Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vossenjacht bracht grote spanning en sensatie Fa. J. F. TAK »Wat Lezers Schrijven r Wist t/.... Nieuws uit de omgeving WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Grote ossenmarktbroodjes-actie in Veenendaal SCHERPENZEEL EDERVEEN ACHTERBERG WOUDENBERG Cecile v. d. Pol uit Rhenen leerde parachute springen in Frankrijk Beheksing van groepen meisjes in Frankrijk 31e jaargang VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 No. 80 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in; Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Rensvvoude, Scherpenzeel AGENDA Hij is 12,50 waard! G 632569 Top-atleten komen naar Veenendaal „Vluchtheuvel of kerkje" V.Z.C. ZWEMT WEER Kinderfeest bij 75-jarige firma Ant. de Ruiter Interessante modeshow van G. van Sehuppen Samengestelde ruiterwed- strijden op Grebbeberg Acht ,rklappen' in twee zenuwen weken' Ope brief an Wout Blauwkous Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Gevolgen van film? spruiten van aardappelen Neo Conserviet Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; w. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent In Veenendaals winkelcentrum gons de het gisteravond van de massa's vos senjagers die de straten bevolkten. Iedereen keek onderzoekend naar iedereen en zo kon het gebeuren dat ook uw verslaggever verschillende ke ren werd aangehouden om ondervraagd te worden. Het duurde lang eer men er in slaag de de eerste vos te vangen. Toch waren ze steeds op de weg en tussen het pu bliek. Even na half negen werd de eer ste vos gevangen in de Patrimonium laan, in de vorm van de heer D. van Leeuwen, die werd opgebracht naar hotel „De Korenbeurs", waar het vos- senhoofdkwartier was gevestigd. De tweede vos liet echter nog lang op zich wachten en de spanning onder het zoe kende publiek steeg met de minuut, vooral toen via de geluidswagen ook nog de namen van de vossen waren be kend gemaakt. Men werd trouwens via deze wagen steeds op de hoogte ge houden. In de wagen bevond zich een mobilofoon en men kon door de ge luidsversterker steeds instructies ver nemen via de radio-telefonische ver binding met het hoofdkwartier in „De Korenbeurs". Om half acht kwamen de vossen op de weg, maar eerst enkele minuten voor negenen, het tijdstip waarop de jacht zou worden gesloten werd de laatste binnengebracht. Achtereenvolgens werden binnenge bracht de zilvervos, de heer D. van Leeuwen, op wiens hoofd een bedrag van 15 gulden was gezet, aangehouden door A. van de Scheur, Patrimonium laan 42; de blauwvos, de heer A. H. Hermans, gevonden door Trijnie Die- DE RUSSISCHE KUNSTMAAN. De eerste officiële foto van de kunstmaan. De kunstmaan is geplaatst op de top van een standaard. Radiofoto uit Moskou, verspreid door Russisch persbureau Tass. dat door de hevige knallen van het winkeliers-vuurwerk van j.l. vrijdag avond verschillende honden begonnen te janken? dat het vrijdag juist de jaarlijkse dierendag was? dat wij twee telefoontjes kregen waarbij verontwaardigd werd geklaagd over het feit dat men dit vuurwerk op de dag van de dieren afstak? dat deze week een Veenendaalse bridge-vereniging werd gesticht? dat a.s. woensdagavond in „De Ko renbeurs" de oprichtingsvergadering zal plaats vinden? dat men vooral aan de bergkant weer jong en oud met takken fraaie herfst-eikenbladen kan zien lopen? dat men deze takken meest in de bossen heeft geplukt? dat ons van politionele zijde ver zocht is er op te wijzen dat men de tak ken niet zomaar mag plukken omdat het hier goed van een ander betreft en men zich derhalve aan ontvreemding schuldig maakt? dat nu zeer waarschijnlijk de nieuwe brug over de