Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Fa. J. F. TAK Veenendaals gemeente-begroting 1958 wel zeer weinig belovend J Wist U.... r Reeks van zeer urgente kapitaalswerken wacht op uitvoering Financiële onzekerheid drukt stempel op gemeentelijk beleid VERLANGLIJSTJE VAN VEENENDAAL! M WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Vitamine A tegen verblinding van chauffeurs door tegenliggers C.O.V. VEENENDAAL GAF PRACHTIGE UITVOERING VAN HAYDN'S „JAHRESZEITEN" Voormalig zeestrand in Veenendaals bodem Volksuniversiteit maakte eerste tocht bij bezoek aan het jonge Israël ELST 31e jaargang VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 No. 88 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hoe met de woningbouw? Uitbreiding van aantal wethouders Concert Ritmeesterkoor t.b.v. Ned. Blindenbond AGENDA „Meeuwen boven Sorrento" voor personeel van Scheepjeswol Geslaagde oriënteringsrit M.A.C. „Veenendaal" Hij is 22,50 waard 3 AA 220627 Bouw van R.K. kleuterschool Het N.V.V. vertoont de film „Als mannen kerels zijn" Vergadering gemeenteraad S. BOS Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Wie is de dader? Filmavond van „Zuidoost-Utrecht" spruiten van aardappelen Neo-Conserviet Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 T Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b|J de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES V ,Z: s,y Speciale contractprijzen cp aanvraag Minimum per advertentie 3,oJ Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Nog maar al te goed herinneren wij ons de woorden van burgemeester en wethouders, in hun nota van aanbieding bij de gemeentebegroting 1957, n.l. dat het gemeentebestuur zich geplaatst ziet voor het wegwerken van een achterstand van tientallen jaren ten aanzien van het verzorgingspeil in deze gemeente. Met de beste voornemens bezield kwamen b. en w. toen dan ook met een veel belovende begroting op tafel. Kort daarop echter deden zich de eerste maatregelen gevoelen van een on vermijdelijk geworden bestedingsbeperking, en het ene plan na het andere moest worden opgegeven. Zelfs het allernoodzakelijkste kon niet meer gedaan worden. Op het kantje af en met veel gewoeker, werd het nog mogelijk een aanvang te maken met de reconstructie van de Hoofdstraat. Wü konden dan ook niet anders verwachten dan dat de gemeentebegroting 1958 geheel in de geest zou z|jn van de ernstige situatie op de kapitaalmarkt. Deze ademt dan ook een en al onzekerheid en er is op dit moment onmogelijk te zeggen in hoeverre het hierin gegeven beeld van de gemeentelijke huishouding reëel is. Al slaan de vooruitzichten door naar de verwachting dat in 1958 weinig of niets op bovengenoemde achterstand kan worden ingelopen. Zelfs de meest urgente plannen kunnen wel eens niet uitvoerbaar blijken. Zonder rekening te houden met de wenselijk geachte nieuwe investeringen, en dus uitsluitend ten behoeve van de thans in uitvoering zijnde werken, wordt de kapitaalbehoefte voor 1958 geraamd op ƒ5.200.000,Ter dekking hiervan kan slechts gerekend worden op het aandeel in het contract tussen de N. V. Nederlandse Gemeenten en levensverzekeringsmaatschappijen van 1.572.000,en nog een lening van 400.000,ten behoeve van de nieuwe Hoofdstraat. Wel wordt nog een aanzienlijk bedrag verwacht uit de opbrengst Woning bouwlening 1957, welk bedrag waar schijnlijk ook slechts kan worden ge bruikt voor de reeds in uitvoering zijn de woningbouw. Hoewel dus in de begroting 1958 geen financieringsplan is opgenomen voor woningbouw, beschouwen b. en w. - zoals zij het in hun nota van aanbie ding zeggen - het als een lichtpunt dat de regering met ingang van 1958 de financiering van de woningbouw tot een rijkszaak maakt, en zij zeggen toe alles in het werk te stellen dat ook in 1958 weer de gehele plaatselijke bouw capaciteit zal worden ingeschakeld. De volgende woningbouwplannen ver keren in een