een Gelderse Rookworst 25 cent qvecUsopeft Dokter HOLL Een kwartje bewaard is geld gespaard l uitgesteld VEENENDAAL EISTE BEIDE PUNTEN OP TEGEN EENDRACHT Dovo won moeilijke wedstrijd tegen W.H.C. met 4-1 Voor G.V.V.V. (met rugnummers) weer grote overwinning Triangelboys won verdiend met 3-0 van Musketiers Scherpenzeel en Hoogland deelden punten ^^"Fa.S.BOS iT trouwpartij Competitieoverzicht TAFELTENNIS Merino's verspeelde beide punten aan Posta 842 deelnemers aan lierfstwandeltocht in Amerongen Officiële bekendmaking fa ecfef symbool efw/iefeto H.D.Z. lo'nrmq /an Met adverteren werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten. HASSELAAR's BRANDSTOFFENHANDEL Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht Nieuwe 6-8 persoons auto's A. W. de H a a s Algemene Ledenvergadering ADVERTEREN Uitsluitend tot en met dinsdag ij elke aankoop van f 5.- De Gruyter-artikelen keuze uit; Extra fijne Gelderse Rookworst 123 ct fijne Gelderse Rookworst 114 ct Bovendien, zoals bij iedere aankoop een gratis kassabon. Voor 10 gulden aan kassabons betaalt De Gruyter EEN GULDEN CONTANT uit. EN BETERE WAAR-EN 10 PROCENT-ALLEEN DE GRUYTER Ruw spel bij Valleivogels - N.S.C. FEUILLETON Het is Veenendaal gelukt om de volle winst te boeken tegen het Arnhemse „Eendracht." Een daverende wedstrijd is het nu be paald niet geworden. Het duurde zelfs erg lang voor Veenendaal op toeren kwam. Het zag er in de eerste helft dan ook heus niet zo hoopvol uit. De bezoekers hadden toen eerlijk wel het beste van het spel, ondanks dat Veenendaal in die periode wel meer kansen kreeg, die ech ter door te kort spel, slecht plaatsen en te weinig doorzettingsvermogen op niets uitliepen. Na de thee ging het wel beter met de geel-blauwen. Zij kregen een licht over wicht, dat in twee goede doelpunten werd uitgedrukt. Veenendaal had Caumans opgesteld ter vervanging van Kees Henzen. Dit leek aanvankelijk geen verbetering hoewel Caumans zich na de rust behoorlijk aan paste en veel meer kon presteren dan in de eerste helft. Zoals de laatste tijd vaak gebeurd, werd ook nu het midden veld te veel prijs gegeven, terwijl de bui tenspelers nu ook niet bepaald in grootse vorm staken. In de achterhoede was het weer Gerritsen die een behoorlijke wed strijd speelde, terwijl ook Van de Pol en Van Soest, zo nu en dan tot goede dingen kwamen. Reeds in de zesde minuut was het Kru- meich die handig profiteerde van missen van Henzen. Doelman Van de Pol zag ech ter kans, zij het dan met de grootste moeite, een doelpunt te voorkomen. Direct daarna was het A. Muller, die na een keurige voorzet van Rebergen, een prima kans kreeg, maar juist tegen een achterspeler opschoot. In de achttiende minuut redde Van de Pol, ondanks dat hij aanvankelijk te laat uit zijn doel kwam, een zeker schijnend doelpunt. Nadat de Veenendaalse voorhoedespe lers herhaaldelijk een bal bij betrekke lijke goede kansen, over het doel gelepeld hadden, kwam met een blanco stand de rust. Na de thee pakte Veenendaal al direct iets beter aan. Dit leverde dan ook al gauw een goede kans op, maar uit zeer moeilijke positie schoot Corry Heikamp naast. Toen de strijd dertien minuten oud was, kreeg Rebergen een vrije trap te nemen op ongeveer twintig meter van het Arnhemse doel. Ondanks het muurtje dat gevormd werd wist hij keihard in te schieten. (1-0). Mogelijk voelden de Veenendalers toen