Rijn bij Rhenen omstreeks 20 november officieel geopend zal worden? dat men nabij De Klomp thans be zig is met het leggen van een olie-pijp leiding? dat deze leiding de vliegvelden Soesterberg en Deelen met elkaar zal gaan verbinden? Ds. G. VAN ESTRIK SPREEKT VOOR GEREF. J.V. Woensdagavond 16 oktober a.s. spreekt ds. G. van Estrik van Nieuwland in de Vredeskerk, om 7.30 uur op uitnodiging van de Hervormde J.V. op Ger. grondslag „Nathanaël Spreuken 8 :17". VEENENDAAL Zaterdag 12 okt. in geb. „Eltheto" 8 uur CFA-film „Het verloren Con tinent". Dinsdag 15 okt. in geb. ,,'t Trefpunt" 8 uur, 2e lezing „Kin derpsychologie" voor Volksuniver- sitiet Veenendaal Donderdag 17 okt in Ritmeester-kantine, bloedplas- ma-avond Rode Kruis. In geb. ,,'t Trefpunt" 7,45 uur, ds. Jac. Ver maas spreekt voor Ned. Chr. Vrou wenbond over: „Vluchtheuvel of kerkje" Zaterdag 19 okt. in geb. Eikenlaan, 8 uur, opvoering „Bal let der Lage Landen" onder ausp. Arbeiders Kunstkring. Op Boslaan- plein, 3.30 uur regionale Singelloop. Luxor theater, van heden vrijdag t/m maandag de film „De Geheime Dienst grijpt in", en van dinsdag t/m donderdag ,In hun laatste nacht' peveen, KI. Katerstraat 87; de roodvos, R. van Eden, binnengebracht door Al- bert van Gerenstein, Dr. Kuijperstraat 9; de goudvos, H. Huibers, verkleed als matroos, die voor de vinder 25 gulden waard was, welk bedrag gedeeld moest worden door mevrouw Van de Scheur, Pelikaanstraat 25 en Martha Roelofs, Fluitersstraat 16, omdat die tegelijk de goudvos hadden aangehouden en ten slotte de groenvos, de heer J. van der Roest, die lange tijd in de drukke Hoofdstraat opvallend had lopen foto graferen, en toch als laatste werd aan gehouden door Marinus Henken, Tal- maplein 4. Voor wie deze vossenjacht heeft mee gemaakt behoeft het geen betoog dat het een groot succes en een weer zeer attractieve sensatie is geworden. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven by garage Van de Horst in Rhenen, maar niet gevonden. De riks welke deze week dus weer in omloop wordt gebracht is daardoor in waarde gestegen tot 12,50. Deze heeft ditmaal het rode nummer Kijkt u dus goed uit naar de rijks daalder met het rode nummer G 632569 Indien u deze voor a.s. donderdag middag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke thans dus tien gulden bedraagt, direct uitbetaald. Weinigen van de Veenendalers zullen weten wat de Veenendaalse ossenmarkt in vroeger jaren was. Toch zullen meer van onze plaatsgenoten zich de kleine ossenmarktbroodjes nog voor de geest kunnen halen. Maar wat u zich allemaal herinnert - of u nu bent geboren en getogen Veenen- daler of „import" van later jaren - dat is de snertactie, welke enkele jaren achter een door de Gezamenlijke Militaire Fond sen werd gehouden. Welnu, het Veenendaalse comité van de Gezamenlijke Militaire Fondsen heeft ons laten zien, dat het op een origipele en aantrekkelijke manier geld weet in te zamelen. Men heeft ons voorheen met veel mili tair vlagvertoon en soldateske tam-tam de snert opgediend. Niet voor niets be staat de afdeling Veenendaal van deze instelling voor het overgrote deel uit oud militairen. Thans komen deze mannen weer met iets origineels op de proppen, n.l. ossen marktbroodjes, kleine heerlijke verse broodjes, met en zonder krenten. Over de ossenmarkt hebt u vorige week het een en ander in ons blad kunnen lezen, maar met de daaraan verbonden broodjes kunt u persoonlijk kennismaken. Voor de op 19 oktober a.s. te houden regionale Singelloop, georganiseerd door de Veenendaalse atletiekvereniging, heb ben reeds ingeschreven de heren: H. Viset uit Arnhem, Nederlands snel ste loper 1957 over 5000 m. met een tijd van 14 minuten