Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Rijnbrug is bijna klaar De Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist 17... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Kleurenpracht en vogelvertier in het herfstlandschap VERENIGING „ZIEKENZORG" RHENEN NAM BELANGRIJK BESLUIT Nieuws uit de omgeving Fa. J. F. TAK 31e jaargang VRIJDAG 1 NOVEMBER 1957 No. 86 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal VBRTENTIES Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuwe verkeersweg laat nog op zich wachten Sint-Nicolaas op 30 november in Veenendaal Veenendaals oudste overleden Forum vergadering Christelijke Besturenbond In België verongelukt Reservepolitie jubileert AGENDA Hij is 20,- waard D 906131 RENSWOUDE Gevonden en verloren voorwerpen ELST Comité bouw pastorie Herv. Kerk mm ACHTERBERG Uitbreiding diensten postkantoor AMES mode SCHOENEN- """wÈBÊÊÊÊÊÊm Eist bij nacht Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, spruiten van aardappelen Neo-Conserviet Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI Advertentieprijs per mm 14 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie *,t»0 Rubriek Vraaf en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Wat niemand verwachtte wordt werke lijkheid. De brug over de Rtfn by Rhenen is nu byna gereed en de weg naar Oss is nog niet klaar. De provinciale weg nummer 21, lopende van „La Montagne" tot aan de brug, is over een lengte van een kleine kilometer nog de oude Cuneraweg. Dit zit nog steeds vast op een rechtzaak, aangezien verschillende eigenaren van aangrenzen de grond, benodigd voor de verbreding, niet accoord zijn gegaan met de over dracht. Het staat nog te bezien, wanneer de wegenbouwers hier de bulldozers in kunnen zetten. Overigens is de weg tot aan de Kerkewyk wel behooriyk begaan baar. Dit is ook het geval met het gedeelte, dat loopt van de brug tot aan het pont- veer in Megen. Door de Betuwe en ook tussen Waal en Maas loopt een schitteren de weg, doch eenmaal in Megen met het ongelukkige pontje overgevaren, komt men op een oude weg. Hier moet de door verbinding naar Oss nog letterlijk in een nieuwe baan worden geleid. Men is er wel mee bezig, doch wanneer het zover zal zijn, dat men geheel zonder oponthoud deze plaats zal kunnen berei ken, is bij lange na nog niet bekend. Dinsdagavond werd in hotel ,De Koren beurs' een ledenvergadering gehouden van de Veenendaalse Winkeliersvereni ging „Handel en Nijverheid" te Veenen daal. Men besprak in deze vergadering de komende actie voor de Sint Nicolaas, welke van 22 november tot 7 december gehouden zal worden. Bij de ingekomen stukken schrijven van de particuliere van Sint Nicolaas, waarin medegedeeld werd, dat Sint Nicolaas op zaterdag 30 nov. a.s. zijn jaarlijkse intocht in Veenen daal zal houden. Ook de brugopening over de Rijn en het belang, dat de Veenendaalse midden stand bij deze brug heeft, werd uitvoerig besproken. In verband met de verkoop van osse- marktbroodjes op deze dag, bood het be stuur aan de leden een kop koffie met een ossemarktbroodje aan. was een secretaris De heer Jan Middelhoven van de Valleistraat, beter bekend als Veenen daals oudste inwoner, is woensdag avond nog vrij plotseling overleden. Zoals bekend bereikte de overledene op 27 september j.l. de leeftijd van hon derd jaar. Op vrijdag 8 novembera.s. belegt de Chr. Besturenbond Veenendaal een fo rumvergadering in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. Aanvang 19.45 uur. Deze bijeenkomst, waarin naast de be stuursleden, ondernemingsraadleden en fabriekscommissieleden ook belangstel lende leden weikom zijn, zal in het teken staan van het thema „Christen zijn in het moderne bedrijfsleven." Het forum zal bestaan uit de Weleerw. heer ds Jac. Vermaas, Ned. Herv. predi kant en de heren H. G. Heij, fabrikant, H. R. Plomp, secretaris