Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wakeren zijn korps Korp* Van presenteerde voor Koninklijk gezin dag der Verenigde Naties Voor de KANTONRECHTER MULDER 24 OKTOBER EDERVEEN SCHERPENZEEL ELST „HOGE HUIS" TE ELST VERDWIJNT Indrukwekkende opvoering van Ballet der Lage Landen in Veenendaal MHOS QPlïm 31e jaargang WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 No. 83 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Onttrekken aan verkeer oud Dijkstraatgedeelte AGENDA Toch een geheel nieuw Groene-Kruisgebouw Ontspanningsavond Veenendaalse bejaarden ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HVPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redder Mees Toxopeus vertelt voor Veenendaalse E.H.B.O. Uitslag etalage weds tri j d Nutsspaarbank Rhenen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent „Met zeer veel belangstelling luisterden de Koningin, de Prins en de Prinsessen naar het militaire concert, dat ongeveer een kwartiertje duurde. Toen meldde korporaal J. van Wakeren zich, kwiek en correct, alsof het dagelijks werk voor hem was, opnieuw bij H.M. de Koningin, die hem en zijn tamboers en hoorn blazers met een vriendelijk hoofdknikje bedankte". Aldus de „Legerkoerier", het officiële maandblad voor interne voorlichting van de Nederlandse Strijdkrachten, onder ons gezegd: het lijf- en vakblad van de Nederlandse soldaat. Maar van boven omschreven dure ceremoniële plechtigheid zal de Veenen- daalse jongen, die Jasper van Wakeren heette, en onder zijn kornuiten ook luisterde naar de naam „Job", een jaar of zeven, acht geleden nog wel niet hebben durven dromen. Toen blies hij nog een - zij het al harde - amateurpartij mee op een glimmende „hoorn" van het oer-Veense Chr. Tamboers- en Pijpers korps „Prins Bernhard". En van de militaire dienst wist hij evenveel als een vegetariër van een varkenskarbonade. „Dus nu ben je beroepsmusicus, prof zogezegd", opperden we, toen we ons recht tegenover korporaal der eerste klasse Van Wakeren bevonden, nog maar net enkele dagen teruggekeerd uit Duitsland, waar hij met zijn muzikan ten een parade muzikaal omlijstte. „Nou nou", wierp korporaal Van Wakeren tegen, „beroepsmusicus is een duur woord. Zeg maar liever: tamboer- maitre-korporaal der eerste klasse tamboer-klaroenblazer. Voordat korporaal Van Wakeren zijn eigen tamboerkorps, n.l. dat van het garderegiment Fuseliers Prinses Irene, aan het gehele Koninklijke Gezin pre senteerde, heeft hij niet stil gezeten. Heus, hij zal op die bepaalde dag van april 1951, waarop men hem gaarne zag verschijnen voor het vervullen van zijn dienstplicht, ook wel niet in de eerste reisgelegenheid na zes uur en 59 mi nuten zijn gestapt met de idee, dat hij met zijn pijperservaring wel vlug in de Koninklijke Militaire Kapel zou mee- blazen. Het zal hem ook bekend ge weest zijn, dat men in dienst doorgaans niet gesteld is op hetgeen men al „kan". Dat men een aspirant-militair daar juist ter afwisseling in een hem volkomen vreemd vak duwt. Bovendien had de legerleiding zich de a.s. landsverdediger Van Wakeren bij de infanterie gedacht. Dit doet iedere opkomende militair reeds alle hoop op een draaglijk be staan ontnemen. Heeft men een kaartje in de zak Voor de tanks, voor de ka nonnen of voor de chauffeurs, dan kan het nog iets worden. Maar een oproep voor de zandhazen... nee. Maar toch, ook een zandhaas zit het wel eens mee. Na zijn recru ten tijd speelde Van Wakeren reeds de trompet in de muziekkapel van het regiment infanterie Oranje-Gelderland, een dienstplichtig instituut weliswaar, dat mede op de been werd gehouden door de adem van nog twee Veenendaalse musici. Na een jaar van dienstplichtig ge- musiceer zag Van Wakeren zijn kans. Er was nog