dat het wel kon en werden ineens veel actiever. Weer kreeg Rebergen een vrije trap te nemen, maar nu werd de bal terugge slagen. Hoewel dit niet voldoende was kon de doelman een schot van P. Muller toch nog juist stoppen. In de vijfentwintigste minuut kreeg Gerritsen een kans om de partijen op ge lijke voet te brengen. Hij raakte de bal echter verkeerd en schoot voor doel langs. Na tweeëndertig minuten spelen was het Kees Heikamp die de zege veilig stel de. Hij kreeg de bal van achter aange geven en ging er mee vandoor, voor doel gekomen schoot hij beheerst langs de uit lopende doelman Meeberg. (2-0). Wat de Arnhemmers daarna ook nog probeerden, verder dan een redelijke kans van Gerritsen kwam het niet en deze kans werd nog verijdeld door goed optreden van doelman Van de Pol. Zaterdag 19 oktober hielden „De Woud lopers" hun laatste Herfstwandeltocht. De afstanden van tien en vijftien km. voerden dwars door de prachtige bossen met hun gouden en rode herfsttinten. De animo was ook ditmaal groot, niet minder dan 842 wandelaars deden mee. De pauze werd in het „Berghuis" ge houden. De prijzen werden behaald door: 10 Km.: 1. „Olympia" Soest, 515 pnt.; 2. Vglo school Veenendaal, 463 pnt.; 3. „Groentjes" Veenendaal, 439 pnt.; 4. „Woudlopers" Amerongen, 433 pnt. 15 Km.: 1. Valkenheide, 706 pnt.; 2. SKF Veenendaal, 672 pnt.; 3. Scheepjeswol Veenendaal, 666 pnt.; 4. Frisia Veenendaal 658 pnt. Semi-militairen: 1ste prijs B.B. Ame rongen. Hierdoor werden Valkenheide en Olym pia kampioen van midden-Nederland. De wandelaars werden ingehaald door de muziekvereniging „Ons Genoegen." „De Woudlopers" kunnen op een ge slaagde tocht terugzien. Dovo kwam zaterdag voor een bijzonder talrijk publiek op eigen terrein tegen W.H.C. in het veld. Dovo speelde in een gewijzigde opstel ling doordat B. v. d. Pol wegens een bles sure niet van de partij was. In zijn plaats kwam de 16-jarige G. Slotboom in het veld als rechtsbuiten, die aanvankelijk wel wat „plankenkoorts" toonde, maar die na het eerste kwartier een schitteren de wedstrijd speelde. Rechtsback Van Kooten moest zijn plaats afstaan aan de halfspeler Van Ojik. die ook op deze plaats goed voldeed. Rechtshalf speelde nu B. Kroesbergen, terwijl in de voor hoede als linksbuiten II. Muller stond opgesteld. Voor de thee werd het een matige ver toning, doch ondanks dit feit kon Dovo Al is het dan nog maar het begin van de competitie, toch schijnt G.V.V.V. al heel wat van plan tc zijn. Thans was het Posthoorn dat ondanks dat het volledig was, met 5-0 het onderspit moest delven. Of zou G.V.V.V. van plan zijn het 10- jarig competitiebestaan met een kam pioenschap af te sluiten? Trouwens dat 10-jarig bestaan zou in feite op 16 november gevierd moeten worden. Hoe dan ook, men doet het prima. Van begin af namen de Buurtlaanbewoners het heft in handen. Ondanks dat het tem po voor de Postmensen veel te hoog lag, duurde het toch nog tot de twintigste minuut voor Van Essen met een harde schuiver zijn club de leiding kon geven (0-1). Tien minuten later was het Budding die een uittrap van Posthoorn meteen re tourneerde en in de bovenhoek van het vijandelijk doel deed belanden (0-2). Een daarna aan G.V.V.V. toegestane strafschop werd echter door J. v. d. Bo- venkamp gemist. Nog voor de rust was het weer Van Essen die met een keurige kopbal de stand op 0-3 bracht. Na de thee werd Posthoorn