Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D Wereld van WEEK-tot-WEEK Grenswijzigingen rond Veenendaal opnieuw uitgesteld Wist V.... Gelders Veenendaal de dupe WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Ontsnapte wasbeer at zich dik in hotelkeuken Firma Ant. de Ruiter 75 jaar Snuif en wrijf Prins Philip, gesteund door koningin, strijdt tegen eeuwenoude hofetikette 31e jaargang VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 No. 98 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Slachtoffer van treinongeluk overleden AGENDA RAADSVERGADERING Kanarietentoonstelling van „De Gelderse Vallei" Hij is 7,50 waard 2 AY 443569 Rashondenshow op Nieuwjaarsdag RHENEN EDERVEEN Democratisering van Engelse hof „Ons hof is twee eeuwen achter" Prins Philip contra do traditie toch nog al zijn overredingskracht nodig Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, RENSWOUDE Democratisering gaat verder V. Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ~DV««TEPïTIES Speciale contractprijzen wp Minimum per advertentie 3,uv Rubriek Vraag en Aanbod 110 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Familieberichten 15 cent per mm Abonnementsprijs 1,55 p. kwartaal Losse nummers 10 cent Nadat laatstelijk de datum waarop de gemeentegrenswijzigingen rond Vee nendaal van kracht zouden worden, was bepaald op 1 juli a.s., gaat het er nu weer op lijken dat deze nog weer minstens een half jaar later hun beslag zullen krijgen. Waarschijnlijk zal het wetsontwerp in februari a.s. bij de Tweede Kamer worden ingediend, en in geval dit voor het zomer-reees nog door de Eerste Kamer kan worden behandeld, is het mogelijk dat een en ander 1 januari 1959 zal ingaan. Maar er bestaat twij fel of dit wel zal lukken. Uiteraard is het ontworpen complex van grenswijzigingen van de betrokken plaatsen het meest belangrijk voor Veenendaal. Niet alleen omdat deze hier het meest ingrijpend zijn, maar vooral omdat het hier gaat om het ge bied met een zo groot aantal inwoners. Bij dit laatste doelen wij uiteraard op Gelders Veenendaal, dat door het steeds maar weer uitstellen de dupe dreigt te worden. Gelders-Veenendaal had ten aanzien van het verzorgingspeil een toch al niet geringe achterstand. Vooral op het gebied van de woningbouw en ook voor wat be treft de wegen en de onvoldoende en slecht functionerende riolering. Met het verstrijken van de jaren wordt de situatie hier nu werkelijk uiterst pre cair. In afwachting van de nu al vele jaren lang verwachte grenswijziging, worden op Gelders-Veenendaal geen openbare werken meer uitgevoerd. En voorzover men in Ede daartoe plannen had, werden deze door Gedeputeerde Staten van Gel derland afgewezen. Hierbij komt nog dat de intussen gerezen moeilijkheden en be stedingsbeperking als gevolg van de financiële toestand, ook voor na een een maal tot stand gekomen grenswijziging in dit opzicht niet bepaald veelbelovend De 47-jarige M. v. d. Kraats, die vorige week donderdag tijdens een dikke mist, met zijn bestelwagen op de onbewaakte overweg in de Dwarsweg onder Ede door een trein werd gegrepen en ernstig ge wond, is gisteren in het juliana zieken huis te Ede aan de gevolgen overleden. Van de K. laat een gezin met vijf on gehuwde kinderen achter. BOS IN NEDERLAND Van de landoppervlakte van Neder land is V/t bezet met bos, wat over eenkomt met 250.000 ha. Dit is een oppervlakte vergelijkbaar met de pro vincie Utrecht. Ook is hierin opgeno men de oppervlakte, ingenomen door grienden, waardeloze hakhoutbossen en andere terreinen die het predicaat bos dragen, doch deze naam nauwelijks verdienen. De oppervlakte aan wer kelijk opgaand bos bedraagt ongeveer 175.000 ha. Hier geldt: „Boompje groot, potertje dood", want een dennenbos staat 60 