Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal verorberde 40*000 ossemarkt broodjes KANTONRECHTER D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK 62.080 GULDEN GEWONNEN? Voor de MULDER Geasphaiteerde Nieuweweg weer open voor verkeer SCHERPENZEEL AMERONGEN VREUGDEKREET IN AFRIKAANS DORP: „ASHAT HOLLANDA" Strijd van particulier en persoonlijk belang in gemeenteraad van Amerongen 31e jaargang WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 No. 85 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel „De waarheid aan het ziekbed" Veenendaalse bejaarden hadden weer goede avond AGENDA PRACHTIG RESULTAAT VOOR V.A.V. Voor Volksuniversiteit „EEN ZWERFTOCHT DOOR ISRAËL" Interkerkeli j ke Hervormingsdienst in Oude kerk Nog éénmaal „Wolmars" DE 25.000 VIEL IN ELST assurantiekantoor alle verzekeringen hypotheken en financieringen Nederland helpt de Soedan (I) Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Kedactie; VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie s.oü Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisterochtend startten een groot aantal Veenendaalse bakkers met hun wagen en andere vervoermiddelen waarmee zij an ders gewoon brood bezorgen, gelijktijdig her- en derwaarts vanaf de Markt. Was deze gezamenlijke start van brood bezorgers op zichzelf al iets bijzonders; toch ging het hier in de eerste plaats om de ongwone lading die zij vervoerden, n.l. de ossemarktbroodjes, die dan giste ren in het enorme aantal van bijna 40.000 stuks, aan de man werden gebracht, ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fond sen. Het ossemarktbroodje is dan een heel oud produkt, vroeger alleen gegeten in de dagen van de Veenendaalse ossemarkt. Voor het eerst in de geschiedenis van dit broodje werd het gisteren, en wellicht ook vandaag nog, gegeten als gevolg van samenwerking tussen de plaatselijke bak kers en het plaatselijk comité van boven- Op 14 november a.s. zal dokter C. P. Engel in gebouw ,,'t Trefpunt" voor de Geref. vrouwen- en mannenvereniging 6preken over „De waarheid aan het ziekbed". Na de pauze is er zang en declamatie. KIND ERNSTIG GEWOND NA AANRIJDING MET FIETS Het driejarig zoontje van de fam. B. uit de Paulus Potterstraat werd vrij dagmiddag door een wielrijder aange reden. De kleine werd met een gebro ken scheen- en kuitbeen naar het Ju- lianaziekenhuis te Veenendaal overge bracht. Zaterdagochtend omstreeks 11 uur werd de geasfalteerde en belangrijk verbreedde Nieuweweg van de Hoofdstraat tot de hoek Buurtlaan weer voor het verkeer vrij gegeven. Zag het er aanvankelijk naar uit dat de reconstructie van dit gedeelte van de Nieuweweg een zeer langdurige geschie denis zou worden; toen men eenmaal klaar was met het leggen van rioleringen en andere kabels en leidingen, ging het toch nog vrij snel. Hoewel het geheel nog moet worden af gewerkt, zoals het aanbrengen van de trottoirs en de natriumverlichting, en later nog het opbrengen van de definitie ve deklaag op de rijweg, is het nu al duidelijk welk een enorme verbetering hier werd bereikt. Men weet niet waar men is als men nu over de niet minder dan negen meter brede weg gaat. Het was wellicht beter geweest wanneer ook nog rijwielpaden hadden kunnen worden aan gebracht, maar de beschikbare ruimte liet dit niet toe. De reconstructie van de Nieuweweg zal echter eerst klaar zijn als ook het gedeelte tot aan de Rijksweg geasfalteerd is. Behalve met het oponthoud als gevolg van het verleggen en aanbrengen van de grondleidingen, kampt men hier nog met het verkeer dat onderwijl doorgang moet vinden, aangezien het voor dit gedeelte niet eenvoudig is tot omlegging over te gaan. Toch stelt men alles in het werk om ook hier, voordat de vorst invalt, het nieuwe wegdek gereed te hebben. De maandelijkse ontspanningsavond voor de Veenendaalse bejaarden werd vrijdagavond weer door de O.B.C. in „El- theto" verzorgd. De voorzitter van dit Ontspanningscentrum voor bejaarden, de heer G. G. de Ruiter, opende de avond, waarna de Amerongse toneelvereniging „K.N.A." het toneelstuk ,De Dorpsdokter' opvoerde. Het werd goed ten tonele ge bracht en de spelers hadden een zeer dankbaar publiek. In de pauze werden de bejaarden weer getracteerd, terwijl de heer Vunderink nog enkele mededelingen deed over de plannen voor het nieuw te bouwen be jaardencentrum. Er zijn verder plannen voor een speciale middag voor bejaarde dames. De volgende ontspanningsavond is op vrijdag 22 november a.s., terwijl op vrij dag 20 december een Kerstavond zal wor den gegeven. 