaak tegen elkaar gezegd hebben: Het gaat prachtig, onze Wolinars wordt bepaald een groot succes. Dit optimisme was dan ook zeker gerechtvaardigd, want van heinde en ver stroomden de inschrijvingen binnen. Zowel groepen als vele individuelen wilden ondanks de vele regen, waar Nederland de laatste maanden mee te kampen heeft, dit grootse wandelsportevenement vast niet missen. Het resultaat was dan ook voor deze tijd van het jaar overweldigend. Want om in Veenendaal, waar de wandelsport eerst in de laatste jaren zoveel beoefenaars is gaan tellen, büna 1600 deelnemers, verdeeld over 47 groepen en vele individuelen, in te schrijven, dat wil wat zeggen. Daarnaast had men, dank zij Jonkheer Van Asch van Wijck, die de poorten van zjjn landgoed „Prattenburg" had opengesteld voor deze wandclmars, een pracht parcours uit kunnen zetten, dat ondanks dat het op bepaalde punten wel erg zwaar was, toch veel natuurschoon voor de deelnemers openbaarde. Groot was echter de teleurstelling voor de organiserende verenigingen van de Scheepjeswol, „Pehavee" en „Holiandia Tricot", alsmede voor de N.C.W.B., toen bjj de start bleek, dat ongeveer een derde van de inschrijvers door de A-griep in bed werden gehouden. Maar ondanks deze tegenvaller is de „Wolmars" toch een groot succes gewor den. Vol goede moed starten de ruim 1000 deelnemers voor de mooie tocht. Bij café „Sportlust" in Eist waar de grote rust gehouden werd, hebben we verschillende deelnemers eens gepolst, aangaande organisatie en het parcours. Op een enkele uitzondering na, was daar over iedereen vol lof. Aan de finish ontmoeten wfl de heer Landraadt uit Utrecht, propagandist voor de Ned. Chr. Wandelsport Bond, die de tocht voor zyn bond mede georganiseerd had. Ook hü was vol lof over de mede werking tijdens de organisatie en was van mening, dat ondanks de vele afschrijvin gen, de tocht toch volledig geslaagd ge noemd mag worden. Verder zag deze pro pagandist in Veenendaal nog een groot werkterrein voor de N.C.W.B. Toen de wandelaars zo ongeveer binnen waren, kwam burgemeester Bakker per soonlijk de prijzen uitreiken. Deze prijzen bestonden uit drie opvallend grote bekers, beschikbaar gesteld door drie Veenen- daalse bedrijven, die erg veel met de or ganisatie te maken hadden. De overige prijzen, bestaande uit kleine bekers, zil veren lauwerkransen en takken, werden op enkele uitzonderingen na, uit de in schrijfgelden bekostigd. Tevens was er een zilveren lauwerkrans voor de Scheepjeswolharmonie, die de tippelaars in Veenendaal nog wat moed ingeblazen had. Vermelding dient thans nog, dat de or ganiserende verenigingen buiten mede dinging naar de prijzen hebben meege wandeld. Jammer was, dat de „Ritmeester"-wan- delvereniging wegens ziekte der leden helemaal niet starten kon. De verdeling der prijzen luidt tenslotte als volgt: 20 K.M. 1. Blauw-wit uit Ede 754 pnt.; 2. D.V.O. uit Huizen; 3. Valleitrekkers uit Achterveld; 4. S.K.F. uit Veenendaal. 15 K.M. 1. V.G.L.O.-school uit Veenen daal 440 pnt.; 2. De vrolijke Jantjes uit Rhenen; 3. De vrolijke zwervers uit Op- heusden; 4. Jong Leven uit Capelle a/d IJsel. 10 K.M. 1. Natuurrienden uit Ede; 2. De Woudlopers uit Amerongen; 3. De jonge Zwervers uit Wageningen; 4. De Woud lopers uit Amerongen; 5. Jong Leven uit Capelle a/d IJsel. Semi-militairen: 1. Politie Haarlem 698 pnt.; 2. Politie Veenendaal 638 pnt. Hedenavond vindt de officiële ope ning plaats van de nieuwe R.K. Open bare Uitleenbibliotheek „Gilles van Schonebeke" in gebouw Tuinstraat 3. Burgemeester A. Bakker zal de ope ning officieel verrichten. Na deze ope ning volgt nog een bijeenkomst voor genodigden in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. Naar wij vernemen hoopt het Leger des Heils in Veenendaal op vrijdag 4 oktober en zaterdag 5 oktober a.s. in het gebouw „Eltheto" een bazaar hou den, waaraan vele aantrekkelijke at tracties zijn verbonden. De