DE VALLEI Dokter HOLL LAATSTE MINUTEN BESLISTEN DE WEDSTRIJD VEENENDAAL - ESCA Dovo won zenuwslopende strijd tegen Apeldoorn SKV wint geheel onverdiend van VRC Doelpuntenregen bij DEV-Musketiers Enthousiast spel bracht Merino's overwinning Oranje-Wit en Sciierpenzeel deelden punten Voor de Jeugd Geel-blauwen lieten in de eerste helft de kans op winst glippen Kulan verloor met IVOOR DE BOER liefst 6-1 van BVC En werd weer koploper GWV verspeelde kostbaar puntje tegen CSW uit Wilnis Jan Baars en de gouden ring Een goed gespeelde eerste helft met een behoorlek aantal scoringskansen, overschaduwd door een slechte tweede, brachten Veenendaal een zy het dan niet voor honderd procent verdiende nederlaag. Mede door afschrijvingen van twee geblesseerde spelers, bracht Veenendaal een sterk gewijzigd elftal in het veld. Zo zagen we b.v. de beide halfspelers P. Muller en R. Heij voor deze gelegen heid op de buitenplaatsen staan, wat ons, vooral in de eerste helft, nog niet eens zo gek leek. Daarnaast had Van Soest de linkshalfplaats ingenomen, terwyl Gaasbeek de linksbackplaats bezette. Deze kerels hebben het goed gedaan, maar waar bleven deze middag de binnenspelers? Na de rust was trou wens ook het middenveld weer niet in handen van de Veenendalers. Reeds na negen minuten spelen kon Veenendaal uit een vrije trap de leiding nemen. Heij plaatste de bal voor het doel waar goed doorzetten van Kees Heikamp, Henzen in de gelegenheid stelde de bal langs doelman Lammertinck te plaatsen. Van lange duur was de vreugde in het Veenendaal-kamp echter niet, direct daarna was het de gevaarlijke snelle linksbuiten Willemsen, die de partijen weer op gelijke voet bracht (1-1). In de dertiende minuut leek het of Mul ler zijn club alweer de leiding zou geven, maar zijn keurig trekballetje uit zeer moeilijke positie ging over. Steeds meer kwamen de Veenendalers terug, maar voorzover de schoten en kop ballen van de geel-blauwe voorhoede niet over of naast gingen, werden zij een prooi voor de prima in vorm zijnde doel man Lammertinck. Ongeveer tien mi nuten voor de rust werd het toch 2-1 toen Kees Heikamp, onder heftige protes ten van Esca, de bal uit een corner van rechts in het vijandelijke doel liep. Enkele minuten later werd het nog even gevaarlijk voor het Veenendaal-doel maar nu wist Gaasbeek op keurige wijze redding te brengen. Na de thee was het al spoedig mis met de Veenendalers. Reeds na zes minuten spelen werd te kort teruggespeeld op doelman Van de Pol, deze greep op zijn dig gebruik van maakte, door in het lege doel te schieten (2-2). Ondanks dat Esca daarna steeds weer terug kwam en trachtte door te stoten, wist de acherhoede toch aanvankelijk doelpunten te voorkomen. Ook Veenen daal trok nog wel eens naar voren, maar de voorhoede liet het naar onze smaak te veel aan Heikamp alleen over, om werkelijk succes te hebben. Toen eigenlijk iedereen dacht dat het wel gelijk zou blijven, was het de bekende Steenbakkers, waar we overigens deze wedstrijd niet zo erg veel van gezien heb ben, die profiteerde van niet snel genoeg ingrijpen der Veenendaalse achterhoede en onder luid gejuich van de Esca-aan- hang, voor de derde maal langs Van de Pol schoot (2-3). Met Kulan gaat het niet zo erg best in de 2e klasse. Nu werd weer met 6-1 verloren van het Bilthovense BVC. Nu moet direct toegegeven worden, dat Kulan wegens de nog steeds niet van zyn blessure genezen doelman Bud ding, in feite zonder keeper zit. Zeker, Van Klaveren doet zyn best, maar het blijft een voorspeler. Daarby komt nog dat BVC nu niet bepaald een zwakke broeder genoemd kan worden. Reeds na zes minuten hadden de gasten de goede richting gevonden en scoorden met behulp van de doelman van Kulan hun eerste doelpunt. Wel kon Henzen nog voor de rust de partijen weer