Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Morgen spannende turvenj acht MULDER PROGRAMMA EDERVEEN SCHERPENZEEL Climax wint V.S.W.-beker voor de vierde maal Nieuwe wegen in het landbouwonderwijs RENSWOUDE AMERONGEN Rindeiü mmomm 31e jaargang WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 No. 79 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Film „Verloren Continent" „Joro Bazar" nu in groot winkelpand Jeugd Radio-Mignon in Veenendaal In Ouwehands Dierenpark huist ergens „pechvogel" „Caecilia" vierde 65-jarig bestaan Illllllllllllllllllllllllllllllllll AS SUR ANTIEK AN TOOP ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen bunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Wij herinneren nog even aan de spannende turvenjacht, morgen, donderdag 10 oktober, te houden in het kader van de winkelweek. Een vijftal personen, al of niet verkleed, lopen deze avond met een turf in hun zak of in een tas. Deze turven zijn verpakt in verschillende kleuren. Vindt men de persoon met de turf in een goudverpakking en brengt men deze naar dei waranda van hotel De Haas op de markt, dan ontvangt men 25,in contanten. De zilveren turf is 15,waard en naar gelang van de kleuren zijn er nog prijzen van 10,5,en 2,50. Deze turvenjacht zal geleid worden door een radiowagen waarmee de aan wijzingen zullen worden gegeven hoe men de personen met de turven kan zoeken. Gezien de populariteit van deze jacht kan men gevoeglijk aannemen dat donderdagavond duizenden mensen op de been zullen zijn om de turven te zoeken. Donderdag 10 oktober: Vossen- of turvenjacht, van half acht tot negen uur 's avonds. Vrijdag 11 oktober: Een boerenkapel „De Veengravers" brengt vrolijke mu ziek in Veenendaals straten. Zaterdag 12 oktober: 's middags 4 uur rondgang van de Veenendaalse harmo nie „Caecilia". Onder auspiciën van de C.F.A. wordt a.s. zaterdag 12 oktober, 's avonds om 8 uur, in gebouw „Eltheto" aan de Flui tersstraat een filmavond gehouden. Zoals gewoonlijk zal hiervoor wel weer een flinke belangstelling bestaan. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. Vrijdagmiddag heropende de firma J. Hardeman de „Joro Bazar", nu op Da- vidsplein 9 en 10. De winkel beslaat nu namelijk twee panden, waarvan het nieuw ingebruik genomen pand nog be langrijk groter is dan het eerste. Hetgeen al voldoende zegt van de omvang van de uitbreiding welke hier heeft plaats ge vonden. We wisten dan ook niet wat we zagen toen we daar voor het eerst weer binnen gingen, en bleven versteld staan door de verrassing van de aantrekkelijk grote ruimte hier bereikt. Moge het dan bekend zijn dat men bij de „Joro Bazar" ook al qua branche, een uitgebreide en zeer veelzijdige artikelen reeks treft dat een dergelijke vergroting van de winkel en magazijnruimte nodig was, zegt toch ook nog wel wat omtrent de enorme sortering hier nu aanwezig. Het is op zichzelf al een genoegen in een zaak als deze eens rond te kijken om te zien wat er uit de veelheid van artike len van onze gading zou zijn. Na de tot stand gekomen ingrijpende uitbreiding, is dat genoegen nog veel groter geworden. Ondanks de veelheid heeft men toch nog goed overzicht. We twijfelen er dan ook niet aan of hetgeen hier tot stand gebracht werd zal de zaak van de heer Hardeman in alle opzichten ten goede komen. Gaarne voe gen wij onze gelukwensen nog bij de vele die hem en zijn echtgenote dezer dagen bereikten. VISVANGST IN DE RIJN Het Bondslaboratorium voor de visse rij, afdeling netten- en aanverwante materialen, gevestigd te Hamburg, heeft mededelingen gedaan over proeven met diverse soorten netten voor de visvangst in de rivier de Rijn. Hiervoor werden netten gekozen, zoals die in gebruik zijn op de vissersvaartuigen van het type schokker. Doel was, na te gaan, welke kwaliteiten zich het beste houden in voortdurend