meteen in de verdediging gedrukt en bracht het dan ook niet verder dan tot enkele uitvallen die niets opleverden. Na vijfentwintig minuten spelen plaatste Jan van Harde- veld een corner keurig voor het doel, waarna de snel toelopende Budding met succes inkopte (0-4). Tien minuten voor tijd kreeg J. v. d. Bovenkamp de bal te pakken en na vier tegenstanders gepas seerd te hebben, schoot hij hard in, wat het vijfde doelpunt betekende. Vermeldenswaard is nog dat G.V.V.V. voor de eerste maal met rugnummers speelde. LUNTEREN. „Dc*Sportfokkers" uit Lun- teren zijn druk bezig met het treffen van voorbereidingen voor de provinciale ten toonstelling van pluimvee, konijnen en diverse siervogels, welke op 14, 15 en 16 november in de eierhal van Floor te Lun- teren wordt gehouden. Vraagprogramma's zijn verkrijgbaar bij de secretaris, de heer J. D. van Silfhout, Dorpsstraat 177 te Lun- teren. met een 2-0 voorsprong de kleedkamers opzoeken. Deze doelpunten kwamen niet in de eerste plaats door goed voetbal tot stand, maar veeleer door doorzetten hetgeen te gen de stevige W.H.C.-ers ook wel nood zakelijk was. Na ongeveer een kwartier kon B. v. d. Heuvel uit een vrije trap scoren. Deze speler viel op door zijn geweldige en thousiasme. Nog voor rust werd het door een prima goal van R. Schoeman 2-0. Na de rust is het spelpeil veel beter geweest, hoewel het de thuisclub in deze periode niet aan geluk heeft ontbroken. Reeds na twee minuten konden de bezoe kers hun achterstand tot 2-1 .verkleinen. Enkele minuten later werd de stand 3-1 toen G. Slotboom vanaf de zijlijn een hoge voorzet gaf, die door de linksback der gasten in eigen doel werd getrapt. W.H.C. kreeg na vijfentwintig minuten een goede kans om de achterstand nog maals te verkleinen, maar de goed leiden de arbiter H. J. Lousberg de Wezepers een strafschop toekende. Deze penalty- werd echter niet in een doelpunt omgezet. Hierna kreeg W.H.C. nog enkele goede kansen, maar men had kennelijk de goede schutterskwaliteiten thuisgelaten. Kort voor het einde gaf rechtsbuiten Slotboom wederom een goede voorzet R. Schoeman was net op de juiste plaats en met een harde kopbal werd de W.H.C.-doelman voor de vierde maal gepasseerd. Nog maals was vrouwe Fortuna met de gast heren, toen de middenvoor van H.W.C. van dichtbij hopeloos naast schoot. Door deze overwinning heeft Dovo zich op de eerste plaats kunnen handhaven en de leidende positie zelfs kunnen ver sterken. In een sportieve maar slecht gespeel- doelpunten. De keeper had ook deze de wedstrijd heeft Musketiers zyn meerdere moeten erkennen in Triangel boys met 0-3. Over het algemeen speel de ook Triangelboys niet best, maar het spel van Musketiers was niet wat we ervan verwacht hadden. Ook de keeper van Musketiers was niet in vorm en de doelpunten ontstonden door drie blun ders. Een uitzondering maakte de back Wildeman, die verschillende malen redding bracht. By Triangel Boys was Gaasbeek goed op dreef. Reeds na vijf minuten spelen werd de Musketiers achterhoede uit het ver band gespeeld. Gaasbeek wist enkele tegenstanders te omspelen en met een bekeken bal wist hij de keeper te ver rassen (0-1). Twintig minuten later wist Gaasbeek als midvoor weer te In de eerste tien minuten zagen we een lichte veldmeerderheid van Scherpenzeel. Daarna werkte Hoogland zich wat los en het bleek al gauw dat men over goede schutters