Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Brug-optocht komt ook naar Veenendaal Pontveer Rhenen gaat na opening van nieuwe Rijnbrug verdwijnen Na défilé voor de minister De Brillenspecialist WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Sinds 1350 de schakel tussen Utrecht en Gelderland KRIJGT RENSWOUDE INDUSTRIE? WAAR BLEVEN DE 60 MILJOEN GULDEN VAN AMSTERDAMSE REDER? IWint U.... ELST J RENSWOUDE Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Stoet van ruim 150 wagens Sint-Nicolaasmarkt duurt gehele dag AGENDA S. BOS St. Nicolaas cadeaus? Vorige gevonden IN MEMORIAM Raadsvergadering Renswoude Duitse ruzie om Hollandse erfenis Berta en Anna met behoorlijk pensioen al tevreden 31e jaargang VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 No. 92 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 1385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. P. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI aDVÜSTEFITIEB Speciale contractprijzen Minimum per advertentie 3.u«, Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Direct na de opening van de Rhe- nense RUnbrug a.s. woensdag, door de Minister van Verkeer en Waterstaat Z.E. Mr. J. Algera, zal bjj de brug het grote défilé van reclame- en bedrijfs wagens voor de minister en vele andere autoriteiten plaats vinden. De route van deze optocht loopt van de brug via de Stationsstraat, Heren straat, Nieuwe Veenendaalseweg en de Autoweg in Rhenen en verder over de Provinciale weg Eist-Veenendaal, Ker- kewyk, Hoofdstraat, Hoogstraat en het Zwaaiplein en terug. Verwacht wordt dat de stoet tussen half één en één uur in Veenendaal zal aankomen. De stoet bestaat uit ruim 150 wagens, hoofdzakelijk afkomstig uit de plaatsen Ochten, Resteren, Rhe nen en Veenendaal. Evenals voorgaande jaren zal de dins- dagmarkt van 3 december a.s. weer de gehele dag duren. Ook zal Sint-Nicolaas zich dan weer regelmatig over het marktterrein be wegen, vergezeld van enigen van zijn zwarte knechten. „Onder de Toradja's" Morgen, zaterdag om half acht in ge bouw „Eltheto" spreekt de heer A. J. Scholten uit Putten over zijn werk onder de Toradja's. Ds. De Lange uit Utrecht zal het gesprokene illustreren met licht beelden. Deze avond is georganiseerd door de Hervormde Jeugdraad. TENTOONSTELLINGS-SUCCES VOOR PLUIM VEE VERENIGING „VEENENDAAL EN OMSTREKEN" Op de pluimveetentoonstelling te Nij- kerk, wisten verschillende leden van onze plaatselijke pluimveevereniging „P.V.O.", onderscheidingen te behalen met hun hoenders, namelijk: J. G. v. Dam te Ede met Rhode Islands Reds, 3 x zzg; H. D. Heikamp Veenendaal met New Hampshires 2 x zzg; W. v. Leeu wen Rhenen met Holl. Kriel (patrijs) 2 x zzg; F. J. Maatkamp, Veenendaal met Holl. Hoen (zilverpel) 1 x zzg; B. v. Rem merden, Veenendaal met Holl. Kriel (wit) 3 x zzg; B. v. Remmerden, Veenendaal met Holl. Kriel (blauwpatrijs) 3 x zzg; J. v. Vlaanderen, Veenendaal met Wyan dotte Krielen (zwart) 1 x zzg; G. J. Voer man, Veenendaal met Holl. Witkuif Kriel (wit) 3 x zzg. Terwijl van laatstgenoemde een Holl. witkuif krielhaan, het mooiste dier der tentoonstelling was in de afdeling Krielen. Tevens zij vermeld, dat door de heer H. van Doorn, in de afdeling Konijnen, met zijn „Klein zllvers" mlddenblauw een eerste z.g. wist te behalen. Voor onze plaatselijke vereniging was dit een groot succes. dat ter gelegenheid van de feeste lijke opening der Rhenense Rijnbrug de Cuneratoren hel verlicht is? dat het sterke licht van de schijn werpers zelfs in Veenendaal te zien is. dat, ingaande 1 januari a.s. ook de busverbinding Oss-Veenendaal wordt ge opend? dat deza verbinding wordt verzorgd door de busondernemingen Zuid-Ooster en