Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Attractieve turven jacht in Veenendaal Wist t/.... Zwitsaletten r PROGRAMMA BON Achttien beslisten contributieverhoging voor vierduizend WAAR IS DE VALLEI-RIKS? DE VEENENDAALSE OSSENMARKT Gemeenteraad van Amerongen vergaderde R.K. bibliotheek „Gilles van Schonebeke" geopend Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Ambts j ubileum burgemeester Bakker t.b.v. bouw Veenendaals centrum gezondheidszorg Hij is 10,- waard SCHERPENZEEL PLUIMVEEHOUDERS IN DE KNEL Grote protestvergadering te Barneveld EDER VEEN A CHTERRFRC V. 31e jaargang VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 No. 78 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; VY. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De winkelweek welke vrijdag begint, staat geheel in het teken van de turven. „In 't Veen kijkt men niet op een turfje" is de slagzin van de winkeliers, waarmee deze winkelweek wordt gehouden. In de etalages van verschillende winkeliers liggen turven opgestapeld. Het publiek kan ze tellen en daarmede prijzen winnen. Op donderdag 10 oktober ontketent de Veenendaalse winkeliersvereniging een turvenjacht. Een vijftal personen, al of niet verkleed, lopen deze avond met een turf in hun zak of in een tas. Deze turven zijn verpakt in verschillende kleuren. Vindt men de persoon met de turf in een goudverpakking en brengt men deze naar de waranda van hotel De Haas op de markt, dan ontvangt men 25,in contanten. De zilveren turf is 15,waard en naar gelang van de kleuren zijn er nog prijzen van 10,5,en 2,50. Dezo turvenjacht zal geleid worden door een radiowagen van de fa. Tukker uit Driebergen, waarmee de aanwijzingen zullen worden gegeven hoe men de personen met de turven kan zoeken. Gezien de populariteit van deze jacht kan men gevoeglijk aannemen, dat donderdagavond duizenden mensen op de been zullen zijn om de turven te vinden. Vrijdag 4 okt.: 's avonds half tien groot schitterend vuurwerk op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. Vrije toegang. Zaterdag 5 okt.: 's middags 4 uur muzi kale rondgang van de Kon. Scheepjeswol- harmonie. Maandag 7 okt.: Boeren muziekkapel „De Turftrappers" marcheren om half acht. Dinsdag 8 okt.: 's avonds half zeven, optocht van tractoren vanaf Slot. de Bruïneplein naar het centrum. Half acht: Ringsteken met tractoren op het parcours Populierenlaan-Acacialaan. Donderdag 10 okt.: Vossen- of turven jacht, vanaf half acht tot negen uur 's avonds. Vrijdag 11 okt.: Een boerenkapel „De Veengravers" brengt vrolijke muziek in Veenendaals straten. Zaterdag 12 okt.: 's middags 4 uur rond gang van de Veenendaalse harmonie „Caecilia." Ringsteken met tractoren Zoals uit het programma van de win kelweek reeds blijkt, zal op dinsdag 8 okt. een ringsteken met tractoren plaats vinden in de Stationswijk, nadat vooraf een optocht met versierde tractoren is gehouden. In een circulaire die naar een groot aantal tractorbezitters is verzonden, staat abusievelijk vermeld, dat deze ring- stekerij op donderdag 10 okt. zou plaats vinden. Dit moet dus dinsdag 8 okt. zijn. Er zijn reeds verschillende inschrijvingen binnengekomen voor deelname bij het bureau der V.W.V., Hoofdstraat 98. Er zijn prijzen voor de origineelst versierde of bemande tractoren, terwijl voor de ringstekerij eveneens een groot aantal prijzen, bestaande uit waardebonnen be schikbaar is. Voor de eerste prijs van het ringsteken is een fraaie wisselbeker beschikbaar. Kindervoorstelling In verband met de winkelweek wordt in de herfstvakantie aan het einde van deze maand in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een kindermiddag ge geven, met een heel mooi programma. Een toegangskaart voor deze kinder middag kan men gratis verkrijgen bij in levering van 200 „turfjes", die deze week door de Veenendaalse winkeliers worden uitgegeven. Men kan de toegangskaarten verkrijgen vanaf volgende week donderdag bij de volgende adressen: Bureau Winkeliers vereniging, Hoofdstraat 98; J. van de Bosch, Hoofdstraat 2; H. Huibers, Zand straat 60; P. van de Bovenkamp, Patri moniumlaan 23. dat