Chr. Nat. Vakver bond, E. van Hall, voorzitter afdeling „Unitas" en J. Schoeman, tweede voor zitter Chr. Sigarenmakersbond. Onze plaatsgenoten, de heren H. en De M., verongelukten woensdag in Bel gië met hun auto. De heer H. kwam er zonder ernstige gevolgen af, maar de heer M. liep zwa re verwondingen op en werd gisteren per ziekenwagen vanuit België naar Veenendaal overgebracht. Zaterdag 2 november a.s. zal het vijf jaar geleden zijn, dat de Reserve- gemeentepolitie in Veenendaal werd opgericht. In verband hiermede zullen er a.s. zaterdagmiddag verschillende wedstrij den voor de leden van het korps reser vepolitie worden georganiseerd. Van 2 tot 4 uur zal er een personele schiet wedstrijd zijn op de schietbaan aan de Oude Veenendaalse Grindweg, terwyl van 4 tot 6 uur in het dorp practische oefeningen gehouden zullen worden. Voor de schietwedstrijd en de oefenin gen zijn verschillende fraaie prijzen be schikbaar gesteld, terwijl de beste schut ter daarenboven nog een wisselbeker kan winnen, die door de Reservepolitiever- eniging beschikbaar is gesteld. Zaterdagavond om 8 uur zal burgemees ter Bakker in hotel „La Montagne" de prijzen uitreiken, waarna er een gezel lige avond voor de reservisten zal volgen. dat woensdagmiddag ongeveer 1500 kinderen de gasten waren van de Veenendaalse Winkeliersvereniging? dat zij daarbij hebben genoten van het optreden van het gezelschap Carla Flink, geboden tegen inlevering der Winkelweekbonnen? dat de Veenendaalse colonne van het Rode Kruis a.s. dinsdagmiddag in teressante en realistische oefeningen houdt in de zandafgraving nabij hotel „La Montagne"? dat een groep bewoners van de Nieuweweg voornemens is de inge bruikneming van de nieuwe Nieuwe weg enigszins officieel en feestelijk te doen geschieden? dat men reds met de organisatie van een en ander is begonnen? dat dinsdagavond een bromfiet ser kwam te vallen doordat hij op het rijwielpad van de Kerkewijk op een stompje paal van een verkeersbord reed? dat de rest van de paal er name lijk even tevoren was afgereden door een automobilist die er daarna snel vandoor ging? dat de bromfietser het 15 cm hoge stompje telaat had gezien, er zelf goed afkwam, maar wel schade aan zijn bromfiets kreeg? dat nu gezocht wordt naar ge noemde automobilist? VEENENDAAL Vrijdag 1 nov. terrein Bergweg, groot Lunapark. Zaterdag 2 nov. terrein Bergweg Lunapark. Woens dag 6 nov. in geb. ,,'t Trefpunt" 8 uur, lezing met lichtbeelden en muziek „Zwerftocht door Israël", voor Volksuniversiteit Veenendaal. Donderdag 7 nov. in geb. Eikenlaan 7.30 uur, uitvoering „Die Jahres- zeiten" door C.O.V. en Utr. Sted. Orkest o.l.v. Gijsbert van Zanten. Luxor theater van heden vrijdag t/m maandag de film „Het grote spel" en van dinsdag t/m donderdag „De Prins-piraat" PRIJSUITREIKING SCHIETWEDSTRIJDEN Woensdagavond werden door de loco burgemeester, wethouder De Ruiter in hotel „De Korenbeurs" de prijzen uitge reikt voor de schietwedstrijden welke enige tijd geleden werden gehouden voor de Nationale Reserve, de reserve-gemeen- tepolitie, de gemeentepolitie en de schiet vereniging „Prins Hendrik." De winnaar bij korps A, de schietver eniging „Prins Hendrik" ontving een wis selbeker en een medaille, terwijl de ge meentepolitie een medaille in ontvangst mocht nemen voor de tweede prijs. Bij korps B, was de reservepolitie win naar en hiervoor werd eveneens een wis selbeker en een medaille uitgereikt. Ook hier ging de tweede prijs naar de gemeen tepolitie. De beste persoonlijke prestatie leverde de heer W. Kroesbergen, hetgeen voor hem een straalkachel opleverde. Na loting werd de heer T. van Kerkhoven tweede en de heer J. van de Kaa derde. De wisselbekers werden beschikbaar gesteld door de afdeling Veenendaal van Steun Wettig Gezag. De volledige uitslagen van de schiet wedstrijden waren: Korps A: 1. „Prins Hendrik", 398 pnt.; 2. Gemeentepolitie, 384 pnt.; 3. Nationale Reserve, 362 pnt.; 4. Reserve gemeente politie, 219 pnt. Korps B: 1. Reserve gemeentepolitie, 406 pnt.; 2. Gemeentepolitie, 353 pnt.; 3. „Prins Hendrik", 352 pnt.; 4. Nationale Reserve, 333 pnt. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bfl smederij A. Bo- venschen, Fred, van de Paltshof te Rhenen, maar niet gevonden. De nieuwe riks is hierdoor 20 gulden waard geworden. Het nummer van deze riks is weer rood en luidt: Kijkt u dus goed uit naar een rijks daalder met het rode nummer D 906131. Indien u deze vindt, en voor a.s. don derdagmiddag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, dan ont vangt u de vinderspremie, welke nu dus 17,50 bedraagt, direct uitbetaald. IS ONZE VERTALING CORRECT? In een groot Duits geïllustreerd week blad vinden wij in de moppenrubriek een artikeltje dat wij hier voor de aardig heid terugvertalen: „Zeer eenvoudig". In een Nederlands spoorwegstation kon men een tijd geleden het volgende lezen: De ingang van de hal met de loketten voor het bagage-depot is in verband met d® werkzaamheden aldaar naar de uitgang en de uitgang naar de ingang verplaatst. Reizigers, die per abuis van de ingang als ingang gebruik maken, worden ver zocht - achteruitgaande - weer de ingang als uitgang te gebruiken. Het doet er niet toe in welke stad men van die tekst gebruik heeft gemaakt, om eventueel in slaap gevallen reizigers wak ker te schudden. De Duitsers, die anders heel goed zijn in het componeren van teksten in de ambtstaai, geven toe dat ze in dit geval in de Nederlanders hun meer deren hebben gevonden! EENDRACHT MAAKT MACHT Reeds geruime tijd bestond er bij de leden van de Gereformeerde Kerk be hoefte aan een vergaderruimte, aangezien de bestaande consistoriekamer voor dit doel veel te klein was. In verband hier mede is toen een plan ontworpen voor de bouw van een verenigingslokaliteit achter het kerkgebouw aan de Dorpsstraat. Deze lokaliteit bestaat uit twee zaaltjes, een keukentje enkele toiletten en een hal. De twee zaaltjes kunnen door het weg schuiven van de tussenwant ook als lo kaal worden gebruikt en zal als zodanig tevens als consistorie dienst doen. Aangezien de kerkeraad de financiering van dit bouwplan thans ook heeft ge regeld is met de uitvoering een aanvang gemaakt. Teneinde de kosten zo laag mo gelijk te houden, zullen de kerkleden zelf verschillende werkzaamheden uitvoeren, zoals grondwerk, schilderwerk en stof fering. Door aldus samen te werken hoopt men het gestelde doel te bereiken, hetgeen deze betrekkelijk kleine gemeente zeker een grote voldoening zal geven. OKTOBER wordt ook wel Wijnmaand genoemd, maar wij zouden beter van kleurenmaand kunnen spreken. Heel die langzaam wegstervende pracht van de zomerse velden en bossen vormt een kleurenfestijn dat men niet kan beschrijven. Dat moet men zien om ervan te genieten. En we kunnen het dicht bij huis vinden want waar men gaat, overal is er de veelheid van herfst kleuren. De rietvelden in de Meent tonen allerlei nuances van geel en bruin, de ruige slootranden doen daarvoor niet onder en ook de wilgen en populieren zijn grotendeels verkleurd. Maar het meest spreken de tinten van het herfst- bos waar het dwalen een bijzonder genoegen is. Gevonden: wit plastic regenkapje; scha kelarmband; doosje peren; ongev. zw. le deren dameshandschoen (r.); bankbiljet; paar bruine handschoenen; lipssleutel no. 8111; paar zw. damesglacé's; paar rood- zw. frotté (bovenzijde) dameswanten; kin derwantje; bl. meisjesjopper m. koperen knopen; zwart-wit poesje; bankbiljet; gr. knipportem. met inh., w.o. naald met pas foto; gereedschaptasje van bromf. met inh.; zakje inh. paar nylonkousen en win kelbon v. magaz. het Anker; nieuwe br. lederen portem. Verloren: autoped m. rood-gele «pat borden; doublé halsketting; zw.