Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grootse uitvoering van „Die Jahreszeiten" in Veenendaal De Wereld van WEEK-tol-WEEK Wist U.... Een tocht van Rhenen naar Veenendaaal en terug in 1553 Fa. J. F. TAK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Aantrekkelijk winterprogramma Cultuur- Natuur-Historische Ver. Zuidoost-Utrecht 31e jaargang VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 No. 82 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Vijfentwintig jaar organist Reeds tienduizenden broodjes verkocht „Strijd en betekenis der Erskines Wederom dode op overweg Emmikhuizerlaan Hij is 15,- waard 2 AN 939941 Instuifavonden op nieuwe leest geschoeid ONTSPANNINGSAVOND VEENENDAALSE BEJAARDEN DUITSE DEELNEMING AAN VEENENDAALSE SINGELLOOP S. BOS ACHTERBERG Bezoek aan de Grift, Veltjens- en Abtsgraaf en het Grote Venlo „De puber van nu" Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Lezing over tunnelbouw voor Volksuniversiteit Specialist in dames-modeschoenen Een verblinde bestuurder is stekeblind A \1EKO\C EN spruiten van aardappelen Neo Conserviet Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Kedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Regelmatig kan men via de radio Chris tine Spierenburg horen zingen. Reeds toen twaalf jaar oud was klonk de stem van deze zangeres door de aether. Maar voor dat haar naam de bekendheid van thans kreeg waren er heel wat moeilijkheden te overwinnen. Welke deze waren en hoe ze werden overwonnen hebt u ruim een maand geleden kunnen lezen in enige bekende Nederlandse weekbladen, waarin aan deze sopraan uitgebreide artikelen werden gewijd. Er wordt hier daarom mede volstaan te vermelden dat Christine Spierenburg samen met de Zaaiers o.l.v. Jos Cleber dit jaar veel succes oogstte met een lof lied op Venetië, gezongen en gespeeld op het muziekfestival teVenetië. Andere bekende orkesten waarbij zij zingt zijn het Cascade-orkest van Johnny Ombach, het Promonade-orkest van Benedict Sil- berman en het Metropole-orkest van Dolf van der Linden. Binnenkort bent u in de gelegenheid deze bekende sopraan te beluisteren wan neer in Veenendaal de „Jahreszeiten" van Joseph Haydn wordt uigevoerd. Chris tine Spierenburg zingt daarbij de partij van het meisje Hanna. De aan deze uit voering medewerkende tenor is Bert Rob- be, welbekend van de radio. Als bas heeft men Leon Combé kunnen engageren, hetgeen speciaal de opera-liefhebbers wel iets zeggen zal. Bij de keuze van solisten als medewer kenden voor een bepaalde uitvoering houdt men rekening met het genre dat door dezen als regel wordt gezongen. Dit zegt in dit geval reeds iets over de aard van de muziek van de „Jahreszeiten", n.l. dat deze zo aantrekkelijk is voor degenen die zeggen pertinent niet van klassieke muziek te houden. De „Jahreszeiten", eigenlijk geen ora torium maar vier bij elkaar horende can tates, geeft een muzikale beschrijving van de lente, zomer, herfst en winter. Na een orkestrale inleiding begint me teen al een van die prachtige koren waar aan dit werk zo rijk is: Kom, vriendelijke lente! Hierna de bas (Leon Combé) in de aria van Simon over de ploegende en zaaiende boer die vrolijk fluitend zijn werk doet. De verleiding is groot elk der koren, aria's enz. te bespreken, maar laten wij ons tot enige der meest bekende gedeelten bepalen. Heeft u in november al eens een zomer meegemaakt? Haydn laat u wek ken, door hanengekraai (gespeeld door de hobo) en u krijgt het warm wanneer de componist in zijn muziek en zang de drukkende warmte van een hete zomer dag beschrijft. U voelt het: dit draait uit op onweer! En daar komt de bui al aan, met de landbewoners voelt u zich klein en bang tijdens het volgende noodweer. Maar als het voorbij is en het alleen in de verte nog wat rommelt, is alles en zijn allen weer fris en monter. In het deel over de herfst hoort u hoe trots Lukas (Bert Robbe) op zijn meisje (Christine Spierenburg) is en het beroem de jagerskoor doet u een opwindende jachtpartij meebeleven. Wanneer de wijnoogst binnen is, wordt er feest gehouden. Het