Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Meerderheid raad tegen gehuwde ambtenares De Wereld« van WEEK-tot-WEEK Nieuweweg - Veltgensgraaf Weg uit „oude ende immemoriale tijden" Wist 17.... Instemming met bouw van nog groter Juliana ziekenhuis Gemeenteraad kwam voor gesloten deur WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Veenendaalse drieling wordt drie jaar Waar liggen grenzen van bebouwde kom i.v.m. maximum snelheid 31e jaargang VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 No. 90 Uitgave: „De Gelderse Vallei0 Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel RAAD VAN VEENENDAAL VERGADERDE AGENDA Huurverhoging door gemeenschappelijke voortuinen Hij is 25,- waard 1 AA 252528. EIST E.E.K.V. houdt vogeltentoonstelling RENSWOUDE EDERI EEN Far-West toestanden aan de Nieuweweg A.-R. kiesvereniging bespreekt bezitsvorming N S. BOS V. Nieuwe telefoon aansluitingen Vrijgevochten bevolking in Niemandsland Assurantie-. Hypotheek- en Woningbureau BROUW ER, Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie; VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VAL - D V w nfi'üpiriES Speciale contractprijzen Minimum per advertentie Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Gisteravond was de gemeenteraad van Veenendaal in periodieke openbare vergadering bijeen. Agendapunten welke In deze vergadering de meeste discussie gaven, waren die inzake de aanleg van gemeenschappelijke voortuinen voor een 258 woningen in het Franse Gat; het bezwaar van de PvdA-fractie tegen het artikel in het ambtenarenreglement waarby is bepaald dat de gehuwde ambtenares niet in dienst van de gemeente Veenendaal kan blyven of treden; het niet aanleggen van een trottoir voor verschillende percelen in de J. P. C. Leinweberstraat; en het voorstel van burgemeester en wethouders te voldoen aan het verzoek van het bestuur Juiianaziekenhuis, tot het garanderen van rentebetaling en aflossing van een geldlening, bestemd voor de financiering van hogere kosten als gevolg van tegenvallers by de bouw van het nieuwe ziekenhuis en het besluit dit ziekenhuis niet voor 76 maar voor 102 bedden te doen inrichten. De conclusie van een van de laatste punten van bespreking was, óók voor het verloop van deze raadsvergadering, kenmerkend. Het lid de heer Van Galen verzocht b. en w. de raad nu eindelijk eens in het bezit te stellen van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen. Hij wilde eens weten wat een raadslid nu eigenlijk wel en niet mag en kan doen. Burgemeester Bakker zei bjj voorbaat aan dit verzoek te willen voldoen, maar stelde, onder hilariteit, vast dat - al kennen de raadsleden bedoeld reglement niet - de vergaderingen toch steeds goed en volgens de regels van de kunst zijn verlopen. Edoch, zün wjj goed ingelicht, dan voorziet dit reglement niet in een situatie welke zich dreigde voor te doen voordat de raadsvergadering van deze keer begon Wat b.v. te doen ingeval de deur sleutel van de raadszaal zoek is? Om half acht - het tijdstip waarop de ver gadering een aanvang zou nemen - stonden èn raadsleden èn publiek nog buiten in de kou. Men wist niet bij benadering te zeggen wie de sleutel in zijn bezit had. De bode sprong op zijn fiets om verschillende adressen af te gaan. Ook ging men nog per auto op jacht. De fietsende bode kreeg het be geerde instrument het eerst te pakken. Dit was bij de werkster die het ge