Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Toename werkeloosheid in Veenendaal is niet verontrustend MULDER MINISTER WORDEN IS NIET MOEILIJK Weer 43 Veenendaalse bloedgevers onderscheiden SAHARA-OLIELEIDING BIJNA GEREED IN RHENEN KOMT BIJNA ANDERHALVE WONING PER WEEK KLAAR 31e jaargang WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 No. 97 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Journalistieke grap liielp Gaillard uit de nood Kerstavond voor de Veenendaalse bejaarden ELST Auto in woonkamer Winteruitvoering „Caecilia" Veenendaalse bejaarden naar „Caecilia" AGENDA Reeds 661 plaatsgenoten ontvingen Landsteinerpenning 6648 FLESSEN VEENENDAALS BLOED Journalisten verveelden zich RENSWOUDE WOUDENBERG EDERVEEN ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Is zuidoffeiisief der nationalisten mislukt Nieuivs uit*de omgeving Tegen openbare aan besteding Zeshonderd ton per dag OoqhMMi ItólELlS OinilEK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advcrtcntieprys per mm 11 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent. elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1.55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Bij het vaststellen van de arbeidsreserve in Veenendaal per 31 oktober j.l., bleek dat de toename van de werkloosheid hier niet noemenswaard is gestegen. Per 31 oktober 1956, naar algemeen bekend een topjaar voor wat betreft dc werkgelegenheid, was het aanbod 13 mannen en 8 vrouwen. Op dezelfde datum van dit jaar waren deze cijfers respectievelijk 39 mannen en 15 vrouwen, dus 26 mannen en 7 vrouwen meer. Hoewel meer recente cijfers nog niet bekend zijn, wordt verwacht dat het aanbod van mannen op het einde van december 1957 in Veenendaal ongeveer 100 zal belopen. Een verwachting welke mede is gebaseerd op een stijging van het aantal werklozen zoals wy die ieder jaar weer zien als gevolg van de vordering van het winterseizoen. Gezien het aantal ontslagen in verschillende bedrijven van de laatste tyd, kan uit de cyfers ook worden vastgesteld dat men veelal elders weer werk vond. terwijl ook het feit dat de vraag het aanbod nog steeds overtrof, geen aanleiding geeft tot ongerustheid, althans niet in Veenendaal. Het gestegen aanbod is vooral geen betekenis meer, als wij in aanmerking nemen dat in Veenendaal ongeveer 6500 mensen werk vinden. Na er nog op gewezen te hebben dat het grotere aanbod hoofdzakelijk af komstig is uit de bouw- en metaal nijverheid, laten wij hieronder de cij fers van de werkgelegenheid, vastge steld per 31 oktober j.l., en ter ver gelijking die van 31 oktober 1956, vol gen: In afwijking van de maandelijks te houden ontspanningsavonden, georga niseerd door de Stichting „O. C. B.", heeft deze stichting voor de december maand een kerstavond voor de Vee nendaalse bejaarden belegd. Deze kerstavond wordt gehouden op vrijdag 20 december a.s., 's avonds om half acht in de grote zaal van „Elthe- to" aan de Fluiterstraat. De leiding van deze avond berust bij de heer J. M. Meijer, die naast de kerst meditatie ook een kerstvertelling zal houden. Verdere medewerking wordt ver leend door een zangkoortje onder lei ding van de heer C. Budding. Over de gebruikelijke busdienst, voor degenen die „Eltheto" niet op eigen ge legenheid kunnen bereiken, volgen na dere mededelingen. 