Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken van WEEK-tot-WEEK Over drie jaar rondweg om Veenendaal? Wist V.... RENsn oi de Rhenense brug in gebruik r Grote Sint-Nicolaasverrassing voor Gijs Stomphorst WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Duizenden op de been om getuige te zijn van de officiële opening TELEPATHIE EN HELDERZIENDHEID St. De Brillenspecialist 31e jaargang VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 No. 94 Uitgave: „De Gelderse Vallei'1 Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee! Voor verkeer van de noord-zuidverbindiiig „Evata" bracht met succes „Onder één dak" AGENDA Route intocht van Sint-Nicolaas Beroep aangenomen Vorige gevonden 1 AA 252528 Prijswinnaars van de Winkelweekactie Kanarietentoonstellinng Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, ACHTERBERG Prof. Dr. W. H. C: Tenliaeff voor de Volksuniversiteit over AFSTAND, TIJD EN RUIMTE RELATIEF Helderziendheid S. BOS Vuurwerk in Rhenen Nicolaascadeaus? Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; XV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL /vDVFETEP1TIE8 Speciale contractprijzen Minimum per advertentie s.uw Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Tijdens de slotbijeenkomst van de ruim tweehonderd genodigden in hotel „La Montagne" na de officiële opening van de nieuwe Rijnbrug, woensdag middag, werd o.m. het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Mr. C. Th. E. van Lynden van Sandenburg. De commissaris sprak hierbij o.m. over de plannen tot het maken van een rondweg om Veenendaal. Voorlopig gaat het verkeer van de noord-zuid- verbinding VeenendaalOss van en naar rijksweg 12 door Veenendaal heen. Maar het ligt in de bedoeling dit ver keer in de toekomst om Veenendaal heen te leiden via een rondweg. Zoals bekend waren de betrokken instanties het nog niet eens over het tracé van deze rondweg, n.l. of deze De toneelvereniging „Evata" is gister avond weer met succes voor het voetlicht geweest. Na het verdienstelijk optreden in het vorig seizoen met het vissersspel „De Grauwe Meeuw", werd nu het nog al zware spel „Onder één dak" van Joh. Fabricius opgevoerd. Het toneelspel handelde in de boeren stand, uit een tijd die wij eigenlijk niet meer kennen. Toch is er uit dergelijke toneelspelen, voor vele mensen wat te leren. Want is een erfeniskwestie, na een sterfgeval ook in onze tijd wel zo vreemd? Daarbij kwam dan nog, dat een vrouw uit een ander millieu, door een huwelijk met een van de zoons, in deze kringen verzeild geraakt was en door de meeste van de familieleden miskend werd. Het geheel werd prima en op prettig aandoende wijze naar voren gebracht. Vooral de slotscène in het tweede bedrijf en de ontknoping in het derde waren fan tastisch goed. De spelers waren zonder uitzondering behoorlijk rolvast, terwijl bepaalde aan grijpende scènes meesterlijk uitgebuit werden. Zonder een der medewerkers maar iets te kort te willen doen, noemen we toch de vertolker van de vader, die (wij zijn trouwens niet anders van hem gewoon) zijn rel wear volkomen beheerste. Bij Wolter en zijn vrouw Dora waren het vooral de climaxen, die zeer sterk waren. En wat hebben we genoten van het on gedwongen spel van Jan de smid, in één woord, fantastisch, terwijl Lena met haar bijtend sarcasme behoorlijk haar steentje heeft bijgedragen. Jammer was, dat Lies- beth, die haar rol overigens voortreffelijk speelde, niet wat jonger gemaakt was. In elk geval kan „Evata" op een goed geslaagde avond terugzien. Wij zijn dan ook overtuigd, dat deze nog jonge groep in de toekomst nog wel tot iets in staat zal zijn. dat het aantal deelnemers voor