en 37 seconden en K. de Ruiter wiens snelste tijd 8 minuten en 28.8 seconden bedraagt over 3000 m. Beide atleten welke tot de beste van Nederland kunnen worden gerekend zul len op 19 oktober 's middags half vier hun krachten meten aan het Boslaanplein te Veenendaal. De afstanden welke door atleten van verschillende klasse zullen worden ge lopen bedragen 2, 3 en 4 km. Voor diegene die niet bij de K.N.A.U. zijn aangesloten bestaat de gelegenheid deel te nemen aan een wedstrijd over 2000 m. Aanmelding hiervoor kan alsnog ge schieden bij de heren: A. Harteman, Groenelaan 39, S. Drost, Lindenlaan 26 beiden te Veenendaal. En met ieder broodje, dat men met smaak zal verorberen, steunen we het mooie doel van de Gezamenlijke Militaire Fond sen. Verwar deze instelling niet met het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, waarvoor dezer dagen wordt gecollec teerd. Het P.I.T. - evenals andere soortge lijke instellingen van een ander gods dienstig origine werkt dit ook voor een mooie zaak - stelt zich ten doel in de diverse garnizoensplaatsen voor de in werkelijke dienst zijnde dienstplichtigen, militaire tehuizen te exploiteren. Het doel van de G.M.F. is evenwel de weduwen en wezen van onze gesneuvelde militairen, de verminkte militairen en hun gezinnen, alsmede de in de maat schappij terugkerende dienstplichtigen en vele oud-militairen te steunen in aan vulling op het - vaak ontoereikende - staatspensioen. Daarvoor gaat de G.M.F. - Veenendaal ossenmarktbroodjes verkopen, en hebben alle plaatselijke bakkers - evenals des tijds de melkslijters bij de snertactie - toegezegd geheel belangeloos aan de ver koop van de broodjes mee te werken. De broodjes zullen op dinsdag 29 okt. a.s. worden geleverd. Op die dag zullen de bakkers geen normaal brood verkopen. Bestellingen kunnen in de week van 12 tot en met 19 oktober worden opgegeven aan de bakker. De prijs van deze broodjes? 8 cent per stuk zonder krenten en 12 cent per stuk met krenten. Ter rikaérè kennismaking zullen enkele bakkers in de Hoofdstraat volgende week enkele „ossenmarktbroodjes" etaleren. De opbrengst van de broodjes komt dus geheel ten goede aan de Gezamen lijke Militaire Fondsen. RING „SCHERPENZEEL EN OMSTREKEN" START De ring „Scherpenzeel en Omstreken" start a.s. zaterdag 12 oktober het winter werk met een appèlavond. De bondssecre- taris de heer G. A. de Ridder verzorgd voor het grootste deel het programma. De samenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw achter de kerk te Scherpenzeel, aanvang 8 uur en is niet alleen voor de leden van de C.J.V.F. en de C.J.M.V., maar voor allen die belang stelling hebben voor het jeugdwerk. DAMUITSLAGEN De damuitslagen waren deze week als volgt: M. Inkenhaag D.,Niessen 20 J. Bakker H. ter Maten 20 J. Visser C. Hoeksema 0—2 D. v. Ekris C. v. d. Peppel 2—0 M. Inkenhaag R. Bakker 02 C. Hoeksema N. Wallet02 W. v. Schaik D. v. Ekris 02 N. Wallet G. Jansen 1—1 W. v. Schaik J. Jansen 02 GESLAAGDE ORIëNTERINGSRIT VOOR BROMFIETSEN Maandagavond werden in het kader van de winkelweek weer de traditionele oriënteringsrit voor bromfietsers. Er was weer grote belangstelling en er versche nen in café „Marktzicht" 39 deelnemers aan de start, die een afstand af moesten leggen van 35 km. met een gemiddelde snelheid van 20 km per uur. De deelne mers werden een minuut na elkaar ge start. Voor hen die met een gelijk aantal strafpunten eindigden besliste het laagst gemiddelde. De uitslagen waren: 1. G. de Greef, 4 strafp. wisselbeker; 2. C. Valkenburg, 5 strafp.; 3. H. van Ede, 6 strafp.; 4. H. in kenhaag, 7 strafp.; 5. mevr. Van Ginkel- Wagensveld. PRIJSWINNAARS RINGRIJDEN OP DE FIETS In het kader van de