op gelijke voet brengen, maar een opleving bracht dit geenszins. Na de thee werd Kulan al direct in de verdediging gedrukt en toen was er voor Van Klaveren geen houden meer aan, zo dat de gasten, die overwegend oudere spelers in het veld gebracht hadden, ge leidelijk aan de stand tot 6-1 konden op voeren. Dovo heeft zaterdag in Apeldoorn tegen de club van die naam geen groots spel laten zien, maar de rood-witten hebben in deze zenuwslopende wed- stryd volkomen verdiend gezegevierd. Deze overwinning is niet in de eerste plaats te danken geweest aan de voor hoede, maar aan het prima spel van de halflinie en de verdediging. Vooral linkshalf B. Kroesbergen was in een uitstekende vorm en hij was het grote struikelblok voor de mensen uit Apel doorn. Zowel verdedigend als aanval lend was hy de ster van het veld. Dovo trapte af en de eerste aanvallen waren voor de „rode duivels." Het spel golfde wat op en neer op het middenveld en hier was Dovo heer en meester. Toch spraken de zenuwen een woordje mee, en dit vooral bij de thuisclub, want iedere keer trapte men de bal weer buiten de lijnen. Het eerste gevaarlijke schot kwam van de Apeldoornse voetballers, maar keeper Van Hardeveld bleek op zijn beurt naast de bal, waar Willemsen han- plaats. schieten, want je kunt wel een behoor- Voor VRC zit de eerste helft van de competitie er al weer op en het kreeg zaterdag de zesde nederlaag te slikken. Het Wageningse SKV won onverdiend met 2-1 van een beslist goed spelend VRC dat een veldmeerderheid niet in doelpunten kon omzetten. Wij kunnen dan ook niet geloven dat VRC, spelend als zaterdag, in de tweede helft van de competitie een slecht figuur zal slaan. Met een stevige wind hebben wij een aantrekkelijke wedstrijd SKV speelde met wind mee, maar de Veenendaalers waren zeker zo sterk als de gasten. Er werd vlot gecombineerd, maar al spoedig bleek dat het sterkste deel van de SKV-ploeg door de achterhoede werd gevormd. Hier ston den enkele oude bekenden en eerlijk ge zegd de oudjes doen het nog best. Wel kwamen er enkele kansen voor VRC maar het schieten liet veel te wensen over. Toen de rust inging met een blanke stand rees bij de meesten de vraag hoe lang zal de SKV-achterhoede nog stand houden. Na rust werd de VRC-meerderheid steeds groter. Vooral de VRC-rechtshalf Rebergen, stuwde zijn voorhoede op voor treffelijke wijze, maar die voorhoede speelde de bal nog wel eens te hoog en deze werd dan een prooi van de SKV- verdediging. Midvoor Cornelissen moest zijn meerdere erkennen in de SKV-stop- per, die onvermoeibaar bleek. Toch had den de VRC-voorwaartsen meer moeten REGENMAKERS HELPEN DE LANDBOUW De regenmakers der V.S. beperken zich niet tot de levering van overvloedige regenval gedurende de tijden van droogte. Ze binden ook de strijd aan tegen wervel stormen (tornado's) of de nadelige gevol gen daarvan voor de landbouw. Voorts is het verdrijven van hagel een winstgeven de operatie voor de ondernemingen op dit betrekkelijk nieuwe gebied. lijke wedstrijd spelen, en een flink veld- overwicht nemen, maar doelpunten be slissen een wedstrijd. De VRC-achterhoe- de drong te ver op. Had een te gemakke lijke tweede helft. Maar toen zeven minuten voor tijd bij een SKV-aanval de rechtsbinnen er door ging was het rechts back De Koning die hem ten val bracht in het beruchte gebied, zag het er slecht uit voor VRC. De toegewezen strafschop werd benut en het doelpunt dat iedereen verwachtte kwam, doch voor het sterk verdedigend SKV (0-1). Even was VRC uit balans en zo kwam er twee minuten later nog een Wagenings doelpunt (0-2). De laatste vijf minuten waren weer voor VRC en toen kon Cornelissen een terug springende bal die eerst tegen de lat kwam in het doel schieten. Na tien minuten viel het eerste doel punt. Roelie Schoeman