jaar en een eikenbos van 100 tot 120 jaar voor het gekapt wordt. GROEI VAN DE R.K. KERK IN AFRIKA Van 1953 tot 1956 is het aantal Rooms Katholieken in Afrika toegenomen van 13.791.000 tot 16.698.000, terwijl het aantal geestelijken in die jaren toenam van 9416 tot 10818. dat er reeds zeer veel gegeven werd bij de inzameling voor het inrichten van de woning voor het naar Veenendaal komende Hongaarse gezin? dat de Ned. Gas Mij alhier voor dit doel een gasinstallatie heeft beschikbaar gesteld? dat zij die nog giften willen doen hiervan kennis kunnen geven bij mevr. De Jong-Erdbrink Prins Bernhardlaan 152 telefoon 2636? dat de vernielingen van de jeugd in Veenendaal de laatste tijd veel ernstiger vormen hebben aangenomen? dat het zeker nuttig is wanneer ouders daarop wat meer toezien? dat reeds in tal van gevallen ouders voor de aangerichte schade werden aan gesproken? dat de laatste tijd ook het aantal donors voor de bloedtransfusiedienst in het Juliana ziekenhuis beduidend groter is geworden? dat nu al ruim 200 plaatsgenoten zich als zodanig aan dit ziekenhuis heb ben verbonden en dat regelmatig van hun diensten als bloedgever voor patiënten wordt gebruik gemaakt? VEENENDAAL VrUdag 13 dec. in geb. „De Samen werking" kanarietentoonstelling v. „De Gelderse Vallei" Zaterdag 14 dec. geb. Eikenlaan 7.30 uur Zuide lijk Toneel brengt „Ouders en kin deren" onder ausp. Arb. Kunst kring. In geb. „De Samenwerking" kanarietentoonstelling van „De Gelderse Vallei" Donderdag 19 dec. openb. vergadering Veenendaalse gemeenteraad. Vrydag 20 dec. in geb. Eikenlaan, winteruitvoering Veenendaalse harmonie „Caecilia" In geb. „Eltheto" 7.30 uur, kerst avond Veenendaalse bejaarden van „O.C.B.". Zaterdag 21 dcc. in geb. Eikenlaan, kerstconcert mannen koor „De Veenzangers" o.l.v. Gijs- bert van Zanten en m.m.v. Veenen- daals dameskoor. Luxor theater, van heden vrijdag t/m donderdag de film „Kleren maken de man." zijn. Laat staan als de uitvoering hiervan steeds maar langer op zich laat wachten. Van de zijde van het bestuur der ge meente Veenendaal werd reeds eerder op de onmogelijke en steeds dreigender wor dende situatie gewezen, terwijl het ge- meenetebestuur van Ede nog dezer dagen verklaarde te zullen uitzien naar een mo gelijkheid om toch nog iets voor Gelders- Veenendaal te kunnen doen. Voor het houden van de laatste openbare vergadering in 1957, is de ge meenteraad bijeengeroepen tegen a.s. donderdagavond 18 december om half acht in de tijdelijke raadszaal in het voormalig postkantoor aan de Kerke- wijk. Door de kanariefokkersvereniging „De Gelderse Vallei" is voor heden, vrijdag 13 en morgen, zaterdag 14 de cember, in gebouw „De Samenwer king" aan de Nieuweweg een interes sante kanarietentoonstelling georgani seerd. Deze tentoonstelling, die zeer fraaie exemplaren te zien zal geven, is heden geopend van 7 tot 10 en morgen van 2 tot 10 uur. SINT-NICOLAASFEEST OPENBARE LAGERE SCHOOL Zaterdag werd door de leerlingen van de o.l. school aan De Klomp in aanwezig heid van ouders en belangstellenden, het traditionele Sit-Nicolaasfeest gevierd, jp garage Van de Meene. De garage was tot in alle hoeken gevuld. Sint-Nicolaas en Piet werden bij hun binnenkomst en ook later nog, herhaalde lijk hartelijk toegezongen. Als tegenpres tatie werd door Sint-Nicolaas met gulle hand op versnaperingen en chocolade melk getrakteerd. De cadeautjes hadden de kinderen reeds eerder op school van de goede Sint ontvangen. Door de leerlingen werden enige leuke stukjes opgevoerd, die zeer in de smaak vielen. Van de spannende cowboyfilm „Het recht zegenviert" in vijf delen, werd door jong en oud zeer genoten. Zeer voldaan gingen om elf uur allen huiswaarts. De Vallei-riks van de vorige weck werd uitgegeven by Fa. Meyer, „De