beschikte. Door het gladde veld, ontstaan door een flinke regenbui, werd de controle over de bal en ook het plaat sen bemoeilijkt. Er waren tien minuten gespeeld toen rechtsbinnen Becker de bal keurig doorgaf aan Verwey. Deze bedacht zich geen ogenblik en schoot in het Hoog land-doel. De vreugde was echter van korte duur want twee minuten later was de balans weer in evenwicht door een misverstand in onze verdediging. (1-1). Voor rust kwam men niet meer tot doelpunten. Hoogland trok na de tweede aftrap fel van leer maar door het goede keeperswerk van Velthuizen bleven doel punten uit. Een doelpunt kwam echter wel ten gunste van Scherpenzeel. Even buiten de zestien meter lijn moest Scher penzeel een vrije trap nemen dit ge schiedde echter zo vlug, dat toen men keek, het al een doelpunt was (1-2). Hierna kwam Hoogland fel opzetten en na twintig minuten spelen was het weer gelijk, middels een zeer fraai doel punt van de rechtsbuiten (2-2). Hoogland drukte toen even door en met succes, want tien minuten voor tijd werd het zelfs met een hard schot 3-2. Dit was voor Scherpenzeel weer teveel en na enkele verwoede aanvallen werd Verwey in het beruchte gebied genomen. Strafschop. Rootselaar plaatste zich achter de bal en schoot mis, doch doordat de keeper te vroeg was gaan lopen moest deze over genomen worden. Nu ging het beter, wel raakte de doelman de bal nog aan, maar niet voldoende (3-3). Even werd er nog hard om de leiding gestreden waarbij Scherpenzeel nog de mooiste kansen kreeg, maar paal en lat stonden verdere doelpunten in de weg. Gemeente Rhenen Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat overeenkomstig artikel 203 der gemeente wet met ingang van heden gedurende drie maanden op de gemeente-secretarie, af deling Algemene Zaken ter lezing voor een ieder is neergelegd de door de ge meenteraad bij zijn besluit van 24 sept. 1957 nummer 7 vastgestelde verordening op het kamperen in de gemeente Rhenen. Rhenen, 18 oktober 1957 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secr. Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat op 12 oktober 1957 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Herman Bollee, van beroep kelner, wonende te Rhenen, Greb- beweg 69, om een verlof A, voor de ver koop van zwakalcoholische drank in het klein, voor de serre van het perceel Greb- beweg 69 voornoemd. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij ons inbrengen. Rhenen, 16 oktober 1957 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secr. bal, die zacht werd ingeschoten, kunnen keren. Even voor rust kreeg Triangel boys een vrije trap te nomen die door Gaasbeek werd overgeschoten. Een kwartier na de thee ontstond voor het doel van Musketiers een opeenho ping van spelers en hieruit werd door Gaasbeek het derde doelpunt gemaakt (0-3). Enkele seconden later wist Gaas beek alleen voor de keeper van Mus ketiers te komen, toen de bal ineens ver naar voren werd gespeeld, maar nu wilde de eerste het te mooi doen, waar door hij een zekere kans verspeelde. Een kwartier voor het einde ging Wil deman de Musketiers voorhoede ver sterken door in de aanval te gaan spe len, wat een goede verbetering bleek, want het doel van Triangelboys kwam nu onder druk te staan. Enkele harde ballen konden door Wildeman op het doel van Triangelboys worden afgege ven, maar de keeper kon ze alle keren en zo kwam