baten van deze bazaar zijn be stemd voor het zendingswerk in bin nen- en buitenland. Voor verdere bij zonderheden omtrent de bazaar, leze men de betreffende advertentie. De ouders van kinderen in de gemeente Ede die geboren zijn in 1955, hebben dezer dagen een oproep ontvangen, om hun kleuter tegen kinderverlamming te laten inenten. Vers ligt nog in het geheugen, de epide mie van 1956, die tal van slachtoffers maakte. Getracht wordt een herhaling te voorkomen. Het inenten van zoveel moge lijk kinderen is daarbij een belangrijk hulpmiddel gebleken. Van regeringswege wordt gelegenheid gegeven de in 1955 geboren kinderen te laten inenten. Om redenen van praktische aard, heeft men er vanaf moeten zien, nü kinderen van andere jaarklassen te laten inenten. Gekozen is de groep, die het gevoeligst is en aan de grootste besmettingskansen bloot staat. De kosten bedragen 1,- per inenting. De vaccinaties worden door de huis artsen verricht; hieruit blijkt ook, hoe groot zij het belang van de vaccinatie campagne achten. De uitvoering is opgedragen aan de plaatselijke Kruisverenigingen. VEENENDAAL Heden, woensdag 2 okt. in hotel „De Korenbeurs", 8 uur, dhr M. Visser uit Arnhem spreekt voor V.V.D. over „Waar het om gaat bij komende verkiezingen." Donderdag 3 okt. in „De Korenbeurs", 8.15 uur, buitengewone ledenvergadering Gr. Kruisvereniging. In Chr. Ger. Kerk Beatrixstr. ds. J. Keuning spreekt over „Jeugd in de Branding." Vrij dag 4 okt., terrein J. G. Sandbrink- straat 9.30 uur, groot vuurwerk t.g.v. opening winkelweek. In geb. „Eltheto" bazaar t.b.v. Leger des Heils. Zaterdag 5 okt. in geb. „El theto" bazaar t.b.v. Leger des Heils Dinsdag 8 okt. in geb. ,,'t Trefpunt" 8 uur, eerste luister-cursus over „Kinderpsychologie", spreker Dra. R. Jessurun Cardozo van Hoorn. In geb. „Eltheto" 8 uur, Prof. Dr. J. A. Diepenhorst spreekt voor A.R. over „Wat nu." Woensdag 9 okt. in geb. Eikenlaan, 4 uur, jubileum-jeugd- middag fa. Ant. de Ruiter. In geb. „Eltheto" 8 uur mode-show fa. G. van Schuppen. Luxor theater, he den, woensdag en morgen donder dag de film „De pijnloze bevalling" Hier zien we de kranige Hollandia-meis- jes op de Kerkewyk. Zij liepen dan zonder mededinging mee, maar maakten opnieuw een uitstekende indruk. Evenals voorgaande jaren houdt ook het modehuis G. van Schuppen in de Hoofdstraat weer een show in gebouw „Eltheto". Tijdens deze show aal de damesmode 1957-1958 worden getoond op jiet ge bied van damesblouse:;, rokken, pakjes, enz. De show wordt gehouden op woens dag 9 oktober a.s. om 8 uur. Het be hoeft geen betoog dat ook hiervoor weer grote belangstelling bij de dames zal bestaan. Op de ryksweg tussen Rhenen en Eist, daar waar zich op Remmerden aan weers kanten van de rijbaan de complexen be vinden van de steenfabriek ,Over-Betuwe' vond maandagmiddag omstreeks vijf uur een ernstig verkeersongeval plaats. De ruim 60-jarige F. E. N. van A. uit Veenendaal, werkzaam als sorteerder op deze steenfabriek, stak juist voor een uit de richting Utrecht komende luxe wagen de weg over om naar de bushalte te gaan, welke ter plaatse aan de noordzijde is gelegen. De chauffeur van de wagen, de heer A. van B., afkomstig uit Eist (Geld.) rem de uit alle macht, doch kon Van A. niet meer ontwijken. Hij werd „geschept" en kwam ongeveer tien meter van de auto verwijderd aan de kant van de weg terecht. De doktoren S. M. van Ommeren en Ch. H. Paris Jr., waren spoedig ter plaatse aanwezig om hulp te verlenen, samen met enkele E.H.B.O.-ers. Van A. bleek zijn rechterbeen te hebben gebroken en verwondingen te hebben op gelopen aan het hoofd. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het Wageningse ziekenhuis overgebracht. De auto van de heer Van B. had slechts een beschadigde motorkap. Afgezien van de vraag wat de oorzaak mag worden genoemd van dit ongeval, ware het wenselijk, dat juist op dit ge deelte van de rijksweg waarschuwings borden worden geplaatst voor het de ge hele dag overstekende verkeer tussen de beide gedeelten van de steenfabriek. Vorige week werd bekend gemaakt dat door de contactcommissie voor Maat schappelijk werk te Amerongen was be sloten tot het oprichten van een sociëteit voor bejaarden. Deze contactcommissie werd gesticht in 1956. Zij is samengesteld uit vertegen woordigers van de kerken, de vakvereni gingen, het groene kruis en de gemeente. De leden worden door de burgemeester benoemd. Het doel van de commissie is het maatschappelijk werk in de ruimste zin in de gemeente Amerongen te bevor deren en op te bouwen. Enkele belang rijke initiatieven van de commissie zijn de instelling van een jaarlijkse tocht voor bejaarden, de oprichting van de Stichting Bibliotheek Amerongen en nu da/i de stichting van een sociëteit voor bejaarden. De middagen worden gehouden in zaal Lievendael, woensdags van 2-5 uur. De eerste keer vandaag 2 oktober. Deze eers te middag wordt door de burgemeester geopend. Als gastvrouwe zal optreden mevr. G. W. van den Ham-Kamphuis. De voorbereidingen en de organisatie geven nu reeds de verzekering dat deze mid dagen voor onze bejaarden prettig en ge zellig zullen worden. Er kan wat gepraat worden er wordt een kopje thee en koffie geschonken, er zijn verschillende spelen, zoals sjoelbak, dammen, kaarten enz. (ge deeltelijk welwillend in gebruik afgestaan door de jeugdcommissie van de Ned. Herv. Kerk), teveel om op te noemen. Wie een keer geweest is, zal zoals ook in om liggende plaatsen het geval is, reikhal zend naar de volgende week uitzien. Daarnaast komen er enkele speciale mid dagen met film, muziek en dergelijke. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING De regering heeft besloten, om voor alle kinderen, geboren in 1955 de gelegen heid tot inenting tegen kinderverlamming open te stellen. In deze gemeente zal de eerste injectie worden gegeven op woensdag 9 oktober a.s. te Amerongen in het Groene Kruis- gebouw en te Overberg in het Observatie- en opvangcentrum „Kamp Overberg." Komt u vooral precies op de, op uw oproepkaart, vermelde tijd! Gelegenheid om op een andere datum te worden ingeënt, wordt niet gegeven! Deze inenting is erg kostbaar, maar er worden geen kosten in rekening gebracht. Wel wordt verzocht om een vrijwillige bijdrage in de kosten tot maximaal één gulden per injectie. Toen de heer W. Westerhuis zaterdag avond met zijn echtgenote om elf uur op de Stationsweg thuis kwam, wachtte hem een zeer onaangename verrassing. Onge wenste bezoekers hadden zich toegang verschaft tot zijn woning. Vermoedelijk zijn ze door het w.c.-raam geklommen. Zij hebben de gehele be nedenverdieping dooï zocht en de buit was een vulpen, het huishoudgeld van mevr. Westerhuis uit de portemonnee gehaald en tevens de spaarpot van de heer des huizes opengebroken en volkomen leeg gehaald. De rijkspolitie uit Woudenberg en de recherche stelde een uitgebreid on derzoek in. DE SLUITING VAN ZEER GESLAAGDE „FLORALIA" TENTOONSTELLING Zaterdagavond werd de „Floralia"-ten- toonstelling gesloter. De organisatoren waren zeer tevreden over de gang van zaken. Over het bezoek waren ze wel zeer opgetogen de deelneming van particuliere zijde was veel grote: dan vorig jaar. Na afloop werden de hiervoor beschik baar gestelde bloemen en fruit bij opbod verkocht en als af: lager fungeerde de heer W. Schimmel. Aan het einde dankte de heer Stotijn allen voor de medewer king aan het slagen van deze fraaie ten toonstelling. W1NTERUI7VOERING SCHERPENZEELSE ACCORDEONVER. Zaterdagavond 5 okt. geeft de Scher- penzeelse mondacco-deonvereniging de winteruitvoering in de sociëteit. Door een personeelsvereniging uit Amersfoort zal opgevoerd worden het blijspel „Tot we derdienst bereid." BESTUURSVERKIEZING C.J.M.V. „PRED. 12:1a" Op de dezer dagen door de C.J.M.V. (Pred. 12 la) gehouden bestuursverkie