Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Fa. J* F. TAK Koning met 300 vrouwen komt naar Brussel WAAR IS DE VALLEI-RIKS KRITIEK OP HET BRITSE KONINGSHUIS Wist I/.... ELST s SCHERPENZEEL EDERVEEN RENSWOUDE ACHTERBERG WOUDENBERG J Nieuws uit de omgeving 31e jaargang VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 No. 84 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel „We komen, mits u verse strozakken garandeert. „Ik breng mijn vrouwen mee" Slachtoffers van kolendamp vergiftiging Gevonden en verloren voorwerpen Veenendaal „Zuidoost-Utrecht" begon het seizoen met vole zaal AGENDA Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij is 17,50 waard 2 CA 78211 Groot Limapark in Veenendaal S. BOS V. spruiten van aardappelen Neo-Conserviet Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Jtedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent BRUSSEL, oktober. De Belgische regering is doende de officiële per soonlijkheden uit te nodigen voor de opening van de wereldtentoonstelling in 1958. Men verwacht koningin Juliana en Prins Bernhard, leden van het Noorse, Zweedse en Deense vorsten huis, de Britse prinses Margareth en de Griekse koninklijke familie en grand complet. Maar zolang de offi ciële bevestigingen nog niet binnen zijn doet men er het zwijgen toe. Het eerste, koninklijk schaap is overi gens al over de dam. Nog wel een zwart schaap, dat bovendien voor onmogelijke complicaties zorgt: koning Loekengo, één der vorsten uit de Belgische Kongo. En meteen dreigt het grote Brussel te klein te worden. Per kerende post kreeg de Belgische regering antwoord: „Ik ben gaarne genegen naar de wereldtentoon stelling te komen als officiële persoon lijkheid en desgewenst behulpzaam te zijn bij de officiële opening. Ik zou echter één voorwaarde willen stellen: ik wens mijn vrouwen mee te brengen. Een eerbaar vorst verlaat zijn vrouwen niet voor lange tijd." De Belgische regering gaf haar betref fende vertegenwoordigers in de Kongo opdracht de negervorst in dit opzicht ge rust te stellen: ook zijn wettige vrouwen zouden welkom zijn. Weer enkele dagen later kwam het simpele verzoek één ka mer te willen reserveren voor Zijne Ma jesteit en drie honderd voor de koningin nen. De hele Wetstraat zat in zak in as. Weer ging er een boodschap naar de Kon go: „Gelieve de vorst voorzichtig aan het TWEEDE INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING IN GEMEENTE EDE In de eerste helft van de maand no vember zal in de verschillende dorpen der gemeente Ede de tweede inenting plaats hebben van die kinderen, die in oktober voor de eerste maal zijn ge vaccineerd. Op dezelfde dagen zal nogmaals de gelegenheid worden geboden tot in enting van die kinderen, die door ziekte of om andere redenen verhinderd wa ren op de eerste zittingsdag te ver schijnen. Aan de ouders van deze, in 1955 ge boren kinderen, is een persoonlijke op roep gezonden. De kosten bedragen ƒ1,per inenting. DOODSTRAF VOOR BANKROVERS GEVRAAGD Vermoedelijk heeft men in West-Duits- land nog geen behoorlijk afweermiddel tegen efficiënte bankrovers kunnen ver zinnen. Wat is namelijk het geval? Vol komen eensgezind hebben de minister president van Sleeswijk-Holstein, de af gevaardigde Euler van de Duitse Bonds dag en de minister van financiën van Rijnland-Palts voor wederinvoering van de doodstraf voor flinke bankrovers ge pleit. Wij veronderstellen dat de doodstraf echter slechts ten uitvoer zal worden gebracht, wanneer aan de acties van een bankrover de dood van een persoon is te wijten. dat in het kader van de Ossemarkt- broodjesverkoop ten bate van de Ge zamenlijke Militaire Fondsen, bakkerij Van Kooten in de Hoofdstraat reeds ruim 7500 broodjes had verkocht? dat dinsdag 29 november a.s. eerst de eigenlijke verkoopdag gehouden wordt? dat er gedurende de afgelopen win kelweek niet minder dan 6000 gulden door de Veenendaalse Winkeliersvereniging aan het kopend publiek werden uit gereikt? dat steeds meer verenigingen e.d. zich de laatste tijd schuldig maken aan het schilderen van pijlen enz. op het weg dek? dat deze pijlen soms na een jaar nog niet van de weg