z.g. wijnkoor laat geen twijfel bestaan over de stemming die er heerst. Maar de winter, jaargetijde van nevel, koude en sneeuw, breekt alweer aan. Wanneer een eenzame wandelaar bijkans de weg bijster is, ontdekt hij op het laat ste ogenblik een huis waarin de dorpelin gen gezellig bijeen zijn. De spinnewielen dat in het komende weekeinde de twee wekelijkse Instuifavonden weer be ginnen? dat het hier de Instuif op zaterdag avond in gebouw ,,'t Trefpunt" en die op zondagavond in gebouw Eikenlaan be treft? dat deze in beide gevallen vrij toe- gangkelijk zijn? dat beide avonden steeds om half acht beginnen en dat de Instuif in ge bouw Eikenlaan een algehele reorgani satie heeft ondergaan? dat de doorbraak Kerkewijk-Mid- dellaan eigenlijk reeds een feit is? dat de ondergrond voor de hier nog te leggen weg al gereed is en zelfs ook de riolering werd aangebracht? dat de Volksuniversiteit Veenendaal nog steeds in ledental toeneemt en er nu reeds bijna 600 telt? dat gisteravond in de Ritmeester kantine weer een bloedplasma-avond van het Rode Kruis werd gehouden? dat deze avond weer 335 halve liters kostbaar bloed heeft opgeleverd? dat er bij de donors van gisteravond niet minder dan 23 waren die voor de 15e keer hun bloed gaven en voor de Land- steiner-plaquette in aanmerking komen? dat er verder 16 waren die het voor de 5e keer deden en dus de Landsteiner- penning verdiend hebben? dat er echter ook donors bij waren die na het ontvangen van de Landsteiner- plaquette, vorig jaar, nu zelfs voor de 16e maal van de partij waren? dat er, vooral gezien de vele griep- patiënten, gisteren evenveel bloed werd gegeven als vorige jaren? VEENENDAAL Zaterdag 19 okt. in geb. Eikenlaan, 8 uur, opvoering Ballet der Lage m Landen, onder ausp. Arbeiders g| Kunstkring. Op Boslaanplein 3.30 uur, regionale singelloop. Dinsdag n§ 22 okt. in geb. ,,'t Trefpunt" 8 uur, m laatste lezing Kinderpsychologie m voor Volksuniversiteit Veenendaal. In geb. „Ojové" Kostverloren 7.45 g§ uur dhr Luuring spreekt over „Wat is het volle evangelie". Donderdag s 24 okt. in geb. ,,'t Trefpunt", 8 uur, lezing met lichtbeelden over „Tun- m nelbouw" voor Volksuniversiteit Veenendaal. In Chr. Ger. kerk Hoofdstraat 7.30 uur ds J. Brons uit gg Mijdrecht spreekt over „De strijd s en betekenis der Erskines." Vrydag 25 okt. in geb. „Eltheto" 7.30 uur, m toneelavond voor Veenendaalse =s ouden van dagen. Luxor theater, van heden vrijdag t/m dinsdag de film „High Society" en woensdag en donderdag „Eskader 8 keert g terug." snorren, de meisjes zingen en één van hen vertelt een guitig verhaal. Denk na dit alles echter niet dat Haydn steeds aan de oppervlakte blijft! Deze componist was naast een vrolijk ook een vroom man en in „die Jahreszeiten" ko men dan ook meerdere gedeelten van be zinning voor, waarin de dankbaarheid van de mens voor het ontvangene tot uiting komt. De charme welke de „Jahreszeiten" ademt doen niet vermoeden dat Haydn reeds 67 jaar oud was toen hij dit werk schreef. De componist stierf op 77-jarige leeftijd, maar zoals de muziek van de „Jahreszeiten" is, was tot het laatst zijn hart: jong en fris. Aan de uitvoering op 7 november in het gebouw aan de Eikenlaan te Veenen daal werken, naast de genoemde solisten, mede de plaatselijke Christelijke Orato riumvereniging en het Utrechts Stedelijk Orkest. Het geheel onder leiding van Gijsbert van Zanten. Op 30 oktober a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Kor Dijk stra alhier voor het eerst het kerkorgel be speelde in de eredienst. De eerste vijftien jaar hiervan was hij orga nist te De Glind en de laatste 10 jaar bespeelde hij het orgel in de Gereformeerde kerk te Veenendaal. Naast zijn werk als organist geniet de heer Dijkstra bekendheid in ruime kring bij het muziekonderwijs. Van zijn hand verscheen in 1946 o.a. een methode voor het harmoniumspel (huisorgel) die tevens geschikt is voor zelfstudie. In de loop der jaren hebben verschil lende leerlingen van de jubilaris met goed gevolg hun muziekexamens afgelegd en ook hebben wij hem zeer leren waarderen als