1956 Aanbod 13 mannen 8 vrouwen Vraag 219 mannen 164 vrouwen 1957 Aanbod 39 mannen 15 vrouwen Vraag 162 mannen 167 vrouwen Hoewel dus de vraag naar manne lijke krachten beduidend minder is ge worden, en ook voor 1 januari a.s. nog wel meer verminderd zal zijn, valt het op dat de vraag naar vrouwelijke krachten zelfs nog was toegenomen. Vooral ook bij het bezien van de gewestelijke totaalcijfers, dus die van Veenendaal, Rhenen, Amerongen, Leersum en Renswoude samen, blijkt dat de ontwikkeling van de Veenen daalse cijfers naar verhouding zeker geen ongunstig beeld te zien geeft. Ver der wordt verwacht dat het aanbod van mannen tegen eind december in het gewest 225 zal belopen, v/aarvan dan 100 in Veenendaal en 50 in Rhenen. Gistermiddag omstreeks 12 uur moest de heer Z., bestuurder van een personenauto, in de Zandstraat zijn stuur zover uithalen om een wielryder te ontwijken, dat hij in het plantsoen tje terecht kwam, er vervolgens weer uitvloog, om tenslotte tegen een woon huis tot stilstand te komen. Zowel de wielrijder, die toch nog te gen de weer de weg oprijdende auto reed, kwamen er zonder kleerscheuren af, terwijl het verder een geluk was dat zich op het moment van de bot sing tegen het woonhuis, niemand in het getroffen gedeelte van de kamer bevond. De auto boorde zich namelijk door de muur heen tot in de kamer. De auto werd ernstig beschadigd, en ook de schade aan het huis is niet gering. De automobilist en de wielrijder ble ken beiden te zijn verzekerd. De jaarlijkse winteruitvoering van de Veenendaalse harmonie „Caecilia" is ditmaal vastgesteld op vrijdagavond 20 december a.s. in het gebouw aan de Eikenlaan. Het programma voor dit optreden vermeldt vóór de pauze een concert met o.a. verschillende zeer aantrekke lijke nummers, terwijl na de pauze een bont programma wordt gebracht onder de titel „Van alles wat", met muziek en sketches. De Stichting O.C.B. ontving van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" de mededeling dat er op 19 december 1957 door „Caecilia" een concert wordt ge geven. Daar voor dit concert nog plaat sen beschikbaar zijn, biedt deze mu ziekvereniging de Veenendaalse be jaarden gratis gelegenheid dit concert te bezoeken. Bejaarden die hiervoor belangstel ling hebben, gelieven zich even te mel den aan het ontspanningscentrum voor bejaarden in gebouw „Eltheto" op werkdagen (behalve zaterdag) tussen 14 en 17 uur. Nadien zullen dan de toegangsbewijzen gratis worden ver strekt. VEENENDAAL Heden, woensdag 11 dec. in Chr. WÈ Ger. kerk, 7.30 uur, Ds. C. Smit van Sliedrecht spreekt over „Jeugdige godsvrucht". Zaterdag 14 dec. in m geb. Eikenlaan, kerstconcert man- g| nenkoor „De Veenzangers" o.l.v. Gijsbert van Zanten, m.m.v. Vee- M nendaals dameskoor Vrijdag 20 dec. m in geb. Eikenlaan, winteruitvoering M Veenendaalse harmonie „Caecilia". m In geb. „Eltheto" 7.30 uur, kerst- J avond Veenendaalse bejaarden van O.C.B. Luxor theater heden woens- g dag de film „Gemaskerde ruiter" JU en morgen donderdag „Arsenicum en oude kant." Na de 16e opnameserie, voor de bloedplasmadienst, door de Veenen daalse afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis, kon maandagavond in hotel „De Korenbeurs" de 661ste Land steinerpenning en de 57ste Landstemer- plaquette in Veenendaal worden uit gereikt, als beloning voor het respec tievelijk vyf- en vijftienmaal geven van bloed voor genoemde dienst. Dokter J. H. Kets, die als leider van de bloedplasmadienst in Veenendaal de on derscheidingen overhandigde, was er ken nelijk trots op de prachtige cijfers te noe men en hij vulde deze nog aan met de mededeling dat er nu in totaal 6648 halve liters bloed door Veenendalers zijn af gestaan, waarbij nog niet geteld de reeds grote hoeveelheid bloed afgestaan door Veenendaalse donors voor de bloedtrans fusiedienst in het .Juliana ziekenhuis., pus direct van donor op patiënt. Na gewezen te hebben op het grote be lang van beide genoemde diensten bij het redden van mensenlevens, zei dokter Kets nog dat men bij het werven van nieuwe donors vaak stuit, niet op het bezwaar van bloedgeven zelf, maar meer van het prikje in de arm, dat toch niets te be tekenen heeft. Vooral gezien het doel dat er mee gediend wordt. In de eerste plaats door de zeer