Diepeveen grote Goudrepen Vuur slechts 50 cé Laat dit niet lopen ga ze kopen! soliede kous NU f 100- VOORDEEL 8 daagse verkoop voor f 498.- CADEAU Lunapark V A-tje J Minister Algera opent Rhenense brug Nederland helpt de Soedan ROVANNA trouwpartij VEENENDAAL Van de kantonrechter Opbrengst ossemarktbroodjes POOL-PRIJS DEFINITIEF IN VEENENDAAL RENSWOUDE Hoge prijzen Betuws fruit r Uw élégance CORSETTENHUIS Officiële bekendmaking Marktberichten Op 27 november „Ons Genoegen" op de planken van gebouw „Irene" Complete HUISKAMER geheel eiken van I 590.- Nu als extra reclame, wollen pluche TAFELKLEED ZIE DE ETALAGE „Oranjedag'" steunt de komende brugfeesten Gedenkwaardige zangavond in de Cunerakerk Ruiin 200 wandelaars naar Rhenen <*Qondom de uneratoren EDER VEEN HET RAADSEL VAN-, H. A. Meurs geen middag- spreekuur Enige woonruimte Voor uw zijn wij thans speciaal ingericht Nieuwe 6-8 persooqs auto's A. W. de H a a 8 Groot PLAATS EEN Kost slechts 95| cent Uitsluitend tot en met dinsdag bij elke aankoop van .5- De Gruyter-artikelen Goudrepen 20 ct melk chocolade chocolade puur melk-mokka chocolade Voor 10 gulden aan kassabons betaalt De Gruyter EEN GULDEN CONTANT uit. EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ALLEEN DE GRUYTER Gerekend naar het aantal, ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen verkochte ossemarktbroodjes, zal de opbrengst voor deze fondsen minstens 2300 gulden bedragen. Een schitterend bedrag, dat waarschijnlijk nog ruim wordt overschreden. ORGELBESPELING FEIKE ASMA OP HERVORMINGSDAG Het „winterprogramma" van het Co mité Orgelconcerten Ede is in deze maand aangevangen met een bespeling van het orgel in de Oude kerk te Ede door Piet van Egmond. Feike Asma verzorgt thans de twee de bespeling in de Oude kerk en wel op de Hervormingsdag, donderdagavond 31 oktober a.s. Aanvang 8 uur n.m. Eerst hedenmiddag om 11 uur was er volledige zekerheid omtrent het feit dat de KNVB-pool van deze keer ten be drage van 62.080,in zyn geheel in Veenendaal is terecht gekomen, dus by de heer J. van Dyk, Beeremansstr. 20. „HET HUWELIJK" In een reeds eerder geplaatst bericht meldden wij, dat in de vergadering van de afdeling Renswoude van de Ned. Chr. vrouwenbond op donderdag 31 okt. a.s. ds Rothfusz uit Renkum zou spreken. Door ziekte is ds Rothfusz echter verhin derd naar Renswoude te komen en in zijn plaats hoopt nu ds De Looze van Hilversum een voordracht te houden over het onderwerp „Het Huwelijk". WIJZIGING KERKDIENSTEN Met ingang van zondag 2 noevmber a.s. zullen de morgendiensten in de Ned. Herv. kerk te Renswoude wederom aan vangen om 10 uur, en derhalve niet meer om 9.30 uur, zoals tot nu het geval was. De aanvang van de avonddiensten on dergaat geen wijziging en blijft normaal op 6.30 uur. Voorts zal in deze kerk op woensdag 6 november a.s. dankstond voor het gewas worden gehouden, waarin ds J. J. van de Krift uit Ermelo hoopt voor te gaan. Deze dienst begint des avonds om 7.30 uur. De reeds aangekondigde zitting, die ge houden zal worden door de kerkvoogdij voor het in ontvangst nemen van de hoof delijke omslag, kan in verband hiermede op deze avond niet worden gehouden en is nu verschoven naar donderdagavond 7 november a.s. van 7 tot 9 uur. OP BEZOEK IN AUSTRALIË Mevrouw de wed. E. Lagerweij, wonen de te Renswoude hoopt met haar dochter op donderdag 31 oktober a.s. per boot te vertrekken naar Australië. Mevrouw Lagerweij, die 63 jaar is, zal daar een bezoek brengen aan haar beide zoons, die jaren geleden zijn geëmigreerd. Indien alles volgens plan verloopt, zul len de beide dames over ongeveer een half jaar weer naar Nederland terug keren, ongetwijfeld met de ervaring van wereldreizigsters. Wij