er binnenkort in Veenendaal een pijprookwedstrijd wordt gehouden? dat het daarbij zal gaan om het aan wijzen van de Veenendaalse kampioen pijproker? dat morgen, zaterdag, de stoplichten bij de Markt en op de Kerkewijk zullen verdwijnen, aangezien de rijweg dan weer begaanbaar zal zijn? dat Veenendaal nu toch wel duide lijk over het hoogtepunt heen is voor wat betreft het aantal grieppatiënten? dat het aantal griepgevallen in Vee nendaal moeilijk is te schatten, maar dat het toch enkele duizenden beliep? dat niettemin deze week de vlag kon worden gehesen op het in aanbouw zijnde centrum voor gezondheidszorg aan de Eikenlaan omdat het hoogste punt werd bereikt? dat er stemmen opgaan die voor de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar in Veenendaal een enkele candidaatstel- ling willen aanhouden om het zwaarte punt te verleggen naar de raadsverkie zing van 1959, welke nodig zal zijn i.v.m. de gemeentegrenswijzigingsplannen? dat in dat geval alle huidige raads leden op één lijst zullen uitkomen en een jaar langer zitting zullen hebben, terwijl de verkiezingsstrijd in Veenendaal dan een jaar later uitgestreden zal worden? dat de laatste vier weken bij de fa. D. van Dijk alhier niet minder dan 22 lo- komotieven werden gesloopt? dat er nog zes op het stationsem placement eenzelfde lot staan af te wach ten? dat deze 28 exemplaren tot de aller laatste lokomotieven behoren welke men □og in ons land aantreft? VEENENDAAL Heden, vrijdag 4 okt. terrein J. G. Sandbrinkstraat, 9.30 uur, groot vuurwerk t.g.v. opening Winkel week. In geb. „Eltheto", bazaar t.b.v. Leger des Heils. Zaterdag 5 okt. in geb. „Eltheto" bazaar t.b.v. Leger des Heils. Dinsdag 8 okt. in geb. ,,'t Trefpunt" 8 uur eerste luister-cursus over „Kinderpsycho logie" van Volksuniversiteit Vee nendaal, spr. Dra R. Jessurun Car- dozo-van Hoorn. In geb. „Eltheto" 8 uur Prof. Dr. J. A. Diepenhorst spreekt voor A.R. over „Wat nu". Woensdag 9 okt. in geb. Eikenlaan 4 uur, jubileum-jeukdmiddag Fa. Ant. de Ruiter. In geb. „Eltheto" 8 uur, mode-show Fa. G. v. Schup- pen. Luxor theater, van heden vrij dag t/m maandag de film „Vera Cruz" en van dinsdag t/m donder dag „Johnny knapt 't op." ETALAGEWEDSTRIJD Bjj een groot aantal deelnemers aan de winkelweek, zyn in de etalage(s) een aan tal turven geëtaleerd. De deelnemers aan deze winkelweek kunt u kennen aan de verenigingsvlag. Ga deze turven tellen en vul boven staand formulier in. Voor degenen die het juiste aantal ingevuld hebben, zyn drie pryzen beschikbaar: le prijs: 3 mud antraciet; 2e prijs: 2 mud antraciet; 3e prijs: 1 mud antraciet. Heeft de prijswinnaar een oliestook- haard, dan kan hij in plaats van antraciet voor gelijke waarde aan stookolie ont vangen. ETALAGEWEDSTRIJD VWV Totaal aantal turven:- Naam: (in blokletters) Straatnaam: no Plaats: a Inleveren tot en met 12 oktober 1957 in de rode V.W.V.-bussen, welke staan op Hoofdstraat 98 en Patrimoniumlaan 23. Deelnemende winkeliers turf-actie Hoofdstraat: Fa. D. J. Anbeek; Het Anker; Fa. S. Bos; J. v. d. Bosch; Fa. F. v. d. Bosch; Fa. Fr. Diepeveen; Fa. C. Diepeveen; Fa.. C. •,u.. Hardoveld; Fa. L. Hey; Ant. de Ruiter; Hendriksen; F. Hiensch; Fa. Wed. E. H. Hootsen; Heyne- kamp; Melis Optiek; D. v. d. Meijden: J. v. d. Pol Zoon; Hein van Schuppen; W. van Schuppen; J. F. Tak; Drogisterij 't Veen; Vroon; H. G. Weyers; Zents; Li- belle; L. Hup; Schoenmagazijn Waco; Schoenhandel Versteeg; D. J. Anbeek; Huize Schurink; Van der Zee; Hoogstraat: Ant de Ruiter; De Erven; G. van Amerongen; De Ruiter de Jonge. Zandstraat: Henny jansen; G. Legemaat Quint; Fa. G. van Doorn; N.V. Hall Zoon; Turkesteen; G. van Eist; G. J. Hiensch; H. Huibers; H. Hiensch; G. van Kooten; Fa. Rebergen. Hardeman „Joro Bazar" Davidsplein; A. Klumpenaar, Molenstraat; Jac. Bou- man, Achterkerkstraat; L. T. van Beek, Achterkerkstraat; Geluk, Markt; Fa. B. van Hees, Markt; B. C. W. Engelenburg, Pr. Bernhardlaan; J. Oosterbeek, Prins Bernhardlaan; R. Kelderman Zoon, Valleistraat; Rein Kok, Gelderland; Van Dijk, Gelderland; J. Jansen, Nieuweweg; Fa. A. P. van Ginkel, Kerkewijk Patrimoniumlaan: Fa. Wed. G. v. Eden; Paul Groeneveld; Fa. C. van Hardeveld; P. v. d. Bovenkamp. D. van Leeuwen, Sav. Lohmanstraat; Dr. Slot. de Bruïnepelin: Ant. Achter berg; Van de Helm; Van Walsem; W. Waayenberg. Fa. Takken, Bergweg; Gaas beek, Parallelweg. De burgemeester van Veenendaal en mevrouw Bakker-Maatjes zullen gaarne op zaterdag 12 oktober a.s., des namiddags van 3.30-5.30 uur, corporaties, verenigin gen en andere belangstellenden in de ge legenheid stellen hun gelukwensen aan te bieden in verband met het 30-jarig ambtsjubileum van de burgemeester op 30 september j.l. Deze receptie wordt gehouden in de trouwzaal van het gemeentehuis, Hoofd straat 34. Inenting tegen kinderverlamming De eerste inenting tegen kinderver lamming zal in Veenendaal plaats vinden op donderdag 10 en vrydag 11 oktober a.s. 's middags van 2 tot 5 uur in het gebouw van het Groene Kruis, Kerkewyk 28 al hier. Van gemeentewege zyn aan alle ouders van kinderen, geboren in 1955, reeds op roepen verzonden. Men wordt verzocht precies op de, op de oproep, vermelde tyd te verschynen en de oproep mede te brengen. Per kwartier kunnen ongeveer 15 kin deren worden gevaccineerd. Als iedereen medewerkt zal men nooit lang behoeven te wachten. Van de ouders wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd van 1,- per enting. Men wordt dringend verzocht met gepast geld te betalen. Dit voorkomt onnodige opstoppingen in de organisatie. Tenslotte nog dit. Na deze, zal geen gelegenheid tot het ontvangen van de eerste injectie meer worden gegeven. Het is dus zaak. dat iedereen komt. Een volledige inenting bestaat uit drie injecties. De tweede zal plaats vinden over vier weken na de eerste enting. De derde weer een half jaar later. BALLET DER LAGE LANDEN IN VEENENDAAL Als eerste optreden in het nieuwe sei zoen heeft de Arbeiders Kunstkring een voorstelling van het ook voor Veenendaal bekend geworden Ballet der Lage Landen in het programma opgenomen, en wel voor zaterdagavond 19 okt. a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan. Het programma voor deze stellig door velen tegemoet geziene voorstelling ver meldt o.m. Bartlemas Dances, De ratten vanger van Hameln, Pas de Deux uit de Notenkraker, De nieuwe kleren van de Keizer, muziek Frans Schubert, en na de pauze de tweede acte van het ballet Cop- pelia. *V A ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN OP GELDERS B. en w. van Ede hebben de gemeente raad voorgesteld over te gaan tot het onbewoonbaar verklaren van de wonin gen Prins Bernhardlaan 111, 113 en 115, mede op advies van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provincie Gelder land. START VAN C.J.M.V.-WINTERWERK Het Christelijk Jongemannen Verbond is weer met het winterwerk begonnen. Er wordt vergaderd elke zaterdagavond van 8.30 tot 10.30 uur in gebouw „Ojeve" aan het Kostverloren. Nieuwe leden (van 17-25 jaar) ook meis jes, zijn van harte welkom. UITSLAG VERLOTING v.v. „VEENENDAAL,, De jubileumverloting, uitgeschreven door de v.v. „Veenendaal" geeft de vol gende uitslag te zien. Op nummer 3908 viel de bromfiets, op 2426 de stofzuiger, 3033 de platenwisselaar, op 1945 de bad- minton-set, op 2980 de kist sigaren en op 4977 en 2109 de flessen wijn. Zegge en schryven achttien van de 4000 leden van „Het Groene Kruis voor Stichts en Gelders Veenendaal" beslo ten in een gisteravond gehouden bui tengewone ledenvergadering m.i.v. 1958 de contributie van 5,op 7,50 per jaar te brengen. In zyn toelichting op deze contributie verhoging zei de penningmeester, de heer J. J. Welle, dat deze contributie, gelet op de contributie van andere kruisverenigingen in den lande, nog niet uitzonderlijk hoog mag worden ge- Eenorme belangstelling opening uitbreiding firma C. Diepeveen Gistermiddag om 4 uur opende de firma C. Diepeveen de ingrijpende uit breiding van het winkelpand Hoofd straat 65. Het feit dat er in de uren daarna niet minder dan 800 belang stellenden de zaak bezochten, spreekt voor zichzelf voor wat betreft de uit gesproken grootsteedse allures van dit kledingmagazijn. En zeker niet minder van de betekenis hiervan voor de Vee nendaalse