dirigent van verschillende koren. Wij hopen dat de heer Dijkstra nog lang zijn arbeid mag voortzetten zowel in de eredienst als daarbuiten en zouden wen sen dat hij weer mogelijkheden mag gaan zien, zijn orgelconcerten, Wentc hij in 1947 gestaakt heeft, te hervatten. Zoals de meeste gezinnen nu al wel bemerkt zullen hebben, kan men deze week bij de bakkers de „Ossenmarkt broodjes" bestellen, die dan op dinsdag 29 oktober a.s. zullen worden afge leverd. Tot zaterdag 19 oktober a.s. kan men bestellingen opgeven. Mocht uw bak ker dus nog niet gevraagd hebben, hoe veel broodjes u wenst, geef hem dit dan zo spoedig mogelijk op. Er zijn al enige tienduizenden brood jes verkocht. Was uw bestelling er al bij? Neen? Doe het dan zo spoedig mogelijk. U ontvangt smakelijke brood jes en steunt een zeer goed doel. Onder auspiciën van de Mannenvereni- ging spreekt ds J. Brons van Mijdrecht a.s. donderdagavond om half acht in de Chr. Ger. kerk aan de Hoofdstraat met als onderwerp: „De strijd en betekenis der Erskines." Woensdagmiddag heeft de onbe waakte spoorwegovergang in de Em mikhuizerlaan onder Renswoude weer een slachtoffer geëist. De heer G. uit Heelsum, komende van Veenendaal, stak op een bromfiets deze overweg over en is tengevolge van een onbe kende oorzaak door een trein uit de richting De Klomp gegrepen en op slag gedood. De heer G. was 65 jaar oud en laat een weduwe met twee kinderen achter. De trein kon na een kort oponthoud de reis in de richting Utrecht voort zetten. De rijkspolitie van de post Renswoude stelde onmiddellijk ter plaaste een onderzoek in, terwijl ook de burgemeester van Renswoude met de secretaris op de plaats van het on geval aanwezig waren. Bedoelde spoorwegovergang is juist aan de voet van de z.g. Emmikhuizer- berg gelegen en derhalve zeer gevaar lijk, speciaal met het oog op de trei nen die uit de richting Utrecht komen. Het uitzicht op de treinen die vanaf De Klomp naderen, is echter veel minder slecht en daarom is de oorzaak van dit ongeval dan ook niet bekend. Inmiddels komt het tijdstip, waarop de overweg voor het verkeer wordt afgesloten steeds nader. In opdracht van de Ned. Spoorwegen wordt n.l. bovenop de heuvel een verkeersbrug gebouwd, die ter plaatse dan de enige overgang zal worden. Na enig uitstel is thans met de uitvoering der werk zaamheden een aanvang gemaakt, ter wijl de aansluitingen op de Emmik huizerlaan en de Kooiweg reeds een half jaar geleden gereed zijn gekomen. De praktijk heeft intussen wel uit gewezen, dat het treffen van deze voorziening dringend noodzakelijk is, daar eerst op 11 juli j.l. en thans weer een mensenleven is opgeofferd. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven in de bus van de N.B.M. tussen^ De Klomp en Rens woude, maar niet gevonden. Het num mer van de nieuwe Vallei-riks welke weer in het verspreidingsgebied van „De Vallei" wordt uitgegeven, en in tussen 15 gulden waard is geworden, is Kijkt u dus goed uit naar de rijksdaal der met het rode nummer 2 AN 939941, het is de Vallei-riks. Wanneer u deze voor a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van dit blad kunt tonen, ontvangt u direct de vinderspremie. De bekende Instuifavonden voor jon gens van 14 jaar en ouder beginnen 20 oktober a.s. in gebouw Eikenlaan, ach teringang. Er wordt gespeeld: tafeltennis, voet balspel, volleybal, schaken, dammen, sjoelen, enz., vanaf a.s. zondagavond. Er zijn vele verrassingen; iedereen is welkom. De toegang is open tussen half acht en kwart voor acht. De tweede ontspanningsavond voor de Veenendaalse bejaarden, die wordt georganiseerd door de Stichting O.C.B. te Veenendaal, wordt gehouden op 25 oktober a.s., des avonds om half acht, in de grote zaal van het gebouw „El theto". Het toneelgezelschap „K.N.A." uit Amerongen verleent medewerking door de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven, getiteld „De dorpsdokter". Over de in te leggen busdienst, voor hen die „Eltheto" niet op eigen gele genheid kunnen bereiken, volgen nog nadere mededelingen. Onder het grote aantal atleten die reeds hebben