Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken „Pasja" D e Werel van WEEK-tot-WEEK Woning in Veenendaal voor Hongaars gezin Wist U.... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ELST Zorgt Veenendaal ook voor de inrichting Auto onder trein op onbewaakte overweg Uitslag derde ronde slagzinnenwedstrijd En bezorgde burgemeester Oldenhof een hachelijk avontuur RHEKEN I I) FR VEEN RENSWOUDE WATERSCHAPSLASTEN 50% OMHOOG? J De Brillenspccialist 31e jaargang VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 No. 96 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Winkeliersactie reeds een succes Rhenense brug reeds flink in trek 200 WAGENS PER UUR AGENDA Imre Vagö Vorige werd weer gevonden 1 AA 252528 Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Slachtoffers van mist Maakt Edese herten reservaat onveilig „Jeugdige godsvrucht" Ouwehand eist schade vergoeding Onteigening voor woningbouw Lunterse boeren vinden het onbillijk Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALL /»DV^«TtPl>IES Speciale contractprijzen Minimum per advertentie i.o» Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Zoals bekend besloot het college van burgemeester en wethouders van Veenen daal vorig jaar na de dramatische vrij heidsstrijd van het Hongaarse volk, twee woningen beschikbaar te stellen voor ge vluchte Hongaarse gezinnen. Dit besluit werd toen allerwege toegejuicht en het is nu één dezer dagen dat een van deze woningen betrokken zal worden door Imre Vagö en zijn echtgenote. Het echtpaar Vagö trouwde in januari te Amsterdam, waar ook tijdelijk huis vesting werd gevonden. Vagö komt van het platteland. Zijn vader heeft er een boerderij in westelijk Hongarije. Na aan vankelijk op dit bedrijf werkzaam te zijn geweest, verichtte hij, evenals zijn vrouw, ondergronds werk in een van de staats mijnen in Hongarije. Gezien zijn afkomst, behoeft het geen verwondering te wekken dat Vagö zich in een kleine plaats als Veenendaal meer thuis hoopt te voelen dan in het groot steedse Amsterdam, waar hij bovendien niet langer zal kunnen blijven wonen. Er wordt namelijk gezinsuitbreiding verwacht en op het tochtige en schamele zolderkamertje waar zij nu nog verblijven, kan werkelijk geen baby worden ont vangen. Uiteraard was het nog jonge echtpaar Al is de winkeliersactie in Veenendaal nog niet aan zyn einde (de actie duurt tot a.s. zaterdagavond 6 uur), toch kan reeds van een zeer geslaagde actie wor den gesproken. In totaal werd reeds 6000,aan pryzen uitgereikt, terwyl de laatste 2000,— op 11 december a.s. be schikbaar wordt gesteld. Over het algemeen zijn de winkeliers zeer tevreden over hun Sint-Nicolaas- verkoop en is de omzet van vorig jaar in de meeste gevallen gehaald. De wekelijkse koopavond van heden avond (vrijdag) tot 9 uur valt eveneens nog in deze actie. Zaterdag sluiten de winkels om 6 uur. De bonnen met de slagzinnen kunnen nog tot a.s. dinsdagavond 9 uur in de rode V.W.V.-bussen gedeponeerd worden. A.s. woensdag worden de laatste prijswin naars bekendgemaakt. niet in de gelegenheid zich volledig te installeren. En het is niet teveel gezegd wanneer hier wordt verklaard dat er ge brek bestaat zelfs aan het meest nodige huisraad, laat staan dat gedacht zou kun nen worden aan het inrichten van de Veenendaalse woning. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het voornemen van de Veenendaalse afdeling der Ned. Chr. Vrouwenbond, volgende week een inzameling te houden om de woning voor deze aan de onderdrukker van hun land ontvluchte Hongaren aan te kleden, zal zonder meer gemakkelijk uit voerbaar zijn. In deze ondersteunen wij gaarne de oproep van de wethouder van sociale zaken, in ons vorig nummer en herhaald elders op deze pagina. SINT-NICOLAAS BIJ DE SCHOOL KINDEREN Sint-Nicolaas heeft, vergezeld van zijn knecht, donderdagmorgen een bezoek aan de openbare lagere scholen op Stichts en Gelders Veenendaal gebracht. De kinde ren werden getrakteerd en ontvingen een cadeautje. Donderdagmiddag werd in het Luxor theater een kindermiddag voor de beide scholen gehouden. Het stuk „Bobbertje Bloedworst" werd verzorgd door Siem Nieuwenhuizen. Aan het einde van deze geslaagde middag werden de kinderen nogmaals getrakteerd, voordat zij voldaan huiswaarts togen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat er van de nieuwe verkeersbrug over de Rijn al flink gebruik wordt gemaakt. Vol gens officiële tellingen gaan er ongeveer 200 wagens per uur over. Ook van de pont wordt nog zo nu en dan gebruik gemaakt door een automobilist. Toen wij één van de chauffeurs dezer wagens vroe gen waarom hij de voorkeur gaf aan het veer boven de brug deelde hij mede, nog niet te weten, dat de brug reeds in ge bruik was dat in Veenendaal dit jaar een re cord aantal woningen zal zijn gebouwd? dat er n.l. op 31 december a.s. on geveer 244 gereed zullen zijn? dat het aantal nieuwgebouwde wo ningen vorig jaar 191 beliep? dat op 31 december nog 354 wonin gen in aanbouw zijn? dat waarschijnlijk eind deze maand de nieuwe toewijzing bouwvolume bekend zal worden? dat op dit moment nog niet bij be nadering te zeggen is hoe groot deze toe wijzing uitvalt? dat bij het damescomitee, dat geld inzamelde voor aankoop van een televi sietoestel voor Gijs Stomphorst, uit ver schillende delen van het land en zelfs uit België sympathie-betuigingen heeft ont vangen? dat een en ander een gevolg was van de radio-reportage van de aanbieding van het toestel? dat als restant van bedoelde inza meling ook nog een bedrag van 45,49 kon worden afgedragen aan de plaatse lijke afdeling van het Kon. Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding? dat de ijsbaan aan het Beneden eind gisteren reeds een flinke ijslaag had? dat het ijs echter niet sterk genoeg bleek om de baan te openen? VEENENDAAL Maandag 9 dcc. in hotel ,De Koren beurs', uitreiking Landsteinerpen- ningen Rode Kruis. Woensdag 11 dec. in Chr. Ger. kerk Hoofdstraat 7.30 uur, ds C. Smits van Sliedrecht spreek over „Jeugdige Godsvrucht" Zaterdag 14 dec. in geb. Eikenlaan, 7.30 uur, zuidelijk toneel brengt „Ouders en kinderen." Zaterdag 21 dec. in geb. Eikenlaan, Kerstcon cert mannenkoor ,De Veenzangers' o.l.v. Gijsbert v. Zanten en m.m.v. Veenendaals dameskoor. Luxor theater van heden vrijdag t/m zon dag de film „Santiago", van maan dag t/m woensdag „De gemaskerde ruiter" en donderdag „Arsenicum en oude kant." „Vagö" is de naam van een Hongaars gezin, dat, na uit West-Hongarije te zijn gevlucht via Oostenrijk in december 1956, in ons land is aangekomen. Dit jonge echtpaar, dat in maart haar eerste baby verwacht, verblijft momen teel ergens in Amsterdam op een tochtig zolderkamertje. Verwarmingsmogelijkhe den, alsmede af- en toevoer van water ontbreken, zodat, mede met het oog op de winter betere huisvesting dringend is ge wenst. Het is voor dit gezin, dat b. en w. van Veenendaal een woning beschikbaar heb ben gesteld, die over enige weken kan worden betrokken. Zoals reeds werd medegedeeld, hoopt de Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Vee nendaal door een te voeren actie voor enige stoffering te zorgen. Dit moet een geschenk worden van de gehele plaatselijke bevolking. Wanneer dan ook in de week van 8 tot 14 december voor dit doel een gave van u zal worden gevraagd, bedenk dan, welk een groot voorrecht het is om als vrije mensen in een vrij land te mogen offeren voor de vrijheid van anderen. Vrijwel op hetzelfde tijdstip ont stonden, eveneens als gevolg van de mist, twee autobotsingen op de Nieu- weweg en Klompersteeg. Op de Nieuweweg stond in de bocht nabij de overweg een bestelauto even stil. Een achterop rijdende auto wilde om de bestelwagen heenrijden toen van tegengestelde richting een wagen uit de mist opdoemde. Door de geringe