zodanig stadium van voor bereiding dat zij, behoudens toeken ning van benodigde rijksvoorschotten, in 1958 in uitvoering kunnen komen: 12 eengezinswoningen aan de Aart van Gelderstraat; 36 etagewoningen aan de Wester singel; 48 etagewoningen, eveneens aan de Westersingel; 16 eengezinswoningen aan de Groe- neveldselaan, hoek Parallelweg. Met het oog op de toeneming der werkzaamheden en ook in verband met de binnenkort te verwachten uitbrei ding der gemeente, delen b. en w. mee dat zij voornemens zijn in de loop van volgend jaar de raad voor te stellen een derde wethouder te benoemen. Ook werd een bedrag van 1000,geraamd ln verband met de aan de gemeente grenswijziging verbonden kosten. Minder zeker omtrent de mogelijk heid zijn b. en w. ten aanzien van het aanschaffen van een motor met zijspan voor de politie. Deze aankoop is nodig geworden in verband met de uitbrei ding der wijken welke gesurveilleerd moeten worden. De personeelsbezetting is te klein voor een doeltreffende con trole. Het Ritmeester Mannenkoor heeft voor zaterdagavond 23 november, in het gebouw aan de Eikenlaan een concert aangekondigd, waarvan de baten be stemd zijn voor de Nederlandse Blin denbond. Na de uitvoering van een zeer aan trekkelijk en welgekozen zangprogram ma, waaraan o.m. wordt medegewerkt door de bekende blinde sopraan Nellie Drager, volgt deze avond nog de ver toning van de film „De stoute schoe nen". Een splinternieuwe film, welke het proces behandelt dat iedere blinde doormaakt voor hij het zelfvertrouwen vindt om het leven in zijn omstandig heden te aanvaarden. De toeschouwer beleeft hierbij de ro mance van de student die door blindheid wordt getroffen. Voor de pauze van het concert zal ook nog de bekende en energieke blinde pro pagandist der Ned. Blindenbond, de heer Johan v. d. Berg, een toespraak houden. Het behoeft geen betoog dat dit Rit meester-optreden, behalve om c}e zang van het uitstekende koor, niet in de laatste plaats ook grote belangstelling zal trekken als een gelegenheid, meer kennis te kunnen nemen van de wereld waarin onze blinden leven. En evenmin dat de Ritmeester-zangers waardering zullen ondervinden voor het feit dat zij deze gelegenheid bieden, mede in het belang van het blindenwerk. dat de bekende Veenendaalse tekst schrijver Kees Stip, het draaiboek schreef voor een nieuwe Nederlandse speelfilm? dat met de vervaardiging van deze film binnenkort een aanvang wordt ge maakt door Polygoon-Profilti? dat verschillende inwoners van Vee nendaal ons mededeelden dinsdagavond omstreeks vijf voor half acht de Spoetnik II te hebben gezien? dat zij deze nieuwe aardsateliet za gen voorbijgaan in een boog welke vol gens hun zeggen liep vanuit de richting Ede naar de Amerongseberg? dat het lunapark op het terrein aan de Bergweg ruim 6500 bezoekers heeft getrokken? dat hierbij niet zijn meegeteld de duizenden kinderen beneden de 14 jaar die eveneens de controle passeerden? dat de verhalen van Veenendalers die zouden rondlopen met gebroken neus benen, afgescheurde oren, builen en blau we ogen, na een bezoek aan de boks- en worsteltent van dit lunapark, volkomen uit de lucht zijn gegrepen? dat het totaalbezit aan woningwet woningen ln Veenendaal thans 1535 be loopt? dat niet minder dan 1390 hiervan eigendom zijn van Patrimoniums bouw vereniging? dat de jaarhuur van deze woningen ongeveer 585.000,- bedraagt? dat zij, die lectuur, tijdschriften e.d. beschikbaar willen stellen voor het Rode Kruis en deze willen laten ophalen, daar van telefonisch kennis kunnen geven aan drukkerij Davelaar, tel. 3063 van 8-18 uur? VEENENDAAL Zaterdag 8 nov. in geb. „Eltheto" m 4 uur, kinderfilmvoorstelling C.F.A. §g „Leer om leer" en om 8 uur, film „Verbroken tralies." Donderdag 14 nov. in tijd. raadzaal, 7.30 uur, g§ openbare raadsvergadering. In geb. m ,,'t Trefpunt", „De waarheid aan M het zekbed", lezing door dokter C. P. Engel. Vrijdag 15 