ingeschreven voor de singelloop welke a.s. zaterdag aan de Boslaan zal worden gehouden, bevin den zich de Duitse atleten Ferd. Ru- Ioffs en Frans Hassel uit Bocholt (Westfalen). Ofschoon de Veenendaalse Atletiek Vereniging slechts goedkeuring heeft voor deelname door Nederlandse at leten, zullen zij alsnog trachten start vergunning te verkrijgen voor deze atleten. Indien de K.N.A.U. hiervoor geen toestemming geeft, zullen de be trokken atleten starten buiten mede dinging van prijzen. Voorts hebben voor deze wedstrijd ingeschreven de bekende Nederlandse Maratonlopers J. Frediriks uit Deventer en J. v. Ginkel uit Hilversum, die de spanning danig zullen verhogen. Verder zien we de Nederlandse kampioen op de 5 en 10 km., de heer H. Viset uit Arnhem. De bekende W. Lam uit Hilversum, lid van de Nederlandse Atletiekploeg, en K. de Ruiter uit Apeldoorn zullen met behoorlijke tegenstanders rekening die nen te houden. Voor de A-B-klasse heeft het sport- magazijn Albers een fraaie wisselbe ker beschikbaar gesteld. Horlogerie VRIJWILLIGE BRANDWEER IN NIEUWE UNIFORMEN Zoals bekend heeft de vrijwillige brandweer alhier ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum een bazaar en een geld inzameling gehouden. De opbrengst hier van was bestemd om de onkosten ver bonden aan de viering van het jubileum en de wedstrijden te bestrijden. De ge voerde actie heeft echter alle verwachtin gen overtroffen en is financieel zeer ge slaagd. Er was nog een behoorlijk saldo over en aangezien het korps nog niet de beschikking had over buitenmodel uni formen, heeft men besloten van dit over schot nieuwe uniformen aan te schaffen. Deze nieuwe uniformen zijn inmiddels al in bezit van de leden en zien er keurig uit, compleet met overhemd, das en pet. Zij zullen door het korps alleen bij offi ciële gelegenheden worden gedragen. Bestuur en leden brengen langs deze weg aan allen die dit mogelijk hebben gemaakt, hartelijk dank. A.s. zaterdag zal het korps deelnemen aan plaatselijke onderlinge wedstrijden, welke te Eist zullen worden gehouden. GESLAAGD ALS COUPEUSE-LERARES Bij een dinsdag te Haarlem gehouden examen uitgaande van de modevakschool „Haarlem", slaagde onze plaatsgenote mevrouw B, Huidink-v. d. Scheur, als coupeuse-lerares. Eind deze maand hoopt geslaagde een knipcursus te beginnen. Zie voor verdere bijzonderheden omtrent de ze cursus de advertentie in dit blad. In zijn van heimwee en geluksverlangen vervulde boek Zuid-Zuidwest karakteriseerde de Surinamer Albert Helman de weelderige plantengroei van zyn geboorteland met de woorden: Waar zelfs een condor verwonderd is over zóveel groen... Het klinkt wellicht wat overdreven om met een variant hierop de schoonheid van de Gelderse Vallei te kenschetsen als: Waar zelfs een buizerd verwonderd is over zóveel groen..., maar iedere Valleikenner en -minnaar zal het beamen. Wie van het Veluwse heuvelland komend de Vallei binnentreedt, ziet de bossen, heidevelden en stuifzanden geleidelijk plaats maken voor velden in een mozaïek van vele nuances groen. Beklimt men vervolgens de Utrechtse heuvel rug, dan bemerkt men dat het groene Valleitapijt eindigt in het donker der Stichtse bossen: men laat de Vallei achter zich, die als een majestueuze groene wig zich tussen de Utrechtse en Gelderse heuvelen wringt. geleidelijk naar boven groeiend. Zodoen de raakte het afgesloten van het grond water en groeide het door op het regen water: een dikke verraderlijke mat van veenmos kwam de bodem bedekken. Waar zelfs een buizerd verwonderd is over zóveel groenMeer dan voor het heden gold dit voor de Vallei in vóór historische en historische tijd. Door de gestadige toevoer van grond- en drang- water en van overstromend beekwater ontstonden hier weelderige bossen, in de diepste depressies bij het huidige Vee nendaal, Emmikhuizen en Ederveen af gewisseld door venen. Daar was de bodem nóg vochtiger, zodat er veen ontstond, Donderdagmiddag even na één uur is het laatste gat in de dyk van Noord-Holland naar het eiland Marken gesloten De burgemeester van Marken, de heer B. G. van