snelheid liepen de inzittenden geen letsel op, al was de materiële schade groot. Dit was gelukkig ook het geval op de Klompersteeg, waar twee vracht wagens met elkaar in botsing kwamen. De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bij de fa. Henzen in de Talmastraat te Veenendaal en daar ook gevonden door de dochter des huizes. Het gaat hier om de rijksdaalder die nu al drie keer ach tereen gevonden werd, en zo is de waarde van de riks van vandaag weer op vijf gulden gekomen. Het rode nummer van de Vallei-riks van deze keer is ook weer hetzelfde: Het zal ons benieuwen of deze riks nu nog eens gevonden zal worden. Indien u hem vindt en vóór a.s. don derdagmiddag 12 uur kunt tonen aan het bureau van „De Vallei", ontvangt u de vinderspremie. Als gevolg van de zeer dichte mist heeft de 47-jarige kruidenier M. van de Kraats van de Pakhuisweg alhier de trein die gistermiddag de overweg aan de Dwarsweg onder Ede naderde, niet kunnen zien toen hy deze wilde passeren. De wagen werd door de trein gegrepen en totaal vernield. De heer Van de Kraats werd eruit geslingerd en in levensgevaariyke toestand naar het Julianaziekenhuis te Ede overge bracht. Hedenochtend was in de toestand van K. nog geen verandering gekomen. De onbewaakte overweg, waar het ongeval gebeurde is de enige tussen de stations van De Klomp en Ede welke niet is voorzien van knipperlichten. „DE MUMMIES IN HET OUDE „EGYPTE" Voor de Natuur-Historische Vereniging Zuidoost-Utrecht houdt de conservator van het Rijksmuseum van oudheden te Leiden, de heer B. H. Strieker, op dins dagavond 10 december in hotel „Stuyven- berg" te Eist een lezing met als onder werp: „Mummificering in het oude Egyp te". Zoals bekend heeft het museum te Leiden zulk een uitgebreide verzameling mummies van mensen en dieren, dat deze uit de gehele wereld de aandacht trekt. OUDE COMEDIE-SCHRIJVER NOG STEEDS MODERN De comedies van de Venetiaan Carlo Carlo Goldoni (1707-1793) worden nog steeds op het toneel gespeeld. Toen men bij de radio met hoorspelen begon, boekte Goldoni nieuwe successen. Nu is Goldoni ook nog een gewild „mede werker" voor de televisie geworden. Zo werd b.v. de „Sluwe weduwe" door de televisie van de Süddeutsche Rund funk uitgezonden. -KAARTEN IN ZUID De heer Ant. de Ruiter, Hoogstraat 12, heeft, evenals vorige jaren, weer een gedeelte van zijn winkel afgestaan voor de verkoop van kinderzegels en prentbriefkaarten. Maar ook in Zuid is er nu gelegenheid kaarten te kopen, n.l. bij P. v. d. Bovenkamp, Patrimo niumlaan 23. Er zijn nieuwjaars- en kerstkaarten, ook met Engelse tekst. De postzegels zijn het gehele volgende jaar geldig. Denk aan het misdeelde kind. De uitslag van de derde ronde der slagzinnenwedstrijd van de Veenen daalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" luidt als volgt: Hoofdprijs van 500, 148387 Prijs van j 250,— 23115 Prijzen van 100, 252180 284556 315668 339264 461413 Prijzen van 50, 091732 129812 256511 260020 376924 Pryzen van 25, 068362 137961 097970 112967 279624 304584 397285 402763 407028 505561 Pryzen van 10, 29084 36820 064569 070160 078272 111870 126575 129803 140424 142520 149092 172127 190688 209003 262019 281558 385604 389200 405946 416336 418590 431012 439442 452103 464729 Bovenstaande nummers inleveren op het bureau der V.W.V., Hoofdstraat 98 te Veenendaal. Voor de laatste ronde moeten de bon nen uiterlijk dinsdag 10 december 1957 des avonds 9 uur in de rode VWV- bussen pedeppn°erd .ziin of aan het bureau per post ingezonden zijn. De Veenendaalse winkeliers verstrekken tot zaterdag 7 december 's avonds 6 uur hun bonnen. Het prachtige hertenreservaat, dat de gemeente Ede vorig jaar op de Hinde kamp in de bossen tussen Ede en Arnhem heeft gesticht, vormde tot voor kort een ideaal oord voor elke rechtgeaarde natuurliefhebber. Binnen de drieduizend meter lange afrastering van het reservaat leefden ruim 20 