nov. in geb. §1 Eikenlaan, 8 uur, toneelgroep „De Spelers" brengt „Meeuwen boven g Sorrento". Maandag 18 nov. in zaal van Chr. openbare leeszaal, 8 uur, m tweede lezing „Zwerftocht door Israël", voor Volksuniversiteit Vee- §n nendaal. Woensdag 20 nov. in geb. m ,,'t Trefpunt", 8 uur, derde lezing |j „Zwerftocht door Israël". Vrijdag m 22 nov. in geb. „Eltheto", 7.30 uur, ggj ontspanningsavond ouden van da- gen Zaterdag 23 nov. in geb. Eiken- §n laan, 7.30 uur, concert en filmavond §g§ Ritmeester mannenkoor. Woensdag M 27 nov. in geb. ,,'t Trefpunt", 8 uur, gg{ „Telepathie en helderziendheid", lezing van Prof. Dr. W. H. C. Ten- m haeff voor Volksuniversiteit Vee- nendaal. Donderdag 28 nov. in geb. §1 „Zwaan kleef aan" en 's avonds Ig film „Als mannen kerels zijn" on- §g der ausp. N.V.V. Luxor theater van jgj| heden vrijdag t/m zondag de film m „Jacht zonder genade", van maan- gj dag t/m woensdag „Een vrouw in §§j opspraak", donderdag „De jongen gi met de trompet." ELST Woensdag 13 nov. in hotel Stuyven- berg filmavond Nat. Hist. Ver. Z.O. jg Utrecht. Vrijdag 15 nov. in geb. m „Pniël", bazaar t.b.v. nieuwe pas- n§ torie. Vrijdag 22 nov. vogeltentoon- stelling. Zaterdag 23 nov. vogelten- I| toonstelling AMERONGEN Zaterdag 16 nov. in „Clubhuis", ss Vallei-wedstrijden voor E.H.B.O. Wij kunnen ons een gemeente-begro ting nu eenmaal moeilijk voorstellen, zonder dat deze uitzicht geeft op het uit voeren van plannen tot verbeteren van het aanzien en uitbreiding der gemeente. Toeh is de realiteit van de begroting 1958 niet anders dan dat er werkelijk niets op het programma staat. Mogelijk ook om tegemoet te komen aan het gevoel van onbehagen dat deze situatie wekt, hebben burgemeester en wethouders in hun nota van aanbieding een overzicht opgenomen van de werken welke, indien daarvoor de financierings middelen beschikbaar zouden zijn, in 1958 zeer noodzakelijk in uitvoering hadden moeten komen. Het is dus ook louter om te laten weten hoe het eigenlijk had moeten zijn, dat wij dit overzicht, (lees verlanglijstje) onze lezers niet onthouden. De volgorde der genoemde objecten geeft tevens de mate van urgentie aan. De plannen voor woningbouw en straten aanleg zijn hier nog buiten beschouwing gelaten. 1. Riolering en verharding Kanaalweg en Kastanjelaan; 2. Verharding Middel- buurtseweg; 3. Aanleg sportcomplex Pan huis; 4. Bouw gymnastieklokaal aan de Slotem. de B ruïneplein; 5. Bouw tweede openbare lagere school; 6. Bijbouw drie lokalen Pr. Wilhelminaschool; 7. Bouw openbare kleuterschool; 8. Bouw Prot. Chr. kleuterschool; 9. Bouw, brandweer kazerne annex werkplaats voor gemeen tewerken; 10. Herstrating Stationswijk; 11. Bouw raadhuis; 12. Aanschaffing lad derwagen voor brandweer; 13. Verbete ring Talmastraat, Talmaplein, Dr. Kuy- perstraat, Da Costastraat, Da Costaplein, Keucheniusstraat, Bilderdijkstraat, P. H. v. Rijnstraat en J. P. C. Leinweberstraat. Dit alles tot een totale Investering van 3.433.000,-, een eerste afschrijving van 111.505,- en een rentebetaling van 85.060,-. Het totale bedrag aan rente en afschrij ving zou voor 1958 dus nog maar ongeveer 196.565,- hebben bedragen, maar de fi nancieringsmiddelen, voor genoemde werken nodig op lange termijn, zijn nu eenmaal niet beschikbaar. Tijdens de personeelsavond van de Ko ninklijke Scheepjeswolfabrieken, op vrij dag 15 november in het gebouw aan de Eikenlaan, zal de toneelgroep van dit bedrijf „De Spelers", het bekende toneel stuk .Meeuwen boven Sorrento' opvoeren, aan de Kanaalweg kinderen druk aan Woensdagavond organiseerde de M.A.C. „Veenendaal" een prachtige oriënterings rit voor auto's en motoren over een af stand van bijna 70 km., welke met een gemiddelde van 30 km. per uur gereden moest worden. De rit ging over Rhenen, Bennekom, Renkum, Ede en Veenendaal. Aan de start verschenen 25 automobilis ten en 14 motorrijders. De uitslag was als volgt. Auto's: 1. J. Groenhof, 6 