PAUK Dokter HOLL WAT ZAL GROTE STRIJD V.R.C. - DOVO BRENGEN? DameS HEDENDAAGSE RUNDVEEHOUDERIJ EN -FOKKERIJ Voor de kantonrechter Iedereen heeft de mond vol van: Service Damp° bevrijdt Burgerlijke stand RU*£ PUROL KERKDIENSTEN Terugkeer van Morghan de Magiër jr ypff Woutm VOETBALOVERZICHT Veenendaal niet naar Wageningen, maar W.A.V.V. aan Bergweg Matjan speelt weer Dinsdagkoopje! Maatbekers 69 cent Was-invochters 59 cent handen Dammen Ir. H. y. Oyen sprak in Woudenberg BRIL OPTIEK WESTERA Veenendaalse Badmintonclub eindigt competitie ongeslagen Zondagsdienst doktoren o-o-o-o-o-o-o-o-o FEUILLETON Ik en Driek zijn de veurige week naar de tilleviesje weeze kijke. Ikzelf had die uitvinding al een keer meer anschouwd. Mar Driek zag et wonder veur de eerste keer. Nou geloof ik niet dat het heele Veen ondersteboove is, omdat wij tilleviesje gezien hebbe. Daarom vertel ik et ok niet Mar dur zat iets anderst an vast. Ik weet niet of jelui vleeje week ok in de Vallei geleeze hebbe van die jonge an de Meikaa, die ze heele leeve al op bed lag en toen opeens een tilleviesje ange- booje kreeg. Ik mag anneeme van wel en we zijn het er allemaal as vanzelf oover eens, dat dat apperaat veur die invaliede jonge heelemaal gien onnoodige luukse is. Feitelik moste alle minse, die in dezelfde omstandigheedes verkeere de beschikking hebbe oover zoon toestel. Ik lees zukke dinge liever, dan de tijdinge dat ze weer erreges op de weereld begonne zijn om mekaar de kop in te timmere. Mar ik mot - tot me schand - bekenne, dat ik dat stukkie van die tilleviesje veur die jonge niet geleeze had. Das eigelik ok de schuld van Driek. Ik was toen de krant kwam an 't piepers inkuile en dat was hard noodig mit het oog op de vorst die dur an zat te komme. Toen zouw ik saa- vus de krant pakke, mar mis. Driek had een bezending viskoppe in 't leste nieuws gepakt en 't heele zaakie 't fornuis inge- mikt. Daar kan ik me eige wel kwaad oover maake, mar dan heb ik allenig me eige, want daar blijft Driek as een ijsbeer onder. „Ga mar is bij Bram hoore" zee ze. Ik zeg: „Mins wis wijzer. Dat helpt me niks, want die krijgt de krant altijd van ons." „Ja mar" zee ze, „ga nouw mar. Licht dat ie toch wat weet. Bram is deurgaans wel op de hoogte, mar op de verkeerde. Hij had weer hier en daar wat mit een half oor opgevonge, alles an mekaar ge- breeje. Hij vertelde van die tilleviesje. Alle maal goed, mar hij zee ok, dat die heele anbieding oover de tilleviesje zouw kom me. Dat was ondertusse al oover de raa- I dioo gewist, mar as ze mit zoon hoop an I komme draage dan kan die alles niet 1 meer uit mekar houwe. En ik wis van niks. En Bram zee: „Dan gaan we kijke, Wout. Ik heb wel een adressie." Zoo ginge we op een aavund op pad. Op nar de tilleviesje. Erges in de nieuwe wijke motte we weeze. Nou, das nog daa- 1 nig uitkijke geblaaze. Dur staan daar zoon hoop maste en veur je 't weet zit je onder de verkeerde. Mar we landde goed an. Aardige minse. „Gunst" zee Driek, „da's gewoon fillem zooas op de feestwei vrogger." „Wat doch-ie dan te zien?" vroeg ik. „Leevendige minse in een kissie soms?" Ik had gelijk al in de gaate, dat et Driek knappies leegeviel. En mijn veur de zoo- veulste keer ok. Dur komme een hoop minse veur et kassie, die ze net zoo goed veur de raa- dijoo kenne poote. Waarom mot je de minse, die alleenig mar wat te zegge heb be eigelik kenne zien? Heele gezelschuppe sleepe ze dur veur. Poorums, noeme ze die geloof ik. Die gaan dan heel gezellig van die duure beeldbuize gebruik zitte te maake, terwijl dur om te zien niks an is. De een zit an een pijp te lurke en de ander mit ze bril te verveele, want 't mot allegaar echt ge- moedelik zijn. Maar as je me vraagt: „mooi?" Ik heb me eige dan ok mar zitte te ver- wondere oover de uitvinding eiges. Ik heb me ooge mar uit zitte te kijke omda'k er niks van begreep. Mar dat begrijp ik van 't raadijoo-kassie ok niet. „Nouw zalle ze wel gauw komme" zee Bram, toen ze net de man mit het weer- praatjie van het glas afgeveegd hadde. Hij bedoelde netuurlik de tilleviesje-an- bieding. „Wat?" zeeë die minse, waar we waare, want die wiste nerreges van. Nouw toen hebbe we feguure geslaage, nog beroorder dan sommige op de tille viesje. Mar we hebbe toch nog mar een paar sente kijkgeld opgesnoept en zijn tot het lest blijve koekeloere. Teminste ik en Bram, want Driek en Mijntjie zaate, toen het licht an gong, te slaape. En de gelukkige bezitter van het kassie zee: „Nouw zie ik et pas. Ik docht, dat ie een bietjie op wazig sting, mar 't is hier blauw van de rook." Dat zal et ankommende 17 december in het gemeentehuis ok wel zijn as de ge- meente-minse mekaar dur uit gaan rooke. 