Driehoek" te Rhenen, maar niet ge vonden. De riks welke nu weer in het verspreidingsgebied van „De Vallei" wordt uitgegeven is daar door 7,50 waard geworden. Deze nieuwe Vallei-riks heeft weer een rood nummer, dat luidt als volgt: Indien u deze rijksdaalder vóór a.s. donderdag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ont vangt u de vinderspremie, welke thans dus 5,bedraagt. TENTOONSTELLINGSSUCCES PLUIM VEEVERENIGING „VEENENDAAL EN OMSTREKEN" Op de landelijke tentoonstelling van Nederlandse en nationale hoenderrassen te Rhenen, wisten enkele leden der plaat selijke pluimveevereniging „P.V.O.^, zeer goede onderscheidingen te behalen met hun hoenders, n.l. W. van Leeuwen te Rhenen met Hollands kriel (patrijs) 3 x Z.G.; T. J. Maatkamp te Veenendaal met Friese hoen (roodpel) 1 xZ.G.; B. v. Rem- merde te Veenendaal met Hollands kriel (wit) lxZ.G.; G. J. Voerman te Veenen daal met Hollands witkuif kriel (wit) 1 x Z.Z.G. en 2 x Z.G. In de afdeling konijnen, wist de heer H. van Doorn een Z.Z.G. te behalen met zijn „klein zilvers" middenblauw. OPSTELLING „VEENENDAAL" De opstelling van het Veenendaalse elftal voor de wedstrijd tegen VDZ is als volgt, doel: T. Spies, achter: W. .Ga zenbeek en B. van Soest, midden: R. Hey, C. Gerritsen en C. Kroes, voor: A. Muller, C. Henzen, C. Heikamp I, C. Heikamp II en A. Gaasbeek. De Kynologenclub „Neder-Veluwe" heeft voor dit jaar de traditionele ras hondenshow georganiseerd in de Eier- hal te Veenendaal, en wel op Nieuw jaarsdag, 's middags om 2 uur. Het gaat hier om een keuring van rashonden door erkende keurmeesters. Zij die voornemens zijn hun honden aan deze keuring te doen onderwerpen kunnen zich voor inlichtingen wenden tot de dames E. van Schuppen, Dr. Co- lijnstraat 3, telefoon 2692 en E. de Kruijf, Zuivelstraat 5, telefoon 2532. Na de „Evertsen" is woensdagochtend Hr. Ms. onderzeebootjager „Drenthe" onder commando van Kapt. Lt. ter Zee H. A. v. Oorde, uit Den Helder naar Nieuw Guinea vertrokken. BEROEP OP Ds. P. v. d. BIJL De gereformeerde gemeente in synodaal verband van Barneveld heeft een beroep uitgebracht op Ds. P. v. d. Bijl, voorganger van de gereformeerde gemeente in syno daal verband van Rhenen. Men kon ons nog niet mededelen of Ds. v. d. Bijl het beroep zal aannemen. „WILSKRACHT" NAAR KRINGKAMPIOENSCHAPPEN Een groep dames en een groep heren zal deelnemen aan de kringkampioen schappen, welke eind december worden georganiseerd door de Neder-Veluwse turnkring in de Buitensocieteit te Deven ter. De dames van „Wilskracht" (Rhenen) zullen echter eerst komende zaterdag moeten -uitkomen op selectiewedstrijden, welke in Wageningen worden gehouden. Het zo vredig aan de voet van de Greb- beberg gelegen hotel „De Grebbe", in de middeleeuwen reeds een pleisterplaats voor de postkoetsen tussen Utrecht en Arnhem, is in de nacht van maandag op dinsdag wreed in opschudding gebracht. Omstreeks het middernachtelijk uur hoorde de directeur Piet van Londen, oud Para-Trouper uit Indonesië en dus niet voor een kleintje vervaard, gestommel op de benedenverdieping, ïiy trok onmiddellijk -op-onderzoek alt ANT. DE RUITER Door de in de zomermaanden reeds gevoerde jubileum-actie is al wel vol doende bekend dat de firma Ant. de Ruiter aan de Hoog straat te Vee nendaal 75 jaar bestaat. De eigenlijke datum was 17 juni j.l., maar door familie omstandighe den werd de eigenlijke viering van dit jubileum uitgesteld, en zo zal deze dan a.s. woensdag plaats vinden, o.m. in de vorm van een receptie, van 17 tot 20 uur, te houden in hotel „De Koren beurs". Dit ook is voor ons aanleiding in deze kolommen stil te staan by een zo zeldzaam feit als het driekwart eeuw bestaan van een dergelijke zaak. T.a.v. de degelijkheid en de goede naam van de firma