Hout (rechts) plantte de Nederlandse driekleur als teken van sluiting in het sluitgat. Links de burgemeester van de gemeente Broek in Waterland, de heer H. G. M. te Boekhorst. De Cultuur-Natuur-Historische Ver eniging „Zuidoost Utrecht" komt ook deze winter uit met een goed verzorgd programma. Het seizoen wordt geopend met een filmavond, gepresenteerd door de af deling Public Relations van de Shell Nederland. „De geboorte van een olie veld" is de titel der eerste film. „Een bezoek aan Aruba" en tenslotte een film over de beroemde klassieke dans kunst van India. Deze avond wordt gehouden op woensdag 23 oktober. Op 13 november ontvangt de ver eniging een goede bekende in de per soon van mr. C. C. Neugerman, de be kende amateur-cineast. Uit Spanje en Portugal bracht hij een aantal kleurendia's mee over folklore enz. Verder hoopt hij een tweetal films te vertonen: „De witte dood" en „Wan deling langs onze kusten". Eind november komt de heer Tonke- laar, bekend van het televisie-weer- overzicht. Zag u tot dusverre alleen zijn rechterhand op het scherm ver schijnen, ditmaal kunt u hem ten voe ten uit aanschouwen, als hij spreekt over: „Hoe ontstaat ons weerbericht?" Een zeer belangrijke gast is vervol gens Dr. B. H. Strieker, Egyptoloog en conservator van het Rijksmuseum te Leiden, op 10 december. In zijn lezing met dia's over het onderzoek der eeuwenoude konings graven worden wij dan verplaatst in de sfeer van piramiden en sfinx. Ook het mummificeren zal Dr. Strieker be handelen. Dinsdagavond was de zaal van gebouw ,,'t Trefpunt" geheel gevuld, toen daar de tweede lezing van de serie van drie over Kinderpsychologie werd gehouden, voor de Volksuniversiteit Veenendaal verzorgd door Dra R. Jessurun Cardozo-van Hoorn. Na de behandeling van het eerste on derwerp „Het kleine kind en zijn ouders", een week geleden, waarvoor grote belang stelling bestond, was het aantal belang stellenden dinsdagavond nog weer groter. De deskundige spreekster besprak toen onsociale gedragingen bij kinderen. Op vallend was dat nu ook meer vaders acte de présence gaven. Dit kan waarschijnlijk verklaard worden doordat het onderwerp zich deze keer bepaalde tot de kinder leeftijd waarin de vader een actief aan deel krijgt in de opvoeding. Spreekster belichtte n.l. meerdere verschijnselen in de ontwikkeling bij het kind van 6 tot 12 jaar welke bijzondere aandacht en zorg vragen, zoals moeilijkheden bij het op nemen in de kring van leeftijdgenoten, het jokken, de angsten enz. Interessant was vooral ook de samen vatting van de verschillende ontwikke lingsstadia in de vormen en de volgorde zoals bij elk normaal kind die doormaakt. Ook werd gebruik gemaakt van de ge legenheid de docente vragen te stellen waar het moeilijkheden, en de opvoeding van de eigen kinderen betrof. Het lijdt geen twijfel of ook voor de derde en laatste lezing van deze causerie, op a.s. dinsdagavond 22 oktober, eveneens in ,,'t Trefpunt", zal de belangstelling weer groot zijn. Temeer aangezien dan het onderwerp de titel draagt van „De puber van nu". Hierin zal dan de veel besproken jeugd van tegenwoordig, zo in de leeftijd van 12 tot 18 jaar worden be schouwd. Behandeld worden het verloop van de puberteit bij jongens en meisjes, werkende en schoolgaande puber, en uiteraard komt aan de orde de vraag: „Is de tegenwoordige jeugd anders dan die van vroeger?" Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Voor de Volksuniversiteit Veenendaal is voor donderdag 24 oktober a.s. 