N.B.M. gezamenlijk? dat nu nog het wachten is op het gereed komen van de Cuneraweg-Hoofd- straat en Nieuweweg als laatste schakels in de nieuwe Noordzuid-verbinding en aansluiting op het Hazenpad? dat het reeds gereed gekomen ge komen gedeelte van de Nieuweweg, voor wat betreft het verkeer, een enorme ver betering betekent van de veiligheid van de weggebruiker? dat ook de voetgangers hier hun leven heel wat zekerder voelen bij het gaan over de veilige trottoirs? dat de schitterende straatverlichting een al even grote ongekende weelde voor de Nieuweweg vormt? dat Patrimoniums bouwvereniging deze week de huissleutel kon afgeven aan de bewoner van de duizendste, na de oor log gereed gekomen, woning? dat deze duizendste woning, Ferd. Bolstraat 38, werd betrokken door de heer J. van Manen? dat deze er niet op gerekend had, behalve de hulssleutel, ook nog een fraai bloemstuk aangeboden te krijgen van de secretaris-penningmeester der bouwver.? VEENENDAAL Heden, vrijdag 22 nov. in geb. „El theto" 7.30 uur, ontspanningsavond ouden van dagen. Zaterdag 23 nov. in geb. Eikenlaan, 7.30 uur, concert en filmvoorst. Ritmeester Mannen koor. In geb. „Eltheto" 7,30 uur, dhr. A. J. Scholten spreekt voor Hervormde Jeugdraad over „Zijn werk onder de Toradja's." Woens dag 27 nov. in geb. ,,'t Trefpunt", 8 uur, lezing „Telepathie en helder ziendheid" door Prof. Dr. W. H. C. Tenhaeff voor Volksuniversiteit Veenendaal. Donderdag 28 nov. in geb. Eikenlaan, N.V.V.-fitm „Als mannen kerels zijn" 's middags kindervoorstelling „Zwaan kleef aan". In geb. „Eltheto" 8 uur, op voering toneelstuk Onder één dak' door „Evata". Vrijdag 29 nov. in geb. Eikenlaan, 7.30 uur, november- vergaderlng Chr. Besturenbond Veenendaal met toneelstuk „De Herbergierster". In geb. „De Sa menwerking" 8 uur, propaganda- feestavond vereniging Volksonder wijs. Lnxor theater van heden vrij dag t/m zondag de film „Safari", maandag t/m woensdag „Opstand der Krokodilmensen,, en donderdag „Begeerte en plicht". Het lijdt geen twijfel of ook in Veenen daal zal zeer veel belangstelling voor de optocht bestaan, temeer waar de tijd van aankomst hier juist in de middagpauze valt. In hotel „La Montagne" vindt verder 's middags nog een laatste ontvangst plaats door de colleges van Ged. Staten van Gelderland en Utrecht van de Minis ter en genodigden. Hier worden ongeveer 300 personen verwacht, terwijl de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, Mr. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg een rede zal houden. Coöp. Boerenleenbank nu Coöp. Raiffeissenbank In de laatst gehouden algemene leden vergadering werd besloten de naam Coöp. Boerenleenbank te wijzigen In Coöp. Raiffeisen-Bank „Veenendaal". Hiermede wordt ten eerste eer bewezen aan F. W. Raifelsen, de grondlegger van het systeem van het landbouwkredietwezen, waarbij het dienen meer op de voorgrond staat dan het verdienen. Ten tweede wordt door de nieuwe naam de nauwe verbon denheid met de Coöp. Centrale Raiffeisen Bank te Utrecht tot uitdrukking gebracht. Bij deze bank zijn 730 banken aange sloten, waar per 30 september 1957 ruim 1676 miljoen aan spaargelden waren ge deponeerd. Deze spaargelden worden door de plaatselijke banken in de plaats zelf en de directe omgeving bij voorkeur in de landbouw belegd. Verder worden lenin gen verstrekt aan particulieren voor wo ningbouw en aan plaatselijke kerken, scholen en Instellingen die in het alge meen belang werkzaam zijn. De niet be legde spaargelden worden bij de Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht be legd. Het beheer der bank is in handen van een bestuur. De bestuursleden wor den door de algemene ledenvergadering uit de leden gekozen. Evenzo de leden van de raad van toezicht die een algemeen toezicht op de bestuurszaken uitoefenen. NIEUWS VAN RITMEESTER De Ritmeester wandelvereniging en de Frisia wandelvereniging hebben zater dag j.l. deelgenomen aan de St.