wensen hen een goede reis eri een behouden terugkomst. De fruitpluk in de Betuwe heeft op de meeste bedrijven intussen zijn beslag ge kregen. Voor de meeste telers in dit ge bied was de oogst gering. De tot nu toe hoge tot zeer hoge fruitprijzen op de vei ling hebben er toe geleid dat voor het weinige fruit nog een vrij behoorlijke geldelijke opbrengst werd verkregen. Ge activeerd door deze hoge prijzen wordt er momenteel veel fruit aangevoerd, zelfs bewaarrassen, die andere jaren in deze tijd vrijwel niet aangevoerd werden. O.m. ziet men thans een grote aanvoer van Jonathans, die anders eerst in het voor jaar worden geveild. Ook ziet men nog wel dat pachters en telers hun oogst opslaan met de bedoeling dit eerst nog „even" te bewaren, terwijl er ook nog partijen worden opgeslagen met de gedachte deze te bewaren zolang vraagt naar een mooie en toch Daar kunnen wij U aan helpen, uit onze grote sortering van de beste BINNEN- en BUITEN. LANDSE merken. PRIJZEN vanaf f 3.50 AV^JEUEIEIH. HOOFDSTRAAT 66 a dat mogelijk is. De gedachte schijnt hier aan ten grondslag te liggen, dat de prijzen nog hoger worden. Dit is evenwel thans met geen enkele zekerheid te zeggen. Des kundigen betwijfelen dit zelfs. Naar de mening van de rijkstuinbouw- consulent te Kesteren zijn er ten aanzien van de bewaarbaarheid van het fruit reeds thans voldoende bewijzen in de praktijk om hiervan geen al te hoge ver wachtingen te hebben. Verschillende par tijen o.a. Cox's Oranje Pippin, notaris appel enz. zijn reeds geruimd moeten worden vanwege het in ernstige mate aangetast zijn door „stip". In enkele par tijen Jonathan is thans reeds „bederf" gevonden. Bij enkele partijen Golden De licious is reeds „Glocosporium-rot" ge constateerd. De gevonden afwijkingen zijn voor de rijkstuinbouwconsulent voldoende aanleiding, om hen, die fruit opgeslagen hebben, te adviseren de vruchten steeds nauwkeurig te controleren, ook inwendig, temeer, daar bij verschillende opgeslagen partijen de rijping een snel verloop heeft. (Vervolg van pagina 1.) eerst naar rechts en toen naar links ge gaan, zodat er geen andere mogelijk heid bleef dan sterk afremmen, met een slippartij op het natte wegdek als gevolg. zijn schade bedroeg J yo, ik hoop, dat u inderdaad erg van het geval geschrokken bent, voegde de Officier van Justitie, Mr. Bredius, ver dachte toe. Dan kan ik het voor dit keer laten bij ƒ25,of 10 dagen, met toewijzing van de civiele vordering. Wat veel, vond verdachte. Er gaat tegenwoordig zo'n hoop af van het weekloon: sociale lasten, twaalf gulden radio, licht en gas... Die twaalf gulden radio is een ver gissing, dat is voor een jaar en leven moeten we allemaal, oordeelde rechter v. d. Brand. Vonnis conform. In stryd met verkeersregels C. T., wegwerker te Ede, sloeg in de Grotestraat in zijn woonplaats met zijn fiets linksaf, terwijl hij ingehaald werd door een personenauto. De bestuurder hiervan had door deze manoeuvre moe ten afremmen. Voor T. fietste een agent en deze had de overtreding opgemerkt. Verdachte zelf verklaarde vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen hele maal niet gemerkt te heoben, dat de auto door hem gehinderd was en hij vond, dat hij ruimschoots gelegenheid had gehad om de straat over te steken. Op grond van het ambtsedig proces- veroaal achtte Mr. Bredius het ten laste gelegde echter wel bewezen, al had verdachte zijn fout zelf dan niet be merkt, en zijn eis luidde 7,50 of drie dagen. Rechter v. d. Brand sprak een gelijkluidend vonnis uit. Zaterdag 15 juni, 's avonds half tien, sloeg J. F. van landbouwkundig as sistent te Wageningen, van de Grind weg té Wageningen met zijn personen auto linksaf zonder voorrang te ver lenen aan