's avonds om acht uur in het gebouw ,,'t Trefpunt" een lezing met lichtbeelden vastgesteld te houden door een deskundige op dit gebied, n.l. de heer C. C. Smit. Aan de hand van ca. 120 lantaarnplaat jes zal de spreker toelichten hoe ten eerste de Velsertunnels (auto- en spoor tunnel) tot stand werden gebracht en ten tweede hoe men destijds de Maastunnel heeft gebouwd. De heer Smit heeft zich reeds bij herhaling doen kennen als een prettig en boeiend spreker, die een zowel voor de leek als meer ingewijde interes sant beeld weet te scheppen inzake pro blemen en technische bijzonderheden om trent de in ons land en elders gebouwde en nog te bouwen tunnels. Stellig zal dan ook voor deze interessante lezing van de Volksuniversiteit weer grote belangstel ling bestaan. Voor toegangskaarten dient men zich te vervoegen bij boekhandel Davelaar in de Hoofdstraat. Het nieuwe jaar wordt dan ingezet met een unieke film, getiteld „Diep Nederland". Film en lezing handelen over het geologisch ontstaan van ons land. Datum 20 januari. De voormalige Zuiderzee geeft zijn geheimen prijs! Reeds in een vroeg stadium van het inpolderingswerk kwamen tal van bodemvondsten aan het licht. Over dit onderwerp spreekt in fe bruari het hoofd van het archeologisch onderzoek, de heer G. D. van der Heide. In maart is de heer Tonkelaar weer van de partij. Dan als gids bij een reis door de Balkan, met o.a. originele volksmuziek. Eveneens in maart komt de planten en kruidenvakman de heer H. J. v. d. Schaaf uit Rhenen. Aan de hand van dia's hoopt hij te spreken over „Wilde planten, hun folklore en geneeskracht". Als dan in april de natuur herleeft, komt de vogeldeskundige bij uitstek, Prof. Dr. D. M. do Vries, het seizoen be sluiten met lezing en kleurenfilm over „De vogels om ons huis". De avonden welke worden gehouden in de bruidszaal van hotel Stuyvenberg te Eist, zijn vrij toegankelijk, ook voor belangstellende niet-leden. Eeuwen lang waren niet alleen deze venen onbegaanbaar, maar ook de woeste, gevaarlijke en geheimzinnige wouden. Ontoegankelijk waren de laatste door de moerasbodem waarin zij geworteld ston den. Alleen bij vorst kon men ze betreden. Vandaar dat zij eerst laat ontgonnen wer den, toen men de techniek van de ont watering begon te beheersen. Een dier wouden was het Rhenense, dat zich van de Grebbe tot voorbij het tegenwoordige Renswoude uitstrekte en dat samenhing met het Nederwoud. In een oorkonde uit 855 wordt het genoemd en wordt er ge sproken van een recht om er dertig zwij nen te hoeden. Er moeten dus eiken ge groeid hebben, want het zoeken van eikels door de dieren was bij het recht van zwijndrift hoofdzaak. Opmerkelijk is dat vele boerderijen bij Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg nog namen dragen die de heugenis aan het oerwoud bewaren, namen eindigend op - laar en - horst. In latere stukken wordt van dit woud niet meer gerept, maar is alleen sprake van broek- en veengronden, die de plaats gingen innemen van de oorspronkelijke wouden. De zich uitbreidende venen ble ven niet improductief. Ondanks de econo- Onder dit motto zal van 23 tot 29 okt. a.s. een internationale actie tegen ver blindende verlichting in het wegverkeer worden gevoerd. Naast Nederland ne men West-Duitsland, België, Luxem burg en Frankryk aan deze actie deel. De politie in deze landen zal tydens de actie speciaal de verlichting van voer tuigen controleren. Gedurende tien dagen, aan deze actie voorafgaande, worden de bestuurders evenwel in de gelegenheid gesteld hun voertuigen te laten nakyken. Voldoen deze aan de eisen, dan ontvangt men een bewijsje, dat in de week van 23 tot 29 oktober a.s. vrywaart van politie controle. In Veenendaal zal deze vóórcontrole worden uitgebreid tot een voertuigen- controleservice van de afdeling Veenen daal van het Verbond voor Veilig Ver keer. Auto's b.v. worden bij deze con trole op ongeveer twintig onderdelen onderzocht. Zijn enkele onderdelen niet in orde, dan kan men deze later, na reparatie, wederom laten controleren. j Deze uitgebreide service van het Ver bond voor Veilig Verkeer zal plaats hebben op zaterdag 19 en woensdag 23 oktober a.s., telkens aanvangende om 14 uur, op de Wageningselaan, ter hoog te van de Zuivelstraat. Op woensdag 23 oktober bestaat te vens gelegenheid om voertuigen, die op zaterdag 19 oktober onbevredigend zijn bevonden, opnieuw te laten controleren. DRUKKE TIJD. Een erg drukke tijd van zaaien en po ten komt aan. Economen zeg gen dat een nieuw technisch snufje in de afgrond der ver getelheid verdwijnt als het geen economisch nut afwerpt. Dat zal dus het lot van het nieuwste van het nieuwste, de aardsatelliet