Ant. de Ruiter, spreekt het bereiken van dit jubileum al voor zichzelf, terwijl het overzien van de gestadige groei en uitbreiding van de zaak in de loop der jaren een overtuigende bevestiging ervan vormt. De eigenlijke vestiging van de zaak vond plaats op 17 juni 1882, toen het nu nog steeds bewoonde pand aan de Hoogstraat werd aangekocht door wij len Joh. de Ruiter Jzn., vader van de heer Ant. de Ruiter, toen reeds in wij de omgeving en zelfs in de Bommeler- waard en Brabant een bekend wolver koper, die aanvankelijk te voet en later per hittekar zijn verre klanten afging. Het merkwaardige is dat de heer Ant. de Ruiter ook dit veraf gelegen afzetgebied nog steeds intensief en zelf bewerkt. En dat ook al weer sinds ruim 40 jaar. Als jongen van twaalf jaar kwam de heer Ant. de Ruiter bij vader in de zaak. Al jong ging ook hij de boer op, en niet zonder succes. Eerst met de hittekar, al gauw met de snel lere fiets, vervolgens met de nog snel lere motorfiets, en het duurde niet zo heel lang of hij had zijn T-Ford als bestelwagen. Tempo, een hoog tempo, gepaard aan goed inzicht en frisse koopmansgeest, heeft het leven van de heer Ant de Ruiter van jongsaf ge kenmerkt. Onder zijn leiding - na het overlijden van zijn vader had hij de zaak overge nomen - werd de winkel aan de Hoge Kant in 1922 uitgebreid. In 1929 volgde een ingrijpende uitbreiding. De winkel ruimte kreeg vijfmaal de grootte van Uw verkoudheid van neus. keel of borst wee met voorheen. In 1934, de tijden waren toen al zeer slecht, werd opnieuw uitgebreid en een flink magazijn werd gebouwd voor het onderbrengen van de groothandel. Het pand aan de Hoofdstraat werd in 1936 gekocht en een jaar later volgde de vestiging van een filiaal in Scherpenzeel. Drie jaar na de moeilijke oorlogstijd werd andermaal de winkel uitgebreid en geheel gemoderniseerd. In 1953 was het over nemen van de textielhandel „De Globe" weer een niet onbelangrijke uitbreiding. Wie de naam Ant. de Ruiter hoort noe men, kan dan onmogelijk alleen denken aan de bekende zaak aan de Hoogstraat. Er volgen dan vanzelf associaties met zo actieve Veenendaalse winkeliersvereni ging; met de wethouder van openbare werken; met de vereniging „Oranjedag"; met de Veenendaalse vertegenwoordiger bij de Kamer van Koophandel; en zij het dan misschien in mindere mate, met de man in nog andere bestuursfuncties, zoals die voor het Economisch Technol. Insti tuut te Utrecht. Wij zeiden het reeds: tempo en bovenal en constateerde tenslotte, dat het geluid van vermeende inbrekers uit de keuken kwam. Behoedzaam opende hij de deur en ontstak bliksemsnel de verlichting. Tot zijn niet geringe verbazing stond daar midden in de keuken een levens grote wasbeer, die zich tegoed deed aan een enorme werkkracht, bestempelen de man voor -wia het bc-rwkei» van dit Jubi leum van zijn zaak toch een grote vol doening moet geven. Ook al kunnen wij hem, ons moeilijk voorstellen als iemand die daarbij lang stilstaat. Hij zal dat ook niet doen. Onvermoeid en altijd dezelfde, goedgehumeurd, zal hij weer verder gaan. Veel tijd heeft hij er niet voor. Zijn liefhebberij is zijn werk en zijn trots: Veenendaal. Dit laatste ver klaart ook dat men de heer De Ruiter altijd kan vinden dóór waar de belangen van Veenendaal gediend kunnen worden. Ongetwijfeld zal de receptie van a.s. woensdag druk bezocht worden en bij de vele gelukwensen die de heer De Ruiter daar zullen bereiken, voegen wij gaarne ook de onze. Na een verblijf van 21/* jaar voor het herstel van haar gezondheid in Davos in Zwitserland, kwam mej. M. Schoe- man gisterochtend weer thuis by haar ouders op Valleistraat 113 te Veenen daal. De belangstelling by haar thuis komst was overweldigend. Door een comitee van de bewoners van de Val