f 1.- VOORDEEL Kinder- Sport-dsrectoires Diepeveen DE VALLEI IflfflER Laatste uitslag slagzinnenwedstrijd INGEN het gezonde gebaar: 85 Voor de Jeugd Dameshancïen W.M. 5 Terugkeer van Morghan de Magiër Schaken Gevonden eii verloren voorwerpen Veenendaal ACHTERBERG Officiële bekendmaking Marktberichten Zeldzaam jubileum bij Veenendaalse IJzerindustrie EBERVEEN LIENDEN 79 84 89 94 99 cent Uit Rlienens raadszaal '^Qondom de uneratoren ruwofschraal? lo'nrwcj van Hier volgt de laatste uitslag van de slagzinnenwedstrijd van de Veenen- daalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid". Hoofdprijs van 500,— Prijs van 250, 347698 290900 Prijzen van 100, 069806 299566 412D99 418863 445605 Pryzen van 50, 496406 302326 288279 288046 160242 Prijzen van 25, 128867 128868 151784 229641 252272 392798 397496 426992 444843 511769 Prijzen van 10, 068443 143031 200150 244154 349454 357040 357409 373893 386564 391420 417881 430723 441735 442966 455756 458340 459506 466405 474681 478927 485224 501576 522541 535926 549602 Bovenstaande nummers inleveren op het bureau der V.W.V., Hoofdstraat 98 te Veenendaal. 1 Voor de competitie van de oostelijke schaakbond speelde het eerste tiental van de Veenendaalse schaakvereniging maan dag een uitwedstrijd tegen „Ons Genoe gen" uit Apeldoorn. Veenendaal won deze wedstrijd met 61/!31/» en staat nu stevig aan de kop van de afdeling in de eerste klasse met zes matchpunten uit drie wedstrijden. De gedetailleerde uitslagen waren: Van de Pol De Vries 01 Logtenberg Schoeman01 Zonneveld Konings 01 Lohuis Van Genderen Vi-1/» Logtenberg Elenbaas V*-1/* Kalk Ebskamp 10 De Weerd Van Essen 10 Oudshoorn DiepeveenVs-Vs Tweehuizen Van Manen0—1 Talsma Vink 0—1 Gevonden: zw. met witte jongenspull- over; lap zw. wollen stof; rood trommel tje; rood kindertasje; 2 zw. schoudervul lingen; paar herenglacé's; br.-witte kin- derwant; doublé damesarmbandhorloge; étui met foto's; 2 rijwielen; bl.-grijze wol len shawl; kip (Red. Isl.); zw. damespor- tem. met inh.; gev. br. rechter heren glacé; br. dubbele rijwieltas; rode auto ped; crème kinderschoentje (linker); hou ten rode kruis-speelgoedauto; bol rode wol; grijze ceintuur; rode damesportem. met inh.; rood kinderwarttje; huish.schaar Verloren: licht br. rechter herenglacé; zw. vulpen, merk „Merlin" in bl. étui; étui met rode damesvulpen merk Parker'; bl. notitieboekje; br. kinderschoentje; br. suède dameshandschoen; wollen heren- want met Noors patroon; donkerbl. al pinomuts; kinderwantje m. witte strepen; rood kinderwantje; gr. jongensjas; rech ter br. lederen herenglacé; bl. kinder jek- kertje; typel oek; herenportem. met inh., w-o foio's; licht br. aktetas m. inh rcch- tet rOod damesbontlaarsje; zw. gev. glacé; gev. br. herenglacé (linker); gele en rode want; paar br. wollen kinderwantjes; nik kelen dameshorloge m. zw. nylon bandje; boekje met genummerde kwitanties; paar nylonkousen; snoer witte im. parels. GESLAAGD KINDERFEEST BIJ G.V. „EXCELSIOR" De gymnastiekvereniging „Excelsior" hield in het Buurtschapshuis te Achter berg, het traditionele St.