strafp.; 2. R. Verwoerd, 7 srafp.; 3. J. Jansen, 7 strafp.; 4. Regterink, 8 strafp.; 5. P. Hiensch, 8 strafp.; 6. Jalink 8 strafp. Motoren: 1. Klumper, 7 strafp.; 2. Oost- land, 7 strafp.; 3. Buitenhuis, 8 strafp.; 4. Gijsbertsen, 8 strafp.; 5. Boskaljon, 8 strafp. Poedelprijs: bij de automobilisten dhr. Vermeulen met 142 strafp. en bij de motor- Do Vallei-riks werd uitgegeven in de bus van de Fa. De Haas, in de richting Renswoude gaande, maar hij werd niet gevonden. De nieuwe riks is daardoor 22,50 waard ge worden. Het nummer van de nieuwe Vallei-riks is weer rood en luidt: Kijkt u de komende dagen dus uit naar de rijksdaalder met het rode nummer 3 AA 220627, het is de Vallei-riks. Indien u deze vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van De Vallei kunt tonen, kunt u meteen de vinderspremie van 20 gulden in ontvangst nemen. In verband met de investeringsbeper king zou ook de voorgenomen bouw van een rooms-katholieke kleuterschool aan het eind van de Patrimoniumlaan niet mogelijk geweest zijn, ware het niet dat het schoolbestuur er in geslaagd is de gemeente een aanbieding te bezorgen van een vaste geldlening voor de bouw van deze school, waarvan rentegamma vol doet aan de voorschriften. De Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Verbruiks coöperaties te Utrecht is namelijk bereid de gemeente een bedrag van 95.000,- te lenen, voor de duur van dertig jaar, tegen een rente van 4'/2 procent. Het NVV organiseert met medewerking van de Veenendaalse Bestuurders Bond, in het gebouw aan de Eikenlaan een film voorstelling met de bekende film „Als mannen kerels zijn." De voorstelling zal op 28 november plaats vinden, 's Middags wordt de kin derfilm „Zwaan kleef aan" vertoond. Reeds vanaf heden zijn kaarten ver krijgbaar bij de diverse boden. PARIJS, november. Twintig van de honderd autobestuurders zijn eigenlijk niet in staat te rijden na zonsondergang. Doen ze het toch, dan zyn ze een gevaar op de weg. De ogen van deze rjjders pas sen zich na de verblinding door de tegenliggers niet snel genoeg aan bjj de Het kan niet genoeg gewaardeerd worden dat de Christelijke Oratoriumvereniging ons in eigen woon plaats zo regelmatig uitvoeringen van verschillende oratoria te genieten geeft zoals gisteravond weer met „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn, en dat in een kwaliteit die menig bekend grotestadskoor flinke concurrentie aandoet, zoal niet voorbijstreeft. Ofschoon, men zou van te voren bijna geneigd zijn van een gevaarlijk experiment te spreken, gezien het werkelijk bedroevende aantal bezoekers van het laat ste U.S.O.-concert, dat toch ook alleszins de moeite waard was. Het ware te wensen, dat bjj een dergelijk muzikaal evenement eenzelfde prachtige activiteit ontwikkeld werd; met als resultaat een zaal, geheel gevuld met enthousiaste toehoorders, zoals nu het geval was. Deze gunstige omstandigheid heeft dan ook zeker bijgedragen tot de toewijding waarmede deze avond Dirigent is gemusiceerd, zowel door koor, orkest, als solisten. Gijsbert van Zanten In het eerste deel vielen vooral op het begin, met het koor: „Komm, hol der Lenz", en het slotkoor: „Ewiger, machtiger, gütiger Gott!" In het tweede deel kwam het orkest prachtig uit in de meesterlijk uitge beelde natuurschilderingen waarvan de begeleiding hier zo ruimschoots is voor zien: het pastorale karakter in de bas- aria „Der muntre Hirt", de matte, uit geputte stemming van „Die Mittag- sonne brennet jetzt", het ontzagwek kende van het onweer, en ook het duisternis met als gevolg, dat ze soms acht seconden en langer uitsluitend op het gevoel moeten rijden in een pikdon kere hel. Dit heeft al vele tienduizenden doden gekost. Moet aan deze mensen het rijbewijs worden ontzegd? Of moet men hen verbieden na zonsondergang hun wa gen te besturen? Of kan de verblinding door een nieuwe verlichtingstechniek worden opgeheven? Vroeg of laat zullen