bouw als laatste had verlatenZo kon dat de in het nieuwe wegdek van de Kerkewijk aangebrachte z.g. kabelkokers - waardoor het opbreken van de weg achterwege kan blijven bij het leggen van ondergrondse leidingen - nu reeds van pas komen? dat n.l. de PUEM voornemens is binnenkort hier een nieuwe kabel te leg gen? dat het uitgavenpeil der gemeente blijkens de gemeentebegroting 1958 sinds 1954 is verdubbeld, n.l. van ƒ2.344.000,— tot ƒ4.272.000,—? dat, iiaar het zich laat aanzien, de streekwerkplaats voor minder-validen in Veenendaal volgend jaar in bedrijf ge steld zal kunnen worden? dat woensdagmiddag ruim vijftig verslaggevers van streek- en dagbladpers en radio in hotel „La Montagne" waren als eindpunt van de tocht die zij maakten van Oss naar Veenendaal over de nieuwe noordzuid verbinding? dat daarbij uitvoerige voorlichting werd gegeven inzake de betekenis van de noordzuid verbinding voor Veenendaal en omgeving? dat het jaar 1957 voor Veenendaal buitengewoon gunstig belooft te worden ten aanzien van het aantal verkeersonge lukken? dat dit aantal tot nu toe n.l. ver onder de cijfers van voorgaande jaren is gebleven? dat de veel grotere veiligheid van de nieuwe Kerkewijk hierop van door slaggevende betekenis is geweest? dat de automobilisten zich, ook op de toch voor hardrijders verleidelijke Kerkewijk, nog steeds goed hebben ge houden voor wat betreft de maximum snelheid in de bebouwde kom? dat er, niettegenstaande strenge controle, sinds 1 november niet meer dan vier bekeurd werden voor te hard rijden? dat acht dagen geleden de nieuwge bouwde ringerij van de Ritmeester si garenfabrieken in bedrijf werd gesteld? dat deze hypermoderne fabriekshal, met zijn oppervlakte van 1400 vierkante meter, geheel in eigen beheer van het bedrijf werd gebouwd? dat hier nu 70 mensen werken aan het ringen, cellofaneren en verpakken van de sigaren? VEENENDAAL Heden, vrfjdag 15 nov. in gebouw Eikenlaan, 8 uur, toneelgroep „De Spelers" brengt „Meeuwen boven Sorrento". Zaterdag 16 nov. in geb. „Eltheto" filmavond Chr. Metaal- bedrijfsbond, 's middags kinder voorstelling. Maandag 18 nov. in Chr. openb. leeszaal, 8 uur, tweede lezing „Zwerftocht door Israël" voor Volksuniversiteit Veenendaal. In geb. ,,'t Trefpunt" 8 uur, dhr J. van Eibergen spreekt voor A.R.- kiesver. over .Bezitsvorming' Dins dag 19 nov. in geb. Eikenlaan, 8 uur CFA-film „Hongarije in vlammen". Woensdag 20 nov. in geb. ,,'t Tref punt" 8 uur, derde lezing „Zwerf tocht door Israël" vor Volksuni versiteit. Donderdag 21 nov. in geb. Eikenlaan, 7.30 uur cabaret-feest avond Alg. Ned. Tabaksbedrijfs- bond. In geb. ,,'t Trefpunt" 8.15 uur, Drs. R.A.C. Mulder spreekt voor Ned. Chr. Vrouwenbond over .Kin derbescherming'. Vrijdag 22 nov. in geb. „Eltheto" 7.30 uur, ontspan ningsavond ouden van dagen. Za terdag 23 nov. 7.30 uur, concert en filmvoorstelling Ritmeester man nenkoor. Luxor theater van heden vrijdag t/m maandag de film „De 7de he mel" en van dinsdag t/m donderdag „Na 12 uur 's nachts." ELST Heden, vrijdag 15 nov. in gebouw „Pniël", bazaar t.b.v. nieuwe pas torie. Dinsdag 19 nov. in „Sport- lust" filmvertoning reis ouden van dagen. Vrijdag 22 nov. in „Sport- lust" vogeltentoonstelling. Zater dag 23 nov. in „Sportlust" vogel tentoonstelling. AMERONGEN Zaterdag 16 nov. in Clubhuis, Val lei-wedstrijden E.H.B.O. i de vergadering toch nog redelijk op tijd beginnen. Nadat deze op