Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 8000 gulden aan prijzen voor St* Nicolaas-actie in Veenendaal Rijnbrug is kroon op na-oorlogse herbouw-activiteit in Rhenen MULDER Slagzinnenprijsvraag f - i 'WÊMW- 1 E.H.B.0.-ploeg uit Veenendaal wint in Amerongen de Vallei wisselbeker DOCHTER JAPANSE KEIZER VERLIEFD OP AMERIKAANSE KORPORAAL 31e jaargang WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 No. 91 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per weck in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Prijzen in vier series Vier hoofdprijzen van 500 gulden „Telepathie en helderziendheid'" AGENDA Christelijke openbare leeszaal breidt snel uit Sint-Nicolaas wordt zaterdag 30 november ontvangen Vallei-riks werd gevonden Ontspanningsavond voor Veenendaalse bejaarden PRIJSWINNAARS MOETEN ZICH ZO VLUG MOGELIJK MELDEN „Evata" presenteert „ONDER EEN DAK" ELST AMERONGEN RENSWOUDE Inbraak spoedig opgehelderd ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN „Ville morte" ma j esteitsschennis De brugfeesten in Rlienen OVERRERG WOUDENBERG Drie zusters stapten tegelijk in huwelijksbootje Hulde voor burgemeester NEDERLAND GEBRUIKT KINDERZEGELS ümmnm Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVFRTENTIE8 Speciale contractprijzen cp aanvraag Minimum per advertentie a.oC Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent De Sint-Nicolaasactie van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" begint a.s. vrijdag 22 november te draaien. Opnieuw hebben de winkeliers weer een geheel nieuwe actie op touw gezet, nl. een slagzinnen- prijsvraag. Niet minder dan 8000,aan prijzen zal in deze Sint-Nicolaasactie ter beschikking van het winkelend publiek komen. Vanaf vrijdag a.s. zijn de Veenendaalse winkeliers helemaal in de Sinterklaas sfeer. De winkels zijn geheel op de komende verkoop ingesteld en weer voorzien van een rijke Sint-Nicolaassortering. Van 22 november tot zaterdag 7 december geven de winkeliers weer bonnen uit, waarop een slagzin moet worden ingevuld. Om het zo gemakkelijk mogelijk te maken staan er reeds enkele slagzinnen op deze bon, zodat men de be treffende slagzin kan aanduiden door het hokje voor de slagzin welke men mooi vindt zwart te maken. Bovendien kan men nog een eigen slagzin invullen. De ene helft van de bon moet in één van de bekende rode V.W.V.-bussen gedeponeerd worden. De andere helft van de bon wordt door de inzender zorg vuldig bewaard. (vice-voorzitter V.W.V.) beoordelen de inzendingen. worden, dus behalve de koopavonden op vrijdag, sluiten de winkels om 6 uur. Vijf dagen vóór Sint-Nicolaas zijn de winkels tot 9 uur 's avonds geopend, nl. op vrijdag 29 november, zaterdag 30 november, maandag 2 december, dins dag 3 december en woensdag 4 decem ber. Op 5 december zijn de winkels weer gewoon om 6 uur gesloten. De prijzen worden in vier series van 2000,uitgereikt. De bussen worden dan ook viermaal geledigd. Voor de eerste maal dinsdag 26 november, des avonds om 9 uur. De eerste uitslagen zijn dan op woensdag 27 november be kend. Voor de tweede maal worden de bussen op zaterdag 30 november, des avonds om 9 uur, gelicht; voor de derde maal op woensdag 4 december en voor de laatste maal op dinsdag 10 december des avonds om 9 uur. Een jury, bestaande uit de heren B. De prijzen bestaan voor elke serie uit een hoofdprijs van 500,een prijs van 250,vijf prijzen van 100,vijf prijzen van 50,tien prijzen van 25,en vijfentwintig van 10,De bedragen worden niet in contanten uitbetaald, maar in chèques, waarmede men bij de deelnemende winkeliers kan kopen wat men wil. In de eerste week van de actie zul len de winkels normaal gesloten H. de Lange (directeur Twentse