'k Zouw me gien raad weete, as ik de ganse aavund stil an een segaar mos gaan zitte trekke. Mar affijn, zullie zijn dur beeter an gewend. Ze magge anderst degeene mit een pet op wel goed fuuseleren bij 't weggaan, want die zijn heel handig in 't segaare onder de pet opslaan. En jelui ze niet opkunne, gemeente- manne, gooi ze dan mar in de pet van.... Blauwkous. P.S. Verloope woensdag heb ik bij de Haas Sinterklaas nog effe gesprooke. Hij was goed te spreeke, want hij had twee prijze gewonne op de bonnegies van de winkeliersvereeniging. Hoe groot zee die niet, mit 't oog op de belastinge. ,,'t Gaat er Spaans an toe in 't Veen" zee de Sint „en dat ligt mij wel van naa- tuure." Wout Blauwkous. Zaterdag vindt voor de tweede maal In dit seizoen de derby VRC-Dovo plaats. Wat hier de uitkomst z\Jn zal, kunnen we voorhands enkel maar gissen. Zeker, Dovo is onbetwist de sterkere ploeg, maar we hebben de vorige keer by Dovo gezien, dat de geel-blauwcn behoorlijk lastig kunnen zyn. VRC vocht toen met de rug tegen de muur, maar wat zou de uitslag geweest zyn, ais midvoor Cornelissen, eens wat meer hulp had gehad. In elk geval nemen we aan, dat weer vele voetbal-enthousiasten deze wedstryd zullen bywonen en wanneer de sportivi teit de boventoon voert, zal heus wel goe de waar voor het geld geboden worden. Aan spanning zal het die middag wel niet ontbreken. Veenendaal gaat, in tegenstelling tot eerdere berichten, niet naar Wageningen, maar krijgt WAVV thuis op bezoek. Weer een wedstrijd waarvan de uitslag zo moeilijk te voorspellen is. Dat Veenendaal zondag in Hees gelijk gespeeld heeft, dur ven we heus niet als richtlijn te nemen voor deze ontmoeting. Dat er winst voor de thuisclub in kan zitten is zeker, maar we kunnen de laatste tijd zo weinig van de Veense jongens op aan. Daarbij komt dan ook nog, dat WAVV er nu eenmaal altijd erg op gebrand schijnt te zijn, juist in Veenendaal te winnen. Geef in elk geval wat je kunt jongens, dat is de beste grondslag voor het zo nodige succes. De opstelling van Veenendaal is als volgt, doel: Spies; achter: W. Gazenbeek en B. van Soest; midden: R. Hey, C. Ger ritsen en C. Kroes; voor: A. Muller, C. Hensen, C. Heikamp I, C. Heikamp II en C. Gaasbeek. Voor de afdeling Utrecht zondagvoetbal, gaat DVSA bij het Leersumse HDS op bezoek. Deze wedstrijd kan ook wel zo ongeveer plaatselijk genoemd worden, derhalve zijn wij dan ook van mening, dat een gelijk spel hier de beste oplossing zal zijn. Niettemin geloven we, dat de Ame- rongse voetballers wel alles in het werk zullen stellen om het resultaat zo goed mogelijk te maken. Dat Rhenus zo maar zonder meer in Wijk bij Duurstede een overwinning zal behalen, geloven we niet. Zeker, het ge beurt nog wel eens dat de stedelingen voor een verrassing zorgen, maar om de Wijkse mannen in eigen huis te kloppen, moet men nog wel een of ander in z'n mars hebben. Het Elsterse Oranje-Wit zal het in eigen huis tegen Renswoude wel kunnen klaren al moet er direct bij gezegd worden, dat het de handen er wel vol aan zal hebben. Laat ook hier echter de sportiviteit het winnen en de zaak is en blijft gezond. Voor de zaterdagvoetbal in de afdeling Utrecht is weer een volledig programma samengesteld. Zelfs Matjan is weer van de'partij. U zult zich nog wel herinneren, dat Matjan na de wedstrijd tegen Post hoorn, wegens ongeoorloofd optreden van enkele spelers tegen de scheidsrechter, uit de competitie genomen werd. Eerst thans schijnt deze zaak opgehel- U AMPA-f plastix, frisse kleuren flex, plastic Alleen dinsdag 10 dec. Hoofdstraat 7 - Veenendaal Telefoon 3103 ruw of schraal HAMEA-GELEIITube95ct| Nu het einde van de competitie van de Utrechtse provinciale dambond in zicht komt, willen wij hier de stand publiceren, om te laten zien hoe het eerste en tweede tiental van VDC zich op de ranglijst heeft weten te plaatsen. Zoals blijkt bezetten deze een goede plaats. Hoofdklasse: I derd te zijn, met dien verstande dat de Tond de schorsing van v. d. Scheur en Bolderman, die reeds door Matjan zelf buiten gevecht gesteld waren, overneemt. Mogelijk zullen zelfs nog een of twee spe lers door de bond geschorst worden. Wie dit echter zijn en voor hoelang, is nog niet bekend. In elk geval krijgt Matjan nu de kans om opnieuw te beginnen en hopelijk zijn leven te beteren. Was eerst de wedstrijd Oranje-Leeu wen-Matjan nog maar voorlopig vastge steld, thans is deze definitief en gaan de Pantermensen zaterdag naar Hilversum, om, naar wij aannemen, een nederlaag te incasseren. Het lijkt ons in elk geval niet erg waarschijnlijk, dat na een zo lange gedwongen rust, een overwinning in het verschiet ligt. Merino's gaat naar Lopik en zal het er naar alle waarschijnlijkheid wel niet veel beter afbrengen. Je kunt natuurlijk nooit precies weten hoe het uitpakt, maar het zal voor de wolmensen die zelf over een behoorlijk speelterrein beschikken, niet meevallen op het nogal vochtige terrein van Lopik enig succes te boeken. Toch vasthouden