Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Grootse huldiging voor jubilerende burgemeester MULDER franse arbeiders worden ingenieurs l:lis ©mm AGENDA 31e jaargang WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 No. 81 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel BOTSING VAN TWEE PANTER AUTOBUSSEN Geen letsel bij inzittend personeel Grote opkomst voor inenting tegen kinderverlamming Inleveren bonnen voor jeugdmiddag ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Schildpad speelde verstoppertje Ds. Boertien van Hamburg over zijn werk in Israël Lager en middelbaar onderwijs per radio en televisie Dertig nieuwe ingenieurs scholen RENSWOUDE ELST EDERVF EN „Mentor" liet zich de worst best smaken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bJJ de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Temidden van een geweldig aantal bloemstukken hebben burgemeester Bakker, diens echtgenote en kinderen zaterdagmiddag honderden handen ge drukt, ter gelegenheid van het 30- jarig ambtsjubileum van Veenendaals eerste burger. Burgemeester Bakker was in die 30 jaar burgemeester van resp. Koude- kerke, Oldebroek en sinds 1946 van Veenendaal. De receptie vond plaats in de trouw zaal van het gemeentehuis. Om de stroom bezoekers vlot te kunnen verwerken was de werksleuf, waarin de eerste handelingen voor het vernieuwen van de Hoofdstraat wor den verricht, voor het gemeentehuis tijdelijk dichtgegooid. Het aldus geïm proviseerde toegangspad had men een feestelijk aanzien gegeven door aan weerszijden palmboompjes te plaat sen. Onder de eersten, die de burgemees ter gelukwensten waren mevrouw en wethouder Van Kuijk, wethouder De Ruiter en de gemeentesecretaris, de heer D. Blankespoor. Deputaties van vrijwel alle Veenen- daalse verenigingen, van groot tot klein, kwamen de jubilerende burge meester feliciteren. We noemen er slechts enkele: de Veenendaalse Win keliersvereniging, de vereniging „Oran jedag", de voetbalverenigingen, de gymnastiekvereniging „Sparta", Vee nendaalse Zwemclub, enz. Voorts wa ren o.a. ter receptie aanwezig de plaat selijke geestelijkheid, het gemeente- personeel, directies van de plaatselijke fabrieken, de vrijwillige brandweer (in uniform) raadsleden, doktoren, depu taties uit de onderwijswereld, bene vens een groot aantal particulieren. Nog groter was echter het aantal particulieren, dat naast en tegenover het gemeentehuis al vóór de receptie begon, een plaatsje had gezocht om het hele gebeuren van nabij te kunnen meemaken en het défilé te kunnen aanschouwen, dat tegen half zes een aanvang nam. Driehonderd wandelaars van negen verenigingen huldigden burgemeester Bakker in deze vorm. De harmonie „Caecilia" begeleidde de tippelaars. Tijdens het défilé stelde de harmonie üich tegenover het gemeentehuis op, Bovenaan de Veerweg onder Rhenen zyn zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur twee autobussen van de Panter Sigarenfabrieken, die personeel af komstig uit de Betuwe, naar huis ver voerden, op elkaar gereden. Geen der inzittenden liep letsel van enige be tekenis. De materiële schade aan de voorzijde van de achterste bus was aanzienlek. Het ongeval was nogal gecompli ceerd. Op de viersprong Oude Veenen- daalseweg Veerweg, gesneden door de drukke Utrechtsestraatweg, bevond zich mej. S., die een Volkswagen be stuurde van de firma C. K. te Rhenen en die op de linkerhelft van de rij baan stond met de kop van de wagen in de richting van de stad. Uit de richting Eist kwamen op dat moment twee bussen aangereden, die personeel van de Panter Sigarenfabrie ken te Veenendaal naar de Betuwe brachten. De chauffeur van de voorop rijdende bus moest op de hoek van de Veerweg afremmen, om bij het nemen van de bocht niet in aanraking te komen met de naast hem staande Volkswagen van mej. S. Door deze plotselinge remmanoeuvre kwam de tweede achterop komende bus in moeilijkheden en botste met geweld op de achterkant van de eer ste, hetgeen met een enorme klap ge paard ging. Hoewel de inzittenden met de schrik vrij kwamen en slechts hier en daar een kleine verwonding viel te con stateren, was het met de materiële toestand van de beide autobussen min der goed gesteld. De eerste bus was aan de achter zijde licht beschadigd, doch de tweede was aan de voorkant totaal verwoest. VEENENDAAL Heden, woensdag 16 okt. in Chr. Ger. Kerk, Hoofdstr. 