stromend water, hoeveel druk het garen verdragen kan en in hoe verre elk net schadelijke gevolgen onder vindt van de vervuiling van de rivier. Gebleken is, dat netten van „perion" alle proeven glansrijk kunnen doorstaan. Verwacht wordt, dat dit zal leiden tot een algemene omschakeling op het ge bruik van syntetisch vervaardigde kwa liteiten en dan in het bizonder die van gende produktie moet worden toege schreven aan 'n geleidelijk verder uitge breide handel met andere landen; op de exportmarkt neemt celwol van maand tot maand een grotere plaats in. De be langrijkste afnemers zijn de fabrikanten „perion". STIJGENDE CELWOL-PRODUKTIE De totale produktie van celwol in de Westduitse Bondsrepubliek bedroeg in het boekjaar 1956 ongeveer 160.000 ton; dat is 10.000 ton meer dan in het voor gaande jaar. Een groot deel van deze stij- van kledingsstoffen, voeringen en mo derne meubelovertrekken. De laatste tijd is er ook meer vraag naar voor de ver vaardiging van dekoratieve gordijnen en tafelkleden, zowel als de stoffering van automobielen. Een en ander blijkt uit een te Wiesbaden verschenen verslag over de ontwikkeling van de textielindustrie. VEENENDAAL Heden, woensdag 9 okt., in gebouw „Eltheto" 8 uur, mode-show fa. G. van Schuppen. Donderdag 10 okt., 7.30 tot 9 uur, vossen- of turven jacht winkelweek. Zaterdag 12 okt., 3.30 uur start singelloop op Bos- laanplein. Dinsdag 15 okt. in geb. ,,'t Trefpunt" tweede vervolglezing Volksuniversiteit Veenendaal over „Kinderpsychologie." Zaterdag 19 okt., in geb. Eikenlaan, optreden „Ballet der lage landen" onder ausp. Arbeiders Kunstkring Luxor theater, heden woensdag en mor gen donderdag de film „Johnny knapt 't op." In Veenendaal heeft men enige tijd geleden een afdeling der Jeugd-Radio- omroepvereniging opgericht, bekend onder de naam „Minjon". Leden van deze bijzondere vereni ging komen regelmatig bij elkaar om programma's te maken voor een moge lijke uitzending via de radio. Door mutaties kunnen verschillende jongens en meisjes van om en nabij de 18 jaar en ouder lid worden van deze vereniging. Belangstellenden kunnen zich in ver binding stellen met de consul Netty Hoogenboom, Populierenlaan 6, of pro grammaleider N. v. d. Veen, Kerke- wijk 142. ONGELUKSWEEK AFGESLOTEN MET BRAND Het „vuur" speelt Ouwehands Dieren park de laatste week wèl parten. Brak er maandag miltvuur uit, zaterdagavond om half zeven werd de ongeluksweek afge sloten met een heel ander soort vuur, namelijk met een binnenbrand in het parkrestaurant. Tengevolge van de grote drukte in het Badrestaurant, zou in de keuken van het gesloten Parkrestaurant de vis worden gebakken. Toen een lid van het keuken- personeel hier de pan met olie had op gezet, sloeg er even later de vlam in. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de man-alleen geen kans meer zag om het te blussen. Hij snelde naar de telefoon en seinde naar het Badrestaurant wat er aan de hand was. Onmiddellijk werd de brand weer van Rhenen gealarmeerd, doch in tussen begaf de heer Ouwehand zich met nog twee helpers in allerijl naar het hart van het verlaten en volkomen in het duis ter gehulde dierenpark, waar de keuken van het restaurant al fiks in de fik stond. Vier mannen vochten hier met de moed der wanhoop tegen de rode haan, daarbij gebruik makende van in water gedom pelde zakken en verschrikkelijk gehin derd door verstikkende frituurwalm. Wonderwel slaagden zij er in, vóór dat de brandweer arriveerde, de brand te blussen, die reeds een groot gat in het dak van de keuken had veroorzaakt. Toen de brandweermannen met twee wagens, waaronder de nevelspuit, aan kwamen, behoefden alleen nog maar de laatste vuurresten te worden gedoofd, waarna de bevelvoerende commandant A. Baars de centrale het bericht „gevaar geweken" kon laten doorgeven. De schade van enkele duizenden gul