nieuw DE VALLEI Zwanenberg maakt wat smaakt! Dokter HOLL wekenlang VERS Yeenendaal leed onverdiende nederlaag tegen Arnhemse Boys Musketiers versloeg Kulan met 3-1 Oranje-Wit speelde gelijk tegen HDS DTS-VRC 2-2 onder protest van VRC Triangelboys kreeg tegen Sportclub minder dan het toekwam 1-5 GYVV zet opmars voort door 4-1 overwinning op Oranje Leeuwen ïwanenbeftj's ROOKWORST NU Voor de Jeugd Velandi - Valleivogels Matjan bleef in de modder steken bij Posthoorn Merino's kon het tegen CSW niet bolwerken Scherpenzeel (zaterdagmiddag) versloeg SDVB 'n nieuwe Geen miltvuur meer in dierenpark In ^der/and dank 4 Voordelen van de DUR-O-PAC vacuum verpakking Grieperig en „grijperig" FEUILLETON Het heeft Veenendaal in Arnhem weer niet meegezeten. Na tweemaal een voorsprong gehad te hebben, moest men toch met een 3-2 nederlaag genoegen nemen. Ondanks deze nederlaag zien w|j ech ter toch een winstpunt, want we heb ben Veenendaal weer een hele wed strijd werkelijk zien voetballen. Al was het spel nu niet aan alle kanten vol maakt, er zat vooral in de eerste helft lijn in. Het was dan ook erg jammer dat Caumans wegens een blessure ver vangen moest worden, want als ver- bindingsspcler deed h|j opvallend goed werk. Wy konden dan ook in de come back van Kees Hensen beslist geen ver betering zien. Het spel van rechtshalf Kroes, die de wegens familie-omstandigheden verhin derde R. Hey verving, kon ons meer be koren. Vooral verdedigend heeft h|j bergen werk verzet. Werkelijk jammer was. dat de overigens behoorlijk werk verrichtende doelman V*n de Pol bij twee van de drie doelpunten niet geheel vrij uit ging. Bij de aftrap zette Veenendaal er me teen een behoorlijk tempo in, maar bij de Arnhemse achterhoede ontpopten de spil en de linksback zich direct al als behoor lijke voetballers. Er ontwikkelde zich een snelle en aantrekkelijke strijd, welke Vee nendaal in de achttiende minuut reeds bijna een doelpunt opleverde. Uit een goede voorzet van P. Muller, miste zijn naamgenoot Anton echter hopeloos. Vijf minuten later was het wel raak, toen Kees Heikamp, goed afgaf aan Corry, die op zijn beurt keurig doorschoof, waar na P. Muller na een tegenstander om speeld te hebben, hard inschoot (0-1). Direct daarop moest doelman Van de Pol handelend optreden, wat hem zeer goed af ging. Zes minuten voor de rust moest Caumans zich wegens een blessure laten vervangen door Kees Henzen, die al direct een goede kans kreeg, maar op het kritieke moment over de bal viel. In de laatste minuut voor de thee werd toch nog gelijk, toen Van de Pol, denken de dat hij de bal nog wel even kon laten Stand 3e klasse A, K.N.V.B. zaterdagm. Dovo 6 5 1 0 11 21—12 Apeldoorn 6 5 1 0 11 20—7 Nunspeet 7 4 1 2 9 16—12 DTS '35 8 3 3 2 9 17—15 Go-Ahead 6 2 2 2 6 15—15 SKV 7 2 2 3 6 14—14 WHC 7 2 1 4 5 17—18 VRC - 7 1 1 5 3 11—19 Ermelo 6 0 0 6 0 8—26 Stand 2e klasse B, oost K.N.V.B. Leones 6 5 1 0 11 124 Esca 6 3 3 0 9 17—9 Jonge Kracht 7 2 4 1 8 19—17 SDUOC 6 2 3 1 7 14—13 SCH 6 2 2 2 6 10—10 VDZ 6 2 2 2 6 11—12 Veenendaal 6 2 1 3 5 14—15 Theole 6 1 3 2 5 16—17 WAVV 5 2 0 3 4 10—7 Arnhemse Boys 5 2 0 3 4 1015 Eendracht 4 1 1 2 3 6—6 Silvolde 5 0 0 5 0 6—17 VISSEN IN DE HUISKAMER De benodigdheden voor dit spelletje kun je gemakkelijk zelf maken. Op een stuk karton teken je een vis. Dan knip je die uit. Zo maak je er een stuk of tien. Door de bek van de visjes steek je een ringetje van dun ijzerdraad. Vervolgens maak je in een plankje tiep gleufjes. Hier zet je de visjes op hun staartvin. Nu nog een hengel en je kan vissen. Ieder mag nu hengelen b.v. 2 of 3 minuten (de klok er maar bij). Wie de meeste vissen heeft gevangen in die tijd is winnaar. Je kunt het allemaal ook 3 keer doen. Wie een visje omstoot, moet eenmaal zijn beurt laten voorbijgaan. stuiten, te laat uit zijn doel kwam, waar door de snel toegelopen Van Beek, hoog- opspringende, de bal in het doel kon wer ken (1-1). In de tweede helft zetten de gastheren direct een hoog tempo in om een doel punt te forceren, maar de goed sluitende Veenendaal-achterhoede was er meteen bij, om elk schot te retourneren. Veenen daal beantwoordde dit spelletje meteen met een serie goed opgezette aanvallen, die werden afgesloten met enkele harde trappen van Ab Rebergen en Kees Hei kamp, die echter van te grote afstand, geen doel