de voetbalpool in Veenendaal afgelopen we ken aanzienlijk is toegenomen? dat dit verschijnsel stellig niet vreemd is aan het feit dat dezer dagen een plaatsgenoot ruim 62.000 gulden in deze pool heeft gewonnen? dat het nieuwe telefoonboek van het district Arnhem, voor Veenendaal weer heel wat beter en duidelijker is in gericht? dat in de vorige uitgave n.l. Vee- nendaalse telefoonlabonnés op Rhenens en Renswoudes gebied, werden vermeld onder Rhenen en Renswoude? dat nu b.v. ook weer het telefoon nummer van het Juliana ziekenhuis on der het hoofd Veenendaal te vinden is? dat er echter ook nu nog enkele abonnés, w.o. een bekende plaatselijke en veelbezochte instelling onder een ver keerd hoofd werd opgenomen? dat nog enkele van de eerste serie geldprijzen van de winkelactie niet bij het bureau van de Winkeliersvereniging werden afgehaald? dat daaronder nog prijzen zijn van 50,-, 25,- en 10,-? dat bij het bouwen van de rioole- ringsputten op de hoek Hoofdstraat-Zand straat resten stenen walmuren werden gevonden van de vroegere Grift? dat in de afgelopen dagen opvallend veel bromfietsers werden bekeurd wegens te hard rijden? dat deze bekeuringen ook werden gemaakt in gevallen waarbij niet harder werd gereden dan de gestelde maximum snelheid van 40 km.? dat echter dan steeds harder werd gereden dan de plaatselijke omstandig heden het toelieten? dat er ook steeds meer automobilis ten worden betrapt op het ruim over schrijden van de maximum snelheid in bebouwde kom? VEENENDAAL Heden, vrijdag 29 november in geb. Eikenlaan, 7.30 uur, november- vergadering Chr. Besturenbond Veenendaal met toneelstuk „De Herbergierster". In geb. „De Sa menwerking" 8 uur, propaganda- feestavond Ver. Volksonderwijs. Zaterdag 30 nov. nabij de Bergweg, 3 uur, aankomst van St.-Nicolaas. 3.30 uur ontvangst voor het gem.- huis. In geb. „Eltheto", 8 uur, film „Eroica" v. C.F.A. Zaterdag 14 dec., in geb. Eikenlaan, 7.30 uur, zuide lijk toneel brengt „Ouders en kin deren' onder ausp. Arb. Kunstkring Luxor theater, van heden vrijdag t/m zondag de film „Liefde" van dinsdag t/m woensdag „De slavin der minnetarees" en donderdag „Engelen zonder vleugels" ELST Heden, vrijdag 29 november, in „Sportlust", uitv. van „Crescen do". Zaterdag 30 nov. in „Sport lust, uitv. van „Crescendo." oostelijk dan wel westelijk van Vee nendaal gelegd moet worden. Naar de commissaris mededeelde, zit een en ander nog vast op besprekingen met de rijkswaterstaat, in verband met het kiezen van de aansluitplaats van de noord-zuidverbinding op het Hazen pad. Vermoedelijk zal over drie jaar toch deze rondweg worden aangelegd. Tenminste, als de geldmiddelen het dan nog toelaten, zo voegde de commissaris eraan toe. Zoals bekend wordt St.-Nicolaas mor gen, zaterdagmiddag om 3 uur op de Kerkewijk nabij de Bergweg in Veenen daal verwacht. Goedheiligman zal, na te zijn begroet, doorrijden naar het gemeentehuis, waar hij traditiegetrouw door burgemeester Bakker zal worden verwelkomd. Via de Bergweg rijdt zijne goedheid dan over de KI. Katerstraat, Patrimo niumlaan en Kerkewijk naar de Hoofd straat en na de officiële ontvangst over de Hoogstraat, Zwaaiplein, Zandstraat, Davidsplein, Zandstraat en Hoofdstraat naar de Markt, om zijn intrek te nemen in hotel „De Korenbeurs." De deelname auu de optocht van bedrijfsauto's na de opening van de Rhenense Rijnbrug was nog verras send groot. Hier zien wjj een ge deelte van de on afzienbaar lange optocht door de vlaggende Hoofd straat trekken. CONCERT VOOR LEERLINGEN HUISHOUDSCHOOL Deze week werd vanwege de Stichting Het Schoolconcert een concert gegeven voor de leerlingen der Chr. Huishoud school alhier. Het