dens bleef beperkt tot de keuken en het daarboven gelegen platte dak en wordt door verzekering gedekt. Wethouder W. Klaassen was op het ter rein van de brand aanwezig. BEJAARDEN SOCIËTEIT RHENEN De afdeling Rhenen van de Bond van ouden van dagen zal op 16 oktober haar bejaardensociëteit openen in het voor malige gymnastieklokaal aan de Ban- tuinweg en wel des namiddags om half drie. Van gemeentewege is dit gebouw geschikt gemaakt en ingericht voor be jaardenbijeenkomsten. Voor de Bond van Ouden van dagen betekent deze modern en smaakvol in gerichte sociëteit een grote verbetering. De laatste jaren moest noodgedwongen genoeg enworden genomen met een van de kamers van het oude gemeentehuis aan de Vismarkt. Thans kunnen de leden van de bond verzekerd zijn van een gezellig inte rieur en worden zij in de gelegenheid gesteld tot het beoefenen van velerlei spelen, waaronder zelfs een biljart. Het is wel zeker dat het besluit van het gemeentebestuur tot het beschik baar stellen van een zo mooi ingericht gebouw zeer veel ouden van dagen te Rhenen zal opwekken tot het regelmatig bezoeken van de bejaardenbijeenkom sten. Het ligt in de bedoeling, dat het ge meentebestuur op de dag van opening het gebouw officieel aan de Bond van Ouden van dagen zal overdragen. SLAPPE THEE UIT DE MODE? Men schijnt tegenwoordig algemeen de neiging te hebben, sterkere thee te schen ken. Dat is namelijk de conclusie, die tevoorschijn is gekomen uit een aantal statistische gegevens over het theege- bruik in Europa, en dan vooral in het land van onze Oosterburen: West-Duits- land. Daar is in 42 procent van de ge zinnen thee dé drank en in 24 procent van hen gebruikt men meer dan de hoe veelheid, die in 1954 nog als het gemid delde gold. Dat wil zeggen: In 1954 ge bruikte men zelden meer dan een half theeschepje per kopje, thans doet men dat in 24 van de honderd gevallen wèl. Ook staat vast, dat in 1954 55 procent van de thee gebruikende gezinnen niet meer rekende dan een vierde theeschepje per kop; nu nog maar 40 procent. GRONDAANKOOP VOOR WONINGBOUW Teneinde in Ederveen de beschikking te krijgen over bouwterrein is door het gemeentebestuur met de betrokken eige naren onderhandeld over aankoop door de gemeente van de op de voor u ter in zage gelegde tekeningen met een gele omlijning aangegeven percelen grond. De heer J. Boon c.s., Proosdijweg 11 te Ede, zijn bereid het perceel ter grootte van plm. 41,70 are, met de daarop staande woning plaatselijk gemerkt Nieuweweg 13 aan de gemeente te verkopen voor de som van 11.833,- in totaal. De heer H. J. Roskamp c.s. Hoofdweg 82 te Ederveen hebben zich bereid verklaard grond ter gezamenlijke oppervlakte van plm. 63.25 are, aan de gemeente af te staan voor de som van 10.185,- inclusief alle schadeloosstellingen, onder voorwaar de, dat door en voor rekening van de gemeente op de nieuwe grens een afraste ring van betonpalen, waarlangs drie glad de draden, bespannen met harmonika- gaas van 75 cm hoog zal worden geplaatst. De gevraagde koopsommen en de ge stelde voorwaarden komen ons aanvaard baar voor. De aan te kopen grond is op het goedgekeurde uitbreidingsplan in Ederveen bestemd voor de bouw van wo ningen en voor wegaanleg. Donderdagavond waren de leden van de muziekvereniging „Caecilia" met hun dames in „Marktzicht" om in intieme kring het 65-jarig bestaan der vereniging te vieren. Het grote feest vindt echter plaats op 2 november met een officiële receptie en een onderling solistencon cours. Voor donderdagavond hadden de leden een jaar lang gespaard zodat de penningmeester der vereniging ook met een vrolijk gezicht kon meedoen. Er was een feestcommissie bestaande uit de heren E. Hoefakker, J. Inkenhaag, G. van Schoonhoven, R. Tins en H. Veer. De He- co's uit Amersfoort zorgde voor de vro lijke noot. De dirigent met zijn echtgenote was aanwezig en ook de voorzitter Mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg. Degenen die door de A-griep verstek moesten laten gaan werd een leuk fruitbakje thuisge bracht. Toen om goed negen uur het feest in volle gang was werd een ogenblik de intimiteit verbroken en werd de vereni ging een aangename verrassing bezorgd. Drie heren verschenen op het podium en wel H. Valkenburg J. J.zn, T. H. van Aan boord van de Amerikaanse destroyer U.S.S. „Huntington" gaven 200 Ameri kaanse bemanningsleden spontaan hun bloed ten bate van het Ned. Rode Kruis. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de bemanningsleden zelf. De bloedafneirting geschiedde onder leiding van Dr. A. W. Mellema, directeur van de bloedtrans fusiedienst Geassisteerd door een Rode Kruis verpleegster neemt een ziekenver pleger van de oorlogsbodem bloed af van een der Amerikaanse „Jantjes" NAAR DE VOLKOMEN LICHT- ECHTHEID Ongeveer drie jaar geleden is het voor het eerst in de geschiedenis van de in distilleerkolven ontwikkelde textielsoor ten gelukt, polyamide vóór het spinnen te verven. Thans is dat echter ook het geval met ,,perlon"-garens, naar een fa brikant in Wiesbaden heeft verklaard. Het nieuwe procédé berust hierop, dat de vloeibare massa, waaruit de „perlon"- garens ontstaan moeten, door een che mische verbinding met kleurstoffen ver mengd wordt. Op deze wijze kan dan, beter dan ooit tevoren, de volkomen licht- echtheid bereikt worden; de kleur kan niet meer teruglopen in kokend water en behoudt de oorspronkelijke gloed. De nieuwe werkwijze is geheel uitgeprobeerd en heeft inmiddels al het laboratorium verlaten, voor vervaardiging op grote schaal. Het zal binnen niet al te lange tijd in de handel komen. Wanneer een en ander ons land zal bereiken, kan nog niet worden gezegd. Een grote vraag bij de binnenlandse afnemers kan de expprt in zo'n geval aanzienlijk vertragen. Gemert en J. Vermeulen. Deze deelden bij monde van de heer H. Valkenburg mede dat zij namens een veertien tal in gezetenen de vereniging een nieuw vaan del kwamen aanbieden. Een pracht wijn rood gekleurd vaandel met goed afgezet. Ook overhandigde spreker de lijst van de milde gevers. Toen echter het eerste schaap over de brug was volgden er meer. De dirigent bood mede namens zijn vrouw de vereniging een Suite Heroique van Hendrik Altink aan en de dames Hoefakker en Tins namens de vrouwen der leden de ouverture „De lustige weeuwtjes" van Frans Lehar en de vlie gersmars van Dostal. De voorzitter zeer verrast, dankte alle milde gevers waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. KERKÊWJK 167 -TÊLJOOO-VEENENOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Het negende V.S.W.-tournooi werd vrij dag besloten met de halve en hele finales in gebouw ,,'t Trefpunt". Doch aleer het zover was zijn eerst dinsdagavond de ver liezersronde en donderdag de kwartfina les gespeeld. Uit de verliezersronde kwam Climax 2 door overwinningen op R.T.T.V. 1 en Hollandia 1 het achttal teams com pleet maken voor de kwartfinales van donderdag. Als eerste wedstrijden stonden op het programma V.S.W. 1 - R.T.T.V. 2 en Ritac 1 - Climax 1. De V.S.W. schakelde de club uit Rhenen uit met 5-4 na een 4-2 achterstand te heb ben ingelopen. Een goede prestatie. Bij de wedstrijd tussen Ritac en Climax viel van behoorlijk goed spel te genieten. Tot 2-2 ging de strijd gelijk op doch daarna liep Climax spoedig uit tot 5-2 en won dus de wedstrijd. Het is jammer voor de Rit meestermensen dat ze naast 2 goede spe lers altijd met een zwakkere derde man moeten spelen. Hierdoor moeten ze tegen een sterke tegenstander altijd rekening houden met drie verliespartijen en rust op hen de druk van geen wedstrijd te mogen verliezen. Bij de andere wedstrijden schakelde de Panter 1 Panter 2 uit en Ritac 2 ontzegde Climax 2 het verder