het einde met 0-3 voor Triangelboys. AL ONZE GLADDE RINGEN ZIJN UW LEVEN LANG SCHRIFTELIJK GEGARANDEERD OP HARDHEID EN ONBREEKBAARHEID zowel ringen GOUD UURWERKEN HOOFDSTRAAT 91-93 VEENENDAAL GLADDE RINGEN in 14 modellen FACET EN GESLEPEN in 5 modellen Graveren zo nodig in een uur gereed Onze ringen z\jn verpakt in een voornaam porceleinen doosje Telefoon 3034 Wij helpen u weer uit de kou met „SHELL" BRANDSTOF OLIE voor oliekachel of olfehaard Patrimoniumlaan 58 - Veenendaal Telefoon 2561 Geregelde bezorging. Prima service disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/h Fa. Wed. Markt 16 Veenendaal WATERSCHAP GREBBE Het bestuur maakt bekend, dat de najaarsschouw in district I (gebied Achter berg) zal worden gehouden op woensdag, 30 oktober 1957. VAN DE VERENIGING „ORANJEDAG" op vrijdag 25 oktober a.s. des avonds 8 uur, in de achterzaal van hotel „Het Wapen van Rhenen". Le den worden uitgenodigd deze vergadering bij te wo nen. Het bestuur. De Rhenense Veeverloting is tot donderdag 1 2 december MAG GEEN GOKJE ZIJN! Volg de zekere weg. Via De Vallei bereikt U een kopend publiek, dat zijn krant leest met de inten se belangstelling waar mee streekbladen gele zen worden. DE GRUYTER 671023 LUNTEREN. Het afgelopen weekend zijn op de Blankespoorselandweg te Lun- teren twee personen aangehouden, die verdacht worden van stroperij. Het waren de gebroeders E. R. uit Lunteren, die bezig waren fazanten te vangen. Zij had den in een houtwal langs de Blanke- spoorseweg van gaas een fuik gemaakt. Ter gelegenheid van de viering van het gouden jubileum der Koninklyke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart werd op het vlieg kamp Valkenburg 'n krans gelegd door de voorzitter van de ju bilerende K.N.V.v.L., de heer C. Kolff, by het standbeeld van de oprichter van de K.N.V.v.L. wylen Ltz A. E. Rambaido Nu de competitie dan vlak voor de deur staat willen we de kansen van de teams die uitkomen in de Gelderse eerste klasse even onder de loupe nemen. Climax 1 en 2 en Ritac 1 uit Veenen daal, R.T.C. uit Ede, R.T.T.V. uit Rhenen, Swift uit Wageningen en Treffers 3 en 4, Cup 1 en Tios 2 alleh uit Arnhem, zijn bij elkaar ingedeeld. Ritac komt uit met de spelers C. v. Dam, T. v. d. Weert en A. de Man. Dit team zal waarschijnlijk weer hoge ogen gooien en een van de bovenste plaatsen in gaan ne men. Climax 1 komt uit in de opstelling M. van Eist, P. W. van Manen en E. Vos. Dit team zal alles op alles zetten om het verloren terrein terug te winnen en een plaats in de overgangsklasse terug te ver overen. We zien in dit team dan ook de ernstigste gegadigde voor het kampioen schap. Climax-2 is als volgt samengesteld J. Heykamp, K. v. Manen en Joh. Weyers. Aangezien hier twee jonge spelers in staan die voor het eerst in de eerste klasse uitkomen, kan men zich hier nog moeilijk aan een voorspelling wagen. R.T.T.V. uit Rhenen komt uit met H. v. d. Broek, O. Meijer en K. Notermans. Van de Broek is hier dikwijls goed voor drie partijen maar aangezien de andere twee spelers wat minder sterk zijn zal R.T.T.V. goed op z'n tellen moeten passen. Als Swift uit Wageningen uit kan komen met Moers, Rikken en de Egyptenaar Iharri- feldin, dan is dit team voor elke tegen stander een groot gevaar en tenslotte R.T.C. uit Ede als laatste uit de Gelderse Vallei. Dit team is ook nieuw in de eerste klasse maar dit team kan altijd