-bl. vul pen, Black boiw; paar volleybalschoenen; padvindersriem met de letters T. Kroes; br. damesportem. met inh.; nieuwe licht- br. damesportem.; bril in rood plastic étui; pakje, inh. stukje ribfluweel en een pijpje donkerbr. zijde; militaire linnen handtas, inh. badgoed; zw. lieslaars; br. lederen tas, inh. bromfietsgereedschap; donkerbl. stoffen ceintuur van mantel; zakje, inh. textiel, w.o. vestje, 4 ver- pleegsterschorten, 2 tafelkleedjes, sokken enz.; bankbiljet; br. herenglacé (linker); sleutel aan plankje met opschr. Ger. Gem. school. FILM TOCHT OUDEN VAN DAGEN Ons werd medegedeeld dat de film van de reis ouden van dagen welke door de heer Van Erk uit Veenendaal is opgeno men, voor de commissie heeft proefge draaid en dat deze bijzonder is geslaagd. Binnen enkele weken zal deze film voor het publiek worden vertoond. Na dere mededelingen volgen spoedig. In Eist is een comité opgericht met het doel de pastorie van de Hervormde ge meente te verbeteren. Dit comité heeft een pastoriefonds gevormd en wil nu trachten gelden in dit fonds te verzame len, door het houden van een bazaar. Welke wordt gehouden in „Pniël" op 15 en 16 november. Inwoners van Eist die voor deze bazaar wat over hebben, kunnen een en ander bezorgen bij onderstaande adressen: A. Brinkman, Franseweg 133; W. D. Brinkman, Rijksstraatweg 23; mevrouw Van der Hoeven, Beatrixstraat 4; K. van Lienden, Rijksstraatweg 103 en A. A. Ver mazen, Zwijnsbergen 59. Z.E. Generaal B. R. P. F. Hasselman nam in zijn functie van Chef van de Generale Staf en tevens bevelhebber der landstrijd krachten bij Oud-Leusden ten zuiden van Amersfoort afscheid van de landstrijd krachten t.ff.v. zijn eervol ontslag uit de militaire dienst. Z.E. Generaal B. R. P. F. Hasselman groet de vaandels van de regimenten van de landstrijdkrachten. INENTING TEGEN POLIO Voor de tweede injectie tegen kinder verlamming te Renswoude zal op woens dagmiddag 6 november a.s. van 3-4 uur gelegenheid worden gegeven in het ge bouw van het Groene Kruis. Ook voor deze inenting wordt van de ouders een bijdrage gevraagd van 1,-. De tweede inenting kan alleen worden gegeven aan die kinderen, die ook reeds de eerste injectie hebben gekregen op 9 oktober j.l. De kinderen die wegens ziekte of andere omstandigheden op deze datum niet voor de eerste maal zijn ingeënt kun nen op 6 november a.s. des namiddags om 4 uur alsnog deze injectie ontvangen. De tweede injectie aan deze kinderen zal dan wederom over een maand worden gegeven. De derde injectie vindt plaats een half jaar na de tweede. UITVOERING T.I.P. De toneelvereniging T.I.P. hoopt op za terdag 9 november a.s. haar eerste win- teruitvoering te geven in het gebouw ,Re- hoboth', aanvang 7.30 uur. Deze keer zal opgevoerd worden het blijspel „Mijn vrouw verlangt salaris" terwijl de heer Kuiper uit Utrecht als conferencier medewerking verleent. Gelet op de successen van vorige uit voeringen, zal ook thans ongetwijfeld op veel belangstelling moeten worden ge rekend. Met Ingang van 1 november 1957 zal de dienstuitvoering op het poststation te Achterberg worden uitgebreid. Werden tot dusverre alleen girostor tingen en postwissels aangenomen, met ingang van genoemde datum zullen ook postchèque's en postwissels worden uitbetaald, alsmede uitkeringen inge volge de algemene ouderdomswet en door de sociale verzekeringsbank be taalbaar gestelde uitkeringen. Bewoners van woningen gelegen tot een afstand van 1800 meter van het poststation te Achterberg zullen zich aldaar dienen te vervoegen voor de uit betaling van aan hen geadresseerde postwissels en betalingsstukken van de sociale verzekeringsbank, algemeen ouderdomspensioen alsmede handelin gen de postchêque- en girodienst be treffende. De 1800-metergrens is van het post station uit vastgesteld en wel als volgt: Achterbergsestraatweg