gebruikelijke wijze was geopend, sprak burgemeester Bak ker woorden van dank, ook namens zijn echtgenote en kinderen, voor de vele blijken van belangstelling onder vonden bij de viering van zijn 30-jarig ambtsjubileum. De burgemeester wilde hier eigenlijk niet spreken van een jubileum, omdat hij het niet als zodanig had willen zien. Maar toen het toch zover kwam, was hij zeer erkentelijk voor het hartelijk medeleven in zo ruime mate uit alle lagen der bevol king ondervonden. Vervolgens werd o.m. besloten tot het verlenen van eervol ontslag, op diens verzoek, aan het hoofd der open bare lagere school, de heer J. van der Walle, en het verlenen van een ver- weg op de weg achter de Patrimonium laan, aan de heer J. H. Looijen. weg achter de Patrimoniumlaan. Naar aanleiding van het voorstel van b. en w. tot betaling van huur aan de Ned. Herv. Uloschool, voor het ge bruiken van gebouw „Eltheto" als gym nastieklokaal, vroeg ae'heer Van Ojik (c.-h.) of het niet beter was genoemde school ook te laten beschikken over de twee gemeentelijke gymnastieklokalen, evenals andere scholen. Deze lokalen zijn dermate bezet dat, indien wij dat zouden doen, er helemaal weinig ge legenheid voor de diverse scholen zou overblijven. Aldus was het antwoord van de voorzitter. Er zijn wel meer scholen die het zonder gymnastiek lokaal moeten stellen. De heer Van Ojik wierp nog tegen dat het beter is oudere kinderen van de uloschool gymnastiek te geven, dan de kleine kinderen van de laagste klassen die nu ook gebruik maken van de lokalen. De voorzitter zei dit niet te kunnen be oordelen. Zo zonder instrumenten ver wacht de heer Van Galen van gym nastiek in „Eltheto" echter ook niet veel. Onder goede leiding kan men daar nog zeer nuttige spieroefeningen houden, merkte de voorzitter op. De heer Van Hardeveld (p.v.d.a.), is juist van mening dat gymnastiek aan jon gere kinderen beter besteed is dan aan de ouderen. Verder speelt bij het be palen van zijn standpunt in deze, nog een andere factor een rol. Dertig gul den huur voor 4V« uur gymnastiek vindt hij n.l. erg veel. Voorzitter: inder daad, maar in het belang van de schooljeugd hebben we gemeend dit bedrag maar te moeten slikken. Bij behandeling van het verzoek van Patrimoniums Bouwvereniging om het verlenen van een voorschot voor de aanleg van gemeenschappelijke voor tuinen bij 258 woningen in het Franse Gat, zei de heer Scholten (c.-h.) be zwaar te hebben tegen een huurver hoging, als gevolg hiervan, ten bedrage van 40 cent per week. De huren zijn toch al zo hoog en voor velen is dit werkelijk een bezwaar. Spr. heeft al gehoord van mensen die een woning hadden toegewezen gekregen en hun vergunning weer terugbrachten omdat de huren te hoog zijn. De heer Diepe- vcen (a.-r.) is voorstander van gemeen schappelijke tuinen omdat deze veel beter voldoen in het geheel van een woonwijk. Ingeval men zelf een tuin tje moet onderhouden, is men meer kwijt dan 40 cent per week. De voorzitter merkte op dat deze aangelegenheid allereerst een zaak is van Patrimoniums Bouwvereniging en de raad besloot tot verlenen van ge vraagd voorschot Hierna werd besloten tot het aan gaan van een rekening-courant voor het eerste kwartaal 1958 met de Bank voor Nederlandse Gemeenten ten be drage van drie miljoen gulden, en een kasgeldlening, met door b. en w. aan te wijzen geldgevers, van nog eens drie miljoen. Het verhogen van de ge meentelijke