plaats in het leger voor be roepsmilitairen-musici. En soldaat Van Wakeren stelde zich beschikbaar, kwam in opleiding bij de Kon. Militaire Ka pel en legde in december 1952 voor een commissie met o.a. de majoor R. van Yperen, met goed gevolg examen af. Van toen af aan was hij tamboer klaroenblazer-instructeur, c.q. trompet- ter-instructeur bij een „bereden" wa pen. In zijn studietijd ging hij met de K.M.K. zeven weken naar Schotland om op zijn klaroen een groot interna tionaal militair muziekfestival te hel pen opluisteren. Tussen twee haakjes: wist u, dat de roemruchte Delftse tap toe is geboren uit dit Schotse festival. Wij wisten het ook niet, maar korpo raal Van Wakeren vertrouwde het ons toe. Met de diploma's in zijn ransel werd hij in december 1952 geplaatst aan het hoofd van het tamboerkorps van het regiment Johan Willem Friso, de „voor lopers" van de bekende J. W. F.-kapel. In 1953 overplaatsing ja, zo is de dienst nu eenmaal naar het be roemde Jachthoornkorps van de Jagers. En toen kwamen de buitenlandse trips los: 1953: Frankrijk, 1954: Zwit serland en Londen. Augustus 1954: eerste militaire taptoe te Delft. Van Wakeren ligt ziek te bed, geelzucht. De volgende Delftse taptoes maakte Van Wakeren mee als jacht- hoornist van de jagers. Taptoe Delft 1957. Van Wakerens naam staat in de programmaboekjes. Punt zoveel van het programma: het tamboer- en klaroenblazerskorps van het garderegiment Fuseliers Prinses Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend dat zij voorne mens zijn de raad dezer gemeente voor te stellen het voormalige laatste gedeelte van de Dijkstraat, ter lengte van ongeveer 150 meter, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Belanghebbenden bij deze weg kunnen ter secretarie van het desbetreffende ont werpvoorstel, alsmede van de daarbij be horende tekening, kennis nemen en zich vóór 2 november 1957 met hun bezwaren tot de gemeenteraad wenden. ONDERWIJSBENOEMING Met ingang van 1 januari a.s. is tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. school I (hoofd de heer D. Dillingh) benoemd mej. C. van Hoogervest te De Meern. VEENENDAAL Donderdag 24 okt. in geb. ,,'t Tref punt" 8 uur," lezing met lichtbeel den over „Tunnelbouw" v. Volks universiteit Veenendaal. In Chr. Ger. kerk Hoofdstraat 7.30 uur, Ds. J. Brons uit Mijdrecht spreekt over „De strijd en betekenis der Ers- kines". Vrijdag 25 okt. in gebouw „Eltheto" 7.30 uur, toneelavond Veenendaalse ouden van dagen. Maandag 28 okt. in SKF-kantine, 7.30 uur Mees Toxopeus vertelt van zijn reddingen op zee. Dinsdag 29 okt. Verkoopdag van Ossemarkt- broodjes. Luxor theater, heden woensdag en morgen donderdag de film „Eskader 8 keert terug." Irene, o.l.v. de tamboermaitre, de kor poraal der eerste klasse-tamboer-kla roenblazer J. van Wakeren. Zijn eigen tamboerkorps is gevormd, uit dienstplichtige jongens, die uit de „troep" worden geselecteerd en die ver volgens drie dagen per week in de blaaskunst oefenen en voor de rest Veenendaal naar Deventer en wachten hij en zijn vrouw en zijn twee kinde ren nog steeds op een woning. Liefst in 't Veen. Hoe het verder met zijn militaire loopbaan zal gaan, weet hij uiteraard nog niet. Wel is hem ter ore gekomen dat er bij de K.M.K. plaats is voor een slagwerker. De kandidaat hiervoor krijgt een beurs om aan het conserva torium te gaan studeren. Korporaal Van Wakeren heeft de directeur van de K.M.K. hierover - op correcte en militaire wijze natuurlijk - aan zijn jasje getrokken. „Wie vooruit wil, wordt geholpen", zei de majoor Van Yperen. Dus afwachten... er zit een kansje in. Over zijn jongens, 25 man sterk, heeft hij niets dan lof. „Noordelingen", zegt hij. „Je kunt ze ternauwernood ver staan, maar blazen...." Trouwens, zo denkt niet alleen hun instructeur over hen. Op 5 augustus j.l. werd Prinses Irene 18 jaar. Haar garde regiment viert zo'n dag natuurlijk. En er gingen stemmen op om de J.W.F.