tot aan de overweg huisnummer 143; Cuneraweg ten oosten van het poststation t.m. huis nummer 54 ter ene zijde en huisnum mer 65 ter andere zijde; De Dijk t.m. huisnummer 70 ter ene en huisnummer 65 ter andere zijde; de Hogesteeg in zijn geheel; de Friesesteeg t.m. huis nummer 40 tr ene en huisnummer 31 ter andere zijde; de Snijderssteeg in zijn geheel; de Boven weg geheel; de Geertesteeg geheel en de Cuneraweg ten westen van het poststation t.m. huisnummer 218. SPECIALIST fll In het Wykgebouw aan de Nieuwe Veenendaalseweg kwam de vereniging „Ziekenzorg" in ledenvergadering by- een. Achter de tafel zaten zes bestuurs leden en vóór de tafel.... twee leden. Daar er geen enkel limiet is gesteld in het huishoudelijk reglement voor het houden van gewone ledenvergaderin gen, ging deze bijeenkomst normaal door. De voorzitter, dr. W. Waller, opende, waarna de heer J. Hovestad, secretaris penningmeester, het jaarverslag uit bracht. Hieruit bleek, dat het ledental weer was toegenomen en wel van 1544 tot 1692. In het verslagjaar werd weer gewerkt met drie wijkverpleegsters, waarvan er twee standplaats hebben in Rhenen, zuster Feitsma en zuster Slag- ter en één in Eist, namelijk zuster Ter- weij. Voor de uitnemende wijze waarop zij hun taak in 1956 volbrachten dankte de secretaris. In Rhenen en Achterberg werden 1527 bezoeken gebracht aan tezamen 127 kraamvrouwen, hulp werd verleend by 70 bevallingen, terwyl 128 voorlich- tingsbezoeken werden afgelegd. In het wykgebouw werden acht kraamvrou wen verpleegd met samen 81 verpleeg- dagen. Nog vele andere bezoeken werden af gelegd, waaronder aan 155 zieken niet minder dan 2564. In 40 gevallen werd de laatste hulp verleend. In het verslagjaar werden 56 kinderen ingeënt tegen kink hoest en difterie. Voor tuberculosebestrij ding werden 560 bezoeken gebracht. Uit het magazijn van verplegingsartike- len werden 625 maal artikelen uitgeleend. Er werd voor ruim 970,- aan nieuwe artikelen gekocht. Ook de zuster in Eist had een druk jaar achter de rug. Hier werden hoogtezon- bestralingen 92 maal toegepast en er werd een moedercursus georganiseerd met 20 cursisten en een kleutercursus met 13 cur sisten. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de aanstelling van een derde wijk verpleegster in Rhenen-Achterberg. Hoe wel iedereen het er over eens was, dat de beide zusters zeer bezet zijn, zag men geen kans voor de bezoldiging van een derde zuster gelden aan te trekken. Nadat de voorzitter mevrouw Van Leeuwen-Schut dank had gebracht voor het vele assisterende werk in het wijk gebouw, ter ontlasting van de wijkver pleegsters, stelde hij aan de orde de aan koop van het wijkgebouw met de grond. Weinig Rhenenaren zullen ervan op de hoogte zijn, dat Ziekenzorg tot op heden altijd huurder is geweest van de Stichting Weezen en Ziekenfonds en dat de grond waarop het gebouw is geplaatst in erf pacht is verkregen van het Ned. Herv. Rusthuis, hetwelk er naast is gelegen. Om aan deze onbevredigende toestand een einde te maken, stelde het bestuur voor grond en gebouw van genoemde stichting aan te kopen. Het bestuur van de stichting had zich al tot verkoop be reid verklaard. Unaniem was men van mening, dat deze transactie zo spoedig mogelijk diende plaats te vinden. Iedere boomsoort ver kleurt weer anders. De ene wat onopvallend en bescheiden, de andere in felle tinten zoals b.v. de Amerikaanse eik, waarvan de grote, mooi gevormde bladeren bij iedere bloemist prijken ter verfraaiing van de herfstboeketten. Een zacht roestbruin bladerendek ligt in de ijle berkenbosjes. De herfstzon schijnt mild en tovert over alles een bijzondere gloed. Over al staan de paddestoe len te pronken alsof er nog geen kleuren ge noeg zijn. Zoek eens zo'n ber- kengroep tegen 'n ach tergrond van dennen en doorgroeid met ade laarsvarens. Van de ve le