een hem tegemoetkomende bromfietser, G. G. P., machinist te Den Helder. Het was al donker en de brom fietser voerde geen licht. Daardoor kon ik hem niet tijdig zien, verdedigde ver dachte zich. Omstreeks die tijd is het op 15 juni nog niet zo donker, dat je niets meer zien kunt, weerlegde rechter Van den Brand. Verdachte maakte wel een fout, maar hij verkeerde enigszins in bij zondere omstandigheden omdat de bromfietser geen licht voerde, vond Mr. Bredius. Eis en vonnis 15,of 6 da gen. P., die een schade van tegen de 100,had, zal deze op de normale wijze moeten proberen vergoed te krij gen, want als zovelen verzuimde hij de kwitanties mee te brengen. NIET UIT DE LUCHT KOMEN VALLEN V. te Rhenen sloeg, komende van de Fred. v. d. Paltshof in zijn woonplaats, met zij personenauto linksaf de Toren straat in en daarbij hinderde hij een hem achteropkomende bestelauto. Een lichte aanrijding was het gevolg. Verdachte verklaarde vrijdag voor het Wagenings kantongerecht enige malen in zijn spiegel te hebben ge keken, zonder evenwel een andere wa gen te zien. Hij was er toch wel. Hij is niet uit de lucht komen vallen, zei rechter v. d. Brand. Verdachte heeft een riskante ma noeuvre gemaakt, vond de officier van justitie, Mr. Bredius. Het enige wat als verontschuldiging kan gelden is, dat de andere auto waarschijnlijk een voor de situatie ter plaatse te hoge snelheid heeft gehad. Als het te bewijzen was geweest, zou ook hij vervolgd zijn. Eis en vonnis 40,of 16 dagen. DE SCHULD VAN ALGEMENE VALPARTIJ Deze zomer raakte F. P., rijkswerk man te Lunteren, met zijn bromfiets op de Edeseweg in Lunteren in botsing met twee fietsende meisjes, de 11-jarige G. van R. en de 10-jarige P.K. P. reed hen bij het inhalen van achteren aan, waardoor een algemene valpartij ont stond, die echter voor hem zelf het slechtste afliep. De meisjes bleven vrij wel ongedeerd, maar P. kreeg een her senschudding. Vrijdag stond hij voor het Wagenings kantongerecht om zich te verdedigen tegen de beschuldiging, dat hij bij het passeren veel te weinig naar links had uitgehaald, maar daar was hij het niet mee eens. Ik had een hersenschudding en daardoor wist ik me eerst niets meer te herinneren, maar nu weet ik het weer best, zei hij. De meisjes reden naast elkaar en ze waren zo'n beetje aan het stoeien. Op het laatste moment gaf ik nog een schreeuw, maar toen kon ik de botsing al niet meer voorkomen. Beide meisjes werden als getuige ge hoord en verklaarden pertinent niet naast, maar achter elkaar gefietst te hebben. De schreeuw hadden ze ge hoord, maar op hetzelfde ogenblik was de een al van achteren aangereden, waardoor ook de ander ten val kwam. Het staat wel vast, dat verdachte het fout gedaan heeft, meende de offi cier, Mr. Bredius. Of het nu kwam doordat hij niet voldoende uitkeek of doordat hij te veel glaasjes bier op had, zullen we daarbij in het midden laten. Ook wanneer de meisjes niet achter, maar naast elkaar gefietst hadden, zou verdachte signalen hebben moeten ge ven en nog meer naar links hebben moeten uithalen. Het is niet te tolere ren, dat hij zo maar tegen iemand op rijdt. Eis 40,of 16 dagen. Vonnis 25, of 10 dagen. Rechter v. d. Brand hield daarbij rekening met het feit, dat ver dachte al uit eigen zak ƒ17,50 schade aan de meisjes vergoed had, en met het opgelopen letsel. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen maakt bekend, dat hij verhinderd is op vrij dag 1 november a.s. spreekuur te hou den. Rhenen, 29 oktober 1957. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. VEENENDAAL. Op de eiermarkt van gistermorgen werden 130.000 eieren aan gevoerd. Prijzen van 17,50 tot 18,- per 100 stuks, voor kleine eieren 13,- tot 16,- eveneens per 100 stuks. De handel was redelijk. Op de biggenmarkt waren 75 biggen aangevoerd. De prijzen varieer den van 36.