kreeg de bal op de rechtervleugel te pakken en gaf een haar fijne voorzet. De verdediging van Apel doorn wist hiermee geen raad en de bal verdween in eigen doel. Een vrije trap voor Dovo werd door B. Kroesbergen precies op het hoofd van Roelie Schoeman geplaatst, maar diens harde kopbal belandde in de handen van de keeper. Drie minuten later moest Van Hardeveld met een schitterende zweef- duik erger voorkomen. Na de thee werd het spel wat harder en na zeventien minuten moest de Dovo- defensie zwichten voor een harde schui ver van de Apeldoornse aanval. In deze aanval speelde linksbuiten Dütler een goede partij, maar Van Ojik was hem toch meestal net te vlug af. Tien minuten voor het einde viel de beslissing, toen een goede aanval van de Veenendalers door B. Kroesbergen met een keihard schot doelpuntte (1-2). Bij deze stand is het gebleven want Dovo hield de verdediging hermetisch ge sloten. De wedstrijd werd matig geleid door arbiter J. W. A. Cornelisse. aanraking komt. Dit dient met zorg te geschieden, zodat de staart niet los raakt en ook niet kan afknellen. In de praktijk heeft de bekende werkwijze van het in vlechten van een bosje raffia met de bo venste lange haren van de staartpluim tot een ring met knoop, haar bruikbaar heid bewezen. Door de ringknoop van raffia en pluimharen blijft het staart- leertje, waaraan de staartlijn zit, op zijn plaats. De verzorging van het melkvee op stal Het klimaat in ons land maakt het noodzakelijk het rundvee ongeveer zes maanden op stal te zetten. Dat betekent, aldus ir. D. Rozeboom, rijkszuivelconsu- lent in Utrecht, in een onlangs in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw gehouden reportage, dat de dieren gedurende lange tijd zonlicht, fris se lucht en voldoende beweging moeten missen. En daarom is er alle reden voor de veehouder, die weet, dat de toegeno men melkproduktie veel van het lichaam der dieren vraagt, de nodige aandacht aan de verzorging van zijn vee op stal te besteden. Daartoe behoort in de eerste plaats de huid. Niet voor niets luidt het spreek woord: „koeien borstelen is koeien voe ren." De huid is een zeer belangrijk or gaan voor de uitscheiding van schadelijke stoffen, en ook speelt deze een belangrijke rol bij de warmte-afgifte door het lichaam Door de huid goed schoon te 'houden, blijven de poriën open en kunnen deze hun functie van huidademhaling onge stoord uitoefenen. De met de reiniging gepaard gaande massage bevordert, be halve een goede bloedsomloop, ook de rust van het dier. Tenslotte voorkomt een goede, regelmatige, reiniging ongedierte. Deze is een eerste voorwaarde voor een zindelijke melkwinning. In de eerste da gen van de staltijd moeten de dieren ge roskamd en geborsteld worden. Dit kan met een borstel, een roskam of elektri sche vee-reiniger gebeuren. Het voordeel van een elektrische vee-reiniger is, dat stof en vuil direkt in een stofzak worden verzameld, waardoor verontreiniging van de stallucht wordt voorkomen. Bovendien bestaat dan niet het gevaar, dat het vuil van de ene koe naar de andere wordt overgebracht. Deze reiniging moet dage lijks worden uitgevoerd. Om lange haren te verwijderen en het aanhechten van mest en vuil te voorkomen, moeten de dieren geknipt of geschoren worden. Voor het knippen kan men gebruik maken van een hand-, elektrisch-, of vacuumscheer- apparaat. In de eerste plaats moeten de lange haren van de uier verwijderd wor den. Daarna is het achterstel aan de beurt Vooral de koekoeksgaten mogen - stof nesten als het zijn - niet worden vergeten. De staart moet tot 2 handbreedten bo ven de staartwortel worden kaalgeknipt, zodat de pluim ongeschonden blijft. Na tuurlijk kan men de koe ook helemaal van het lange haar ontdoen. De staart pluim en de koekoeksgaten moeten met warme zeep