subsidie aan het Groene Kruis van 10.000,tot 15.000,per jaar, en het garanderen van rentebeta ling en aflossing van een door het Juliana ziekenhuis te sluiten kasgeld lening van ƒ700.000, De heer Van Ojik vond het geraamde architecten-honorarium in de begroting van de ziekenhuisbouw aan de Cunera- (Zie verder pagina 4.) De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven by de groentehande laar Berends aan de Middellaan te Veenendaal, maar niet gevonden. De waarde van de riks van deze keer is hierdoor 25 gulden geworden. Het nummer van deze nieuwe riks is weer rood en luidt: Kykt u dus uit naar de ryksdaalder met het rode nummer 1 AA 252528, het is de Vallei-riks. Kunt u deze voor a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bu reau van dit blad tonen, dan ontvangt n de vinderspremie, welke thans dus ƒ22,50 bedraagt. De eerste Elsterse Kleurvogel Vereni ging zal op 22 en 23 november weer de jaarlijkse vogeltentoonstelling houden in de zaal van café „Sportlust". Dit jaar staat in het teken van het eerste lustrum, daarom zal het zeker de moeite waard zijn deze expositie te bezoeken. Op deze tentoonstelling zullen verschillende vogels worden geëxposeerd o.a. kanaries, tro pische vogels, parkieten, bastaarden enz. Tevens zullen er verschillende vermake lijkheden aan verbonden worden. De vogels van deze expositie zullen worden gekeurd door de heer Dommer- hold uit Den Haag, die ook de kampioen zal aanwijzen. REIS OUDEN VAN DAGEN OP HET WITTE DOEK De film, welke van de tocht ouden van dagen Eist ls opgenomen afgelopen zomer, „WAAR LIGT ONZE TAAK?" Op donderdag 21 november a.s. om 7.30 uur, zal in de zaal van de coöperatieve landbouwvereniging „Renswoude" aan de Barneveldsestraat een vergadering wor den belegd, om te komen tot oprichting van een organisatie van chr. plattelands vrouwen. Mej. M. Lugtigheid van Ede zal spreken over het onderwerp „Waar ligt onze taak." Alle plattelandsvrouwen zijn welkom. GRONDAANKOOP WONINGBOUW Burgemeester en wethouders van Ede hebben de gemeenteraad voorge steld over te gaan tot aankoop van een perceel grond, van de heer W. B. al hier, ter grootte van 3.65 are met het daarop staande kippenhok, voor de prijs van 3.543,Deze grond is be stemd voor woningbouw en wegen aanleg. Een bont rumoer kwam enige weken geleden op en langs de Nieuweweg weerklinken en is nog niet geheel verstomd. Een mastodont van een dragline groei kreunend diepe sleuven. Lieren, katrollen en vreemdsoortige voertuigen op rupsbanden ratelden en dreunend egaliseerde een gigantische wals het weg dek. Prikkelende geuren vervulden de lucht teen een tecrwagcn zün taaie brij op de grond uitspreidde. Overal tussen Hoofdstraat en Buurtlaan kon men het kleurige beeld van de arbeid aanschouwen. De pittige reuk van asfalt rond de teerwagen, de zerpe van veen, opstijgend uit de diepe groeven, voerden de gedachten terug naar tyden, toen geuren van teer en turf en touw largs da Veenendaalse wijken dreven, zoals wy die deze zomer nog snoven in de om geving van Hoogeveen en het Ncordsche Schut in Drente... Vier eeuwen geleden... Toen kronkelde zich een watertje uit de Grift, ter plaatse van de huidige Scheepjeswolfabriek in Het Zand, in de richting van de Gelderse molen - enige tientallen jaren geleden liep daar nog het Groenewoudse wegje. BU de molen boog het zich om en vervolgde zijn weg naar 't Grote Venlo. Zo was het in 1552, maar