worden, want wat hebben we eraan...? Er zijn al satellieten genoeg (zegt minis ter Dulles!). Tenzij de Russen er de volgende keer mee naar de maan vliegen. En daar gaan zaaien en poten. Want wat hebben we aan een on- bezaaide maan? Er zullen bloe men moeten komen voor het bevorderen van het vreemde lingenverkeer, maar de eerste bloem zal wel de bloemkool worden, want te eten dient er te zijn... ook in het interpla netaire verkeer. Het wordt een drukke tijd. Bij dit alles is het jammer dat de Fransen hun geld niet in de eerste satelliet hebben gestoken in plaats van hun portemonnee in de koloniën leeg te schieten. Denk eens in: het oude Europa het eerst naar de maan! Rusland en Amerika zouden dan onze satellieten zijn geworden. Dan zou er écht iets veranderd zijn. Nu zitten we maar af te wachten of de Amerikanen de Russen in het luchtruim zullen achterhalen. (Dat zullen ze, zegt Eisen hower.) En alle cultuurgrond op Venus enz. zullen inpikken met hun „sterren en strepen". Of dat allemaal zo gemakke lijk zal gaan? Er dreigt al on voorzien gevaar, want een Canadese radio-amateur heeft op dezelfde golflengte waar op hy het chip-chip van de satelliet opving, de volgende boodschap ontvangen: „Hier het mannetje in de maan. Pas op je tellen of ik laat de kwa de zwarte beer op jullie los". (Er werd niet by gezegd of de Grote dan wel de Kleine Beer werd bedoeld.) Men houdt dit voor een grap. Maar: waar om? Misschien valt alles zelfs nog in duigen. Want wat zal het gevolg zijn als de ziekte zich uitbreidt waaraan nu reeds Japanse astronomen lijden? Door het luisteren naar de geluiden van de satelliet zijn hun oorvliezen aangetast en raken ze dag noch nacht het chip-chip- gefluister kwijt. Bovendien knipperen ze voortdurend met het linker oog dat ze tij dens het staren met het rech ter door de kijker te stijf en te lang dichtknepen. Ondertussen zingen de Russen: „Niet om angst en sensatie [te zaaien zonden we onze satelliet [in het ruim; wy willen slechts vrede [maaien, Trots, maar zonder drukte [of veel geluid, gaan we de hemelruimte [in en uit..." HONDS. In Poedelstad, een modemagazijn voor hon- dekleding te New York kan men een aardig nertzmantel- tje voor het lievelingsdiertje kopen voor duizend gulden. Tegeef, zeggen de rijke Ame rikaanse dames, want ze ge ven graag veel geld uit voor hun troetelrasdiertjes. Dat is immers een zaak van „stan ding". Dat heeft de Engelse miss Joan Kruger goed begrepen en door elk seizoen met een steeds extravanganter collec tie (die zy door mooie hond jes op haar shows laat „sho wen") te komen, haalt zy een goed deel binnen van de hon derd miljoen gulden die de Amerikanen jaarlyks aan hondekleding uitgeven. Dat is eigenlijk nog niet zo heel veel als men bedenkt dat er in de Ver. Staten 25 mil joen honden zijn. Waarvan vele nog ongekleed gaan... ZICH DOODLACHEN. De dokters op Nieuw-Guinea be studeren 'n mysterieuze ziek te - kuru - die men tot kort geleden voor een soort para lysie hield en die het slacht offer naar de dood voert binnen zes k negen maanden, waarbij het ten prooi is aan snel elkaar opvolgende crises van hysterische lachbuien. ZOUT. Het water van de Dode Zee is het zoutste van de aarde, heeft men altijd be weerd. Nu heeft men echter bij Sodom een waterput ont dekt waarin het water nog zouter is: 430 gram per liter tegen dat van de Dode Zee slechts 273 gram. ROODHUID. Men schat het aantal Roodhuiden dat in Noord-Amerika woonde toen de eerste Europeanen er landden, op een miljoen. Nu zyn er nog 400.000. PUSKAS. De voetbalbond van West-Duitsland heeft de aangesloten clubs verboden de Hongaarse voetballer Pus kas aan te trekken en boven dien verboden tegen een bui tenlandse club te spelen waarin Puskas zou zijn op gesteld. Puskas heeft zich dit op de hals gehaald omdat hij gezegd zou hebben dat alle spelers van het Duitse elftal voor de wedstrijd tegen Hon garije om het wereldkam pioenschap in '56 verdovings middelen hadden ingenomen om in deze wedstrijd boven hun krachten te kunnen spelen. Puskas zit ondertussen af te wachten of hij spoedig weer