soorten paddestoelen zult ge daar de vlie- genzwam vast aantref fen, die algemeen be kende; rood met witte stippen, zoals de kleu ters het reeds zingen. Welk een prachtig stil leven, die grote, rode parasols tussen het ver kleurende blad- Of dwaal wat verder weg, met die machtige bosrand als achter grond. Een groots palet met kleuren in verbijs terende afwisseling. Mooi is dat te zien als men de Rijn over steekt en op de andere oever de Utrechtse heuvels als een pano rama voor zich heeft Het is herfst, en al zijn er dagen bij zoals wij ze in de vakantie wensten, het is het de finitieve afscheid van de zomer. Langzaam dwarrelt het blad om laag, dunner worden de boomkruinen. Een flin ke nachtvorst geeft nog een stevig duwtje en spoedig zal het loof hout kaal zijn. De zomervogels zijn verdwenen naar war mer streken en we mis sen hun zang. De aan dacht gaat nu wat meer naar de vogels die ons trouw blijven. De me zen hebben zich ver enigd in gezelschappen en houden gezamenlijk inspectie. En dat ge beurt grondig! In ieder hoekje wordt gespeurd en gepeuterd en alle eetbare waar gaat naar binnen. De koolmees heeft de ergste drukte en daardoor zie je hem misschien wel 't meest De andere soorten zijn echter niet minder ac tief. Op een zonnige mid dag hoor ik het par mantige geluid van de zwartkopmees in mijn tuin. Hij is druk bezig in een grote zaadschijf van een zonnebloem. Even pikken, dan ver dwijnt hij over de schuur. Vrij vlug is hij weer terug en dat gaat zo onafgebroken door. Ik wil weten waar hij steeds heengaat Met vlugge vleugelslag rept hij zich over het kruis punt naar een stenen hekpaal, dertig meter verder. Daar wordt de zonnepit behendig stuk gehakt op de stevige ondergrond en het voed zame zaad gaat naar binnen. Dan vraag je je af waarom zo'n mees voor ieder hapje zo'n verre reis maakt Dat is maar wille keurig, want de vol gende dag gebruikt hij de waslij npaal als aam beeld. Een tweede bun gelt even aan de ge knikte zonnebloem en gaat met het bemach tigde zaadje op de uit gebloeide schijf zitten. Er is meer vogelver tier op zulke zonnige dagen. Opvallend is het dat er nu overal rood- borsten zingen waar je ze eerder niet hoorde. Dat klopt ook wel, want we krijgen in het na jaar een aanvulling van trekkers die niet zui delijker gaan. Onze roodborsten gaan ge deeltelijk naar het zui den, maar met de aan vulling uit noordelijke landen hebben we toch een sterker roodborst- bezetting dan in de zomermaanden. Die roodborsten heb ben nog een prettige eigenschap: ze zorgen voor zang in de winter dagen. Hoog en ijl is dat liedje, met fijne trillers en soms ook wel wat scherpe uitschie- tertjes. Ze zoeken het nogal graag bij de men sen en als je ze in de buurt hebt, komen ze steevast op bezoek als de tuin een beurt krijgt Waar gespit en ge harkt wordt, komen al lerlei insecten boven en daarmee weet de rood- borst wel raad. Heel vertrouwelijk zijn ze dan. Als je een poosje stil blijft kijken komen ze vlakbij. Een olijf groen vogeltje met een mooie oranjebruine borst. Dunne, lange pootjes en grote ogen. Er is nog een vogel soort waarvan je goed kan merken dat er veel bijgekomen zijn. De vlaamse gaai. Over al zie je ze vliegen, liefst laag boven de grond of net boven de boomtoppen. Als we goed op hun manier van vliegen letten is het net alsof ze die kunst niet zo goed machtig zijn. Hun geluid is niet zo. erg fraai, maar dat wordt vergoed door hun mooie verenkleed. Zacht beige de rug, een spier witte vlek aan de staartwortel, de staart zelf zwart. Op de vleu gels hebben ze de be roemde zwart met blau we veertjes. Het is waarlijk niet stil in de vogelwereld. Naarmate we verder de herfst ingaan komen er nog meer wintergasten bij, die de leeggekomen plaatsen opvullen. Boven de Rhenense bossen is de buizerd op zoek naar prooi, de kie kendieven in de Meent kregen versterking. Drie stuks zie ik op een okto- beravond boven de riet landen van de Hel. Ze worden niet meer aan gevallen door grutto's en tureluurs maar de kieviten stuiven er nog wel op af, al behoeven ze geen broedsel meer te verdedigen. De spreeuwen houden massale vliegoefeningen afgewisseld door sa menzang op de masten van het hoogspannings net Vlak naast elkaar zitten ze bij honderden op de dwarsspanten en de draden als een le vende reuzenketting...