programma bevatte: Trio no. 1, J. Haydn; twee delen uit trio In d kl. t., F. Mendelssohn Bartholdy en v/2?d uitgevoerd d<vr- hot Haagse piano trio bestaande uit: John Poth, viool; Plet Veenstra, cello; Willem Hielkema, piano. Ds. J. de Pree heeft het beroep, dat op hem door de Ned. Protestanten Bond, af deling Veenendaal-Rhenen is uitgebracht, aangenomen. ONDERWIJSBENOEMING De heer D.Jansen, afkomstig uit Vee nendaal, thans onderwijzer aan een Chr. ingepe echo®'- to QenemuieteR; is than- benoemd tot onderwijzer aan een Chr. ulo-school te Lemmer. Het was gisteren een grote dag in het leven van de 19-jarige Gys Stomp horst van Meikade 31. Als resultaat van een dezer dagen in Veenendaal ge houden geldinzameling kon hem na melijk als Sint-Nicolaasverrassing een televisietoestel worden aangeboden... Vooral als wy weten dat Gijs Stomp horst nog nooit tot lopen in staat is ge weest en steeds aan bed of stoel is ge kluisterd, is het niet meer nodig de betekenis van deze aanwinst voor hem te schetsen. Hy kan nu voortaan meer meebeleven van het wereldgebeuren en genieten van wat de televisie-program ma's bieden. De aanbieding ging overigens niet zonder meer in zyn werk. Het gebeurde in aanwezigheid van o.m. de loco-bur gemeester van Ede, de heer A. Rose- boom, en de gemeente-secretaris, ver tegenwoordigers van het damescomité dat het initiatief nam tot dit sympa thieke gebaar, alsmede vertegenwoor digers van pers en radio. Zo kon het ook gebeuren dat wy gisteravond een radio-reportage beluisterden van een en ander en daarby enkele bekende Veenendaalse stemmen in de luid spreker hoorden. Namens het damescomité sprak me vrouw M. van Rijswijk-van Merkestein Gijs en familie toe. Zij vertelde van de vele medewerking ondervonden in de vorm van geldelijke bijdragen, alsook van die van het gemeentebestuur van Veenendaal. Ook het kijkgeld voor het jaar 1958 schoot er nog op over. Me vrouw Van Rijswijk zei verder het als een voorrecht te beschouwen dit voor een medemens te kunnen doen. Wet houder Roseboom merkte hierna op hoe verheugend en moedgevend het is dat er mensen in de wereld zijn die iets voor een minderbedeelde over heb ben. Namens het gemeentebestuur van Ede kon hij voor nóg vier jaar lang kijkgeld aanbieden. Ook de leverancier van het televisietoestel, de firma Van S., bleef niet achter en bood nog een televisie-draaitafel aan, zodat het toe stel gemakkelijk in elke gewenste stand gekeerd kan worden. De vreugde in het gezin Stomphorst was groot, en zoals wij op de foto zien, kregen de initiatiefneemsters, mevrouw Van Rijswijk en mevrouw Van de Pavert-van Leuveren uit dank baarheid een boeket bloemen aange boden. De Vallei-riks welke vorige week werd uitgegeven by firma Jac. van Schuppen in de Gortstraat te Veenen daal, dezelfde riks welke daags daar voor werd gevonden en waarop een premie van 25 gulden stond, werd op nieuw gevonden, enwel door mej. I. Schuyt in de Patrimoniumlaan te Veenendaal. Dezelfde ryksdaalder wordt nu andermaal uitgegeven, in afwachting van een eventuele derde vinder. Het nummer van deze riks is weer rood en luidt als volgt: Indien u deze aantreft en voor a.s. donderdagmiddag aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u de vinderspremie. De hoofdprijs van 500,- van de eerste ronde van de slagzinnenactie te Veenen daal is gewonnen door mevrouw Leppers, Dr. Kuiperstraat 10 te Veenendaal. De prijs van 250,- viel ten deel aan de heer H. Stomphorst, Panhuis 87 te Veenendaal. Er waren vyf prijswinnaars van 100,-, n.l.: mevrouw Brinkhuis, Patrimónium- laan 83; H. Molmans, Gortstraat 102; mej. J. Hellema, Patrimoniumlaan 26; mevr. J. Slotboom-van