- kapel een muziek-show te laten geven voor het koninklijk gezin. „Niks", zei de hoogste fuselier, de overste Wijten- burg. „Onze eigen tamboers en hoorn blazers versieren dat." En ze hebben het versierd. Tot ge noegen van het ganse koninklijke ge zin. Enfin, dat hebt u hierboven kunnen lezen. De afdeling Ederveen van „Het Groene Kruis" hield donderdag een buitengewone ledenvergadering in het „Dorpshuis" al hier. Zelden zal een ledenvergadering zo druk bezocht zijn als deze. Velen moesten met een staanplaats genoegen nemen. De voorzitter Dr. Hey, opende en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Ook nu was het te bouwen Wijkgebouw weer het punt van discussie. In de buitengewone ledenvergadering van 8 juli 1.1. was n.l. besloten niet het pand Hoofdweg 38 voor Wijkgebouw aan te kopen, maar een nieuw Wijkgebouw te gaan bouwen .waar voor de grond reeds was aangekocht. Het bestuur had nu echter van een 28-tal leden een brief ontvangen, waarin het bestuur verzocht werd alsnog te trachten het pand Hoofdweg 38 tegen billijke prijs te kopen en als Wijkgebouw in te richten. Nadat verschillende leden hun stand punt over deze zaak hadden uiteengezet, werd hierover opnieuw gestemd. Het overgrote deel van de leden stemde echter ook nu weer voor het bouwen van nieuw Wijkgebouw. De Veenendaalse korp. I. v. Wakeren meldt zich bij H.M. de Koningin voor het bordes van het Paleis Soestdijk. normale dienstjes pikken. Die rest ge bruikt hun leider om te studeren. En om eigen marsen op schrift te stellen, waarvan er zojuist èéh in druK is ver schenen: Een variant op de model marsen, door J. van Wakeren. Wie dacht, dat men op een hoorn of een klaroen zo maar losjes wat weg blaast, zonder noten en zo, moeten we beschaamd maken. „Het is beslist geen klungel-instrument, zoals wel eens gedacht wordt", zegt onze tamboer maitre. „Er moet behoorlijk op gestu deerd worden." Korporaal I Van Wake ren brengt met de andere jonge in structeurs de marsen op een moder nere manier; niet monotoon en hard meer, maar melodieuzer en gevoeliger. Buiten zijn werkzaamheden bij de „troep" instrueert hij de drumband van de Kon. Marechaussee-reserve te Arnhem en de Veenendaalse tamboers en pijpers. „Jammer, dat hun aantal de laatste jaren zo is teruggelopen", aldus korporaal Van Wakeren. „Prins Bern hard" en het jeugdkorps „Prinses Ma rijke" kunnen goede korpsen zijn. Als er maar animo voor was." We geloven het zeker, met Van Wakeren als in structeur. Als ontspanning neemt hij de trom petpartij voor zijn rekening in de jazz combo van Prinses Irene's Fuseliers. Als zodanig mochten we hem onlangs voor de radio beluisteren in het strijd krachtenprogramma „Op de plaat rust". „Da's wel aardig werk", zegt hij, „maar mijn muziek toch niet bepaald." Naast dit alles reist de korporaal Van Wakeren dagelijks op en neer van De tweede ontspanningsavond voor de Veenendaalse bejaarden, belegd door de stichting „O.B.C.", wordt gehouden op vrijdag 25 oktober a.s. in de grote zaal van „Eltheto", des avonds om half acht. Het toneelgezelschap K.N.A. uit Ame rongen voert dan op „De Dorpsdokter". Voor degenen die „Eltheto" niet op eigen gelegenheid kunnen bereiken is weer de gebruikelijke busdienst ingelegd. De „dienstregeling" is als volgt: Vertrek: 6.45 uur Parallelweg hoek Ker- kewijk; 6.47 uur Parallelweg/overweg; 6.50 uur School Bosplein; 6.54 uur Berg weg hoek Kerkewijk; 6.57 uur Postkan toor Slot. de Bruïneplein; 7 uur Patri moniumlaan hoek Sav. Lohmanstraat; 7.05 uur „Sola Fide" Eikenlaan; 7.10 uur „El theto"; 7.12 uur Achterkerkstraat