-Nicolaas kin derfeest. Na opening door de secretaris van de vereniging, de heer J. A. Cijns- sen, waarbij hij in het bijzonder de echtgenote van de beschermheer, mevr. Leccius de Ridder-Strelin, welkom heette, trad een gezelschap op uit Baarn. Dit gezelschap, waarvan vooral de imitator Bertus Bolknak, de clown en de goochelaar op de voorgrond tra den, viel bijzonder bij de jeugd in de smaak. Nadat de aanwezigen verschil lende Sint-Nicolaasversjes hadden ge zongen met begeleiding van een accor deonist, Arriveerde de Sint met zijn knecht. Na eerst het wel en wee van de vereniging naar voren te hebben gebracht, reikte de Sint aan alle kin deren een cadeautje uit. SINT-NICOLAAS BRACHT BEZOEK AAN KINDEREN O.L. SCHOOL Donderdagmiddag j.l. vierden de kin deren van de o.l. school te Achterberg hun jaarlijks Sint-Nicolaasfeest. Voor de komst van de Sint werden in het Buurtschapshuis enkele leuke kinder films vertoond. Omstreeks half drie betrad de Sint de zaal, luid toegezongen door de kinderen. Nadat de Sint door het hoofd der school was toegesproken, onderhield de Sint zich ernstig met de kinderen, waarbij hij hen vooral wees op het gevaar op de weg, vooral nu de nieuwe verkeersweg geopend is. Na de kinderen op verkeersgebied enkele goede tips te hebben gegeven, ging de Sint over tot het uitreiken van cadeau tjes en versnaperingen aan de kinderen. Ook de door de ouders meegebrachte, nog niet schoolgaande kinderen, wer den door hem niet vergeten. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT De burgemeester der gemeente Rhenen brengt ter openbare kennis: a. dat alle oproepingen voor de keuring van hen, die in deze gemeente voor de lichting 1958 zijn ingeschreven, thans zijn verzonden; b. dat de in 1938 geboren mannelijke per sonen, die overeenkomstig de terzake gel dende wettelijke voorschriften in het be volkingsregister dezer gemeente zijn of behoren te zijn opgenomen en die niet hebben ontvangen een oproeping voor de keuring voor de dienstplicht of een be richt, dat zij niet voor de dienstplicht zijn ingeschreven, zich vóór 1 januari e.k. ter gemeentesecretarie moeten aanmelden Rhenen, 6 december 1957 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen maakt bekend, dat hij verhinderd is vrijdag 13 december 1957 spreekuur te houden. Rhenen, 10 december 1957 De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. De volgende nummers van vorige uit slagen zijn niet afgehaald: le ronde: 145913 57902 124133 153580 42022 2e ronde: 193294 084557 162462 05073 086941 096477 104853 141161 225209 331464 360745 3e ronde: 148387 23115 284556 339264 461413 112967 397285 29084 078272 126575 149092 172127 209003 385604 418590 452103 VEENENDAAL. Op de eiermarkt van gistermorgen werden 126.000 stuks aan gevoerd. Prijzen van 18,- tot 19,20 per 100 stuks, kleine eieren van 16,- tot 17,25. Handel vlug. Op de biggenmarkt werden 60 biggen aangevoerd. Prijzen van 38,- tot 50,- per stuk. Handel re delijk. EDE. Op de eiermarkt waren maandag morgen 215.000 eieren aangevoerd. De handel was redelijk goed en er werden prijzen besteed van 16,- tot 19,25 per 100 stuks. WOUDENBERG. Op de eiermarkt wer den dinsdag 175.000 eieren aangevoerd. Prijzen voor kippeëieren 18,75 tot 19,50 per 100 stuks (middelprijs 19,25 per 100 stuks) voor henneëieren 15,50 tot 17,25 per 100 stuks. Handel goed. SCHERPENZEEL. Op de eiermarkt die vanmorgen werd gehouden waren 1.050.000 eieren aangevoerd tegen prijzen van 18,- tot 18,50 per 100 stuks. Kleine eieren van 15,- tot 17,50. Handel matig. Op de biggenmarkt werden 170 biggen aange voerd. Prijzen van 35,- tot 54,- per stuk. Handel matig. Op 8 december j.l. herdacht de sinds enkele jaren in Ede woonachtige oud- Veenendaler J. Bouman het feit, dat hij niet minder dan 55 jaar in dienst was bij de Veenendaalse IJzerindustrie v/h G. H. van Leeuwen. De jubilaris heeft op de dag zelf veel belangstelling