355 VEENENDAAL Donderdag 31 okt. aan de Vendel- g 11 seweg 's middags en 's avonds cir- m Hg cus Boltini. Terrein aan de Berg- g§ weg Groot Lunapark Vrijdag 1 nov. |g jgi terrein Bergweg, Lunapark. Zater- jg H! dag 2 nov. terrein Bergweg, Luna- jH park. Woensdag 6 nov. in geb. ,,'t gg Hg Trefpunt", 8 uur, lezing met licht- m §H beelden en muziek „Zwerftocht |g§ door Israël" voor Volksuniversiteit =g M Veenendaal. Donderdag 7 nov. in §§j §§j geb. Eikenlaan, 7.30 uur, uitvoering ,lü „Die Jahreszeiten" door C.O.V. en g Hl Utr. Sted. Orkest o.l.v. Gijsbert van g B Zanten. Luxor theater, heden m woensdag de film „Jammer dat ze 'n canaille is" en morgen don derdag „Anna". genoemde fondsen, ter versterking van de kas van deze instellingen. De nog onverwacht grote vraag naar de broodjes belooft zonder twijfel een niet geringe opbrengst. De Veenendaalse Atletiek Vereniging „V.A.V." heeft zaterdag deelgenomen aan de nationale singelloop te Harderwijk. Er werd deelgenomen door een ju niorenteam, bestaande uit de atleten: J. Edink, W. ter Haar en W. van Zuthem. Waarvan J. Edink de 1250 meter aflegde in de tijd van 3.53.7 en daarmede uitste kend eerste werd. W. ter Haar werd eer volle derde in de tijd van 4.01 en W. van Zuthem als zevende eindigde. Waarmede dit drietal een fraaie wisselbeker in het bezit bracht van de Veenendaalse atle tiekvereniging. B. Bovenkamp liep de 5000 meter heren C. en eindigde als goede zesde. Daar zit hij dan, de heer P. van Dijk, Beeremansstraat 20, Veenendaal. Bij de kapper. Niet dat het er anders niet af gekund had; maar wanneer je een prijs van 62.080 gulden gewonnen hebt behoef je toch beslist niet te vragen of het zak geld de kapper nog wel lijden kan. In ieder geval ging de waarschijnlijk enige gelukkige in het grote leger van deel nemers aan de K.N.V.B.-pool van deze keer, maandag onder 't mes. Dat waar schijnlijke grenst dan wel aan het vrijwel zekere, maar vanochtend was het toch officieel nog geen feit. Sinds zondagavond verkeert de heer Van Dijk in het onzekere over de vraag of er nog iemand in het land zal zijn die ook 14 punten of meer had weten te be halen. Met het verstrijken van de uren en dagen echter wordt die mogelijkheid kleiner, en er is haast geen twijfel meer mogelijk. Voorlopig blijft de heer Van Dijk ge woon doorschilderen. En hoewel men van alle kanten komt met goede raadgevingen van hoe men het beste van een dergelijk bedrag rustig kan gaan leven, hij blijft dezelfde. „De belasting is er ook nog", is zijn commentaar. Het enige wat hij heeft gedaan is een vrije middag nemen om even rust te krijgen in die geldbeweging. Hoe doet u dat nou, zo'n formulier in vullen, zo was onze vraag. En toen hoor den we dat het zijn vrouw geweest is die het formulier invulde, eigenlijk min of meer lukraak had ze de cijfers op papier gezet Och het is haast wel zeker dat de prijs in Veenendaal is gevallen, maar eerst vanmiddag weten we het definitief. We kunnen ons bijkans niet bedwingen het echtpaar Van Dijk-Ruisch maar vast ge luk te wensen Voor de woensdagen 6, 13 en 20 nov. a.s. Is door de Volksuniversiteit Veenendaal een z.g. luistercursus van drie lezingen „Een zwerftocht door Israël". Deze lezingen, met lichtbeelden, muziek en declamatie, verzorgd door het bekende echtpaar Hinlopen- Nanninga, worden weer gehouden in gebouw ,,'t Trefpunt". De lezingen zijn als volgt ingedeeld: le Avond: „Een zwerftocht door Galilea en Judea". Vijftig jaar geleden lag hier nog, tengevolge van het Turkse wanbe heer, een steppengebied met slechts wei nige oasen. Pionierswerk van jonge Joden uit Rusland in moerassen en steenwoeste nijen, door de Zionistische organisatie aangekocht van de Arabische grootgrond bezitters. Nu, na 50 jaar, bloeiende land bouwnederzettingen en industriesteden. Tegenstellingen: stad en land, oost en west, orthodoxie en liberalisme. Als afsluiting: rondwandeling door de nieuwe en oude wijken van Jeruzalem, waarbij Jiddische muziek ten gehore wordt gebracht. 