- tot 46,- per stuk. bij een trage handel. WOUDENBERG. Op de eiermarkt wer den dinsdag 165.000 eieren aangevoerd. Prijzen voor kippeëieren 17,- tot 18,- per 100 stuks (middelprijs 17,50 per 100 stuks) Henneëieren 11,50 tot 16,50 per 100 stuks. Handel flauw. EDE. Maandag 28 oktober. Eiermarkt. Aanvoer 220.000 stuks. Prijzen grote eieren ƒ17,50 tot ƒ18,50; kleine eieren ƒ13,50 tot ƒ16,50 per 10Q stuks. Redelijk goede handel. SCHERPENZEEL. Op de eiermarkt van hedenochtend werden 1.080.000 eieren aan gevoerd. Prijzen van 17,25 tot 18,25 per 100 stuks. Henneëieren van 12,- tot 16,50 per 100 stuks. Handel matig. Óp de biggenmarkt was de aanvoer 125 stuks. Prijzen van 40,- tot 54,- per stuk. Han del matig. Naar wy nog zojuist vernemen, is de officiële ingebruikneming van de nieu we verkeersbrug over de Rijn bij Rhe nen nu definitief bepaald op woensdag 27 november a.s., dus nu nog maar enkele dagen later dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Verder is de Minister van Waterstaat Z.E. Mr. J. Algera voornemens de offi ciële opening te verrichten in het bij zijn van tal van autoriteiten. De Rhenense muziekvereniging „Ons Genoegen" geeft op zaterdag 2 november in gebouw „Irene" de jaarlijkse muziek- en toneeluitvoering. Uitgevoerd zullen worden de volgende nummers: „Heil Europa", mars van Blom; „Leichte Ca valerie", ouverture van F. van Suppé; „Les Saltimbanques", ouverture van Gan- ne-Mellema en „Trafalgar", mars van W. Zehle. De jeugdafdeling van de vereni ging speelt enige oefeningen'. De hoofdschotel van deze uitvoering bestaat uit toneel met de opvoering van het stuk „Jong leven op morgenrood". Tijdens de pauze speelt de Boerenkapel o.l.v. de heer E. de Rhoter. De algehele leiding is in handen van de directeur van de vereniging, de heer P. Hoolhorst. Dressoir Uitschuiftafel 4 stoelen 2 Lage Fauteuils prima gestoffeerd met zui ver wollen moquette by aBnkoop van deze huiskamer. die werkelijk maar 8 dagen duurt ontvangt U 'n zuiver waarde 47.50 WONINGINRICHTING Hoofdstraat 23-61-65 - Telefoon 2223 - Veenendaal De vereniging „Oranjedag" kwam in hotel „Het YVapen van Rhenen" in jaar vergadering bijeen en nam een voor Rhenen momenteel actueel besluit, na melijk om een bedrag van 75,— te storten in de kas van het comité „Ryn- brugf eesten". Verschillende andere Rhenense ver enigingen namen al een dergelijk be sluit en ongetwijfeld zullen er nog vele volgen. Toch was dit het belangrijkste punt voor deze vergadering, die een zeer ge animeerd verloop had. Uit het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris de heer Th. v. d. Willik, bleek dat het ledental tot 288 was ge stegen. De ledenwerving zal de volle aandacht houden, daar verwacht mag worden, dat nog veel meer ingezetenen van Rhenen sympathiseren met het werk van deze vereniging. De periodiek aftredende bestuurs leden werden allen herkozen, terwijl de heer J. J. Altena, het nieuwe hoofd van de mulo, zich bereid verklaarde de functie van vice-voorzitter op zich te nemen. De heer H. Polstra, hoofd van de lagere landbouwschool, werd ge kozen tot penningmeester in de vaka- ture G. U. Anema, in verband met diens aanstaand vertrek naar Arnhem. De voorzitter van de vereniging, de heer G. v. d. Steeg, sprak de scheidende penningmeester in de meest hartelijke bewoordingen toe. „Bestuur en vereniging", aldus de voorzitter, „zijn zeer erkentelijk dat u niettegenstaande uw overladen werk programma toch nog tijd hebt gevon den om nu reeds zes jaar de penning meestersfunctie waar te nemen. Wij zullen steeds de prettigste her innering behouden aan