en sodawater of beide wor den gewassen en met schoon water na gespoeld. Staartpluim, koekoeksgaten en uierboord moeten eens per week worden gewassen. Het verdient aanbeveling de staart uit te kammen met een veekam. Tenslotte wees lr. Rozeboom erop, dat men de staartpluim moet opbinden om te verhinderen, dat deze met de mest in In een sportieve wedstrijd heeft Mus ketiers in Doorn DEV op eigen veld met overtuigende cyfers verslagen. Direct na de aftrap ging DEV tot de aanval over, welke, toen in de Muske tiers achterhoede een fout werd ge maakt, in een doelpunt resulteerde (1-0) voor DEV. Nadat de bal middenuit was gespeeld, wist Musketiers DEV in de verdediging te drukken en aanval na aanval golfde Merino's behaalde na anderhalf uur nodig hadden om niet alleen gelijk te hard werken een enigszins gelukkige overwinning op het Hilversumse Hoo- gerheide. Om deze overwinning een feit te doen worden, hebben de wolmensen een 4-2 achterstand moeten inlopen, om daarna in de laatste minuten het winnende doelpunt te scoren. De thuisclub kon met de straffe wind in de rug, al spoedig een voorsprong ne men. Reeds in de zesde minuut was het Sukkel, die uit een voorzet van Van Kruistum, het eerste doelpunt op zijn naam bracht (1-0). Nog voor de thee was het Kroes, die profiterende van een fout in de Hilversumse achterhoede, de stand op 2-0 kon brengen. Wel moest doelman Diepeveen enkele malen zijn capaciteiten tonen, maar dat ging hem wonder goed af. In de tweede helft kwamen de gasten meteen fel opzetten, waarbij zij demon streerden dat zij maar enkele minuten In een soms spannende, maar zeer matige wedstrijd heeft tenslotte Scher- penzeel op eigen veld gelijk gespeeld tegen het bezoekende Oranje-Wit. Het werd een sportieve strijd waarin de Scherpenzeelse voorhoede volkomen faalde. Wel kwam het doel van Oranje- Wit vaker in gevaar dan dat van Scherpenzeel, maar de doelpunten kwamen niet. De gehele opzet van de aanvallen was al dadelijk fout. Men probeerde het teveel met lange trap pen en gezien de dwars over het veld stande wind gaf dit de Oranje-Wit mannen weinig moeilijkheden. Oranje- Wit speelde een fris spelletje. Twee minuten voor rust deed Oranje- Wit een ongevaarlijk lijkende aanval, toen echter G. van Bruggen miste en A. Veldhuizen te laat uit zijn doel kwam, profiteerden de gasten hier handig van en het was 0-1. Na de rust, toen Cozijnsen naar voren ging, werd de Elster doelman even ge ducht aan de tand gevoeld. Scherpenzeel was toen het meest in de aanval. Tien minuten voor het einde had Co zijnsen succes en zijn schot was de goede doelverdediger te machtig (1-1). Wel ont snapte het Oranje-Witdoel daarna nog enkele malen aan een doorboring, maar de stand bleef gelijk. maken, maar zelfs de leiding te nemen. Een kwartier later liepen zij zelfs nog uit tot 4-2. De Veenendalers begrepen toen dat het anders moest en zetten een offen sief in, waarna het door Van Kruistum al spoedig 3-4 werd. Door een foutje in de Hoogerheide-achterhoede, bracht Kroes de stand op 4-4. Hard werd er daarna nog gevochten, voor het winnende puntje. Dat puntje kwam tenslotte van de schoen van Kroes, die daarmede zijn club een benauwde overwinning bracht. op het DEV-doel. Na enkele mislukte pogingen wist M. v. d. Klift de bal in zijn bezit te krijgen en het was 1-1. Vijf minuten later wist Musketiers de leiding te nemen door een doelpunt van G. Henzen. Eensklaps kon echter DEV doorbreken, maar de keeper van Muske tiers, P. Limbeek, wist de bal op een meesterlijke wijze uit het doel te werken. Even voor rust wist T. Kranenburg de voorsprong te vergroten tot 1-3. Na de thee was het alles Musketiers wat de klok sloeg, DEV werd door Mus ketiers totaal in de verdediging gedrukt en zodoende kon A. Nellestijn de stand al gauw op 1-4 