7.30 uur, Ds. M. Boertien van Hamburg spreekt over zijn werk in Israël. Donder dag 17 okt. in Ritmeester-kantine, bloedplasma-avond Rode Kruis. In geb. ,,'t Trefpunt", 7.45 uur, Ds Jac. Vermaas spreekt over „Vlucht heuvel of kerkje" voor Ned. Chr. Vrouwenbond. Zaterdag 19 okt. in geb. Eikenlaan, 8 uur, opvoering „Ballet der Lage Landen" onder ausp. Arbeiders Kunstkring. Op Boslaanplein, 3.30 uur, regionale Singelloop. Dinsdag 22 okt. 3e le zing Kinderpsychologie voor Volks universiteit Veenendaal. In geb. „Ojové" Kostverloren, 7.45 uur, de heer Luuring spreekt.over „Wat is het volle Evangelie". Donderdag 24 okt. in geb. ,,'t Trefpunt", 8 uur, lezing met lichtbeelden over „Tun nelbouw" door de heer C. C. Smit voor Volksuniversiteit Veenendaal. Luxor theater, heden woensdag en morgen donderdag de film „In hun laatste nacht." terwijl de wandelaars hun vaandels en vlaggen naar hun jubilerende burger vader neigden. Onder de vele cadeaus, welke bur gemeester Bakker werden aangeboden, viel de grote met bloemen opgemaakte mand, afkomstig van de vereniging van Veenendaalse melkhandelaren, vmm wel buitengewoon op. In deze mand zat een groot assortiment van zuivel- produkten. Als liefhebber van een si gaar schijnt burgemeester Bakker ook bekend te staan: velen lieten hun ge lukwensen vergezeld gaan van de no dige rokertjes. Onder degenen, die burgemeester Bakker kwamen gelukwensen merkten we nog op de heer A. Berends, oud hoofdambtenaar van Veenendaal en sinds korte tijd burgemeester van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland, en burgemeester J. Houtkoper van Echteld. Het moment waarop burgemeester A. Bakker met zijn echtgenote en kinde ren op het bordes van het gemeentehuis het défilé van de plaatselijke wandel verenigingen gadesloeg. TEGEN LICHTMAST LANGS RIJWIELPAD GEREDEN EN ERNSTIG GEWOND Gisterochtend reed het 17-jarige meisje V. op het fietspad van de Ker- kewijk. Toen zij aan de andere zijde van de weg twee vriendinnen ontdekte begon zij te zwaaien, en al achterom kijkende reed zij pardoes tegen een van de lichtmasten hier. Zij werd met een hersenschudding per auto naar huis vervoerd. De resultaten van de inenting tegen kinderverlamming mogen in Veenen daal niet ongunstig worden genoemd. Van de 356 in 1955 geboren kinderen, welke werden opgeroepen om op don derdag 10 of vrijdag 11 oktober j.l. in het Groene Kruisgebouw te verschij nen, kwamen er 247 opdagen. Deze werden allen ingeënt. Van de ruim 100 niet-verschenenen waren er een aantal door ziekte ver hinderd en van een aantal werd be richt ontvangen, dat zij reeds een enting tegen kinderverlamming had den ontvangen van de huisarts. Degenen, die verhinderd waren zul len op een nader te bepalen datum alsnog in de gelegenheid worden ge steld de eerste injecties te ontvangen. De kinderen, die nu voor de eerste maal zijn ingespoten worden over on geveer vier weken voor de tweede maal geënt. Zoals bekend hebben de bonnetjes welke tydens de afgelopen week door de winkeliers werden uitgegeven, ook waarde als daarop bjj controle een nulletje verscheen. Bjj inlevering van 200 van deze bonnetjes kan men na mely k een toegangsbewijs bekomen voor de op woensdagmiddag 30 oktober a.s. om 2 uur en 4 uur te houden feestelijke middag voor de jeugd. Deze middag wordt gehouden in het gebouw aan de Eikenlaan en de toe gangsbewijzen in ruil voor 200 bonne tjes zijn verkrijgbaar bij het bureau van de Winkeliersvereniging in de Hoofdstraat; bij fa. P. van de Boven kamp in de Patrimoniumlaan, bij fa. J. van den Bosch aan de Markt en bij de fa. H. Huibers in de Zandstraat. De bonnetjes welke bij controle wel waarde bleken te hebben doordat daar op het cijfer van een bepaald bedrag verscheen, kunnen nog tot en met a.s. zaterdag worden ingewisseld bij alle winkeliers die aan de actie hebben deelgenomen. KERKEWIJK 167 - TEL.3000- VEENEN DA A L Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Een