Engelenburg, Groenelaan 6 en mej. A. v. d. Pol, Fluitersstraat 13 te Veenendaal. Verder werden nog prijzen van 50,-; 25,- en 10,- uitgereikt. De volgende ronde eindigt a.s. zaterdag avond om 9 uur. Ook dan stellen de Vee- Op de deze week gehouden ledenver gadering van de kanariefokkersvereni- ging ,tDe Gederse Vallei" werd de laatste hand gelegd aan de voorbereidende werk zaamheden, betreffende het houden van de jaarlijkse wedstrijd met tentoonstelling welke gehouden zal worden op 13 en 14 dec. a.s. In tegenstelling met voorgaande jaren zal nu de tentoonstelling gehouden worden in het gebouw „De Samenwer king." De verwachtingen van het aantal en de kwaliteit der te exposeren vogels zyn hoog gespannen. Aan deze expositie is SYMPATHIEK GEBAAR VAN U.L.O.- LEERLINGEN KON. JULIANASCHOOL Sinds jaar en dag geven de leerlingen van de chr. ulo-school alhier elkaar op St.-Nicolaas een kle/s> cadeautje, verge- zéla "van een rijmpjeT/jat geeft' dan altijd een hele pret. Dit jaar echter hebben de leerlingen eigener beweging afgezien van dit ver maak en hebben het geld, dat zij er an ders aan zouden hebben besteed, beschik baar gesteld van de actie „Voor 1500 kin deren", uitgaande van het dagblad „Trouw". Deze actie beoogt het organiseren van een Sint-Nicolaasfeest voor 1500 kinderen, die opgroeien in diverse kindertehuizen. De leerlingen van de Kon. Julianaschool hebben hun steentje bij willen dragen tot het welslagen van dit plan. Het mooie bedrag van 145,- kon worden overge maakt. OPSTELLING VEENENDAAL Veenendaal speelt zondag uit tegen SCH. De opstelling luidt als volgt: Doel: T. Spies; achter: W. Gazenbeek en B. van Soest; midden: C. Kroes, C. Ger ritsen en A. Gaasbeek; voor: A. Muller, C. Henzen, C. Heikamp I, C. Heikamp II en P. Muller. CHR, LANDBOUWORGANISATIES VERGADERDEN Maandagavond hield de ring Zuidwest Veluwe van de C.J.B.T.B. een ringver- gadering in het gebouw „Rehoboth" on der leiding van de heer E. J. Evers uit Ede. De vergadering werd geopend met ge bed en het voorlezen van een gedeelte van Mattheus 28. De spreker op deze avond was de heer A. Wiechers-Schreur, die een overzicht gaf van de moeilijkheden en de mogelijk heden bij de varkensfokkerij. Speciaal wees hij in dit verband op het feit, dat goed fokmateriaal een eerste vereiste is en dat willekeurige kruisingen niet al tijd de gewenste resultaten opleveren. Na de pauze werd een wedstrijd ge organiseerd in hersengymnastiek tussen verschillende ploegen, waarmede tevens een einde kwam aan deze goed geslaagde bijeenkomst. De vergadering werd door de heer Wiechers-Schreur met dankgebed ge sloten. VERGADERING C.B.T.B. Tevens vond deze week een vergadering plaats van de afdeling Renswoude van de G.B.T.B. in de lokaliteit van de coöp. Landbouwvereniging aan de Barneveldse- straat. De voorzitter opende deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en las een ge deelte van Johannes 14. De heer Wolters, assistent van de Rijks- Landbouwvoorlichtingsdienst sprak over het onderwerp „Veevoederproblemen". De spreker behandelde dit onderwerp zeer uitvoerig en duidelijk en dat de aan wezigen met belangstelling hadden ge luisterd, bleekuit de vele vragen, die na de pauze werden gesteld. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude ver zoekt ons mede te delen, dat hy verhin derd is op woensdag 4 dec. a.s. spreekuur te houden. In plaats daarvan hoopt hy nu zitting te houden op vrijdag 6 dec. a.s., des namiddags van 2-3 uur in het ge meentehuis. WINKELS LANGER OPEN Al ls in Renswoude dan niet direct sprake van een speciale winkelweek, toch zullen ook daar de winkels tijdens de Sint-Nicolaasweek tot 's avonds negen uur geopend zijn. Deze langere openstel ling geldt voor het tijdvak van vrijdag 29 nov. tot en met woensdag 4 dec. a.s., vanzelfsprekend uitgezonderd de daarin vallende zondag. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste poederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De „Rhenense brug" is intussen alweer een paar dagen in gebruik. Dankbaar wordt er gebruik van gemaakt door talloze automobilisten, het vrachtvervoer, busondernemingen, bromfietsers, fietsers en wandelaars. De veerpont „Stad Rhenen" ligt te zieltogen aan de Rhenense veerstoep. Zo af en toe komt er een wandelaar, die voor drie cent wordt overgezet, of een automobilist, die „voor de aardigheid" nog eenmaal van het ouwe getrouwe vervoermiddel gebruik wil maken. Het is of de pont de tyd van dc trekschuit wil symboliseren tegenover de moderne, slanke brug, die enige honderden meters verder over de rivier ligt. Er was alom vreugde in Rhenen en de gehele streek. In de machtige veilings hallen kwamen woensdagochtend de vele autoriteiten byeen in de fantastisch met fruit versierde afmynzaal. Hier waren onder meer aanwezig de secretaris generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, Mr. A. H. C. Gieben en niet minder dan drie commissarissen der Koningin, namelijk van de provincies Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant met talryke burgemeesters uit de ge meenten, die aan de lyn OssRhenenVeenendaal zijn gelegen. Het gezelschap telde ruim tweehonderd man, hoofdzakelyk deputaties uit overheidskringen, bedryfsleven, kamers van koophandel en fabrieken, vreemdelingenverkeer, enz. Tengevolge van ziekte was de mi nister verhinderd acte de presence te geven. In zijn plaats was gekomen de secretaris-generaal, die nu op de brug de openingsplechtigheid verrichtte. Doch eerst kregen de aanwezigen nog volop de gelegenheid de prachtige fruittentoonstelling te bezichtigen. Een uniek schouwspel I Het welkomstwoord werd daarna uitgesproken door de heer Mr. H. W. Bloemers, commissaris van Gelderland. Spreker verzocht de secretaris-gene raal de minister de wensen van een spoedig herstel over te brengen en dankte de regering voor de mede werking bij de totstandkoming van de brug bij Rhenen, als onmisbare scha kel in de noord-zuidverbinding, welke hij niet alleen zag als een belangrijke ontsluiting, maar tevens als van grote BRUGFEEST VOOR ACHTERBERGSE JEUGD Door het gemeentebestuur van Rhenen werd ter gelegenheid van de brugfeesten aan de schooljeugd te Achterberg dins dag een voorstelling geboden die verzorgd werd door de heer Mabesta uit Den Haag. De heer Mabesta vertoonde een aantal goochelprogramma's, dat zeer in de smaak viel by de Jeugd. Dit was niet te ver wonderen, daar de heer Mabesta uitste kend de kunst verstond een goed kinder programma te verzorgen. SINT-NICOLAASFEEST G.V. „EXCELSIOR" Woensdagavond 4 december brengt de Sint met zijn knecht een bezook aan de leden var* de gymnastiekvereniging ^Ex- celsior". Er is een zeer aantrekkelijk pro gramma samengesteld, waaraan mede werking verleend wordt door een bekend gezelschap uit Baarn. Het omvat o.a. goochelen, imitatie, clownerie en muziek. Deze feestavond vangt aan om zeven uur nam. en is vry toegankelijk voor do nateurs, begunstigers en ouders van leden De zaal van ,,'t Trefpunt" was woens dagavond eivol, toen daar Prof. Ten- haeff, directeur van het Para-psycho logisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht, een lezing hield over tele pathie en helderziendheid. Prof. Tenhaeff vertelde van meer dere gevallen waarby duidelyk sprake is van verschijnselen van spontane telepathie en helderziendheid, zowel uit het verleden alsook