brengen. Enkele ogenblikken later werd het door G. Henzen 1-5. Toch kwam DEV nog terug en kon scoren door dat de achterhoede van Musketiers te ver mee naar voren was gegaan (2-5). Muske tiers had er echter nog niet genoeg van en even later was het 2-6 door Nellestijn. Een minuut daarna was het 2-7 door Kra nenburg. Door een fout van de keeper van Musketiers werd de stand op 3-7 ge bracht. Voor het einde wisten Kranen burg en Henzen elk nog een goal te maken, zodat de eindstand kwam met 3-9 voor Musketiers. Het nogal vooruitstrevende GWV had zaterdag weer iets nieuws uitge dacht om de aandacht van het Veenen daalse publiek op zich te vestigen. De Buurtlaanbewoners hebben namelijk een geluidsinstallatie op hun terrein aangebracht en draaien nu voor de wedstrijd en in de pauze een vrolyk grammofoonplatenprogramma. GWV had echter nog iets nieuws, n.l. na vier denderende overwinningen een gelijk spel tegen CSW uit Wilnis. Een gelijk spel dat trouwens helemaal niet nodig was geweest, wanneer de voorhoede waarin we de wegens ziekte verhinderde Van Essen misten, wat be ter by de tyd geweest was. Hoewel CSW nu niet bepaald een voorzichtige tegenstander is, was het spel van de Veenendalers steeds weer te kort en te ^peuterig. Ondanks dat GWV van de aftrap af een licht veldoverwicht had, waren het toch de gasten die de leiding namen, toen de achterhoede bleef staan voor ver meend buitenspel. Nog voor de rust kon Schols echter weer gelijk maken(l-l). Wel maakten de Veenendalers nog een doel punt door Hardeveld, maar dit werd te recht afgekeurd wegens buitenspel. De tweede helft bracht in het spelpeil niet de minste verandering. Rechtsback Diepeveen was wegens een blessure ver vangen door de nog jeugdige Van Enge lenburg, wat echter weinig verandering in de situatie bracht. Aan de ene kant was het de tam-spelen- de GVVV-achterhoede, die de soms felle aanvallen van de gasten steeds weer met succes op wist te vangen, aan de andere kant wist de enigszins falende Veenen daalse voorhoede de geboden kansen niet te benutten, zodat de wedstrijd in een ge lijke stand eindigde. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 8 nov. Leendert Sjoer 10 nov. Theo Schoonderbeek 10 nov. Helmert Henken 12 nov. Coosje van de Kuinder 12 nov. Gertie Henken Gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Goed is: toffee en toffie, caramèl, linó- leum. II. onachtzaamheid, zegevieren, geënga geerd, delfstof, eend of tweed, verwach ten, genegenheid, achteraf, steentijdperk, onbenullig. III. Emmen, Ommen. I. een zandbank. II. leeuw, imker, maart, oever, naald, Aaron, druif, emmer, limonade. III. kangeroe, fret, flamingo, zeeleeuw, jaquar, dromedaris, zebra, pelikaan. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Verborgen gereedschap: Bob ijlde 's nachts in zijn koortsdromen. Je moet op de markt schol of schar kopen. We moeten allebei tellen, dan gaat het vlug. Arie komt elke dag te laat thuis. Heb je de ham ergens anders neergezet? Ben jij eerder weggegaan Jan? II. Vul in van boven naar beneden en van links naar rechts: le rij naam van een boom; 2e rij insecten etend zoogdiertje; 3e rij ander woord voor toespraak; 4e rij ander woord voor val. 1 2 3 4 2 3 4 III. Welke vissen hebben de kop het dichtst bij de staart? Voor jongeren. I. Verborgen jongens- en meisjesnamen. Ik wil liever om zes uur naar huis. Heb je mijn pet ergens gezien? In het oosten begint het te lichten. Ik ging ijs eten in het hotel om de hoek. In maart en november moet ik naar het buitenland. In het kleine winkeltje kocht pa ulevellen II. een deel van je gezicht. een zoogdier, speeltuig in een speeltuin. een boom. een insect. een lichaamsdeel, dunne pudding. - een bewoner van Ierland. Op de kruisjeslijn komt de naam van een mooi gekleurde vogel. III. Welk