winkelstand. Stellig niemand van al deze bezoe kers zal onbevredigd de zaak weer heb ben verlaten. Men keek de ogen uit aan wat met de uitbreiding werd bereikt. Hierdoor n.l. werd het ook mogelijk de inrichting van de gehele winkel zodanig te reorganiseren, dat de metamorfose van het bestaande gedeelte haast nog het meest verbazing wekte. Het behoeft geen betoog dat - hoe groot de winkel ook al was - de werkelijk in drukwekkende collectie, waarom het kle dingmagazijn Diepeveen zo ruime be kendheid geniet, eigenlijk niet meer kon worden geborgen. Met de gestaag toe nemende uitbreiding van deze collectie werd een flinke verbouwing onvermijde lijk. In de nu verkregen ruimte bleek eerst goed hoe groot en gevarieerd de voorraad kleding hier wel is. Duidelijk aangegeven en opvallend overzichtelijk ingedeeld, vindt men er de verschillende afdelingen, n.l. die van de heren- en jongenskleding; de nu meer gescheiden afdeling voor da mes- en meisjeskleding; de grote afdeling noemd. Er zyn gemeenten waar men meer dan 10,per jaar betaalt En nog was het bestuur niet met dit voorstel gekomen, aldus de heer Welle, als niet de hoge kosten, verbonden aan de bouw van het nieuwe wijkgebouw, tot deze verhoging noopten. Wel dient men er rekening mee te houden dat dit nog maar het eerste sprongetje in de contributiestijging is. Uiteindelijk moet dit bedrag komen op 10,— tot 12,—. Dokter J. P. Vergouwen, die de ver gadering presideerde, beschreef de vor deringen in de bouw van het nieuwe wijkgebouw. Ook de voorzitter onderstreepte de noodzaak van contributieverhoging. Zelfs de jaarlijks terugkerende kosten kunnen niet meer uit de bijdragen van de leden worden bestreden. De vijfde wijkverpleegster komt binnenkort en salarissen en prijzen zijn nog steeds stijgende. Voorts werd besloten van de Nuts- spaarbank een bedrag van 120.000, te lenen, zijnde het tekort in de bouw kosten, groot 72.500. Het bestuur prees de Nutsspaarbank, welke instelling dit bedrag nagenoeg tegen kostprijs - een rente van 6% - beschikbaar stelde. B. en w. van Vee nendaal zullen de gemeenteraad voor stellen de geldlening te garanderen. stoffen; en bijzonder vermeldenswaard: ook die voor de kinderen. Het is een apart genoegen in de royale ruimte hier rond te lopen. In deze ruimte was het ook mogelijk dat de bij deze ge legenheid georganiseerde mode-shows zo geslaagd zijn. Al was het niet in 't minst te danken aan de uitstekende verzorging hiervan, en aan het feit dat overwegend aantrekkelijke en zeer draagbare kleding werd getoond, en die ook werkelijk steeds in verschillende maten aanwezig was. en veelal meteen gretige kopers te zien gaf. Wij wensen de fa. Diepeveen veel suc ces met de grote verbetering welke de verbouwing is geworden. Eigenlijk on nodig nog te zeggen dat de openingsdag in dit opzicht reeds veelbelovend was. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij het kruideniers- bedrijf B. Worst, Cuneraweg te Ach terberg, maar niet gevonden. De riks welke dezer dagen weer in het ver spreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven is daardoor in waarde gestegen tot 10 gulden. Het rode nummer van de riks van deze keer is 2 AE 509829 Kykt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer 2 AE 509829. Indien u deze vóór a.s. don derdagmiddag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen ontvangt u de vinderspremie direct in contanten uitbetaald. Eerste luistercursus VOLKSUNIVERSITEIT VEENENDAAL Met genoegen herinneren wy nog even aan het geven van de eerste z.g. luister cursus van de Volksuniversiteit Veenen daal op dinsdag 8 oktober a.s. in gebouw ,,'t Trefpunt." Het betreft hier de luister-cursus „Kin derpsychologie" welke bestaat uit een serie van drie avonden. De tweede en derde avond vinden plaats respectievelyk op dinsdag 15 en dinsdag 22 oktober. Do cente is mevrouw Dra R. Jessurun Cardo- zo-van Hoorn. De titels van de onderwerpen voor deze avonden zijn achtereenvolgens: 1. „Het kleine kind en zijn ouders", 2. „Onsociale INLEG RIJKSPOSTSPAARBANK Gedurende de maand september werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van 