spelen. Vrijdagavond werd gestart met V.S.W. 1 - Climax 1 en Panter 1 - Ritac2. Ondanks een handicap van 5 punten had Climax de organiseren de vereniging spoedig uitgeschakeld (5-0). In de andere finale ging het niet zo vlot Hier ging de strijd gelijk op daar beide teams in de 2e klasse spelen. Alleen bij Ritac 2 speelde een 4e klasser mee en deze kreeg van de Panterspelers dus 7 punten voor wat deze dan ook op twee verliespunten kwam te staan. Tot 3-3 ging de stand gelijk op. Daar inmiddels de andere tafel vrij was gekomen werd op twee tafels verder gespeeld. Beide wedstrijden werden nu door de Panter gewonnen waarmee dit team zich tevens in de finale plaatste. De finale ging dus tussen Panter en Climax 1 waarbij laats- genoemd team 5 punten voor moest geven. Ondanks het feit dat Climax tenslotte met 5-0 won heeft de Panter zijn huid zo duur mogelijk verkocht en verschil lende wedstrijden werden op het nipper tje door de Climaxspelers gewonnen. De V.S.W. tafeltennisvereniging kan weer op een goed geslaagd tournooi terug zien. En al gaat er door het systeem van de puntenvoorgift wel eens wat aan spel- kwaliteit verloren dit wordt toch altijd weer ruimschoots vergoed door de span ning, de gezelligheid en niet te vergeten de sportiviteit die altijd bij dit tournooi zijn te vinden. Als vertegenwoordiger van de directie van de V.S.W. bedankte de heer Barnard de spelers en speelsters voor hun spor tiviteit; de heer Hermans als bondsge- delegeerde en least but not least de or- ganisatoren(trice) voor het vele werk door hen verricht, waardoor het tournooi zo uitstekend was geslaagd. Verder maakte de heer Barnard nog een kleine wijziging bekend in verband met het definitief in het bezit krijgen van de wisselbeker. Was het eerst zo dat een bepaalt team de be ker driemaal achtereen of vijfmaal in totaal moest winnen, nu mag ook een ander team van een vereniging de beker één of meermalen gewonnen hebben. De vereniging Climax heeft de beker dus nu viermaal gewonnen (3 x het eerste team en 1 x het tweede team). Tenslotte merkte de heer Barnard nog op dat in verband met het tweede lus trum voor het volgend tournooi grote plannen in voorbereiding zijn. Hierna mocht Climaxl bestaande uit de spelers M. van Eist, P. W. van Manen en E. Vos, de wisselbeker in ontvangst nemen, ter wijl Panter 1 met de pelers H. B. Bolder man, H. de Gooyer en J. Stuivenberg, de fraaie 2e prijs uit handen van de heer Barnard mocht ontvangen. De omstandigheden waaronder de boer tegenwoordig moet werken wijzigen zeer snel en zijn bovendien omvangrijk. Wan neer dan ook de laatste jaren het land bouwonderwijs naar nieuwe wegen zoekt, komt dit niet voort uit een of andere pathologische neiging tot vernieuwing, maar uit noodzaak, aldus de heer Ir. N. J. A. van Keulen, directeur van het land bouwonderwijs op het 104e Nederlands Landhuishoudkundig congres, dat op 3 en 4 oktober 1957 te Arnhem werd gehouden. De boer van dit ogenblik, maar ook die van de toekomst, moet in het landbouw onderwijs vinden wat voor een goede be drijfsvoering aan algemene vorming, vak kennis en vakbekwaamheid noodzakelijk is. Deze behoefte-elementen aftastende, zal men onderwijsvormen moeten creëren die behalve technisch en onderwijskundig, juist ook voor degenen die van dit onder wijs gebruik zullen maken, aanvaardbaar zijn. Het heeft n.l. weinig zin zeer ideale onderwijsmogelijkheden te scheppen in dien hier geen gebruik van wordt ge maakt. Indien men in 1922 voor de lagere landbouwscholen met een programma was gekomen zoals ons dit thans voor de geest staat, zou deze schoolvorm nooit die opgang hebben kunnen maken, die zij nu in de afgelopen 35 jaar te zien heeft ge geven. Factoren die thans een belangrijke rol spelen bij de inhoudsbepalingen der pro gramma's zijn onder meer de volgende: 1. De volkomen ontsluiting van het plat teland. 