DE VALLEI Dokter HOLL VEENENDAAL LEED IN TIEL 5-3 NEDERLAAG V.R.C. (volledig) behaalt eerste overwinning G.V.V.V. won met dubbele cijfers van Posta Matjan weerstaat het sterke Jonathan Scherpenzeel versloeg Wijk bij Duurstede met 4-2 Voor de Jeugd Kulaii verloor in Baarn met 2-1 van T.O.Y. Zes doelpunten van Henny van Essen Sclierpenzeel (zaterdagmiddag) D.E.Y. Doorn 2-1 Triangelboys kon het tegen B.V.C. niet bolwerken S.O.V.A. - Musketiers 3-3 Coinpetitiestandeii Merino's boekt winst tegen Oranje Leeuwen Veensche Boys - Valleivogels 4-4 Gevonden en verloren voorwerpen Veenendaal Woudenberg Renswoude FEUILLETON Veenendaal heeft het tegen Theole niet tot winst kunnen brengen. Dat zou dan ook. vooral in de eerste helft, niet verdiend geweest zijn, want door slecht plaatsen en dekkingsfouten van Veenendaal kreeg Theole de gelegen heid zyn spil ten volle te ontplooien. In de tweede helft ging het wel wat beter, vooral in de laatste vflfentwin- tig minuten werd alles op alles gezet om nog een goed resultaat te bereiken. Het lukte trouwens nog een heel eind. want in deze periode wisten de Vee- nendalers een 4-1 achterstand terug te brengen tot 4-3, terwijl er daarna in de laatste vüf minuten de kans op een gelijk spel zeker inzat, was Theole de gelukkige en won tenslotte met 5-3. Van de aftrap af trokken de Veenen- dalers meteen ten aaval, maar verder dan een corner kwam het niet. Direct daarna moest doelman Van de Pol echter alle zeilen bijzetten om een doelpunt te voor komen, toen Van Soest gepasseerd werd en Gerritsen kwam te vallen. Vijf mi nuten was de strijd oud toen Van de Pol nog juist de bal corner kon werken. Uit deze corner echter wist v. d. Garde op vakkundige wijze het eerste Tielse doel punt te produceren (1-0). Wel kreeg Corry Heikamp één minuut later een pracht kans om gelijk te maken, maar bij zijn keiharde schot belandde de bal jammer genoeg juist tegen de lat. Daarna ging het met Veenendaal niet zo best meer. Er werd wat onbenullig gevoetbald, waarbij dekking en plaatsen veel te wensen overliet. Dat Theole toen de score pief kon opvoeren was dan ook wel in hoofdzaak aan het prima ingrijpen van doelman Van de Pol te danken. Toch was het tweede doelpunt van Theole. uit een verre vrije trap. voor een groot deel aan niet voldoende reageren van de doel man te wijten. Het was Valburg, die dit vonnis voltrok (2-0). Ongeveer acht mi nuten voor de rust werkte Veenendaal zich wat los en zag kans om doelman Van de Wetering zo nu en dan behoorlijk in het nauw te brengen. Deze doelman te passeren bleek echter een hele opgaaf te zijn. Kort na de hervatting kreeg Veenen daal nog een prachtkans om een tegen- puntje te scoren, maar al was de voorzet van Corry Heikamp dan ook afgemeten toch wisten alle overige voorhoedespelers de kans te missen. Aan de andere kant kon Van de Garde het wel en wist in de vijfde minuut reeds Van de Pol voor de derde maal te pas seren (3-0). Het hele Veenendaal elftal nam daarna deel aan de aanval, zelfs de kanthalfs gingen mee op het vijandelijk doel schieten, maar het succes kwam pas in de twintigste minuut toen Corry Hei kamp uit een voorzet van rechts via de binnenkant van de paal in het doel schoot (3-1). Van toen af bleef Veenendaal steeds in de aanval, behoudens enkele zeer ge vaarlijke uitvallen van de tegenstanders. Zo'n uitval kwam er ook in de vijfen dertigste minuut wat tot gevolg had dat Van de Garde het vierde doelpunt op zijn naam bracht (4-1). Nadat Rebergen in de zevenendertigste minuut een harde kogel juist naast het doel geschoten had, was het één minuut later Kees Heikamp die de stand op 4-2 bracht. Dit doelpunt was voor doelman Van de Wetering echter te veel- geweest, want met een vinger uit de kom moest hij het veld verlaten. Hij werd vervangen door