voor ver rassingen zorgen daar het soms de be schikking heeft over in Ede gelegerde militairen. Verder heeft dit team in Lugt- hart en Van Riel een paar goede spelers die hun sporen in de eerste klasse nog moeten verdienen. Dit zijn dan zo ongeveer de kansen voor de Gelderse Vallei. Aangezien de Arn hemse teams niet bekend zijn kunnen hier altijd nog grote verrassingen vallen. Merino's had weer geen beste dag. Hoe wel een gelyk spel zeker verdiend was, moest men weer met een nederlaag ge noegen nemen. Wat zullen de Veenendalers het eigen terrein gemist hebben, toen ze in Utrecht voor dat onbespeelbaar stuk land ston den. Toch leek het in het begin wel hoop vol, want reeds na enkele minuten kon den zy de leiding nemen. Z(j het dan, dat er drie keer over gedaan werd, want eerst nadat Van Dolder en Kroes de bal beiden tegen de lat gewerkt hadden kon Van Kruistum het doelpunt scoren. (0-1). Van lange duur was de pret echter niet want reeds na tien minuten was het weer gelijk. Het werd zelfs na een half uur spelen 2-1 (zij het dan uit buitenspelpo sitie). Vijf minuten voor rust werd het zelfs 3-1 maar twee minuten later was het Kroes die de stand op 3-2 bracht. Nog voor de rust scoorden de Postmensen echter een vierde doelpunt. (4-2). Na de rust probeerden de Merino's alles om een zo goed mogelijk resultaat te be reiken. Dit lukte aanvankelijk in de twin tigste minuut, toen Kroes de stand op 4-3 De Veenendalers werden sterker maar tegen de verhouding in werd het 5-3. Wel kon Merino's de stand nog op 5-4 brengen, maar voor de gelijkmaker bleek de tijd te kort te zijn. In een niet op hoog peil staande wed strijd heeft tenslotte Valleivogels met 6-3 gewonnen van het bezoekende N.S.C. uit Nijkerk. Scheidsrechter, de heer Klomp, die nu voor de tweede maal in dit seizoen in Scherpenzeel verscheen, toonde zich weer niet resoluut. Straffer optreden van de arbiter had in de tweede helft veel narigheid kunnen voorkomen, als naar de man schoppen en natrappen. Drie straf schoppen in deze periode konden geen opklaring brengen Het zag er in het begin voor de vogels niet zo fraai uit en toen de teveel losge laten linksbuiten van N.S.C. een mooie kans kreeg, was het ondanks een Vallei vogel overwicht 0-1. Na een half uur wist Steinmann met een zeer fraai schot de stand gelijk te maken (1-1). Even later schoot Vlaanderen tegen de lat, Stein mann ving de terugspringende bal op en schoot raak (2-1). Toen na drieenveertig minuten spelen Snitselaar raak schoot sloeg een der achterspelers de bal met de hand uit het doel. De toegekende straf schop werd door Vlaanderen in een doel punt omgezet (3-1). Na de rust wist Snitselaar de stand op 4-1 te brengen. Een fout van doelman Van Ede en het was 4-2. Zelfs werd het 4-3 toen de Valleivogelverdediging even fout was. N.S.C. begon blijkbaar een gelijk spel te ruiken en probeerde dit te for ceren door zeer ruw spel hetgeen echter een drietal strafschoppen kostte waarvan er twee in een doelpunt werden omgezet. Toen Vlaanderen een moment onsportief tegen de de grond werd gewerkt dreigde er tien minuten voor het einde nog hand gemeen te ontstaan, maar dit kon geluk kig voorkomen worden. (28) Hoofdstuk 16 Dokter Holl heeft tegenwoordig altijd zo'n haast als hij bij me komt, beklaagde Angela zich, gauw een paar vragen hoe het met me gaat, dan voelt hij mijn pols en weg is hij weer. Het is