2. De steeds verder gaande mechanisatie op de landbouwbedrijven. 3. Het steeds schaarser worden van ar beidskrachten in de landbouw en het mede daardoor ook duurder worden van de produktiefactor arbeid in zijn geheel. 4. De grote mogelijkheden die er liggen binnen de rationalisering van de arbeid. 5. De noodzakelijkheid om in alle op zichten te streven naar produktiekosten- verlaging om op deze wijze mogelijk een betere rentabiliteit van het bedrijf te verkrijgen en onze concurrerende positie op de wereldmarkt te handhaven. 6. Het landbouwonderwijs dient ook ge bruik te maken van de snelle vooruit gang die er op het wetenschappelijk ter rein van de psychologie en de pedagogiek is bereikt. 7. Het landbouwonderwijs moet verder in het hele Nederlandse onderwijsbestel een organisch geheel vormen. Het moet op de verschillende niveaus aansluiten op daarvoor bestaande of nieuw te creëren vormen van algemeen vormend onder wijs. Een horizontale doorstromingsmoge lijkheid van de ene vorm van beroeps- INENTING TEGEN POLIO Ook in Renswoude zal in de komende week gelegenheid worden gegeven tot inenting tegen kinderverlamming. De inenting in Renswoude wordt ge organiseerd door het gemeentebestuur in samenwerking met de Vereniging „Het Groene Kruis" en geschiedt door mevr. Dr. Heij van De Klomp De eerstë injectie zal worden gege ven op woensdagmiddag, 9 oktober a.s., de tweede een maand later en de derde weer een half jaar later, alle in het wijkgebouw van het Groene Kruis. De totale kosten aan de inenting ver bonden, worden door het rijk en de ge meenten gezamenlijk gedragen. Van de ouders wordt hierin echter een vrijwil lige bijdrage gevraagd van 1,— per injectie. Inmiddels zijn de oproepkaarten aan de ouders van de betreffende kinderen toegezonden en, wil deze inenting suc ces hebben, dan is de volledige mede werking van alle ouders noodzakelijk. Men bedenke wel, dat voorkomen altijd beter is dan genezen, temeer daar ge nezen hierbij in vele gevallen niet mo gelijk is. VERLOTING V.V. RENSWOUDE In de maand mei van dit jaar heeft de voetbalvereniging Renswoude een verloting uitgeschreven, waarvan de opbrengst bestemd is voor de aanschaf fing van voetbaluitrustingen voor een juniorenelftal. Aanvankelijk was het hierbij de be doeling dat de trekking zou plaatsvin den op 9 september j.l. Door verschil lende omstandigheden kon deze trek king echter geen doorgang vinden en deze is derhalve nu definitief bepaald op vrijdag 27 december 1957. MOOI SUCES VAN RENSWOUDE OP DE FOKVEEDAG Op 27 september j.l. werd te Utrecht de Provinciale Fokveedag gehouden voor rundveekeuring, waaraan verschil lende veehouders uit Renswoude even eens hebben deelgenomen. Aan de volgende inzenders werden daarbij de onderstaande prijzen toe gekend. Rubriek la: Boukje 21, pr. 3d, D. A. Verbeek. Rubr. ld: Annie 12, pr. 3b, D. Verbeek. Rubr. 2c: Boukje 20, pr. la, D. A. Verbeek. Rubr. 2d: IJltje 17, pr. ld, J. T. Wolleswinkel. Rubriek 3c: Joukje 22, pr. 3a, D. A. Verbeek. Rubr. 3d: Marie 7; pr. 3a, J. Jochemsen. Rubr. 4b: Egberdina 25; pr. lb, D. A. Verbeek. Rubr. 4c: Wijke B19; pr. lb, J. T. Wol leswinkel. Rubr. 5b: Willy, pr. 2d, J. T. Wolleswinkel. Rubr. 5c: Janna 6, pr. la, J. T. Wolleswinkel. Rubr. 7: Ringia Froukje, pr. 2d., D. Verbeek. Rubr. 7: Eelkje 3, pr. lb, J. T. Wolleswinkel. Produktieklasse: Klara 4, pr. lc, D. A. Verbeek. Super-produktieklasse: Kee tje 10, pr. lc, J. T. Wolleswinkel. Be- drijfscollectie: 5 st., pr. la, J. T. Wol leswinkel. Bedrijfscollectie: 4 st., pr. la, D. A. Verbeek. Kampioene: Janna 6, J. T. Wolleswinkel. Gezien deze uitslag en het aantal in zendingen, kunnen de deelnemers uit Renswoude bogen op een prachtig succes. onderwijs naar de andere moet van groot belang worden geacht voor de leerlingen. 