de goede sa menwerking met u en aan al hetgeen u voor onze vereniging hebt willen ver richten." De heer Van der Steeg wenste de heer Anema het beste toe in zijn nieuwe werkkring, daarbij de hoop uitspreken de, dat hij ook daar tijd zal kunnen, vinden om zich - naast zijn belang rijke onderwijstaak - te wijden aan de algemene belangen. De heer .Anema verklaarde steeds van harte zijn functie te hebben ver vuld. De destijds plaats gehad hebben de fusie had zozeer zijn instemming, dat hij meende voor de vereniging „Oranjedag" ook zijn bijdrage te moe ten leveren. Hij waardeerde het zeer dat bij het uitschrijven van vergade ringen steeds rekening gehouden werd met de avonden, waarop hij beschik baar was VROUWEN-GELD Op het eiland Yap, dat tot de Karo- linen-groep in de Zuidzee behoort, had men bbehalve het „normale" steengeld, nog een soort geld dat hoofdzakelijk als ruilmiddel tussen de vrouwen werd ge bruikt. Het bestond uit parelmoerstukjes die met draden aan elkaar werden ge bonden. Dit geld had een bijzondere naam namelijk „Jar". Voor een volle kerk opende ds N. Koore man de zangavond, die werd gehouden in de Cunerakerk voor de Bijbel Kiosk- vereniging. Er werd medewerking ver leend door de Christelijke zangvereniging „Eben Haëzer", onder leiding van de heer L. P. van Voorthuisen en door de zanger Kees Deenik. De muzikale begeleiding op het onlangs ingebruik genomen nieuwe orgel werd verzorgd door Leo van Stemp- voort. Ds J. Dijkstra gaf een uiteenzetting van de betekenis en het werk van de Bijbel Kiosk Vereniging, die gratis bijbels uit reikt, welk werk steun verdient. Ver schillende aanwezigen gaven zich op als donateur van de vereniging. Om beurten zongen Kees Deenik en de vereniging „Eben Haëzer" geestelijke lie deren, afgewisseld door samenzang van de aanwezigen. Naast de warmte die uitging van het gesproken woord, stond deze avond ook op vocaal gebied op een hoog peil. Ds. Dijkstra sloot de avond. Uitgaande van de Nederlandse reisver- eniging vond zondag een wandeltocht plaats, waaraan werd deelgenomen door ruim tweehonderd wandelaars. De tocht liep door de bossen op de Utrechtse Heu velrug, terwijl in hotel „Het wapen van Hardenbroek" een stempelpost was ge vestigd. vijn, asdat ut dan van twee kanten mot komme. Enne, as ie dan in een bloggie leêst asdadde de buren de zaok zo vertroe- bele, nou Rhenen een nije brug krègt, nou eh Hannes, dan motte die terremo- meter mor begraoven, want dan is ut niet de moeite meer om de temperatuur te gaon opnemen. Die bezurregdheid van jouw jong, hang die dan mör aon de willigen. Lotte we trots zijn, asdat alle ogen weer op Rhenen zijn gericht de kom- mende tijd. Dat gebeurt og al is. Dat hèdde van deze zomer ok weer kunne zien. De kraten, de raodiejo, de tille- viezie en alle bioskopen in ut land heb ben mör bar veul aondacht aon de Grebbestad geschonken. En dat is ple zierig. Een paor daogen geléje las ik in de krant, asdat de provincie Utrecht zal worden gereserveerd as rekréaatsie- gebied, ik hoop asdat ik ut goed schrijf, en kèk minse, dan zal Rhenen daor wel bij gaon vaoren, want nou is ut al druk, lót staon strakkies! As de brug klaor is, dan wordt Rhe nen een knooppunt van autobussen. Dat mót drukte meeebrengen, da kan nie anders. We zijn al gegruuid in tien jaor tijds van acht en een hallef duuzend in woners tot bijnao taolluf duuzend. Nog effies en we zijn aon de vijftien, let mör is op mijn woorden. Rhenen mokt nog veul meer naom, enne.... zonder febriekspijpen.... hèt 'r mör arreg in! De Klokkenverkoper. Aon de Populierenlaan staot een nije kleuterschool. Hèk nóóit geweten. Van de èrste steen niet en van de .opening niet. Dat mot volleges Hannes helemaol zonder