zing werden i.p.v. de heer H. van Santen en M. Hazeleger, respectievelijk secretaris en penningmeester, de heren A. Veldhui zen en T. Koudijs benoemd, zodat het be stuur thans als volgt is samengesteld: le Voorzitter G. Cczennsen, 2e voorzit ter D. J. van Setten, le secretaris A. Veld huizen, 2e seer. J. C. van Bruggen, le pen. T. Koudijs, 2e pen. J. de Vries, bibliothe- karis D. Cozijnsen en alg. Adj. C. van Ginkel. Bij het graafwerk van een nieuw te bouwen woning aan de Torenstraat op de hoek van het Koningshof te Rhenen, .iuist aan de voet ya? de Cuneratoren, is door het personeel van het aannemers bedrijf T. Snyders te Rhenen, een gedeel te van de oude Kloostergang blootgelegd, die vroeger gelopen heeft vanuit het on derste gedeelte van de Cunerakerk naar het in de buurt gestaan hebbende Augus- teiner Nonnenklooster. Aanvankelijk stuitte men op gewelven, doch toen men deze had open gehakt, bleek men opnieuw op de onderaardse gang te zijn terecht gekomen, waarvan voorheen ook al eens gedeelten zijn bloot gelegd. Er werd niets gevonden. Wel lag er veel puin in de doorloop. De gang bestond uit de bekende grote stenen, ook wel kloos termoppen genoemd. Dit is dan nog een plaatje, genomen op de honderdste verjaardag van de heer Jan Middelhoven. Wij zien hem hier aan de feesttafel verenigd met al zijn kinderen, zijn vier zoons en drie dochters. Na twee telefoontjes hadden we de farm aan de lijn. We troffen het bui tengewoon. De Public Relation Officer de heer G. de Josselin de Jong was toe vallig op de farm aanwezig en ver klaarde zonder verder omhaal van woorden, dat we maar eens gauw moes ten komen kijken en dat we de grootste nertsfarm van West-Europa zouden zien. We besloten een dag later naar Eist te gaan. „RENARD"-VOS De heer De Jong gaf ons een inleiding over nertsen, over het kweken van nert sen en nog veel meer. In tien minuten gaf hij een nauwkeurige en uitvoerige beschrijving van alles wat met nertsen en de bontindustrie te maken heeft. Gelukkig kwamen ons later weer veel van zijn woorden in herinnering toen we met hem langs de nertsen wan delden. Laten we eerst eens iets over de firma Renard vertellen. De naam „Re- nard" - „Waren we hem maar kwijt", verzuchtte de heer De Jong - dankt zijn ontstaan aan de stichter, een man die vossen fokte en dus heel toepasse lijk zijn firma de naam „Renard" gaf, het Franse woord voor vos. Zo'n twin tig jaar geleden kocht de heer R. Heer tjes de farm van de heer Schoots. Beide heren zijn belangrijke figuren in de Nederlandse bontwereld. De heer Heer tjes is een zeer bekend bonthandelaar en de heer Schoots is thans Rijkspels- dierconsulent. De heer Heertjes had in Amerika veel nertsfarms gezien en kwam op het idee, ook zoiets in Nederland te begin nen. Hij was zo één van de eersten van de thans 813 nertsbezitters in Neder land. De heer Heertjes had goed gezien. De nertsen voelden zich in het vreemde Nederlandse klimaat best thuis. Hij zocht en vond een reeks enthousiaste en vooral deskundige medewerkers en zo is in de loop der jaren het bedrijf te Eist uitgegroeid tot een ware farm in Amerikaanse stijl. INTERNATIONAAL Het kan gebeuren, dat als ge op zekere dag de farm gaat bezichtigen, ge de heer Heertjes aantreft, die juist terug is gekeerd van een zakenreis naar Moskou, naar Amerika of welk deel van de wereld ook. Dan maakt ge kennis met de eerste bedrijfsleider, „Glad to meet you", zo, dat is Engels en ge staat recht tegen over een Deen, die Engels spreekt en in Nederland werkt. Dan treedt de heer Josselin de Jong naar voren en stelt zich voor als public relation officer... Ja, dan voelt men zich werkelijk ver heugd iemand te ontmoeten die zich voorstelt als doodgewoon Rietveld, be drijfsleider. Dit alles kan gebeuren, maar als regel is de heer Heertje ergens aan de andere zijde van onze wereldbol en confereert de heer De Jong vanuit het kantoor te Amsterdam