Vendelo. Zes miuten voor tijd was het aan goed opbrengen en een afgemeten voorzet van Kees Heikamp te danken, dat Corry Hei kamp onhoudbaar in kon schieten (4-3). Hoewel Veenendaal toen zeker de kans had om gelijk te maken, had Theole meer geluk en wist door Pluym de eindstand op 5-3 te brengen. Het is Kulan, dat met twee invallers naar Baarn trok om T.O.V. te be kampen, niet gelukt een overwinning te boeken. Toch was het reeds in de vtffde mi nuut Kleun, die Kulan de leiding gaf (0-1). Er volgde daarna een veldspel met weinig krachtsverschil. En on danks dat de T.O.V.-achterhoede vrjj gemakkelijk te passeren was, kon de Veenendaalse voorhoede toch de moed niet opbrengen om door te stoten. Van de Sluis zag zelfs nog kans om de bal in vrije pösitie naast te schieten. Vijf minuten voor de rust werd door een foutje in de Veenendaalse achter hoede de stand weer gelijk (1-1). Na de thee was Kulan steeds in de aan val, waarbij vooral Caumans Sr. bergen werk verzette, maar een doelpunt was er niet bij. Het werd zelfs in de vijftiende minuut 2-1 door fouttief ingrijpen van de achterhoede. Het was een spannende en sportieve strijd waarin Kulan werkelijk iets minder kreeg dan het, gezien het vertoonde spel, toekwam, maar doelpun ten beslissen nu eenmaal een wedstrijd. Voor het eerst na zes competitie wedstrijden kon het elftal van V.R.C. volledig zijn en ook de eerste winst punten behalen. De wedstrijd stond voor de rust niet bepaald op hoog peil, doch na de rust was V.R.C. volledig de meerdere van Ermelo. Spil Diepeveen beheerste het mid denveld. zodat de voorhoede vooral zijn stootkracht kon tonen. In begin speelde V.R,C. wat onwen nig, waarbij de lange middenvoor van Ermelo nogal eens verwarring in de V.R.C.-achterhoede bracht. Een aanval van rechts wist Keuken Jr. te benutten om zo hard op het doel te schieten dat de bal terugsprong tegen een der achterwaartsen van Ermelo en toch in het net verdween (1-0). Dit gaf V,R.C. moed, aanval op aanval werd opgebouwd, doch het spel werd tekort gehouden. Midvoor Cornelissen kreeg met zijn harde schoten geen kans. De rust ging in met een 1-0 voorsprong. Na de rust was het midvoor De Gier die met een hard schot van minstens G.V.V.V. heeft er aan de Buurtlaan een schietpartij van gemaakt. Met liefst 10-2 werd het Utrechtse Posta ingemaakt. Toch leek het er in het begin niet op, dat G.V.V.V. het tot een zo grote overwinning zou brengen, want reeds vanaf de aftrap nam Posta, door niet snel genoeg reageren van de achterhoede, de leiding. Nog enige tijd wisten de Utrechtenaren behoorlijk weerstand te bieden, maar toen het eenmaal 5-2 geworden was, werd het duidelijk dat G.V.V.V. een grote over winning zou gaan boeken. De thuisclub had voor afwisseling de enige tijd geleden gepasseerde Henny van Essen opgesteld op de midvoorplaats. Het resultaat was zes zuivere doelpunten aan gevuld met drie van de jeugdige J. v. d. Bovenkamp, terwijl één van Schols de tien volmaakte. In de tweeëntwintigste minuut wisten de Utrechtse postmensen jiog een doel punt te maken, maar in ae tweede helft kon zelfs een strafschop nog niet meerbe- Het zaterdagelftal van Scherpenzeel was in Doorn bij D.E.V. ondanks een vier tal invallers bijzonder goed op dreef. Het speelde zeker een klasse beter dan vorige week. Het werd een forse wedstrijd en dank zij de prima leiding van de scheids rechter bleef de verhouding in het veld zeer prettig. Vooral na de rust had de Scherpenzeel voorhoede pech en een paar maal zorgden staander en deklat ervoor dat de bal niet in het doel kwam. De voorhoede van Scherpenzeel was door tastender. De D.E.V.