-Nicolaas- wandeltochtten te Bussum. Niettegenstaande het slechte weer was de animo onder de beide groepen prima. In totaal liepen 3000 wandelaars deze tocht mee. Na afloop was er een gezellig St.-Nicolaasfeest. Maandag 25 november a.s. zal het voor de kinderen van het Ritmeester- personeel St.-Nicolaasfeest zijn in de zaal van het verenigingsgebouw aan de Eiken laan. Om kwarc over vier zal door het Kindertheaterbure.iu Carla Flink uit Den Haag een kinderrevue woden opgevoerd. Voor de grotere kinderen volgt om kwart over zes een voorstelling van het kindercircus „Bambino". St.-Nicolaas heeft bericht gezonden, dat wanneer hij maar even tijd heeft ook aan wezig hoopt te zijn. Het Ritmeester Mannenkoor heeft be richt ontvangen, dat het bekende Byzan- tijnsch Koor uit Utrecht zich bereid heeft verklaard voor de tweede maal in Vee nendaal een concert te verzorgen. Het bestuur heeft dit verzoek gedaan omdat vele aanvragen binnenkwamen om dit Byzantijnsch Koor nog eens te beluisteren. Het Ritmeester Mannenkoor heeft een verzoek ontvangen om een concert te verzorgen ln de Grote Kerk te Zwolle. Dit zal plaats vinden in de maand Jan. a.s. Het bestuur deelt ons nog mede, dat nog kaarten verkrijgbaar zijn voor het concert op zaterdag 23 november in het verenlginsgebouw aan de Eikenlaan. De opbrengst is voor de Nederlandse Blin- denbond. Aanvang 7.30 uur. BAZAAR TROK VEEL BELANGSTELLING De bazaar, die ten bate van het comité Pastoriefonds der Nederlands Hervormde kerk te Eist werd gehouden, trok zeer veel belangstelling. Zaterdag was het zelfs zo, dat er in „Pniël" en de oude pastorie geen plaatsje meer vrij was. Er heerste een gezellige sfeer. Ook de trekking van de verloting had veel publieke belangstelling. De hoofdprijs die op het lot no. 2868 viel, een compleet herenrijwiel, is nog steeds niet opgehaald. De cassette viel op lot no. 1977. FILM TOCHT OUDEN VAN DAGEN GOED GESLAAGD De film, gemaakt van de jubileumreis van de ouden van dagen, werd dinsdag vertoond en is bij alle toeschouwers (volle zaal) zeer in de smaak gevallen. Er is zeer veel gelachen. Medewerking werd verleend door de boerenkapel „De Zwoegers" Een grote verrassing bleek dat er een geluidsfilm van gemaakt was en de heer Hulsebos vertolkte dan ook ieders ge dachte, toen hij dank bracht aan de ver vaardiger van de film en zijn helpers, de heren Van Erk en Slok, die er menig uurtje voor in touw zijn geweest. Het was een pracht avond en daarom geloven wij dan ook dat woensdag 27 nov. de zaal weer vol zal zijn, want dan draait deze film andermaal. Kaarten hiervoor zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij de commissieleden. Horlogerie Briletuis Barometers Thermometers Hygrometers Loupes Leesglazen Prismalcijkars Veld- en Toneelkijkers Fa. J. F. TAK Hoofdstraat 100, Telefoon 2570 Zoals w(j in ons vorig nummer reeds konden berichten werd de Vallei-riks van de vorige week gevonden. De waarde van de nieuwe riks is hierdoor gekomen op v(jf galden. Deze nieuwe riks is dezelfde van de vorige keer en het nummer is dus weer: 1 AA 252528 Dit nummer is dus ook weer rood. Indien u hem vindt en voor a.s. don derdagmiddag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u direct de vinderspremie, welke nu dus 2,50 bedraagt. De gierpont „Stad Rhenen", zoals de officiële naam luidt, zal na de opening van de brug komende woensdag, in de vaart blijven. Met ingang van die dag breekt er een nieuwe pachttyd aan. Enige maanden geleden nam de gemeenteraad dit besluit, doch