de autoriteiten een keuze moeten doen. Het is de verdienste van de Franse „Prévention Rourière" het ontstellende cijfer van twintig op de honderd te heb ben aangetoond: in het kader van een „laat uw verlichting controleren" werd er op de Esplanada des Invalides een psy chotechnisch laboratorium ingericht waar enkele duizenden autorijders hun ogen lieten onderzoeken. Vele bestuurders, die zich van geen kwaad bewust waren ble ken in dit laboratorium acht seconden nodig te hebben om na een normale ver blinding weer iets te kunnen onderschei den. Het drama wordt duidelijk als u weet, dat een auto, die met een snelheid rijdt van honderd kilometer per uur in vijf seconden al honderdvijftig meter doorschiet in de donkere hel al of niet met dikke bomen langs de weg. De artsen zijn het er bovendien over eens, dat autorijden bij kunstlicht on gezond is. Herhaaldelijke verblindin gen, telkens opgevolgd door enkele secon den volkomen duisternis, waarin men ook de eigen verlichting niet meer ziet, ver minderen op de duur de sterkte van de ogen en hebben bovendien een slechte in vloed op het menselijke organisme. Proef nemingen op dieren toonden aan, dat er zich zelfs epilepsie-verschijnselen kunnen voordoen. Het menselijk oog is een ge compliceerd apparaat: zodra een licht bundel ons oog treft vinden er vijftig fisiologische processen plaats. Sommigen beperken zich tot de neurologische sector anderen zijn bio-chemisch. Zodra de lichtbundel verdwijnt en de duisternis volledig is, herhalen zich de vijftig gebeurtenissen in tegenovergestel- stralend-opgewekte van vele andere de zin- Bij veel rijden in de avond ver gedeelten. oorzaakt deze grote activiteit vermoeid- Bijzonder mooi werden ook weer- heid en slijtage. Leeftijd en algemene ge- gegeven de koren: „Sie steigt herauf, steldheid spelen een rol van betekenis. Nederland-Londense combinatie. 0-1. In het Fijenoordstadion te Rotterdam werd de oefenwedstrijd tegen een Londense combinatie gesp'"" ivoor de ontmoeting Nederland-België op 17 november a.s. eveneens in het Fijenoordstadion te Rot terdam Tijdens een der Nederlandse aanvallen tegen het einde van de tweede helft. Tweede van links Clavan en rechts de Engelse keeper. De raad der gemeente Veenendaal is voor het houden van een periodieke open bare vergadering bijeengeroepen tegen a.s. donderdagavond half acht, in de tijde lijke raadszaal in het voormalig postkan toor aan de Kerkewijk. RODE KRUIS-VERGADERING UITGESTELD De aangekondigde algemene vergade ring van het Ned. Rode Kruis afdeling Veenendaal zal niet worden gehouden op 13 november, maar op vrijdag 15 nov. a.s. des avonds om acht uur in de boven- rijders dhr. Francken met 209 strafpunten. zaal van hotel „De Korenbeurs." Aan de Kanaalweg verricht men thans proefboringen ten behoeve van de Veenendaalse Waterleiding Mij. Deze proefboringen zijn in de eerste plaats bedoeld om te zoeken naar de bodemlaag waar zich het meest ge schikte drinkwater bevindt, ter voor bereiding van het slaan van nieuwe bronnen, om te voorzien in het steeds toenemende waterverbruik. Nadat men eerst door de meest uit eenlopende lagen was heengegaan, waaronder die van grint, steenslag, bruinkool en kleilagen van vele meters dikte, kwam men deze week op onge veer 110 meter diepte op een vroegere zeebodem. Te oordelen naar het grote aantal zee schelpen, waarbij fraaie exemplaren, is het zelfs aan te nemen dat men hier te doen heeft met een voormalig zee-strand. Zo kon het dezer dagen gebeuren dat het schelpen verzamelen waren in het naar boven gehaalde zand. De proefboringen gaan nog steeds die per, n.l. tot op 125 meter. De reeds ge nomen monsters hebben al aangetoond dat men water van zeer goede kwaliteit heeft gevonden. Horlogerie SCHAKEN Woensdag werd door het eerste tiental van Veenendaal een thuiswedstrijd ge speeld tegen Bennekom. De voorlopige eindstand is hier 5-3 in het voordeel van Veenendaal