-voorhoede was snel vooral de rechtsbuiten, toch het ontbrak aan stootkracht om tegen de goedspelen- de Scherpenzeel achterhoede succes te hebben. Het eerste kwartier van de wedstrijd was voor D.E.V. en na zeven minuten spelen had D.E.V. succes en met een fraai schot van links was het 1-0. Na een kwartier spelen wist Scherpen zeel zich meer los te werken en het initia tief in handen te nemen. Na twintig mi nuten spelen wist B. van Dijk na goed doorzetten de partijen op gelijke voet te brengen. Na de rust bleef Scherpenzeel sterker en vier minuten voor het einde schoot de veteraan A. Veldhuizen een vrije trap op ongeveer 25 meter zo hard in dat hij onhoudbaar in het net ver dween 1-2 en hiermede behaalde Scher penzeel een verdiende overwinning. nut worden. Deze werd overgeschoten. De Buurtlaanbewoners maakte zelfs nog een elfde doelpunt maar door het feit dat op hetzelfde moment dat dit doelpunt ge scoord werd de reservebal het speelveld inrolde, was voor de scheidsrechter aan leiding het doelpunt af te keuren. De laatste tien minuten moesten twee Posta-spelers met onwillige spieren het terrein verlaten, zij konden echter door gebrek aan reserve's niet vervangen wor den, zodat de laatste minuten met negen man gestreden moesten worden. In elk geval was het een aardige en sportieve wedstrijd waarin de Posta-doel- man ondanks de tien doelpunten toch heus niet in een slechte vorm stak. twintig meter afstand de volkomen ver raste Van Kooten passeerde (1-1). V.R.C. begon het gevaar in te zien. Een kopbal van Cornelissen ging naast, als mede een voorzet van linksbuiten Jansen Voor vermeend buitenspel bleef de ach terhoede staan, maar de bal werd nog weggewerkt. De ver opgedrongen rechts back De Koning gaf een harde schuiver die de keeper losliet en achter in doel verdween (2-1). De aanvallen van V.R.C. werden steeds gevaarlijker. Een corner kwam op de deklat terecht. Een kwartier voor het einde was het Drost die de over winning veilig stelde (3-1). In de laatste minuten kwamen er voor het Ermelo-doel nog vele gevaarlijke mo menten, doch met kunst en vliegwerk wist de keeper zijn doel voor verdere doorboring te bewaren. Het zit Triangelboys nog niet erg mee in de tweede klasse. Na drie wed strijden nog geen enkele overwinning is toch eigenlijk te gek voor een ge degradeerde eerste klasser. Maar ja, als het niet vlotten wil, doe je er niets aan. Ook in de thuiswedstrijd tegen het Bilthovense B.V.C. heeft Triangelboys het niet kunnen klaren. Hoewel met de rust stand nog 1-1 was, werd het daarna al spoedig 3-1. Ondanks een veldover- wicht en redelijke kansen voor Triangel boys wist de voorhoede het doel maar niet te vinden. Steeds gaat het in de eerste helft nogal behoorlijk, maar na de rust is het mis. Wel kon Gaasbeek kort voor tijd de stand nog op 2-3 brengen, maar daar was het dan ook mee afgelopen. Matjan heeft het zowaar gepresteerd om met vier invallers het Zeister Jo nathan met 4-3 te kloppen. Naast deze sensationele uitslag had deze wed- strijd ook nog een voorgeschiedenis. De Pantermensen tobben n.l. nogal met de A-griep. Tengevolge daarvan had het Matjan-bestuur uitstel gevraagd en gekregen. Er zou dus zaterdag niet gevoetbald worden. Vrijdagavond echter liet het bonds- bureau in Utrecht per telegram weten, dat de wedstrijd Matjan-Jonathan onder alle omstandigheden moest doorgaan. Er werd een elftal bij elkaar getrommeld en zo verscheen Matjan toch op de groene mat. De eerste tien minuten ging de strijd gelijk op, maar toen was het uit een schijnbaar ongevaarlijke aanval dat Jo nathan via de binnenkant van de paal de leiding nam (0-1). Vijf minuten later was Ondanks dat Musketiers met vier in vallers aan moest treden tegen S.O.V.A. in Amersfoort, wist men toch een gelijk spel te behalen. Direct na de aftrap ging Musketiers tot de aanval over doch het succes kwam aan de andere zijde, want na twintig minuten nam S.O.V.A. de lei ding, doch in de dertigste minuut