23.000,69 en terugbetaald 15.838,91. AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL WEER BEGONNEN Ter gelegenheid va« de aanvang der cursus van de Avondnijverheidsschool kwam het bestuur, leraren en leerlin gen in een der lokalen \^an de openbare lagere school bijeen. De voorzitter, de heer Westerhuis deelue mede, dat het aan de ijver en toewijding der leerlin gen van de vorige cursus te danken was dat deze weer voortgang kon heb ben, toen de door de inspecteur ge houden inspectie gunstig uitviel. Voor de cursus bouwvakken, leraar de heer Renema, gemeentearchitect van Woudenberg, hadden zich 20 leerlingen aangemeld en voor metaalbewerking en schilderen, handtekenen en technisch schetsen, leraren resp. de heren Van Gemert en Meeuwissen, 12 leerlingen. Ten behoeve van de Zweedse cement- industrie, zijn in Stockholm nieuwe bag germachines gebouwd, die 9,5 ton per stuk wegen. Na al de regen van de laatste weken scheen dinsdag eindelyk de zon, zodat de boeren uit de Gelderse Vallei weer in de gelegenheid waren hun drooggevallen land te bewerken en de laatste oogst bin nen te halen. Onder dergelijke omstan digheden krygt men een boer niet gemak- kelyk op een vergadering. Dat er dins dagmiddag niettemin meer dan 500 boe- ren-pluimveehouders in het Barncveldse concertgebouw byeen waren om de pro testvergadering bü te wonen van de Ned. Pluimveeteelt Organisatie, bewyst wel, dat er iets mis is met de pluimveehouderij „De pluimveehoudery in de knel" was het motto vai.i deze byeenkomst en er zyn inderdaad mi eilykheden, die de kippen houders in üun bestaan bedreigen en waarover zy ontstemd zyn. De oorzaak van deze ontstemming schuilt in d; monopolicrechten, die by de invoer v:,n buitenlands graan worden geheven, teneinde de binnenlandse akker bouw te steunen. Die monopolieheffingen dateren reeds uit de dertiger jaren, maar de pluimvee houders hebben er tot dusver nog geen bezwaar tegen gemaakt omdat de kippen- In deze oktobermaand zullen vele oude Veenendalers nog wel eens terug denken aan de ossenmarkt, die hier vroeger werd gehouden. Deze ossenmarkt werd enige weken achtereen gehouden, n.l. twee dinsdagen eind oktober en één begin november. Oorspronkelijk werd in 1689 deze markt ingesteld als „vette-beestenmarkt". gedragingen,, en 3. „De puber van nu." le Avond. Over de opvoeding in de eerste 6 levensjaren. Ook de baby heeft recht op opvoeding en niet alleen op lichamelijke verzorging. Belang van het kennen van de behoeften van het kinder lijk gevoelsleven. Wat brengt het kind zelf bij zijn ge boorte mee, en wat doet de opvoeding eraan? 2e Avond. Wanneer moeten we bij een kind van onsociale gedragingen spreken? Waar komen ze vandaan? Onze houding. Gehoorzaamheid en vrij laten. Aanpas sing van het kind aan een groep, en de redenen waarom deze niet lukt. Verband met schoolmoeilijkheden. 3e Avond. Tussen 12 en 18 jaar. Verloop van de puberteit, bij jongens en bij meis jes. Werkende pubers en schoolgaande pubers. Is de jeugd van nu anders dan die van vroeger? Voorverkoop toegangsbewijzen vanaf heden bij Boekhandel Davelaar, Hoofdstr. LET OP! De bewoners van Ederveen worden er op attent gemaakt, dat het sinds enige tijd wettelijk is verplicht buiten de be bouwde kom links van de weg te lopen. Ook in Ederveen zal de politie hier streng op toezien, om eventuele ongelukken te voorkomen. Kapitein Ragnar Aahlberg, commandant van het Leger des Heils in Finland en thans benoemd tot commandant van het Leger des Heils in Nederland, is woens dagavond met de Scandinavian Express op het centraal station te Amsterdam aangekomen. Kapitein Aahlberg tijdens een korte rede in het Nederlands kort na zyn aankomst. Naast hem zyn vrouw en zoontje. Langzamerhand werd deze markt een kermis, met draaimolens enz. Ten dele werd dit veroorzaakt door dat de boerenknechts en -meiden zich vroeger voor een vol jaar verhuurden, te beginnen met de ossenmarkt. Het loon werd ineens aan het eind van het werkjaar uitbetaald, terwyl zy daarna van werkkring konden veranderen. De knechts en meiden hadden dus tegen de tijd van de ossenmarkt de be schikking over een in verhouding tot hun behoeften respectabele som. Op de ossenmarktkermis werd dan ook door de kooplui, kunstenmakers enz. door gaans uitstekend verdiend. Het geld moest op en naarmate de feestvreugde toenam, werd de kans op vechtpartijen groter. Messen kwamen dikwijls te voorschijn en menigeen kon in latere jaren nog lidtekens tonen. Reeds in 1893 wilde men daarom de kermis afschaffen. Hierdoor ontstond het z.g. „kermisoproer". Het veront waardigde volk gooide de ruiten in bij die leden van de gemeenteraad, die voorstanders waren van afschaffing van de kermis. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog achtte men het kermisvieren ongepast met het oog op de zorgelijke omstandigheden en daar om schafte de gemeenteraad de kermis tijdelijk af. Deze tijdelijke onderbre king is echter definitief geworden. Op iedere ossenmarktdag waren er 's morgens de z.g. „kleinroggies" of os- senmarktbroodjes, met en zonder kren ten verkrijgbaar. Aan deze gewoonte werd tot 1940 de hand gehouden. Na de oorlog zyn deze broodjes nog door enkele bakkers verkocht. Dit jaar zullen ze echter op bijzonder grote schaal worden gemaakt. Omtrent de aanleiding hiertoe zullen nog dezer dagen verdere bijzonderheden bekend worden. WAAROM EIGENLIJK? Een onderneming voor marktonder zoek heeft in Hamburg talrijke huis vrouwen gevraagd, waarom of ze eigen lijk thee drinken en niet iets anders. Uit de antwoorden blijkt, dat men een kopje thee vindt nodig te hebben, als opwek kend, verfrissend middel. Naar aanleiding van een brief van mi nister van Verkeer en Waterstaat, betref fende de aanleg van een fiespad aan de noordzyde van de ryksweg tussen Ame rongen en Eist, vroeg de heer Brink man wanneer er begonnen zal worden en wat er zal komen. Voorzitter ant woordde dat het in de bedoeling ligt zo spoedig mogeiyk een aanvang met de werkzaamheden te maken. Van het Min. van Onderwijs werd be richt ontvangen, dat voorlopig nog niet tot het bouwen van een openbare kleuter school kan worden overgegaan. De heer Blankestyn betreurt dit ten zeerste, daar spreker een dergelyke school hoogst urgent acht. Voorzitter deelde mee, dat volgens de inspectrice voor het kleu- teronderwys, een lokaal op de urgentie- lyst 1958 zal worden geplaatst. De heer D a g n e 11 e Informeerde of, indien de kosten van de bouw onder de 10.000 biyven wel toestemming zal worden ver kregen. Hoe is de kans als het verschil van dit bedrag en de werkelijke kosten uit andere bronnen wordt betaald, vroeg spreker. Voorzitter geloofde dat dan de kans op bouwvergunning vergroot zou worden. Als antwoord op de motie Blankestijn i.z. uitbr. plan is een brief van G.S. ont vangen waarin dit college het voorstelt alsof b. en w. de raad onvolledig en ten dentieus zou hebben voorgelicht. De heer Wildeman achtte dit een belediging aan het adres van b. en w. Ook de heer Tenge ageert fel tegen G.S. Het lijkt nergens op, aldus spreker. De heer Dagnelie vond het onjuist dat b. en w. op deze brief zelf ant woorden. Hij stelt een nieuwe motie voor, waarvan de strekking is, dat b. en w. de raad volledig, zonder enig voorbehoud en tendentie heeft voorgelicht. Motie wordt aangenomen met 9 stemmen voor en 1 tegen, de heer Van de Dikkenberg. U.S.O.-CONCERT Zoals bekend geeft het Utrechts Sted. Orkest in verschillende plaatsen met rijks- en prov. subsidie concerten. B. en w. stellen voor bij wijze van proef ook hier zulk een concert te houden. Zij wil- Cto«f AOOn Sekeken en 6ezien dat het geen boeken oleirt 11101 OUUU DOCKCn van uitsluitend katholieke schrijvers zijn welke men hier aantreft. Vooral gezien het feit dat het ka tholieke volksdeel van Veenendaal niet groot is, mag het fantastisch genoemd worden wat hier werd bereikt. Mede namens het gemeentebestuur feliciteer ik de initiatiefnemers en het bestuur en hoop dat van deze bibliotheek veel ge bruik gemaakt zal worden, zo sprak burgemeester Bakker en hij verklaarde daarna deze nieuwe instelling voor ge opend. Pastoor Beckers sprak hierna en deze zei eveneens versteld te staan van het resultaat. Spr. wees vooral op de be tekenis van