zal mogen spelen. De Hogaarse voetbalbond schijnt nu geneigd te zijn hem te ver geven. Aan zijn uitnodiging om naar Hongarije terug te keren wil Puskas echter geen gehoor geven - „daarvoor is er te veel in Hongarije ge beurd", zegt hij - hij geeft de voorkeur aan een Itali aanse club (en die betalen goed!). KASTJE. Een zeekapitein die al jaren voer, wekte al tijd weer de nieuwsgierigheid van zijn bemanning omdat hij om het uur naar zijn hut ging, daar een sleuteltje voor de dag haalde, er een kastje mee opende en dan aandachtig naar iets in dat kastje keek. Niemand had ooit begrepen wat dat te betekenen had. Toen op een dag de kapi tein dood ging, was het eerste wat de bemanning deed, het kastje openen. Het bleek al leen maar een papiertje te bevatten. Daarop stond ge schreven: „Bakboord, links; stuurboord, rechts". KREEFT. Een vliegtuig werd onlangs gedwongen een noodlanding te maken mid den in Afrika. Spoedig merk ten de inzittenden dat zij tus sen menseneters terecht wa ren gekomen. Men hoorde een jonge kannibaal aan zyn grootvader betreffende het vliegtuig vragen: „Is dat eetbaar of niet?" „Dat is", antwoordde de oude heer, „als de krabben en de kreeften, men eet alleen het binnenste op." mische crisis omstreeks 1550. de achter uitgang van de landbouw en de nijverheid het toenemend pauperisme, sloeg men het oog op de venen in de Vallei: het turfgraven begon en Veenendaal kreeg zijn karakteristiek veenkoloniale karakter die lange raie, laege huisies- om met JefLast te spreken - langs de Grift en de wijken. Helaas, de gewestelijke grens liep door de venen, maar was niet vastgesteld noch bebakend. Uiteraard ontstonden hierover geschillen met het naburige Gelre. In vorige artikelen over de „Landtscheydin- ge tusschen die Gelderschen ende die van Utrecht" hebben wij daarover geschreven („De Vallei" van 2 en 7 aug. '57). Vier commissarissen door Karei V be noemd besteedden aan het onderzoek der stukken in het proces tussen de Gelder sen en de Stichtsen zes dagen teweten van 20 tot 26 september 1553. De partijen konden het niet eens worden. Daarom besloten de keizerlijke commissarissen tot een bezoek ter plaatse. „Soo heeft ons goet gedocht, aleer te treden in commu nicatie van accordt, noch eens gelijcke- lijcken ons te vijnden op te grifte ter plaetsche contentieux, (op de omstreden plaatsen) omme de selffde te besichtijgen" Op 27 september 1553 reisden de com missarissen, vergezeld van de procureur en enige vertegenwoordigers van beide partijen uit Rhenen naar het Grote Venlo, de heuvel bij de Munnikenweg-Holleweg- Vendelseweg. (De beide Venlo's worden vaak verward: de Markt ligt op het kleine Venlo) De Gelderse mombaar of zaakge lastigde was door ziekte verhinderd. Eerst begaf het gezelschap zich naar de Veltgensgraaf, een water dat liep waar nu de Nieuweweg zich ongeveer bevindt, (Zie verder pagina 2.) KAMERMUZIEKCONCERT IN AMERONGEN Ook in Amerongen zal thans een begin worden gemaakt met de uitvoering van kamermuziek op basis van de bestaande provinciale en gemeentelijke subsidie regeling. Een der voortreffelijke ensem bles, gevormd uit prominente krachten van het Utrechts Stedelijk Orkest, zal op zaterdagavond 26 dezer in de zaal het Clubhuis een mooi en interessant pro gramma uitvoeren, dat tevens mondeling zal worden toegelicht. Het betreft hier het bekende U.S.O. Barok-ensemble, be staande uit: Leni van der Lee. clavecim- bel; Sander Hesselink, viool; George Lin- denman, viool; Theo de Wolf, altviool; Max Werner, viola da gamba. Waar zij opgetreden zijn, werden zij weer teruggevraagd. Het programma zal werken bevatten van enkele zeer grote componisten, o.a. J. S. Bach, Tele- mmann (de beroemde Don Quixote-Suite), Manfredini en eindigt met een verrukke lijk klavierconcert van Dittersdorf (tijd- WIJZE WOORDEN VELERLEI BRON Verdraagzaamheid kan voortsprui ten zowel uit minachting als uit hoogachting of toegenegenheid. (Wynandts Francken) VOORKOMT door Neem NU vooral Vitamines en Lever traan in ter voorkoming van Griep Hoofdstraat Veenendaal

De Vallei | 1957 | | pagina 1