gehad, en j.l. vrijdag nam hij op de fabriek afscheid van directie en personeel, omdat hij meende er op zijn 68ste maar mee op te moeten DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST Dinsdag 10 december j.l. was het 60 jaar geleden, dat het echtpaar J. deFluiter G. de Fluiter-Broerse in het huwelijk trad. De 83-jarige bruidegom en 80-jarige bruid mogen zich nog in een goede ge zondheid verheugen. Vooral de bruidegom is nog bijzonder kras. Als liefhebber van de zwemsport, kon men hem deze zomer nog geregeld in het „Spinnemeer" zien zwemmen. Uit het huwelijk zijn 8 kin deren en 23 kleinkinderen voortgekomen. Vanaf deze plaats wensen ook wij de oudjes nog een gezegende levensavond toe. ONGELUK VAN MASTIEKWERKERS Dezer dagen heeft bij de in aanbouw zijnde z.g. Guelenwoningen aan het Binnen te Lienden een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een tweetal Nij meegse mastiekwerkers ernstig werden gewond. Een der mastiekwerkers, die met een grote emmer gloeiend hete pek op het dak van de nieuwe woningen liep, gleed op een gegeven moment uit en kwam te vallen. Ook de emmer viel hem uit de hand, waardoor deze hete massa over het dak vloeide. De onge lukkige viel hierin en liep ernstige brandwonden aan benen, armen en op maat kleur zwart 0 1 Bij aankoop van 3 stuks onverschillig welke maat ont vangt U I 1terug Doe als iederéén en koop bij Hoofdstraat 61 Veenendaal handen op. De andere mastiekwerker, die bang was, dat zijn metgezel van het dak zou vallen, greep hem vast, doch gleed ook uit en kwam met zijn handen in de hete pek terecht. Bij de dakgoot bleven beiden steken. Ook de laatste had zijn handen deerlijk verbrand. On middellijk werd dr. Guépin gewaar schuwd, die de eerste hulp verleende en de patiënten direct doorzond naar het ziekenhuis in Tiel. VERBOUWING POSTKANTOOR GEREED De verbouwing van het postkantoor te Lienden is gereed. Het oude en on gezellig donkere kantoortje met een veel te nauwe ruimte voor het publiek, is omgetoverd in een gezellig ruim en licht kantoor, voorzien van moderne meubilering, een fraaie colovinil vloer bedekking, in vrolijke lichte kleuren geschilderd, van een prima verlichting voorzien, zowel boven loket, telefoon als sorteertafels. De sorteertafels voor de bestellers zijn uitgebreid, wat een snellere sortering van de inkomende poststukken bevordert. De ruimte voor het publiek is aanmerkelijk vergroot, terwijl thans de publieke telefooncel direct vanuit het wachtlokaal bereik baar is. Vroeger moest men voor de publieke telefooncel buitenom. Zij was vanuit het kantoor niet bereikbaar. Al met al een enorme verbetering, waar van niet enkel de gehele postdienst in Lienden maar zeker ook het publiek zal profiteren. De verbouwingswerk zaamheden werden uitgevoerd door de heren J. van Lienden, metselaar te Ingen, G. Moolebeek, timmerman en J. H. van Schaik, schilder te Lienden. Naar wij vernamen was ook de in spectie Utrecht van de P.T.T., waar onder Lienden ressorteert, ten zeerste met deze verbouwing en inrichting in genomen. VOOR BEROEP BEDANKT Ds. P. H. de Pree, herv. predikant te Ingen heeft voor de op hem uitge brachte toezegging van beroep naar de hervormde gemeente te Sleeuwijk be dankt. houden, nadat hij als 12-jarige jongen in het bedrijf was gekomen, in de tijd dat men bij Van Leeuwen nog in hoofd zaak ijzeren ledikanten fabriceerde. Het afscheid van de heer Bouman, die drager is van de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, was zeer