I. J. de Vries J. Kroon afg. J. Schoeman M. Both1—0 P. J. v. d. Wolf S. Bosch V2V2 C. v. Genderen J. v. Holland V2V2 J. N. Elenbaas J. Hase V»V2 L. Ebskamp G. Bloemen 01 J. Diepeveen T. v. Egmond Jr. V*V» A. v. Essen T. C. v. d. Kamp afg. D. S. v. Manen J. v. Egmond Sr. 10 M. Vink J. H. Laarberg10 Indien men al vermoeid is blijkt de ver blinding een nog sterkere invloed uit te oefenen. Aarzelt daarom vooral in de avonduren niet uw reis te onderbreken zodra u de eerste symtonen van ver moeidheid merkt. Vitamine A. is in het algemeen aan te die Sonne", en „Dir jauchzet die Na- tur". Na de pauze oogstte vooral het duet van Hanna en Lucas zeer veel applaus. Het was opmerkelijk hoe in het Ja gerskoor en in het koor „Juhe, der Wein ist da", waar een forse klank van tenoren en vooral bassen toeh zeker een raden voor personen, die gënoodzaakt'zijn vereiste is, het zwakke punt van het vaak 's avonds auto te rijden We kunnen koor speciaal tot uiting kwam: de man- nog een andere, goede raad geven In het nenstemmen bleven ver achter bij die algemeen oriënteert de verblinde bestuur sdterkdamÖS' V0°r*1 3lt Vaak ZiCh °-P dC Jtop,amPen van de ^tegen- Een en ander is misschien ook een gevolg van de moeilijke accoustiek, welke voor de solisten ook een groot bezwaar moet zijn geweest, maar dat zij nog uitstekend hebben weten te overwinnen; vooral de bas Leon Combé, die in de plaats van Anton Eldering was gekomen (getuige zijn verrassend forse inzet na de rustige instrumentale inleiding van het eerste deel). Al met al: het was een avond waar op zowel uitvoerenden als publiek met voldoening kunnen terugzien. een luistercursus van drie lezingen, met als titel: „Zwerftocht door Israël". Docenten van deze luistercursus zijn de heer en mevrouw Hinlopen-Nannin- ga. Zjj bezochten tweemaal gedurende langere tijd de jonge staat Israël, en reeds door deze eerste lezing bewees dit echtpaar niet alleen een diepgaande studie te hebben gemaakt van alle za ken welke de Joden in hun bonte scha keringen betreffen, maar ook zich vol ledig te hebben ingeleefd in de ziel en de grote problemen van de Joden, welke zich nu al eeuwenlang doen gelden in de vorm van vervolgingen en onver draagzaamheid van andere volken jegens hen. Ademloos werd geluisterd en het uit gebreide gehoor werd stellig het meest geboeid door overstelpend en hoogst interessant feiten- en beeldmateriaal van land en volk van Israël. Zeker niet in de laatste plaats ook door het begrip en het medeleven waarmee spreekster en spreker de enorme moeilijkheden van het Jodendom benaderen, alsook ZWITSERS. Meer nog dan de Nederlanders hebben voor de Fransen de Zwitsers de naam proper te zijn. En wat heeft nu de Franse filmster Frangoise Anoul ontdekt, ter wijl ze in Zwitserland een film maakt? Dat de gevange nis waarin ze haar neus mocht steken van vuilheid stonk en de spinnewebben er van de zolders hingen. In het museum van oude wapens daarentegen waren de kanonnen fonkelend gepoetst en lag er geen stof op de grond! Nog in geen enkel land heb ik zoveel geweerschoten ge hoord als in dit neutrale land, vertelt ze. En, als we een Zwitser een dienst vroegen, dan was altijd het antwoord: „A la guerre, comme la guerre". TRAAN. In het cinema museum te Hollywood is in een kristallen flacon een traan te zien. Het is de traan die Greta Garbo vergoot in de rol van „De dame met de camé- lia's". ROL EN NAAM. In de film Le soleil se léve aussi, speelt de Franse chan$onnière Juliette Gréco een rol van zeven minu ten. Niettemin zal haar naam op de affiches even groot worden gedrukt als die van de hoofdrol spelers Ava Gardner Tyrone Power. DON QUICHOTTE. In de film Don Quichotte, die de re gisseur Mike Todd op stapel gaat zetten, zal Fernandel de rol van de ridder zonder vrees of blaam spelen, terwijl Mar lon Brando hem terzijde zal staan als Sancho Pancha. KOORTS. De Canadese zangeres Aglae vertelt ieder die