2e Avond: „De woestijn in". Het bijbel se verleden van de „Negev". 3e Avond: „De nieuwe staat Israël". De toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij boekhandel Davelaar. In de Oude kerk op de Markt zal a.s. donderdag een Interkerkelijke Hervor mingsdienst worden gehouden. Als spre kers zullen optreden ds. D. van Enk, geref. pred., ds. W. Heerma, chr. geref. pred. en ds. K. van de Pol, ned. herv. predikant. Deze dienst zal om half acht aanvangen. De collecte tijdens deze dienst is bestemd voor het Ned. Bijbel genootschap. Voor hen dié verhinderd waren op zaterdag 28 september de „Wolmars" mee te wandelen, wordt zaterdag 2 no vember a.s. nogmaals hiervoor de ge legenheid geboden. Er wordt dan echter alleen over 15 km gewandeld, waarbij gestart wordt vanaf de Groenelaan, om precies 14.30 uur. Aangezien het parcours niet' uit gezet wordt en alleen onder geleide ge wandeld mag worden, kan men beslist niet later starten. De deelnemers ontvangen de fraaie „Wolmars"-medaille. Inschrijven: Groenelaan 2. BRIDGE-CLUB VEENENDAAL OPGERICHT Dezer dagen vond de oprichtingsver gadering plaats van de Veenendaalse bridge-club. Tijdens deze vergadering bleek de belangstelling behoorlijk te zijn, en al spoedig kon tot het benoe men van een bestuur worden besloten. Verwacht wordt dat de belangstel ling voor deze bridge-club in nog veel bredere kring leeft en dat dit zal blij ken op de bridge-avonden welke voor lopig op woensdagen in een van de za len van hotel „De Korenbeurs" worden gehouden en waar men uiteraard in de gelegenheid is met deze nieuwe plaat selijke vereniging kennis te maken. Het secretariaat van de Veenendaalse bridge-club is gevestigd Ferdinand Bol straat 18. Naar wij vernemen is te Eist de 25.000 van de Nederlandse Staatsloterij gevallen. Het lot is verkocht door de heer A. Bud ding te Eist. De ene helft van het lot is in het bezit gekomen van enkele personeelsleden van de Isolatiefabriek Pull te Remmerden, de andere is verdeeld in coupures van twin tig, welke eveneens in Eist is gebleven. In handen van verbalisant Zondag 7 juli zou chauffeur W. A. uit Apeldoorn met zijn V.A.D.-bus op zo'n wijze van een halte langs Edes Stationsweg zijn weggereden, dat een juist op de fiets passerende politie agent erdoor in moeilijkheden geraakte. Het kan best waar zijn, gaf A. vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht toe. Alleen herinner ik me niet meer of ik een fout heb gemaakt, want de agent hield me niet staande, maar noteerde m'n nummer. Een maand la ter, op 8 augustus, werd ik door de politie gehoord en toen viel er voor mij niets meer te controleren. Verdachtes raadsman, Mr.Vermeulen uit Amersfoort, vond het niet juist, dat de chauffeur zo'n tijd later gehoord werd, dat hij geen getuigen meer kon achterhalen. Op deze manier is hij min of meer aan de verbalisant overge leverd. Rechter v. d. Brand noemde het ook ongewenst, maar de straf, die de Of ficier van Justitie, Mr. Bredius, had ge- eist, namelijk 10,of 4 dagen, kon toch niet te hoog genoemd worden en daarom vonniste hij conform. Door hardhorendheid Een bejaarde, wat dove Otterlose da me, mevr. G. J. van A., was onlangs op een avond zo onvoorzichtig de Apel- doornseweg in haar woonplaats over gestoken, dat een vrachtautobestuur der plotseling sterk moest remmen en met zijn voertuig tegen een boom in de berm botste, waardoor heel wat schade ontstond. Mevr. J. liet vrijdag voor het Wa geningse kantongerecht verstek gaan, maar een getuige, de heer J. G. S. uit Apeldoorn, die met zijn auto achter de vrachtauto had gereden, vertelde wat er zich had voorgedaan. Met de fiets aan de hand, aldus de heer