met de restrictie erby, dat de nieuwe pachter met de exploitatie mag staken, zodra na een maand kan worden aangetoond, dat het ovcrzetmiddel niet meer rendabel is. Men behoeft nu niet bepaald een helderziende te zyn om reeds nu te kunnen vaststellen, dat het veer ongetwijfeld een snelle dood zal sterven. Wanneer een belangrijk persoon is heengegaan, verschijnen er grote stukken over hem. Er staat dan in de regel boven „In memoriam". Nu is de pont geen belangrijk persoon, en die pont is op het moment dat we dit schrijven ook nog niet dood, maar toch willen we er een „In memoriam" aan wagen, want het staat toch als een paal boven water, dat deze pont in elk geval een héél belangrijk „ding" is geweest. En welk een lang leven is deze „dwars drijver" niet ten deel gevallen. Dinsdagavond was de raad van Rens woude in vergadering bijeen. De woningen Dorpsstraat 8 en 10 en de daarbij behorende bedrijfsruimte werden wederom voor een jaar verhuurd aan respectievelijk T. Lagerweij en J. D. Over- eem voor achtereenvolgens 9,85; 13,70 en 7,85 per week. Het bestuur vr.n de R.K.-school aan de Nieuweweg had verzocht de vergoeding voor het vakonderwijs vast te stellen op 498,-, vermeerderd met de sociale lasten. De heer Hardeman vond deze vergoe ding tamelijk hoog, doch veronderstelde, dat hieraan wel niets te doen zou zijn, hetgeen de voorzitter bevestigend beant woordde. De raad besloot daarna de ge vraagde vergoeding te verlenen en stelde het totale bedrag vast op 646,16. Daarna kwam aan de orde de vaststel ling van een verordening, houdende be palingen betreffende het vastleggen van honden. De Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren had de vaststel- De grote trots van de Ritmeester sigaren fabrieken vormt ongetwijfeld de dezer dagen in gebruik genomen nieuwgebouw de en zeer modern ingerichte ringerij. De afdeling dns waar tenslotte alle si garen terecht komen om, meestal machi naal, te worden geringd en verpakt. Al leen al In deze afdeling vinden niet minder dan 70 mensen werk. ling van een dergelijke verordening ver zocht, zulks ter bescherming van weak en kettinghonden. In de verordening worden tientallen voorwaarden gesteld, waaraan moet wor den voldaan. Zo zijn voorschriften vast gesteld, waaraan een ketting, de halsband, het hok en de ren moeten voldoen. Ibe heer Hardemi. was van oordeel, dat er in de gemeente niet veel vastlig gende honden meer zijn, hetgeen de voor zitter beaamde. Doch enkele tientallen zijn er ongetwijfeld nog. De heer Zweers vond de eisen die worden gesteld wel bijzonder zwaar. Zo moet een hok bestaan uit een voorportaal en een „slaapkamer." Volgens spreker ontbreekt hieraan alleen nog verlichting en een kraamkamer. Deze opmerking ontlokte vanzelfsprekend de nodige bijval, evenals het antwoord „Dan maar naar de kliniek". De verordening werd daarna overeenkomstig het voorstel vastgesteld. Na de vaststelling van de derde wijzi ging van de begroting voor het dienstjaar 1957 werd vervolgens een besluit genomen waarbij wordt bepaald, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor het ge deelte der gemeente, grenzende aan de gemeente Scherpenzeel wordt voorbereid. Krachtens dit besluit geldt er voor ge noemd gedeelte van de gemeente Rens woude «en algemeen bouwverbod. VOOR WONINGBOUW ONTEIGENING NOODZAKELIJK De begroting voor het gemeentelijk woningbouwbedrijf voor het dienstjaar 1958 gaf verschillende leden aanleiding tot het maken van opmerkingen inzake de bestaande bouwplannen voor het ko mende jaar. De heer Zweers informeerde of er in derdaad reeds definitieve plannen in deze richting bestaanen, zo ja, dan achtte hij het noodzakelijk, dat daarbij tevens aan dacht wordt geschonken