inwoner van Veenendaal be schikte over een prachtige schild pad. En omdat hij zich met het diertje geen raad wist, stelde hij er de heer Ouwehand van in kennis met het verzoek voor onderdak te willen zorgen. De heer Ouwehand had begrip voor de moeilijkheden van de Vee nendaalse dierenliefhebber en ver klaarde zich bereid voor het beest een warm nestje in te richten. Van Veenendaal verhuisde de schildpad toen naar een kennis in Achterberg, die het diertje verder zou transporteren naar het bekende park. Tot zover is de geschiedenis van de schildpad vrij normaal. Plotseling echter meldde zich iemand bij de directie van Ouwe hands Dierenpark, die in het bezit was van een schildpad, welke was gevonden op de Achterbergse- straatweg onder Rhenen en die het dier wel kwijt wilde. De heer Ouwehand ontfermde zich erover en belde de volgende dag het logeeradres op van de Veenendaalse schildpad, eveneens aan de Achterbergsestraatweg, om te informeren naar de toestand van de logé. Hij kreeg ten antwoord, dat de schildpad spoorloos was verdwenen doch dat men nog naarstig aan het zoeken was naar enig spoor van het „weggelopen" beest. De schildpad in kwestie (en het was de schildpad uit Veenendaal), de logé dus, zat echter al hoog en droog in zijn nieuwe verblijf op de Grebbeberg Heden, woensdagavond om half acht, hoopt in de Chr. Ger. Kerk aan de Hoofd straat te spreken ds M. Boertien van Hamburg, en wel over zijn werk onder het oude volk van Israël. (Van onze correspondent) PARIJS, oktober. Dank zij een vol komen nieuwe opleiding, die in 1958 een aanvang zal nemen, zullen Franse vakarbeiders zonder dat ze ooit een middelbare school hebben bezocht, een speciale ingenieursopleiding kunnen volgen. In 1963 zullen deze nieuwe centra hun eerste duizend ingenieurs en hun eerste drie duizend hogere tech nici afleveren. Momenteel worden er in Frankryk nauwelyks 500 ingenieurs per jaar gevormd, terwijl er voorlopig plaats is voor een goede tienduizend. Dit grote, nieuws is dezer dagen be kend gemaakt te Grenoble, waar emi nente figuren uit de onderwijswereld en de nijverheid de laatste hand heb ben gelegd aan de plannen. Dertig nieuwe opleidingsinstituten zullen wor den gevormd, die alle vanaf 1958 zullen worden geopend. Ieder centrum kan honderd leerlingen ontvangen. De leer lingen moeten vakman zijn, de lagere school met goed gevolg hebben door lopen en bereid zijn vijf zware jaren te doorworstelen. In die vijf jaren moeten ze ten dele TWEE DEZELFDE ONGELUKKEN DOOR ONVOORZICHTIGHEID Vrijdag werd een dame die in de Hoofdstraat plotseling, zonder om te kijken of richting aan te geven, de rijweg overstak, door een achterop rij dende motor gegrepen. Behalve enkele wonden aan benen en armen en een zwaar beschadigde fiets, kwam zij en de motorrijder er zonder ernstige gevolgen af. De dame echter die maandagmid dag op precies dezelfde wijze op de Kerkewijk de rijweg over ging, werd eveneens door een motorrijder aan gereden. Zij liep echter dusdanige ver wondingen op dat zij onmiddellijk naar het Julianaziekenhuis moest wor den overgebracht. DS. TREURE SPREEKT AAN DE DIJKSTRAAT Donderdag 17 oktober a.s. hoopt ds. Treure van Ederveen voor te gaan voor de Jongelingsvereniging „Imma- nuel", in het gebouw Rehoboth aan de Dijkstraat. Aanvang 7.30 uur. A.s. donderdag wordt in aanwezigheid van de Minister van Verkeer en Water staat Mr. J. Algera het laatste gat in de dijk naar Marken gedicht. Nog een paar weken en de auto's, motoren en brom fietsen kunen naar Marken rijden VERGADERING GROENE KRUIS Het bestuur van de vereniging het Groene Kruis heeft een vergadering ge houden ten huize van de voorzitter, M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Rens woude. Ondermeer werd daarbij de gehele fi nanciële toestand van de vereniging be sproken en deze bleek zodanig, dat het bestuur heeft moeten besluiten om de leden voor te stellen de contributie te verhogen van 5,- tot 7,-50 per jaar. Daartoe zal op maandag 21 oktober a.s. in het gebouw Rehoboth een algemene ledenvergadering worden gehouden, aan vang 7.30 uur. De agenda voor deze vergadering ver meldt verder: Notulen, verslag van de