verdwenen zijn? dat een en ander intussen zo erg geworden is dat men van gemeentewege genoodzaakt is de kladders te verwij deren? dat naar schatting een man hiermee een hele week werk heeft en dat hier mede een bedrag van minsten 100 gulden schade gemoeid is? dat het ten enemale volgens politie verordening verboden is op het wegdek te schilderen? dat een vijfentwintigtal Veenen daalse automobilisten reeds hun auto lieten controleren, gebruikmakende van de service van het Verbond van Veilig Verkeer in Veenendaal, als voorzorg tegen de van 23 tot 29 oktober te houden internationale controle van de verlichting van automobielen? dat deze in het bezit werden gesteld van een bewijs dat van die controle on derweg vrijstelt? verstand te brengen, dat wij alleen zijn wettige vrouwen kunnen ontvangen, niet zijn favorieten." Het antwoord kwam even vlug als verontrustend: „De yorst heeft inderdaad 300 wettige vrouwen, die allen de titel dragen van koningin. Gelieve terug te seinen welke houding we moeten aannemen De Belgische autoriteiten zijn sedert de ontvangst van deze telegrafische bood schap druk doende logeerruimte voor de koninginnen te zoeken. Maar in heel Bel gië is geen paleis met 300 kamers. Om het drama volledig te maken kwam er dezer dagen nog een persoonlijk schrijven van de vorst, waarin hij nog eens persoonlijk bevestigde, dat men op hem en zijn ko ninginnen kon rekenen, mits hem en zijn vrouwen beslist kersverse strozakken konden worden gegarandeerd. Die zijn overigens gemakkelijker te vin den dan de 300 kamers. Toen men gisteravond met de kachel bezig was hoopte zich in de kamer on gemerkt zoveel kolendamp op, dat mevr. Van E. en haar dochter, wonende aan de Paulus Potterstraat alhier, werden ver giftigd en buiten bewustzijn raakten. Vooral de dochter bleek vrij ernstig vergiftigd te zijn. Nadat een arts was ontboden kopden al vrij gauw de ernstigste gevolgen van de vergiftiging worden verholpen. Gevonden: wit markttentzeil; br. kin derschoen. m. 29; geel kindertruitje; gr. sjaaltje; rode portem. met inh.; dubbele rijwieltas (grijs); blauw-wit gestr. dames- schort; zw. wollen shawl; 2 huissleutels aan ringetje; paar dameshandschoenen; vulpen met bl. weerschijn; paar ongev. damesglacé's; tasje, inh. gereedschap; br. herenportem. met inhoud. Verloren: bankbiljet; portem. met inh.; beige jongensjasje (kort); studieboek met 3 blocnoten; lipssleuteltje no. C 544; gr. portem. met inh.; cheque op naam; dou blé dameshorloge met br. lederen bandje; ballpoint; bl. plastic portem. met inh. w.o. foto's; br. lederen aktetas met inh. w.o. tijdschriften en 2 bijbels; zilveren heren armbandhorloge met rekbandje; bril; uitlaat van Mosquitto bromfiets; br. suéde dameshandschoen; gele enveloppe met belastingpap.; gr. zuidwester; br. he renportem. met flink bedrag; gr. gevl. vuipen; sierspeld (rond, zw. met witte steentjes); lederen riem; paar hoge gym schoenen; zw.-rode vulpen OUDSTE KAPPERSZAAK GEMODERNISEERD De coiffeur de heer A. Budding heeft zijn winkel te Eist, Rijksstraatweg, een radicale verandering laten ondergaan. Was het eerst vanaf buiten gezien een gewoon huis, nu is een grote spiegelruit ingezet, waardoor ook meer licht in de winkel valt en ook van buiten het ge heel veel fraaier is geworden. Ook in de winkel wordt het een en ander ver anderd. De Cultuur-Natuur-Historische Ver eniging Zuidoost-Utrecht' hield woens dagavond in hotel „Stuyvenberg" te Eist een filmavond, gepresenteerd door „Public relations" Shell Nederland N.V. Deze eerste avond is een groot suc ces geworden. De film kon worden gedraaid voor een volle zaal, met be langstellenden uit de gehele zuidoost hoek der provincie. In het geheel werden drie films ge draaid, twee voor de pauze en een daarna. De eerste film was getiteld „Diep Nederland" en ging over de geo logie en de olieboringen in Nederland. De laatste film voor de pauze ging over de insecten, insectenziekten en de bestrijding van insecten. Bijzonder aar dig kwam in deze film naar voren dat op de gehele aarde pl.m. 2.600.000.000 mensen wonen, maar dat ditzelfde aan tal insecten op een km2 huist. Na de pauze werd