^, Wat een kabaal maken ze toch! Dan vliegt, als op commando, de hele ru moerige schare met veel vleugelgeraas op. Prachtig gedisciplineerd zwenken ze laag boven het riet en strijken in de elzenrand. Van alle kanten komen ze op dagen, terwijl de sche mer snel valt en het spreeuwenrumoer mij nog lang in de oren klinkt. Er wordt weieens smalend en gek scherend, door niet-Elstenaren gezegd: „Eist bij nacht". Toch krijgen die plaag geesten de laatste tijd volkomen gelijk. Neem maar eens de bewoners van de Beatrixstraat die door een modderpoel, 's avonds in aardedonker, van en naar hun woningen moeten. De Beatrixstraat zelf is van een goed wegdek voorzien en heeft een goede verlichting. Maar om deze straat te be reiken, moeten de 32 gezinnen van deze straat over de Woudweg.... Nou, „weg" is wel een beetje teveel gezegd- Als het regent zou „Modderbeek" beter op zijn plaats zijn. En als deze weg nu nog maar verlicht zou zijn, dan was het nog niet zo erg, maar er staat zegge en schrijven één gloeiende spij ker. Eerstdaags komen er weer 47 wonin gen gereed, waarvan de bewoners van de Woudweg gebruik zullen moeten maken. Dus het is toch wel een alge meen belang, dat hier iets aan gedaan wordt. Bestedigsbeperking? Goed, maar een paar noodlichtpunten zouden al een hele verbetering zijn. Hopelijk komt aan deze toestand spoe dig een einde. Jammer, dat er dit jaar geen gemeenteraadsverkiezingen wor den gehouden, dan konden de partijen dit als een punt in hun verkiezings propaganda gebruiken. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, G. de Haan. J. v. d. Hoeven. H. v. Ingen. G. v. Overeem. J. R. Bor. GROEN. Het gras van de gazons te Washington was groen geverfd toen koningin Elisebeth en prins Philip er hun bezoek aan president Eisenhower brachten. Minister Dulles - toch géén groentje, maar blijkbaar té bezig met het Midden-oosten probleem - was er in een groen costuum en met een bruine hoed op. Hij was er écht niet met d® gedachten bij want vergat die bruine hoed af te nemen toen de volksliederen werden ge speeld. Na afloop ontving het vorstelijk tweetal in een hotel de Amerikaanse pers. Onder veel handgedruk werd het zo'n gezellige boel dat de hoteleige naar zijn vooruit bedachte toe spraken vergat en bij de presen tatie spontaan zei: „Laat me u ook prins Philip mogen voor stellen, de man die de meest begerenswaardige vrouw ter wereld bezit." Elisabeth lachte hartelijk. Ze lachte nóg, toen ze de deur uitliep. BLOEM. De Russen zijn ons nu voor. Ze hebben dus geen reden meer om hun ijzeren gordijn te handhaven. Als wij nu op onze beurt maar geen gordijn gaan optrekken om onze achterlijkheid te verbergen, want dan slagen de bloemisten van Interflora niet, die van plan zijn ons in staat te stellen bloe men aan vrienden en bekenden in Moskou te zenden. FRESCO. In opdracht van de Unesco gaat Picasso het grootste werk uit zijn loopbaan schilderen, een fresco van 15x25 meter voor het gebouw van deze organisatie te Parijs. Om dat zijn eigen atelier te Cannes te klein is heeft de schilder de feestzaal van die stad gehuurd. Deze is 100 x 25 x 15 meter. PLATONISCH. Om het cul turele peil van de Amerikanen te verhogen brengt een bedden- fabriek te New York bedden in do handel die omgekeerd naast elkaar staan en waartussen een tafel gemonteerd is. De bedoe ling is dat de echtelieden op deze tafel voor het slapen