het waterloop je, Abtsgrave geheten, was ouder. Want toen reeds was het „een oudt seggen dat deze voersegde Abtsgrave van enen abt van 't Sunte Pauwels (klooster) t' Utrecht van wegen des bisscops van Utrecht, tot conservatie van sijns hoochweerdicheyts veen, soe verre als 't selfde streckende es in syn lengde, ende bij consent vanden furst van Geldre gegraven soude syn ge weest voer een scheytsell van beyde lant- scappen." Bij het Grote Venlo - de Vendel, het kleine Venlo vormt de kerkheuvel aan de Veenendaalse Markt - lag een grote grens steen, de Limietsteen. Daar eindigde Abtsgrave en was het begin van Veltgens- grave, die langs de huidige Holleweg naar de Nieuweweg liep, de Joffrouwenwijk kruiste nabij de tegenwoordige Rijksweg 12 en bij de Buurtsteeg - de huidige Klom- persteeg - en de Grote Haar verloren liep in de richting van het overoude Ubbe- schoten en de Vliers. Er voerde ook een weg langs Abts- en Veltgensgrave, be ginnend bij de Gelderse brug aan het eind Het Gelderland, een weg die na verloop van tijd geheel verviel en waarvan de sporen uitgewist werden. Ruim een eeuw later, in 1686, zeggen de Veenraden dat het „oudts geweest is een zeekeren weg Veltgensgraaf genaempt" In 1696 heeft Bernard de Roy, gezworen landmeter van de provincie Utrecht, de weg gemeten. De lengte bedroeg 567 roeden. De Abtsgraaf verloor allengs zijn naam en de gehele wetering met pad heette nu Veltgensgraaf. De weg begon tussen de huizen van Weduwe Wouter Stevensz en Andreas Essenius, liep achter de school, daterend uit 1679, naar de Nieuwe Molen - de oude stond op de Molenpol-en dan op het Venlo toe. GETUIGENISSEN Op 8 julie 1696 stonden voor het gerecht van de Hoge en Vrije Heerlijkheid van Renswoude en Emmikhuizen terecht Aert Petersz en Hendrickje Remmen, echte- Bouw Nederlands paviljoen op het terrein van de wereldtentoonstelling te Brussel. Overzicht van een gedeelte van het Ned. paviljoen. Op de voorgrond het grote waterbassin, waarin golfslag opgewekt zal worden; aan de kant een dyk met een strekdam in aanbouw. Achter de dyk ziet men tussen de bomen het in aanleg zynde polderlandschap door het grote koepelvormige bouwwerk, waarin de Del tawerken en andere waterbouwkundige werken tentoongesteld zullen worden. Op de achtergrond links een gedeelte van de grote tentoonstellingshallen voor de industrie e.d., met daarboven uitstekend het in aanbouw zynde Philips paviljoen van Le Corbusier. zal a.s. dinsdag 19 november worden ver toond. Deze rolprent wordt gedraaid in de zaal van café „Sportlust" aanvang 7.30 uur. De film is opgenomen en gemonteerd door de amateur-cineast de heer A. van Erk uit Veenendaal en is uitstekend ge slaagd. Medewerking aan deze filmavond verleent de Elsterse boerenkapel „De Zwoegers." Tevens zal deze film op woensdag 27 november weor worden gedraaid, zodat ploegen werkers ook qó Elsterse oudjes op het witte doek kunnen zien. Ook aan deze avond wordt door de boerenkapel mede werking verleend. Kaarten voor beida avonden zijn verkrijgbaar bij de commis sieleden van de tocht ouden van dagen. Dinsdag 19 november a.s. wordt onze Veenendaalse drieling drie Jaar. Jopie, Corrie en Hlllie Kalter, ze maken het uitstekend. Nadat ze aanvankeiyk zo ver onder de maat waren voor wat be treft hun grootte en gewicht, zyn het nu ook in dit opzicht normale kinderen. Ze zyn tenminste niet kleiner dan hun leef- tydgenootjes. Verder