hartelijk. Een en ander vond plaats temidden van het personeel, waarvan hij ook waardevolle geschenken mocht ontvangen, naast de bekende envelop van de directie. Op de foto zien wij hoe de krasse jubilaris de hand wordt gedrukt door de heer B. B. van Leeuwen. (Vervolg van pagina 1) moeid een bedrag van 468.840,-. Met in begrip van de bijkomende kosten zal de totale bouwsom ruim vijf ton bedragen. De grondkosten zijn becijferd op 70.000,- De huur komt op ongeveer 12,- per wo ning. De huizen bevatten een grote woon kamer, een keuken, een kelder vier slaap kamers, een douche-cel, een vliering en een schuur. De bouw kan op 62.000,- na gefinancierd worden. Dit tekort zal als extra lening worden aangevraagd aan de minister van volkshuisvesting en weder opbouw. De heer Kerkstra (C.H.) informeerde naar het uitbreidingsplan, dat naar zijn mening nog net was goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat gebouwd zal aan een openbare aanbesteding, welke onlangs nog was gehouden voor de aanleg van een weg. De ervaringen, die daarbij waren opgedaan, waren zo misselijk, al dus de wethouder van publieke werken, dat we er danig van geschrokken zijn. Hij verklaarde zich bereid in een besloten vergadering hierover wel te willen uit weiden. De enige mogelijkheid om tot resultaat te komen met de zeer lage cur- veprijs noemde spreker onderhandelen met een aannemer, die serieus dit werk wil uitvoeren. De voorzitter verklaarde dat het vol tallige college voor openbare aanbeste ding is, doch was het in dit geval met de wethouder eens. Spreker deelde nog mede dat een onlangs in Utrecht gehouden openbare aanbesteding voor woningbouw een hopeloze mislukking had opgeleverd. Ook volkshuisvesting had het college ge adviseerd liever met één aannemer te gaan praten. Men gaat steeds meer over tot het systeem om te werken met open begrotingen, waardoor men ook geen tegenvallers meer krijgt. Of het voor overheidslichamen altijd zal opgaan, be twijfelde de voorzitter, omdat men een bepaalde keuze moet doen van aannemer, hetgeen voor particulieren gemakkelijker ligt. Dit was echter de enige mogelijkheid om dit bouwplan te realiseren. Bovendien was er geen tijd meer voor openbare aan besteding. De heer Menting (Arb.) was blij, dat het college met dit voorstel is gekomen en kon zich er volkomen achter stellen. Het werd hierna z.h.s. aanvaard. ets0 qO d- e" Wee\°° cent Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 12 dec. Petrus van Limbeek 12 Jansje Veer, Eist 13 Eefje Diepeveen 13 Ria de Koning 14 Repi Lodder Rhenen W-oütj3\Vd. Bijl; Rhenen 18 Piét van Eden NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Zet 3 letters voor de volgende woord delen (telkens dezelfde) en je krijgt goede Nederlandse woorden. AR TER RS VEL AK PHAAN II. Mijn eerste deel is een jongensnaam, mijn tweede deel is het gebruikelijke woord voor het uitvallen van veren bij vogels, mijn derde deel is een naaldboom en mijn vierde deel duidt aan een ver heffing van het aardoppervlak boven 600 meter. Mijn geheel is een plaats in Noord- Brabant. III. X X X X X X X le rij (van boven naar beneden) stijg en daaltoestel 2e rij windrichting 3e rij cijfer 4e rij water bij Groningen 5e rij grote rivier in ons land 6e rij plaats in Friesland 7e rij schaaldier Op de kruisjeslijn komt de naam van een familielid van Prins Willem v. Oranje Voor jongeren. I. Welke haarkleur hadden de oude Grie ken meestal? II. X X X X X X X le rij (van boven naar beneden) broer van