via de telefoon met een of andere relatie in welk land ter wereld ook. Dit is om een idee te krijgen hoe een Nederlandse nertsfarm is uitge groeid tot een der grootste van West- Europa en internationaal voor honderd procent meedraait. CULTUUR-RASSEN Genoeg over het bedrijf: we waren gekomen voor de nertsen en daarvan wist de heer De Jong veel te vertellen. De nerts is een mak, althans voor het grootste deel mak geworden na- tuurdier. Men zou dus verwachten dat een nerts een bruin vachtje heeft, zoals een haas of een konijn of om een beetje in de familie te blijven: zoals de wezel. Neen, er is in de loop der jaren een reeks cultuur-rassen ontstaan in velerlei tinten. Zo zijn er pikzwarte nertsen en bekoorlijke, gestroomlijnde witte diertjes. Om de diertjes in soor ten onder te brengen hebben ze naar de kleur namen gekregen. Namen om echt te vergeten. Geen dame in bont mantel gehuld zal ooit in haar leven tot een andere dame zeggen: „Zeg, deze nertsmantel is gemaakt van de mÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊUÊÊÊUÊÊÊÊÊÊÊÊm Vrijdagavond kwam do gemeenteraad van Renswoude in openbare vergadering byeen, onder voorzitterschap van burge meester J. A. Hosang. In een vlot tempo werd een agenda van 15 punten afgwerkt in de tijd van vyf kwartier. Afwezig waren de heren J. T. Wolles- winkel, G. Hardeman en wethouder H. Lokhorst. De voorzitter deelde na de opening mede, dat hjj heeft vernomen, dat wet houder Lokhorst spoedig het ziekenhuis hoopt te verlaten en dan zijn werk weer kan hervatten. Vooraf doet de voorzitter echter nog mededeling van het besluit tot volledige verharding van de Molenstraat. Bij de herbenoeming van de leden der woningcommissie, waarvoor burgemees ter en wethouders alle zitting hebbende leden hadden aanbevolen, met uitzonde ring van de heer G. van Ginkel Mzn, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werden de volgende leden met algemene stem men herkozen: W. van den Brandhof, E. Zweers, A. J. Verdam, G. R. van Leeuwen ?n G. van Ginkel van Daatselaar. Tevens herdacht de voorzitter het feit, dat deze commissie thans reeds tien jaar bestaat en hij vreesde dat hieraan nog meerdere jaren zullen moeten worden toegevoegd. Hij dankte voorts de leden voor de ver richte werkzaamheden en wenste hen veel sterkte voor het komende jaar. Daarna vond dc behandeling plaats van een voorstel van de burgemeester inzake de verhoging van de jaarwedden der bei de wethouders. Met ingang van 1 januari 1954 hebben deze wedden steeds 450,- per jaar bedragen en sindsdien zijn aller- wege .salarisverhogingen toegepast, zon der dat daarbij de jaarwedden van de wethouders zijn aangepast. Aangezien de veelheid van problemen zeker niet min der is geworden was de burgemeester van oordeel dat herziening van de onderhavi ge bezoldiging noodzakelijk is geworden. Na een vergelijking met de honoraria in (Zie verder pagina 2.) GESLAAGDE VOORDRACHTAVOND VAN DE N.C.V.B. De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond hield donderdag avond de eerste vergadering in dit sei zoen. Na de opening door de presidente, mevr. W. A. Hosang-Kassenaar, werd het woord gegeven aan de bekende schrijver en voordrager, J. de Graaf te Hilversum. De heer De Graaf bleek een groot voor drachtkunstenaar te zijn, terwijl ook de verschillende stukken zeer in de smaak vielen. De toehoorders toonden zich na afloop enthousiast. Tijdens de vergadering werd tenslotte nog besloten, dat de dames van de afdeling Renswoude, op 6 november a.s. een excursie zullen maken naar een wolfabriek in Veenendaal. Met opzet is hiervoor een woensdagmiddag uitgezocht, aangezien dan praktisch alle winkels ge sloten zijn. NATUURBESCHERMINGSWACHT HOUDT EXCURSIE De natuurbeschermingswacht Renswou- de-Scherpenzeel hoopt op zaterdagmiddag 5 oktober a.s. een paddenstoelen-excursie te houden in de bossen vah Renswoude en Scherpenzeel. De heer