kunnen ze het goed met elkaar vinden en vormen ze, - het vele werk dat zo'n drietal hummels geeft, buiten beschouwing gelaten - geen bijzondere problemen voor hun pleegmoeder, me vrouw Van Hardeveld. Onderstaande foto van het drietal werd gemaakt tydens hun eerste optreden in het openbaar, tóch zy het lint moesten doorknippen by de opening van de speel tuin Westersingel, ongeveer acht weken geleden. Meerder» lezers hebben ons gevraagd, waar begint en eindigt nu eigenlijk de bebouwde kom van Veenendaal, in ver band met de nu gestelde maximum snel heid voor motorrytuigen. Over het algemeen kan men we! nagaan of men zich in bebouwde kom bevindt maar op verschillende punten kennen we toch ook de werkeiyke twyfelgevallen en vooral Veenendaal telt er van die nogal wat. Hier volgen dan de punten zoals die voor Veenendaal zijn vastgesteld ingevol ge de wegenverkeerswet: Op het benedeneind 40 m. ten zuiden van de Groeneveldsebrug; Grebbeweg 10 Op uitnodiging van de plaatselijke A.-R. kiesvereniging, spreekt maandag 18 november a.s. om 8 uur in gebouw ,,'t Trefpunt" de heer J. van Eibergen, voorzitter van de Ned. Chr. Werkne mersorganisatie en lid van de Tweede Kamer. De heer Eibergen zal bij deze ge legenheid de bezitsvorming behandelen. m. ten zuiden van Groeneveldselaan; Wa- geningselaan 180 m. ten zuidoosten van Groenneveldselaan; Spoorlaan 7 m. ten zuiden van spoorwegovergang by de Mid dellaan; Kerkewijk op de gemeentegrens; Beukenlaan op gemeentegrens; Zandheu- velweg 20 m. ten westen van Kleine Geerseweg; Panhuis 100 m. ten westen van Gladiolenstraat; Munnikenweg 400 m. ten westen van Gortstraat en verder op het punt van samenkomst der gemeente grenzen op de hoek Nieuweweg-Vendel- seweg en daar waar zich op de wegen plaatsnaamborden bevinden. Horlogerie Hieronder volgt een opgaaf van nieuwe telefoonaansluitingen in Veenendaal. 2278 G. D. van Gent, Dwarsweg 70, Over berg. 2987 A. v. d. Haar, Mulderslaan 47 2750 Mw. wed. E. C. v. Hal-Veldhuizen Dwarsweg 66, Overberg. 2211 D. Hendriks Jr., Vijgendam 23 2647 J. W. de Kast» Jr., Jullanastraat 54 PAPEGAAI. In Duits land krijgen papegaaien een nuttige taak. Door een spe ciale dressuur wordt hen ge leerd op de perrons van de spoorwegen de naam van het station af te roepen geduren de de tijd dat de trein stil staat. De reizigers behoeven daardoor niet meer te vragen waar ze zijn aan de station employés, die nooit te vinden zijn als men hen nodig heeft. (Le Figaro, 6 dec. 1898.) RAT. Twee dames te Napels, die met het raam open sliepen (dat kan daar, ook in november!) zyn tegelyk ont waakt omdat er iets aan hun voeten knaagde. Tegelyk trok ken ze het licht aan en ver stijfden van schrik toen ze het in hun kamer zagen krioelen van reuzeratten. Ze bleken zo ernstig aan hun voeten be schadigd dat ze beiden in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. HOND. Elke avond, al veertien jaren lang, wacht de hond Fido in het Italiaanse stadje Luco de autobus op in de verwachting dat zijn baas eruit zal stappen. Fido's mees ter is echter veertien jaar ge leden in de oorlog gesneuveld. De hond zal nu voor zijn trouw worden onderscheiden met een medaille, die hem door de burgemeester zal worden uitgereikt. GEEN CHAMPAGNE? Het verbruik van champagne stygt nog elk jaar. De oogst ls echter mislukt (155.000 hecto liter tegen 470.515 in 1955), zodat de wijnboeren (in dit geval waar het champagne