Kaïn 2e rij inwoner van Noorwegen 3e rij zwemvogel 4e rij deel van je gezicht 5e rij dient om brood in te bakken 6e rij jongensnaam 7e rij een familielid Op de kruisjeslijn komt de naam van een mooie bloem. III. Zet 2 letters voor de volgende woord delen (telkens dezelfde) en je krijgt goede woorden. VER IZER LDER RK EL MEL Hebben jullie de prijsvraag gezien in de krant van vrijdag? De oplossing kan nog tot 15 december ingestuurd worden! JAN EN DE AUGURKEN In de kelder op een plankje Stond een hele grote pot Moeder was naar tante Greta En de kelder niet op slot Jantje greep met beide handen In de pot raet wijde mond Want zojuist had hij gelezen Dat daarop „augurken" stond Heerlijk waren die augurken O die lustte hij zo graag Jantje kauwde, zes augurken Verdwenen in zijn grage maag Maar toen moeder na een uurtje Bij Jan in de kamer stond Vond ze 't arme bleke ventje In een hoekje op de grond „Moeder", zei hij, ,,'k ben zo akelig En mijn buik doet toch zo zeer." Jan z'n beide handjes wreven Op z'n truitje heen en weer Moeder zei: „Maar lieve jongen, Waar komt dat ineens vandaan, Heb je misschien natte voeten, Heb je op de tocht gestaan?" Toen moest Jantje wel vertellen: ,,'k Vond een potje zonder dop En toen at ik uit dat potje 'n Stuk of zes augurken op." „O", zei moeder, „dan begrijp ik Wat er aan jouw buik mankeert Zes augurken, 't is geen gekheid, Dat was helemaal verkeerd." Jantje kroop vlug in z'n bedje Oef, wat was die jongen naar Maartoen hij was uitgeslapen Was hij helemaal weer klaar En als moeder nu weer weg was Bleef de pot augurken staan Jantje keek de zure bommen De eerste maanden niet meer aan! Ikken en Kee hebben een zondaggemar- rege een lekkere neut genomen. Enne, dan zou ie misschien kunne denken, as- dadde we virtig jaor getrouwd waoren, mör dan heb ie ut ók nog is een kirtie lekker mis! Ikken en Kee zijn helemaol nie ge trouwd, mör dat modde nie verder ver tellen, heur. Nee, dat lekkere neutjie heb- be wij nou is zakmorzegge genomen op de goeie saomenwarreking mit de Klai! Kèk, enne daor mot ut toch uteindelijk naor toe, lotte we eerlijk zijn. Ikken en Kee hebben in de feest weêk al gezeid, asdat 'r 'een goed begin was ge mókt mit die voetballewedstrijd tussen Rhenus en ellef speulers uit clubs uit de Klai en asdat ut ök een* bar goed idee is gewist van de Rhenense om de Klaise te nöje op de koffie. Enne, kèk uit, wat ge beurt daor een zaoterdaggenaovund in die gróte veilinghallen in Kesteren? Onze eigen gommelestiekvereniging mit die van Ochten sam-sam op de planken. Ikken en Kee zijn d'r gewist, daor kun- ie van op aon. Enne, we waoren wis-en- waorachtig niet allénig, daor kunde d op zeggen. Daor zatte me toch drie ge meentebesturen op de èrste rij! Sjonge, sjonge, wat hét ut ons goed gedaon, as- datte we dót mee mochte maoken, en dat op onze auwerdom! De bevolleking van Ochten, Lienden, Kesteren, Opheusden, Dójewèrt en Rhe nen saomen op één feest, mit de burrege- meesters d'r bij. Enne, op ut teneel de ambassedeuren van de sport, ók al broe derlijk en zusterlijk nost mekaore. As hier geen eenheid uit naor veure kwam, nou ehHannes, dan bin ik een geit mit zóóóóóóóó'n sik, jong! Lót ik oew dat ver tellen! Ikken en Kee zijn méér as tevréje, dó kank-oew wel vertellen. Rhenen en de Klai zijn banden aon ut sméje, die zó hecht worden, asdat alle minsen, én in de Grebbestad èn in de Klai daor nog veul plezier van kunnen hebben veur de toe komst. Bande, die deur geen mins meer ver broken kunnen