leistraat, die in de tyd dat mej. Schoe- man in Davos verbleef heel veel voor haar gedaan hebben in de vorm van het zenden van een maandelijks pak ket en het bijeenbrengen van geld, zo dat haar ouders naar Zwitserland konden reizen, werd gisteren namens hen nog een stoel aangeboden. Op de foto het moment waarop de heer G. J. Gerritsen haar de stoel overhandigt. allerlei lekkernijen uit de door het dier geopende provisiekast. Lang tijd om na te denken had de heer Van Londen niet. De beer, tijdelijk ver blind door het plotseling opflikkerende felle lamplicht, bleef als versteend op zijn plaats staan. Dit was voor de heer Van Londen genoeg om zich pardoes boven op de ruigharige goedzak te storten en deze zodanig vast te grijpen, dat hij niet meer kon ontkomen. Met de voor zijn vrijheid worstelende beer in zijn linkerhand zag de heer Van Londen kans om de telefoon in de naast gelegen hal te bereiken, waar hij zijn buurman "Ouwo.iuud o^ocid^. Deze kwam onmiddellijk naar hotel „De Grebbe", dat op ongeveer 500 meter afstand van het dierenpark is gelegen, met in zijn wagen een stevige kooi om er de beer in op te sluiten. Inderdaad bleek de wasbeer dezelfde avond uit zijn kooi te zijn ontsnapt en na een tochtje over de Grebbeberg door een open raam de keuken van hotel „De Grebbe" te zijn binnengeklomen. Al spoedig was de snoeper weer in zijn nachtverblijf op het bekende dierenpark teruggebracht, waar hij - genoeglijk likke baardend - zijn directeur nastaarde, toen deze zich, na dit korte incident, weer ter ruste begaf. IMKERS GAAN VERGADEREN De afdeling Ederveen van de Alge mene Nederlandse Imkersvereniging houdt dinsdag 17 december a.s. om half acht een vergadering in het Dorps huis alhier. Belangstellenden zijn wel kom. GEWELDIGE TOENAME VAN DE BEVOLKING IN LEOPOLDVILLE (CONGO) Waren er in 1940 in Leopoldville 47.000 inwoners, in 1951 waren het er reeds 221.000 en thans 400.000. AANEENSLUITING VAN KERKEN Bij de opening van de goudcampagne in Oranje-Vrijstaat, hebben zendings genootschappen en kerken van congre- gationalistische structuur een „Ver enigde kerk" gevormd. Zij hebben de middelen tot hun zendingsarbeid hetzij in personeel, hetzij in geld, gemeen schappelijk bijeengebracht ten bate van de evangelisatie onder de gekleurde mijnwerkers. Deze groep hoopt, dat de andere kerken zich bij haar zullen voegen, opdat de in het verleden be gane fouten op het gebied van samen werking zich niet zullen herhalen. Met recht laat zich verwachten dat een ge meenschappelijk georganiseerd werk, dat methodisch is opgezet, meer effec tief zal zijn. (Van onze Londense correspondent) Koningin Elisabeth en Prins Philip bezochten de Kanaaleilanden. De een voudige bevolking juichte het vorstenpaar hartelyk toe. Geheel tegen het pro tocol in stond prins Philip onverwachts stil voor een oude baas met een lange witte baard en een pijp in de mond. „Woont u al lang op het eiland?" vroeg de prins. De oude liet van schrik de pijp uit zijn mond vallen. Terwijl de hofdignita- rissen met uitgestreken gezichten bleven staan kyken bukte de prins zich, raapte de pyp op, zuiverde het mondstuk met een zakdoekje en overhandigde haar weer aan de oude. Onstuimig begon iedereen te roepen: „Leve de prins, leve de koningin..." In zyn strijd tegen de verouderde hof traditie had prins Philip een nieuwe overwinning behaald. Enkele weken tevoren had koningin Elisabeth zonder haar gemaal een kort bezoek gebracht aan een Londense ver- pleegstersschool, waar de meisjes in een gang stonden opgesteld. Juist op het kri tieke ogenblik viel één van de aspirant verpleegsters buiten westen. De koningin, die geen inbreuk wilde maken op het ver ouderde protocol deed alsof er niets was gebeurd, zette haar wandeling voort en stapte