troffen. Toch nam Veenendaal in de tiende mi nuut weer de leiding. Nu was het K. Hen zen, die de bal uit een voorzet van A. Muller, keurig inkopte (1-2). Vijf miuten later leek het of de voor sprong nog groter zou worden. Ab Re- beren ging alleen door alles heen en loste toen een hard schot dat echter via de onderkant van de lat de bal weer in het veld bracht. Veenendaal bleef in de aan val, maar doelman Van Setten verschal ken was er niet meer bij. Aan de andere kant lukte het wel en met medewerking van doelman Van de Pol, werd het 2-2. Zou het dan toch weer een nederlaag worden? Inderdaad, want vijf minuten voor het einde was het in een scrimage na een vrije trap, Bronkhorst die hard inschoot en de stand op 3-2 bracht. Veenendaal trok compleet naar voren, maar kon tegen de sterk verdedigende Arnhemmers niets meer uitrichten. Al was de nederlaag zeker niet ver diend, doelpunten beslissen. In een goede en sportieve wedstrijd heeft Musketiers zaterdagmiddag Kulan weten te verslaan. Musketiers speelde stukken beter dan vorige week en met een fris open spel wist het Kulan te overspelen. Het middenveld had men volkomen in handen. In het begin van de wedstrijd kreeg men aan beide zij den kansen, maar al spoedig ging Mus ketiers drukken en kreeg toen al gauw een overwicht. Tegen de verhouding in was het echter Kulan die scoorde. Door een fout in de Musketiers-achter hoede wist Gaasbeek zich vrij te spelen en de stand was 0-1 in het voordeel van Kulan. Door dit tegenpuntje werd Mus ketiers nog actiever en de ene aanval volgde op de andere. Na verschillende mislukte pogingen, wist tenslotte R. v. d. Klift, uit een corner met een hard schot de keeper van Kulan te passeren, waar mee de stand gelijk was (1-1). Enkele mi nuten later wist T. Kranenburg van on geveer 20 meter een prachtig doelpunt te maken (2-1). Na de rust ging Musketiers ogenblikke lijk weer in de aanval en na enkele mis lukte pogingen wist T. Kranenburg een goede voorzet te benutten (3-1). Achttien minuten na rust wist Kulan weer een aanval op te bouwen en door heel vlug reageren van de keeper van Musketiers werd een zeker doelpunt voorkomen. Hierna werd het spel aan beide zijden minder. Een enkele aanval werd nog wel opgezet maar door teveel individueel spel kwamen hier geen doelpunten meer uit, zodat het einde kwam met 3-1. In een thuiswedstrijd heeft Oranje- Wit het tegen HDS uit Leersum niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel, hoewel het bijna de gehele wed strijd een voortdurend overwicht had. Reeds vijftien minuten na de aanvang wist Ursinus, die op de midvoorplaats speelde, te scoren, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Voortdurend was Oranje-Wit in de aanval maar het liep steeds in de bui- tenspelval, die de achterspelers van HDS listig openstelden. Na vijfen twintig minuten spelen haalde de kee per van HDS een bal uit het doel, maar de scheidsrechter had niets gezien, hoe wel het een duidelijk doelpunt was. Tien minuten voor rust kwam het Oranje-Wit-doel onder zware druk te staan. Doelpunten bleven echter uit. In de tweede helft was Oranje-Wit voortdurend sterker en het HDS-doel werd steeds be laagd. Ondanks een overwicht wist HDS plotseling door te breken en Wagensveld kon de keeper van Oranje-Wit kansloos passeren. De druk op het HDS-doel bleef aanhouden. Een hard schot van Onink ging tegen de lat. Ook een schot van Peters ging via de rug van een speler rakelings over. En weer wist HDS onver wacht door te breken en nadat de keeper van Oranje-Wit al was verslagen werd de bal door twee spelers in het doel gewerkt, zodat Oranje-Wit tegen een 2-0 achter stand moest aankijken. Maar Oranje-Wit liet de moed nog niet zakken en even later wist Ursinus uit een schermutseling te doelpunten (1-2). Met nog acht minuten te spelen werd door Oranje-Wit alles op alles gezet om gelijk te maken. Drie mi nuten voor het einde wist Miltenburg met een hard diagonaal schot de score .gelijk te maken 2-2, waarmee tevens het einde kwam. VRC heeft zaterdag getoond er steeds beter in te komen, al moest met een ge lijk spel 2-2 genoegen worden genomen, men beschikt over een veel beter elftal dan in de eerste competitiewedstrijden. De opstelling was: doel: B. van Kooten, achter: H. de Koning en H. van Barne- veld, midden: G. Reininga, A. Diepeveen