Ir. J. H. Wiers- ma uit Wageningen heeft zich bereid ver klaard deze excursie te leiden. De leden en verdere belangstellenden die hieraan wensen deel te nemen, wor den verzocht om des namiddags om 2 uur bij hotel „De Dennen" aanwezig te willen zijn, alwaar de wandeling een aanvang zal nemen. Iedere eigenaar van een televisietoestel dient in het bezit te zijn van een tele visiekaart. Vergeet men een dergelijk dokument aan te vragen dan is men strafbaar en riskeert men uiteraard een proces-verbaal. Dit bemerkte W. te Veenendaal, die reeds een jaar naar tele visieprogramma's keek zonder een kaart te hebben, ondervond dit en moest zich vrijdag voor het Wagenings kantonge recht hiervoor komen verantwoorden. Het was louter nonchalance van me, zei verdachte verontschuldigend. Ik wist het best, maar iedere keer vergat ik het weer. U wilde zeker meekijken, terwijl anderen voor u betalen, veronderstelde rechter A. C. van den Brand. Verdachte wees deze suggestie echter verontwaardigd van de hand. Dat was allerminst zijn bedoeling geweest en bo vendien, zo verklaarde hij, stond er een metershoge antenne op zijn dak. Ieder een kon dus duidelijk zien, dat hij in het bezit van een televisie-ontvanginrichting was. Iedere avond verschijnt tijdens het programma de oproep op 't scherm: „Hebt u uw televisiekaart al aangevraagd?", wist de officier, mr. A. J. J. Pfeil. Een jaar lang was u er dus al regelmatig aan herinnerd. Die oproep kwam 's avonds en dan dacht ik steeds: Morgen zal ik het toch eens doen, antwoordde verdachte, maar de volgende dag schoot het er altrjd weer bij in. Mr. Pfeil wilde deze vergeetachtigheid gestraft zien met een boete van 25, of een hechtenisstraf van tien dagen en rechter Van de Brand vonniste conform deze eis. A. G. te Veenendaal, had op de Mei kade te Ede met een vrachtauto gereden, waarvan een partij zand afgevallen was. Een 22-jarige landbouwer, H. H. J. van B., wonende aan de Meikade, was daar door met zyn bromfiets ten val gekomen, want door de regen was het zand op de weg glibberig geworden. Het zand is niet van de wagen ge vallen, maar het zat tussen de gleuven van de buitenbanden, lichtte G. vrijdag toe, toen hij zich voor het Wagenings kantongerecht moest verantwoorden. Dat het er tussen uit viel is niet zo erg, vond de officier van justitie, mr. Pfeil, maar wel dat u het nadien op de weg liet liggen. Het was niet zo veel, verzachtte G. Toch genoeg om iemand er over te laten slippen, repliceerde de officier. Ook dergelijke kleinigheden lijkende dingen kan het verkeer niet meer hebben. Het kan mensenlevens kosten. Het leergeld voor G. bedroeg 20,of 8 dagen. ■fr In zijn woonplaats Rhenen, op de Fred, van de Paltshof, had de 58-jarige fa brieksarbeider J. R. met zijn bromfiets de weg niet vrij gelaten voor een paar naderende wielrijders, waardoor een bot sing ontstond. Het zou allemaal nog best gegaan zijn, edelachtbare, zei R. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht, als het maar geen renfietsers waren geweest. Ze re den zo hard, dat ze net iets vlugger bij me waren dan ik dacht. Ook wielrenners mogen nu eenmaal op straat rijden. Het is wel jammer, maar het is nu eenmaal zo en inderdaad rijden ze meestal harder dan anderen, zei de officier van justitie, mr. Pfeil, die het in dit geval echter wilde laten bij 15, of 6 dagen. Rechter Van den Brand vonniste con form. •fr Caféhouder G. te Rhenen werd vrijdag door het Wagenings kantongerecht ver oordeeld tot een boete van 50,of 20 dagen, omdat hij aan mevr. A. W.