jongens, vrouwe fortuna mocht eens met jullie zijn. GVVV gaat naar het niet zo best op dreef zijnde Montfoort, waar wel enige winst te boeken zal zijn. Toch niet te ge makkelijk opnemen jongens, want je kunt je zelf bij de huidige stand van zaken nu eenmaal geen nederlaag veroorloven. Wil men aan het eind van de competitie de kampioensvlag hijsen, dan zal alles ge wonnen moeten worden. In de tweede klas krijgt Triangelboys het weer niet gemakkelijk tegen het be zoekende SDVB. Deze heren doen nog be hoorlijk mee om de leiding en zullen heus wel alles in het werk stellen om de punt jes mee naar Barneveld te nemen. Sportclub Rhenen zal het tegen het Baarnse TOV ook wel af moeten leggen, terwijl Musketiers heel wat mans moet zijn, om uit van BVC te winnen. Voor Schcrpenzeel geldt hetzelfde in de uitwedstrijd tegen VVOP. Een overwin ning voor de Scherpenzelers lijkt ons dan ook heel onwaarschijnlijk. Valleivogels zal zaterdag kunnen bewij zen of het sterker is dan de leiders uit Hierden. Wij hebben er echter een zwaar hoofd in. Tenslotte krijgt DVSA, Valkenheide thuis. Een overwinning moet er in kun nen zitten voor de Amerongse jongens. Ons Genoegen Utr. 16 6 Bussum I 6 4 11 VDC I 6 2 3 1 HDG I 6 3 12 ODI I 7 3 13 UDG I 6 2 2 2 Tuindorp I 6 2 4 Breukelen I 6 15 OKK I 7 16 Tweede klasse: Vriendenkring I 7 7 Doorn I 7 6 1 UDG III 7 4 12 Neerlangbroek I 7 4 3 VDC II 7 3 13 Amerongen II 6 2 13 Houten I 7 2 14 Woudenberg I 7 2 5 Excelsior II 7 115 Ons Genoegen Z. III 7 115 12 VOOR EEN MAAR Eg. H \/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN De Christelijke Boeren- en Tuinders- 9 bond en de Christelijke Jonge Boeren- 7 en Tuindersbond, afdelingen Wouden berg en Scherpenzeei, hielden een ge combineerde ledenvergadering in de zaai van de Coöperatie te Woudenberg. De voorzitter, de heer J. Lagerwey, opende op de gebruikelijke wijze en sprak er zijn voldoening over uit, dat Ir. H. W. van Oyen, rijksveeteeltconsu- lent, bereid was gevonden deze avond een causerie te houden over „de heden daagse rundveehouderij en -fokkerij". Ir. Van Oyen begon te zeggen: „In ons land zijn veel dingen van Amerika overgenomen, waarbij vele goede. Toch gaat de rundveehouderij in Amerika, evenals in ons land, relatief achteruit. Het binnenlandse afzetgebied speelt hierbij een grote rol. Wij moeten ech ter een positie innemen waarbij wü de gedachte ontwikkelen onszelf te be druipen. De inkomsten van de boer zijn voor 80 berekend op de melkprijzen. Vroeger werd speciaal toegelegd op vet vee, thans wordt gestreefd naar hoger vetgehalte. Er is een overschot boter in ons land. Dit is wel een gevolg van het enorme gebruik van plantenvet, daar dit veel goedkoper is dan het dierlijke vet. Het vetgehalte van de melk speelde tot opheden een grote rol. Thans wordt ook mede de waarde van de melk bepaald door de aanwezige eiwitstoffen. De pro vincie Utrecht staat momenteel het laagst Een prachtige prestatie heeft het eerste team van de Veenendaalse Bad mintonclub „Flash" geleverd door on geslagen in hun afdeling te eindigen. De zes wedstrijden werden alle ge wonnen. De competitiewedstrijd tussen Zeist 3 en Flash 1 leverde de volle winst voor de Veenendalers op, met de alles zeggende uitslag van 0-7. De laatste wedstrijd tegen Barneveld I werd eveneens een Veenendaalse over winning en het bestuur van Flash bood na afloop van de wedstrijd haar geluk wensen aan het eerste team aan. De uitslag was gedetailleerd: Heren enkelspel: J. Sahepaty Bert Steffers 6-15; 9-15; A. Schilders H. Bronsvoort 15-8; 10-15; 11-15. Dames enkelspel: A. Scheuler tegen Tr. van Barneveld 11-6; 11-4. D. ter Rahé Hannie Bronsvoort 11-2; 3-11; 11-6. Gemengd dubbel: A. Scheuler en A. Schilders tegen K. van Ruiswijk en H. de la Rive Box 12-15; 9-15. D. ter Rahé en W. Hoenderkamp tegen Tr. van Barne veld en H. Bronsvoort 2-15; 14-17. Heren dubbel: W. Hoenderkamp en J. Sahepaty tegen H. de la Rive Box en Bert Steffers 13-15; 5-15. Op het ogenblik doet het bestuur van Flash moeite ook in Rhenen een zaal te vinden, zodat daar ook een afdeling van Flash gevormd kan worden. goede gebruikskoe te kopen, daar het buitenland de beste soorten wegkoopt. De gezondheid bij het vee speelt een grote rol, hierbij kan het grondonderzoek aan bevolen worden, daar dan vastgesteld kan worden welke sporenelementen ont breken, welke noodzakelijk zijn voor het dier, om de gevreesde kopziekte te kun nen bestrijden en de vruchtbaarheid in de hand te werken. In de stal moet rust en netheid heersen, dit komt de melkproductie ten goede. De nodige aandacht moet besteed worden aan ligging en warmte, ventilatie, huid verzorging en klauwzeer. Koopt alleen koeien met goede papieren en er steeds op werken dat het dier oud wordt, dit geldt ook voor een stier. Op de bedrijven moet zo gevoederd worden, dat zoveel