beeld staat in geen enkele plaats Op pleinen of in kerken? Welk beeld vindt men in elke plaats Om daarop hard te werken? X X X X X X X X In een breed kanaal zwom Jan Baars vrolijk rond. De vis had het best naar zijn zin. Er was volop voedsel in het water te vinden en Jan Baars, die een paar weken geleden in dit kaaal geboren was, groeide als kool. Hele dagen zwom hij langs de oever met andere vissen, steeds maar zoekend naar voedsel. Bij dat zoeken naar voedsel moest je wel terdege oppassen. Een paar dagen geleden had Jan Baars krijgertje gespeeld in het kanaal met andere baar zen, toen er opeens een vette worm naar beneden gekomen was. Door het wilde spelen had Jan Baars honger gekregen en als een snoek was hij op de vette worm afgeschoten, maar een vriendje was hem net even voor geweest. In ene hap slikte die andere baars de worm in en toen was de vis ineens met een ruk naar boven gegaan en uit het water verdwenen. Ze hadden hem nooit terug gezien en een oude wijze baars had aan het jonge goed verteld, dat er boven water mensen leefden, die de verschrik kelijke gewoonte hebben dikke wormen in het water te laten zakken. Maar in die worm zit een haak en als je bijt, verdwijn je uit het water en kom je er nooit meer terug of je moet nog heel klein zijn. Wat er boven water met de vissen gebeurt, wist de oude baars niet vertellen, maar hij dacht dat de mensen de gevangen baarzen op gingen eten. Jan Baars was van die gebeurtenissen erg geschrokken en hij besloot in het ver volg goed op te passen. DE GOUDEN RING Op een morgen heel vroeg werd Jan Baars wakker en hij voelde dat hij erge honger had. De andere baarzen sliepen allemaal nog, maar Jan besloot maar eens rond te zwemmen. Misschien ving hij wel een lekker hapje. Helemaal alleen zwom hij door het ka naal, tot hij bij de plek kwam waar de mensen een brug hadden gebouwd. En bij die brug zweefde zomaar een malse worm in het water. Net wilde Jan Baars de worm ophappen, toen hem de waar schuwing van de oude baars te binnen schoot. Zou het in orde zijn of was het een worm met een haak er in? Hij wist het niet en daarom gaf hij met zijn staart een tik tegen de worm. Fuut, daar ging de worm met een vaart naar boven en toen begreep Jan Baars het wel, de men sen waren weer bezig onschuldige vissen te vangen met vette wormen. Haastig zwom hij weg uit de gevaarlijke buurt. En toen zag hij ineens aan de kant in het water wat bijzonders liggen. Wat was dat toch? Het vreemde voorwerp glinsterde en het had een bijzondere kleur die Jan Baars nog nooit in het water ge zien had. Voorzichtig zwom hij naar het vreemde voorwerp toe. Zou dit misschien ook weer zo'n flauw grapje van de men sen zijn? Met zijn bek gaf hij het vreemde ding een stootje. Nee, het was geen worm want het was erg hard. Zijn bek deed er zeer van. Het was een gouden ring, die in het water terechtgekomen was, maar dat wist de baars niet. Hij vond het ding alleen maar mooi. Wacht, dacht Jan Baars ik doe dat ronde ding aan mijn staart, dan zie ik er prachtig uit en dan zwem ik naar de andere baarzen. Die zullen op kijken als ik zoiets moois aan mijn staart heb bengelen. Voorzichtig stak Jan zijn staart door de ring en toen bleef de ring aan de staartvin hangen. Het was wel zwaar van achteren, maar het was toch een prachtig gezicht en Jan Baars begon te glimlachen van trots. Al zwemmend moets hij telkens naar dat blinkende voorwerp aan zijn staart kijken. HET KRUISNET En toen zag Jan Baars niet dat er in eens een net naar beneden kwam. Dat was het kruisnet van Piet de Visser, die zijn geluk eens ging beproeven in het kanaal. Argeloos zwom Jan Baars over het kruisnet heen en ineens schrok hij geweldig. Hij ging naar boven met vier dikke voorns die ook over het kruisnet gezwommen waren. Jan