prettige wijze waarop dokter Kets de onderschei den bloedgevers ieder persoonlijk toe sprak, werd ook deze uitreiking weer tot een aangename. De voorzitter van het Veenendaalse Rode Kruis, de heer J. J. Welle, zei dokter Kets hierom te bewon deren en riep verder de aanwezigen op nieuwe donors voor het mooie werk te winnen, om de nu en dan afvallenden te vervangen. In het bezit van de Landsteinerplaquet- te werden deze keer gesteld: H. J. Slot boom, mevr. H. van Soest-Robbertsen, H. J. van Spanje, mej. T. Vaartjes, J. van Viegen, A. van de Weerd, G. van Zanten, J. Anbeek, J. H. van den Bosch, H. Bos, H. van Capelleveen, G. Davelaar, G. Die- peveen, H. van Dolder, mevr. J. van Dijk- Boers, A. van Ginkel, mej. W. Hak, J. van Hardeveld Rzn., J. Leppers, H. Lieber, A. van Manen, J. D. Septer en H. Slok. Terwijl de Landsteinerpenning werd uitgereikt aan; F. J. Achterberg, mej. F. C. Anbeek, J. van Dijk, G. M. van de Heuvel, K. Hol, W. Huisman, R. v. Kooten A. van de Klift, mej. L. van Kreel, J. van der Meijden, W. H. Rebergen, mej. P. van SINT NICOLAAS OP BEZOEK BIJ DE N.V.V.-KINDEREN Zaterdagmiddag was het weer groot feest voor de kinderen van de bij het N.V.V. aangesloten leden. In gebouw Eikenlaan vond n.l. het tra ditionele St.-Nicolaasfeest plaats. Onge veer zeven achthonderd kinderen ge noten van de poppenkast, clowns en goochelaar, terwijl twee accordeonisten het muzikale gedeelte verzorgden. Groot was de vreugde van de jeugd, toen de Sint in hoogst eigen persoon, met een van zijn zwarte knechten een bezoek kwam brengen. Na zich enige tijd met de kinderen te hebben onderhouden, vertrok hij onder luid gejuich weer naar elders. Na afloop ontving elk kind aan de uit gang een zakje met versnaperingen en ging voldaan huiswaarts. Roekei, A. Roor, mevr. R. H. de Ruiter- van de Lustgraaf, mej. J. A. v. d. Scheur, P. Smit, mevr. C. G. Spies-Veer, mej. D. Vaartjes en mej. G. Willemsen. SIRENE WEKTE ZONDAGMORGEN DE SLAPERS Zondagmorgen om kwart over zeven werden de slapende inwoners van Eist gewekt door een aanhoudend sirene- geloei. Overal zag men in de huizen de lichten aangaan en werden er ramen ge opend om te kijken of er brand was. Dit bleek echter niet het geval. De sirene had er blijkbaar genoeg van om maar werke loos te blijven en was op eigen houtje maar gaan loeien. Eers na een kwartier kon men hem tot zwijgen brengen, door enkele draden te verbreken. Blijkbaar was er kortsluiting ontstaan, waardoor het mechanisme in werking was gesteld. DE SINT BEZOCHT O.L. SCHOOL Ook de o.l. school en de kleuterschool zijn door Sinterklaas niet vergeten. Met zijn knecht bracht hij een bezoek aan beide scholen en bedacht de kinderen met een cadeautje een speculaaspop en nog andere lekkernijen. Ook de zieke kinderen werden door de Sint niet vergeten. Namens goedheiligman is het hoofd der school, de heer Hulzebos en een lid van de oudercommissie naar Utrecht gegaan, alwaar zij een bezoek brachten aan Eugenie de Jong, die daar in het ziekenhuis verblijft. Ook zij kreeg verschillende lekkernijen en een cadeau tje. Ook de onderwijzer, de heer Nap, die in het sanatorium te Laren kuurt, werd een bezoek gebracht door beide heren, ook hij kreeg van Sint een presentje. De nieuw benoemde ambassadeur van India, de heer J. A. Thivy, bracht vrijdag een bezoek aan II.M. dc Koningin op het Huis Den Bosch. Links de nieuwe am bassadeur en rechts de kamerheer b.d. Prof. Dc Gaay Fortman. (Van onze Parijse correspondent) In het goede Franse land wemelt het van oud-ministers. In het Palais de Bourbon moet men geluk hebben om een volksvertegenwoordiger te kunnen ontmoeten, die geen ex-excellentie Is. Zy, die nog nimmer tot deze eer wer den uitgekozen behoeven niet te wan hopen, want een goed opgezet grapje is voldoende om van een