mogelijk melk gepro duceerd kan worden. De stalvoeding in de winter kan van grote invloed zijn op de zomerproduktie. Vooral moet zorg ge dragen worden dat ieder dier een handje keukenzout ontvangt. De heer Van Vulpen van de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, gaf daarna een uiteenzetting over de vordering van het onderzoek inzake bodem, plant en dier, hetgeen reeds bij een vorig artikel naar voren is gebracht. F. A. van B., vertegenwoordiger te Rot terdam, logeerde in zijn vakantie in Ren- kum en hij reed reeds op de eerste dag van zijn verblijf daar met zijn auto naar rechts over een rijwielpad heen een uitrit in, terwijl een op dit pad rijdende brom fietser al dicht genaderd was. De situatie daar is nogal lastig, legde verdachte vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen uit; er staan bomen tussen de weg en het fietspad en daardoor kon ik de bromfietser niet aan zien komen. Ik reed heel langzaam en toen ik hem zag stond ik ook dadelijk stil. Het fietspad was toen echter al praktisch helemaal ge blokkeerd. In zo'n geval kunt u natuurlijk altijd even de hulp van een voorbijganger in roepen, vond rechter v. d. Brand. Het is een drukke weg, dus er passeren regel matig mensen, die altijd wel bereid zijn even uit te kijken voor u. De bromfietser, die door verdachtes on voorzichtige manoeuvre tegen de auto gebotst was en als getuige aanwezig was, wierp zich nu op ter verdediging van Van B. Het fietspad wordt gebruikt door ver keer uit beide richtingen, misschien kan dat de straf nog iets verlichten, opperde hij. Het verwekte enige hilariteit achter de groene tafel, want niet vaak komt het voor, dat een getuige charge voor de verdachte pleit. Het feit, dat men van tevoren weet, dat het inrijden van een dergelijke inrit moeilijk is, maakt dat men dubbel voor zichtig dient te zijn, zeide Mr. Ellens in zijn requisitoir. Zelf verkeer ik dagelijks in dezelfde situatie en ik weet dus uit ervaring welke moeilijkheden eraan ver bonden zijn. Eis 20,- of acht dagen. Bij de botsing was nogal wat materiële schade ontstaan, waarvan verdachte 50,- eigen verzekeringsrisico zou moeten be talen. Het eigenlijk te betalen bedrag zou dus niet 20,- maar 70,- zijn en in ver band daarmee vroeg verdachte enige cle mentie. Die kreeg hij dan ook, want rech ter v. d. Brand vonniste met 15,- of zes dagen. -H- J. H., rijksambtenaar te Ede, ver leende, toen hij met zijn fiets uit de Eikenlaan in zijn woonplaats kwam, geen voorrang aan een links van hem op de Stationsweg naderende perso nenwagen van de politie. Er was waarschijnlijk juist een op stopping of iets dergelijks geweest, want toen ik het kruispunt naderde, zag ik twee personenwagens, waarvan de achterste later die van de politie bleek te zijn, met een snelheid van maar 20 of 30 kilometer uit de rich ting van het station komen. Ik was van plan de Prinsesselaan in te rijden en stopte dus om eerst de auto's voor bij te laten gaan. Toen de eerste ge passeerd was, meende ik echter links van de tweede auto een rood lichtje te zien, waaruit ik opmaakte, dat de auto naar links en eveneens de Prin sesselaan zou indraaien. Ik trok daar om weer op om gelijk met hem over te steken, doch toen bleek, dat hij rechtdoor bleef rijden. Vermoedelijk heb ik dus iets anders voor de cligno- teur aangezien; misschien wel een rood achterlicht van een voertuig achter de auto of het licht van een sigaret van iemand voor in de wagen. De auto's reden vlak achter elkaar en als ik werkelijk geen voorrang had willen verlenen, zou het toch wel vreemd zijn geweest, dat ik, zoals nu het geval was, de eerste wel had laten passeren, zei verdachte. Hoofdagent P. H. Edens van de Edese gemeentepolitie, die de bewuste auto bestuurd had en nu als getuige voor het Wagenings kantongerecht gehoord werd, herinnerde zich pertinent de clignoteur niet in werking te hebben gesteld. Het was ook helemaal niet zijn bedoeling geweest naar links te gaan. Een achterlicht kon verdachte ook on mogelijk gezien hebben, want het was nog volop licht. (Advertentie) Ook al is het produkt nog zo goed, goe de service moet er zijn. Het woord "ser vice" is tegenwoordig trouwens in de mode, iedereen heeft er de mond vol van. wat vetgehalte betreft, dit is te wijten Maar J?et begIip !s al zo. oud alsde weg 1 naar Rome. Goede service wil dan ook aan vele factoren. Het opvoeren van de hoeveelheid en het vetgehalte van de neus, keel,borst van vastzittend siym melk is dus voor deze omgeving nood zakelijk. Het onderzoek op de aanwezige eiwitstoffen breekt in ons land vooral in Friesland steeds meer door. Hierdoor zal in de toekomst de melk niet alleen op vetgehalte, doch ook op eiwit worden ge kwalificeerd. Spreker gaf een uiteenzetting van hoe een koe lichamelijk moet zijn, om regel matig voldoende melk te produceren. Een koe