be treft kan men beter spreken van wynheren) hun afnemers op rantsoen zullen moeten stellen. MELK. De directeur van een Franse melkfabriek is voor de rechtbank gedaagd omdat op de etiketten van de buajes poedermelk voor hon den en katten het woord „tap temelk" ontbreekt. De direc teur is wel bereid dit woord op zijn etiketten te vermel den, maar de consequenties zijn hem te bar, want de wet schrijft voor dat als het woord taptemelk wordt vermeld, dit moet worden gevolgd door de toevoeging: „Voor jonge kin deren en zieken alleen op dok tersvoorschrift". Het opschrift wordt dan dus: „Taptemelk voor honden en katten, voor jonge kinderen en zieken al leen op doktersvoorschrift"! GENIE. In april van dit jaar meldde zich in Amerika voor militaire dienstplicht een verlegen jongeman. Zijn leef tijd was 24 jaar en hij kon geen diploma's tonen. Hij werd ingedeeld bij een of an der onderdeel op een of an der bureau. Zes maanden later barstte de professor Lindegren voor een groep journalisten in woede uit en verklaarde dat deze jongeman Ernest Schuit heet en het grootste wiskun dige genie is dat hy in de laatste dertig jaar is tegen gekomen. Resultaat: Schuit werkt nu in een militair laboratorium, dat zich specialiseert in on derzoekingen betreffende de chemische oorlogvoering. ZOETE SLAAP. Een jonge vrouw te Parijs aanbad haar man. Nochtans vroeg de laatste echtscheiding aan. Dit bracht haar zo diep in de put dat zij plannen ging beramen om zichzelf en hem te doden. Maar, dacht ze toen, alles wordt door de tyd genezen. Om die tyd zo vlug mogelyk door te komen, liet zy zich een injectie toedienen waar door ze in een diepe slaap viel. Toen ze op de negentien de dag ontwaakte, voelde ze zich in het beste humeur van de wereld en vierde met haar vrienden het ontwaken met een vrolyke cocktail-party. Daarna schreef ze een brief aan haar man, die daarin heel verbaasd las dat ze met vreugde in de echtscheiding toestemde... ROSE-MARIE. De (ge welddadige) dood van de Duit se „dame" Rose-Marie Nittri- bitt heeft paniek gezaaid on der enige dozijnen aanbidders van middelbare leeftijd. Want Rose-Maris (ook blonde Ma- rietje genoemd) had de (nu gebleken nare) gewoonte om van al haar bezoekers een foto-archief aan te leggen en de heren zijn nu bang dat deze foto's in verkeerde han den zullen komen. NEUSHAP. Een Frans man, Ruiz Martinez geheten, heeft in een woede-uitbarsting een stuk van de neus van zyn meisje afgebeten. Hy is ver oordeeld een schadevergoe ding te betalen van 4700 gul den, want het meisje heeft zich om weer toonbaar te z|jn een kunstneus moeten aan schaffen. AFSCHEID. Maurice Chevalier gaat een wereld- afscheidstournee houden. Hij nam echter reeds eerder af scheid: in februari 1952 een afscheidsvoorstelling in het Parijse theater Empire; okto ber 1954 afscheidsvoorstelling in het theater van de Champs Elysées; september 1956 af scheidsvoorstelling in het Al- hambra. Waarom wil hij maar steeds weer „adieu" zeggen? vraagt een Frans blad zich af. TONEEL-SPOETNIK. De uitgeweken Hongaarse schryver Meral heeft het eer ste toneelstuk over de aard- satelliet geschreven. Het heet Spoetnik en speelt zich af in een om de aarde cirkelende reuze-Spoetnik waarin zich 'n Russische geleerde met zyn vrouw, een journalist van het Russische blad „Prawda" en een Russische volkscommissa ris bevinden. Hij heeft het stuk aan twee theaterdirecties t» Parys