niets ver moedende afgevaardigde een minister te maken. En dat de Franse, parlemen taire journalisten knappe grappenma kers zyn weet intussen een ieder. Het gebeurde tijdens de recente forma tiepogingen van Felix Gaillard, die zijn vrouw belooft klaar te spelen, wat zijn voorgangers niet hebben gekund: „Ik zal Frankrijk een meerderheidsregering schenken" aldus zei hij ook tot de in een aangrenzend vertrek wachtende journa listen. „Het gebeurde rond middernacht" aldus lezen we in „Le Canard enchainé." In het ministerie zat Gaillard zijn hoofd te pijnigen over de samenstelling van de nieuwe regering. In een aangrenzende kamer zaten de journalisten te wachten op de nieuwe lijst van nieuwe ministers. Al urenlang was er niets meer gebeurd en de vertegenwoordigers van de par lementaire pers verveelden zich. Plotse ling kreeg één hunner een goed idee voor een prima gapje en iedereen was er mee accoord om wat tijdverdrijf te zoeken. Men besloot eens op te bellen naar de heer Boscary-Monsservin, een afgevaar digde van de Onafhankelijken uit het departement Aveyron. De telefonerende journalist stelde zich aan hem voor als een directe medewerker van Gaillard. „Ik haal u toch niet uit uw bed, hoop ik?" „Helemal niet" kwam het slaperig van de andere kant. „Waarmee kan ik u van dienst zijn?" MUZIEK- EN TONEELAVOND V.V. „RENSWOUDE" Op zaterdag 14 december a.s. zal de voetbalvereniging „Renswoude" in het lokaal Rehoboth een muziek- en to neelavond geven. Medewerking ver lenen het accordeongezelschap „Accor- deonnette" uit Overberg en de toneel groep „N.A.O." uit Veenendaal. Laatstgenoemd gezelschap zal opvoe ren „De klomp en de goudvis", een klucht in drie bedrijven. Aanvang 7.30 uur. VAN HET GROENE LAKEN Alleen het eerste viertal van de Bil jartvereniging Renswoude heeft in de deze objecten is zeer dringend noodza- vroeg de afgevaardigde van Aveyron. „De heer Gaillard wenst u zo spoedig mogelijk te spreken" „Waarover handelt de kwestie?" „Het zal u bekend zijn, dat hij moeilijk heden ondervindt met de samenstelling van de regering. Hij heeft moeilijkheden met alle fracties, ook met de Onafhanke lijken." „Maar kan ik in die moeilijkheden be middelen?" „Het betreft het ministerie van Land bouw. Er is voor deze zetel een kleine strijd ontbrandt. Vier parlementsleden willen deze post bezetten. Daar u een ge matigd en wijs man zijt wilde de presi dent er gaarne eens met u over spreken." Vijf minuten later al ontdekte men, dat er een telefonisch onderhoud plaats had tussen Boscary-Monsservin en de leider der Onafhankelijken, de heer Duchet. Deze laatste telefoneerde vervolgens rechtstreeks met Gaillard: „Meneer de president, is het juist, dat u het ministerie van Landbouw hebt aan geboden aan Boscary-Monsservin?" Gaillard aarzelde even, streek zich ver moeid over het voorhoofd en antwoordde: „Niet dat ik weet, maar voor Landbouw zijn zoveel kandidaten, dat uw man er wellicht ook bij is." „Eén uwer medewerkers zou hem zo juist hebben gepolst." „Het kan wel zijn. Maar wacht u eens even. Misschien was het wel goed deze Boscary te benoemen. Op deze wijze voorkomen we de strijd van de andere kandidaten." Het gesprek duurde nog enkele minuten. Daarna werd de deur van het aangren zende vertrek geopend. Een secretaris kwam de journalisten de officiële minis- terslijst overhandigen. Monsieur Boscary-Monsservin was mi nister van Landbouw geworden. VERGADERING GEMEENTERAAD De raad van Woudenberg zal donder dag 12 december, 's middags twee uur, in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda, die vijftien punten be vat, komen o.m. voor de vaststelling van het bedrag der vergoeding waarop de stichting „Wilhelmina Bewaar school"; het voorstel tot het aanvragen van een subjectieve verhoging van de algemene' uilkeiing uil hel gemfceiile- fonds, met ingang van 1958. B. en w. stellen de raad voor tot het aanvragen van een subjectieve verho ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds met ingang van 1958. In het komende jaar zal men moeten komen tot verbetering van diverse slechte wegen, opheffing van de wa teroverlast in de tuinen bij de wonin gen in de Oranjewijk, de bouw van een gymnastieklokaal. De uitvoering van afgelopen week een competitiewed strijd gespeeld en wel tegen Nationaal I uit Wageningen. Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel zodat Renswoude een kostbaar puntje veroverde. De uitslag was: J. Vink A. Holleman 20 C. Vink J. Pietersma 20 G. v. d. Kaa P. Dijker 0—2 C. de Fluiter H. Roelofs 0—2 FILATELISTENVERENIGING „DE VALLEI" RUILT WEER Heden, woensdagavond, heeft de Vee nendaalse Filatelistenvereniging „De Vallei" weer een ruilavond. Deze be gint om half acht in hotel „De Koren beurs". Er zal ook een Sint-Nicolaas- verloting worden georganiseerd. VOETBALVERENIGING OPGERICHT Voetballiefhebbers organiseerden vrij dag in het „Dorpshuis" een vergade ring met het doel in Ederveen weer een voetbalvereniging op te richten. De opkomst was groot, zodat een behoor lijk aantal leden ingeschreven kon worden. Het grootste probleem vormde ech ter het voetbalterrein. Wellicht zal men voorlopig kunnen beschikken over het sportterrein van de openbare school aan De Klomp, maar wil men in K.N.V.B.-verband gaan spelen, dan zal er toch een terrein moeten komen, dat aan de gestelde eisen voldoet. Hopelijk zal de gemeente hierin binnenkort kun nen voorzien. Besloten werd woensdag 11 december a.s. nogmaals een ver gadering te beleggen, waarop dan o.m. een bestuur zal worden gekozen. KERKEWIJK 167 -TEL.5000 VE E N E N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America PARIJS, december. De eerste Sa- hara-olieleiding is thans vrijwel ge reed, evenals de er op aansluitende spoorweg dwars door Algerië van zuid naar noord. De aanvoer zal medio fe bruari kunnen beginnen. Het betreft hier de ongeveer 200 km lange pipe line van het oliebekken rond Massi- Messaoud, ongeveer 600 km ten zuiden van Philippeville, die het bekken ver bindt met de woestijnstad Touggourt. Van Touggourt wordt de olie per trein via Biskra en Constantine naar de ha venstad Philippeville vervoerd. Hier toe moest de spoorbaan van Touggourt naar Biskra (150 km) geheel worden vernieuwd. Reeds voor Kerstmis zul len er nu goederentreinen van normaal kelijk en kan niet uitgesteld blijven. Daarnaast is nog zeer urgent de bouw van een verenigingsgebouw, de aanleg van sportvelden en een zwembad. De bouw van een gymnastieklokaal, de verbetering van de wegen en de maatregelen voor het opheffen van de wateroverlast in de Oranjewijk, zijn naar zeer globale raming te stellen op 350.000,—. ZEIST. Vrijdag werd alhier de 50.000ste inwoner geboren. Het was Dirk Duns- bergen. Het was het derde kind van het ouderpaar dat werd overladen met geschenken en bloemen. LUNTEREN. Het gebouw van de ver eniging „De Hervormde Minderheid In de gemeente Rhenen zyn gedu rende de laatste tien jaar 700 woningen gereedgekomen, hetgeen neerkomt op ongeveer anderhalve nieuwe woning per week. Dit deelde de voorzitter van de gemeenteraad vrydagavond mede, toen in een spoedvergadering opnieuw werd besloten tot de bouw van 36 wo ningwetwoningen op een terrein, dat is gelegen aan de Achterbergsestraatweg ten noorden van het algemeen kerkhof en een onderdeel vormt van het uit breidingsplan Domineesberg. De raad was niet voltallig. De heren Van Gesink (Arb.) en Van Viegen (C.H.) waren met kennisgeving afwezig, terwijl de heren Ir. Plaet (Gem. Bel.) en E. P. van Dijk (Vrije Partij) zonder kennisgeving afwezig waren. In het kader van het bouwplan 1957 hebben b. en w. getracht