wil van nature melk geven, het melkonderzoek moet daarbij aanwij zen welk dier moet worden aangehouden of opgeruimd. Na deze selectie moet ver der rekening gehouden worden met de afstamming. Als de geboren kalveren daarbij ook nog van het goede soort zijn, kunnen de oude dieren gehandhaafd wor den. Aan een jonge stier moet de nodige aandacht besteed worden in verband met type, bloedonderzoek en bruikbaarheid. Wij hebben acht K.I. stieren, waarvan zeer goede afstammelingen geboren zijn. De boer moet zelf bepalen welke stier het beste past bij zijn veestapel. De fokkerij gaat de laatste 30 jaren langzaam schom melend vooruit. Het is voor de Neder landse boer thans niet gemakkelijk een niet zeggen de klant overladen met aller lei wissewasjes want daar koopt hij wei nig voor als puntje bij paaltje komt Service is: voor een klant in de bres springen als dat nodig is. „Sneeuwt" het op het scherm van zijn televisietoestel? Heeft hij last van de „Ghost?" (dubbel beeld door verkeerde antenne-opstelling.) Dan moet er snel geholpen worden. Pro fiteer dan van de service die wij u bieden kunnen. Als wij uw televisie installeren kan uw antenne nooit verkeerd staan! En dat wij u Philips televisie adviseren is geen toe val maar is te danken aan de goede naam die Philips zich - niet alleen op dit ge bied - verworven heeft. RADIO W. VAN SCHUPPEN Hoofdstraat 102 Veenendaal Telefoon 2729 VEENENDAAL Geboren: Adriana, d. v. A. Akkerman en E. Wagensveld; Samuël Simon, z. v. L. Katz en B. N. Rothschild; Antonia Maria, d. v. A. van Wijk en T. v. Schoon hoven; Johan, z. v. J. Baars en J. H. Die- peveen; Alphonsus Nicolaus Joseph, z. v. Th. A. Slijderink en H. Holman; Aart, z. v. A. van Amerongen en C. J. Versteeg; Dirk, z. v. J. E. C. Lodder en W. M. Drost; Jannetje, d. v. A. Bouman en S. A. H. Gerritsen; Nicolaas Godert, z. v. G. van der Poel en E. J. Taverne; Albertus Fre- derik, z. v. A. Lamberts en A. Achterberg. Ondertrouwd: E. van Ginkel en G. Wil- lemsen; R. Valkenburg en E. van Eden. Getrouwd: L. S. Hulshuizen en C. van den Brink; J. van Veenendaal en A. A. M. van Wakeren; C. van Manen en N. D. van Dorland; J. C. Davelaar en G. S. Valken burg; A. Kuipers en M. van Beek. Overleden: Teunis Vogelaar, 73 jaar, echtgen. van W. v. d. Leden. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Hendrika, d. v. E. van Manen en S. H. J. Henschen. Ondertrouwd: H. Siepel en N. Vink. Getrouwd: H. Diepeveen en P. van Es sen; H. Schot en F. van 't Veen. Overleden: Cornelis v. Riessen, 82 jaar. RHENEN Geboren: Harmanna Anna Janna, d. v. J. Fles en A. Kuiper; Gerrit Jan, z. v. Chr. S. Hendriksen en E. F. Snijders; An- dries, z. v. H. Haalboom en D. van Harn; Johanna, d. v. A. Hutten en F. Beverdam; Helena Petronella Hendrica, d. v. J. Vrugt en M. S. de Groot; Everdina Cornelia, d. v. E. C. van Laar en N. van Appeldoorn. Ondertrouwd: G. Honders en H. Arissen J. J. van Heusden en J. van Capelleveen. Getrouwd: J. van der Burg en R. Deijs; W. van Beijnum en J. Katoele; W. J. Bruins en J. Wildeman. Overleden: Teunis Vogelaar, 73 jaar, geh. met W. van der Leden. WOUDENBERG Ondertrouwd: C. van de Wetering en G. van Essen. Overleden: Wilhelmina Schimmel, 79 j., wed. van F. de Roos. KESTEREN Geboren: Teuntje, d. v. T. van Blijder- veen en W. C. Gerritsen; Toontje E. H., d. v. D. Hendriksen en S. M. Opperman; Willemina C., d. v. P. C. van der Graaf en P. Perestam; Derkje, d. v. E. van Hal en G. van Hal; Willemina Johanna, d. v. R. P. Noppen en A. L. van Eldik; Jacob Jan, z. v. H. van der Garde en E. van Dienst; Marinus, z. v. A. Arends en M. J. Ver meer; Hillegondus Gerrit Hendrikus, z. v. J. van Beusekom en G. Verstegen; Fre- drik, z. v. F. van Schenkhoff en J. Veld huizen; Dirk Johan, z. v. H. G. van Mau- rik en J. Verwoert. Ondertrouwd: A. Roelofse en M. Neer bos; G. Nuberg en I. W. van Doodewaard; Chr. S. van Doesburg en L. G. van Lent. Getrouwd: S. Sip en H. Verwoert; B. Vink en M. E. den Haak; Ids G. Verwoert en A. van der Schel. Verdachte heeft wel een fout ge maakt, maar die sproot hier voort uit een vergissing, een verkeerd observe ren van de verkeerssituatie op dat punt. Het verweer, dat hij voert, heeft hij ook niet naderhand bedacht, want hij heeft onmiddellijk ter plaatse ver klaard, dat hij meende een richting aanwijzer gezien te hebben, zo luidde het requisitoir van Mr. Ellens. Eis en vonnis 20,of acht dagen. In een bocht van de Bosweg in Benne- kom waren D. L., fotograaf te Wagenin gen en D. H., hoofdassistent te Bennekom, met hun personenauto's met elkaar in botsing gekomen, hetgeen gelukkig geen gewonden maar wel vrij wat materiële schade opleverde. Uit de remsporen was de politie ge bleken, dat beiden in de bocht teveel links gehouden hadden en daarom ston- Verdachte H. deed er vrijwel het zwij- den ze vrijdag dan ook samen voor het