herten en enkele reeën in een volkomen natuurlijke omgeving. Als men zo tegen de avondschemering plaats nam in een van de beide wildkansels, die juist boven het jonge dennenbos uitsteken, kon men met een beetje geluk de ranke dieren één voor één uit de dekking tevoorschijn zien komen om zich op de voerakkers te goed te doen aan de malse lupinen of serradella. Maar sinds „Pasja" in deze rustieke omgeving zijn intrede heeft gedaan, is de idylle wreed verstoord. Boswachter Versteeg junior heeft al meer dan één keer de dag gezegend, waarop de sergeant-sportinstructeur hem sprinten heeft geleerd, want indien hij deze kunst niet had verstaan, zou Pasja stellig een voortydig einde aan zyn bcswachtersloopbaan hebben gemaakt. En burgemeester Oldenhof heeft met één van de leden van het college van Gedeputeerde Staten van Gelderland een benauwd halfuurtje beleefd in de spaarzame ruimte van een wildkansel, omdat Pasja met zijn grimmige kop zich onder aan de trap opstelde, gereed om de dodelijke stoot toe te brengen, als de heren het gewaagd hadden de trap af te dalen Pasja is geen Turk, al zou zijn naam Hij kon onmogelijk in zijn nieuwe om dat doen vermoeden. Om u te vertellen geving wennen. Zelfs in de bronsttijd Automobilisten, weest voorzichtig! Toen een automobilist met zijn vrouw even buiten Kopenhagen reed, ontdekte hy, door het felle zonlicht, te laat een langs de weg geparkeerde vrachtwagen, be laden met een acht meter lange telefoon paal. De paal schoot door de voorruit, verwondde de vrouw van de bestuurder zeer ernstig en kwam weer door de achter ruit naar buiten. POSTSPAARBANK RHENEN Aan het postkantoor Rhenen werd ge durende de maand november 1957 op de rijkspostspaarbank gebracht 39.408,89 en terugbetaald 57.316,82. In de Chr. kerk aan de Hoofdstraat hoopt Ds. C. Smits van Sliedrecht a.s. woensdagavond om half acht te spreken met als onderwerp: Jeugdige godsvrucht". GRONDAANKOPEN VOOR WONINGBOUW Ten behoeve van woningbouw en stra tenaanleg alhier, heeft het gemeentebe stuur van Ede besloten de raad voor te stellen over te gaan tot aankoop van gronden van de heren C. Lagerweij Mzn. en T. Klok te Ederveen. De aan te kopen complexen zijn respectievelijk groot 3430 vierkante meter, met een totale vergoe ding van 10.318,en 700 vierkante me ter voor 3000,In deze bedragen zijn opgenomen vergoedingen van opstallen en inkomstenschade van kippenhouderij. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN 483 W. v. d. Brandhof, Emmikhuizenlaan 4, Renswoude. 455 H. Donkelaar, Meikade 53. Wij vernemen, dat de directie van Ouwehands Dierenpark een schadever goeding heeft geëist van de Keuringskring Tiel, tot een bedrag van 30.000,we gens het uitbreken van miltvuur in het park waardoor twee tijgers zijn gestorven. Alle andere dieren moesten worden in geënt. Deze schade werd niet door ver zekering gedekt. Het besmette vlees was afkomstig van een in de buurt van Tiel in de weide gestorven koe, door een keur meester van de Tielse keuringskring goedgekeurd voor consumptie door wilde dieren. RHENENS RAAD HEDENAVOND BIJEEN De gemeenteraad van Rhenen komt he denavond (vrijdag 6 dec.) in spoedverga dering bijeen ten gemeentehuize, aanvang half negen. Op de agenda staan drie punten, na melijk: 1. bouw van 36 woningwetwonin gen; 2. verhoging krediet in rekening courant Bank voor Nederlandse Gemeen ten en 3. aanvulling besluit tot verkoop grond aan de Bisschop Davidweg. Krachtens een bekendmaking van het gemeentebestuur ligt vanaf 9 december a.s. gedurende drie weken ter secretarie ter inzage een plan tot onteigening van een terrein, gelegen ten zuiden van de Taets van Amerongenweg. In de toelichting 'tot dit plan geven bur gemeester en wethouders een overzicht van de sedert 1945 uitgevoerde bouwplan nen, waaruit tevens blykt, dat alle be schikbare bouwgrond momenteel is vol gebouwd. Voortgaande woningbouw is derhalve