aan de huisves ting van bejaarden, speciaal diegenen, die nu nog een onbewoonbaar verklaarde woning bewonen. De voorzitter gaf hierop ten antwoord, dat inderdaad in 1958 weer zal worden overgegaan tot de bouw van woningwet woningen. De grote moeilijkheid is daar bij echter, dat de eigenaressen van de grond, gelegen ten zuiden van de Taets van Amerongenweg niet genegen zijn deze voor de aangeboden prijs te ver kopen. Derhalve zal moeten worden over gegaan tot onteigening in het belang van (Zie verder pagina 2.) Woensdag bracht H.M. de Koningin een niet-officieel bezoek aan Leeuwarden. H.M. tijdens de bezichtiging van de Coöperatieve Condensfabriek „Friesland" b(j een flessenvulmachine. Naast H.M. de hoofddirecteur Ir. J. B. Ritzema van Ikema VERKIEZING NOTABELEN Woensdagavond j.l. werd in de consis torie van de Neïfc Herv. kerk te Rens woude de verkiezing gehouden van een tweetal notabelen, zulks wegens perio dieke aftreding. Toen de uitslag van de stemming werd opgemaakt, bleek dat de heer A. Verbeek was herkozen en dat in de vacature van de heer Harten was gekozen de heer A. van Mourik. Beide heren hebben inmid dels de benoeming aangenomen. Volgens Prof. W. van Iterson, wordt reeds in een oorkonde van 25 september 1350 van een veer over de Rijn even ten westen van Rhenen gerept. Dit zou echter niet een veer geweest zijn, zoals wij het nu kennen. Het zal vermoedelijk een zogenaamd voetveer zijn geweest Het volledige Rhenense veer zou stammen uit het midden der veertiende eeuw. Uit een studie van Prof. Van Iterson - oud Rhenenaar - blijkt, dat volgens de door hem gedane nasporingen het veer bijzon der veel eigenaren heeft gehad in de loop der jaren. Eén van die eigenaren was de Bisschop van Utrecht (1463). Het werd door het Karthuizer Klooster bij Utrecht in leen gehouden. Het terrein, waar de veerstoep aan de Rhenense zijde lag werd door het klooster in de zestiende eeuw tot tweemaal toe uitgebreid. Het veer werd niet door de Karthuizers zelf geëxploiteerd, doch de uitoefening ervan alsmede de erbij behorende percelen ver huurden zij. Sinds wanneer de stad Rhe nen regelmatig huurster van het veer is geworden is niet bekend. Zeer waar schijnlijk zal dit tegen het einde van de zestiende of in het begin van de zeven tiende eeuw geweest zijn. Er was toen een speciale regeling voor burgers en ingezetenen van Rhenen, die van het veer gebruik wensten te maken. Van Iter son schrijft hierover dat er slechts een luttel veergeld behoefde te worden be taald, dat in de vorm van een vaste hef fing werd omgeslagen over alle huizen die vuur en licht hadden, d.w.z. die be- BIJZONDERE ZANGAVOND De Bijbel-Kiosk-Vereniging organiseert op woensdagavond 27 november a.s. in de Ned. Herv. kerk een bijzondere zang avond, waarbij onder meer de bekende bariton Kees Deenik verschillende gees telijke liederen zal zingen en ook de samenzang zal leiden. Tevens verlenen de Chr. gemengde zangverenigingen „Con Amore" uit Vee nendaal en „Jeduthum" uit Barneveld onder leiding van de heer C. Budding hun medewerking, terwijl de heer Leo van Stempvoort uit Veenendaal voor de bege leiding zorgt. In verband met de ziekte van Ds L. v de Peut, zal de consulent Ds D. Zinkstok van Maarsbergen de meditatie verzorgen terwijl voorts Ds D. G. Molenaar eveneens het woord zal voeren. De dienst begint om 7.30 uur en in ver band met het interkerkelijk karakter van deze avond, zijn de zitplaatsen vrij. Tijdens de dienst zal een collecte wor den gehouden ten behoeve van de Bijbel- Kiosk-Vereniging. BONN, november. „U begrypt toch wel, dames, dat nw eis onmogeiyk is. In 1728 bedroeg de erfenis 60 miljoen Hollandse guldens. Dit bedrag, ver meerderd met de samengestelde