deze bibliotheek als middel ter verbreiding van het christendom en om Christus op alle terreinen des levens te doen inwortelen. De culturele waar de van deze bibliotheek achtte de pas toor al even groot. Nadat hij Gods zegen over deze biblio theek had afgeroepen, sprak nog de heer H. Brouwer, namens het bestuur der Christelijke leeszaal, die zei te ho pen op een goede samenwerking tussen beide plaatselijke instellingen. Spr. wist niet zo heel veel van Gilles van Schone beke. O.m. wist hij wel dat het een goed handelsman was, en waar men de naam van deze man uit een ver ver leden aan deze bibliotheek had ver bonden, meent hij te moeten veronder stellen dat het ook een goed katholiek geweest moet zijn. De heer Peters Weem dankte voor de gelukwensen, waarna de genodig den zich naar hotel „De Korenbeurs" Woensdagavond werd de R.K. Open bare Uitleenbibliotheek „Gilles van Schonebeke" officieel geopend. Een groot aantal belangstellenden, daarbij aanwezig, heeft zich kunnen verbazen hoe men er in is geslaagd het gebouw Tuinstraat 3 voor het onderbrengen van deze bibliotheek aantrekkelijk en gezellig te maken. En wat het belang rijkste is: men vindt hier een ver zameling van niet minder dan 6000 boeken. Een bescheiden begin noemde de voorzitter van het bibliotheekbestuur, mr. J. Peters Weem, deze start, maar burgemeester A. Bakker, die met beide wethouders en de gemeentesecretaris aanwezig was om de officiële opening te verrichten, was het hiermee niet eens en zei grote bewondering te heb ben voor wat hier tot stand gebracht is. Als dit een bescheiden begin moet zyn, aldus spr., dan kunnen wy nog heel wat verwachten. Toen mij gevraagd werd de opening te verrichten van deze R.K. Bibliotheek, heb ik geen ogenblik geaarzeld aan dat verzoek te voldoen. We hebben in Vee nendaal weliswaar een uitstekende Christelijke leeszaal, maar van het goede krijgen we niet gauw teveel. Ik begrijp de wensen van de katholieken t.a.v. een eigen bibliotheek. Ook weet ik dat men gesteld is op de eigen keur daarop, hetgeen voor mij de zekerheid betekent dat er geen boeken van slecht allooi bij zijn. Spr. had de catalogus in- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 len hiervoor een bedrag van 75,- be schikbaar stellen. De heer Van de Dikken berg wijst op de droevige omstandighe den. Eerst ernstige nachtvorsten, daarna droogte en nu weer onophoudelijke re gens hebben veel schade aangericht. Spreker noemt het niet verantwoord hier voor subsidie te verlenen. Hij is tegen. De heer Blankestyn informeerde naar de toegangsprijs. Voorzitter, ongeveer 0,75. De heer Dagnelie achtte dergelijke concerten van groot cultureel belang en geloofde zeker dat deze proef zal slagen. Voorstel aangenomen met 8 stemmen voor en 2 tegen (de heren Van Deelen en Van de Dikkenberg). ONTTREKKING SCHAPENDRIFT AAN OPENBARE DIENST Gebleken is, dat enkele percelen ten oosten van deze weg recht van uitweg bezitten. Met de betrokken eigenaren is overleg gepleegd, maar men is niet tot overeenstemming gekomen. B. en w. stel den voor niettemin de weg aan de open bare dienst te onttrekken. Na ampele be spreking waaraan bijna de gehele raad (Zie verder pagina 2.) houderij tot voor kort een betrekkelijk lonend bedrijf was. Met de scherpe daling van de eierprijzen, die reeds in het voor jaar begon, is dat anders geworden. De eieren moeten vaak beneden kostprijs gelsverd worden en de kippenhouders vinden het bepaald onjuist, dat zij hun eieren moeten afleveren tegen wereld marktprijs, terwijl zij daarentegen voor hun voedergranen een prijs moeten beta len, die door de monopolieheffingen op het ogenblik zes zeven gulden boven de wereldmarktprijs ligt. Het probleem van deze monopoliehef fingen en de gevolgen daarvan voor de pluimveehouderij werd op deze vergade ring door drie sprekers belicht. De heer J. B. Brandsma, directeur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten, besprak het systeem van de monopolieheffingen. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat deze heffingen niet kun nen worden gemist bij het streven om de telers van granen een prijs te garanderen, die niet beneden de kostprijs ligt. Een minimumprijsregeling voor de voeder- granen houd echter in, dat ook voor ver edelde produkten, waartoe ook de eieren behoren eveneens een prijsregeling moet worden ingesteld, doch niet voor onge limiteerde produktie. De voorzitter van de Ned. Pluimvee teelt Organisatie, de heer G. Vergaay, be sprak hierna de gevolgen van de mono polieheffingen voor de pluimveehouderij. Bij de huidige hoogte van deze heffingen komen deze pluimveehouders te staan op ongeveer anderhalve cent per ei. Er wor den elke week ongeveer honderd miljoen Twee ZWITSALETTEN en vroeg naar bed. eieren geproduceerd, zodat het hier gaat om een bedrag van ruim vijftig miljoen gulden, dat de kippenhouders ten onrech te moeten betalen. De heer Vergaay waarschuwde er echter voor, hiervan niet de schuld te geven aan de akkerbouwers, want zij hebben evenals de pluimveehou ders recht op een redelijke prijs voor hun produkten. „Wat moet er gebeuren", was de vraag, die tenslotte door de heer A. Molenaar werd besproken. Hij voerde het pleit voor afschaffing van de monopolieheffingen of, indien dit niet mogelijk is, volledige res titutie aan de pluimveehouders. Verder drong hij aan op het stellen van vesti gingseisen voor nieuwe pluimveehouders en voor de instelling van een afzonderlijk bedrijfschap voor de georganiseerde pluimveehouderij. Aan het eind van de vergadering, welke overigens een rustig karakter droeg, werd onder luidde bijvalsbetuigingen besloten het volgende telegram aan de minister van landbouw te zenden: „De Nederlandse Pluimveeteelt Or ganisatie, in massale openbare ver gadering te Barneveld bijeen, bespre kende de moeilijkheden, ontstaan door de hoge monopolieheffingen, dringt met klem aan op directe terugbetaling van de reeds betaalde monopoliehef fingen, zo mogelijk per dier en per geregistreerd bedrijf; voorts in over leg met het bedrijfsleven maatregelen te nemen, waardoor de directe kost- prijsverhogende werking dezer hef fingen volledig wordt gecompenseerd" BIJEENKOMST N.C.V.B. De afdeling Achterberg van de Ned. Chr. Vrouwenbond, komt a.s. woensdag weer in vergadering bijeen. Als spreker zal deze avond optreden Ds. W. Kleijn van Luntëren, met als onderwerp: „Su riname Zending", toegelicht met licht beelden. Belangstellenden zijn van harte welkom. In Ouwehands Dierenpark herleeft de hoop De in eerste instantie heersende vrees, dat Ouwehands Dierenpark ten gevolge van het miltvuur geheel zou worden ontvolkt voor wat de roofdie ren betreft, maakt intussen plaats voor de hoop, dat er geen verdere slacht offers zullen vallen. De negentienjarige Max, het „opperhoofd" van het leeu wenterras, maakt momenteel nog een crisis door. Hy heeft een miltvuurkar bonkel aan zyn onderlip. Toch menen de oppassers, dat het dier al iets op montert Ook de niet aangetaste dieren zyn uit hun doen als gevolg van de be handeling waaraan ze hebben bloot gestaan. Het is geen peuleschilletje om de wilde dieren in de dwangkooi te krij gen en zitten ze er eenmaal in, dan weren ze zich nog als bezetenen. En dat terwijl het voor hun eigen bestwil is. Een hele dag en een hele nacht zijn dierenarts Gouda Quint, de heer Ouwe hand zelf en het personeel in de weer geweest om de dieren in te spuiten. De ontsmettingsploeg van het des tructiebedrijf Overschie is al twee da gen druk bezig met het reinigen van nachthokken en dagverblijven. Alles moet worden verbrand. Hoewel de toestand dus vrij stabiel is, valt nog niets met zekerheid te zeggen omtrent het verdere verloop van de ziekte. Eerst na tien dagen kan met zekerheid worden vastgesteld dat men de zaak onder de knie heeft. De schade bedraagt thans ongeveer 15.000,welk bedrag geheel ten iaste van het bedrijf komt, aangezien er voor dierensterfte geen verzekering bestaat, zo deelde de heer Ouwehand ons mede. WIJZE WOORDEN SPAARZAAMHEID Men moet de spaarzaamheid be schouwen als een middel om altyd onafhankelijk te blijven van de mensen; een voorwaarde, nood- wendiger dan men wel denkt, om zijn rechtschapenheid te bewaren. (Chamfort) Horlogerie S. BOS

De Vallei | 1957 | | pagina 1