een rolprent ge draaid over een vliegtocht, welke ook bijzonder in de smaak viel. De volgende avond door „Zuidoost- Utrecht" te houden, is op 13 november in hotel „Stuyvenberg" te Eist. Deze wordt verzorgd door de welbekende cineast de heer mr. C. C. Nengerman uit Driebergen. VEENENDAAL Heden, vrijdag 25 okt. 7.30 uur, §j toneelavond Veenendaalse ouden gg van dagen. Maandag 28 okt. in SKF ggj kantine 7.30 uur, Mees Toxopeus vertelt van zijn reddingen op zee. m Dinsdag 29 okt. verkoopdag Osse- §j§ marktbroodjes. Donderdag 31 okt. m terrein aan de Bergweg, Groot Lu- napark Vrijdag 1 nov. terrein Berg- m weg, Lunapark. Zaterdag 2 nov. m terrein Bergweg Lunapark. Woens- |g dag 6 nov. in geb. ,,'t Trefpunt" ||g 8 uur, lezing met lichtbeelden en jg muziek „Zwerftochten door Israël" s=3 voor Volksuniversiteit Veenendaal. Donderdag 7 nov. in geb. Eikenlaan |i 7.30 uur, uitvoering „Die Jahres- igg zeiten" door C.O.V. en Utr. Sted. Orkest o.l.v. Gijsbert van Zanten, gg Luxor theater van heden vrijdqg t/m zondag de film „Witte Non", van maandag tot woensdag „Jam mer dat ze 'n canaille is" en don derdag „Anna". Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij sigarenmagazijn Verdouw in de Hoofdstraat te Veenen daal, doch niet gevonden. De waarde van de nieuwe riks is hierdoor op 17,50 gekomen. Kijkt u dus goed uit naar de rijksdaalder met het nummer Het is de Vallei-riks van deze keer. Indien u deze voor a.s. donderdag middag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie, welke nu dus vijftien gulden bedraagt, gelijkertijd uitbetaald Ten bate van de kas van het bouw fonds der voetbalvereniging „Veenen daal", zal op donderdag 31 oktober, vrijdag 1 en zaterdag 2 november a.s. op het terrein aan de Bergweg, een groot Lunapark aanwezig zijn. Het Lunapark zal deze keer niet te vergelijken zijn met die welke ook al afgelopen jaren de Bergweg bezochten, voor wat betreft de omvang en attrac tiviteit. Ook het aantal attracties zal veel groter zijn. Men zal er o.m. vinden auto-scooters, cartina-bob, rupsbaan, sportpaleis, draaimolen, steilwandrijden, balsporten enz. ST. NICOLAAS-ACTIE WINKELIERS Maandagavond hield de Scherpenzeelse winkeliersvereniging „Eendracht maakt macht" ledenvergadering in „Marktzicht" waar o.m. het organiseren van de St. Ni- colaas-actie werd besproken. Voorgesteld werd de actie te laten be ginnen op 22 november en te laten duren tot en met 5 december. Op de data 29 en 30 november en 2, 3 en 4 december zullen de winkels tot 's avonds negen uur ge opend zijn. Behoudens goedkeuring van het college van b en w zal ook dit jaar weer de Sint officieel worden ingehaald aan de grens van de gemeente. Dit zal geschieden op donderdag 28 november waarna een bijeenkomst volgt in de eier- hal waar aan alle kinderen een verras- singspaket zal worden uitgereikt. Na de pauze volgde de rondvraag waarbij ver schillende zaken van algemene aard aan de orde werden gesteld. De vergadering werd door een klein aantal leden bijgewoond. DAMMEN Het tweede tiental van de Scherpen zeelse damvereniging speelde dinsdag avond tegen DEV II uit Oosterbeek. Het was de eerste competitiewedstrijd en Scherpenzeel verloor met 16-4. De uit slagen waren: Scherpenzeel II DEV II W. van Zetten T. H. van Gal 02 G. Aarsen H. Evers 02 C. Valkenburg Hzn J. Wemsem 0—2 N. Wallet H. Hendriks 11 D. Niessen T. van Looijengoed 02 J. Jansen H. Dijkeboer 02 J. C. Bakker H. van Gal02 D. van Ekris H. Aalbers 11 reglementair reglementair11 reglementair reglementair1—1 DE UITDRAGERIJ DER PROMINENTEN Florence Morris Barry heeft te New York met zeer groot succes een bijzonder soort uitdragerij aan de Madison Avenue georganiseerd. Tal van prominenten, zoals de hertogin van Windsor, grote filmsterren, enz. kun nen hun kleding slechts een enkele maal op een groot feest dragen. Genoemde zaak onder de naam .Encore' bekend, neemt deze kleding geregeld af en verkoopt ze zonder moeite tegen onge veer een derde van de originele prijs. Van het provenu ontvangen de .leveranciers' 60 procent. Men kan zich nauwelijks voorstellen, welke enorme hoeveelheden van de aller duurste mode-creaties