wist de goed spelende Van de Klift de partijen op gelijke voet te brengen door een uit stekend doelpunt en hiermede kwam de rust. Spoedig daarna wist Klumpenaar te scoren uit een doelworsteling (2-1). Het spel golfde nu op en neer en S.O.V.A. wist indirect te doelpunten uit een vrije trap (2-2). Een kwartier voor het einde wist Musketiers nogmaals de leiding te nemen doordat de achterhoede van S.O.V.A. zo in het nauw werd gedreven dat de keeper de bal in eigen doel sloeg. Toch wist S.O.V.A. door een goed doelpunt ander maal gelijk te maken. Dus met een 3-3 stand kwam het einde. het tegen de verhouding in zelfs 0-2. Nog voor de rust wist Matjan door doelpunten van Van de Poel en J. Hei kamp weer gelijk te komen (2-2). Wat een pech echter toen in de laatste minuten voor de thee Van de Poel keihard in eigen doel trapte (2-3). Meteen daarop kon Spies echter nogmaals de partijen op gelijke voet brengen (3-3). In de tweede helft ging aanvankelijk de strijd gelijk op, tot na een kwartier J. Heikamp na een soloren Matjan de lei ding wist te geven (4-3). Wat Jonathan daarna ook probeerde, Matjan hield stand en stond de verdiende voorsprong niet meer af. Het was een forse doch sportieve strijd, die onder bekwame leiding werd gespeeld. 2e Klasse A afdeling Utrecht K.N.V.B. zaterdagmiddagcompetitie Scherpenzeel 3 2 1 0 5 8—6 B.V.C. 2 2 0 0 4 94 S.D.V.B. 2 2 0 0 4 7-4 T.O.V. 2 2 0 0 4 4—2 Musketiers 3 1 2 0 4 9—8 V.V.O.P. 2 1 1 0 3 7—4 Kulan 3 1 0 2 2 6—6 Triangelboys 3 0 1 2 1 5—7 Sova 3 0 1 2 1 8—10 D.E.V. 2 0 0 2 0 1—5 Sportcl. Rhenen 3 0 0 3 0 3—11 2e Klasse B oost K.N.V.B. Leones 4 3 1 0 7 9—4 Esca 4 2 2 0 6 13—6 Jonge Kracht 5 2 2 1 6 12—10 V.D.Z. 4 2 1 1 5 7—6 S.D.U.O.C. 4 2 1 1 5 9—8 Veenendaal 4 1 1 2 3 10—12 S.C.H. 4 1 1 2 3 5—6 Theole 4 1 1 2 3 10—11 Eendracht 2 1 0 1 2 2—2 W.A.V.V. 3 1 0 2 2 5—4 Arnhemse Boys 3 1 0 2 2 6—9 Silvolde 3 0 0 3 0 4—13 le Klasse afdeling Utrecht K.N.V.B. zaterdagmiddagcompetitie Altius 3 2 1 0 5 10-^ V.V.V.M. 3 2 1 0 5 8—5 G.V.V.V. 2 2 0 0 4 14—3 Jonathan 4 2 0 2 4 15—10 Posthoorn 2 1 1 0 3 7—4 Lopik 2 1 1 0 3 3—2 Montfoort 3 1 1 1 3 4—8 C.S.W. 2 1 0 1 2 3—2 Merino's 2 1 0 1 2 6—7 Matjan 3 1 0 2 2 7—12 Hoogerheide 3 0 1 2 1 3—8 Posta 2 0 0 2 0 5—15 Oranje Leeuwen 3 0 0 3 0 4—9 3e Klasse A, K.N.V.B. zaterdagmiddagcompetitie Dovo Nunspeet Apeldoorn D.T.S. '35 wTh.c. Go-Ahead s.k.v. •v.r.c. Ermelo 17—11 11—5 12—3 10—12 14—11 11—11 7—11 9—17 6—16 De Merino's zagen zaterdag kans om de eerste puntjes binnen te halen, door de Hilversumse Oranje Leeuwen een 4-2 nederlaag toe te brengen. In de eerste helft waren de Veenendalers voortdurend in de aanval, wat aan- vankelijk dan ook een 2-0 voorsprong opleverde, door Van Ommeren in de vijftiende minuut, terwijl even later Rebergen het genoegen mocht sma ken om via de lat en de rug van de doelman van Oranje Leeuwen de stand op 2-0 te brengen. De laatste vijf minuten wisten de gas ten zich te ontworstelen aan de zware druk van de Veenendalers. Het eigenaar dige was toen wel, dat Oranje Leeuwen aan deze vijf minuten voldoende had om de partijen weer op gelijke voet te bren gen (2-2). Na de thee was het voorlopig gedaan met de Veenendalers. Voortdurend waren de Hilversummers in de aanval en wisten het vijandelijk doel onder zware druk te zetten. Ondanks dat er diverse zeer ge vaarlijke momenten ontstonden, konden de verdedigers het toch voor verdere doorboring behoeden. Ongeveer twintig minuten voor het einde kon Merino's zich enigszins loswer ken en ook weer enkele aanvallen onder nemen. Toch moest Van Kruistum eerst nog twee doelrijpe kansen missen voor het eindelijk raak was (3-2). Enkele minuten voor tijd was het weer Van Kruistum die aan alle onzekerheid een einde maakte door de eindstand op 4-2 te brengen. VOOR TWENTENAREN