8. Het is verder van grote betekenis te achten dat ook binnen het landbouw onderwijs een doorstromingsmogelijkheid bestaat, zodat een leerling via de een voudigste vorm van beroepsonderwijs, eventueel bij aanleg en geschiktheid, tot de hoogste vorm van beroepsonderwijs kan komen. 9. Behalve het feit dat het landbouw onderwijs zich richt op de directe be roepsopleiding, zijn er tal van functies in de periferie van de landbouw waarbij het landbouwonderwijs een taak heeft te ver vullen. Men denke aan de opleiding van leerkrachten, van mensen voor de cul tuurtechniek, de voorlichting, de handel en die industrieën welke landbouwpro- dukten verwerken. Slechts wanneer het landbouwonder wijs er in slaagt dit alles tot een harmo nisch en samenhangend geheel uit te wer ken, kan de opzet succesvol zijn. Dit betekent in de uitwerking, dat de lagere landbouwschool een programma moet bieden, dat enerzijds een toekom stige boer of landarbeider aflevert die èn wat zijn algemene vorming, zijn tech nische kennis en zijn vakbekwaamheid, zo dit al scherp te onderscheiden is, een waardige plaats kan innemen in de Ne derlandse volksgemeenschap. Anderzijds, dat het niveau van dit programma zo moet zijn dat het voor de twee laagste klassen de overstap naar het technisch onderwijs zzonder nadeel voor de leerlingen mo gelijk maakt en voor degenen die de cursus in zijn geheel hebben doorlopen de mogelijkheid opent om naar de land- bouwwinterschool, thans de middelbare landbouwschool, te kunnen gaan, zonder hier, ook t.a.v. de algemeen vormende vakken, moeilijkheden te ondervinden. Deze middelbare landbouwschool zal in haar opbouw zo moeten zijn dat enerzijds de einddoelstelling van boerenberoeps- school gehandhaafd blijft, terwijl zij an derzijds een schakel vormt tussen de la gere en de hogere landbouwscholen (de huidige middelbare landbouwscholen). De hogere landbouwscholen hadden tot heden de beperkte doelstelling jongelui op te leiden speciaal voor de grotere landbouwbedrijven en voor leidende functies in het boeren-organisatieleven. Ook hier dwingen de omstandigheden ons tot ruimere doelstelling. De behoefte aan goed opgeleide middelbare krachten in de periferie van de landbouw is zeer groot. Naast haar oude taak zal de hogere land bouwschool deze nieuwe functie op zich moeten nemen. Ook voor de hogere zui- velscholen zijn er naar sprekers gevoel nieuwe perspectieven. Tot nu toe geven alleen de diploma's der hogere landbouwscholen, hogere tuin bouwschool te Utrecht en de Rijks Hogere School voor Tropische Landbouw toegang tot de Landbouwhogeschool. Het zou te overwegen zijn om de pro gramma-uitbouw van alle hogere be- roepsscholen in de landbouw zodanig te doen zijn dat een aansluiting aan de Landbouwhogeschool mogeliik is. SPOEDVERGADERING De gemeenteraad kwam vrijdag bijeen ter' bespreking van het agendapunt: aan gaan van geldlening met de rijkspost spaarbank groot 300.000. De rijkspost spaarbank biedt deze som aan als kas geldlening tot 16 april 1958 tegen 7 rente. Daarna volgt omzetting in vaste lening tegen een rentepercentage en on der voorwaarden, welke dan door de re gering zullen worden vastgesteld. Door deze lening zou o.a. het verkavelingsplan t.o. van Holleweg te verwezenlijken zijn. Besloten werd lening aan te gaan. DAMMEN Amerongen I speelde voor de bonds- competitie tegen U.D.G. II uit Utrecht. Uitslag 10-10 Maris - Schouten 02 C. v. d. Kolk - Santen Kolff1—1 Faber - Vis 1—1 Meijer - v. d. Haar 1—1 A. v. d. Grift - Benschop 20 E. v. Zomeren - Romeijn2—0 Veldhuizen - Smit 11 A. v. d. Kolk - Theunissen 11 Van Ewijk - Ewald 11 M. v. d. Grift - van Vuurde 02 10-10 Onderlinge competitie groep B. Van Loon - De Greef 20 Vonk - Van Wamel 02 WIJZE WOORDEN TEGENSTELLING De Kerk verdeelt, het Evangelie verenigt. (A. F. de Savorin Lohman) Hoofdstraat 51 - Telefoon 3184

De Vallei | 1957 | | pagina 1