op deze manier van de hand worden gedaan. Betty Fur- ness, die te New York iedere avond in een nieuw kostuum in het commerciële televisieprogramma optreedt, heeft b.v. in de loop van zeven weken zegge 91 mode- creaties aan .Encore' overgedaan. De kleding van de vorstin Patricia (Grace Kelly) op haar huwelijksdag door haar gedragen, was een bijzonder succes bij deze verkoop. Mevrouw H. Smit- Meyering te Ter Apel beter bekend als Opoe Smit, hoopt op 7 november a.s. haar 104e verjaardag te vieren. Deze vitale vrouw, die weliswaar wegens een heupge brek bedlegerig is, heeft nog voor alles Ijelar.gstelling. "Zij leest geregeld en er komen nog heel wat haakwerkjes van haar hand. En alles zonder bril! DE ATOOM-BUNKER OP KOMST? Alleen in Duitsland waren tot juli 1957 zeven Duitse uitvinders met de constructie van „atoombunkers" bezig, die alle door een testinstantie der V.S. worden onderzocht. Dr. Karl Bliss, ge neesheer-directeur van een ziekenhuis, is met een constructie van plastiek voor de dag gekomen, waarbij de centrale onderaardse bunker over een nevel installatie beschikt, die door middel van ultra-sonore trillingen binnendrin gende radio-actieve stofjes en stralin gen onschadelijk maakt (neutraliseert). Van daaruit worden de eveneens onder aardse satellietbunkers van de bescher mende nevel voorzien. Uiteraard geven deze plastiekbunkers geen bescherming tegen voltreffers. HITLER GENIET NOG BESCHERMING Wanneer mensen, die in het open bare leven staan, zich in een minder vleiende situatie op een caricatuur in een dag- of weekblad terugvinden, dan hebben ze dat in een democratisch land meestal, al dan niet blijmoedig, te aanvaarden. Nu werkt in een Horecabedrijf te Essen (West-Duitsland) een 51 jaar oude kelner, die voor dubbelganger van Hitier kan doorgaan. Op verzoek van enkele gasten heeft deze man de ex- dictator Hitier deze zomer geïmiteerd. Of dit nu bijzonder smakelijk was (van de overledene niets dan goeds?) kan hier in het midden worden gelaten. Vast staat dat hij door de kantonrech ter wegens verstoring der openbare orde een boete kreeg opgelegd. Wij zouden als verzachtende omstan digheid nog willen aanhalen dat de imitator gedurende de tweede wereld oorlog in Duitsland hetzelfde deed. Daarvoor kwam hij toen in een con centratiekamp terecht. De kelner heeft bij zijn eerste imitatie-pogingen zeker van durf blijk gegeven. EEN OOIEVAAR IS EEN DURE KOSTGANGER Een ooievaar uot de dierentuin van Neurenberg zag in de zomer van dit jaar kans om te vluchten. Hij kwam bij een slager te Salzburg terecht, die hem liefdevol verzorgde. Uiteraard ver streek er enige tijd voordat men in Neurenberg wist, waar de vogel terecht was gekomen. Volgens de slager had die ooievaar hem in die tijd aan eten en logies de ronde som van 1500 Oosten rijkse shillingen gekost. De directie van de dierentuin rekende vermoedelijk niet met de logieskosten en wilde de tijde lijke ooievaar-hotelhouder slechts een fractie van dit bedrag, n.l. 360 shillin gen, toekennen. Daardoor is een geschil ontstaan, waarvan - dit hopen wij althans - de ooievaar niet het slachtoffer zal worden. BABEL VAN DE AUTOMOBILIST Wanneer een automobilist uit Uru guay van „nafta" spreekt, bedoelt hij de gewone benzine. Met hetzelfde woord duidt men daarentegen in Spanje en in Italië meestal „dieselolie" aan. Voor deze dieselolie gebruikt men in Wallo nië het Franse woord „mazout", dat overigens in dezelfde betekenis tot Griekenland is doorgedrongen. In de V.S. is de meest algemene uit drukking voor „benzine" „gas" (dat in allerlei woordcombinaties eveneens de betekenis van ons woord „gas" heeft). Dit woord heeft ook in Engeland op gang gemaakt, terwijl het aldaar meer gebruikelijke woord voor „benzine" „petrol" is. Wil men in Engeland onze petroleum (peterolie) hebben, dan moet men daar „kerosene" vragen. GEMEENTE KOOPT GROND Voortgezette onderhandelingen met be trekking tot aankoop van grond in Eder veen hebben tot de navolgende resultaten geleid. De heer J. van Beek c.s. te Ederveen hebben zich bereid verklaard een gedeelte ter grootte van plm. 4.90 are, aan de ge meente te verkopen