het horen wil dat zij tij dens haar griep meer dan honderd graden koorts heeft gehad. Waarna zij eraan toe voegt dat haar thermometer de graden volgens Fahrenheit telt. VIOOL. Tijdens een con cert te Dakar in Afrika is de viool van de violist Ricardo Odnoposoff in duigen geval len doordat van de hitte de lijm losliet. VRIENDENPRIJS. Tijdens de audiëntie die de Paus aan de afgevaardigden van het Jezuie- tencongres te Rome verleende, verzocht hij hen het roken na te laten. Zodra hij dit vernam heeft het hoofd van de orde van Capucijnen in Nederland zjjn Jezuieten-collega geschreven en gevraagd of hij de sigaretten- voorraad van de Jezuieten voor een vriendenprijsje kon over nemen. (France Soir) LAMP. Laatste Ameri kaanse vinding: bureaulamp met ultraviolette stralen. Alle microben in de omtrek wor den daardoor gedood. NOBELPRIJS. Frankrijk is een Nobelprijswinnaar in de medicijnen misgegaan door dat de winnaar van dit jaar, Dr. Bovet, die enige jaren ge leden de Franse nationaliteit aanvroeg, door de daaraan verbonden rompslomp en de traagheid van de betreffende ambtelijke instanties zo ge- ergerd werd dat hij naar Italië verhuisde en daar prompt tot Italiaan werd genaturaliseerd. TAPIJT. Frankrijk heeft een dure tapijtenindustrie. Ze is genationaliseerd en alle ta pijten die zodoende op kosten van de staat worden gemaakt, komen terecht in regerings gebouwen en in Franse am bassades in het buitenland. Geen wonder dat de schatkist leeg raakt... GAILLARD. De man die de schatkist weer moet vullen, de heer Felix Gaillard, is de jongste minister-president die Frankrijk ooit heeft gehad (38 jaar). Hjj promoveerde op 22- jarige leeftijd tot doktor in de rechten. Men noemt hem „mijnheer 20 #/o" vanwege de financiële maatregelen die hij deze zomer als minister van financiën in het kabinet Mol- let nam. VERZEKERING. Een Ame rikaanse chauffeur kreeg na een ongeval van de verzeke ring 70.000 dollar uitgekeerd omdat zijn vrouw verklaarde De zaal van gebouw ,,'t Trefpunt" door hun enthousiaste bewondering was woensdagavond geheel gevuld (het voor de wijze waarop de Joden nu hun aantal plaatsen moest zelfs met stoelen eigen staat inrichten. Zij namen hun bijzetten worden aangevuld), toen daar gehoor mee, kris-kras door het beloofde voor de Volksuniversiteit Veenendaal land, en toonden de ware wonderen de eerste lezing werd gehouden van welke hier, op het gebied van ontwik keling en bewoonbaar maken van een absoluut onvruchtbaar en dor land, zijn te aanschouwen. Meter voor meter, in de meest ongunstige omstandigheden en ondanks een tekort aan goed gereed schap, maakt men de grond der vaderen weer vruchtbaar. Grote oppervlakten zand- en steenwoestijnen worden uit stekend bouwland. Moderne steden en dorpen rijzen als paddestoelen uit de grond. Indrukwekkende industrieën worden opgebouwd. Dit alles is het resultaat van onvoor stelbaar zware arbeid, en is slechts mo gelijk in de zeldzame en voorbeeldige eendracht en ver gaande saamhorigheid welke men in dit land treft. De grote betekenis en waarde van deze basis voor een samenleving wordt hier recht aangetoond. De één verheft zich niet boven de ander. De zorgen om het be staan en in het gezin zijn ieders zorgen. Men werkt zoveel mogelijk coöperatief. Dit is juist ook een van de belangrijk ste punten waarom de nog uiterst feo daal ingestelde nabuurlanden in Israël een gevaar zien. Men is bang dat de vorm van samenleving hier zal over slaan. Gemiddeld komen per week 2000 Jo den het land binnen. Soms tienduizen den tegelijk. Er wordt niet gevraagd of het kan. Men ontvangt en verzorgt ze met liefde. De hardwerkende Israëli's ontzeggen zich vaak het allernodigste om dit mogelijk te maken. Zoals ze het zelfs deden in de tijd dat ze met zeven landen in oorlog waren. Het zijn de wonderen van de liefde tot het eigen volk. Bezeten als ze zijn van de ge dachte het nu eigen land voor zich en het komend