De Twentse kring voor Ede en omstre ken houdt op vrijdag 18 oktober, 's avonds acht uur, een bijeenkomst in hotel „Bui tenzorg" aan de Amsterdamseweg. Als spreker treedt op Jhr. F. W. W. H. van Coevorden uit Goor met het onderwerp: „De sociale toestanden door de eeuwen heen in Twente. In een spannende en zeer fraaie wed- Een minuut later schoot Verweij juist strijd won Scherpenzeel met 4-2 van het bezoekende Wijk bij Duurstede. Het tem po was zeer hoog en de beide elftallen gaven elkaar weinig toe. Alleen hielden de bezoekers het spel voor het doel tekort. Wegens vertrek van K. Veenendaal had men thans H. van Ede als midvoor opge steld. Hij werkte hard maar als midvoor kon hij ons niet bekoren al ging het na de pauze wel veel beter. Doelman Veld huizen was weer zeer goed op dreef.. Het was een forse wedstrijd, maar de onderlinge verhouding in het veld was zeer prettig. De eerste aanval was voor de gasten, toch nam Scherpenzeel spoedig het leer over en reeds direct zat er pers pectief in. In de dertiende minuut kwam Scherpenzeel reeds goedkoop aan een doelpunt toen de Wijk-doelman een ef fectvolle bal van H. van Ede over zijn handen liet glijden (1-0). Scherpenzeel bleef gevaarlijker en toen in de vieren twintigste minuut J. Renes doorbrak schoot hij via de onderkant lat in (2-0). naast. Met een kwartier voor rust zetten de gasten een moment een fel offensief in, even dreigde de Scherpenzeel achter hoede uit zijn evenwicht te geraken maar na vijf minuten zakte Wijk weer af. Di rect na de pauze verscheen Scherpenzeel gevaarlijk voor het Wijk-doel en reeds was de doelverdediger gepasseerd toen een der achterspelers de bal corner kopte. Na achttien minuten spelen wist Verweij na goed doorzetten met een mooi boog- balletje de doelman te passeren. Nu werd het Wijk te erg, maar kort daarop wist Ploeg de achterstand te verkleinen en via de handen van doelman Veldhui zen verdween de bal in het net. Scherpen zeel liet zich niet uit zijn evenwicht bren gen en J. Renes bracht met een hoog schot de stand op 4-1. Toen een der Scherpenzeel-spelers hands maakte werd het via een strafschop 4-2. Tegen het einde raakten de spelers ver moeid waardoor het spelpeil zakte. Wel maakte Scherpenzeel nog een vijfde doel punt maar dit werd afgekeurd. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 17 okt. Kitty van de Berg Peter van den Heuvel Rob van Benthem Janneke van Leeuwen Tom Kuipers Willy de Doelder Dicky Vermeulen Henny en Truus van Ommeren Allemaal hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Uitgeest, Zaandijk, Assen, Helmond, Beerta, Sliedrecht, Zaandam, Roermond, Lexmond, Rouveen, Veendam, Loosdrecht Gulpen, Waalwijk, Kampen. II. etmaal, pro, nagele, schout, otter, honkbal, Groesbeek, tractor. III. kram - ram. I. timmerman, koperslager, tuinman, dokter, slager, sigarenmaker, bankwerker notaris, kantoorklerk, kantonrechter. III. een raagbol. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Hersengymnastiek. 1. Welke planeet is het verste van de aarde verwijderd? 2. Van welk deel der plant maakt men thee? 3. Hoe noemt men de luchtschroef van een vliegtuig? 4. Waar ligt Amerika in ons land? 5. Wat is puimsteen? 6. Hoe heten de allerkleinste bloedvaat jes? 7. Hoe heten de vruchtbare plaatsen in een woestijn? II. 1 2 3 4 2 3 4 Vul in van links naar rechts en van boven naar beneden: 1. duingras, aangekweekt tegen zandver stuivingen. 2. broer van Jacob. 3. vergoeding voor werk, salaris. 