en C. Rebergen, voor: A. Keuken, D. Nel- lestein, B. Cornelissen, C. Drost en B. Jansen. Er werd vanaf het begin fel gestreden. Als twee oude tegenstanders die elkaar weinig toegeven. Wel was het DTS dat het eerste kwartier een geringe veldmeer- derheid had, maar konden dit niet in doelpunten omzetten. VRC voelde niets voor een nederlaag en wist de bakens te verplaatsen. Er kwamen goede aanvallen maar de DTS-keeper Jonker was in prima vorm. In deze periode kwam DTS erg voortuinlijk aan het eerste doelpunt. Uit een aanval over links werd er te traag weggewerkt door de VRC-achterhoede. Hiervan wist de snelle linksbuiten van DTS te profiteren en kopte de bal, juist voordat de keeper hem weg zou stompen, in het doel (1-0). Na dit doelpunt kwam de beurt aan de VRC-voorwaartsen en het duurde niet lang of B. Cornelissen kon met een fraai doelpunt de balans in even wicht brengen (1-1). Naarmate de tijd verstreek werd de wedstrijd harder, de DTS-doelman moest enkele malen han delend optreden, vooral toen midvoor Cornelissen hem met enkele van zijn har de schoten in actie bracht. De tweede helft was twaalf minuten oud toen bij een VRC-aanval een achter speler van DTS bleef liggen. De scheids rechter liet even doorspelen maar floot toch af voor de gewonde speler. Deze werd door de verzorgers opgeknapt en enkele minuten later hervatte men de wedstrijd met een scheidsrechter-bal, de VRC-voorhoede kreeg hem te pakken en Jansen schoot in de uiterste hoek in. De scheidsrechter floot voor doelpunt en wees naar het midden, maar achter hem kwam de DTS-verzorger hem vertellen dat hij nog steeds in het veld stond, het doelpunt werd geannuleerd er kwam Triangelboys heeft het veldoverwicht De voorhoede miste echter de zo nodige stootkracht, waardoor ook deze ontmoe ting voor de Veenendalers puntloos bleef. dat zij tegen Sportclub Rhenen prak tisch de gehele wedstrijd gehad heeft, niet in doelpunten kunnen uitdrukken. Een strafschop was in de eerste helft zelfs al voldoende om de Veenendalers tegen de verhouding in een 1-0 achter stand te bezorgen. Kort na de hervatting werd het zelfs 2-0. Pas hierna was het dat Landman, de eer voor de Boys kon redden (2-1). Alles stelden de Veenendalers daarna in het werk om de gelijkmaker te forceren. In een prettige sportieve wedstrijd heeft Valleivogels beide punten uit Ermclo mee naar huis kunnen nemen. Direct na de aftrap zette Vallcivogcls een serie aanvallen op waaruit reeds na tien minuten spelen Zeegers v. d. Velde met een beheerst tikje in de hoek, de keeper kansloos sloeg. Nau welijks een minuut later was het C. Vlaanderen die met een keihard schot de stand op 0-2 bracht. Valleivogels bleef het beste van het spel houden, wat na dertig minuten spelen tot uit drukking kwam door een doelpunt van C. Vlaanderen, waarmee ook de rust in ging (0-3). Na de thee kwam Velandi wat meer opzetten wat enkele hoekschoppen op leverde, maar geen doelpunten. Geleide lijk echter nam Valleivogels het initiatief weer over en het was C. Vlaanderen die met een mooi schot er 0-4 van maakte. Even later was het weer C. Vlaanderen die met een gloeiende kogel de stand op 0-5 bracht. Tien minuten voor het einde maakte Velandi een verdiend tegenpunt 1-5 waarmede het einde kwam. Een onbespeelbaar terrein en een slecht op schot zijnde voorhoede, heb ben het met invallers spelende Matjan een 3-2 nederlaag gebracht. In het eerste kwartier leek het of Posthoorn helemaal geen moeilijkheden in de weg gelegd zouden worden. Daar na gingen de Pantermensen eindelijk begrijpen dat er ook nog gevoetbald moest worden. Het was toen trouwens al gauw raak ook, want in de twintigste minuut was het J. Heikamp, die na enkele tegenstanders gepasseerd te heb ben, zijn club de leiding gaf (0-1). Tien minuten later werd het echter weer gelijk (1-1). Vijf minuten voor de rust namen de sigarenmakers nogmaals de leiding toen Bolderman, na enkele gemiste kansen, eindelijk goed inschoot (1-2).. Juist voor de rust kregen de Vee nendalers een enigszins dubieuze straf schop tegen, die in een doelpunt werd omgezet (2-2). Na de thee kwam er door enkele min of meer onrechtvaardige beslissingen, steeds meer wrijving, waardoor de ge moederen verhit werden en de toch al niet beste wedstrijd een hopeloos aanzien kreeg. Tien minuten voor het einde, toen Matjan