S., liep ze plotseling van achter de bomen vandaan de weg op. De be stuurder kon haar nog maar net ont wijken door te remmen en de berm in te sturen, waar hij met een beste klap tegen een boom reed. De vrouw hoorde het niet eens en moest door ons terug geroepen worden. Het is gelukkig nog goed afgelopen vond de Officier van Justitie, Mr. Bre dius en het bleef bij ƒ750,schade, maar er hadden de grootste ongelukken kunnen gebeuren. Rekening houdende met de leeftijd van verdachte eiste hij daarop 40,of 16 dagen. Het vonnis werd gelijk de eis. Fietsen langs de spoorlijn K., een 68-jarige inwoner van Rhe- nen, had langs de spoorlijn bij Veenen daal gefietst, een feit dat hij vrijdag voor het Wagenings kantongerecht nog niet al te ernstig kon nemen. Er rijdt haast nooit een trein, be toogde hij. Ik was bramen gaan pluk-» ken, die staan er genoeg langs de berm. 'tls iets wat iedereen doet. Ik weet het, zei rechter Van de Brand. We krijgen vaker van die zaken daarvandaan. Maar of er treinen rijden of niet, langs de spoorlijn mag u niet fietsen. Eis en vonnis 5,of 2 dagen. Te hard op de bromfiets Op de Kerkewijk in Veenendaal had Van R. uit Eist met zijn bromfiets een andere bromfietser zo onbesuisd inge haald, dat deze kwam te vallen en met elkaar ƒ79,51 schade aan kleding en voertuig opliep. Ik haalde zover mogelijk naar links uit, vertelde Van R. vrijdag voor het Wagenings kantongerecht, maar die ander, die zijn vrouw achterop de duo had, werd zenuwachtig en begon te slingeren. Ik raakte hem alleen maar met mijn pink. Dan moet de pink wel van de hand afgescheurd zijn, zo'n duw kregen zowel m'n vrouw als ik, zei het slacht offer, de heer N. uit Veenendaal. Ge slingerd heb ik beslist niet, maar wel heb ik gemerkt, dat Van R. erg hard reed. Ook andere getuigen hadden aan de politie verklaard, dat verdachte eèn hoog tempo voerde en dat getuige N. rustig gereden had, zo wist de Officier van Justitie, Mr. Bredius, die daarop 25,of tien dagen eiste met toe wijzing van de door de heer N. ge stelde civiele vordering van ƒ79,51. Rechter v. d. Brand wilde rekening houden met deze extra last en vonniste met 11»,of 6 uagen, eveneens met toewijzing van de civiele vordering. Allemaal van één weekloon G. v. d. B., stucadoor te Amersfoort, moest voor het Wagenings kantonge recht terecht staan, omdat hij op de Nieuweweg in Veenendaal naar links was afgeslagen toen ander verkeer hem van achteren naderde. Ik ging op m'n bromfiets naar mijn werk, het was 's morgens tegen achten, zei verdachte, maar toen ik naar links wilde zwenken, schoot me plotseling rakelings een auto voorbij, die ik he lemaal niet gezien had. Ik schrok zo, dat ik even niet precies meer wist wat ik doen moest en in m'n zenuwen ging ik eerst weer naar de rechterkant van de weg en toen weer naar links. Er kwam toen ook nog een motor aan, die afremde en slipte. Of dat nu wel nodig was, betwijfelde verdachte een beetje. Er was nog ruimte om te pas seren geweest, maar het regende nogal erg en misschien dat de motorist hem daardoor te laat had opgemerkt. Dat bleek echter niet het geval te zijn, zo viel te horen uit de verklaring van de motorrijder, de heer Van L. uit Veenendaal, die als getuige gehoord werd. Hij had ook de auto voor ver dachte zien uitwijken, maar die was daarna, zoals hij ook zelf al had gezegd, (Zie verder pagina 2.) Ill *€R*5WUK 167 TEL 5000 VEENEN DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America KIND ERNSTIG GEWOND BIJ BOTSING MET AUTO Zaterdagmiddag om vier uur werd het vijfjarige dochtertje Janny, van de familie R. Cozijnsen, bij een aanrijding ernstig gewond. Het meisje liep met andere kinderen te spelen op de Wil- learlaan. Toen de heer Vrijhoef uit Leusden met zijn Volkswagen passeer de stond het kind aan de kant van de weg. Toen de auto bij haar was liep zij er echter pardoes tegenop. Met een schedelbasisfractuur en een gebroken been werd het kind in ernstige toestand naar het Stads- en Academisch zieken huis in Utrecht vervoerd. JUBILEREND „CAECILIA" RECIPIEERT Zaterdag 2 november