zonder meer niet mogelijk, ter- wyl de noodzaak daartoe nog in grote mate aanwezig is. De eigenaressen van het betreffende terrein, mevrouw Baronesse Six-Taets van Amerongen van Renswoude en mevrouw Douairière van den Bosch Taets van Ame rongen van Renswoude, zijn niet genegen de grond voor de door de Centrale Com missie voor Onteigeningsvergoedingen be rekende prijs te verkopen. Mede in ver band met het feit, dat nog ongeveer 80 woningzoekenden zijn ingeschreven, blijft de gemeente derhalve niets anders over dan tot onteigening over te gaan. Daar bij onteigening krachtens de Wederop- bouwwet reeds na verloop van enkele maanden de beschikking over de grond kan worden verkregen is het gemeente bestuur van oordeel dat de daarin be doelde procedure moet worden gevolgd. Aangezien, voordat met de uitvoering van bouwplannen een aanvang kan worden gemaakt, de grond ook nog bouwrijp moet worden gemaakt, zal met het gehele plan toch nog geruime tijd verloren gaan. Het te onteigenen terrain heeft een op pervlakte van ongeveer 1.62.58 ha. en biedt plaats voor de bouw van 48 woning wetwoningen, te weten 12 blokken van 4 woningen. Rekening houdende met de bouw van woningen voor bejaarden en een mogelijke industrievestiging, zal dit terrein na verloop van ongeveer 2 jaar zijn volgebouwd. Op bedoeld terrein zal dan een weg worden aangelegd, vanaf 4e Oude Holle- weg tot aan de verbindingsweg met de Taets van Amerongenweg. welke dan later kan worden doorgetrokken naar de Kerkstraat. Burgemeester en wethouders hopen, dat voor de aankoop van deze grond alsmede voor het bouwrijpmaken en voor de wo ningbouw de nodige financiëringsmid- delen kunnen worden aangetrokken, zo dat ook in Renswoude aan de verdere leniging van de woningnood kan worden doorgewerkt. wie het dan wel is, moeten we ongeveer twee jaar in de historie teruggaan, toen in de omgeving van het Deelerwoud tus sen Arnhem en Apeldoorn een kleine, hulpeloze hertenbaby werd gevonden. Het bokje werd ter verzorging opgenomen bij het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur, het ITBON te Oosterbeek, waar men er in slaagde - eerst met vitaminenpreparaten en later met sesamkoeken - het dier te laten opgroeien tot een prachtige bok, die om één of an dere reden bleek te luisteren naar de naam Pasja. Maar toen kwam de bestedingsbeper king. Het dier kostte per jaar ongeveer 600,- aan voer. Dat is tegenwoordig weer een heel bedrag en bovendien wist men bij het ITBON eigenlijk hoe langer hoe minder, wat men met de bok moest beginnen. Het hoofd van de afdeling jacht en wildschade van het ministerie van land bouw werd ingeschakeld en die vond het maar het verstandigst het dier in een grote kist te verpakken om het vervol gens naar het hertenreservaat in Ede te transporteren. Aanvankelijk was men in Ede maar wat blij met deze nieuwe aanwinst. Het was een schitterende bok met een typisch Veluws gewei, die de hertenstand in het reservaat belangrijk zou kunnen ver beteren. De bok zelf dacht daar anders over. llll De waterafvoer in de Gelderse Val lei, die eeuwen lang een strijdpunt heeft gevormd tussen de bewoners van het Utrechtse en van het Gelderse ge deelte, heeft thans opnieuw de ge moederen in beweging gebracht. Aanleiding daartoe is een (meerder- heids)bcsluit van het bestuur van het waterschap Lunterse Beek om de ver enigde vergadering, welke op dinsdag 17 december in Renswoude byeen- komt, voor te stellen, de waterschaps belasting voor 1959 met 50 #/o te ver hogen. Vooral de Lunterse ingelandenheb ben tegen deze voorgestelde verhoging grote bezwaren. Zy gronden deze be zwaren in hoofdzaak op het feit, dat de verbeteringswerken, die tot dusver door het waterschap werden uitge voerd, vrijwel uitsluitend aan de laag gelegen gebieden in Ederveen, Rens woude en Scherpenzeel ten goede zijn gekomen. In Luntercn werd tot dusver nog vrywcl niets voor een