Baars kwam bo ven water eh meteen moest hij vreselijk hijgen, want boven water was het alle maal lucht. Hij werd er benauwd van. Hij spartelde op het net, maar dat ging niet zo gemakkelijk met die zware gouden ring aan zijn staart. Piet de Visser keek met plezier naar het net. „Ei, ei", zei hij, „dat is even een goede vangst, vier voorns en warempel ook nog een baars, dat kan hier goed worden." Jan Baars had helemaal geen plezier meer. Hij voelde zich als een vis op het droge. Wat zou er met hem gebeuren? Zou hij ook weer in het water terukkeren, net als die arme baars die in de worm gebeten had? Jan Baars wist het niet, maar het leek hem niet goed. De zon scheen ook zo maar op zijn vel, hij begon helemaal droog te worden. En toen kwam er een grote hand, die Jan Baars uit het net tilde. Dat was de hand van Piet de Visser, die al een ander net klaar had liggen om de vissen in op te bergen. En dan zou het einde de braad pan zijn, maar dat wist Jan Baars nog niet. En toen zag de visser de gouden ring die aan de staart van Jan Baars zat. „Als-je-me-nou", zei hij „die baars heeft een gouden ring aan de staart zitten, stel je eens voor dat het mijn trouwring is, die ik hier jaren geleden bij het vissen verloren heb, eens even kijken." Piet de Visser pakte de ring en bekeek hem. In derdaad, binnen in de ring stond: „Mina" 24 augustus 1949. Dat was de trouwdatum van onze Piet. Wat was hij gelukkig dat hij de ring weer terug had. Dat leek wel een wonder. Zomaar aan de staart van een vis. Piet nam de baars eens goed op. Baarsje", zei hij, „je hebt mijn ring te ruggebracht en daar ben ik je dankbaar voor. Je bent ook nog niet zo erg groot en daarom geef ik je de vrijheid terug, maar denk eraan, als ik je weer in de vingers krijg eet ik je op, al heb je ook een gouden horloge om je hals hangen." Plomp, daar ging Jan Baars in het water terug. Wat had de baars een schik! Hij zwom heel hard weg en ging gauw aan zijn vriendjes vertellen wat hij allemaal beleefd had. Maar die zeiden dat hij een echte opschepper was, want het verhaal van de gouden ring leek hen veel te on waarschijnlijk om te geloven. Ja, ja, ook een eerlijk baarsje wordt wel eens mis kend! (32) Ach, Helga, wat lief van je om me te komen opzoeken... eh... wat zei je? Neem me niet kwalijk... ik heb je niet goed verstaan. Zij herhaalde haar woorden. Stefan schudde geërgerd het hoofd. Toe, Helga... drijf alsjeblieft niet de spot met die geschiedenis. Het is al erg genoeg, dacht ik. Zij heeft toch een tamelijk ernstige achtergrond. Ja, dat heeft ze werkelijk, Stefan, maar we zullen er wel doorheen komen, we zijn tenslotte ook door andere zwa re tijden heengekomen. Moeizaam stond Holl op en liep het laboratorium door. Hij rekte zijn armen uit en maakte twee of drie kniebuigin gen. Het is een zwijnerij, riep hij daar bij over zijn schouder, een vervloekte zwijnerij... en ergens een lichtpuntje! Welke zwijnerij bedoel je, Stefan? Hij kwam uit een halve kniebuiging terug. Ik heb het over die Miller zwij nerij... waarover anders? Kijk eens, Helga, wat er op de tafel ligt... kijk dat gemene tuig eens aan! Alles, alles ne gatief. En ik, idioot, dacht nog wel dat ik een door God begenadigd, reusachtig idee had... Helga knikte hem bemoedigend toe. Dat komt wel, Stefan, op een goede dag is het idee er eenvoudig. Maar te laat, riep hij vertwijfeld uit, veel te laat! Dat komt nooit te laat, Stefan! Er zijn ook nog andere mensen, die aan de ziekte van Miller lijden... en nog veel meer andere mensen die er eens aan lijden en sterven moeten, wanneer men er niets tegen doet. Daarom komt de grote man, die op een dag toch iets ertegen uitvindt, nooit te laat, ook al zou het voor dit enkele geval wel te laat zijn. Holl deed een kast dicht en kwam dichterbij. Hoe gaat