de bouw van nog een aantal woningwetwoningen te realiseren. Aanvankelijk werd opdracht gegeven aan architect Zuiderhoek te Baarn voor oen bouwplan van 69 wonin gen. Er was echter niet voldoende finan ciering voor aanwezig, zodat getracht werd een minder ingrijpend plan op te stellen van 32 woningen. Deze woningen waren gepland in het verlengde van de Eikenlaan. Toen met twee aannemers was onderhandeld, bleken de prijzen nog der mate hoog te liggen, dat ook van dit plan moest worden afgezien. In een openbare aanbesteding zag het college ook geen heil. De plannen zijn gedeponeerd in de hoop er later op terug te kunnen komen en de Rhenense architect A. A. v. Ommen werd uitgenodigd een herhaling van het plan Beatrixstraat te Eist te maken, waarin deze is geslaagd. Het betreffen 36 woningen, aan een nieuw aan te leggen weg, in het verlengde van de Valleiweg, die zal worden doorgetrokken tot aan de Achterbergsestraatweg. Het betreft hier het bouwterrein, dat destijds werd aange kocht van de heer R. van Voorthuisen, dat een onderdeel vormt van het uitbrei dingsplan Domineesberg. Er werd prijs gevraagd van de Rhenense aannemers firma Jansen en Hoogsteden, welke firma verklaarde onmiddellijk met de bouw te kunnen beginnen, waarmee zal zijn ge- (Zie verder pagina 2.) spoor van Touggourt rechtstreeks naar de havenstad kunnen ryden. Deze eerste pipe-line heeft slechts een diameter van 15 cm en kan per dag slechts 600 ton olie verwerken. Men ziet deze verbinding overigens slechts van Lunteren" wordt aanstaande don- als een provisorische. Reeds begin 1958 derdagavond 12 december in gebruik beginnen de werkzaamheden aan een genomen. De eerste dienst in het nieu- grotere pipe-line, die jaarlijks 30 mil- we gebouw zal onder leiding staan van joen ton zal kunnen verwerken. de predikanten Ds. H. J. van Schuppen, Het hele gebied, waardoor de olie- emeritus-predikant te Lunteren en Ds. verbinding loopt is vast in Franse han- J. van Veen, voorganger van de her den. Dag en nacht patrouilleren er vormde evangelisatie te Barneveld. troepen om sabotagedaden te voorko- Het nieuwe, geheel van hout opge- men. Er mee evenwijdig lopend ligt op trokken gebouw, dat plaats biedt aan ongeveer 150 km de Tunesische grens, ruim 300 personen, zal „De hervormde De enorme oppervlakte tussen de olie- kapel" worden genoemd, leiding en deze grens, even uitgestrekt als de gehele Benelux, vormt momen teel het terrein van Franse zuiverings acties. De militaire autoriteiten willen deze streek schoon kammen en ver volgens zuiver houden door het aantal controle-eenheden nog te versterken. De rebellen hebben medio november een ernstige poging gedaan om een of fensief te ontketenen in het uiterste zuiden in de hoop daarmee de Franse oliewinning in gevaar te brengen. Deze poging schijnt grotendeels te zijn mis lukt en de nationalisten grote verliezen te hebben gekost. De toestand is er echter nog niet rustig. Uit de Franse troepenverplaatsingen kan blijken, dat de militaire autoriteiten nog nieuwe acties vrezen in dit deel van Algerië. Inmiddels heeft „generaal" Bellounis persoonlijk bevestigd, dat hij met zijn 3000 man de zijde heeft gekozen van de Franse troepen, teneinde „de wor- gers van de F.N.L." te kunnen uit roeien. Bellounis is echter maar een tijdelijke vriend van de Fransen want in zijn proclamatie voegde hij aan deze bevestiging toe: „Indien straks een legale, Algerijnse regering besluit om de Franse troepen buiten te werpen, kan ze op zijn volledige steun rekenen." De 45-jarige Kabylenchef werd ge boren te Mechta Casbah, waar de F.N.L. op 28 mei j.l. een vreselijke moordpartij organiseerde. WIJZE WOORDEN BIJGELOVIG? Bijgeloof is de enige godsdienst, waartoe lage zielen in staat z(jn. (Joubert) VOOR U

De Vallei | 1957 | | pagina 1