houdt „Caeci- lia" receptie in hotel „Boschzicht" van 5 tot 6 uur, ter ere van het 65-jarig be staan der vereniging. DAMMEN Het tweede tiental speelde donderdag tegen UDG 3 uit Utrecht en won met 13-7. Berkhof, Van Loon, G. van Zomeren, Reede en Van de Berg wonnen, terwijl Van Wamel, G. van de Grift en Rebergen remise bereikten. Onderlinge competitie groep A: Meijer Van Ewijk 2—0 Faber C. v. d. Kolk 0—2 „KUNST NA ARBEID" De bekende toneelvereniging „Kunst na Arbeid" zal zaterdag 2 november a.s. in het clubhuis het toneelspel „De Dorps dokter" ten gehore brengen. Urenlang is de auto al voorlgebonkt door het snikhete Afrikaanse land. Een weg is er niet. De Soedanese chauffeur stuurt z|jn voertuig door een wagenspoor dat enkele weken geleden, toen het hier regende, op verscheidene plaatsen diep is weggezakt in de geelbruine aarde. Deze kuilen zijn overigens de enige aan wijzingen dat het hier wel eens regent. De grond, iedere dag blootgesteld aan verschroeiende zonnestralen, is van droogte opengebarsten. Het landschap is vlak en eentonig. Hier en daar een veldje met doera, het z.g. kafferkoren dat tot het dagelijks brood verwerkt wordt, of loebia, een planten soort die als veevoeder en als groente gebruikt kan worden. Af en toe komt een Soedanees voorbij, wijdbeens op een ezeltje, of met een kameel, die een grote bos takken op de bultige rug balanceert. Hier schjjnt het leven in eeuwen niets veranderd te zijn. Maar ginds tekent zich tegen de trillende horizont een r|j telefoonpalen af en niet ver daarvandaan wordt een grote wal van aarde zichtbaar; er wordt hier met bulldozers en graafmachines gewerkt aan kanalen, die het water uit de Nijl over vele kilometers zullen aanvoeren om er nieuwe akkers mee te bevloeien. In dit gedeelte van de Soedan, in het z.g. Managilgebied, wordt op het ogen blik een woest en kaal en droog stuk woestijn veranderd in bruikbaar land bouwgebied. De grond zal worden ver deeld in gelijke stukken en duizenden Soedanezen zullen er een eigen land bouwbedrijf kunnen beginnen. Een landbouwbedrijf met doera voor het dagelijks brood, met loebia als voer voor de dieren en met katoen als bron van inkomen, niet alleen voor de Soe danezen zelf, maar ook voor de staat. „ASHAT HOLLANDA" De auto rijdt nu verder langs het ka naal. Dan komt in de vlakke verte een dorpje in zicht: honderden ronde en vier kante lemen hutten met rieten daken, Woensdag was de gemeenteraad van Amerongen onder voorzitterschap van burgemeester Martens in spoedzitting b|jeen. Vrijdag 4 oktober besloot de raad van de Rijkspostspaarbank een kasgeldlening te accepteren tegen een rente van 7#/o. Hierna kwam een be sluit van de regering waarin bepaald werd een maximum rente tot 51/i#/o toe te staan. Hoewel het raadsbesluit hier voor genomen werd gaat de Rijkspost spaarbank akkoord met 5Va*/« rente. Zonder hoofdelijke stemming werd dit aanbod aanvaard. Aangezien de onderhandelingen betref- fenden de afstand van overweg over de Schapendrift niet het vereiste resultaat opleverden, stelden b. en w. nu voor 13 i.p.v. 14 woningen te bouwen. Dit was noodzakelijk omdat bij de aanvraag aan het ministerie tegelijkertijd een aannemer genoemd diende te worden die bereid was de bouw tegen de richtprijs te verrichten. Ondanks veel moeite is het architect Van Ommen gelukt een aannemer hiervoor te vinden. B. en w. stellen nu voor de bouw onderhands aan de heer C. M. van Bree- nen te Cothen te gunnen voor de aan- neemsom van 158.750,- De heer Wildeman was tegen een on derhandse gunning. Hij had liever open bare aanbesteding. De nu gevolgde weg ligt spreker niet, daarom zal hij tegen stemmen. Voorzitter zegt dat openbare aanbesteding geen enkele zin heeft, omdat niemand zal inschrijven. Er bestaan richt lijnen, waarin bepaald wordt voor welk bedrag deze woningwetwoningen ge bouwd mogen worden. Voor dit bedrag is bijna geen aannemer te vinden. Van daar steeds onderhandse gunning aan aannemers die om hun personeel aan het werk te kunnen houden dergelijke objec ten aannemen. Eigenlijk moet men blij zijn als