verbeterde waterbeheersing gedaan, maar wel heeft men al acht jaar moeten mee betalen aan de totstandkoming van verbeteringswerken, die elders werden uitgevoerd en daar een flinke styging van de waarde van de grond hebben opgeleverd. Deze onbillijkheid, zo redeneren zij, wordt nog groter als alle lasten over de gehele linie zo drastisch verhoogd worden. Naar hun mening zou het beter zijn een herclassificatie door te voeren, waarbij alleen de lasten verhoogd worden voor degenen, die duidelijk profijt trekken van CARRIèRE. Op 18 aug. 1945 werd de marine-officier Richard Nixon uit de militaire dienst ontslagen. Terug in het burgerleven zag hij zich di rect voor de opgave geplaatst een nieuwe mantel voor zijn vrouw te kopen, maar hij be zat er het geld niet voor, evenmin als voor het weder oprichten van een advocaten kantoor. Mismoedig zat hij in zijn stoel de krant te lezen, toen zijn oog viel op de vol gende advertentie: „Republi keinen zoeken jonge, dynami sche kandidaat zonder poli tiek verleden, voor de ver kiezingen voor de Kamer van afgevaardigden; toekomst verzekerd mits hij erin slaagt de democratische kandidaat te verslaan." „Waarom niet?" dacht de jonge, dynamische Richard. Een jaar later was hij afge vaardigde en weer vier jaar later senator. In 1952 koos Eisenhower hem als vice-pre sident, in 1956 opnieuw, en nu is Nixon een der meest in het nieuws zynde figuren van de Ver. Staten en van de wereld. In die elf jaren maakten zijn politieke inzichten een evolutie door. Hij begon met steun aan de anti-communist MacCarty, maar daarna werd hij door reizen naar Europa, Azië en Afrika wereldwijs, zodat velen hem nu beschou wen als iemand met ruim in zicht in de internationale ver wikkelingen. VEERTIGSTE. Een Ara- bische sjeik heeft mevrouw Roosevelt gevraagd om zijn (veertigste) vrouw te worden. Hij gaf het huwelijksaanzoek mee aan James Roosevelt, die op het ogenblik een reis door het Midden-Oosten maakt. WIE ZEI DIT? „Europea nen, verenigt u, anders zal de economische macht van de Verenigde Staten u verslin den." (President Eisenhower) GEBAKJE. In de film „Girls", waarvan de première zal worden bygewoond door koningin Elisabeth van Enge land, komt de volgende wys- heid voor: „Gy Engelsen, leer van ons dat de liefde een luchtig gebak is en geen ge- latinepudding." BEZUINIGING. Een der rijkste mensen van de wereld, de Nizam van Haiderabad, is ook een van de meest econo mische. Nu in zijn land de belastingen op de uiterlijke kentekenen van rijkdom zijn verhoogd, heeft hij de sala rissen van elk van zijn negen duizend dienaren met tien gulden verminderd. PORTRET. Helena Rubin stein (76 jaar) maakt zich on gerust. Het portret dat Picas so van haar schildert, waar aan hy twee jaar geleden be gon, is nog steeds niet klaar. BRANDHOUT. Grootva der Santero in Italië had het op een dag koud en maakte een vuurtje van bijeengeraapt hout, waaronder een oude viool. Hij wierp de viool in de vlammen toen zijn kleinzoon binnenkwam en in een plot selinge ingeving uitriep: „Pas op, misschien verbrandt u wel miljoenen". Hij greep de viool uit het vuur en las op de bin nenkant: „Anthonius Stradi varius, Cremonensis 1727". TEKENING. Een Cana dees kocht drie jaar geleden voor een handvol guldens een portefeuille met schetsen en tekeningen. Een dezer dagen ontdekte hij dat ze van de Spaanse schilder Goya waren en anderhalf miljoen gulden waard zijn. KONIJN. De auto van een Franse automobilist is in be slag genomen omdat hy een konijntje had doodgereden terwijl de jacht op dit dier gesloten was. IDOOL. Het idool van de Amerikaanse jeugd in dit kwartaal is de 17-jarige Paul Anka. Van zijn liedje „Diana" zijn twee miljoen platen ver kocht, wat een nieuw record is. Men noemt Paul „de Spoetnik van het chanson". NUMMER 100. W.C.