Scherpenzeelse winkelweek werd dinsdagmiddag ring- rijden voor kinderen op de fiets gehouden rondom de vijver aan de Lindelaan. Er waren 69 deelnemers. De uitslag was als volgt: 1. Wijmie Kuyt; 2. W. Pol; 3. Lusette Bammereau; 4. Jaap de Greef; 5. Truus Valkenburg; 6. Wim van Bruggen; 7. Jan van de Vliert 8. Teun van de Ham; 9. Ali van de Klift; 10. Rietje van Egdom; 11. Beppie Hoef- akker; 12. Ria van de Gijs; 13. Hennie Overeem. Ds. C. TREURE NAAR HILLIGERSBERG Ds. C. Treure, Ned. Herv. predikant alhier, heeft het beroep naar de Her vormde gemeente van Hilligersberg (Rot terdam) aangenomen. AANVANG KERKDIENSTEN GEWIJZIGD Met ingang van heden is het aanvangs- uur van de avondkerkdiensten van de Ned. Herv. gemeente alhier gewijzigd. Gedurende de wintermaanden begint deze dienst namelijk om 6 uur. COLLECTEN IIERV. GEMEENTE Bij de Ned. Herv. Gemeente te Wou denberg werden over de maand sept. aan giften en collecten ontvangen: Diaconie 364,98; Kerkvoogdij 385,67; Zendings bussen 18,97; Jeugdwerk 141,80; „Fak kels bijeen" 272,10. Het verjaringsfonds bracht deze keer 70,65 op, zodat de eind stand thans 7562,42 bedraagt. GESLAAGDE KINDEROPTOCHT Een bijzondere kinderoptocht ging woensdagavond door Scherpenzeel, na eerst te zijn gekeurd door een jury, be staande uit de heren P. v. d. Pol, P. de Jonge en Jac. Pluygers. De Scherpenzeelse politie komt wel een woord van dank toe voor de extra voor zorg genomen i.v.m. de dichte mist. De belangstelling was groot langs de wegen. De uislagen waren: groepen, 1. „Caeci- lia", 2. Koningin in het bos; 3. Gelaarsde kul, 4. Siamese iheil'jsk, 5: de elfjes en 6. Shell juniorclub. Individuele: 1. Het bloemenmeisje, Cor- rie Rietberg; 2. Heks, Gerrit Dikkenberg; 3. Chinees, Joke van de Pol; 4. Tiels Flip- I je, Hendrik van Velzen. Ds Jac Vermaas, Ned. Herv. predikant alhier zal donderdagavond 17 oktober a.s. 7.45 uur in gebouw ,,'t Trefpunt" spreken voor de afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Zijn onderwerp is: „Vluchtheuvel of kerkje". Na een gedwongen rustperiode van een maand heeft de Veenendaalse zwemclub woensdagavond zijn activiteiten hervat. Op die avond werd begonnen met de wintertraining in het Sportfondsenbad te Arnhem. Iedere woensdagavond om de veertien dagen zien we een bus vol V.Z.C. ers naar Arnhem trekken. Van 8 uur tot 9 uur wordt er dan vrij gezwommen, terwijl van 9 uur tot 9.30 uur het bad ter beschikking staat van de Veenendaalse zwemclub, voor de training door o.a. badmeester Rompes. Voorts heeft de Veenendaalse zwem club met twee zeventallen ingeschreven voor de wintercompetitie van de kring Midden van Nederland van de K.N.Z.B. Het eerste zevental en een combinatie van het tweede en derde zevental zullen aan de wintercompetitie, welke binnen kort aanvangt, deelnemen. De wedstrijden worden gespeeld in het Sportfondsenbad te Amersfoort. De grote zaal van gebouw Eikenlaan was woensdagmiddag vrijwel geheel ge vuld toen daar, voor de kinderen die vol doende jubileumruitertjes uitgegeven door de fa. Ant. de Ruiter, hadden ge spaard, een feestelijke middag was be reid. Het waren niet alleen Veenendaalse kinderen, ze kwamen ook uit de omlig gende plaatsen. Zo werd een groot deel van de zaal bezet door een grote groep uit Scherpenzeel, met drie autobussen vandaar naar het gebouw en ook weer teruggebracht. Nadat de jeugdige gasten waren toe gesproken door de heer Ant. de Ruiter, werd hen een uitstekend verzorgd en bui tengewoon smakelijk programma geboden door het gezelschap „De Bonte Kinder- trein". Kostelijk hebben de kinderen zich hiermee geamuseerd en de trommelvlie zen werden vrijwel onophoudelijk zwaar op de proef gesteld door hun daverende