overwegend in de aanval was, braken de postmensen door en zagen kans het winnende doelpunt te scoren(3-2). On danks alle pogingen der Veenendalers bleef het daarbij. weer een scheidsrechter-bal (maar VRC protesteerde) vijf minuten later was het linksbinnen Drost die na goed doorzetten zijn club de leiding gaf (1-2). Deze voorsprong kon met behoorlijk voetbal behouden worden. Vijf minuten voor tijd kwam er een bal, een makkelijke prooi voor de VRC-keeper maar hij kwam op de grond, veranderde toen geheel van richting en verdween in doel (2-2). Een meevaller voor DTS, een teleurstelling vooral voor de VRC-keeper. Merino's is het ook in VVilnis niet voor de wind gegaan. Hoewel men ze ker niet de mindere was van de CSW- ers, hadden deze slechts vijf minuten nodig om een 3-0 voorsprong te nemen. Dit was natuurlijk niet erg bemoedigend voor de wolmensen. Toch lieten zy de moed niet helemaal zakken. Nog voor de rust zagen zy zelfs kans om door Van Dolder een verdiend tegenpuntje te scoren. Na de thee begon het nogal hoopvol. Van Dolder zag zelfs nog kans om met een nogal gelukkig doelpunt de stand op 3-2 te brengen. Toen zat er van alles nog in en een verdiend gelijk spél hing in de lucht. De thuisclub wist het echter beter en maakte er tegen de verhouding in 4-2 van. Wat de Veenendalers ook probeerden, het lukte niet meer. Zo eindigde deze vrij harde doch sportieve strijd in het voor deel van de gastheren. Door een klinkende 4-1 overwinning ding kon geven (2-1). Tien minuten later op de Hilversumse Oranje Leeuwen heeft GVVV zijn positie aan de kop van de ranglijst aanmerkelijk verstevigd. Toch wordt het nu steeds gevaarlijker voor de blauw-witten, daar vanzelf sprekend iedereen er op gebrand is de leiders te kloppen. Toch is het deze niet helemaal van een leien dakje gegaan. Vooral de eer ste helft boden de Hilversummers be hoorlijk tegenstand, waardoor zjj de score op 1-1 wisten te houden. Na de thee kreeg GVVV echter de gelegenheid om door te stoten en deed dat dan ook, waardoor een verdiende 4-1 stand be reikt kon worden. In de twintigste minuut kwamen de gasten op enigszins gelukkige wijze aan een voorsprong, toen Beukhof over de uitlopende doelman Van de Pavert heen, in eigen doel schoot (0-1). Lang behielden zij deze voorsprong echter niet, want nog geen minuut later was het Budding, die uit een keurige voorzet van Van Harde- veld, de partijen weer op gelijke voet bracht. Hoewel de Buurtlaanbewoners daarna overwegend in de aanval bleven, konden zij het voor de rust toch niet verder brengen dan een schot tegen de lat door Schols. Na de thee pakte de thuisclub direct stevig aan, maar toch moest er eerst nog omstreeks twintig minuten gevoetbald worden voor Van Essen zijn club de lei- OP BEZOEK BIJ RUBENS In de Rubensstraat te Antwerpen (in de omgeving van het Koninklijk Paleis) staat het vroegere huis met atelier van Rubens. Een bezoek aan dit huis is als een bezoek aan de schilder zelf, want de woning en het atelier zijn geheel inge richt als in de voorspoedige jaren van het verblijf van Rubens te Antwerpen. In 1610, toen Rubens reeds een gevierd schilder was, liet hij zich in Antwerpen een huis bouwen, dat geheel overeen stemde met zijn roem en zijn ambities. Het werd een patriciërshuis in de renais- sance-stijl, die hg in Italië al zozeer had bewonderd. De zuilengang met drie bogen, het ver sierde beeldhouwwerk, borstbeelden en panelen leggen getuigenis af van de prachtlievendheid van de bewoner. Rubens schiep zich echter niet alleen een weelderige woning, hij ontwierp ook een zeer praktisch en royaal atelier. In een ruime hal met witte muren en een rode tegelvloer kon hij met zijn talrijk personeel werken aan de .grote doeken, die hij leverde voor kerken en paleizen. In dit atelier is op halve hoogte een gale rij, vanwaar de opdrachtgevers een ruim uitzicht hadden op de werken. Sinds 1946 verkeren het huis met het atelier en de tuin in him oorspronkelijke staat, voor het nageslacht getuigenis afleggend van een grandioos schilders leven. STAPELLOOP VAN EEN EILAND Een Engelse olie-maatschappij heeft door een Duitse werf een kunstmatig eiland laten bouwen, groot 60 bij 30 m. Dit eiland, voorzien van de modernste installaties voor olie-boringen, zal naar de Perzische Golf worden gesleept voor werkzaamheden buiten de