Wageningse kantongerecht, gen toe, maar verdachte L. was het er heel niet mee eens, dat hem ook schuld trof. Hij had ook wel iets links gereden, maar de ander veel en veel meer, die was compleet links de bocht door komen zetten. Fotograaf van beroep zijnde had hij de materialen om een foto te maken uiteraard bij de hand en dat had hij ook gedaan. Hij overlegde een stuk of tien, direct na de aanrijding genomen plaatjes, waarop het gerecht duidelijk aan de rem sporen zou kunnen zien, hoe weinig hij en hoe erg medeverdachte H. wel was af- gewéken van het juiste pad. Hij hield er evenwel blijkbaar gans geen rekening mede, dat de wet het ver keer verplicht tot uiterst rechtshouden zonder meer en dat het - voor de wet althans - weinig verschil uitmaakt of men nu één of twee meter van de rechter weg kant af rijdt. In beide gevallen is men in overtreding en dus strafbaar. Ik heb nog nooit een situatie zo mooi opgedist gekregen, zei de officier van jus titie, Mr. Ellens, toen hij de foto's zag. De VEENENDAAL. Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds Vermaas, 5 uur ds P. J. Bos van Sprang. Julianakerk 9.30 uur ds Vroegindewey, 5 uur ds Van de Pol. Vre- deskerk 9 en 10.30 uur ds Pol, 5 uur ds Vermaas. Veeneind 3 uur ds Vroeginde wey, woensdag ds I. Kok van Zegveld. Dijkstraat 2.45 uur ds Van Viegen van Achterberg. „Sola Fide" 10 uur ds W. Goedhart, 5.30 uur ds J. A. Peters van Den Haag. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds Overduin. Ger. Kerk art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur ds C. J. Smelik. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds Kok. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds Heerma. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Bruinsma van Zaltbommel. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 10.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9 en 5 uur leesdienst, vrijdag 7.30 uur ds Ket terij van Alblasserdam. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondags school, 7 uur openluchtsamenkomst, 8 uur verlossingssamenkomst. Apost. Gen. 9.30 en 4 uur. R.K. Kerk Nieuweweg en Sal- vatorkerk 8 uur H. Mis 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr Van Selm van Vinkeveen, donderdag 7.30 uur ds Van de Ent Braat van Tilburg. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds N. Kooreman, 5 uur ds J. Dijkstra. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds Muns van Utrecht. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur ds P. v. d. Bijl, woensdag 7.30 uur ds P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoeri) 10 en 5.30 uur lees dienst, dinsdag 7.30 uur ds Mallan van Bruinisse. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST. Ger. Gem. 9.30 en 7.15 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr Meijer van Veenendaal, 6 uur ds Vroegindewey van Veenendaal. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds H. Schuuring van Nijkerk. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, vrijdag 7 uur ds Van de Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. OVERBERG. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Dijkstra van Rhenen, bed. H. Doop, 6.30 uur kand. Schoonhoven van Barne veld. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Molenaar. LIENDEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds De Lint. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur Dr. J. H. Kets, Hoofdstraat 26, telefoon 3056. RHENEN. Dr. G. E. wychers, Achterberg- sestraatweg 191, tel. 328. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Alleen voor dringende gevallen van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 7 uur Dr. S. M. van Ommeren van Eist. Tel. K 8377-217. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. S. T. Hey, van De Klomp. Telef. 08387-200. RENSWOUDE. Dr. Th. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk.) remsporen staan er duidelijk op, zowel die van H. als die van de auto van L., héél duidelijk zelfslinks op de weg! Voor beide verdachten werd het 20,- of acht dagen. Ik dacht, dat mij geen schuld trof, hield L. vol, maar het is me niet gelukt u te overtuigen. Juist wel, met al die mooie foto's, be sloot Mr. Ellens, maar misschien anders dan uw bedoeling was Op 21 augustus j.l. zou chauffeur P. v. B. met zijn V.A.D.