hoek Kostverloren; 7.14 uur Zandstraat hoek Gortstraat; 7.16 uur Munnikenweg bij „Luxor"; 7.18 uur Nieuweweg hoek Hol- leweg; 7.20 uur Pr. Bernhardlaan hoek Buurtlaan; 7.22 uur Pr. Bernhardlaan hoek Mulderslaan; 7.24 uur Pr. Bernhard laan bij Gebrs. van Leeuwen; aankomst 7.28 uur „Eltheto." GESLAAGD Voor de akte kleuterleidster A, slaagde mej. M. van Enk, leidster aan de Chr. Nat. Kleuterschool in het Trefpunt. KERKEWIJK 167 -TE1.3000-VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Maandag 28 oktober zal de aiploma- uUrciking plaats hebben lan de cursiste*, van de E.H.B. 3.-cursus 1956-1957. Een en andér zal plaats hebben in de kantine van de S.K.F.-fabriek aan de Groeneveldselaan, aanvang 7.30 uur. Na de uitreiking van de diploma's hoopt de heer Mees Toxopeus, oud schipper van de bekende motorreddingsboot .Insulinde' een causerie te houden over het reddings wezen langs de Nederlandse kust. Deze causerie wordt toegelicht met lichtbeel den. REKORD-OPBRENGST BAZAAR HERV. GEMEENTE De bazaar voor het jeugdgebouw der Ned. Herv. gemeente .te Scherpenzeel heeft de zeer fraaie bruto-opbrengst van 8000,te zien gegeven. Dit be tekent een rekord voor Scherpenzeel, want een bazaar heeft nooit meer op gebracht dan ƒ3500,bruto. LENIE STUIVENBERG NAAR ZANG-AUDITIE Lenie Stuivenberg is vijftien jaar. On danks deze jeugdige leeftijd is zij uitge nodigd om in Utrecht, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een zangproef te komen afleggen voor de stichting „De oprechte amateur." Lenie is de dochter van de eigenaar van het grote witte hotel op de hoek van de Rijksstraatweg - Veenendaalsestraatweg onder Eist. We hebben er deze week een bezoek gebracht, juist toen Lenie aan het oefenen was. Zij doet dit vrij simpel, namelijk met als begeleiding een gramofoonplaat. En werkelijk mag worden vastgesteld, dat zij een prima stem heeft met een fantastisch volume en diep timbre. Nu er nog enige dagen resten voor de proef wordt afgenomen, heeft zij de Rhe- nense pianist Tonny Spaan bereid gevon den nog wat te osfenen met pianobege leiding. De heer Spaan zal Lenie ook begeleiden op de auditie. Moge zij veel succes hebben, misschien horen we Lenie dan ooit nog eens voor de radio. Vader Stuivenberg zit vol zenuwen en leeft in grotere spanning dan zijn dochter. Hoe kan het ook anders. LATE OOGST Bij het zachte weer van de laatste weken zijn bij de heer T. van Lienden in Eist de aardbeien voor de tweede maal in bloei gekomen. Zelfs zitten er al enkele vruchten aan de planten. Of de heer VanL. deze late oogst nog zal binnenhalen, zal nog van het weer af hangen. Het „Hoge Huis" te Eist, waar vele Elstenaren het levenslicht aanschouw den, zal dezer dagen onder de slopers hamer vallen. Veel is er over dit huis gefantaseerd. Er zou vanaf dit huis een tunnel onder de Rijn doorlopen. Ook wordt verteld dat het een belas tingkantoor zou zijn geweest. Verder zyn er verhalen dat er een adelyke familie in gewoond zou hebben, ver want aan de vroegere bewoners van „Huize Amerongen". Echter, er zyn over het bouwjaar en waarvoor dit oude huis gediend zou hebben nooit exacte gegevens bekend geworden. Ook in het Rijksmuseum in Utrecht is over het „Hoge Huis" niets te vinden, noch in het huisarchief te Huize Ame rongen wordt over dit huis gerept. Eens moet dit „Hoge Huis" een fraai gebouw zijn geweest met zijn mooie trapgevels. Tevens was het een oer sterk gebouw met muren van 50 cm dikte. Voor 50 jaar terug vonden er zes huisgezinnen onderdak in. De laatste bewoner is er voor enkele jaren ge leden uitgetrokken. Dat het gebouw de laatste jaren in desolate toestand is gekomen is vooral te wijten aan het nalaten van het meest nodige onderhoud. De toestand is nu zo dat aan restau ratie niet