territoriale grenzen van enige staat. De kosten van dit eiland (ruim zeven miljoen gulden) verzinken uiteraard in het niet verge leken bij de royalties, die men daardoor kan besparen. kon Schols, na. goed individueel spel, de stand op 3-1 brengen. Fel beten de Hilversummers nog van zich af, maar kort voor tijd was het weer Van Essen, die met een prachtige kopbal de eindstand op 4-1 bracht. Zaterdagmiddag verraste het zater dagelftal van Scherpenzeel voor- en tegenstander op zulk een open spel, dat de leiders SDVB met een 6-4 neder laag naar huis werden gezonden. Als ploeg waren de Barnevelders zeker niet minder, maar hun spel was te kort en te peuterig. Men miste de stootkracht die nodig is voor succes. Het was een sportieve wedstrijd. De aanvallen van SDVB liepen over het midden en daar stonden de gebroeders Vonk die met het korte spel wel raad wisten. Scherpenzeel deed het daarentegen met open snelle aanvallen en uit iedere aan val dreigde steeds voor de uit elkaar ge speelde Barneveldse achterhoede gevaar. Barneveld trok direct ten aanval. Na acht minuten spelen zorgde Veldhuizen voor een fraai doelpunt. SDVB bleef sterker maar met zeer snelle uitvallen bleven de Scherpenzelers gevaarlijker en het was weer A. Veldhuizen die er in de dertiende minuut 2-0 van maakte. Daarna werden de SDVB-ers geheel overspeeld en Vlastuin maakte er in de achttiende minuut zelfs 3-0 van. Na de rust begon SDVB uit een ander vaatje te tappen, men gooide de aanvallen meer open en na drie minuten wist B. Dekker van dichtbij de stand op 3-1 te brengen. Scherpenzeel bleef ook niet stil zitten en Vlastuin bracht met een zeer fraai schot de stand op 4-1 en Veldhuizen stelde in de veertiende minuut met een fraai schot de zege veilig (5-1). Even dreigde er nog gevaar voor Scherpenzeel toen in de éénentwintigste minuut bij een schot van Van Dijk, doelman A. ter Burg, een doelpunt cadeau gaf en even later Dekker in buitenspelpositie er 5-3 van maakte en met nog vijf minuten te spelen de stand door B. Dekker op 5-4 werd ge bracht. Toen echter een der Barnevelders de bal met de hand speelde, schoot A. Veldhuizen zijn vierde in de touwen en de stand was 6-4. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 31 okt. Carolina van Dam. 31 Mia Edink. 31 Anneke van Dijk. 2 nov. Annie Nuissenburg. Keesje v. d. Heuvel. Henny v. d. Grift. Betsy v. d. Heuvel. Dick Schoonderbeek. Wim Limbeek. Johan van Koten. Hansje van Dijk. Bertie Geerenstein. Tijdens een onderhoud met de di rectie van Ouwehands Dierenpark werd ons medegedeeld, dat de inspecteur van de Veeartsengkundige Dienst te Amers foort, Dr. Th. v. d. Veen, alle maatrege len, die werden genomen om uitbrei ding van het onlangs geconstateerde en zo gevreesde miltvuur te voorkomen, heeft opgeheven. Het park op de Grebbeberg is hier mede weer gezuiverd en de have leven de dieren is op de twee tijgers na be houden gebleven. II. III. I. II. III. OPLOSSING RAADSELS 1. Neptunus, 2. van de blaadjes, 3. propeller, 4. plaatsje in de Peel, 5. schuim van lava, 6. haarvaten, 7. oasen. helm, Ezou, loon, munt. een oorijzer. krom, mug, Assen, esp, mug, klei, nacht, Russula. een hagelsteen. 1. Soestdijk, 2. Borger, 3. Eindhoven, 4. West-Terschelling, 5. Delft, 6. Bos koop, 7. Amsterdam. ZILVERPAPIER-ACTIE We ontvingen weer heel wat zilver papier en wel van: Henk en Wim va Ravenswaaij; Leendert Sjoer; Japie, Corrie en Truusje Bos; Jan- ny van Wijk; Janneke v. Leeuwen; Hen ny Berends; Gert en Leo van Manen; Lia Schuit; Wout en Gerda Schoeman; Cobi, Willemientje en Gerda Ariessen; Ritmees ter sigarenfabrieken; Chr. Lyceum. Allemaal weer hartelijk dank! NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. Even op de uitspraak letten. Wat zeggen jullie? a. toffée of toffie? b. caramèl of cèramel (karmel)? c. - linoléum of linoleum? II. In onderstaande woorden zijn verschil lende letters weggelaten. Het aardige van dit raadsel is, dat in alle woorden een getal moet worden ingevuld. Voorbeeld: deDRIEgen. onzaamheid zegeen ggageerd dstof verwen geheid eraf sttijdperk onbelig III. 