Bank, Veenendaal), J. F. Heemink (directeur Nutsspaarbank), D. Blankespoor (ge meente-secretaris) en J. van de Bosch Voor de Volksuniversiteit Veenendaal hoopt Prof. Dr. W. H. C. Tenhaeff op woensdag 27 november 's avonds om acht uur in gebouw ,,'t Trefpunt" een lezing te houden met als titel „Telepathie en helderziendheid". Velen zal het bekend zijn, dat Prof. Tenhaeff directeur is van het parapsycho logisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht en op het terrein van de para psychologie in Nederland de meest voor aanstaande en officieel erkende deskun dige figuur. Juist ook al omdat wij hier op een ge bied komen dat met zo onnoemelijk veel vraagtekens is omgeven, zal stellig me nigeen van deze gelegenheid, Prof. Ten haeff hierover persoonlijk te horen spre ken, dankbaar gebruik willen maken, temeer waar in deze lezing o.m. een en ander wordt medegedeeld over het weten schappelijk onderzoek van paragnostische verschijnselen en de resultaten welke dit onderzoek tot dusverre opleverde. Verder zullen wij horen over het gebruik van paragnosten voor politiële en andere practische doeleinden. Zoals bekend hebben wij onder para psychologie te verstaan die zijtak van de psychologie, welke als object van studie heeft de paranormale verschijnselen. Aan deze verschijnselen liggen vermogens van algemeen-menselijke aard ten grondslag. Zij openbaren zich echter niet bij alle mensen in gelijke mate. Tot de paranormale verschijnselen be horen o.m. de telepathie en de z.g. helder ziendheid in ruimte en tijd. Zij zijn ele menten van het verzamelbegrip buiten- zintuigelijke waarneming of paragnosie. VEENENDAAL Heden, woensdag 20 nov. in geb. ,,'t Trefpunt", 8 uur, derde lezing „Zwerftocht door Israël" voor Volksuniversiteit Veenendaal. Don- derdag 21 nov. in geb. Eikenlaan, g 7.30 uur, cabaret-feestavond Alg. Ned. Tabaksbedrijfsbond. In geb. ,,'t Trefpunt", 8.15 uur, Drs. R. A. C. g Mulder spreekt voor Ned. Chr. Vrouwenbond over „Kinderbe- scherming." Vrijdag 22 nov. in geb. g „Eltheto", 7.30 uur, ontspannings- g avond ouden van dagen. Zaterdag g 23 nov. 7.30 uur, concert en film- g voorstelling Ritmeester Mannen- g koor. Woensdag 27 nov. in gebouw g ,,'t Trefpunt" 8 uur, „Telepatie en helderziendheid", lezing van Prof. Dr. W. H. C. Tenhaeff voor Volks- g universiteit Veenendaal Donderdag m 28 nov. in geb. Eikenlaan, N.V.V.- g film „Als mannen kerels zijn", 's g Middags kindervoorstelling Zwaan g kleef aan'. Donderdag 28 nov. in g geb. „Eltheto", 8 uur, opvoering g toneelstuk „Onder één dak" door g „Evata". Vrydag 29 nov. in gebouw g Eikenlaan, 7.30 uur, november-ver- g gadering Veenendaalse Chr. Be- g sturenbond, met toneelstuk „De Herbergierster". In geb. „De Sa- g menwerking" 8 uur, propaganda- feestavond Ver. Volksonderwijs, g Luxor theater. Heden, woensdag en morgen donderdag de film „Na 12 g uur 's nachts." ELST Donderdag 21 nov. in wijkgebouw, E.H.B.O. lezing. Vrijdag 22 nov. in „Sportlust", vogeltentoonstelling. Zaterdag 23 nov., in „Sportlust", vogeltentoonstelling. Woensdag 27 nov., in „Sportlust", vertoning film g tocht ouden van dagen. Vrijdag 29 nov., in „Sportlust" uitvoering van g „Crescendo". Zaterdag 30 nov., in g „Sportlust" uitvoering „Crescendo" g Zoals wij indertijd reeds meldden, geniet de Chr. Openbare Leeszaal thans rijkssubsidie. Dit betekent niet alleen, dat hier door de mogelijkheid tot uitbouw en vernieuwing belangrijk is vergroot, waaraan inmiddels reeds met spoed wordt gewerkt, doch het geeft het be stuur en de medewerkers de grote vol doening hun streven de bibliotheek op een dusdanig hoog peil te brengen, dat aan de rijkssubsidievoorwaarden kon worden voldaan, hiermede beloond te zien. Het doel