inte rest vertegenwoordigt een kapitaal, dat de hele bondsrepubliek voor een bank roet zou plaatsen..." Aldus de advokaat. Anna en Berta keken elkaar toen eens aan. De eerste antwoordde gevat: „Dat begrijpen w(j. Maar wy eisen ook niet de hele erfenis. We willen dat de staat Beieren erkent onze voor ouders te hebben bedrogen. Wat het financiële gedeelte betreft z(jn we te vreden met een behoorlijk pensioen..." On 21 november komt dit sensatio nele miljoenenproces voor het Land- gerecht in München. Niemand betwij- WIE EN WAT? Wat acht u het meest noodzakelijk om mee te voeren wanneer u per Spoetnik van de aarde ver trok? heeft het Franse blad „Arts" aan enige geleerden gevraagd. Drie mannen, ze ven vrouwen en micro-films, antwoordde een schrijver. Een ontdekkingsreiziger zei ech ter: in de eerste plaats de meest noodzakelijke gereed schappen; hij dacht boven dien dat de elders te vormen gemeenschap matriarchaal zou worden. Een geoloog wilde op de sterren allereerst de land bouw organiseren en dus za den meenemen; een ethnoloog: vooral geen moderne machi nes; een medicus: Uebermen- schen van 22 jaar (Fons van Wissen?); een andere medi cus: een cocktail van rassen, geïsoleerd vanaf de geboorte. Tenslotte vond een econoom: in de eerste plaats een stel wetenschappelijk experimen tele hersens! KARDINAAL. De Engelse lord Graham (71) vindt echter dat wanneer de kerk een Spoetnik zou lanceren met een kardinaal erin, dit een prachtige propaganda voor het geloof zou kunnen zijn. In de vergadering van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders waar hij dit verkondigde, vlo gen allen als één man als een Spoetnik van hun stoelen om hoog... UIT- EN INWERPSEL. Maar wat zullen we eten on derweg? heeft professor Ross zich afgevraagd. Voor een reisje naar de maan levert dat probleem geen moeilijkheden op. Maar wanneer we meer dan twee jaar onderweg zou den zijn naar Mars, dan zullen we per persoon 11 kg zeewier in 200 liter water moeten meevoeren. Dit zou het kool zuur opnemen en zuurstof te rugleveren en als voedsel voor de passagiers kunnen dienen. We zouden het zeewier voe den met onze uitwerpselen, die binnen 24 uur volledig verteerd zouden zijn, waarna het wier direct voor con sumptie geschikt is. VREDE. In Frankrijk doet het volgende gedichtje de ronde: Laten wij smeken om veel kinderen voor onze dunbevolkte huizen, ja, laten we onze haard steden dicht bevolken, want tegen de oorlogsluizen, want om de oorlog zelf te weren, want om de vrede te vertolken, moet men levens creëren. BOYCOT. In hun angst niet genoeg anti-Palestijns te lijken, verkondigen de Jor daanse bladen de wonderlijk ste dingen. Lees maar: „Geen enkele Arabier kan zich ver staan met een volk dat zelfs door de microben wordt ge meden, want zelfs die kun nen Palestina niet als een deel van het Middenoosten erkennen. Het feit dat de mi croben van de Aziatische griep Palestina hebben ge boycot, heeft een diepe bete kenis: het bewijst dat aan dit volk geen plaats tussen de Arabische volken toekomt. De Engelse journalist, die dit bericht doorseinde, teken de er bij aan dat hijzelf in Israël wel degelijk de griep had gehad. GELD. Juliette Gréco, de Franse chanconière, treedt in het Paryse theater Olym- pia op voor 2000 gulden per avond. Dat is niet veel: haar voorganger, Frankie Laine, toucheerde er 9000 gulden per voorstelling. INCARNATIE. Winston Churchill heeft bepaald dat gedurende de eerstvolgende twintig jaar alleen Charles Laughton op het toneel of voor de film Churchill in beeld mag brengen. OPSTEL. Een leraar aan een Parijse school gaf zijn leerlingen het volgende on derwerp op voor een opstel: Denk je in dat een dierbaar familielid is overleden en