slag of „steen" gegaon zijn. Dat schijnt dus in Rhenen ók al te kunnen. Toen de schóól al oud was, krege de ouweluis van de kleuterties een briefie om zo is een kirtie te komme kijken. Nou eh, das toch wel aordig bedoch. Een ander hèt 'r uiteindelijk ók niks mee te maoken. Daorveur is ut dan zeker een neutraole school. Iets am- parts. De nije brug over de Rijn is beslist niet neutraol. „Enne, hèdde gij dan niks anders", zee Kee van de week teuge me, „as die nije brug over de Rijn." „Ikke niet", zee ik, „die brug lot me nie meer los, daor gaoi ik mee naor bed en daor staoi ik mee op." Krèk op da monument kwam Hannes d'r in. „Mit wie gaode gij naor bed baos", vroeg ie, belust op een schandaoltjie. Ik zegge: „Mit Kee, Hannes, mit Kee jong!" Daor keek ie wel van op docht ik zo, mör af fijn, as ie ut niet gleuve wil, dan mot ie mor zien, asdat ie mit z'n eige in ut rijne komt. Op slot van zaoke zijn dat mijn zaoke, mit wie ik naor bed gaoi en niet die van Hannes. Affijn, nao veul vijven en zessen snapte Hannes dan asdat ik ut over die nije brug had. „Ik ha zo gedocht zee tie, asdat de buren d'r eige nogal zurrege maoken over die nije brug van ons." „Ik begrip oew nie arreg, Hannes, zee Kee toen. „Wij hebben ons eige in de léste twaolluf jaor zurrege genog gemókt over de vraog, of we de brug ooit nog is trug zouwe krijgen. Enne, ik zeg mör zo, nou die d'r dan eindelijk is, kunne we gerust zijn." „Jao", zee Hannes, „dat docht ik ók. Ik veur mij maok m'n eige nie zo te zabbel. Mör hier vlak in de buurt hèk de temperatuur is opgenomen, enne daor is ie toch nog mör bar koortsig. Die Hannes wör! Wat holt ie toch in z'n höft Ik denk as dat ie die ouwe tradietzie nog in de kleren het zitte van de „burenhullep". Affijn, op zichzellevers beschouwd is dat nog nie zo slecht. Mör ik veur mijn MUZIEKVERENIGING .PRINSES IRENE' GAAT VERGADEREN Onze plaatselijke muziekvereniging „Prinses Irene" houdt maandagavond 4 nov. a.s. om acht uur in het school gebouw, Hoofdweg 77 alhier een vergade ring. Wegens het geringe aantal leden heeft het korps gedurende een jaar lang niet kunnen blazen. Door middel van deze vergadering wil men proberen het leden tal te vergroten, zodat het weer mogelijk zal zijn de repetities te hervatten. Ook ligt het in de bedoeling een kinderzang koor o te richten. Iedereen is hartelijk welkom. (Vervolg van pagina 1.) En zo zal op de duur het El Huda van nu, dat niet meer is dan een verzameling van honderden armoedige huisjes, een écht dorp worden, een modeldorp, dat als voorbeeld zal kunnen dienen voor het gehele gebied, dat nu tot ontwikkeling wordt gebracht. In dit dorp zal voor de Soedanese bevolking, die nu nog een allerprimitiefst leven leidt, een mens waardiger bestaan mogelijk worden. Maar daarbij is hulp nodig. Deze mensen moe ten nog leren het geld, dat zij straks met de katoenkwekerij gaan verdienen, te besteden aan nuttige dingen: aan een betere opvoeding van de kinderen, aan betere kleding en beter voedsel, aan be tere woningen en een betere inrichting van de huizen, aan betere hygiëne en ge zondheidszorg. Daarom wil de NOVIB in El Huda een soort trainingscentrum stichten, dat de Soedanezen al deze dingen wil leren. De opzet zal zijn, dat deze Soedanezen de verkregen kennis zelf verder zullen uit dragen. Er moeten dus onderwijzers wor den opgeleid, die op hun beurt cursussen zullen houden. De NOVIB tracht nu gelden bijeen te brengen om dit instituut in het leven te roepen en op gang te helpen door het uitzenden van enkele deskundigen, het stichten en inrichten van het gebouw en het betalen van het levensonderhoud van de eerste groep leerlingen. VERSCHIL VAN EEUWEN Er zijn voor de verwezenlijking van dit plan