dezer bibliotheek is tweeërlei, n.l. ten eerste: beschikbaarstelling van goede en verantwoorde romans en jeugd boeken en ten tweede: de uitlening van studieboeken. Op dit laatste willen wij nog eens in het bijzonder de aandacht vestigen. Prac- tisch alie boeken, die men voor studie of beroep nodig heeft, zijn doormiddel van de Chr. Openbare Leeszaal te verkrijgen. Evenwel omvat het woord „studieboeken" heel wat meer, n.l. alles, wat dient tot algemene ontwikkeling. Ieder, die zich voor een bepaald onderwerp interesseert, kan dus hier zijn hart ophalen. Men vindt er boeken over babyverzor ging zowel als over de bejaarde, over handwerken en over atoomtijdperk, over knutselen en over architectuur. Verder vindt men er zeer veel populaire werken over geschiedenis, aardrijkskunde, sport en spel, opvoedkunde, godsdienst, tech niek, kunst en zo meer. Deze culturele instelling is juist mede om deze redenen van niet te onderschat ten betekenis voor onze plaats en om geving. De officiële intocht van Sint-Nicolaas en zijn zwarte knechten is elk jaar in Veenendaal een belevenis, die vele duizenden op de been brengt. Oud en jong wil toch een glimp opvangen van deze kindervriend. Sint-Nicolaas zal dit jaar zyn intrede doen op zaterdag 30 november a.s. Te omstreeks 3 uur wordt de open calèche van Sint-Nicolaas verwacht aan de grens van de gemeente nabij de Bergweg. Daar zal ook de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" gereed staan om Sint-Nicolaas een muzikale groet te brengen en hem verder op de tocht naar het gemeentehuis te vergezellen. De stoet wordt te omstreeks half vier voor het gemeentehuis in de Hoofdstraat verwacht, waar burgemeester Bakker namens de bevolking een hartelijk wel kom zal toeroepen tot St.-Nicolaas en traditiegetrouw zal St.-Nicolaas wel weer deze toespraak beantwoorden. Na een korte tocht door het centrum neemt Sint- Nicolaas dan voorlopig zijn intrek in hotel „De Korenbeurs", om de dagen vóór zijn verjaardag nog inkopen te doen en enkele bezoeken af te leggen. Vrijdagavond gaf de toneelclub van de Scheepjeswolfabriek „De Spelers" in ge bouw Eikenlaan een geslaagde opvoering van het toneelspel „Meeuwen boven Sor rento". Hier zien we een moment uit genoemd spel waarvan het beeld duidelijk spreekt van de sfeer in dit stuk, n.l. een groep verschillend ingestelde mannen, toevallig bij elkaar gekomen op een af gelegen en onbewoond eiland, dat als ge heime marinebasis voor het doen van proefnemingen is ingericht. De Vallei-riks van vorige week, waarvan de waarde was gekomen op 25 gulden, werd zaterdagmiddag uitgegeven bij banketbakkerij Ma- rius Bos in de Hoofdstraat te Vee nendaal. In deze winkel heeft men blijkbaar als gewoonte dat ingeval men van een koper een rijksdaalder met een rood nummer in handen krijgt, men deze apart legt om later te controleren of het de Vallei-riks is. Dit keer was het werkelijk raak; mevrouw Bos ontdekte dat ze de bewuste rijksdaalder deze keer in handen had gekregen. Het rode nummer luidde 1AA 252528. Dins dagochtend werd de riks aan het bureau van ons blad getoond en de vinderspremie aan de gelukkige vindster uitbetaald. In ons blad van a.s. vrijdag wordt het nummer van de nieuwe riks weer bekend gemaakt. Zoals bekend vindt de eerstvolgende ontspanningsavond voor de Veenen daalse bejaarden, georganiseerd door de stichting „O.C.B." plaats op vrijdag 22 november a.s. des avonds om 19.30 uur in de grote zaal van „Eltheto". „Meeuwen boven Sorrento" is de titel van het toneelspel dat de club van de Kon. Scheepjeswolfabriek zal opvoeren. Voor degenen die niet op eigen gelegen heid „Eltheto" kunnen bereiken loopt een bus volgens onderstaande .dienstregeling': 6.45 u. Parallelweg hoek Kerkewijk 6.47 Parallelweg-overweg 6.50 School Bosplein 6.54 Bergweg hoek Kerkewijk 6.57 Postkantoor Slot de Bruïneplein 7.00 Patrim.laan hoek Sav. Lohmanstr. 