in onze dagen. Spr. toonde aan dat een groot deel van de mensen weieens dergelijke ver schijnselen constateren. Ook deed hy mededeling van gevallen waarby de tyds- en ruimte-barrière werden door broken, d.w.z. tyd, afstand en ruimte zijn begrippen door mensen uitge dacht. Relatieve begrippen, zoals ons ook door Einstein werd aangetoond. Prof. Tenhaeff gaf allereerst een uit eenzetting van de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek naar pa- ragnostische verschijnselen, dat de laatste 70 jaar op steeds uitgebreider schaal plaats vindt. Sinds 1953 kennen we in ons land zelfs een rijksacade- misch centrum voor de wetenschap op dit terrein. Gebleken is dat de vormen van be doelde verschijnselen door alle eeuwen heen zichzelf geheel gelijk gebleven SCHAT. Meer dan twee maanden hebben experts no dig om de waarde te schatten van het deel van de nalaten schap van de maharadja van Kapurthala (de rijkste man van de wereld totdat hij stierf), dat zich te Parijs be vindt. De waarde overschrijdt waarschijnlijk ver de 100 mil joen gulden. Er is een dia mant van 44 karaat onder ter waarde van 800.000 gulden. POLKA. Igor Stravinsky, de grootste levende compo nist, zegt dat hy het meest heeft verdiend aan zyn Polka voor olifanten, die hy schreef in opdracht voor het circus Barnum. DANS. De 87-jarige Olga Preobrajenska, vroeger part- nerin van de beroemde dan ser Nijinsky, geeft te Parijs in een studio op Mont-Martre nog steeds danslessen. Elke morgen arriveert zij om acht uur per métro, na eerst haar inkopen te hebben gedaan. OUDE KOEIEN. Nimrud, de militaire hoofdstad van Assyrië, was voor de be schaafde wereld tussen 900 »n e Wereld< en 600 vóór onze tijdrekening een stad, die men met het Gi braltar van onze tijd zou kun nen vergelijken. Eerst om streeks 1860 werden de eer ste sporen van Nimrud bij een reeks uitgravingen ont dekt. In opdracht van de regering van Irak heeft de Britse archeoloog Prof. Mal- lowan (echtgenoot van Agatha Christie, de bekende detec tive-schrijfster) deze uitgra vingen tussen Euphraat en Tigris voltooid. Men heeft daar o.a. ivoren plastieken gevonden, waaruit blijkt dat de mensen 2500 jaren ge leden veel meer levende be langstelling voor koeien had den dan tegenwoordig in het oosten het geval is. APPEL. De 99-jarige arts J. C. Cummings in Texas be weert 99 jaar te zyn geworden omdat hy nooit een appel heeft gegeten, zyn gezond heidsdrank is melk. IN DE BAN. In geen enkele parochiale bioscoop in Italië mag vanaf heden een film met Sophia Loren wor den vertoond. „Wij moeten ons haar voortaan alleen nog maar in onze gebeden ge denken", schrijft een Italiaans blad. ROOK. Het spook van de longkanker heeft de Engelsen niet aan het schrikken ge maakt. In vijf jaar is het ta baksverbruik verviervoudigd. Zeven miljoen ton wordt er per jaar verrookt. Jongelui roken vooral ter demonstratie, uit snobisme dus. BAARD. Wanneer men de ontwikkeling van het scheer- apparaat nagaat, blijkt als men ver genoeg terug gaat, dat de eerste mannen zich met hun nagels schoren. DORST. In Frankryk be draagt de omzetbelasting op limonade 26 procent en op champagne 9 procent. KOOPJE. Een Italiaan, die in de gevangenis zat en dringend geld nodig had voor het tijdstip, waarop hij weer vrij zou komen, zond zijn vrouw naar Milaan met een brief voor zijn vriend, waar in hij schreef dat hij 500, nodig had en dat hij in ruil daarvoor zijn vrouw aan bood. De vriend zond prompt het bedrag en behield de vrouw. Een half jaar later kwam ook de echtgenoot naar Milaan, zocht er zijn vrouw op, die hem zei „Verkocht is verkocht" en niets meer van hem wilde weten. KORT EN GOEDDe jeugd verwacht