-J. te Rhenen, die als getuige gehoord werd, drie maatjes jenever verkocht had. Ver dachte had wel een tapvergunning, maar geen slijt vergunning, doch desondanks zou hij volgens de getuige haar wel vaker sterke drank verkocht hebben. Een gevaarlijk gedoe voor een café houder, meende mr. Pfeil, de officier van justitie. Als hij een tweede keer gesnapt wordt is hij z'n tapvergunning kwijt, zo luidt de wet nu eenmaal. Eis en vonnis luidden conform ƒ50, of 20 dagen, met vernietiging van de in beslag genomen drie maatjes jenever. M. van L., betonwerker te Ede, zou op 9 augustus zonder in het bezit van een rijbewijs te zijn, toch in Bennekom op een motor gereden hebben. De politie had hem niet staande kunnen houden, doch het nummer genoteerd en hem later gehoord. Het werd een penibele zaak voor Van L., want vrijdag, toen hij voor het Wagenings kantongerecht ter verant woording geroepen werd, bleek, dat hij al zes veroordelingen telde voor het rij den op een motor zonder rijbewijs en het laatste vonnis stelde een hechtenis van zes weken in het vooruitzicht, zo er een nieuwe herhaling volgde. Die herhaling was er dan nu, zo meende de officier van justitie, mr. Pfeil, maar verdachte ont kende met de meeste nadruk, dat hij het was geweest, die op de motor gezeten had. Het was een vriend, die het voer tuig even had mogen lenen. Een oordeel werd tot een volgende zit ting verdaagd. Dan wordt de agent, die het proces-verbaal opmaakte gevraagd of hij verdachte pertinent als de berijder herkent. ■fr Met zijn bestelauto van de Molenstraat te Ede komende, gaf S., vertegenwoor diger te Veenendaal, onlangs geen voor rang aan een van rechts op de Telefoon- weg naderende N.B.M.-bus, waardoor een daverende aanrijding ontstond. De wagen van S. werd door de bus opzij geslin gerd, waarna nog een botsing met een derde, geparkeerd staande auto volgde. S. werd zwaar gewond. Hij kreeg o.m. een schedelbasisfractuur en daardoor kon hij nog steeds zijn werk als vertegen woordiger niet hervatten, hetgeen hem een behoorlijke financiële schade bezorg de, omdat de ongevallenwet hem zijn sa laris slechts ten dele vergoedt. Het Wageningse kantongerecht wilde vrijdag wel rekening houden met al deze narigheid en daarom legde het S. slechts een boete op van 10,of 4 dagen. •fr Student W. L. uit Wageningen moest zich vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht verantwoorden, omdat hij 's avonds omstreeks half elf op de Veer- weg in Wageningen zonder licht gefietst had. De dynamo maakte zo'n snerpend lawaai, dat ik hem maar liever afzette, om de mensen niet wakker te maken, betoogde verdachte, maar dat vond de kantonrechter, mr. Van den Brand, een onzinnig verweer. Om half elf slapen de meeste mensen nog niet. Ja, maar een stel honden begon mee tc blaffen met het lawaai, dat de dynamo maakte, vulde L. aan. Een student moest toch weten, dat het geen pas geeft dergelijke uitvluch ten te bedenken, meende de officier van justitie, mr. Pfeil. Het werd tenslotte 10,of 4 dagen voor deze verdachte. (Zie verder pagina 2.) Finlandia Topaze, Sapphire, Aleutiran, Pearl, Breath of Spring, Blue recessive White, Palomino of een andere getinte nertssoort." Hoe die namen ontstaan? Wel, het is voor een farmer zeer eervol, wanneer hij er in slaagt een bont aan de markt te brengen dat nog niet eerder door allerlei kruisingsproeven is gevormd. We behoeven hier niet verder op in te gaan, want het kruisingssysteem is zo ingewikkeld dat ons nertsenpraatje een studiewerk zou worden. Maar waar komen nertsen nu van daan? Een nerts is een afstammeling van de Amerikaanse marter. De Ame rikaanse trappers zijn de eersten ge weest, die aan het fokken van marters gingen denken. De stand van de pels- dieren ging onrustbarend achteruit. En zo kwamen verschillende trappers op het idee een stuk bos te kappen en er een stel konijnenhokken neer te zetten. De marter „vernertste" dus. Wij spreken en schrijven wel over nertsen, maar bij de N.V. Renard wordt over de mink gesproken. Dat nertsen worden gebruikt voor de bont-industrie is wel duidelijk; vijf en dertig procent is bestemd voor de mink-coats, dus een betrekkelijk laag percentage wordt ge bruikt voor de bontmantels en het ove rige percentage is bestemd voor het verwerken van