7.05 „Sola Fide" Eikenlaan 7.10 „Eltheto" 7.12 Achterkerkstr. hoek Kostverloren 7.14 Zandstraat hoek Gortstraat 7.16 Munnikenweg bij „Luxor" 7.18 Nieuweweg hoek Holleweg 7.20 Pr. Bernhardlaan hoek Buurtlaan 7.22 Pr.Bernhardlaan hoek Mulderslaan 7.24 Pr.Bernhardl. bij Gebr. v. Leeuwen 7.28 „Eltheto" Indien uw nummer op één van de uit- slaglijsten voorkomt, dan kunt u zich met het controlenummer direct wenden tot het bureau van de Veenendaalse winke liersvereniging, Hoofdstraat 98. Tegen afgifte van uw nummer ontvangt u dan de chèques. Het is dus zeer belang rijk, dat u uw nummers zorgvuldig be waart, want zonder de controlebon ont vangt u niets. De plaatselijke toneelvereniging Evata' heeft voor donderdag 28 november a.s. in gebouw „Eltheto" de opvoering van een toneelstuk aangekondigd. Wie het op te voeren stuk, n.l. „Onder één dak" van J. Fabricius kent, zal het met ons eens zijn dat men hiermee een uitstekende keus heeft gedaan. Het is een aangrijpend familieverhaal dat de beken de en bekroonde auteur Fabricius in dit stuk heeft vastgelegd. En wij twijfelen er niet aan of de bezoekers van deze toneel avond zullen hieraan een onvergetelijke herinnering bewaren. Ds. H. VISSER VIJFTIG JAAR PREDIKANT Zondag 17 november a.s. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat Ds. H. Visser van Sassenheim werd bevestigd als predikant in de Chr. Ger. kerken in Nederland. Ds. Visser werd op 1 juli 1879 te Apel doorn, waar zijn vader toen als huis knecht diende in het koninklijk paleis, ge boren en liet zich in september 1900 in schrijven als student aan de theologische school van de Chr. Ger. kerken. Nadat Ds. Visser op 11 juli 1907 was be roepbaar gesteld in de Christelijke Ge reformeerde kerken in Nederland, nam hij, uit een viertal beroepen, dat naar Veenendaal aan, waar hij op 17 november 1907 door wijlen Prof. P. J. M. de Bruijn van Apeldoorn in het ambt werd beves tigd. Op 9 mei 1915 verwisselde de jubila ris deze kerk met die van Leeuwarden, vanwaar hij op 3 september 1931 naar Dordrecht vertrok. Tenslotte diende Ds. Visser nog veertien jaar de kerk van Sas senheim, waar hem met ingang van 1 dec. 1955 na achtenveertig volbrachte dienst jaren, op ruim zesenzeventig jarige leef tijd emertaat werd verleend. Ds. Visser heeft t-.jdens zijn achtenveer tig jarige ambtsbediening tal van beroe pen gehad. Zo o.a. te Veenendaal zeven tien en te Leeuwarden nog drie meer. LEZING IN HET WIJKGEBOUW Donderdagavond 21 november zal in het Wijkgebouw om acht uur een lezing met lichtbeelden worden gehouden, ge organiseerd door de afdeling E.H.B.O. te Eist. Deze lezing zal worden gehouden door de bekende E.H.B.O.-instructeur, de heer Harskamp uit Doorn en zal handelen over de voorbereiding kunstmatige adem haling en de toepassing daarvan. De toegang is voor iedere E.H.B.O.-ge- interesseerde vrij. Ook de afdelingen uit de omtrek zijn welkom. „ZUIDOOST-UTRECHT" DRAAIDE NATUURFILMS Woensdagavond hield de Cultuur-Na- tuur-Historische Vereniging „Zuidoost- Utrecht" weer een avond in hotel „Stuy- m ,:ïrx:. Overstroming van de rivier de Po in Italië. By het dorp Rovigo is de Po weer buiten zijn oevers getreden. Het water heeft aanzienlijke schade toe gebracht. De bewoners moesten vluch ten. Militairen en politie zijn druk in de weer om kinderen en ouden van dagen in veiligheid te brengen. BAZAR ACT*J1 KERKBOUW. Vrijdag 22 en zaterdag 23 november a.s. organiseert de afd. Amerongen-Leer- sum van de N.P.B. een grote bazar t.b.v. de actie „Kerkbouw". Het is zeker de moeite