voor de som van 490,-, onder voorwaarde, dat de gemeen te verkopers voor het verplaatsen van een kippenhok en voor het verlies van de opbrengst van de tuin een vergoeding van 1.429,- zal uitkeren en dat door en voor rekening van de gemeente op de nieuwe grens een afrastering van betonnen palen wordt geplaatst. De kosten van deze af rastering worden geraamd op 84,-. De heer A. A. van Ginkel, wonende Hoofdweg 70 te Ederveen, is bereid ge vonden een gedeelte grond ter grootte van plm. 3.95 are, aan de gemeente af te staan voor de som van 1.200,- in totaal, inclusief alle schadeloosstellingen, onder voorwaarde, dat door en voor rekening van de gemeente op de nieuwe grens een afrastering van betonpalen wordt ge plaatst (kosten geraamd op 60,-). Op het goedgekeurde uitbreidingsplan in onderdelen voor Ederveen is de aan te kopen grond bestemd voor wegaanleg en woningbouw. B. en w. stellen de raad nu voor tot aankoop te besluiten. Ds. D. POL TACHTIG JAAR Ds. D. Pol te Utrecht, emeritus predi kant van de Gereformeerde Kerken in Nederland hoopt woensdag 30 oktober a.s. de leeftijd van de zeer sterken te be reiken. Ds. Dirk Pol werd op 30 oktober 1877 te Kampen geboren, bezocht het stedelijk gymnasium in zijn geboortplaats, waar hij ook aan de theologische hogeschool studeerde en in januari 1901 zijn kandi daatsexamen deed. Nadat kandidaat Pol een maand later door de classis Zwolle was beroepbaar gesteld in de Ger. Ker ken in Nederland, werd hij op 19 mei van datzelfde jaar (1901) door wijlen ds S. Sleeswijk Visser van Rijsoord te Heer- jansdam in het ambt bevestigd. Op 6 juni 1907 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Vlissingen, vanwaar hij op 22 april 1917 naar Boskoop vertrok. Daar na diende ds Pol nog ruim twintig jaar de Ger. Kerk van Rijsoord, waar hem met ingang van 11 oktober 1942 na ruim één enveertig volbrachte dienstjaren op bijna vijfenzestigjarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde hij zich eerst metterwoon te Renswoude, waar hij tot eind 1944 nog twee jaar de Ger. Kerk als hulpprediker heeft gediend. Naderhand verhuisde hij vandaar naar Utrecht, waar hij og enige jaren ouder ling in de Ger. Kerk is geweest. VERGADERING VROUWENBOND De afdeling Renswoude van de Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt op donderdag avond 31 oktober a.s. in het gebouw „Re- hoboth" de maandelijkse vergadering te houden, onder leiding van de presidente mevrouw W. A. Hosang-Kassenaar. Deze avond hoopt ds Rothfusz uit Ren- kum te spreken over het onderwerp. „Christus achter het ijzeren gordijn". Deze lezing zal met lichtbeelden wor den toegelicht. BAZAAR G.V. „EXELSIOR" Vrijdag 1 en zaterdag 2 november houdt de gymnastiekvereniging „Excel sior" een grote bazaar in het Buurt schapshuis. Er zijn verschillende at tracties zoals behendigheidsrad, ring gooien, schieten, grabbelton, verkoop stand enz. waarvoor een grote hoe veelheid prachtige prijzen beschikbaar zijn gesteld. De vereniging heeft grote behoefte aan gymnastiekmateriaal. Zij hoopt met uw aller medewerking tot het doel te geraken. De bazaar is op vrijdag en zaterdag geopend van 7 tot 11 uur. Op zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur is er een speciale kinderbazaar. „KUNST EN VRIENDSCHAP" HEEFT TONEELSPEL IN STUDIE Door de toneelgroep van de muziek vereniging „Kunst en Vriendschap" is een toneelspel in studie genomen ge titeld „Onder één dak". Dit spel in drie bedrijven is van Jan Fabricius. Men heeft met dit spel van deze bekende schrijver een goede keus gedaan. Er werken aan mee vier dames en vijf heren. Het spel zal ongeveer half januari worden opgevoerd. INZAMELING VOOR DE RECLASSERING De inzameling voor het reclasserings- werk heeft het bedrag van 1956 ver over troffen, daar toen bijeen werd gebracht 637,- en thans met nagekomen giften het eindbedrag 763,50 bedraagt. HET BRITSE KONINGSHUIS STAAT DE LAATSTE TIJD BLOOT AAN SCHERPE KRITIEK. DE FELSTE AANVAL GESCHIEDDE WEL IN DE „SATURDAY EVENING POST", HET AMERIKAANSE WEEKBLAD, JUIST TEN TIJDE VAN HET BEZOEK VAN HET BRITSE KONINGSPAAR AAN DE VERENIGDE STATEN. DE SCHRIJVER WAS... EEN