penningmeester, verslag van de commis sie tot het nazier var de boeken "an de penningmeester, bestuursverkiezing en rondvraag. NIEUWE TELEFOONAANSLUITING 450 T. S. ter Velde, Oude Holleweg, Rens woude. VERGADERING NED. CHRISTEN VROUWENBOND De afdeling Eist van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt 17 oktober, om 7.45 uur, in gebouw „Pniël" jaarver gadering. Het programma vermeldt, behalve de gebruikelijke jaarverslagen, zang door het koortje van de vereniging en het opvoeren van een propaganda- voordracht door enkele leden. De 33-jarige G. uit Ederveen was op 11 april in een auto aangetroffen, zon der dat hij in het bezit was van een rijbewijs. Vrijdag, voor het Wageningse kantongerecht, keek de officier van justitie, mr. A. J. J. Pfeil, eens in zijn dossier en constateerde, dat verdachte hardnekkig bleef in het verkeerde. In december 1955 en later nog eens had hij ook al bekeuringen gekregen voor het rijden zonder rijbewijs. Zo is 't, gaf G. toe, maar nu heb ik proef gereden. Alleen de uitslag weet ik nog niet. De vijftig gulden, waarvoor ik deze zaak kon schikken, heb ik overigens al aan het parket overgemaakt. Daar blijkt niets van uit m'n ad ministratie, zei de officier. Bent u niet in de war? Nee, wist verdachte. Betaald heb ik, maar m'n auto, die meteen in be slag genomen werd heb ik nog steeds niet terug. Ergens klopt iets niet. Het begon raadselachtig te worden, maar eindelijk wist de officier licht te brengen. Uw auto is niet in april door de politie geconfisceerd, maar in augus tus, toen u uw vierde proces-verbaal voor het niet hebben van een rijbewijs aangemeten kreeg, legde hij verdachte uit. Hebt u niet in uw dagvaarding ge keken om te zien over welke zaak het vandaag gaat? Nee, dat heb ik niet gedaan, gaf G. toe. Dan is 't geen wonder, dat u voor verrassingen komt te staan, maar de grootste komt dan nog wel, meende de officier. Als u het nog een keer durft te presteren om zonder rijbewijs in een auto te gaan rijden, kunt u er op rekenen, dat het huis van bewaring een paar weken voor u opengaat. Eis 50,— of 20 dagen. U moet er maar eens aan wennen dat de wet er is om nageleefd te wor den, oordeelde rechter A. C. van den Brand en hij maakte er 60,of 24 dagen van. Mevr. C. M. T.-v. d. B., huisvrouw te Wageningen, had in haar woonplaats op een fiets gereden, waarop zich geen deugdelijke bel bevond. Ik had m'n zoontje voorop, ver dedigde ze zich vrijdag voor het Wa geningse kantongerecht, en die had net even tevoren de belknop er afge draaid, zonder dat ik het merkte. Ik was net op weg om een nieuwe te halen. Daar hebt u niets van aan de politie verteld, las rechter v. d. Brand in het proces-verbaal. U zou niet eens geweten hebben, dat de bel defect was. Het werd 2,50 of 1 dag voor deze delinquente. P. B., los arbeider te Wageningen, was in het begin van dit jaar opge roepen om als getuige in een zaak voor het Wageningse kantongerecht te verschijnen, maar hij had verstek la ten gaan. Dat vormt een strafbare na latigheid en derhalve stond nu B. vrij dag zelf voor de balie als verdachte. Ik heb het gewoon vergeten, zei hij. Ik meende, dat het de twintigste januari was, maar naderhand zag ik tot mijn schrik, dat ik de achttiende had moeten komen. Het klinkt niet erg waarschijn lijk, zo'n verwisseling van datums. Bovendien viel de twintigste januari op een zondag, repliceerde rechter v. d. Brand. Het is burgerplicht om te ge tuigen, zei de officier van justitie en bovendien laat u de verdachte en ons hier voor niets komen. Over dit soort dingen worden we meestal erg kwaad. Het viel echter nog mee voor ver dachte, die getuige had kunnen zijn, want het werd 10,of 4 dagen. ■fr Onlangs stond M. van L., fabrieks arbeider te Ede, voor het Wageningse kantongerecht omdat hij zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs, toch op een motor was gesignaleerd. Vorige keer werd de zaak echter aangehou den omdat VanL. beweerde, dat niet hij, doch een vriend van hem, aan wie hij de motor even had geleend, door de politie was gezien. De mogelijkheid zat er in, want de politie had hem niet staande kunnen houden, maar was hem later komen horen. Voor