worden, ók niet deur die Veense die schreef asdat de Brug-over- de-Rijn bijKesteren lijt Daóg Woutjie! De Klokkenverkoper. OPLOSSING RAADSELS I. 68~r29+3 - 100 7 Om zijn kin - III. vijver, blijde, tafel, vader, trein, cocos klein, hamer, robot, Greta, vorst. Vijf december. Een spelletje op een verjaardagsfeestje. Aarde, lucht en water. De spelers staan in een kring, met de spelleider in het midden. De leider kijkt een der spelers aan, zegt b.v. „lucht" en tegelijkertijd gooit hij, langzaam in een boogje, een bal naar de speler. Voor of gelijktijdig met het vangen, moet de spe ler dan de naam van een vogel (lucht) noemen. Laat hij de bal vallen, of noemt hij geen of te laat een vogelnaam, dan krijgt hij één punt tegen. Drie punten tegen is „uit." Bij „aarde" noemt de spe ler op dezelfde voorwaarden een dier, dat op het land leeft, bij „water" een dier of vis, dat in het water leeft. Zegt de leider „vuur", dan mag de speler de bal niet aanraken, anders krijgt hij eveneens een punt in zijn nadeel. Iedere dierennaam mag slechts eenmaal gebruikt worden. geeft handen om trots op te zijn. fw ecfe/ st/mboof cfer/ie[de AL ONZE GLADDE RINGEN ZIJN UW LEVEN LANG SCHRIFTELIJK GEGARANDEERD OP HARDHEID EN ONBREEKBAARHEID zowel ^Fa.S.BOS GOUD XMdl, UURWERKEN HQflfDSIRAAT 91-93 VEENENDAAL ringen GLADDE RINGEN in 14 modellen FACET EN GESLEPEN in 5 modellen Graveren zo nodig in een uur gereed Onze ringen ztfn verpakt in een voornaam porceleinen doosje Telefoon 3034 worden door middel van artikel 20 van de woningwet. De heer De Jong (Arb.) drong er op aan de nieuw te bouwen woningen zoveel mo gelijk toe te wijzen aan Rhenenaren. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat een percentage voorkeurswoningen zal moeten worden afgestaan. Dat Rhenen in de laatste tien jaar 70 woningen per jaar heeft kunnen bouwen, is te danken aan de industrialisatie. Hiervan trekken de Rhenenaren ook profijt. De kerk moet in het midden worden gelaten, doch zeker zal rekening worden gehouden met de Rhenenaren, die nog geen woning hebben. Ook wethouder Boelhouder (Arb.) ver klaarde zich een voorstander de nieuwe woningen zoveel mogelijk aan ingezete nen toe te wijzen. De heer Van de Steeg (Gem. Bel.) had grote waardering voor de wijze waarop het college dit object weer heeft aange pakt. Spreker verklaarde zich echter te gen onderhandse aanbesteding en drong er op aan alsnog een openbare aanbeste ding te houden. Wethouder Klaassen (C.H.) herinnerde o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o (8) „Breng mij bij je meester, de heer van Tarente", zegt Aram gebiedend tot de poortwachter, „ik wens hem te spreken." De man kijkt hem vanonder zijn borstelige wenkbrauwen wantrouwend aan. „Hoe is uw naam?" vraagt hij dan kortaf. „Rid|er Aram van Barranca." En nu vooruit, breng mij nair Graaf Con rad!" De naam maakt indruk op de norse dienaar en zwijgend gaat hij Aram vóór door de kille, sombere gangen van de kliptoren. Bij een deur blijft de knecht staan en klopt aan. „Ja?" klinkt een scherpe stem vanuit het vertrek. „Heer Aram van Barranca", roept de knecht luid en met een brede zwaai gooit hij de deur open. Aram treedt binnen. Graaf Conrad is alleen in het vertrek, maar Arams snelle blik merkt op, dat er 3 bokalen op de tafel staan, half gevuld met wijn. Waarschijnlijk was er dus nog een derde aanwezig, die zich bij Arams onverwachte bezoek heeft terug getrokken. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1957 | | pagina 2