ENGELSMAN! Het is zeker niet voor het eerst, dat Engelands vorsten aan scherpe kritiek worden onderworpen. De geschiedenis van Engeland kent daarvan tal van voorbeelden. Vóór de regeringsperiode van Ko ningin Victoria hebben de diverse Georges, Hannoveraanse (Duitse) vor sten, zeer veel ergernis gegeven, zowel door hun politiek als door hun persoon lijk leven. De schandalen waren niet van de lucht, het Hof gaf een bijzonder slecht voorbeeld. Wanneer een koning gekroond wordt en zijn koningin staat voor de deur van de Westminster- kathedraal, tegengehouden door schild wachten... wanneer een andere koning zijn hoed afneemt voor een eik, die hij aanziet voor de koning van Pruisen, dan is er stof te over voor spotdichten en schimpschriften. Toen koningin Victoria trouwde met Prins Albert van Saksen-Coburg ver anderde, onder de invloed van de prins, die door zijn echtgenote werd aan beden, het leven van het hof. Het werd saai en stijf, maar aan de schandalen kwam een eind. Echtscheiding was niet langer modeverschijnsel, en later, we duwe geworden, fronste Victoria zelfs het strenge voorhoofd wanneer een weduwe hertrouwde. Zoiets, vond ze, dééd men niet. NAAR DE TOWER? Toch bleef zelfs in die tijd de ko ninklijke familie de critiek niet be spaard. Het was in de dagen, waarin Bismarck streefde naar een groot Duits rijk. Albert, zelf Duitser, was het daar helemaal mee eens en Victoria was het er dus óók mee eens. In de toonaan gevende kringen zag men echter dit Duitse streven niet zonder ongerust heid en naarmate de spanningen toe namen, steeg ook het wantrouwen. Er werden schimpdichten vervaar digd, waarin de koningin en haar ge maal „Vic and Al", op allesbehalve fat soenlijke wijze werden aangevallen. Ja, er ging zelfs een gerucht dat beiden wegens hoogverraad waren gearre steerd en naar de Tower zouden wor den gevoerd om daar te worden be recht. Een grote volksmenigte wachtte gespannen op de dingen die komen zouden, maar men wachtte tevergeefs. Toch minderde de kritiek naarmate het Hof er minder aanleiding toe gaf. Daarbij verzwakte, met name na Al berts vroegtijdige dood, de invloed van de vorstin op de staatszaken meer en meer, werd het hoofd van de staat dus minder verwikkeld in de praktische staatkunde en derhalve ook minder betrokken in de strijd. Victoria werd, naarmate ze ouder werd, een levende legende, symbool als ze was .van de macht en de roem van het Britse we reldrijk dat tijdens deze „Victoriaanse periode" op zijn toppunt stond. DE GEORGES Na een vrij kort interregnum van Edward VII, die beslist méér van het leven wilde genieten dan zijn strenge mama oorbaar vond, kwam diens zoon George V aan de regering. En nadat Edward VIII (die eveneens graag eens uit de band sprong) zijn troon had prijs gegeven voor een Amerikaanse ge scheiden vrouw, aanvaardde zijn broer als George VI de kroon. Beide vorsten regeerden in een bewogen tijdperk: de vijfde George tijdens wereldoorlog I, de zesde tijdens wereldoorlog II. Zij gaven toen een voorbeeld van vader landsliefde en plichtsbetrachting. Geen van beiden was bijzonder vlot in de omgang, geen van beiden werd ooit in de werkelijke zin populair. De koning werd min of meer de verpersoonlijking van de „burgerlijke en maatschappe lijke deugden" die iedere Engelsman behoorden te sieren. Het was de erfe nis van het „Victoriaanse tijdperk", die aan het Hof getrouw werd bewaard. In die geest is ook Koningin Elisabeth op gevoed. Het Engelse koningshuis heeft nooit blijk gegeven van de democratische in stelling, die o.a. het kenmerk is van de Scandinavische vorstenhuizen, en sinds de regering van Koningin Juliana ook in Nederland vorstin en volk nauwer /i M Ji KM f//S'sSsftj// /ff/ Horlogerie Hoofdstraat Veenendaal VRAAG. Op de vraag „Waarom schrijft u?", heeft de romanschrijver Nicolas Monsarrat geantwoord: „Dat is het enige wat me overbleef nadat ik achtereenvolgens mislukt was als zeeman, ad vocaat, ambtenaar en bede laar." KASTEEL. De Engelse graaf van Bedford zit In z'n maag met zijn kasteel (twaalf kamers, tien badkamers, vijf sa lons), dat hij voor driehonderd duizend gulden van de hand