ver tel de indrukken die je bij de begrafenis op het kerkhof op doet VLIEG. Drie weken na dat ze iets in haar oor had voelen kriebelen ging een Italiaanse vrouw naar de dok ter omdat ze volslagen doof was geworden. De dokter ging opereren en haalde een vlieg uit het oor. De vlieg leeft nog en de vrouw hoort weer. BOKSER. De Zuidafri- kaanse bokser-dominee Willy Toweel is uit Londen naar zyn geboorteland teruggekeerd na de ex-wereldkampioen lichtgewicht Jimmy Carter te hebben verslagen. Maar meer dan op deze overwinning ver klaarde Toweel by zyn ver trek uit Engeland trots te zyn op zyn bekeringen. Hy be keerde drie dominees tot de bokssport en een bokser tot de kerk. SUPPORTER. De Noorse voetbalbond heeft een me daille uitgereikt aan Ulf Overli als trouwste supporter van het land, omdat hij ge durende dertig jaar alle wed strijden van zijn club had bij gewoond. Uitgezonderd drie, maar dat was wegens ziekte. SOUVENIR. Mariano Marini, die zyn souvenirs gaat schryven, zegt: „Wanneer een vrouw van je houdt, toont zy dat zo erg, dat de andere vrouwen willen weten waar om. Dat geeft iemand op de duur de reputatie een verlei der te zyn; een reputatie die het gevolg is van een proces dat zich ontwikkelt als de be kende sneeuwbal". feit nog de rechten van Anna en Berta En aangezien ze respectievelyk al 67 en 59 jaren oud zyn gelooft men wel dat ze hun pensioentje krygen. De zaak gaat terug tot 19 augustus 1728 en begint in het toen steenrijke Amsterdam. De reder Georg Pongratz verwisselde daar op een ongelegen ogenblik het tijdelijke voor het eeuwi ge. Hij liet het lieve kapitaaltje achter van zestig miljoen gulden. Pas 22 jaar later meldden zich de eerste erfgena men. De toentertijd zuinige Hollanders voelden er evenwel weinig voor om een dergelijk knap bedrag het land te laten uitgaan en stelden de uitbetaling steeds maar weer uit. De erfgenamen deden tenslotte een beroep op de Keurvorst Karl Theodor. Deze schreef een dreig brief naar Willem van Oranje, waarin woordelijk stond: „Het zou ons onaan genaam zijn het recht onzer onder danen te moeten bepleiten met ver geldingsmaatregelen, die op Neder lands bezit in onze Reinstaten kunnen worden toegepast..." De actie had succes: in 1788 werden er zestig miljoen gulden overgemaakt op een bank in Augsburg, waar het spoorloos verdween. Geen cent kwam er van in bezit der erfgenamen. Hoe wel de documenten ontbreken, nam men later toch aan, dat de Keurvorst erin geslaagd moet zijn dit hele bedrag over te hevelen in eigen beurs. Berta en Anna zitten nu zonder marken en zonder guldens in hun eenvoudige wo ning te München over een stapel kran tenknipsels en vergeelde documenten gebogen. Hieronder bevindt zich een belastend stuk, getekend door de Beierse Keurvorst Max Josef I, waarin woordelijk staat geschreven: „Ik be veel hierby, dat alle zich in handen van de erfgenamen bevindende docu menten moeten worden in beslag ge nomen. Men moet de erfgenamen ver plichten zich niet meer met de kwestie bezig te houden. Ik verklaar deze kwes tie hiermee voor altijd gesloten." Aan houdingen, huiszoekingen, bedreigingen met een vreselekij dood en kerkerstraf hebben het werk voltooid. De voor ouders van Berta en Anna hebben het niet gemakkelijk gehad, hetgeen de beide oude jonge juffers nu vastge steld willen zien. In 1870 begon het eerste proces om de verdwenen miljoenen van de reder; een tweede duurde van 1932 tot 1937 en eindigde met een zware Gestapo-actie. Drie erfgenamen werden gearresteerd en opnieuw werden de documenten in beslag genomen. De beide zusters Rei- ter zijn in 1947 opnieuw op onderzoek uitgegaan. Viermaal waren ze daartoe in Nederland. Ze ontdekten wederom de destijds door de