iemand tegen deze curve-prijs wil bouwen. De heer Dagnelie gelooft dat juist een onderhandse gunning het voordeligst is. Maar spreker vraagt zich af of er ook goed gebouwd zal worden. Bij vorige woningbouw zijn ernstige fouten gemaakt. De heer Blankestjjn zag liever 14 wo ningen gebouwd. Voorzitter deelt mede dat er inmiddels nog een brief is binnen gekomen van een gegadigde, die, evenals de heer De H., grond van de gemeente wil kopen. Dit is aanleidig geweest om 13 i.p.v. 14 woningen te bouwen en van verkoop af te zien. De heer Blankestjjn zegt, dat het feit dat deze fa. R. op het laatste moment in de gaten heeft gekregen dat deze grond er was, ons nu een woning kost. Dit had genoemde fa. reeds lang genoeg kunnen weten. In belang van de vele woning zoekenden zal spreker voor stemmen. De heer Dagnelie informeert of de 14e wo ning later nog aangebouwd kan worden. Hierna wordt het voorstel om 13 wonin gen te bouwen aangenomen met de heer Wildeman tegen. Hierop doet de heer Wildeman het voorstel om de strook gemeentegrond aan de heer De H. te verkopen, om zodoende alsnog 14 woningen te kunnen bouwen. De heer Dagnelie vraagt wat de bestem ming van deze grond eigenlijk is. Voor zitter: grond voor hen die elders grond moeten missen. De heer v. Barneveld zal tegen het voorstel Wildeman stemmen, omdat de heer De H. vroeger deze grond is aangeboden en er toen voor bedankt heeft. Spreker wil niet dat de raad thans door de knieën gaat voor iemand die zijn zin wil hebben. Dat zal tot consequenties leiden. Spreker noemt het spelen met gemeenschaosbelangen. Die ene woning zal ook wel op een andere plaats komen aldus de heer Van Barneveld. De heer Hasselaar deelt de mening van de heer Van Barneveld. Spreker voelt er niets voor om te worden gedwongen grond te verkopen om een ander stukje grond vrij te krijgen. De beide wethouders de heren De Bonte en Van Deelen, merken op dat zij bij hun voorstel blijven. Gemeentebelang voor persoonlijk belang. De heer Tenge zou aan de ene kant de strook grond aan de heer De H. willen verkopen, daar hij ge looft dat deze in staat is de grond be hoorlijk te gebruiken en er anders niets dan een kinderspeelplaats van wordt. Maar aan de andere kant is het toch weer een persoonlijk belang. Daarom zou spre ker het liefst wachten tot het uitbrei dingsplan er is om dan opnieuw deze zaak te bespreken. Hierop wordt het voorstel Wildeman in stemming gebracht en verworpen met drie stemmen voor (de heren Blankestijn, Van Mourik en Wildeman) en zeven stem men tegen. RONDVRAAG De heer Blankestijn zijn klachten ter ore gekomen over de waterleidingtarie ven. Vooral in grote gezinnen. Spreker wijst tevens op de slecht functionnerende schoorstenen van de marine-woningen. Voorts informeert hij naar de wachthuis jes in Eist. De heer Van Barneveld vraagt scherpe re controle bij de herbestrating van open bare wegen na aanleg van telefoon- en elektriciteitsleidingen. Overal bevinden zich hierdoor kuilen in de wegen. Voor zitter zegt toe hieraan de nodige zorg te besteden. ADAM ALS ESKIMO Adam is het hebreeuwse woord voor „mens". Overigens ligt het voor de hand, dat volksstammen zichzelf als „mensen" beschouwen en hun eigen taal gebruiken om dit uit te drukken. De Eskimo's gebruiken het woord „Es kimo" wanneer ze van zichzelf en van een mens spreken. MAAN-GRIEP. Om het nog even over de maan(!) te hebben: bij onze telefonische bestelling van een hectare maangrond bij de heer Coles te New York, barstte deze in lachen uit en zei dat hij zijn maangrondspecula- tiezaak er aan gegeven had. Hij had het zelf als een grap be schouwd, maar anderen blijk baar niet, want er waren 10.000 hectares één dollar verkocht. Té gek, riep hij uit. Waarom, zei ik, ik sta erop een stukje maan te reserveren. Wend je dan tot de Russen, zei de heer Coles. En daarmee kwam het einde van ons gesprek. Om het nog even over de griep te hebben: in Londen is een bruidspaar tijdens de hu welijksplechtigheid flauwgeval len. Niet vanwege de indruk, maar vanwege de griep. Men slaagde erin het tweetal weer