'k Ben een plaats in Drente, verander mijn eerst letter en ik word een plaats in Overijsel. Dur-O-Pac is het nieuwe luchtledige dubbelpak voor Zwanenberg's rookworst. Daarin blijven de beroemde smaak en aroma op hygiënische wijze gegarandeerd wekenlang vers! Zo lekker als deze smulworst de Zwanenberg keuken verlaat, komt ze nu bij u op tafel. Verduurzaamde versheid, smaak en aroma Sappiger dan ooit; droogt niet uit Gegarandeerde houdbaarheid ifc Volkomen hygiënische bescherming Voor Jongeren. I. Welke bank kan men niet vinden. In het bos op 't wandelpad? Is voor schip pers een verschrikking. En staat nooit in dorp of stad? II. xxxxxxxx la rij (van boven naar beneden) een ver scheurend dier. 2e rij iemand die bijen houdt. 3e rij de naam van een maand. 4e rij komt van een rivier, meer vaart. 5e rij dient om mee te naaien. 6e rij de broer van Mozes. 7e rij kleine vrucht. 8e rij dient om water in te doen. Op de kruisjeslijn komt de naam van «en frisse drank. III. Onderstaande woorddelen moeten aangevuld worden. Als je het goed doet krijg je acht dieren of roofvogels die alle maal in een dierentuin zijn te vinden, kroe - r - t - 1 - min - o - ee - ee J - - u - r dmr-s - eb p i a (Vervolg) Nico liet zich zacht op de vloer glijden en hulde zich in de bovenste deken van zijn bed. Joost, in de andere hoek van de kamer draaide zich om in z'n bed, maar sliep rustig door. Voorzichtig, om de an deren niet wakker te maken, sloop Nico de kamer uit en de trap af. Nu de gang door en dan maar gauw even die rakker van een poes uit de kamer halen. Hij opende de deur en toen... bleef hij als aan de grond genageld staan. Hij zag in het flauwe licht van een zaklamp de kamer in de grootste wanorde en een lange, magere man stond gebogen over een grote zak. Bliksemsnel keerde de man zich om toen hij zo plotseling de deur open hoorde gaan en hij schrok minstens zo erg als Nico. Toen hij echter zag dat het maar een jongen was, die hem zo plotseling overviel, herstelde hij zich spoedig. Met één sprong was hij bij de deur, sleurde Nico naar binnen en plantte hem op een stoel. „Waag het niet een mond open te doen", siste hij de jongen toe, die ook werkelijk te verbouwereerd was om ge luid voort te brengen. Het volgende ogen blik voelde Nico hoe de dief hem snel een prop in de mond stopte. Het was de mooie grijszijden sjaal van oma, maar dat wist hij niet. Er werd een doek om z'n hoofd gebonden, die zijn mond vol komen afsloot. Daai'na snoerde de kerel hem op de stoel vast met een touw, dat hij uit zijn zak haalde. Daar zat onze Nico. Z'n hart bonsde zo wild of hij pas een nummertje hardlopen achter de rug had. Zijn keel brandde en zijn zere hoofd hamerde. Toch was hij nog wel zo helder, dat hij de inbreker goed van top tot ieen opnam, voor zover dit ging in het zwakke licht van de zaklantaarn. De man nam vlug de halfvolle zak van de grond en verdween door de deur, zon der nog iets tegen Nico te zeggen. Op de zelfde manier waarop hij binnen was ge komen, verliet hij het huis weer. Toen Nico niets meer hoorde, wrikte hij eens aan het touw waarmee de man hem had vastgebonden, maar deze had z'n werk goed gedaan. Aan loskomen viel niet te denken. Zo zat de jongen twee uur lang op zijn stoel. Zijn kaken begonnen hem geweldig pijn te doen en hij voelde zich ellendig. Maar nu liet de uitkomst toch niet lang op zich wachten. Annie, die nog maar zes jaar was, be gon om oma te roepen. Ze kon haar zak doek nergens vinden. Oma kwam en hielp het kleine meisje. Ze liet haar wat drin ken en wilde toen weer naar haar eigen kamer gdhn. Nee, wacht, ze zou ook nog even bij de jongens kijken, of die rustig sliepen. Natuurlijk vond oma toen Nico's bed leeg. Ze schrok ervan, maar bedacht dat hij misschien naar de w.c. was ge gaan. Ze wachtte even, maar er kwam geen Nico opdagen. Toen liep oma naar beneden en vond in de ontredderde ka mer haar wanhopige kleinzoon. Nog nooit in haar leven was oma zo geschrokken. Ze begreep nog niet helemaal wat er ge beurd was, maar ze begon dadelijk de jongen van zijn knellende banden te be vrijden. Onder tranen vertelde Nico wat hem was overkomen. Oma besloot om vader te wekken, dan kon die de politie bellen, anders kon die lelijke dief nog ontsnappen ook. Eerst werd Nico weer naar zijn bed gebracht. De jongen kroop klappertandend onder de dekens. Natuurlijk ontstelden vader en moeder niet weinig van oma's verhaal. Moeder ging dadelijk naar haar jongen to» en vader belde onmiddellijk de politie. Het bleek dat Nico de dief goed had opge nomen, want de inspecteur en de agenten