daarbij over het bewusteloze meis je heen. Het „gevolg" was tevreden over deze waardige houding van de koningin, maar toen Prins Philip het verhaal de andere dag in zijn ochtendblad las, zei hij woordelijk: „Ons hof is twee eeuwen ten achter en het protocol 300 jaar. Je maakt het ons volk moeilijk hun koningin als een mens te zien als je over een bewusteloze heen stapt." „Wat had ik dan moeten doen?" aldus de koningin. „Wel, je had met één der andere ver pleegsters een praatje kunnen maken, zodat men tijd had gekregen het meisje weg te dragen. Het zou ook goed zijn ge weest, vermoedelijk nog beter, als je zelf had geholpen om de verpleegster bij ken nis te brengen. Je bent de gevangene van een onmogelijke en bijna onmenselijke Hoftraditie. Wij moeten in het belang van ons zelf, in het belang van onze kinderen en in het belang van ons volk het proto col moderniseren, vermenselijken Vanaf deze ochtend dateert de gemeen schappelijke aanval van Elisabeth en Phi lip tegen de hofetikette, een strijd, die door alle Britten met belangstelling wordt gevolgd. wist het Hof, dat conflicten aanstaande waren: „Ik wil me gaarne als prins-gemaal ge dragen" zei hij kort na het overlijden van zijn schoonvader tegen twee zijner hof- secretarissen. „Maar ik verzoek u niet te pogen me uit het hoofd te praten, dat zelfs een prins-gemaal in de eerste plaats een mens moet zijn van vlees en bloed. En vergeef me als ik zeg soms te moeten betwijfelen of de omgeving van de vorstin wel bloed heeft Waardig trokken de hoge dienaren zich terug, want het protocol liet hen geen wederwoord toe. Maar een uur later gonsde het in Buckingham Palace van vreemde geruchten. Prins Philip ant woordde er op, door zijn sportoefeningen voort te zetten en zich in het openbaar, temidden zijner sportmakkers met ont bloot bovenlijf te wassen onder een oude pomp. De strijd was hiermee nog lang niet gewonnen, want vrijwel wekelijks volgden er lichte paleisschermutselingen tussen Philip en enkele zijner jonge mede werkers en de oude hofkliek, die met hand en tand bleef vechten voor de tra ditie der eeuwen. Maar toen het Britse publiek las, dat Prins Charles naar een „gewone school" z'ou gaan, naar Cheam, waar ook zijn vader in de banken had gezeten, begreep het, dat Prins Philip een nieuwe overwinning had behaald. Hij kreeg onverwachte hoewel niet welkome hulp van Lord Altrincham en tal van Londense dagbladen. Tevoren hadden de koningin en de prins al enkele ingrijpen de hervormingen ingevoerd. Hoewel één der rijkste vrouwen van ons halfrond, is Elisabeth tegen iedere verkwisting, maar r» met het hele hof tegen had Prins Philip De verstandhouding tussen Philip en Elisabeth is zo mogelijk beter dan uit stekend. Daarvan is heel Engeland over tuigd. De koningin volgt hem thans ook in zijn felle strijd tegen de hovelingen, die hem niet kunnen vergeven inbreuk te maken op wat eeuwenlang als hoogste waarheid gold. Dat in eerste instantie Philip de geestelijke vader is van deze actie ligt voor de hand: Elisabeth immers werd opgevoed als „koningskind" eni kreeg nauwelijks gelegenheid om harte lijke betrekkingen aan te knopen met „gewone mensen." Haar wereldje bestond uit de eigen familie, de hofdignitarissen, enkele uitgezochte lords en de bisschop pen van de Anglikaanse kerk. Philip echter was een jongeman, weliswaar van koninklijke afkomst, maar zonder grote financiële middelen, zodat zijn oom, Lord Mountbatten voor zijn opvoeding zorgde. Deze hield hem de broederschap van de marine voor als een duidelijk teken van menselijkheid en toen Philip in het huwe lijk trad met Elisabeth, toen nog prinses, om haar te doen besluiten voortaan niet meer bij ieder optreden in het openbaar een nieuwe japon te dragen. Ook tijdens haar