meer gedacht kan worden. Tevens zou het, naar wij vernamen, Bovenstaande foto werd genomen tydens het dansen van ,De notenkraker' door Angela Bayley en Ben de Rochemont De grote zaal van het gebouw aan de Eikenlaan was zaterdagavond vrijwel geheel ge vuld toen daar het ook in Veenen daal zo gewaar deerde Ballet der Lage landen op trad onder auspi ciën van de Ar beiders Kunst kring. Na de op voering in het vo rig seizoen van „De rattenvanger van Hameln" kon men er door de vele verzoekjes beslist niet onder uit deze ook nu weer in het pro gramma op te ne men. Dat men het gedaan had bleek tot bijzonder ge noegen en voldoe ning van het pu bliek te zijn en het was ander maal een van de hoogtepunten van het optreden. Het prachtige Bartle- toch in de „weg" hebben gestaan, als de wegomlegging in Eist nog eens zal wor den uitgevoerd en had dan toch moeten verdwijnen. Maar al met al gaat weer iets van het oude verdwijnen en blijft alleen de herinnering. De sloop waarmee inmiddels is be gonnen, wordt uitgevoerd door de heer W. van Dam te Eist. Zoals bekend heeft in een aantal etalages gedurende de winkelweek een aantal turven gelegen. Het waren er precies 938. Het publiek kon deze tur ven tellen. Verschillende inzenders aan deze prijsvraag waren niet ver uit de buurt, maar het juiste aantal was niet bij de inzendingen. De heer A. G. Boers Nieuweweg 200, bleek nog met 936 tur ven het oest ie hebben geteld, waar door hij de eerste prijs, bestaande uit drie mud antraciet, heeft gewonnen. Er waren twee inzendingen met een aantal van 935 turven, nl. van de heer A. M. Beckerman, Munnikenweg 57 en Anneke Gunther, Van Limburg Stirum- straat 16. Zij delen de tweede en derde prijs, n.l. anderhalf mud antraciet. OPBRENGST COLLECTE VOOR OUD-VERPLEEGSTERS De in Veenendaal gehouden collecte ten bate van de verzorging van oud-ver pleegsters heeft hier het prachtige bedrag van 2142,60 opgebracht. Het organise rende comitee verzocht ons dan ook ge vers en collectanten langs deze weg van hun dank te doen blijken. Over de maand september werd aan de Nutsspaarbank te Rhenen door de spaarders ingelegd een bedrag van ƒ62.390,51 en terugbetaald de som van 40.013,34. mans Dances werd evenwel niet min der goed gedanst. Ook de duidelijke en verhelderende explicatie bij de ver schillende nummers heeft er zeer toe bijgedragen van het gebodene te kun nen genieten. Het aangekondigde „De nieuwe kle ren van de keizer" kon niet worden ge danst door griep van enkele medewer kers. In de plaats daarvoor kwamen „Inpromtu for Twelf" en „De dood en het meisje", waarvan vooral het laat ste grote indruk maakte door de spre kende beelding en zeer verzorgde en geslaagde mimiek. Het nummer van na de pauze, de tweede acte uit Coppella, werd over weldigend. We twijfelen er niet aan of het zal niet zo heel lang behoeven te duren eer dit balletgezelschap weer in Veenendaal komt. Tenminste te oorde len naar het warme en zeer enthou siaste applaus. Wanneer men de geschiedenis der vol keren bestudeert, zal men steeds weer stuiten op de drang van de mensheid om zich van kleinere samenlevingen tot gro tere gemeenschappen te ontwikkelen. Fa milies vormden stammen en stammen verenigden zich tot volkeren, die zich soms onderling weer tot nog grotere vol keren samenvoegden. In staatkundig opzicht wijst de geschie denis in dezelfde richting. Met name in Wset-Europa is deze ontwikkeling zeer duidelijk aanwijsbaar in het uitgroeien van de stad-staten der Middeleeuwen met hun eigen bestuursmacht, hun eigen rechtspraak en hun eigen muntwezen, via de vorming van gewesten tot de land- staten van onze tijd. De historische ontwikkeling is echter ook hiermee nog niet ten einde. De eco nomische belangen van min of meer ge lijkgerichte