aangeboden. POLITIEKE SPOETNIK. In het Engelse parlement heeft de socialistische afge vaardigde Marcus Lipton, pre mier MacMillan vergeleken met een Spoetnik: „Want, zei hij, u leeft met uw ideeën bo ven de wolken en men kan onmogelijk voorspellen wan neer u weer op aarde zult te rugkeren". SCHILDERS. Om de Russen in te halen op hun rei zen om de aardbol, hebben de Amerikanen de leiding van de satellietproduktie in één hand gebracht en wel in die van James Killian. Deze geleerde is daarmee een machtig man geworden, welhaast net zo machtig als president Eisen hower, die hy nog op andjre manier naar de kroon steekt, want beiden zijn amateur kunstschilders en men be weert dat de schilderijen van de heer Killian de landschap pen van de president in kwa liteit overtreffen. DE MENS. „De mensen verschillen van elkaar in het geen ze van zichzelf aan an deren tonen en ze gelijken op elkaar in dat wat ze voor elkaar verbergen." (Paul Va- léry). De Nieuweweg in het verleden. De toe- s'and is getekend zcals hij 1630 was. Men vcrwarre de Buersteegh niet met de huidige. De Buersteegh liep waar thans de Klompersteeg is. Het deel Nieuweweg tussen de Molensteeg en de Buurtlaan ontbreekt; het is van latere datum. Het teken duidt een baken aan. De kaart is geïnspireerd op die van de Utrechtse landmeter Bernard de Roy. Merkwaardig is het, dat deze te kenaar, uitmuntend door precisie, de Borchwal aan de zuidzi'd; van de Renswoudsc weg aangeeft, in tegen stelling met de overlevering. lieden, wonende in deze Hoge Heerlijk heid. Zij verklaarden „dat van alle oude tijden een wegh is geweest, genaempt Veltjens-graaff, streckende vanden Dorpe van Venendael over de Vendel ter zijden van 't lant van de Comparanten, ende voorts over de Juffrouwen Wijck tot aen- de Buyrsteegh van Ede ende soo vorders." En in een stuk van 30 mei van dat jaar heet het „alsoo van alle oude ende im memoriale tijden (d.z. tijden waarvan men geen herinnering meer heeft) een wegh is geweest, genaempt Veltjens-graaff, streckende vanden Dorpe van Venendael over de Vendel" enz. In de loop der eeuwen was de oude weg - zo wordt hij genoemd in 1697 - in verval geraakt, hetgeen wij reeds zagen. De brug over de Joffrouwenwijk was ver dwenen „waervan eenige der palen noch konnen werden gesien." Dit is de latere Hoge brug bij de Nieuwewegse tol. De bezitters van landerijen langs de weg ge legen hadden soms de weg bij hun bezit gevoegd. Ja. genoemde Acrt Petersz, had van de weg zelfs turf gemaakt, de weg afgegraven en de aarde vervoerd. Hij werd dan ook, toen men opnieuw aan dacht aan de weg ging wijden, beschul digd de Stichts-Gelderse grens te hebben geamoveerd d.i. verlegd, verwijderd en de weg te hebben „gespolieert ende geusurpeert" d.w.z. beroofd en overwel digd. De Veenraden namen het hoog op en berichtten het aan de Drossaard - 'n rechterlijk ambtenaar - van de Hoge en Vrije Heerlijkheid van Renswoude. 't Blijkt daar aan de Veltgensgraaf een vrij gevochten bende geweest te zijn. In 1686 beklaagde de molenaar Huyberd Petersz zich, dat Willem Jansen Ebbenhorst een (Zie verder pagina 2.) WIJZE WOORDEN KRACHT EN ZWAKHEID Menigeen verloor zyn kraeht door dat hy zyn zwakheden met te veel liefde vertroetelde (Sirius) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woning beheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal Kaoaalweg 2 - Tel. 2!U8

De Vallei | 1957 | | pagina 1