4. ander woord voor geldstuk. Bij juiste invulling komen in de vakjes: 2 e, 1 h, 2 1, 2 m, 2 n, 3 o, 1 t, 2 u, 1 z. III. Ik vraag, als je van raden houdt, welk ijzer is er vaak van goud? Voor jongeren. I. - X - - - X - - X - - - - X - - X - - X - - - X - - - In de tweede competitiewedstrijd heeft Valleivogels met een puntenverdeling genoegen moeten nemen. De verdediging van de Vogels welke deze middag nogal eens een steekje lieten vallen, was er oorzaak van dat Vallei vogels al spoedig tegen een 2-0 achter stand aankeek. Maar hierdoor niet ont moedigd trok Valleivogels ten aanval en het was v. d. Velde die met een prachtig doelpunt de achterstand verkleinde (2-1). Valleivogels bleef aanvallen maar aan de andere kant kwam succes. Spil v. Schalk speelde de bal terug op z'n doelman wel ke deze even verkeerd beoordeelde en via zijn lichaam rolde de bal in het doel (3-1). Valleivogels bleef doorvechten en met succes, want één minuut voordat de rust aanbrak sloeg één van de Boys verdedi gers de bal met de hand uit het doel wat een strafschop betekende welke door C. Vlaanderen goed werd benut (3-2). Direct na dé hervatting was het de rood-witten- ploeg welke alles op de aanval zette om beide partijen op gelijke voet te brengen maar weer braken de Boys door en de stand was 4-2. Iedereen dacht dat dit de beslissing bracht, behalve Valleivogels. Aanval op aanval golfde op de Boys-veste af en na dertig minuten spelen was het C. Vlaanderen die de achterstand ver kleinde tot 4-3. Valleivogels bleef door gaan met aanvallen. De verdediging draaide nu veel beter. In de allerlaatste minuten was het we derom C. Vlaanderen die de gelijkmaker in het doel plaatste. le rij het tegenovergest. van recht. 2e een insect dat steekt. 3e plaats in Drente. 4e een boom 5e als tweede rij. 6e een grondsoort. 7e het tegenovergest. van dag. Op de kruisjeslijn komt de naam van een mooie paddestoel. II. Een steen is hard en kan niet smelten In water, dat is warm gemaakt. Maar hoe zou toch de steen wel heten Die daarin dadelijk smelten gaat? III. Hersengymnastiek. 1. Waar staat het paleis van H.M. de Koningin? 2. Bij welke plaats in Drente vind je het grootste hunebed? 3. Welke Nederlandse plaats zou je onze lichtstad kunnen noemen? 4. Op welk eiland bevindt zich de vuur toren „Brandaris"? 5 Waar bevindt zich de Koninklijke grafkelder? 6. Waar zijn Nederl. beroemdste kweeke- rijen? 7. In welke stad is het Rembrandt-huis? Gevonden: hangertje met foto Dom van Keulen; zwart hondje; paar zwarte linnen beenstukken met ritssl.; blauw dames vestje; rolschaatssleuteltje; wit keeshond je; slagersmandje; 2 zakken kippenvoer; stola; bruine herenportem. met inh.; leer- doek étui, inh. sleutels en combinatietang; bankbiljet; muntbiljet; zwarte gummie- regenbroek; lederen portem. met inh.; zwarte dameshandschoen; blauw-zw. ge vlamde vulpen; paar bruine lederen he renhandschoenen. Verloren: zwarte damesportem. met inh. paar zwarte damesglacé's; marineblauw meisjesvest; bruine plast, herenjas; gou den herenarmbandhorl. m. doublé scha kelarmband; grijs-groene meisjesregen- cape; 3 gewichten; bruin lederen school tas, inh. overall, vulpen boeken, schriften en maatlat; rood kindertasje; gebl. rode plastic tas; naturelkleurige rechter hand schoen, buitenzijde gehaakt; stalenboek (meubelstof); kleine maat herenrijwiel; bankbiljet; blauwe gymschoen; enveloppe inh. pensioenakte, controleboek; bruine herenportem. met Afrikaans motief; étui inh. zwarte vulpen merk .Pelikan'; leef- net; sleutelring met sleutels; geruite lin nen boodschappentas met lederen hand vatten. Gevonden: witte damesbarret; bruine glacé handschoenen. Verloren: bruin gevoerde linker heren handschoen. Gevonden: wit leder kinderschoentje. Verloren: 2 bibliotheekboeken van fa. Hardeveld, Veenendaal; bruin lederen ac- tetas inh. studieboeken, reparatiegereed schap bromfiets, zwarte regenbroek, boek je met vrijvervoerbiljetten van de N.S.: linnen actetas inh. set steeksleutels merk „Gedore", 2 schroevedraaiers, bankhamer, pompetang, combinatietang, vijl, vierkant blokje ijzer met gaten, stukje motorket