altyd van een godheid of van een menseiyke autoriteit dat te verkrygen wat zy slechts zal kunnen verkrygen door ouder te worden. Vrouwen kan men altyd vleien door haar te vragen begrip te tonen. Want dit is geen gewoonte van hen. GEZICHT. In Amerika is men bezig met de ontwikke ling van een gezichtsapparaat waardoor blinden weer zullen kunnen zien. Het bestaat uit een transsistor, die met twee draden door twee gaatjes in het achterhoofd met het cen trum van de hersens wordt verbonden. Een proef met een dame, die reeds 35 jaar blind is, heeft in zoverre resultaat gehad, dat zij het verplaat sen van lichtbronnen om haar heen kon waarnemen. KLOOSTERS. Alle kloos ters in Thibet handelen in het groot, verkopen of ruilen de produkten van hun gebied en exploiteren de opbrengst van de grote inzamelingen, die met regelmatige tussenpozen, dan weer bij bepaalde gele genheden worden gehouden. Groepen priesters trekken maandenlang door Thibet, tot zelfs in Mongolië. Zij komen daarna terug met honderden paarden en lastdieren, bela den met alle mogelijke goe deren, die ze als giften der gelovigen hebben ontvangen. zijn. Spr. beschreef verschillende he dendaagse gevallen van spontaan op tredende telepathie. Zoals bij de Am sterdamse arts die verscheidene dagen achtereen de verschijning zag van een vrouw die hij vroeger als verpleegster had gekend. Hij begreep wel uit dit verschijnen dat deze vrouw in moeilijk heden moest verkeren, maar omdat men dat nu eenmaal niet doet, kon hij er niet toe komen haar op te bellen en te vragen. Totdat enkele dagen later de vrouw zelf aan de telefoon was en vertelde van de zorgen om haar broer. Zij zou graag zien dat de arts hem on der behandeling nam. De vrouw stond in telepathisch contact met de arts, dacht in verband met haar broer veel en sterk aan hem. De arts kreeg daar door de ervaring van een gezichts- hallucinatoire beleving. Spr. deed ook het verhaal van de tandarts die, ter wijl hij druk aan het boren was, plot seling duidelijk de stem hoorde van zijn zoon die een studentenbijeenkomst in Noorwegen bijwoonde. Hij voelde daaruit meteen dat zijn zoon was om gekomen, hetgeen naderhand ook het geval bleek te zijn. Een moeder in leiden kreeg plotseling de sterke stank van brandende gummi in haar neus en zij voelde daaruit dat haar zoon, stu dent in Delft, iets moest zijn over komen. De zoon was zeer sterk aan zijn moeder verbonden. Hij had een ongelukje bij het nemen van proeven. Er was brand ontstaan, hij had lelijke verwondingen opgelopen en inderdaad was er ook sprake van een brandende gasslang geweest. Verder kennen we het verschijnsel bij mensen die sterk met elkaar verbonden zijn. Zoals moe der en kind, die soms over afstanden van honderden kilometers eikaars pij nen voelen, zonder dat ze van elkaar weten dat zij op dat moment ergens pijn hebben. De ruimte en afstand spelen hierbij dus geen rol, zoals even min de tijd een rol speelt bij buiten- zintuigelij ke waarnemingen. Gevoels- verbondenheid zijn bij deze verschijn selen van grote invloed. Zoals bij de moeder, die geboeid in een boek zat te lezen en hoorde dat haar kind wak ker was geworden. Toen zij het kind vroeg wat er aan de hand was, ver telde dit van een droom met hetzelfde verhaal van het boek. Ook tussen on derwijzers en leerlingen kunnen zich dergelijke verschijnselen voordoen. Nu zijn er ook mensen die soms spon taan, terwyi zij druk met iets bezig zijn, beelden opvangen van gebeurte nissen die zich, vaak op grote afstand, en op hetzelfde moment, voordoen, reeds hebben plaatsgevonden, of ook wel voorvallen die nog moeten ge beuren. Vaak ook zeer gedetailleerd en met alle bijkomstigheden. Hier