waard deze ba zar te bezoeken. Er zijn ontelbaar veel voorwerpen te koop, luxe artikelen, maar ook nuttige voorwerpen; alles buitenge woon geschikt voor geschenkjes bij het a.s. Sint Nicolaasfeest en voor Kerstmis. Maar een bijzondere attractie vormt wel de tentoonstelling van een 40-tal pop pen uit de beroemde verzameling van H.M. de Koningin. Deze collectie is spe ciaal voor de actie „Kerkbouw" door Hare Majesteit beschikbaar gesteld. Deze ten toonstelling is alleen al een bezoek aan de bazar ten volle waard; maar boven dien zullen de eerste 500 bezoekers geheel gratis een lot ontvangen, waarop als prijs is gesteld een poppenbruidspaar. En dan nog de vele amusementen: behendigheids spelen, schieten en het verrassende licht- namenspel. In het clubhuis te Amerongen heeft zaterdagmiddag de E.H.B.O.-pIoeg uit Veenendaal, onder leiding van mej. Kessel, de eerste prys behaald, waar door deze in het bezit kwam van de Vallei-wisselbeker. Aan deze wedstrijd namen ploegen deel uit Amerongen, Leersum, Eist en Veenendaal. scene gezet Tweeainnend Het te behandelen „ongeval" was als volgt in scene gezet. Twee wielrijders waren met de sturen in elkaar verward geraakt en komen te vallen. De eerste patiënt was bewusteloos en vertoonde braakneigingen, terwijl de tweede patiënt een open onderbeenbreuk had. De opgave aan de ploegen was eerste hulp verlenen en zorgen voor vervoer. Vol enthousiasme werd er door de deel nemers in deze wedstrijd gewerkt. De jury bestond uit de doktoren Tege laar uit Tienhoven, Tromp uit Utrecht en De Waal Malefijt uit Utrecht. Na de wed strijd werd door één der juryleden een nabeschouwing gegeven, waarbij bleek dat alle ploegen goed hadden gewerkt en zij een ruim voldoende kregen. Na deze reikte de burgemeester van Amerongen- Leersum de prijzen uit. Allereerst de wisselbeker aan de leidster van de Vee nendaalse ploeg, mej. C. van Kessel. Ter wijl de heer K. Knegjens uit Eist de eerste prijs in ontvangst kon nemen. De uitslag was verder als volgt: Vee nendaal I 261 punten, leidster mej. C. van Kessel, 86 punten. Eist II 259 punten, lei der K. Knegjens, 91 punten. Amerongen II 246 punten, leidster mej. G. v. d. Berg, 81 punten. Eist I 243 punten, leider J. Hei kamp, 67 punten. Leersum 233 punten, leidster mevr. De Jager, 90 punten. Vee nendaal II 231 punten, leider A. v. Ginkel, 77 punten. venberg" te Eist. Deze avond werd ver zorgd door de heer C. C. Nengeman uit Driebergen. Eerst vertoonde de heer Nengerman enkele kleurendia's over Noord-Spanje en Portugal. Daarna draai de hij de kleurenfilm „De witte dood" een film die handelde over de ijsgang op de grote rivieren. Uiterst boeiend was deze schitterende natuurfilm en er klonk dan ook een dankbaar applaus op, uit de ge heel gevulde zaal. Na de pauze werd de film getiteld „Zand" vertoond, die op namen van de stranden liet zien. Ook deze film viel bijzonder in de rrnaak. Aan het einde van de avond dankte de heer Van Ree voor het gebodene. Enkele dagen geleden werd weder om ingebroken in het Shell-tankstation aan Rijksweg 12 onder Renswoude. De daders, die zich door middel van het toiletraampje toegang tot het ge bouwtje hadden weten te verschaffen, verdwenen met medeneming van een scooter en enkele kleinere voorwerpen. Deze scooter was daar de vorige avond echter achtergelaten omdat de motor weigerde. Daardoor hadden de inbrekers hiermede weinig succes en de scooter werd dan ook langs de rijksweg weer teruggevonden. Inmiddels was ook een melding binnen gekomen van ontvluchting van twee jon gelui uit het kamp Overberg. Het onder zoek van de rijkspolitie werd in verband hiermede in deze richting geleid en reeds spoedig bleek, dat men op het juiste spoor was. Onder