bij te brengen. De plechtigheid kon dus doorgaan. Daarna ver trok het bruidspaar in plaats van op de huwelijksreis naar bed, de een met een aspirine, de ander met een cognacgroc. Om op de maan terug te ko men, nu op de kunstmaan, deze wordt gevolgd door een deel van de raket waarmee hij werd afgeschoten omdat, zegt men, de Russen nooit iemand laten vertrekken zonder er iemand achteraan te stuuren. Over de griep kunnen we nog melden dat de directie van het Parijse Alhambra-theater (sinds kort het Alhambra- Maurice Chevalier-theater geheten) een dokter in dienst heeft genomen die achter de schermen elke acteur een anti-griep-prik geeft een kwartier voordat hij of zij het toneel op moet. WACHTKAMER. In een meubelopslagplaats te San Fran cisco staan de lijken van 1300 Chinezen opgeslagen in afwach ting van hun verscheping naar China. Het kan een lange wacht tijd worden, want omdat Mao in het nieuwe China niet meer de begrafenisritten van het oude rijk toestaat, staan ze daar op geslagen totdat de tijd gekomen zal zijn dat Tsjang Kai Tsjek van Formosa af China heroverd zal hebben. MARLENE. Mariene Die trich heeft voor de film „Ge tuige ècharge", die ze te Holly wood maakt met Tyrene Power en Charles Laughton, haar ge zicht grondig veranderd zodat het een geheel andere uitdruk king heeft gekregen. „Het is m'n mooiste rol sinds De Blau we Engel", zegt ze. Als ze de film af heeft, gaat ze weer zin gen in Las Vegas. Ondertussen schrijft ze een boek „De illusie der schoonheid" getiteld. Het zal raadgevingen bevatten over verleidelijk er uitzien, charme, sex-appeal en nog meer wetens waardige zaken. Het komt met een maand of zes klaar en de bekende uitgever Doubleday zal het aan de markt brengen. DRANKHANG. Een Ier dio te diep in het glaasje had ge keken, merkte by het wakker worden dat hij met zyn handen aan de dakgoot van de kathe draal te Liechfield hing, 25 m. boven de begane grond. Ter stond ontnuchterd, schreeuwde h\j: help, help! Waarop de brandweer hem verloste. De po litie was er ook by en gaf hem een bon van 250 wegens nach telijke straatschenderij. DAAROM! Waarom houden de Engelsen in het verkeer links? De Engelse automobiel club heeft dit voor niet-Engel- sen verbazingwekkende vraag stuk opgelost. In de tijd van de diligence en van de paardetrac- tie, zegt de club, droegen de mannen op hun rechter dij een sabel. Als nu het rijtuig links reed en zij er rechts naast lie pen, dan was het voor hen ge makkelijker om tegen aanval lende bandieten hun sabel te trekken en de dame in het rij tuig te beschermen. In die ge woonte is nooit meer verande ring gekomen (tenminste wat het links rijden betreft). TELEFOON. Een begrafe nisonderneming te Los Angeles biedt doodkisten met telefoon aan voor hen, die zich zorgen maken nog eens levend begra ven te worden. AMERIKAAN. Een goede Amerikaan is het lam van zijn moeder en het schaap van zijn vrouw. En dat is al zo sinds Washington leefde, zegt de Franse schrijver Deval. TAART. In een Amerikaan se krant van 1843 lezen we: „Elke huwelijksadvertentie die bij ons blad ter plaatsing wordt aangeboden en die niet verge zeld gaat van een taart, zal door ons in een heel klein lettertje worden afgedrukt in een hoekje van de krant." WEG. Een dame vroeg in Parijs aan een agent de weg naar de Paradijsstraat. „Voor u zal die moeilijk te bereiken zyn, zei de agent, u moet eerst de Weg van de trouw nemen, dan linksaf slaan, waarna u vanzelf in het Paradijs komt." PRIJS. „Kan me niet sche len wat het kost, als hij maar komt", heeft de Australische promotor Skoluik gezegd. Het ging over de Engelse voetballer Stanley Matthews, die hij naar Australië wil halen om daar voetbal te demonstreren. GIRAF. De bloedsomloop van een piloot in een straal vliegtuig lijkt verwonderlijk veel op die van een giraf, zegt de Duitse professor Grauer. LEVEN. Wie een miljard gulden bezit en per dag van een tientje kan rondkomen heeft genoeg geld om 3000 jaren te leven. (Dit is geen grap!). zonder enige regelmaat ver in het rond utigestrooid omdat er hier ruimte