kan men niet meer spreken van telepathie. Daar komen we op het terrein der helderziendheid, zo ging Prof. Tenhaeff verder. Ook deze verschijnselen zijn door de eeuwen heen dezelfde ge bleven. Ze gelijken op elkaar als twee druppels water. We hebben hier toch (Zie verder 2e blad.) economische betekenis in verband met de fruitteelt in de Betuwe. De heer Prof. Dr. J. E. de Quay, commissaris van Brabant, vroeg wat zijn provincie eigenlijk met de ope ning van deze brug heeft te maken. Hij antwoordde daarop, dat verkeers- belangen op grote afstand soms nog belangrijker zijn dan in de onmiddel lijke nabijheid. Zo zag Prof. De Quay dan ook deze brug en deze verbinding als een nader tot elkaar brengen van Noord- en Zuid-Nederland. De heer P. van Westrhenen, voor zitter van het algemeen streekcomité, brak een lans voor een snelle uitvoe ring van de weg Tiel-Kesteren en drong er op aan de pont bij Megen spoedig te vervangen door een beter overzetmiddel. Uitvoerig stond spreker stil bij de geschiedenis van de streek en haalde onder meer nog aan, dat Rhenen destijds geen wijzerplaat aan de zuidelijke kant van de Cuneratoren wilde aanorengen, omdat de gemeente Lienden daarin niet wilde bijdragen. Kosteloos op de klok kijken was er toen dus nog niet bij. De brug zag spreker als een gunstige wisselwerking tussen stad en land. Hierna was het grote moment aan gebroken, waarop de vertegenwoordi ger van de minister het woord zou voeren. Mr. Gieben had een geschenk voor de streek, namelijk in de mededeling, dat de pont bij Megen zal worden ver vangen door een motorveer uit Gen nep. Voorts kon hij verklaren, dat het wegvak GeldermalsenTiel reeds was aanbesteed. En wanneer ik straks de brug mag openen, aldus Mr. Gieben, wordt hier mede een belangrijke schakel in de noord-zuidverbinding v'.n Rhenen naar Oss voltooid. Het verheugt mij, dat het Rijk door het bouwen van deze brug een bijdrage in deze interprovinciale weg kan leveren. De afstand tussen de noord-zuidverbindingen VianenZalt- bommel's-Hertogenbosch en Arnhem NijmegenGrave wordt hierdoor im mers ruwweg gesproken gehalveerd en ik ben er verder van overtuigd, dat in Horlogerie het bijzonder voor de verbinding van de Betuwe met Rhenen en de streek ten noorden daarvan, deze brug van groot belang is. Nog meer zal de brug tot zijn recht komen als Rijksweg 15 tot Kesteren zal zijn doorgetrokken. Zoals velen van u bekend zal zijn is het wegvak van Geldermalsen tot Tiel thans aanbesteed; aan het bestek voor het gedeelte TielKesteren wordt ge werkt. Voor ons land betekent deze stalen brug, waarvan het dek ook uit staal bestaat, een belangrijk punt in de ont wikkeling van de brugbouw met over- (Zie verder pagina 4.) Het grote vuurwerk, dat zaterdagavond 30 november in Rhenen wordt gebracht als waardig slot van de brugfeesten, wordt in tegenstelling met sommige ge ruchten, gegeven om 10.30 uur (half elf). Het zal echter niet worden ontstoken aan de overkant van de Rijn, maar in de gemeenteweide achter het Veerhuis. De opstelling zal zodanig geschieden, dat het publiek plaats kan nemen op de Veerweg, op de Buitenomme en op de Rijnkade. Dit besluit is door het comité Rijnbrug feesten genomen, om niet het risico te lopen, dat het vuurwerk door de rookont wikkeling wordt verduisterd bij westen of zuidwesten wind. WIJZE WOORDEN HARMONIE Het leven is vol dissonanten, maar ze lossen zich tenslotte harmonisch op, als men maar standvastig biyft. (L. R. Beynen) Briletuis Barometers Thermometers Hygrometers Loupes Leesglazen Prismakijkers Veld- en Toneelkijkers Fa. J. F. TAK Hoofdstraat 106, Telefoon 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1