de gemeente Oosterbeek werden de beide vluchtelingen aangehouden en vervolgens op transport gesteld naar Renswoude, waar zij vrij snel bekenden deze inbraak te hebben gepleegd. De twee jongens, beiden 13 jaar, konden daarna weer naar Overberg worden over gebracht. TOKIO, november. Lotusbloem, het knappe, jongste dochtertje van de Ja panse keizer is verliefd op een Ame rikaanse korporaal, maar vader wil niets van dit soort democratie weten. Hij heeft de Amerikaanse legerautori- teiten dringend verzocht Frrank te willen overplaatsen. Het antwoord was echter beleefd afwijzend. Frank blyft in Japan. Heel Tokio vraagt zich af of Lotusbloem zal volhouden en als kor poraalsvrouw naar de U.S.A. zal emi greren. Frank is plotseling de held van de compagnie geworden. De idylle begon in een klein, lande lijk koffiehuis iets buiten de Japanse hoofdstad, een zaak, welke regelmatig bezocht werd door Amerikaanse sol daten. Prins Akihito, die hier een pret tige avond had doorgebracht zonder herkend te zijn geworden nodigde zijn zusje Suga Takako uit met hem mee te gaan. Beide jongelui gingen er vaak heen. Ze spraken er met de Yanks en met Japanners; er werd gezongen en gedanst. Frank, een Amerikaanse kor poraal met wie Lotusbloem meerdere malen per avond danste, verzocht haar telkens weer terug te komen. Na drie weken kwam het „I love you" en al de andere avond gaf de prinses hem de Japanse vertaling. Prins Akihito echter vreesde de gevolgen. Hij verzocht zijn zusje de Amerikaan, die nog steeds haar ware identiteit niet kende, in de steek te laten en toen ze zulks weigerde biechtte hij alles op aan keizer Hiro- Hito. Enige avonden achtereen wachtte Frank tevergeefs. De vierde avond kwam Akihito alleen opdagen. Hij legde Frank de situatie bloot, doch deze antwoordde eenvoudig: „Keizersdochter of geen keizersdochter, ik ben er verliefd op en ik wil er mee trouwen. Ik hoop binnenkort sergeant te worden en als ik over enige maanden afzwaai begin ik in Texas een machtig mooie kippenfokkerij. Doe de groeten aan je zusje en vraag haar of ze met me mee gaat Een week later, toen de keizer meende dat de idylle voorbij was en Lotusbloem wederom uitgaansverlof kreeg fietste ze wederom met haar broer naar de ont spanning: „Ik houd van je Frank en zelfs al wordt je geen sergeant dan wil ik toch met je trouwen. Ik zal ook leren kippen te verzorgen. Maar vader is nogal moei lijk. Je moet zelf maar om mijn hand komen vragen. Akihito zal je zeggen wan neer het ogenblik daartoe gunstig is De keizer heeft, zodra hij merkte dat de liefde van zijn Lotusbloem menens werd, de Amerikaanse legerautoriteiten verzocht Frank over te plaatsen, overi gens zonder resultaat. Frank blijft nog vier maanden in Japan, Lotusbloem mag niet meer op straat komen en moet zich amuseren in de tuinen van het paleisje. Akihito, die inmiddels dik bevriend is met Frank weet de zaken echter zo te arran geren, dat de beide verliefden elkaar tweemaal per week kunnen ontmoeten. KfcQKEWIJK 167 -TEL.5000'VEENENDAAL Company of North America Gevolmachtigde van de Insurance Woensdag 27 november 1957 zal in Rhenens geschiedenis geboekt blyven als een gedenkwaardige dag, een dag van grote historische betekenis. Dan heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat, zijne excellentie Mr. J. Algera, in tegen woordigheid van vele autoriteiten de nieuwe Rhenense verkeersbrug over de Ryn officieel in gebruik gesteld. Tussen 10 en 15 mei 1940 werd de Rhenense spoorbrug door onze eigen artillerie in puin geschoten, thans - bijna achttien jaar later - is de Rijn by Rhenen opnieuw overbrugd en nog wel voor alle wegverkeer, waarmee de laatste oorlogswonde, die nog steeds als een zeer ernstige