bezoek aan de Ver enigde Staten en Canada verscheen ze meermalen in het zelfdp toilet, wat tijdens Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 KERSTAVOND VROUWENBOND De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op donder dagavond 19 december a.s. in het gebouw „Rehoboth" de maandelijkse vergadering te houden. Deze bijeenkomst zal geheel worden gewijd aan de Kerstfeestviering. STERREN KIJKEN. Veel water en dus overstromingen, een geleid projectiel dat onge leid neervalt, cyclonen, tyfonen, dat zijn de dingen die volgens de sterrenkijkers de mensheid in 1958 boven het hoofd hangen. Maar de vooruitgang gaat door! We vliegen voorbij de maan en dat „we" zullen waarschijnlijk de Amerikanen zijn, die de Rus sische spoetniks in het lucht ruim honend voorbij zullen ste venen. De eclipsen zijn daarbij niet van de lucht. Eerst eclip seert de zon (achter de maan), dan Croesjtjef (misschien) om dat er twee nieuwe sterren uit de donkere coulissen van het Moskouse presidium zullen op duiken; daarna is het de beurt aan Eisenhower, die verguisd zal worden door zijn kiezers en uit teleurstelling zal sterven (misschien). Wat zal worden goedgemaakt: er zullen meer kinderen worden geboren dan in enig vorig jaar. Er zullen spanningen zijn, op politiek ter rein (hoe bestaat het!) en in de boezem van de Engelse konink lijke familie (jammer!), want prinses Margaret zal Townsend terugzien (hoera!) En dan., eind goed, al goed in december: Frankrijk en Algerië verbroede ren zich. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN Ter gemeentesecretarie ligt met ingang van 16 december a.s. voor een ieder ter inzage een ontwerpplan tot partiële her ziening van het uitbreidingsplan voor het westelijk gedeelte van het dorp. Deze wijziging heeft betrekking op het bestemmen tot industrieterrein van de percelen grond, gelegen tussen Oude Hol- leweg en de Utrechtseweg, juist achter het complex van 12 woningen, dat mo menteel in aanbouw is. Reeds tijdens de laatste raadsvergade ring is een mogelijke industrievestiging op dit terrein ter sprake gekomen en zoals uit het vorenstaande blijkt, wordt in deze richting doorgewerkt. Nadere bij zonderheden hopen wij binnenkort te kunnen melden. Belanghebbenden, die tegen genoemde j ,j wijziging bezwaren hebben, kunnen deze I d,e"s z,in bedoelde tentoon- vóór 13 januari a.s. bij de gemeenteraad «telling geheel z„n eigen gang. H., was er feestelijk en plechtig ontvangen maar toen de organisatie en de hovelingen hem plichtsgetrouw volgens het programma van stand één naar stand twee wilde gen 200 uur werk. Het enige ge- slepen om in dertig minuten gereed te reedschap was een mes en een komen zei de prins: stuk yzerdraad. I Ik dank u voor de grootse ontvangst en ook uw programma is prachtig. Maar FAN. Een supporter van de jk s^ej er prys op deze tentoonstel- het koninklijk bezoek aan Parijs nog on denkbaar had geleken. Toen verwisselde ze nog protocolair telkens als ze uit haar auto stapte van nieuwe handschoenen. Het protocol schrijft ook voor, dat de Lord Mayor van Londen het vorstelijk paar, telkens als het na een buitenlandse reis in de hoofdstad terugkeert inviteert voor een lunch, waaraan dan een goed deel van de hoge adel mede aan zit. Dit grapje kost de gemeente Londen per keer ongeveer honderdduizend gulden. Op ver zoek van het vorstelijk paar blijven deze dure lunchen voortaan achterwege, het geen opnieuw tegenstand heeft veroor zaakt van de oude hofdignitarissen. Tij dens haar bezoek aan Canada en de Ver enigde Staten „zondigden" het vorsten paar dagelijks tegen het protocol, hetgeen Lord Altrincham deed schrijven: „De koningin heeft bewezen, dat ze iets kan en ze iemand is. Het enige, waar op we nu wachten is, dat ze zulks ook zal tonen