-bus van een halte van de Edeseweg te Wekerom zijn weggereden op een ogenblik, dat een militaire vracht auto reeds naast hem was om te passeren. De weg ter plaatse is smal en de leger wagen moest iets uithalen om een botsing te voorkomen, maar geraakte daardoor in de zachte berm en daarna met een da verend gerammel in een langs de weg lopende sloot. De vrachtauto was n.l. ge laden met lege benzineblikken en die maakten nogal wat lawaai toen het voer tuig de sloot in dook. Verdachte Van B. ontkende, dat het on geval gebeurd zou zijn toen hij van de halte wegreed. Hij bevond zich al lang en breed op de weg en hoewel er op de Edeseweg een inhaalverbod is, wilde de militair hem toch nog passeren, hetgeen dan mislukte. Als getuige voor het Wageningse kan tongerecht werd winkelier Van W. uit Wekerom gehoord, die met een ijswagen langs de weg gestaan had en het ongeval van dichtbij had gezien. Hij verklaarde, dat de bus inderdaad was opgetrokken toen de legerauto wilde passeren, maar chauffeur Van B. hield vol dat het niet zo was. Hij had overigens nog enkele ge tuigen, die ook anders zouden kunnen vertellen. Om die alsnog te kunnen horen werd de zaak tot een volgende zitting aangehouden. O-O-O-O-O-O-O-O-O (7) Aram rijdt de helling op, naar de oude kliptoren. Op de wallen en transen van het verweerde bouwwerk is geen teken van leven te bespeuren. „Zou hij op een dwaalspoor zijn?" vraagt Aram zich af. Maar kijk, vanaf de zwaar eikenhouten deur in de poort loopt een karrespoor. Er moet wel een bijzonder zware last op de wagen gelegen hebben, want de wielen hebben diepe voren in het zand getrokken. Bij de poortdeur houdt Aram zijn paard in. Hij grijpt de ossehoorn, die aan een ijzeren ketting aan de muur hangt en blaast een lange, klagende toon. Lange tijd blijft het stil. En juist als Aram ten tweede male de hoorn aan de mond wil zetten, hoort hij achter de deur het geslof van naderende voetstappen. Grendels knarsen en krakend draait het deurluik open. Voor hem staat een reus van een man, met een enorm slagzwaard aan de gordel. Zijn stekende oogjes nemen Aram argwanend op. „Wel, vreemdeling", gromt hij dan nors, „wat voert u naar de oude kliptoren?" (Wordt vervolgd.) (41) Maar Holl en Corvus, die het wel wisten, vonden, dat een slak vlugger over deze papieren kon kruipen dan de scherpe ogen van professor Amriss, onverdraaglijk hoe lang hij een enkele formule in de hand hield en hoe lang het iedere keer duurde voor hij weer van de microscoop opkeek. En wan neer hij dan zoveel tijd verprutst had, maakte hij een ongeduldig gebaar, als of men hem niet vlug genoeg bediende. Zodra hij het volgende blad papier voor zich had of een andere snede on der de microscoop, was hij niet meer ongeduldig, maar was van een pe dante, ja kwellende preciesheid. Toen hij eindelijk achteroverleunde was hij nog lang niet klaar met zijn werk, maar onderwierp zijn leerling Holl aan een uiterst scherp examen. Uitvoerig wilde hij van hem de juiste gang van zaken bij de proefnemingen weten. De wegen, die zijn voormalige assistent hierbij bewandeld had, waren, zoals hij zei, ongewoon... ja, zelfs erg ongewoon. Slechts een zo opgesloten mens als bijvoorbeeld professor Amriss kon dit billijken. Ik weet, zei Holl schuldbewust, dat ik een paar zijsprongen gemaakt heb, die niet iedere geleerde zou goed praten... Dat geeft niets, vond Amriss kort, het gaat er om wat eruit voortkomt. Het verhoor duurde Holl eindeloos en leek hem een veel grotere zenuw- proef dan indertijd zijn staatsexamen. Maar eindelijk was professor Amriss toch klaar en liet zich door Stefan naar de kooien met de proefdieren brengen. Hij nam er een paar uit en hield ze onder het licht. Zij waren eraan ge wend door mensenhanden beetgepakt en rondgedragen te worden. Amriss wist natuurlijk hoe hij met witte rat ten moest omspringen. Stuk voor stuk onderwierp hij hen aan een zwijgend, opmerkzaam onderzoek. Enige keren liet hij zich door Holl een sterke loep geven en bekeek de rode ogen van de albino's door het vergrootglas. Wanneer is dit dier, deze nummer lg, geïnfecteerd? vroeg hij Holl. Elf dagen geleden, professor... Hm... en welk serum heeft hij toen gekregen? Het serum II, maar onverdund! Hoe vaak? Slechts eenmaal, professor. En wanneer...? vroeg Amriss ver der. Eergisteravond. Holl wilde hem het volgende dier aangeven, maar Amriss wees het af. Ik zou een bloedproef van num mer 15 willen hebben... van die daar, met die onverdunde, enkele injectie met serum II. Corvus haastte zich de proef te ne men. Alberti kromp nerveus ineen, toen hij de rat daarbij hoorde schreeu wen. De anderen stoorde het niet. Holl streek de bloeddruppel uit op een glasplaatje en schoof het voor Am riss onder de microscoop. De professor boog zich voorover. Er verging een eindeloze tijd. Toen viel een potlood op de grond en maakte in de hoog gespannen stilte zo'n lawaai, dat drie mannen achter de stoel van de pro fessor verschrikt ineendoken. Opnieuw verging zeer veel tijd. Pas toen het leek, alsof deze einde- vertrek in tranen uitbarstte. Alberti deed een stap in Holl's rich ting en sloeg zijn armen om diens hals. Hij klemde hem daarbij zo stevig vast, alsof hij hem doormidden wilde breken. Er bleef professor Amriss niets an ders over dan te wachten tot Angela's vader de jonge man weer los zou