die direct naar mijnheer Staalmans huis kwamen, herkenden de man al gauw van het signalement dat Nico gaf. „Schrale Siem", zei de inspecteur, „een kruimel dief, maar toch wel gehaaid." Enkele dagen later werd de Inbreker gepakt. Oma kreeg het grootste deel van haar geld weer terug. Enkele waarde volle dingen bleven onvindbaar, maar Siem mocht verscheidene maandjes zit ten brommen. Na dit avontuur, waarvan gelukkig niemand erger ziek was geworden, ook Nico niet, kon de familie Staalman rustig „uitgriepen" en na een goeie week ver trok oma weer naar haar eigen huis. Toen ze een paar dagen later jarig was, werd ze door vader, moeder en de kin deren eens extra bedacht, dat is wel te begrijDen. (30) In plaats van antwoord te geven, zweeg Holl. Het was hem onmogelijk de vader te vertellen, dat Angela zich om zijn hals had geworpen uit eigen be weging, zonder enige uiterlijke aan leiding van zijn kant. Zoiets kon toch geen mens, in ieder geval geen fatsoen lijk mens, tegen een vader zeggen en hem dan verklaren, dat hij haar terug- gestoten had. Bij God... hij was toch ook maar een man en dit lieve meisje in zijn armen...! Maar hij had haar han den, haar ineengestrengelde handen, van zijn hals losgemaakt en Angela van zich afgeduwd! En nu betrapte hij zich erop hoe zijn ogen vluchtten voor Alberti's blik en zich op de bloem vestigden, op die lelie, die hij met zoveel omzichtigheid weer geplant had. Hij hief zijn hoofd op en keek pre cies daarheen, waarheen hij niet zien wilde, namelijk in de ogen van Alberti en die kwamen eveneens terug van de goudlelie. Holl zag onmiddellijk, dat Angela's vader nu alles begrepen had. Vergeef me, dokter... ik weet het nu... dat wil zeggen, ik kan me voor stellen hoe het gegaan is. U hoeft me niets meer te zeggen. Angela hangt aan u. U bent een afgod geworden voor het zieke kind. Alberti was zo in de war, dat hij tegen de rand van de tafel moest leunen. had deze ontwikkeling van te voren Het is mijn schuld, gaf hij toe, ik moeten zien aankomen... ach, wat be tekent hier had... ik heb het aan zien komen, het was al te duidelijk. Het arme kind kan zich niet beheersen... waar had ze ook moeten leren, dat men zijn hart verbergen moet? Holl trachtte te spreken, maar Al berti verwachtte in het geheel geen antwoord. U behoeft me niets te verklaren, ging hij verder, ik weet alles. Ik zag het aankomen en ik had al lang met u daarover moeten spreken. Mijn Angela houdt van u, dokter! Zij heeft u lief met de eerste en... met de laat ste liefde van haar leven. Met de enige liefde van haar korte leven. En het is wel de reinste liefde, die men zich kan indenken... want Angela heeft zo vol komen onzelfzuchtig lief, met haar hele verlangende ziel. Hij hield op en liep enige passen naar de andere kant van de kamer. Natuurlijk, dokter.natuurlijk is het duidelijk, dat u zo'n liefde niet aan kunt nemen, niet kunt beantwoorden. Niemand weet beter dan u, dat dit kind voor onze ogen sterft en....daarom was uw houding volkomen korrekt... buitengewoon plichtsgetrouw. Daarvoor moet ik u danken. Maar wat moet er nu gebeuren, hoe moet dat verder gaan? Alberti zweeg en staarde voor zich op de grond. Het zou zeker het beste zijn, me neer Alberti, wanneer ik meteen... zon der enig opzien... verdwijnen zou. Zus ter Helga weet wat ze doen moet., bo vendien heb ik in München een mede werker, een zekere Corvus... Hij is wel iswaar pas kortgeleden gepromoveerd, maar hij kent het probleem en kan ook met mijn serum omgaan. Ik zou hem dadelijk hiernaartoe kunnen sturen. U kunt hem werkelijk vertrouwen. Alberti had geen woord verstaan van Op zijn allerhoogst drie maanden, herhaalde Alberti enige keren achter elkaar. Op zijn allerhoogst drie maan den. Hij verzonk weer in gepeins en Stefan Holl stoorde hem daarin niet. Een zacht windje kwam van de tuin naar binnen, bracht wat bloemengeur mee en bewoog de gordijnen. Ook de boeien van de vissersnetten buiten wer den door de wind beroerd, want de klokjes, die eraan bevestigd zaten, be gonnen flauw te klingelen. Zij waren Roman van Hans-Otto Meissncr Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur wat Holl hem voorstelde. Vertelt u eens dokter, hoe lang zal ze nog leven? Godenbergh sprak inder tijd van een paar weken... Gaf u haar kortgeleden niet een langere termijn? Stefan