-robot „Clos o mat" zonder papier, dank zy een spoeling met warm en koud water en hete- luchtdroging. (Advertentie in een Zwitsers blad). GELD. Volgens Canadese statistieken worden hersen bloedingen veroorzaakt: le door geldzorgen, 2e door over werkt zijn. Slechts 25 pet. van de gevallen betreffen mensen met geld, 75 pet. daarentegen mensen zonder geld. KORT EN KRACHTIG. Een Frans blad oefent op de volgende wijze kritiek uit op de samenstelling van het Franse voetbalelftal na de ne derlaag (4-0) tegen Engeland: In vier wedstrijden zijn er 26 verschillende spelers opge steld. Dat is wel wat veel! In vier wedstrijden zijn er vijf spelers opgesteld op an dere plaatsen dan zij in hun eigen club spelen. Dat is wel wat veel! Nog nooit eerder werd in een wedstrijd tegen Engeland geëxperimenteerd. Deze keer telde de ploeg vier debutan ten. Dat is wel wat veel! In drie wedstrijden (tegen Joego-Slavië, België en Enge land), maakten de Fransen geen enkel doelpunt, maar van de vijf beste schutters van de Franse competitie werd er geen enkele tegen Engeland opgesteld. Dat is wel wat weinig! Er zijn drie leden in de keuze-commissie en het na tionale elftal heeft drie trai ners. Geen van hen ging ech ter kijken naar de wedstrijd Engeland-Ierland, die aan de ontmoeting Engeland-Frank- rijk vooraf ging. Ook dat is wel wat weinig! de verbeteringen, welke tot dusver wer den uitgevoerd. De waterschapslasten variëren op het ogenblik, al naar gelang van de ligging der percelen van tot 16,- per ha. Als het bestuursvoorstel wordt aange nomen wordt dit dus gewijzigd in 6,- tot 24,-. De totale oppervlakte van het water schap Lunterse Beek is 8200 ha. Hiervan is slechts een klein gedeelte - namelijk 137 ha. - in de hoogste klasse onderge bracht. Verreweg het grootste gedeelte, n.l. 5100ha. behoort tot de derde klasse, welke na de voorgestelde verhoging met 12,- per ha. zal worden belast. In vergelijking met de omliggende wa terschappen is dit bedrag niet onredelijk. Wel ligt het iets hoger dan in Barneveld en Ede, maar daar staat tegenover, dat het waterschap Barneveldse Beek veel groter is, terwijl men daar ook veel later is begonnen met het uitvoeren van ver beteringswerken. In het waterschap Wa- geningen en Ede, waar de belasting vol gend jaar vermoedelijk 10,- per ha. zal bedragen, worden nagenoeg geen verbete ringswerken uitgevoerd. Het voorstel tot deze drastische ver hoging wordt gedaan omdat het niet mo gelijk bleek de begroting sluitend te maken. Sinds 1952 zijn de kosten met meer dan 50 gestegen. Indien men niet over enige reserve uit de eerste jaren had beschikt, zou dit voorstel stellig reeds enkele jaren eerder zijn ingediend. Een sluitende begroting is niet alleen noodzakelijk uit een oogpunt van een ge zond financieel beleid, maar het is ook nodig om geldleningen te kunnen aan trekken voor verdere uitvoering van ver beteringswerken. Het bezwaar van de Lunterse ingelan den richt zich daarom ook niet tegen deze verhoging als zodanig, maar tegen de wijze, waarop de lasten over de verschil lende gedeelten van het waterschap wor den verdeeld. In de grond van de zaak betreft het hier een herleving van het eeuwenoude verschil tussen de Gelderse en de Stichtse boeren, dat 400 jaar ge leden de Slaperdijk deed ontstaan De Lunterse afdeling van de Gelderse Maatschappij van Landbouw en de Chr. Boeren- en Tuindersbond beleggen vol gende week dinsdagavond om half acht in hotel Floor een bijeenkomst om deze zaak te bespreken. Men kan er van verzekerd zijn, dat ook op de vergadering van het gecombineerd college, die op dinsdag 17 december wordt gehouden, nog wel een hartig woordje zal worden gesproken, al vorens het bestuursvoorstel wordt aan vaard. toonde hij niet de minste toenadering tot zijn rasgenoten in het reservaat. Ook ver gramde hij hoe langer hoe meer op de mensen, die hem zo schandelijk in de steek hadden gelaten. Toen boswachter Versteeg op zekere dag zijn voerakkers ging inspecteren kwam het