staten hebben geleid tot een streven naar douane-unies en economi sche unies, op welk gebied met name de drie Benelux-landen reeds een zeer grote vooruitgang hebben gemaakt. Bovendien begint in West-Europa de internationale tussen-statelijke) samenwerking op enkele terreinen reeds plaats te maken voor een supranationale boven-state- lijke) vorm van samenwerking, gelijk in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en in de in oprichting zijnde Euromarkt en Europese Atoomgemeen schap. In deze gemeenschappen hebben de nationale regeringen reeds een deel van haar eigen bevoegdheden overgedra gen aan boven-nationale organen en auto riteiten. Het is niet moeilijk te voorspel len, dat in het verdere verloop der ge schiedenis uit deze kunstmatige samen werkingsvormen uiteindelijk een natuur lijke Europese samenleving ontstaat, zoals uit de Republiek der Zeven Provinciën ook de Staat der Nederlanden is geboren. Ook dan zal de geschiedenis in dit op zicht haar eindpunt echter nog niet heb ben bereikt, want het ligt in de lijn der historie, dat ook de hier en daar reeds langzaam groeiende continentale samen levingen zullen uitmonden in een wereld samenleving van alle volkeren. Een verre voorloper hiervan zou men kunnen zien in de Verenigde Naties. Het is echter onjuist, de Verenigde Naties aan te duiden als wereldparlement, gelijk soms wel geschiedt. De Verenigde Naties in haar huidige vorm zijn niet anders dan een wereldforum, waar de vertegenwoor digers van meer dan tachtig souvereine nationale staten op een internationale (dus tussen-statelijke) basis tot overeen stemming trachten te komen over de op lossing van bepaalde concrete wereld problemen, zoals de handhaving van de vrede en de bevordering van de welvaart in de wereld. De Verenigde Naties hebben geen enkel supranationaal (of boven- statelijk) gezag. Zij ontlenen haar gezag niet aan de souvereine uitspraak van de wereldvolkswil doch uitsluitend aan de morele betekenis van een meer of minder grote eensgezindheid tussen de nationale regeringen ten aanzien van een bepaalde kwestie. Ofschoon deze eensgezindheid in het politieke vlak vrijwel geheel ontbreekt, blijkt daarentegen in het sociale en eco nomische vlak een vrij grote mate van eensgezindheid tussen de aangesloten lan den te bestaan. Tot op zekere hoogte zou men hierin een parallel kunnen zien met de eeuwenlange ontwikkeling van West- Europa. Vooral sinds het einde van de tweede wereldoorlog is steeds meer het besef doorgebroken, dat de welvaart in de we reld één en ondeelbaar is en dat onze eigen produktie, onze eigen werkgelegen heid, onze eigen export en daardoor onze eigen welvaart afhankelijk is van het vinden van buitenlandse afzetmarkten voor onze produkten. Wanneer wij er daarom in zouden slagen, de meer dan anderhalf miljard mensen uit de nu nog onderontwikkelde gebieden een voldoende koopkracht te helpen verkrijgen, dan zou den ook wij daar op den duur de econo mische vruchten van plukken. Tevens zou daardoor de ontstellende geestelijke en materiële nood van de Afrikaanse en Aziatische miljoenenbevolkingen kunnen worden gelenigd. Men is dus op allerlei wijzen gaan zoe ken naar mogelijkheden om de levens standaard van deze volkeren te ver beteren. De hulpbronnen zijn echter be perkt en de nood is onnoemelijk groot. Op Rationale basis zal dit wereldprobleem nooit tot een oplossing kunnen worden gebracht en daarom hebben de Verenigde Naties ongeveer acht jaar geleden in grote eensgezindheid het initatief geno men tot een gemeenschappelijke aanpak van dit probleem, waardoor men zou kun nen beschikken over alle kennis en kunde welke in de wereld op dit gebied aan wezig is. De hulpacties, welke door de Verenigde Naties en de met haar