verdach te een zaak van belang, want hij was al aan zijn zevende proces-ver baal toe wegens het rijden zonder rijbewijs en de laatste keer was zelfs een voor waardelijke hechtenis van zes weken tegen hem geëist. De verbalisant, hoofdagent M. R. Klein uit Bennekom, werd nu gehoord en die was pertinent in zijn verklaring. Behalve het nummer van zijn motor heb ik hem ook duidelijk ge- (Zie verder pagina 2.) het programma van de middelbare scholen doorlopen alsmede de zuiver technisch-wetenschappelijke opleiding. Ze verrichten ook praktisch werk, zo dat het zelfs mogelijk is dat de arbei ders de opleiding ontvangen, terwijl ze toch hun gezin kunnen onderhouden. Na vijf jaar zijn de afgestudeerden ge reed voor een post als „hogere technici" Uitblinkers kunnen vervolgens een speciale opleiding volgen aan één der bestaande technische hogescholen, waar ze in één jaar de titel van inge nieur kunnen verwerven. De speciale opleidingsinstituten, die de naam krijgen van „Promotion du Travaill" en worden gesticht en onder houden met subsidies van de staat en het bedrijfsleven zullen worden geves tigd in alle delen van Frankrijk. De onderwijsautoriteiten onderzoeken momenteel een tweede plan, dat in wezen even vergaand is en tot doel heeft volledig lager en middelbaar on derwijs te geven per radio. Op deze wijze kunnen kinderen, die ver van de school wonen toch hun noodzakelijke wijsheid vergaren, terwijl anderen, die in hun jeugd niet in staat waren mid delbaar onderwijs te volgen, nu in de leemte kunnen voorzien. Het plan bestaat om deze lessen over een speciale golflengte te geven en niet alleen rechtstreeks op te leiden voor het eindexamen lagere school, maar ook voor de eindexamens van de middel bare onderwijsinstellingen (baccalsu- réat enz.). Vele hieraan verbonden moeilijkheden zijn inmiddels al onder vangen. Gelijktijdig zou de televisie worden ingeschakeld, enerzijds om het contact met de leraren en onderwijzers doel treffend te maken, anderzijds om het onderwijs aanschouwelijk te doen zijn. De geestelijke vader van dit grootse plan is professor Henri Laugier van de Sorbonne. Terwijl de nieuwe ingenieursoplei ding inmiddels een feit is geworden, heeft men nog geen bindende beslis singen genomen voor wat betreft het radio-onderwijs. Op het betreffende ministerie meende men, dat het nog wel een jaar zou duren voor er een beslissing kon worden genomen. GESTOLEN GELD WEER TERECHT Een zekere V., werkzaam in een in richting te Ederveen, werd door de politie aangehouden in verband met diefstal van een geldsbedrag, groot 630,- uit de wo ning van de directeur van deze inrichting. MAAR VERSPEELDE HET KAMPIOENSCHAP De provinciale kampioenschappen voor speurhonden, die zaterdag op „La Foret" in Doorn werden gehouden, hadden een overwinning moeten worden voor de hond „Mentor" van de posteommandant van de rijkspolitie te Achterberg, de heer W. v. d. Haar. Zjjn hond behaalde niet zo lang geleden het certificaat met lof en insiders zagen „Mentor" dan ook als de grote favoriet voor dit provinciaal kampioenschap van Utrecht. Doch helaas, in Doorn deed „Mentor" dingen, die hij anders nooit doet. De voor zitter van de afdeling Rhenen van de K.N.P.V., de heer E. Snijders, vertelde ons, dat het dier uren lang tussen vlees en worst kon doorbrengen zonder er ook maar één oog aan te wagen of ook maar te likkebaarden. Toen hem in Doorn bij de proef „voed sel weigeren" een stuk worst werd voor gehouden, liet hij het zich echter heerlijk smaken, tot grote verbazing en ergernis van zijn baas, want dit kostte het dier de overwinning enhij had nóg wel een „el" gelust. Die indruk kreeg men al thans. Dit is nu die grote onberekenbare fac tor bij de dressuur. Wellicht heeft „Men tor" last gehad van zenuwen of examen koorts. Hoe het ook zij, in elk geval gaat de heer Van de Haar door met de training om volgend jaar een gooi te doen naar het landelijk kampioenschap in Ooster beek. In Doorn werd „Mentor" eervolle derde op de twaalf deelnemers. WIJZE WOORDEN BELEEFD AANBEVELEND.. Te grote aanbeveling verzwakt het vertrouwen. (Horatius) Hoofdstraat 51 - Telefoon 3184

De Vallei | 1957 | | pagina 1