het met Angela? Het is best met haar vanavond. Zij nodigt je uit met haar naar de opera te gaan... met haar en zelfs ook met mij. En wel naar de Scala... Gigli zingt en Victor de Sabata dirigeert... en de radio zendt het uit. Dat is aardig van jullie, zei hij met duidelijke belangstelling, wat wordt er uitgezonden? Van... Schmattoner, geloof ik, „Die verkaufte Braut!" Holl beet zich op de lippen en deed of hij iets op zijn tafel in orde moest maken. Jammer... dat zou zeker mooi zijn. Maar weet je, het is beter wanneer ik hier doorwerk... Ik kan het gevoel, niet kwijtraken, dat toch eens de goddelijke vonk zal inslaan. En dan zou ik hier willen zijn. Ik weet, dat jij dat begrijpt. en probeerde te lachen. Ik zou vaak wensen, dat jij er ook zo over dacht, Stefan... Zij gaf hem een hartelijke kus en wenste hem goede nacht. Holl slaagde er niet in zich meteen weer in zijn werk te verdiepen. Helga's laatste opmerking was een kleine, kou de douche geweest. Het was hem on begrijpelijk, dat er mensen bestonden, FEUILLETON Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur Zij knikte en stond op. Ik zal het proberen. Maar dan moet zij er alleen naar luisteren. Want zie je... ik zou alleen terwille van jou voor die radio zijn gaan zitten. Ik voor mij houd meer van die beroemde slaap voor het middernachtelijk uur. Zij zag het misnoegen op zijn gezicht die zich bij muziek verveelden. Maar hij wist ook, dat ze volkomen ernstig was geweest. Overigens liep het met haar slaap voor middernacht zo'n vaart niet. Stefan had de stapel medische boeken, oude collegeschriften en nieuwe noti ties op Helga's nachtkastje zien liggen. Zij begon zich dus weer in te werken, ze wilde geen tijd verliezen. Waarom zou ze er ook niet over denken om haar studie weer op te nemen? Het zag er toch naar uit dat het spoedig zo zou zijn, dat hij voor haar zou kunnen zor gen, zoals zij indertijd voor hem gezorgd had. Alberti gaf hem een vorstelijk ho norarium en hier had hij tenslotte niets voor zichzelf nodig. Zodra de opgave, waarvoor hij hier was, ten einde was, kon Helga verder studeren, dat stond nu wel vast. Natuurlijk had Helga gelijk, wanneer zij alles uitschakelde wat haar studie en haar vooruitkomen in de weg stond. Helga had gelijk, wanneer zij haar tijd slechts met die dingen vulde, die nuttig waren en die zij later gebruiken kon. Het leven was tegenwoordig anders dan vroeger en de strijd om het bestaan hard. Muziek en kunst waren zelfs luxe geworden, evenals alle dingen van schoonheid. En deze luxe kon slechts hij zich veroorloven, die tijd had en zo mogelijk ook nog geld. Van beide zaken bezaten zij echter niet te veel. Aan de andere kant... waarvoor leefde men dan, waarvoor jakkerde men zich eigenlijk af? Alleen om te eten, te wonen en zich te kleden? Wanneer dit de zin van het moderne leven moest zijn, dan loonde dit leven niet. Dan was het de dagelijk se plagen niet waard om dit leven te behouden. Natuurlijk moest menigeen zolang af stand doen van cultureel genot, wan neer hij nog geen grond onder de voeten had. Maar dan... zo gauw men er ge noeg van had, in zijn kleine woning zat en een goed kostuum droeg, was toch het ogenblik aangebroken, waarop na het werk ook ontspanning bestond en persoonlijke neigingen tot hun recht mochten komen. Dan kon men met een goed geweten naar een concert, een theater gaan of een mooi boek lezen. Maar dat was het nu. Helga had die neiging niet en daarom wist zij ook he lemaal niet wat haar tot nu toe ont broken had. Natuurlijk was zij aan de andere kant veel levenskrachtiger dan hij. Zij was een praktische, voorzichtige vrouw, die zich overal doorheen sloeg. Zij had niet alleen zichzelf, maar ook hem door twee zware jaren heenge- holpen. (Wordt vsrvolgd)

De Vallei | 1957 | | pagina 4