laten. Eerst toen trad hij op Stefan toe. Het is niet mijn gewoonte, mijn Roman van Hans-Otto Meissner Nederlandse bewerking H. Magnin Verschuur loze tijd nooit meer zou eindigen, knarste de stoel, waarop Amriss zat. De professor hief het hoofd op, draaide zich om naar de anderen en nam zijn bril af. Deze nieuwe virus, zei hij, en legde daarbij de klemtoon op iedere lettergreep, deze nieuwe virus, die de wetenschap gevoeglijk de Holl-virus kan noemen, betreft zonder twijfel de langgezochte verwekker van de ziekte van Miller. Corvus ging naar achteren, in het laboratorium, waar hij midden in het leerlingen te zoenen, zei hij, daar kan ik me betere objecten voor denken. Maar niettemin... niettemin, Holl, jij ellendige uitknijper, de oude Amriss is trots op je... buitensporig trots. Hij hield Holl's hand vast en in zijn goede, blauwe ogen lichtte de zuiverste van alle vreugden, de medevreugde. Mijn zegewens, collega, ging hij voort, heb ik hiermede duidelijk ge noeg tot uitdrukking gebracht, ook zonder me aan je ongeschoren wang te vlijen... jij... jij onbeschaamdste van alle geluksvogels! Jij blindste van alle kippen, die ooit een goudkorrel vond! Ach, wat betekent hier een goudkorrel? Een goudklomp heeft deze haan op de moeizame akker van geneeskundige onderzoekingen gevonden. Dus dan kan, vroeg Alberti, zwaar ademend, dus dan kan Angela gered worden? Amriss liet de hand van zijn leer ling los en wendde zich tot de heer des huizes. Tja..., zei hij en wreef zich over de ogen, die hij bij het turen in de microscoop oververmoeid had. Hier stond iemand, voor wie het leven van zijn dochter meer betekende dan alle ontdekkingen der wetenschap bij el kaar. Tja, meneer Alberti. Dat moeten we eerst eens bekijken. De vijand is herkend en ik neem aan, dat Holl ook de kanonnen in petto heeft, waarmee hij de vijand vernietigen kan. Maar, kunnen we hem vernietigen zonder het huis te beschadigen, waarin hij zit...? Dat is nu de grote vraag! Corvus was gekalmeerd. Hij ging echter niet naar de anderen terug. Hij bleef er buiten, zij hadden hem nu niet nodig en hij was er de man niet naar om ongevraagd te komen. Daarginds ging het nu om een particuliere aange legenheid... om mevrouw Angela. Dan hoorde het ook niet, dat hij er bij ging zitten. Overigens kon men hier heel goed horen, wat daarbinnen gezegd werd. De heren praatten luid genoeg. Alleen om iets te doen, begon hij de proefdieren te voeren. Dat had al lang moeten gebeuren. U bedoelt, professor, vroeg Al berti zeer ontnuchterd, het vernietigen van de eindelijk ontdekte verwekker zou gevaarlijk kunnen zijn voor de patiënt... Met andere woorden, mijn dochter zou dat misschien niet door staan? Ik begrijp in het geheel niet, on derbrak Holl, waarom professor Am riss denkt, dat wij al een middel tegen de verwekker zouden hebben... Wij hebben al een begin, dat is waar! Maar we moeten eerst zoeken, verder zoe ken... wij moeten tot hogere dieren overgaan, tot honden... misschien zelfs tot apen. Met een ruk schoof Amriss zijn bril op het voorhoofd en staarde Holl aan. Ja... voor deze proeven hebben we een aap nodig! riep hij hem toe, een aap die zoveel mogelijk de mens be nadert. Je hebt er toch, hoop ik, een voorhanden, mijn jongen. Alberti greep in. Nee... natuurlijk niet, professor... maar ik stuur morgen een vliegtuig naar Teneriffe, daar is een chimpansee fokkerij voor dergelijke doeleinden...! Amriss schoof zijn bril nog hoger op het voorhoofd. Dan laat u zeker meteen een buf fel halen en een kameel, jazeker, en een struisvogel, die zijn kop in het zand steekt, net zoals deze heer ont dekker hier. En een olifant hebben we ook nog nodig, want die kan dokter Holl in zijn oor toeteren... die... die... nachtblinde Neandertaler. Alberti kende Amriss nog niet en dacht daarom, dat de professor over spannen was en fantaseerde. Maar Holl wist beter en zag zijn chef met hevige spanning aan. Lieve God! Zegt u dan toch wat u bedoelt, professor! Maar hij wendde zich tot Alberti. Kijk hem eens aan, meneer Al berti, daar staat die lummel als een schaap op zijn twee kromme poten. Dat zet ronde kinderogen op en stot tert, dat hij nog geen middel tegen de verwekker zou hebben. Ach wat, de pest over zo'n stuk onverstand! Ik smeek u...! Mens... Holl, word toch wakker, mijn zoon, laad het geschut met dat duivelstuig, je serum II, en geef hem er dan van langs... die luizige Holl- virus, geef hem de volle laag, maar on verdund en slechts eenmaal. Dat ver draagt geen enkele Holl-virus al is hij nog zo levenslustig! Stefan Holl was stom van verbazing. Nou... kijk naar je ratten met de Millerse ziekte, mannetje... Kijk eens naar nummer elf, twaalf, dertien en veertien... Maar goed, net zo goed als ik deed toen jij je van de zenuwen geen raad wist! (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2