aan de Britten. In Engeland regeert echter het hof. Zodat we alleen maar op een wijziging van het hof behoeven aan te dringen." Tijdens zijn inmiddels beroemd gewor den bezoek aan de Londense melk- en landbouwtentoonstelling toonde Prins Philip, dat ook na de Amerikaanse reis de democratisering verder gaat. Nadat hij al met grote regelmaat oudere hofbedien den door jongeren had vervangen en steeds meer marine-officieren ging uit nodigen een avondje in Buckingham Pa lace te komen doorbrengen ging hij tij- indienen. REDDING. Te Alabama in de Ver. Staten heeft een moeder die aan haar kind van 18 maan den een penicilline-injectie toe diende en daarby plotseling tot de ontdekking kwam dat de baby niet meer ademde, er niet voor teruggedeinsd toen andere pogingen mislukten om lucht in de longen te blazen, de keel van de kleine met een mes open te snyden, waarna zij door een in de haast geïmproviseerd pypje, dat ze van de houder van een vulpen maakte, lucht in de lon gen blies. Zowaar begon het kind weer te ademen, waarna het naar een ziekenhuis werd gebracht waar voor de toege brachte wond tweeëntwintig hechtingen nodig bleken. LUCRATIEF. In Italië kreeg Romano Pievani twee weken gevangenisstraf wegens bedelen op de openbare weg. Toen de politie hem oppakte, bleek hij 1560 lire op zak te hebben (ruim 100 gulden), die hij naar hij be weerde in een half uur van „intensief werken" had binnen gehaald. VERZAMELING. Het begin van de beroemde kunstverzame ling in het Louvre werd in de 17e eeuw gelegd toen Mazarin de kunstschatten kocht, die door de Engelse dictator Cromwell werden verkwanseld, zy waren afkomstig uit het bezit van ko ning Karei I van Engeland, die door Cromwell naar het schavot werd gebracht. Een andere dic tator, Napoleon, breidde de zaak uit door tydens zyn veldtochten de Europese musea leeg te plun deren. TYPE. Men ziet vaak men sen van groot postuur, vooral zij die grote zwarte neusgaten en lange haren in hun oren heb ben, kleine jongetjes van de grond opbeuren om ze op hun frisse wangetjes te kussen.(Mau rice Druon in Tristou les pouces) LOON NAAR WERK. In China betaalt men z'n dokter alleen wanneer men werkelyk genezen Is. BLOEMPOT. Tijdens een te levisieuitzending heeft de Fran se acteur Teynac de kijkers ver zocht toch die vreselijk grote potten vol bloemen, die in elke huiskamer op het televisietoe stel staan, weg te doen. Prompt kreeg hij brieven van honder den dames die aan zijn verzoek hadden voldaan. SCHIP. De Deen Peter Ja- cobens (84) heeft in zyn leven 1800 scheepjes In flessen ge bouwd. Sommige modellen vroe- Engelse voetbalclub Bourne mouth heeft drie dagen vóór de wedstrijd van zijn club tegen Northampton de 435 km heen en terug naar deze laatste plaats afgelegd om zich van een toe gangskaartje te verzekeren. BALANS. Balans van een voetbalwedstryd te Quito in Zuid-Amerika: negen politie agenten en tweeëntwintig spe lers geblesseerd. DE LAATSTE. Ten gevolge van de concurrentie door de t.v. loopt het bioscoopbezoek in Amerika zo geducht terug, dat wanneer men een theater opbelt met de vraag wanneer de twee de middagvoorstelling begint, het antwoord luidt: „O, meneer, uw tijd zal de onze zijn." DE ALLERLAATSTE. In Praag heeft tydens een lezing, waarin verteld werd binnen hoeveel tyd de inwoners achter het yzeren gordyn naar maan, mars en venus zullen kunnen vliegen, een der aanwezigen uitgeroepen: „En wanneer kan ik naar Wenen gaan?" ling volgens mijn eigen programma te bezichtigen. U kunt vrijelijk over uw tijd beschikken. Mag ik aannemen, dat u als goede democraten mij hetzelfde recht gunt?" (Zie verder pagina 2.) WIJZE WOORDEN PAS OP! De duivel kan de Bybel aanhalen, als het in zyn kraam te pas komt. (Shakespeare) "N

De Vallei | 1957 | | pagina 1