wil doen. Het spookt er en daar om wil niemand het kopen. UITSTAPJE. Te Sevilla ontdekte men een man die over de 75 meter hoge en 50 centimeter brede kroonlijst van de beroemde Moorse kerk La Giralda liep te wandelen. Gearresteerd op het moment dat hij weer naar beneden klauterde, verklaarde hij Ma nuel Martinez Espinola te he ten, 42 jaar oud te zijn en uit Ecidja afkomstig, en dat hij naar Sevilla was gekomen om inkopen voor zijn vrouw te doen. TREIN. Op het Engelse station Longhton in de buurt van Londen moest een trein twee uur blijven staan omdat de machinist zei, zijn acht en half uur er te hebben opzitten en hij niet van plan was om overuren te maken. Men moest een andere trein laten aanruk ken om de reizigers verder te vervoeren. RAAK. Een Franse jager had niet veel plezier van het ene schot waarmee hij drie patrijzen tegelijk doodschoot, want hij werd bekeurd en de patrijzen in beslag genomen omdat de jacht op dit wild nog niet was geopend. BEVRIJDING. De politie te New York heeft een tachtig jarige dame en haar vijfenveer tigjarige dochter bevrijd uit de kamer waarin zij door twee zoons gedurende vijf jaar waren opgesloten. De buren hadden alarm geslagen omdat er uit het gebouwtje zo'n vreemde reuk naar buiten kwam. De zoons verklaarden dat ze de twee hadden opgeborgen omdat ze bang waren dat ze overreden zouden worden. De vrouwen waren in leven gebleven op een bord met ha ring en wat vruchtenspijs dat hun elke dag onder de deur toe werd geschoven. Toen ze bevrijd werden bleken ze half blind te zijn geworden van het lange verblijf in het donker. ECHTSCHEIDINGEN. De nieuwste motieven waarop echt scheiding werd uitgesproken zijn (in de Ver. Staten): de vol gende: Miami: een echtgenoot ver kreeg echtscheiding omdat zijn vrouw hem in vier paar tijds geen warme maaltijd had bereid Chicago: een vrouw zag haar echtscheidingseis ingewilligd omdat haar man geld had ge leend onder het voorwendsel het nodig te hebben voor haar begrafenis. Saint-Louis: een vrouw omdat haar man bij gelegenheid van de scheiding van tafel en bed niet alleen tafel en bed maar ook alle andere meubels in tweeën had gezaagd. Detroit: een vrouw omdat haar man haar zesentwintig keer had laten verhuizen om de huisbaas te ontlopen. Maar geruststellend is, dat het gerechtshof van Iowa het motief van een man die echt scheiding vroeg omdat zijn vrouw in het geheim het Kin- sey-rapport (rapport over de sexuele gedragingen van de Amerikaanse man) las, als on voldoende heeft geoordeeld. GEVAAR. „Het is niet zonder gevaar voor het com munistische geloof, naar mu ziek te luisteren op een zo meravond in een park", zo schrijft het Russische blad Prawda. PRUIK. René Dupuy, to neelspeler, die het stuk Pericles van Shakespeare gaat opvoeren heeft in de archieven van het Globetheater te Londen, waar het stuk in 1609 werd opgevoerd het volgende commentaar in een krant van die tijd gevonden: „Er was een dergelijk gedrang van deftige en minder deftige lieden btf de opvoering van Pe ricles maandag jongstleden dat dertig portemonnees werden ontvreemd. Wat betreft de ac teur Burbage, hjj verloor van opwinding zijn pruik op het ogenblik dat hij declameerde: Geen schaar in mijn haar, zo nodig zal ik dat met geweld verhinderen.,, STRAF. Als laatste mid del om het verkeer veiliger te maken beveelt de Italiaanse professor Ciprioti aan om ver oorzakers van ongelukken te straffen met de plicht elke vijf dagen te biecht te gaan, en met het verbod om gedurende enkele maanden bioscopen, theaters en dancings te be zoeken. In zware gevallen, aldus de prof, moeten de schuldigen veroordeeld wor den een deel van hun ver mogen aan de familie van het slachtoffer af te staan. met elkander verbindt. De koningin was eigenlijk „de prinses uit 't sprook je" en de Engelsen die met al hun schijnbare koelbloedigheid onverbeter lijk sentimenteel zijn, genoten van de vorstelijke pracht en praal met als middelpunt een lieve jonge vrouw.... genoten dan ook nog een beetje van de oude roem, die overigens al knap was verteerd. DE ADEL Rondom het hof vergadert zich een kaste van uitverkorenen. De Engelse adel heeft