gaan een spelletje bridge (kan dat met z'n tweeën?) of schaak spe len. De uitvinder verwacht er van dat man en vrouw hierdoor meer achting voor eikaars intel lectuele vermogen zullen krij gen. HUIS. Het is geen grapje als je huis door een generaal wordt bewoond terwijl je zelf maar moet zien ergens anders onder dak t« komen. Vooral wanneer het een nieuw huis betreft, waarin Je van plan was met je vrouw een gezellig leven te leiden, zoals de heer Hess te Treves. Zijn huis was gevorderd voor generaal Challe van de be zettingstroepen in Duitsland. Maar de heer Hess bleef op de loer liggen en toen de generaal er een dezer dagen uittrok en het nog een week zou duren voor zijn opvolger zou arriveren maakte hij prompt gebruik van de gelegenheid om zijn eigen dom te betrekken. Niet erg ge rust overigens, hij en zijn vrouw durven het huis niet te verlaten uit angst dat ze het bij terug komst bezet zullen vinden. Ze hebben zich verzekerd van de hulp van enige Duitse politie agenten, die hen dagelijks van brood, melk, vlees en groente voorzien. -- AL WEER Een PartJse Jour nalist ging op pad voor een re portage over de griep. Een dro gisterij binnenstappend verwon derde hij zich erover dat er geen enkele klant was. „De griep?" zei de drogist, „al weer zo'n stommiteit van de verslaggevers." ARK. De Fransman Navarra beweert de overblijfselen van de ark van Noach te hebben gevonden in Turkije. Hij heeft een stukje hout ervan meege bracht, dat volgens deskundigen 5000 jaar oud zou zijn en dat nu ten toon staat in Parijs (in de tuin van het Palais Royal). PRECIES. De hekken van de Plantentuin te Parijs worden elke dag op een ander tijdstip gesloten omdat het reglement bepaalt dat de tuin tien minuten voor zonsondergang dicht moet zijn. KNAAP. Een 18-jarige Amerikaanse schooljongen te Michigan heeft omdat hij op zijn rapport een nul voor ge drag had twee van zijn lerares sen ontvoerd en mishandeld. Daarna is hij rustig naar huis gegaan, waar echter de politie hem opwachtte. VOETBALSNIPPERS. De Nederlandse voetballer Moulijn, die met het legerelftal moest meespelen, verscheen op het veld met twee militaire bewa kers naast zich, omdat hij in de petoet zat en slechts twee uur vrij had gekregen, lezen we in het Parijse blad France Solr. Een negervoetballer uit Ka meroen heeft zich franco aan een Franse voetbalclub aange boden. „Ik heb, schrijft hij, 600, zodat ik de reis naar Frankrijk zelf kan betalen." De Engelse pers staat op zyn achterste benen omdat de En gelse voetbalbond aan spelers en scheidsrechters verboden heeft interviews toe te staan. PLAATS. Iemand die in een grote autohandel te Amsterdam een auto kocht, antwoordde op de vraag waar de wagen moest worden afgeleverd: „Houd hem alsjeblieft hier. Ik ben veel te gelukkig dat ik een parkeer plaats heb gevonden." Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 EDE. Minister, Prof. Dr. J. Zijlstra, zal dinsdag 5 november de nieuwe fabrieks- uitbreiding van Rippens pianofabriek aan de Reehorsterweg te Ede officieel openen. Ter gelegenheid van deze opening zal tevens de Rippenprijs worden uitgereikt aan een jonge Nederl. concertpianist(e). Deze winnaar zal worden aangewezen door een jury, samengesteld in overleg met het ministerie en bestaande uit de heren Willem Andriessen (voorzitter), Jean Franssen, Cor de Groot, Hans Hen- kemans en Wouter Paap. EDE. Inbrekers hebben zich door het in slaan van een ruit toegang verschaft tot het kantoor van de fabrikant R. aan de Verlengde Blokkenweg te Ede. De gehele buit bestond uit een loonzakje, waarin zich ongeveer vijfendertig gulden bevond. WIJZE WOORDEN HOUD HET STIL Aalmoezen geven betekent zon digen, als gij het uitbazuint. (Talmud) VOORKOMT door Neem NU vooral Vitamines en Lever traan ln ter voorkoming van Griep Hoofdstraat Veenendaal

De Vallei | 1957 | | pagina 1