ting, 1 of 2 bougies, 2 bandenlichters, ds vulcaniseerpleisters, 2 rubberringen voor motorvóórvering, 5 doosjes zalf verpakt in zakje van de fa. Kok te Amersfoort. CHRISTENEN PROTESTEREN TEGEN COMMUNISTISCH WETSONTWERP De communistische regering van de staat Kerala (Zuid-India), die na de verkiezing van februari j.l. aan het be wind kwam, heeft een wetsontwerp aanhangig gemaakt, waarbij alle scho len in de staat onder gouvernements controle zullen komen te staan. Nadat 26 aartsbisschoppen en bis schoppen van verschillende christelijke gemeenschappen (waaronder leiders van de Rooms-Katholieke, de Mar Tho- ma en de Jacobitische kerken, de Kerk van Zuid-India en de Church Mission Society) een protestnota hadden gete kend tegen dit wetsontwerp, hebben de christenen van Zuid-India protestmee tings georganiseerd. De wet zal de re gering in staat stellen, door allerlei be lemmeringen de particuliere instellin gen, die zoveel voor het onderwijs hebben gedaan, te verwijderen en het onderwijs te maken tot een monopolie van de staat en tot een politiek instru ment van de partij. Men schat dat 25 tot 30 van de bevolking van de staat Kerala christen is. Volgens een verslag over de jaren 1954-'55 waren 3170 van de 5904 scholen particuliere scholen; de meeste protestantse en katholieke. (26) O, ben jij het, Helga...? Ben je dan nog op? Hoe laat is het eigenlijk? Hij keek op zijn polshorloge. Die is weer blijven stilstaan. Het is bijna halftien, zei ze af keurend, half tien in de ochtend. Hij keek verwonderd om zich heen. Half tien in de ochtend? Is het dan al licht buiten... en de werklui? Het is al licht buiten, Stefan, en bovendien zondag. Dan werken de ar beiders niet en elk ander verstandig mens ook niet! Zuchtend stond Holl op, duwde het venster en de luiken open. Heldere zon neschijn overstroomde de kamer en de sigarettenrook vloog naar buiten. Hij rekte borst en armen en haalde enige malen diep adem. Wat ben je toch onverstandig, mopperde Helga. Toen viel haar blik op het blad avondeten, dat totaal onaan geroerd was. Nee, dat is niet alleen onverstan dig, Stefan, dat is eenvoudig onverant woordelijk. Je pleegt roofbouw op je zelf... je ziet er volkomen verboemeld uit. Met onverwachte' heftigheid wendde hij zich om. Onverantwoordelijk... onverant woordelijk! Ik moet toch vooruit, ik heb geen tijd te verliezen met zondagen en een rustig ochtendslaapje. Ik moet die vervloekte virus op het spoor ko men! Hij ging terug naar het open venster. En spoedig... ja zeer spoedig moet ik dat! Helga ging naar hem toe en legde haar hand op zijn arm. Stefan, geloof je werkelijk, dat je haar redden kunt? Met een zachte be weging streek zij zijn haar van zijn zijn voorhoofd weg. Leg jezelf toch geen onmogelijke dingen op. Je weet toch, Stefan, dat tot nu toe nog iedereen over dit probleem gestruikeld is... ook de grootste geleer den. Zijn zenuwen waren overbelast. Met harde hand sloeg hij op de vensterbank. De grootste geleerden! En wat wil je daarmee zeggen? Dat betekent toch helemaal nog niet, dat dit probleem niet op te lossen is! Er is al zoveel on oplosbaar geschenen. En toch... toch is het tenslotte iemand gelukt. Zij glimlachte weifelend en trots te gelijk. En die ene wil jij zijn, nietwaar Stefan? Of je gezondheid daarbij kapot gaat, dat kan je natuurlijk niets schelen. Ja, knikte hij vastbesloten, ja, dat kan me niets schelen, want dat is de inzet waard. Ik zou niet de eerste zijn die opgevreten wordt door zijn werk en Goddank ook niet de laatste. Hierna werd hij echter kalmer, schoof de bladen papier op de tafel heen en weer en zonder op te zien zei hij: Als zij sterft... en ik had maar één dag, maar één uur verloren, omdat ik misschien moe of lui geweest was, dan zou ik nooit meer rustig kunnen slapen. Mijn