Gestapo in beslag ge nomen papieren. woond waren. Dit was een oud-Germaan se uitdrukking, die op één lijn is te stel len met termen als huizen, die vuur en rook hebben of huizen, waaruit rook gaat. De stad heeft het veer geregeld opnieuw ingehuurd om het vervolgens weer onder te verhuren. Aanvankelijk was de huur termijn een zesjarige. De pachtprijs was nogal schommelend. Over de periode van 1 mei 1614 tot 1 mei 1620 beliep deze 135,-. Later werd de huurtijd achttien jaar. Op 16 augustus 1642 verzochten de bestuurders van Rhenen om voor 18 jaar te mogen inhuren in verband met hun kosten aan pont, schuiten enz. Dit ver zoek werd ingewilligd. Tenslotte wist het gemeentebestuur van Rhenen het veer met toebehoren in eeuwigdurende erfpacht te verkrijgen. Dit geschiedde bij akte van 25 augustus 1665. Er was een jaarijlkse canon voor verschuldigd van tachtig Caroli guldens, te voldoen op 22 februari. Overdracht van dit recht was niet geoorloofd, wel mocht het veer worden onderverhuurd. Achtereenvolgens was het eigendom geweest van de bisschop van Utrecht, van Karei V, de Bataafse Republiek, het Ko ninkrijk Holland, het Franse Keizerrijk en tenslotte de Staat der Nederlanden. Het recht van eeuwigdurende erfpacht was intussen intact gebleven. Een veerhuis was er toen ook al, doch dit moet ongeveer 300 meter stroomaf waarts hebben gelegen, gerekend vanaf de tegenwoordige plaats. Het werd in 1672 deerlijk door de Fransen gehavend. De herstelkosten bedroegen 716,-, een heleboel geld voor die tijd. Er waren in de oudheid ook al moei lijkheden met het veer. Bij hoog water kon aan de Rhenense kant niet worden aangelegd. In 1665 kwam een nieuwe veerdam tot stand aan de Betuwse kant. Daar het veer eigendom is van de ge meente Rhenen, zal men zich onwille keurig afvragen, wanneer en op welke wijze die eigendom door Rhenen is ver kregen. Nog steeds volgens Professor Van Iter son, werd Rhenen op 24 september 1842 in de gelegenheid gesteld de erfpacht af te kopen. Uit de stadsrekening van 1842 is te zien, dat deze afkoop inderdaad in dit jaar plaats vond. Aan de agent der do meinen te Utrecht werd 1984,87 betaald en dientengevolge was de stad toen vol komen eigenares. Reeds tien jaar daarvoor werd de veer- weg verlegd naar de huidige plaats. Uit de raadsnotulen van 2 januari 1833 kan men lezen, dat het raadslid Sandbrink werd belast met de leiding, nodig bij de werkzaamheden. Er stond in die dagen bij het veer een planken loods. In 1850 besloot de stads raad tot aanbesteding van een stenen veerhuis. In 1944 was het zodanig door de oorlog beschadigd, dat het door het huidige moest worden vervangen. Ook in de vorige en in deze eeuw is de gemeente Rhenen voortgegaan de uit oefening van het recht van veer te ver pachten. Enige cijfers mogen aantonen hoezeer de opbrengst in de loop der tij den is gestegen. Tussen 1781 en 1855 schommelde de jaarlijkse huursom tus sen 500,- en 780,-. In 1925 beliep deze 2400,- en in 1934 werd de pacht gebracht op 7500,-. Over de jaren 1944-1947 en 1947-1950 waren de bedragen respectieve lijk 12.366,- en 15.500,-. Voor het tijd vak vanaf 1950 tot heden bedraagt de jaarlijkse pachtsom 24.645,-. Dit bedrag komt te vervallen, waar tegenover de nieuwe brug staat. Niemand zou de pont terug willen hebben. Ook het gemeentebestuur van Rhenen niet, al kost het de gemeentekas dan ook 24 mille per jaar, al zullen de vroede vaderen zich over deze belangrijke inkomsten derving wel eens achter hun oor gekrabt hebben. De gierpont „Stad-Rhenen", vroeger .Zeldenrust" geheten, is opnieuw ver pacht, voor slechts een luttel bedrag. Er is grote concurrentie op komst. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1957 | | pagina 1