geslacht bewoonbaar te maken. Er werd ook ingegaan op de grote tegenstellingen in het nieuwe Israël, zoals het samenwonen van Joden uit zoveel verschillende landen, de ortho doxie en het liberalisme. Geschetst werd ook het doorsnee type Israëli: wat onbehouwen, stekelige, maar zeer deugdzame, betrouwbare en vooral flinke mensen. Ook werd even ge sproken over de houding van de Jood ten aanzien van het Christendom. In een volgende lezing echter wordt hier van meer verteld, en wij twijfelen er niet aan of van deze eerste avond zal zoveel roep uitgaan, dat de belang stelling daarvoor nog groter zal zijn. Aantrekkelijk van deze lezing is ook de wijze waarop, aangepast aan het te tonen beeldmateriaal, Jiddische muziek ten gehore wordt gebracht. Het Israëli sche volkslied werd staande aange hoord. De tweede lezing vindt plaats op maandag 18 november in de Chr. Open bare leeszaal en de derde lezing op woensdag 20 nov. in ,,'t Trefpunt". dat hij haar niet meer zo spontaan kon omhelzen als vóór de aanrijding. Een andere Amerikaanse dame kreeg van de verzeke ring nul op haar request toen zij vergoeding vroeg voor de schade veroorzaakt doordat haar man met zijn auto haar auto aanreed. „Maar ik ben verzekerd tegen derden", zo wierp zij tegen. Waarop de verzekeringsmaatschappij ant woordde: „Uw man is geen derde, maar tweede, want hij is uw wederhelft". VOORZORG. Voor de fi nales van de wedstrijden om de wereldvoetbalbeker gaan de Zweden al de daarvoor be nodigde voetbalvelden met prikkeldraad omzomen. ARTIST. In het bijzijn van vier officials van de Noor- weegse voetbalbond heeft de 15-jarige Tore Hansen 16.096 maal met de bal op hoofd en voeten gecaraboleerd zonder dat die bal de grond raakte. Deze demonstratie duurde 2 uur en 20 minuten. STER. Wat is het ver schil tussen een filmgirl en de baby-maan? Er bestaat geen verschil: beide worden gelan ceerd, beide gaan draaien, over beide wordt in de kran ten geschreven en voor beide is het einde: zichzelf voor een ster houden. ligger-zondaar. Dit is verkeerd en on gezond omdat de ogen dan de volle dosi'9 verblinding ontvangen. Beter is oriëntatie te zoeken op de wegberm rechts. Deze raad komt echter van Franse specialisten, die weinig rekening hoeven te houden met de wielrijders. „De beste oplossing" aldus één der Franse specialisten „is om te stoppen bij nadering van een u verblindende tegen ligger." We hebben hem aangeraden daar mee een proef te nemen op de route Breda-Maastricht; Nymegen-Arnhem of Ltrecht-Amsterdam, of Antwerpen-Brus- sel. Als eerste maatregel zou men ook bij ons gele lampen verplicht kunnen stellen. Hun verblinding is minder sterk. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Woensdag werd op de Geerseweg tussen de spoorwegovergang en de Rembrandt- laan het dochtertje van dokter H. alhier aangereden door een jongen van 16 of 17 jaar. Het meisje werd daarbij ernstig ge wond terwijl ook haar kleding erg werd gehavend. De jongen fietste echter hard weg en de politie onderzoekt nu wie deze was. Voor de tweede maal in dit seizoen, or ganiseert de Cultuur-Natuur-Historische Vereniging „Zuidoost-Utrecht" een film avond. Ook deze avond zal worden ge houden in hotel „Stuyvenberg." De be kende amateur-cineast Mr. C. C. Nenger- man uit Driebergen, zal een drietal kleu renfilms vertonen van het leven in de natuur. De films zullen handelen over: „Noord Spanje", „De witte dood" en „Zand." Gezien de prachtige film welke de heer Nengerman in het verleden voor de ver eniging heeft gedraaid, belooft ook deze weer interessant te worden. Deze avond zal worden gehouden op woensdag 13 november. Ook voor niet- leden is deze toegankelijk. - WIJZE WOORDEN HET OOG WIL OOK WAT! Flaneren is een wetenschap; het is lekkerbekkerij van het oog. (Balzac) VOORKOMT door Neem NU vooral Vitamines en Lever traan in ter voorkoming van Griep Hoofd-tr «at Veenendaal

De Vallei | 1957 | | pagina 1