genoeg is. Het dorp, dat El Huda heet, lijkt uit gestorven. Maar het is dan ook middag. De zon staat loodrecht boven dit stuk Afrika en heeft er voor enkele uren al het leven stilgelegd. Maar zodra de auto de eerste huizen nadert, gaat er plotseling een kreet van hut tot hut. Honderden zwarte mannen in hun lange witte kledij komen als bij toverslag uit de hutten te voorschijn en vormen een grote kring rond de auto. Ze heffen een vreugdekreet aan, die begeleid wordt met enthousiaste armgebaren: „Ashat Hollanda, Ashat Hol landa", „Leve Holland." Zo'n onverwacht welkom op vijfduizend kilometer van het eigen land, in een woestijndorp, midden in een groot en onbekend werelddeel, maakt een diepe indruk. Wat weten wij in Nederland over de Soedan, een land dat 75 maal zo groot is als het onze en dat ook door elf mil joen mensen bewoond wordt? Wat weten deze Soedanezen, deze primitieve zwarte mensen over „Hollanda"? Niets waar schijnlijk. Maar de 4400 inwoners van El Huda hebben enkele dagen geleden van hun sheikh, het dorpshoofd, gehoord, dat Hollanda, een heel ver land in een heel ander deel van de wereld, hun dorp de helpende hand wil reiken. Niet met de één of andere politieke of zakelijke bij bedoeling. Hollanda wil helpen uit vriendschap, uit bewogenheid met het lot van de mensen in de onderontwikkelde delen van de wereld. NOVIB-ACTIE U weet toch dat NOVIB, de Nederland se Organisatie voor Internationale Bij stand, op het ogenblik een actie voert om gelden in te zamelen voor onderontwik kelde gebieden? En dat dit geld o.m. ge bruikt zal worden voor twee ontwikke lingsplannen, één in Griekenland en één in de Soedan? Welnu, in overleg met de Soedanese autoriteiten zal de bijdrage van het Ne derlandse volk besteed worden in het dorp El Huda. Het ligt in de z.g. Gezira- vlakte tussen de blauwe en de witte Nijl. Een groot stuk van deze vlakte is dertig jaren geleden door de Engelsen bruikbaar gemaakt als landbouwgebied. Een stuw dam in de blauwe Nijl kwam in 1925 ge reed. Duizenden kilometers kanalen wer den gegraven. En er kon begonnen wor den met de katoenkwekerij op grote schaal. Van het begin af aan is in deze enorme onderneming de Soedanese bevolking een belangrijke rol toebedeeld. De grond en het water werden en worden nog steeds kosteloos ter beschikking gesteld van de Soedanese pachters, die dan wel geen eigenaar zijn van de grond, maar toch in belangrijke mate eigen baas. De pachters planten en verzorgen en oogsten - alles onder deskundig toezicht- de katoen en ontvangen voor hun werk veertig procent van de opbrengst. Een andere portie van veertig procent komt in de schatkist van de staat. Het bruikbare deel van de Gezira-vlak- te wordt op het ogenblik aanzienlijk uit gebreid. En vele duizenden Soedanezen krijgen nu de gelegenheid ook pachters te worden van een stuk grond. Ook de mensen van El Huda zullen over enkele jaren pachters zijn of, zo men wil, boeren. Maar dat betekent een enorme omschake ling. Want deze mensen waren gewend rond te zwerven in de onmetelijke ruimte van het Soedanese land. Zij leefden van de handel en van hun kudden. OPVOEDEND WERK Er is méér nodig dan alleen een stukje grond en een geregelde aanvoer van wa ter om van deze half-nomaden landbou wers te maken. Er moet in deze streken een belangrijk stuk opvoedend werk wor den verricht. En daarbij wil de NOVIB namens het Nederlandse volk de helpende hand bieden. Er is voor het dorp El Huda door de Soedanese regering en door de „Gezira- Board", het administratieve lichaam, dat de gehele katoenkwekerij leidt en regelt, een ontwikkelingsprogramma opgesteld. Er zullen scholen worden gebouwd voor jongens en meisjes, een polikliniekje, een dorpshuis, een proefboerderijtje en een model-pluimveebedrijfje. Verder zal er waterleiding worden aangelegd, nog niet naar alle huizen, maar naar de belang rijkste centrale gebouwen. (Zie verder pagina 2.) WIJZE WOORDEN DE KNAPPE MEESTER Laat alleen hen anderen onderwij zen, die zelf uitmunten. (Pope) Hoofdstraat 51 - Telefoon 3184

De Vallei | 1957 | | pagina 1