het bont in garnituren, stola's enz. Waarom zijn de dames zo „wild" op bontmantels van nertshuiden gemaakt? Kijk, bont wordt gegradeerd. Het bont van een konijn krijgt bijvoorbeeld maar 30 procent, maar het bont van de nerts behoort tot de hoogst gegradeerde bont- soorten. Dit bont is bestand tegen de ijzige koude van de poolstreken en te gen de schroeiende hitte in een schouw burgzaal. Nertsbont, dames, kan niet barsten. Zo'n nertsbontjas is dan ook be hoorlijk prijzig. Als manlief zijn vrouw een nertsbontjas wil geven kan hij rus tig zestien tot twintigduizend gulden neertellen. Als hij er warmpjes inzit, kan hij zijn vrouw ook nog omhangen met een bontmantel die vijftigduizend gulden kost. Dit grote prijsverschil hangt samen met de kleur van het bont. Het goedkoopste is de Standard (bruinzwart), betere prijzen worden als regel betaald voor Pastel (bruin), Sil- verblue (grijsblauw) en Saffier (licht blauw). Er bestaan ongeveer twintig verschillende kleuren. De experts noe men die Mutations. EEN GOED KLIMAAT Het klimaat is voor de nertsfokkerij in Nederland bijzonder gunstig. Het niet te warme en vochtige klimaat geeft een zachte en zijige beharing. Voor de goede vellen worden in Nederland uit stekende prijzen betaald. Standards brengen wel vijf en zeventig gulden op en de velletjes van sommige diertjes worden met honderd en vijfentwintig gulden betaald. Het komt dus voor een groot deel aan op vakkundigheid van de nertsfokker. Het voeren is vanzelfsprekend zeer belangrijk. Op de farm te Eist hing een ondraaglijke geur op de plaats waar de grondstoffen voor het voer werden opgeslagen. Daar was heel rustig een stelletje mannen bezig, die koeienmagen viskoppen en meel in een machine gooiden, waar het voer als deeg weer uitkwam. De voorraad vleesafval, voor al lever, wordt ingevroren. Deze mensen merkten niets meer van de onwelrie kende geur. Wij hielden ons flink en trotseerden de kou en de reuk om vluchtig te zien hoe het deeg werd sa mengesteld. Het deeg wordt gewoon op de kooitjes gelegd, waar de nertsen het met hun snuitjes vanaf halen. Restan ten en mest die op de grond valt, blij ven liggen. De boeren uit de omgeving zijn er wild op en komen geregeld de grond schoonvegen onder de nerts- kooien. Links op de voorgrond ziet men het gebouw waarin het voedsel tot deeg wordt vermengd en waarin ook de nert sen aan hun einde komen. Op de ach tergrond staan de sheds, de lage af dakjes waaronder aan weerszijden de kooien staan met een gangetje in het midden. In een grote shed staan hon derd kooien aan weerszijden, dus twee honderd in totaal, en in een kleine shed staan honderd veertig kooien. Ook ziet men de uitkijktoren. Die dateert nog van de periode waarin de N.V. Renard haar naam alle eer aandeed en vossen hield. Het was van het grootste be lang, dat men wist op welk tijdstip de vossen, die op een open maar wel om heinde ruimte rondliepen, een huwelijk aangingen. De uitkijktoren is blijven staan en ze staat bijzonder goed in het geheel. En tenslotte hun, die menen dat een nerts een gezellig huisdier is, moeten wij ernstig adviseren zich eens in ver binding te stellen met de N.V. Renard, want deze N.V. stelt elke Nederlander die mee wil helpen deviezen te verza melen, graag in de gelegenheid eerst eens kennis te nemen van alles wat met het kweken van nertsen te maken heeft. Want heus, men is niet zomaar nertsen farmer. Aan het proces van nertsborelingske tot nertshuid, uitgespreid op een grote stok, gaat vakmanschap vooraf. Daar over weten de nijvere lieden van de N.V. Renard mee te praten. WIJZE WOORDEN LEVENSBESCHOUWING Het is flink en moedig om de dood te minachten; maar wanneer het leven verschrikkelijker is dan de dood, dan is het de meest waar achtige moed, te durven leven. (Sir Thomas Browne) KERKE WIJK 167 -TEL.5000 - VEE NE N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1957 | | pagina 1