reacties. De fa. De Ruiter had dan ook geen betere keuze kunnen doen dan door dit gezelschap te laten optreden. Voor de vele honderden kinderen werd het stellig een onvergetelijke middag. En het kan niet anders of de naam van de fa. Ant de Ruiter zal hierdoor, ook na de 3/4 eeuw van zijn bestaan, in grote kring voor vele jarenlang aangename en pret tige associaties blijven wekken. Woensdagavond toonde de firma G. van Sehuppen zijn wel zeer in ternationaal ge oriënteerde win tercollectie tijdens een aantrekkelij ke en goed ver zorgde modeshow in gebouw „Elthe to". Wij zagen o.a. enige heel mooie wintertailleurs van Franse origi ne. Veelal met grote bontkraag. Ons werd deze avond ook weer eens duidelijk ge toond dat de rok en pullover nog lang niet uit het modebeeld ver dwenen zijn. Voor de moderne vrouw en het jonge meis je waren er ver schillende mooie en gezellige com binaties. Rokken in Schotse of Ierse tweed en Italiaan se alpacca. Alles in bekende mer ken als Harella, Corr-ray en Pa- mina, gecombi neerd met een leuke jumper, vest of blouse, deden 't bijzonder goed. E.H.B.O.-CURSUS De afdeling Woudenberg van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. organiseert bij vol doende deelname een cursus. Belangstel lenden kunnen zich voor 15 oktober a.s. opgeven bij de voorzitter de heer H. G. v. d. Hoek, Stationsweg 10 of bij de secre taresse mej. M. C. Noordam, Rumelaars- weg 42. AANLEG NIEUW RIJWIELPAD Een dezer dagen werd een begin ge maakt met het leggen van een rijwielpad vanaf de Parklaan, langs hotel de Schans tot het bestaande pad langs de Stations weg alhier. Aangezien tot dusverre door de wiel rijders gebruik gemaakt moest worden van de rijksweg, zal deze gevaarlijke si tuatie eerdaags tot het verleden behoren. De bestaande bushalten van de N.V. De Haas en de N.B.M. voor de woning van de heer Walma van der Molen, zullen worden verplaatst tot voor hotel de Schans, waar voor thans de nodige ruimte beschikbaar zal worden gesteld. Sinds enkele jaren was door de rijks waterstaat straatstenen opgeslagen voor het gebruik elders en ter plaatse, naast het rijwielpad voor de woningen tegen over de Schans. Op de Grebbeberg worden zaterdag 12 oktober samengestelde ruiterwed- strijden gehouden, die worden georga niseerd door de landelijke rijvereniging „De Grebberuiters". Om half elf 's ochtends beginnen de dressuurproeven in de openluchtmanege om twee uur wordt de cross gereden en om drie uur vangt het spring concours aan. Er wordt deelgenomen met ongeveer twintig paarden. Veertien ruiters zijn afkomstig van de landelijke rijvereni ging „De Batavieren" uit Resteren. De prijsuitreiking vindt 's avonds om acht uur plaats in hotel „De Grebbe". NONNEN GAAN IN WAPENHANDEL De zusters van de Orde der Godde lijke Voorziening te Kingston in de V.S. hebben van een wapenfabriek een aantal kleinkaliber-buksen ten ge schenke gekregen. Ze krijgen nu les van een vakman en koesteren de hoop, aan de schietschijf, bij competities hun „man" te kunnen staan. Toen in septem ber 1944 de man nen van de eerste Britse luchtlan dingsdivisie in sa menwerking met hua wapenbroe ders van het Pool se luchtlandings detachement een heldhaftige poging ondernamen om de weg over de Waal en de Rijn voor de in Noord- Brabant aanstor mende legereen heden vrij te ma ken was Cecile v. d. Pol acht jaar. Zij zag de mannen uit de vliegtuigen springen en ze langzaam aan hun parachute naar beneden zweven. „In vredestijd zal dat een heerlijke sensatie zijn" flit ste het door haar brein. Verleden jaar zag zij in een krant een foto van een meisje uit Den Haag, dat als eer ste vrouw van Nederland 't bre vet had gehaald. Opeens herinner de