samen werkende internationale organisaties ten aanzien van de opheffing van de nood in de onderontwikkelde gebieden worden gevoerd, vat men samen onder de naam „Technische Bijstand", een begrip, dat ook in ons land veel weerklank heeft ge vonden. Uit de jaarverslagen van de Ver enigde Naties en de andere internationale organisaties blijkt telkens, hoezeer ons land tot de meest actieve deelnemers aan deze hulpacties behoort. Naast de internationale hulpacties, die door de regering met volledige medewer king van onze volksvertegenwoordiging worden gesteund, is in ons land - in na volging van Noorwegen en enkele andere landen - ook een particuliere organisatie ontstaan waarin alle bevolkingsgroepen zijn vertegenwoordigd en die zich de in schakeling van het particulier initiatief bij de hulp aan de nu nog onderontwik kelde gebieden ten doel stelt. Dit is de NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor PLEBISCIET IN WEST-AFRIKA Hoe zeer de wereld naar elkander toegroeit blijkt ook uit het feit, dat de Verenigde Naties rechtstreeks verantwoordelijk zijn voor het bestuur over verscheidene ge bieden. Daartoe behoort Brits Togoland, waar vorig jaar een volksstemming werd gehouden, waarbij de bewoners zich uit spraken voor aansluiting bij de Goudkust, dat enige maanden geleden volledig on afhankelijkheid verwierf. DE LAATSTE DRUPPEL D., uit Barneveld, lag op de late avond van de zevende augustus laveloos en met een grote hoofdwonde languit op Edes Telefoonweg, een feit dat ondanks de bij een val op de stenen opgelopen blessure toch nog de strafbare openbare dronken schap gestalte geeft. Sinds die dag heb ik geen druppel meer gedronken, betoogde D. vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Ik hoop dat het waar is, zei rechter Tiddens. Het is al de tweede keer, dat u zoiets overkomt. De officier van justitie, Mr. Bredius, eiste 30,- of zes dagen en daar scheen verdachte zich bij neer te leggen, maar nadat het vonnis conform geveld was, vroeg hij clementie omdat zijn gezin door die boete zou moeten lijden. Zijn verzoek kwam echter te laat en bovendien leek rechter Tiddens er weinig voor te voelen. ZWARTE HANDEN HIELPEN NIET Loodgieter G. J. van G. uit Arnhem had in Bennekom gereden op een bromfiets, waarvan de achter-trommelrem niet werkte omdat de kabel gebroken was. Net voordat ik de bekeuring kreeg was de kabel kapot gegaan, zei Van G. vrijdag voor het Wagenings kantonge recht. Ik had nog zwarte handen van het proberen hem weer gemaakt te krijgen. De agent heeft dat zelf gezien. De officier van justitie, Mr. Bredius, vond dat echter helemaal geen afdoende verontschuldiging. Het rijden op een bromfiets, waarvan de achterrem defect is, is een bijzonder gevaarlijke bezigheid. Eis en vonnis 25,- of vijf dagen. GEEN SCHADEVERGOEDING Mevrouw A. J. H.-G., huisvrouw te Ede, zou op de Kolkakkerweg in haar woon plaats met haar fiets zo dicht langs een scooter gereden hebben, dat dit voertuig een kras opliep, die slechts raison van 12,50 weer te verwijderen bleek. Vrijdag, voor het Wagenings kantonge recht, ontkende ze echter, dat ze de scooter geraakt had, maar de berijder daarvan, adjudant J. W. B. uit Ede, die als getuige gehoord werd, was er heel zeker van. Hij had nog gepoogd in onder ling overleg de schade vergoed te krijgen, maar daar had verdachte niet van willen weten zo zeide hij. Daarna was hij naar de politie gegaan, die proces-verbaal op maakte. Getuigen waren er verder niet en het gerecht voelde dan ook veel voor een alsnog ter zitting te treffen minnelijke schikking. Met de straf scheen het dan wel los te zullen lopen. Bijvoorbeeld ieder de helft van de schade te dragen, stelde rechter Tiddens voor. De verdachte de helft en de ge- tuige-scooterist