gold, definitief is geheeld. De Grebbestad mag dan ontzettend zwaar door de tweede oorlog getroffen z|jn geweest, dank zij de inspanning van alle krachten is men erin geslaagd de stad van burgemeester Bosch van Rosenthal, die zelf zo'n groot aandeel heeft gehad in de na-oorlogse vooruitgang, weer in volle luister te laten meetellen in de reeks van Nederlandse steden. De ingebruikneming van deze brug mag min of meer worden gezien als een kroon op al dat na-oorlogse werk, op al die na-oorlogse activiteiten. ver van „Ville Morte" en voor schrij ver dezes een grote onbekende, heeft uiteraard nog veel meer gezegd, wel bespraakt als hij was en nog is. Maar inmiddels is wèl komen vast te staan, dat die gewraakte „Majes teitschennis" ertoe geleid heeft, dat aan de patiënt - het stervende Rhe nen - (we zullen dus nu maar aan nemen, dat de patiënt op sterven na dood was, ter voorkoming dat de heer Wolff ons alsnog op de vingers kan tikken door op te merken, dat we dan destijds hadden moeten schrijven „Ville mourante") de juiste medicijn op het juiste moment zou worden toegediend. Die „majesteitsschennis" was inder daad een paardemiddel, maar dat was dan ook hard nodig. Het ging om „erop of eronderr". En dan mogen de woorden van toen, nu elf jaar geleden, keihard zijn aan gekomen, effect hebben zij gehad en daar ging het om. Want wie zich die tijd nog herinnert, zal moeten toegeven, dat alles in Rhe nen zo dood was als een pier. Slechts toepassing van de shock-therapie zou een wending in de goede richting te weeg hebben kunnen brengen. En wat een fenominale uitwerking heeft die shock gehad! Er verscheen Acro-bulletin op Acro- bulletin. Een busverbinding met de Betuwe, een busverbinding met Amers foort, uitbreiding van busdiensten op Utrecht en Arnhem en tenslotte - naast nog zoveel andere balangrijke zaken voor Rhenen - het verheugende be richt, dat aan de ACRO was mede gedeeld, dat de spoorbrug over de Rijn zou worden herbouwd, alhoewel er niet bij werd verteld wanneer! Die na-oorlogse activiteit is voort gekomen uit de oprichting van het Actie Comité „Rhenen Opwaarts", dat onder de afkorting „Acro" is begonnen met een naar buiten merkbare werk zaamheid. Dit Rhenense comité ontstond in het burgemeesterloze tijdperk vlak na de bevrijding, toen er in de grote pers een artikel verscheen onder de titel „Ville morte aan de Grebbeberg". Hier in werd Rhenen beschreven als een stad, die na de harde slagen van de oorlog, dood was blijven liggen, althans stervende was. In hotel „Het Wapen van Rhenen" werd half november 1946, een week na het gesignaleerde en voor Rhenen zo vernietigende persartikel, een openbare vergadering belegd door de vereniging voor vreemdelingenverkeer en uit die bijeenkomst, die buitengewoon goed was bezocht, met name door Rhene- naren, die zich anders nimmer lieten zien, werd dat actiecomité geboren. De heer C. C. P. Wolff, toen nog Rhe nen aar, werd gekozen als voorzitter en onder zijn leiding kwam er lang zaam maar zeker leven in de brou werij. Hij was het die tijdens die bewuste en gedenkwaardige vergadering fel rea geerde op het bewuste artikel in het Algemeen Handelsblad van 11 novem ber 1946. De heer Wolff noemde bij die gelegenheid de pers „De koningin der aarde", doch het vernietigende artikel over de Grebbestad op z'n zachtst uit gedrukt „Majesteitsschennis"! De heer Wolff, toen nog voor schrij- In een oplaag van 8000 stuks is thans het officiële feestprogramma ter ge legenheid van de opening van de brug door het comité Rynbrugfeesten Rhe nen verspreid. De gehele week van 23 t.m. 30 november zal er in de Grebbe stad feest worden gevierd. Als klein onderdeel van deze festi viteiten zal de muziekvereniging „Oefe ning Baart Kunst" tijdens de openings plechtigheid op zaterdag 23 november op het Fred. v. d. Paltshof het gemeen tebestuur een mars aanbieden, gecom poneerd door de dirigent van het korps de heer A. J. van Kolfschooten, welke mars is getiteld „Kom over de brug". Het orkest zal de mars dan bovendien ten gehore brengen. In vele straten komt thans activiteit. De Prins Bernhardstraat, de Julianastraat de Nieuwe Veenendaalseweg en de Popu lierenlaan krijgen al een feestelijk aan zien, hetzij door verlichting hetzij door groen- en andere versieringen. Ook aan de Achterbergsestraatweg wordt thans hard gewerkt. Tegen het einde van deze week hoopt men ook de overige feestverlichting in de stad te hebben gemonteerd, zodat komen de zaterdag Rhenen er dan eindelijk fees telijk zal uitzien en men de vreugde over het tot stand komen van de nieuwe brug kan gaan uiten. BIBLIOTHEEK C.J.M.V. WEER OPEN De C.J.M.V. stelt de bibliotheek weer open ten behoeve van ieder die een goed boek wil lezen. De uitreiking is iedere vrijdag, te beginnen 22 novem ber van 7.30 tot 8 uur in de consistorie kamer der Hervormde kerk. Onder zeer grote belangstelling werd j.l. donderdag op het gemeentehuis Wou denberg het huwelijk voltrokken tussen: Gerritje Jannetje de Kruif en Gysber- tus W'esteneng. Sophia Johanna de Kruif en Willem Harthoorn. Rijkje Geertje de Kruif en Evert van Doorn. Ten huize van de bruidjes, Laagerfse- weg 10 te Woudenberg, was het een ko men en gaan van wederzijdse familie leden, nieuwsgierigen en persfotografen. Nadat de uitgebreide familieschaar in rijtuigen aan het gemeentehuis gearri- veeTd waren, naderden de bruidsparen in drie volgrijtuigen, respectievelijk bespan nen met 2 witte, 2 zwarte en 2 schimmel- paarden, hetgeen een prachtig effect te zien gaf. Op verzoek van de fotografen stelden de bruidsparen, waarvan de bruidjes de zelfde bruidsjaponnen droegen zich op voor het gemeentehuis. Daarna bestegen de bruidsparen het bordes van het gemeentehuis, zich een weg banende tussen een haag van buurt genoten en kennissen. In de overvolle raadszaal van het gemeentehuis werd het huwelijk voltrokken door de ambtenaar van de Burgerlijke Stand, de heer A. G. van Gent. Daarna werd het huwelijk ker kelijk ingezegend in de Nederl. Herv. Kerk alhier door Ds. P. Bouw uit Ede. Hiervoor bestond enorme belangstelling. Inmiddels kreeg Rhenen op 18 fe bruari 1947 zijn nieuwe burgemeester in de persoon ypn Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. In de persberichten over deze be noeming kon men lezen, dat de nieu we burgervader werkzaam was op een hoge plaats aan het Ministerie van buitenlandse zaken vlak bij de minister. MATTM115 MARIS 1*5*4517 „Zo'n burgemeester, die in Den Haag de weg weet, moeten wij net hebben", zei men allerwege in Rhenen. En het bleek, dat burgemeester Bosch van Rosenthal de weg wist en het ver geten Rhenen kreeg plotseling grote bekendheid. De ACRO behoefde geen activiteit meer aan de dag te leggen. De burge meester nam de draad over en ziedaar, na jaren „vechten" met allerlei instan ties gelukte het Rhenen aan een brug te helpen, en wat voor een brug. Het is met een paar woorden gezegd. In werkelijkheid ging het helemaal niet zo gauw. Nu we nog een paar dagen voor de boeg hebben, voordat we de Rijn zon der ongemakken over kunnen, leek het ons nodig in deze kolommen nog eens op de gang van zaken te wijzen en daarbij hulde te brengen aan onze ac tieve burgemeester en het gemeente bestuur, voor de wijze waarop dit Rhe nense „varkentje" dan toch maar weer is gewassen! WIJZE WOORDEN GELOOF ER IN Geloof in de zaak die gy dient. (Wildenbruch) Hoofdstraat 51 - Telefoon 3184

De Vallei | 1957 | | pagina 1