zij zich weer die septemberda gen van 1944. Zij schreef dat Haagse meisje een brief, waarvan de inhoud kon worden samen gevat in één zin: „Waar kan ik leren parachutespringen?" Ze kreeg per kerende post antwoord. Zij liet zich inschrijven als lid van de Eerste Nederlandse Parachutistenclub en maandag keerde zij, na een veertien daags verblijf in de springschool in het plaatsje Biscarosse, gelegen in Zuid west Frankrijk, terug in haar ouderlijk huis, hotel „De Koerheuvel" te Rhenen. Met het brevet parachutespringen derde graad. En vier pond lichter. „Het zijn me de veertien dagen wel geweest", vertelde de blonde Cecile me gisteren. „Twee zenuw-weken". Ze windt er geen doekjes om. Ze heeft acht automatische sprongen gemaakt, van 500 rn hoogte, maar van de sensatie van het zweven in de lucht, zoals ze die zich had voorgesteld, heeft ze niet zo bijster veel geproefd. „Je was binnen de minuut beneden en die tijd heb je hard nodig om te zorgen dat je heel huids op de grond komt. De eerste der tig seconden lig je met je zenuwen overhoop en de resterende dertig se conden moet je je alweer concentreren op de landingshouding. Want het lijkt misschien zweven aan zo'n parachute, maar je komt nog met een rotklap op de grond terecht. En wat voor grond. Het stond daar vol met distels en ste kels." Dank zij het stevige springuniform heeft zij aan die acht „rotklappen" in het distelveld geen littekens overge- met tien andere (mannelijke) leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten club in het door de Franse staat inge richte opleidingscentrum te Biscarosse aan. Het lesprogramma vermeldde eerst een paar dagen leren valbreken op de keiharde grond. „Toen dat was afge werkt waren we allemaal bont en blauw en bek-af. „Vervolgens werd ze in het parachute-harnas in een stellage opgehangen om alle handelingen te le ren, die je in de lucht moet verrichten. Zaterdagmorgen was het toen zover, dat ze met zes andere „springgroenen" in een tweedekkertje mocht plaats ne men. Cecile zat als nummer twee. Toen nummer één het toestel had verlaten nodigde de instructeur Cecile uit om op de vleugel te klimmen en de spring- houding aan te nemen. „En wat er toen allemaal is gebeurd, heus ik weet het niet meer. Het ging allemaal zo ver schrikkelijk snel. Erg? Ja, ik was bar zenuwachtig. Maar de tweede sprong vond ik erger. Dan weet je wat je alle maal staat te wachten. Acht keer is Cecile, met een valhelm op haar blonde krullen en stevig vast- geregen in het springuniform, op de vleugel van de tweedekker geklommen en er afgesprongen. Zeven keer alleen met de rug-parachute, één keer met de rug- en borstparachute. Toen zij na de achtste automatische sprong nog hele maal intact was kreeg zij het spring- brevet derde graad. Of zij volgend jaar weer gaat „om hogerop te komen"? Ne derlands vierde gebrevetteerde para een auto-ongeluk eens een „voetbal knietje" opgelopen en nu voel ik hem weer." Zondag 22 september kwam Cecile ..■.".■.•.7.7.7. Beste Wout, Nou 'k had zoon zin om jou es wat te A Dit was een model van Krefisch uit Oostenrijk, gedragen door Suzy Zeer flatteus was een mosgroen en semble van gemengde wol, waaronder een witbedrukte blouse werd gedragen. Het jasje was gevoerd met het mate riaal van de blouse. Mooie sportpullovers werden gedra gen op pantalons, geruit en effen, alle met nauwe pijpen en verstelbare taille, ski-pullover met grote kraag, welke Hiervan willen wij vermelden de après- omgetoverd kan worden tot een heer lijk warme capuchon. Tinneroy was veelal verwerkt voor tweedelige ensembles, zodat het even tueel gecombineerd kan worden met een andere rok of blouse, wat ons zeer practisch lijkt. Tot slot werden nog enkele elegante cocktail en korte avondjaponnen ge toond, waarvan vooral een japon van zwart velours-chiffon met tule zeer in de smaak viel. De mooie en draagbare hoeden welke deze collectie begeleidden waren van de firma R. de Jong. Zij waren in mooie kleuren en materialen in klosmodel, met opgeslagen rand en niet te vergeten de weer zo moderne baret. De kapsels der dames werden op voor treffelijke wijze verzorgd door de heer Steggerda uit Amersfoort. Francis. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 (Van onze correspondent) PARIJS, oktober. Het drama in Hirson heeft algemeen opzien gebaard. Dins dagmiddag heeft een groep Franse geneesheren de regering gevraagd de film „De heksen van Salem" te willen verbieden. Uit diverse delen van het land komen nu andere berichten over dergelyke aanvallen. Ze doen zich vrywel uit sluitend voor in fabrieken en kantoren waar grote hoeveelheden jonge meisjes werkzaam zyn. Het algemene beeld is vrywel steeds hetzelfde: één der meisjes krijgt plotseling onder het werk een crisis, begint op vreselijke, angstaanjagende wyze te krijsen, met naar achteren geheld lichaam om haar eigen spil rond te draaien, om tenslotte neer te storten, zich waanzinnig over de vloer te wentelen, eigen gelaat te beschadigen enz. Korte tijd, soms enkele uren later, blijkt dan plotseling een hele groep meisjes een collectieve crisis te krijgen. De genees heren hebben overal aangeraden om bij de eerste crisisverschijnselen de werk plaats geheel te ontruimen, ook indien slechts één arbeidster een aanval krijgt. Dergelijke aanvallen van collectieve hysterie kunnen zich namelijk al enkele uren nadat één der arbeidsters het voorbeeld heeft gegeven, voordoen. pen is de collectiviteit van dergelijlce verschijnselen namelijk zeer groot. Alle taxi's uit het stadje verschenen aan de fabriekspoort om de arbeiders thuis 1e brengen. De pruikenfabriek bleef donderdag middag gesloten, maar opende vrijdag morgen weer haar poorten. Op precies hetzelfde tijdstip als daags tevoren kregen de tien zelfde meisjes wederom een crisis, erger nog dan de eerste dag. De tientallen andere arbeidsters snel den vol vrees de werkplaats uit. Maan dag is de fabriek wederom geopend. De artsen vrezen echter, dat zich nog meer dergelijke incidenten zullen voordoen. Nader vernemen wij nog, dat op ver zoek van de deskundigen de directie van de pruikenfabriek thans luidspre kers in de werkplaatsen heeft geplaatst, waardoor kalmerende muziek wordt uitgezonden. Ondanks deze voorzorgs maatregel herhaalde de collectieve hys terie zich in de loop van de namiddag. houden. Wel een knietje. „Ik heb bij chutiste weet het nog niet. „Het waren twee ontzettend zware en harde weken", zegt ze. „Er waren maar twee vrouwen een Parisienne en Ik. Verder allemaal mannen. En Biscarosse is zo ver, hè. Als we hier in Nederland eens konden springen. Maar ja, we hebben nog geen vliegtuig. Ja, de echte sensatie komt pas na heel veel oefenen. Bij de vrije val. Dat heb ik er wel geleerd. Maar toch was het wel mieters." Vader Van de Pol schudt zijn hoofd eens. „Snapt u dat nou. Uit een vlieg tuig springen, voor je plezier? Zij had de zenuwen, maar wij hier ook. Maar wat doe je er tegen? Helemaal niets." Hij schudt bezorgd zijn hoofd. Hij heeft namelijk nog een paar dochters. N. schrijve en nou ja, ik ben in de pen geklomme en dit is het perdukt. Eerst een vraag: Loat jij Driek wel es waarke op een fabriek, tot 's avonds? Nee, Wout, je kunt wel es raar ut de hoek komme, mar 'k heb nog nooit ge piekerd over die gekke Wout! Jij wit net as ik dat die rooie van vrogger een versie hadde; 'k wit alleen 't begin en dat was zo: „Acht uur, acht uur, geen langer arbeidsduur." As nou de huisvrouwe, moeders van keinders, zoo 's aovens ok nog op fa briek waarke, dan waarke die deeres, nou ja, netjes getraud, nog veul langer dan der eige manne! 