Hpll knikte aarzelend. Hij keek strak naar een punt op de muur tegenover hem. Zes weken, zei hij toen, misschien ook twee maanden, op zijn allerhoogst drie- op elkander afgestemd en hun verre klanken waren zeer melodieus. Mijn dochter, verbrak Alberti plotseling de stilte in de kamer, mijn dochter heeft één enkele droom, één verlangen en één gedachte, namelijk haar liefde voor u. En in de ogen van dit onervaren kind kan liefde slechts één doel hebben, namelijk het huwelijk met de man die zij lief heeft. Jawel, dokter, ik weet het, Angela's leven kent slechts deze ene wens. Zij wil uw vrouw worden. Holl maakte een heftig gebaar, dat zowel verrassing zijn kon als afweer. Alberti sloeg er geen acht op, maar ging voort: Wat Angela gedaan heeft was een liefdesverklaring aan u, dokter Holl, het was... hoe moet ik het zeggen... ja, het was een aanzoek, een huwelijks aanzoek. En dit huwelijksaanzoek hebt u afgeslagen... op gronden die wij bei den kennen en die volkomen te verkla ren zijn, te verklaren voor mij en voor u, dokter. Maar nooit voor Angela! Zij begrijpt dat niet, zij begrijpt het anders en voelt zich afgewezen... zij voelt zich teruggestoten en versmaad! Kunt u be grijpen, wat dat betekent? U knikt, maar toch begrijpt u het niet, omdat u Angela niet kent, omdat u het leven, dat zij tot nu toe geleid heeft, niet kent. Zij heeft onder een glazen stolp ge leefd, vrij van alle wederwaardigheden en problemen van de wereld. Slechts liefde en goedheid, slechts voorzorgen en glimlachjes hebben haar omringd- wij hebben voor haar, wier leven immer in gevaar was en dat nu verloren is, een kunstmatige wereld van het schone en het goede opgebouwd— Zij heeft thuis geleerd en gestudeerd, ik heb me met haar beziggehouden met kunst geschiedenis en muziek, met goede lite ratuur. Zij mocht dit huis naar haar smaak inrichten, de tuin aanleggen, de kassen aanbrengen. Begrijpt u toch, dokter, zij heeft in een andere wereld geleefd dan u, dan ik— of dan zuster Helga. Nooit heeft zij slechte ervaringen opgedaan... wat anders toch voor de na tuurlijke ontwikkeling van jonge men sen geheel onontbeerlijk is. Zij ontving slechts goedheid en gaf daarom slechts goedheid... alle mensen houden van haar en daarom is zij ook goed, behulpzaam en meevoelend voor ieder. Nu is zij... als door de bliksem getroffen. Want nu zij voor de eerste maal haar liefde als vrouw wil weggeven... wordt deze niet aangenomen, niet beantwoord... Zo'n verlammende schaamte als vandaag heeft ze nog nooit gevoeld en zal ze ook nooit te boven komen. Alberti was opgewonden op en neer gelopen en bleef nu plotseling staan. Dr. Holl- ik smeek u mijn dochter te trouwen! Het was tussen hen zo dood stil geworden, dat men geloven kon de vleugelslag van de violette vlinders te horen, die in- en uitzweefden. Maar... maar dat is toch onmoge lijk, meneer Alberti. Nee, dokter Holl, het zou wel mo gelijk zijn... natuurlijk slechts binnen die grenzen, welke de tijd en de licha melijke toestand van Angela dit huwe lijk toestaan. Holl kon niet verwerken wat hem werd voorgesteld. Een schijnhuwelijk dus... Ja... zo zou men het kunnen noe men, Dr. Holl. Ik zou het echter liever anders noemen... een schone illusie voor de stervende, de vervulling van haar enige wens, een laatste geluk voor het donkere niets! Voor u, dokter Holl, be hoeft dit niets te betekenen, het ver plicht u tot niets. Voor Angela betekent het alles, meer dan alles. Na korte tijd, over drie maanden al, bent u weer vrij, op zijn hoogst drie maanden. U zou mijn kind gelukkig gemaakt hebben en- mij ook. Nooit zou ik dat vergeten. Stefan Holl werd van een antwoord ontheven, doordat er geklopt werd en zuster Helga meteen daarop binnen kwam. Zij wierp Alberti slechts een vluch tige, verwonderde blik toe en wendde zich tot Holl: Pardon, dokter... maar de toestand van Angela... Ik maak me bezorgd over haar hart. Zij weigert nog steeds u te zien, maar u moet komen! Het kan niet anders. Iemand anders kan haar toch niet helpen. Nee, iemand anders kan haar niet helpen, zei Alberti, alleen Dr. Holl kan haar helpen. Maar hij aarzelt het te doen... Helga keek van de een naar de an der. Zij begreep, ja zij voelde, dat zij tussen een hoogsternstig gesprek ge komen was. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1957 | | pagina 4