verstand zegt mij natuurlijk ook, dat ik het nooit voor elkaar zal krijgen, in ieder geval niet meer op tijd. Maar mijn geweten drijft me voort... drijft me onophoudelijk voort. Slaag ik niet, wat aan te nemen is, dan heb ik toch Holl lette nauwelijks op haar. Alberti vertrouwt op me, ging hij verder, al zijn hoop heeft hij op mij gesteld. Wat in zijn macht is, heeft hij mij gegeven... zonder grens, zonder voor waarde. En moet ik er dan werkuren op na houden, zaterdagavond vieren en goed uitslapen? Nee, nee, in geen geval. Het bleef even stil tussen hen. Zij gaf hem geen rechtstreeks antwoord, maar knikte langzaam met het hoofd. Ben je al bij haar geweest? vroeg Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur al het menselijk mogelijke gedaan, het uiterste uit mezelf gehaald en ben dan door het noodlot verslagen, maar niet door mijn zwakheid. Begrijp je dat dan niet? Helga was getroffen door zijn ver betenheid. Zelfs haar praktische ver stand kon het grote in zoveel koppig heid niet over het hoofd zien. Daarbij moest zij toegeven, dat hij misschien gelijk had. hij toen heel rustig. Hoe is de nacht geweest? Angela heeft zo goed geslapen als nooit tevoren, zei Helga en trok de ver kreukelde das uit haar zak. Op jouw das, Stefan! Onwillekeurig greep hij naar zijn open boord. Hé... Ja, het was ondraaglijk heet, ik had hem afgedaan. Hij strekte zijn hand uit. Nee, hij moet eerst gestreken wor den. Ik zal je wel een andere brengen. Hij maakte geen tegenwerpingen en zette de ongebruikte borden in elkaar. Inplaats dat ze het echter weg bracht, plaatste ze het blad weer op de tafel. Stefan...? Ja...? zei hij langgerekt en zo ver strooid, dat ze wel merkte dat zijn ge dachten weer ergens ver weg waren. Stefan, herhaalde ze dringend, weet je eigenlijk wel... Nu, wat dan? Weet je eigenlijk wel, dat dat kind je lief heeft? Verschrikt keek hij haar aan. Mij liefheeft...? Wat een onzin! Zij is me dankbaar, omdat ze gelooft, dat het mijn verdienste is, dat ik haar van die pijnen... Met dankbaarheid is het begon nen, hield Helga vol, maar daarna werd het anders. Als vrouw merkt men zo iets en kent men de gevoelens van een andere vrouw beter. Ach, dat geloof ik niet, zei hij ta melijk beslist en voegde eraan toe: Ben je een beetje jaloers? Helga schudde energiek het hoofd. Ik... jaloers...? Ach Stefan, waar denk je aan? Op dat arme schepseltje, dat nog maar een paar weken te leven heeft? Maar Stefan... wat een dwaze gedachte, een echte mannengedachte! Zij schudde hem vriendschappelijk bij de schouder. Jij domme brombeer! Integendeel, ik gun dat arme zieltje het beetje geluk om jou lief te hebben. Het is niet veel, tenslotte het enige wat ze nog hebben zal. Zo... en nu ga je mee om eens flink te ontbijten. Daarna neem je een koude douche en ga je een paar uur rusten, anders breng je er toch niets van terecht. Hij knikte. Nu goed... probeerde hij te glim lachen, dan zal ik ook dit keer maar weer je zin doen. Angela voelde zich buitengewoon goed. Ze lag in een gemakkelijke, ver plaatsbare ligstoel op het terras en keek naar de tuin. Meer nog dan de overal bloeiende, geurende, tere en bonte bloe men hield ze van het groen. Van dat groen was in deze tuin elke denkbare schakering te vinden, vanaf het matte zilvergroen der olijven tot aan de bijna zwarte kleur van de klimop tegen de muren. Heel het oude park was een symfonie van groen, van beschaduwd en zonovergoten groen. Van het meer af liep de tuin langzaam omhoog, maar achter het huis werd het steeds steiler, totdat de laatste wilde citroenbomen tegen de rotswand van de Monte Nuvo- lone stootten. Het hele terrein was in treden en terrassen ingedeeld en werd door zware rotsblokken onderbroken. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1957 | | pagina 4