enkele tonnen nodig. Maar dit geld zal goed besteed zijn. Het is, vergeleken met de enorme kapitalen, die nodig zijn voor de aanleg van de kanalen voor de watervoorziening, een uiterst bescheiden bedrag. Maar het zal rente blijven op leveren; het zal een gedeelte van een arm en onontwikkeld volk, dat nu de kans krijgt op een betere toekomst in materiële zin, ook in sociaal opzicht op een hoger niveau brengen. Dit geld zal, met andere woorden, iets overbruggen van de enorme afstand, die ons Nederlandse volk scheidt van het Soedanese, dat twee jaar geleden zijn zelfstandigheid verkreeg. Tussen de beide landen ligt een afstand van 5000 km., die gemakkelijk en comfortabel te overbrug gen is per vliegtuig. Tussen het levenspeil van het Soedanese volk en het onze ligt een verschil van eeuwen. Onze Neder landse ervaring, onze goede wil en onze guldens zijn in staat iets van dit verschil weg te werken. Vele honderden Nederlanders uit alle kringen van onze samenleving hebben enige tijd geleden spontaan besloten, re gelmatig één procent van hun inkomen af te staan voor de hulp aan minder ontwik kelde gebieden. Zij storten dit geld op girorekening 64.53.00 van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand te 's-Gravenhage. Hun prachtige voor beeld verdient navolging. Wie zich niet blijvend binden wil aan een bijdrage, stortte in één keer zijn aandeel in dit werk van practische naastenliefde. De mensen van El Huda midden in de Soedan hebben bij voorbaat al hun dank baarheid betuigd voor de daad, die het Nederlandse volk zal stellen. Zullen wij hun verwachtingen beschamen (61) Na een wilde jacht over hetr rotsachtige pad, haalt Aram de hooiwagen in. Hij dreef zijn paard langs de wagen en trok zijn zwaard. „Ge zult mij niet ontkomen, schurk!" schreeuwde hij Tybalt toe en zich tot de verschrikte voerman wendend, beval hij: „Laat uw wagen stilhouden, man! Of wilt gij soms een moordenaar helpen ontvluchten!" Trillend over al zijn ledemtaten keek de man achterom naar zijn belager, doch Tybalt schreeuwde honend naar beneden „Keer terug, jonge dwaas! Laat het niet tot een gevecht tussen ons komen, want bij al mijn voor vaderen, ik zal u aan mijn zwaard rijgen als een varken aan het spit!" Zijn bedreigingen maakten echter niet de minste indruk op Aram, die opnieuw de voerman een „halt" toedonderde. Aarzelend begon de arme kerel de teugels in te houden en de vaart van de wagen verminderde nog meer. Ineens, voordat Aram er op verdacht was, liet Tybalt zich van het hooi vallen. Met opgeheven zwaard stortte hij zich van boven op zijn tegenstander. Op het allerlaatste ogenblik bemerkte Aram het gevaar. Hij wierp zich achterover in het zadel. Als een lawine kwam de ander op hem neer en het zwaard van Tybalt scheerde rakelings langs Aram's borst. (Wordt vervolgd.) Kinderarts Donderdag 31 oktober en donderdag 7 november in Veenendaal Jong echtpaar zonder kinderen, zoekt in Rhenen, Veenendaal, Ame- rongen of omgeving tijde lijk (voor plm. j, jaar) Bereid hoge huurte betalen Brieven onder nr. 3590 aan het bureau v.d. blad. disponibel Zeer voordelige tarieven N.V. v/ta Fa. Wed. Markt 16 RECTIFICATIE in VEENENDjAAL te houden op donderdag 31 oktober vrijdag 1 en za terdag 2 nov. Geopend van 7-11 en xater- dag van 2-1 1 uur En niet zoals eerder ge meld van 2-4 uür Kinderen beneden 14 jr. vrije toegang. Boven 14 jr. toegang 1 O et t.m. tien woorden EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT ALLEEN DE GRUYTER EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT K keuze uit j DE GRUYTER 571030 EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT ALLEEN DE GRUYTER EN BETERE WAAR EN TIEN PROCENT

De Vallei | 1957 | | pagina 2