net alsof hij geen belang meer in me stelt. Integendeel, stelde Helga haar gerust, hij werkt toch dag en nacht voor je. Zo... alleen voor mij? Gelooft u dat werkelijk? Werkt hij dan niet aan een nieuw geneesmiddel, aan een voorbehoedsmiddel zodat andere men sen helemaal mijn ziekte niet meer kunnen krijgen? Mij... mij heeft hij toch al geholpen, ik voel me iedere dag beter. Helga begreep, dat zij niets meer zeggen kon zonder de zieke ongerust te maken. Angela geloofde vast, dat de regelmatige injecties haar vol komen zouden genezen. Dat wel, verklaarde ze voorzich tig, maar zie je, Angela, het gaat je dokter te langzaam. Zeker, zijn serum is goed, maar hij zou een middel wil len vinden dat nog krachtiger is, dat beduidend sneller naar het doel voert. Hij zei je laatst toch, dat je nog een paar maanden geduld moest hebben tot je weer kerngezond zou zijn. Maar dat duurt hem te lang... en jou ook, Angela! Daarom zit hij letterlijk dag en nacht beneden te werken. Ik heb hem al vaak 's morgens aan zijn micro scoop gevonden... geen oog had hij dichtgedaan, vierentwintig uur achter elkaar maar proeven nemen, proeven voor jou! Angela's ogen sperden zich wijd open. Voor mij... alles voor mij? zei ze bijna onhoorbaar. En ik heb het niet eens geweten, ik heb gedacht dat ik hem helemaal onverschillig liet. Hoe gemakkelijk doet men iemand onrecht. Dat is zo erg niet, zei Helga, dat komt alleen omdat je ongeduldig bent. Ik zal heel geduldig zijn, verzeker de Angela. Dat is nu eenmaal het lot van vrouwen. Helga trok de wenkbrauwen op, ze wist niet hoe dit bedoeld was. Toen wees ze met het spuitje: Je rechterarm, alsjeblieft, Angela, zei ze, of nee, laten we voor de afwis seling de linker eens nemen. De zieke wendde haar hoofd af en snel stak de verpleegster de naald in de arm. Zo, zei ze, en nu laat ik je voor vandaag met rust. Blijf braaf liggen dan breng ik je om half vijf je thee. Ach, Helga, verzocht Angela, zet voordat u weggaat nog even de radio aan... Ik zou graag naar Turijn luiste ren, daar is nu een mooi concert. Tos- canini dirigeert. Helga deed wat haar gevraagd werd, zij het hoofdschuddend. Eigenlijk zou het beter zijn wan neer je nu slapen ging, vond ze, maar als het niet anders kan... haar spiegelbeeld tevreden. Er waren stellig nog wel knappere meisjes, maar tot de lelijke behoorde ze toch ook niet, vast niet! Daarin had Margareta gelijk. Ze had al lang haar plan gemaakt en het betrof de intussen zo prachtig ont loken goudlelie naast haar bed. Zij buk te zich en tilde de kom op. Het kostte haar enige inspanning de pot met de plant erin te dragen, maar het lukte. Voorzichtig ging ze met haar Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur Angela wachtte tot de voetstappen van de verpleegster weggestorven wa ren. Toen stond ze voorzichtig op. Het lopen viel haar niet meer zo moeilijk, ze werd inderdaad iedere dag sterker. Voor de spiegel maakte ze haar haar in orde, zocht een mooie, helblauwe ochtendjas uit de kast en bijpassende zijden pantoffels. Ze zette heel licht haar lippen aan en legde een vleugje rouge op haar wangen. Nu was zij met last de kamer door, zette hem neer, deed de deur open, nam de pot weer op en droeg hem behoedzaam naar de deur van Dr. Holl's kamer. Met de elleboog drukfe ze de kruk naar beneden en duwde de deur open. Daarbij viel haar in, dat ze vergeten had aan te