's Oches om half zeuven opstaon om de man weg te helpe, dan 'thuishouwe, brood, middagete, brood en schoon- houwe en dan nog waarke van 6-9 uur in 'tfebriek! Lane me 't zo zegge, dat zo'n huis moeder, as ze 's aovus thuis komt, dood kapot is! En nou mar rekene, Wout, over die acht uur! Een Veense man. In Hirson begon het drama reeds don derdag j.l., enkele dagen nadat de film „De heksen van Salem" er had ge draaid. Om tien uur voormiddag kreeg de 18-jarige arbeidster in de pruiken fabriek van het Noordfranse stadje Huguette V. in de fabriek zelf een aan val, waarbij ze onbewust maar vol komen nauwkeurig de bewegingen en het gekrijs van „de door de heksen be zeten meisjes van Salem" imiteerde. Het meisje werd in de woning van de patroon gebracht, waar een inmiddels toegesnelde geneesheer een kalmerende injectie toediende. Nog voor de arts was vertrokken bleken tien andere meisjes in de fabriek een collectieve crisis te hebben gekregen. Het was een vreselijk schouwspel. De dokter liet on middellijk de fabriek evacueren uit vrees, dat het hele personeel „bezeten" zou worden. In vrouwengemeenschap- TOE, SCHIET EENS UIT UW SLOF! Volgende week zullen in het gehele land vele collectanten de moed hebben aan uw bel te trekken om u een gave te vragen voor het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. Schiet eens uit uw slof en stel ook de Veenendaalse col lectanten niet teleur. Schiet eens uit uw slof, want het is voor onze militairen. Dank zij uw bij drage van verleden jaar (prachtig was toen die collecte in Veenendaal: 2400 gulden!) kon het PIT ook dit jaar weer zo heel veel doen voor de militairen. Tehuizen konden worden gebouwd, mo dern worden ingericht, kerstpakketten konden worden verzonden naar over zee, enz. Vraag het eens aan een mili tair hoe hij het werk van het PIT waar deert. Het is zo dringend nodig dat Jan Soldaat in zijn vrije tijd een tehuis heeft waar hij ontspanning kan zoeken en in een rustige kamer zelfs zijn studie kan voortzetten. Kortom, er is nog zo veel te doen om het de jongens in mili taire dienst in hun vrije tijd goed te ■doen hebben. Dat kan, mits het thuis front helpt. Dat thuisfront bent u. Blijft u maar rustig bij uw haard en radio zitten. Dat mag! Maar schiet dan even uit uw slof en IN uw portemonnee, wanneer volgende week de PIT-collec- tfint bij u komt. Zij zijn voor PIT op pad. Helpt u PIT? Heel hartelijk dank. Het plaatselijk PIT-comité. BARNEVELD. De gemeentebegroting van Barneveld voor 1958, die deze week de raad is aangeboden, geeft geen opwek kend beeld van de financiële toestand, waarin zich deze gemeente bevindt. On danks verschillende bezuinigingen is er een tekort geraamd van 394.000,- dat is 135.500,- hoger dan het nadelig saldo van dit jaar. Deze stijging van het tekort is onder meer het gevolg van meerder onderhoud van grintwegen in verband met het niet doorgaan van de asfaltering 20.000,-), hogere kosten van lager en middelbaar onderwijs 27.000,-), van het nijverheids onderwijs 54.550,-) en hogere kosten voor sociale zaken in verband met geste gen verpleegprijzen etc. 16.350,-). In hun toelichting op deze cijfers mer ken b. en w. op, dat de meeste verhogin gen buiten de invloedsfeer van het ge meentebestuur zijn gelegen. WIJZE WOORDEN HET GOEDE VOORBEELD Opvoeden is niets dan voortdurend een goed voorbeeld geven. (Thérèse Hoven) VOORKOMT door Neem NU vooral Vitamine» en Lever traan in ter voorkoming van Griep Hoofdstraat Veenendaal

De Vallei | 1957 | | pagina 1