niet uitsluitend blauw bloed in de aderen. Iedereen kan een adel lijke titel krijgen, wanneer hij maar genoeg verdiend heeft of zich op één of ander gebied roem verworven heeft of de heersende partij krachtig gesteund heeft of vele jaren op een hoge post het land heeft gediend. Maar wie nu zou verwachten dat juist hierdoor de Engelse adel minder „snobbish" was, vergist zich. Zoals het spreekwoord zegt: de voormalige dienst boden zijn de lastigste mevrouwen, zo hebben ook de nieuwbakken leden van de uitverkoren kaste het strengst gewaakt voor het behoud van de privi leges, die ze zich zo pas verworven hadden. En veel minder dan tegen de vorste lijke personen zelf richt zich de critiek op het systeem, dat vorstin en volk ge- (Zie verder pagina 2.) DE LASTIGE STRIJD TEGEN HET ROKEN Eisenhower werd in juli 1957 door rokers om raad gevraagd. Wat moesten ze doen om van het roken af te komen? Ike meent dat de „slachtoffers" hun ge dachten op iets anders moeten concen treren en vooral geen medelijden met zichzelf moeten hebben. De Engelse hypnotiseur Henr Blythe wil het de „slachtoffers" iets gemakkelijker ma ken. Zijn middel kost echter geld. Hij levert namelijk een door hem zelf be sproken gramofoonplaat, waarvan de tekst de aan het roken verslaafde per soon suggereert dat ze helemaal geen zin meer hebben om te roken. Deze tekst, samen met de foto van de hyp notiseur-leverancier, brengt de ge bruiker-luisteraar in lichte trance. GEEN DIAMANT DELVEN KAN VOORDELIG ZIJN Zoals bekend, wordt de prijs van dia mant slechts op peil gehouden door de kapitaalkracht van een wereld-concern, dat zich kan permitteren, de verkoop te beperken of zelfs storende voorraden te rug te kopen, enkel en alleen om de aan trekkelijkheid van de diamant, o.a. als beleggingsobject, te handhaven. Het is wel gebeurd dat de houder van een concessie, die op een grote diamant- produktie kon rekenen, van dit concern een cadeau van liefst een miljoen dollars kreeg aangeboden en als enige tegen prestatie moest beloven, van deze conces sie geen gebruik (meer) te maken. EEN AANTREKKELIJK KLOOSTER In de nabijheid van Montevarchi, tus sen Florence en Arezzo, hebben de Kapu cijnen een nieuw klooster gebouwd. In de provincie Toscana heeft de orde der Kapucijnen tot nog toe tevergeefs pogin gen aangewend, om een voldoend aantal nieuwe volgelingen aan te trekken. Met dit klooster wil men daarin verandering brengen. Het gehele gebouw maakt de indruk van eèn moderne school. De keu ken is volkomen geëlektrificeerd. Er is centrale verwarming. Naast elke cel van een monnik bevindt zich een badkamer en er is telefoonverbinding tussen alle ruimten. Uiteraard zijn de werk- en stu dievertrekken groot en modern ingericht. Deze moderne ontwikkeling valt des te meer n het oog, omdat de orde op dezelf de plaats in 1526 van een burchtruïne een klooster had gemaakt. Uiteraard bood dit de bewoners - zes monniken - nauwelijks enig comfort. EDE. Toen de gebroeders Heijtink za terdagmiddag in de Sysselt een drijfjacht hielden op kleinwild, werd ook onver wacht en onbedoeld een reebok aan de buit toegevoegd. Tijdens een drift kwam plotseling de reebok uit een bosje gesprongen en het dier was zo angstig, dat het pardoes tegen een van de drijvers aanbotste. Zowel de drijver als de bok verloren hun evenwicht maar de laatste raakte daarna met zijn gewei in een boompje verward, sloeg over de kop en bleef bewusteloos liggen. Het jagen op herten en reebokken is alleen geoorloofd als men over een spe ciale afschotvergunning beschikt en deze vergunningen worden voor de bossen van graaf Bentinck niet afgegeven. Daarom poogden de jagers de bok weer op de been te brengen, maar zonder succes. Een veearts werd geroepen. Deze con stateerde dat de bok een hersenbloeding had en afgemaakt moest worden. De jagers schoten deze middag ook nog een vos. WIJZE WOORDEN DE TWEEDE AANVAL Als de afgonst moet ophouden, verdiensten van anderen te looche nen, gaat zU ze negeren. (Ebner-Eschenbach) VOORKOMT door Neem NU vooral Vitamines en Lever traan in ter voorkoming van Griep Hoofdstraat Veenendaal

De Vallei | 1957 | | pagina 1