kloppen en ze schrok. Er was echter niemand in de kamer. De Venetiaanse commode naast het raam was wel de beste plaats voor een exo tische bloem. Daar zette ze de pot neer, schoof hem op de juiste plek en keek daarna eens in de kamer van haar dok ter rond. Een zo gewetensvol en ijverig man als Stefan Holl was in zijn eigen om geving vreselijk slordig. Dat verbaasde haar, maar ergens vond ze het ook aardig, want ze was bang geweest dat hij ook in zijn persoonlijk leven iemand was, die de puntjes op de i zette. En zo was hij nu blijkbaar niet. Naast zijn tabakszak lagen zijn man chetknopen en als bladwijzer keek een schoenlepel uit een boek. Overigens was dit een leerboek van de Italiaanse taal voor gevorderden. Hij had welis waar leesten in zijn schoenen gedaan, maar daarbij de linker en de rechter verwisseld. Angela corrigeerde deze nalatigheid. Op het nachtkastje stond een familie portret en Angela bekeek het. Een heer en een dame, blijkbaar een jong echt paar, zaten naast elkaar op een tuin terras van een wit landhuis. Zij moes ten, volgens hun kleding, daar kort na de eerste wereldoorlog gezeten hebben. Voor hen lag een grote wit-bruine Ber- nardhond, die op zijn geduldige rug een kleine jongen in een matrozenpak droeg. Het was een leuk jongetje, dat zag men onmiddellijk en hij had een gezicht met zomersproeten. Toen herkende ze de kleine jongen, het was Stefan Holl met zijn ouders. Ze nam het portret op, maar zette het meteen weer neer, want zij hoorde voetstappen. Geschrokken van haar eigen moed, week ze terug tot aan het venster en wachtte daar af of de dok ter kwam. Haastig stapte hij binnen en had haar bijna over het hoofd gezien. Maar toen bleef hij plotseling staan en keek haar aan. Maar Angela... maar signorina,... riep hij verbluft uit, wie heeft u ge zegd, dat u mocht opstaan en rond lopen? Ik wilde alleen maar..., zei ze schuldbewust en maakte een hulpeloos gebaar in de richting van de plant. Hij- hij is nu helemaal uit! Holl keek van Angela naar de goud lelie en vandaar weer naar haar. Hij vond echter niet het rechte woord. Hij wist in het geheel niet hoe hij zich houden moest. Ze was zo ontroerend hulpbehoevend. De lelie is nu helemaal open, dok ter, de mooiste Lilia Aureata die wij ooit hadden. En daarom dacht ik..., zij kon niet verder spreken en keek hem met grote ogen aan. Maar u had zich niet zo mogen inspannen, signorina, zei hij moeilijk. Zo'n lichtzinnigheid kan een terugslag tengevolge hebben. Terwijl hij dit zei, voelde hij zelf hoe houterig en gekunsteld het klonk. Dokter... ik dacht, dat u er blij mee zou zijn. Dat ben ik toch ook, zei hij onbe holpen, ik ben er erg blij mee, maar zo'n pot is toch veel te zwaar voor u. Zo sterk bent u nog niet... trouwens, u mag slechts opstaan wanneer er iemand bij is. Zij stond dicht bij hem en keek naar hem op. Hij was wel een hoofd groter dan zij. Ik ben toch weer sterk, zei ze dankbaar. Dat heb ik aan u te danken... O, ik ben toch zo gelukkig als ik er aan denk hoe gauw ik weer helemaal ge zond zal zijn... Holl beet zich op de lippen. U wordt ook gezond, zei hij. Je wordt gezond, Angela... Je wordt ge zond! Dit trof haar van top tot teen. En voor de eerste maal geloofde ze het... geloofde ze het werkelijk. Zij sloeg haar armen om zijn hals. Liefste... liefste... mijn liefste... (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 4