gramstorige dier zo verwoed op hem aanstormen, dat Versteeg slechts door een overhaaste vlucht het vege lijf kon redden. Enkele dagen later ging de burgemees ter met één van de leden van Gedeuteer- de Staten het hertenreservaat bezichtigen. Zij hadden zich nog maar nauwelijks op de wildkansel begeven of Pasja betrok de wacht onder aan de trap. Als Jan Ver steeg, die toevallig ook in de buurt was, er niet in geslaagd was, de bok met enke le goed gemikte stokslagen een eindje op de vlucht te jagen, zouden er op dit ogen blik in Gelderland waarschijnlijk twee openbare functies vacant geweest Men zal uit het vorenstaande wel be grepen hebben, dat het sinds de komst van Pasja levensgevaarlijk geworden is, zich in het hertenreservaat te begeven. Alleen voor de jeep van de boswachter toont hij tot dusver nog enig ontzag. Maar dat zal vermoedelijk ook niet lang meer duren, want als Versteeg zijn dagelijkse tocht naar de voederplaatsen maakt kan het gebeuren, dat Pasja plotseling uit de dennen tevoorschijn schiet en de jeep op slechts enkele meters afstand nadert. Ook de afrastering rondom het reser vaat moet het ontgelden. Als Pasja met zijn sterke kop en scherpe gewei de om heining bewerkt vliegen de spaanders er af en het gevaar is dan ook niet denk beeldig, dat hij nog eens ontsnapt. Dan zou de ramp niet te overzien zijn, want de boosaardige, bijna 500 pond zware bok is levensgevaarlijk voor ieder die in zijn nabijheid komt. Er is dan ook reeds contact opgenomen met het ITBON te Oosterbeek om te overleggen, wat er met Pasja moet ge beuren, want in het reservaat kan hij on mogelijk gehandhaafd worden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen YVoningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 VISSERS, OPGELET! Het aantal regenwormen per ha va rieert sterk. Een totaal aantal van 1 2 miljoen is op grasland heel normaal, dat is dus 100 200 per vierkante me ter. Men heeft zelfs 700 wormen per vierkante meter gevonden. Hun totale gewicht bedraagt bij normale hoeveel heden 1 a 2 ton per ha. De belangrijkste vijand is wel de mol. Een mol consu meert dagelijks meer dan zijn eigen gewicht, zodat één mol per jaar 45 tot 50 kg wormen gebruikt. Daar het aan tal mollen per ha soms vrij groot is, kunnen deze dieren zeer grote hoeveel heden van de zeer nuttige regenwor men aan de grond onttrekken. Afgezien nog van de schade die ze aan de gras zode toebrengen, is het dus belangrijk de mollen zoveel mogelijk te vangen. „KOGELS" VOOR GRANEN Dr. Metta, de assistent-Professor voor speurwerk aan de universiteit van Illinois heeft in een vergadering over „hete ko gels", die de voedingsstoffen sparen doch kiemen doden, zodat de kwaliteit van het graan tijdens de opslag langer op peil kan blijven. Deze kogels, voortgedreven als een stroom van dodelijke deeltjes van radio-actieve materialen, kunnen bacte riën doden maar ook insecten, die het graan aantasten. Het bombardement brengt evenwel geen schade toe aan de waardevolle eiwitten van mais en tarwe. In de Verenigde Staten wordt elk jaar voor honderden miljoenen dollars schade toegbracht aan opgeslagen granen. BESSENZUIGER In de staat New York is een machine geconstrueerd, die een revolutie betekent bij het plukken van bessen. Het geheel heeft zeer veel weg van een bijzonder ingewikkelde stofzuiger. De teler houdt het slangeinde langs de takken en via een bijzonder systeem verdwijnen wel de bessen maar niet de bladeren in de kist, die in de machine geschoven wordt. Automatisch wordt van kist verwisseld als er een vol is. Een speciale aansluiting kan worden gemaakt voor het oogsten van druiven. WIJZE WOORDEN VOOR RUSLAND Tyrannen zyn steeds de gevaarlyk- ste vryheidspredikers. (Börne) Briletuis Barometers Thermometers Hygrometers Loupes Leesglazen Prismakijkers Veld- en Toneelkijkers Fa. J. F. TAK Hoofdstraat 106, Telefoon 2576

De Vallei | 1957 | | pagina 1