de helft. Verdachte begreep evenwel haar belang niet en hield vol dat ze zonder overleg met haar man niets wenste te regelen. De vrouw is tegenwoordig ook han- delingsbekwaam, zei de rechter nog, maar het hielp niet. Eis en vonnis luidden daarna 10,- of twee dagen. Adjudant B. kreeg echter nog geen ver goeding van zijn schade toegewezen, want als zovelen had ook hij vergeten de kwi tantie als bewijs mee te brengen. BOETE DOOR BESLAGEN RUITEN Een botsing, die onlangs plaatsvond op de kruising Nieuwe Wageningseweg en Maanderbuurtweg te Ede tussen brom fietser A. v. R. te Wageningen en automo bilist E. te Gelders Veenendaal, bracht vrijdagmorgen beide betrokkenen voor het Wagenings kantongerecht. De bromfietser omdat hij verzuimd had voorrang aan de auto te geven en de automobilist omdat de ruiten van zijn wagen zo beslagen zouden zijn geweest, dat hij bij de gevoerde snelheid te weinig zicht op het verkeer gehad moest hebben. Van R. wenste aan de feiten niet te tornen, hij gaf toe, dat hij de ander de vrije toegang belemmerd had, maar E. voerde aan, dat de ruiten ten tijde van de botsing nog niet beslagen waren. Wél toen de politie arriveerde, doch dat kwam omdat hij voor het slechte weer - het regende nogal - de ramen gesloten had. Het gerecht meende echter, dat het toen wel erger geweest kon zijn, maar dat alles er op wees, dat de ruiten ook tijdens aanrijding al beslagen waren en het zicht belemmerd hadden. Eis en vonnis tegen Van R. 25,- of vijf dagen; eis tegen E. ƒ50,- of tien dagen. Rechter Tiddens verminderde evenwel tot 40,- of acht dagen, omdat hij rekening wilde houden met de ruim 160,- schade, die E. aan zijn auto had gehad. TOCH EEN ALIBI? J. v. d. W. te Bennekom, zou op een motor gereden hebben zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. De agent die hem bekeurde en die wist, dat hij een dergelijk document niet bezat, had hem echter niet staande kunnen houden. Hij had hem zien rijden in Bennekom en later was hij hem thuis gaan horen. Vrijdag, voor het Wagenings kanton gerecht, ontkende v. d. W. echter ten stel ligste, dat hij op de motor gezeten had. Iedereen kan zich vergissen, een agent ook en dat was dan hier gebeurd. Hebt u wel een motor, vroeg rechter Tiddens. De jeugdige v. d. W. moest dat beamen, maar, zo zeide hij, die staat ingevet in de schuur. Ik rij er nooit op. Bovendien was hij op de tijd die in het proces-verbaal genoemd werd - dertien augustus, om streeks half zes - nog op zijn werk in Oosterbeek geweest. Zijn baas zou dat kunnen bevestigen. De zaak werd aangehouden om v. d. W. die kans te geven. Volgende keer hoopt hij een brief te kunnen tonen, waarin zijn werkgever zwart op wit verklaard, dat hij (Zie verder pagina 2.) Internationale Bijstand, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard, algemeen voorzitter is. Op 24 oktober, de „Dag der Verenigde Naties" waarop in de gehele wereld de oprichting van de Verenigde Naties wordt herdacht, zal de NOVIB een beroep doen op de vrijgevigheid van het Nederlandse volk ter leniging van de nood in een nog onderontwikkeld gebied. Hier ligt voor ieder van ons persoonlijk een taak van wellicht historische waarde, namelijk medewerking - op hoe beschei den schaal ook - aan de verbreding van de internationale solidariteit en daardoor aan de uiteindelijke totstandkoming van een waarlijke wereldgemeenschap, gelijk onze voorouders hebben gewerkt aan de totstandkoming van onze nationale ge meenschap. In het licht van dit historisch perspectief zouden wij dit jaar de „Dag der Verenigde Naties" willen stellen. \V IJ Z E WOORDEN HET GOEDE KWAAD Niets is zo kwaad, of er is nog wel iets goeds aan. (Plinius) Hoofdstraat 51 - Telefoon 3184

De Vallei | 1957 | | pagina 1